öğretim yöntem ve teknikleri soru çöz / Kpss Öğretim Yöntem Ve Teknikleri Test Soruları Ve Cevapları – funduszeue.info

Öğretim Yöntem Ve Teknikleri Soru Çöz

öğretim yöntem ve teknikleri soru çöz

ÖĞRETİM YÖNTEM VE TEKNİKLERİ TEST ÇÖZ, ÖĞRETİM YÖNTEM VE TEKNİKLERİ TESTİ, ÖĞRETİM YÖNTEM VE TEKNİKLERİ TESTİ İNDİR, ÖĞRETİM YÖNTEM VE TEKNİKLERİ TEST ÇÖZ

ÖĞRETİM YÖNTEM VE TEKNİKLERİ

&#;

TEST-1

&#;

&#;&#; Ön öğrenmelerin yeterli olmadığı ve konunun yeni öğrenilmeye başlanıl&#;dığı bir durumda aşağıdaki model&#;lerden hangisi seçilmelidir?

A)&#; İş birliğine dayalı öğrenme

B)&#; Tam öğrenme modeli

C)&#; Buluş yoluyla öğretim

D) Sunuş yoluyla öğretim

E) Problem çözmeye dayalı öğretim

&#;

2.&#;&#; Öncüleri Max Wertheimer, W. Köhler, funduszeue.info, ve Ausebel olan&#; kuram hangi kuramdır?

A) Bioteknik kuram,

B) Bilişsel alan Geştaltçı kuram,

C)&#; Bağlaşıma kuram,

D)&#; Güdüleme kişilik, toplumsal ağırlıklı kuram,

E)&#;&#; Bilgi işlem kuramı.

&#;

3.&#;&#; Öğretim stratejileri&#;&#;&#;funduszeue.infoğrultu&#;sunda gelişir ve yön bulur?

A)&#; Öğretim yöntemleri

B)&#; Öğrenme kuramları

C)&#; Öğretim teknikleri

D)&#; Eğitim durumları

E)&#;&#; Modeller

&#;

4. Teknik, strateji ve yöntem kavramla&#;rının hiyerarşik sıralaması en üstten alta doğru nasıl olur?

A)&#;&#; Teknik, yöntem, strateji,

B)&#;&#; Teknik, strateji, yöntem

C)&#;&#; Teknik strateji, yöntem,

D)&#;&#; Strateji, yöntem, teknik

E)&#;&#;&#; Yöntem, teknik, strateji,

&#;

5.&#; &#;Öğretimde anlamlılık ilkeleri&#; olarak bilinen ilkeler kime aittir?

A)&#;&#; Skinner&#; B)&#;&#; Pavlov &#;&#; C)&#;&#; Piaget&#;&#;&#;&#; D)&#;&#; Köhler&#;&#;&#; E)&#;&#; Koffka

&#;

6. Bir üst yetkiliye kısa ve öz bilgileri grafiksel veriler ve araç gereçler kul&#;lanarak verilen teknik hangisidir?

A) Konferans&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#; B) Brifing&#;&#;&#;&#;&#; C) Nutuk&#;&#;&#;&#;&#;&#; D) Demeç&#;&#;&#;&#;&#; E) Diyalog

&#;

7. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramın&#;da öğretmenin öğrencilere coşkulu bir konuşma yapar. Bayram törenine katılan tüm konuklar bu konuşmadan çok etkilenir. Okul müdürünün kul&#;landığı duyuşsal ağırlıklı teknik han&#;gisidir?

A)&#; Demeç&#;&#;&#;&#; B)&#; Brifing&#;&#;&#;&#;&#; C) Nutuk (söylev)&#;&#; D) Konferans&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#; &#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#; E)&#; Diyalog

&#;

8. Bir öğretmen Yurdumuz ünitesiyle ilgili depremler konusunu işlemekte&#;dir. Bu öğretmen sunuş yoluyla öğ&#;retim stratejisini kullanarak önce deprem konusuna ilişkin ön organize edici bilgileri vermiş, daha sonra kavramın tanımını vermiştir. Bu öğretmenin takip etmesi gereken etkin&#;lik aşağıdakilerden hangisidir?

A)&#; Olumlu örnekler verme

B)&#; Olumsuz örnekler verme

C)&#; Öğrenciden olumlu örnekler isteme

D) Deprem kavramının özelliklerini be&#;lirleme

E) Öğrenciden olumsuz örnek isteme

&#;

9. Bir dersin öğretim yönteminin seçil&#;mesine yön veren en temel öğe aşağıdakilerden hangisidir?

A)&#; Taktik&#;&#;&#;&#;&#;&#; B)&#; Yöntem &#;&#; C)&#; Strateji&#;&#;&#; D)&#; Model&#;&#;&#;&#;&#; E)&#; Araç gereçler

&#;

&#;

&#;

&#;

&#;

&#;

&#;

&#;

&#; Bilginin aktarılması, kavram ilke ve genellemelerin açıklamasında kulla&#;nılan strateji ve yöntem hangisidir?

A)&#;&#; Buluş yoluyla öğretim stratejisi, Tar&#;tışma yöntemleri

B)&#; Araştırma, soruşturma yoluyla öğre&#;tim stratejisi, Grupla çalışma yön&#;temleri,

C) &#;Sunuş yoluyla öğretim strateji, Anla&#;tım yöntemleri

D)&#;&#; Tam öğrenme yoluyla öğretim stra&#;tejisi, Bireysel öğretim yöntemleri

E)&#;&#; Programlı öğretim, işbirliğine dayalı öğretim

&#;

Aşağıdakilerden&#;&#; hangisi&#;&#; araştırma soruşturma yoluyla öğretmede en çok kullanılan yöntemdir?

A)&#;&#; Düz anlatım

B)&#; Tartışma

C)&#;&#; Örnek olay

D)&#; Soru cevap

E) Proje çalışması&#;

&#;

12&#;&#;&#;&#;&#;. dersin amaçlarına ulaş&#;masını sağlayan yöntem, teknik ve araç gereçlerin belirlenmesine yön veren genel bir yaklaşımdır?

A)&#;&#; Yöntem&#;&#; B)&#; Teknik&#;&#;&#;&#;&#; C) Strateji&#;&#;&#;&#; D)&#;&#; Model&#;&#;&#;&#; E)&#;&#; Kuram

&#;

Temel amacı kısa sürede çok sayıda fikir üretirken sorunların benzerin&#;den&#;&#; yararlanma,&#;&#; düşünce&#;&#; ilişkisi kurma ve zarardan yarar üretme gibi çözüm yollarını kullanmayı gerekti&#;ren ayrıca yaratıcılığı geliştirmek gibi amacı olan yöntem (teknik) hangisi&#;dir?

A) &#;&#;Rol Oynama

B)&#;&#; Ekiple Öğretim

C)&#;&#; İşbirliğine Dayalı Öğretim

D)&#;&#; Panel

E)&#;&#; Beyin Fırtınası

&#;

&#;

&#;

&#;

Thorndike&#;nin öğrenme ilkeleri aşağıdakilerden hangisidir?

A)&#;&#; Pekiştirme, güdüleme, tekrar

B)&#;&#; Açıklama, uygulama, değerlendirme

C)&#;&#; Etki, alıştırma, anlama

D)&#;&#; Rehberlik, dikkat çekme, anlama

E)&#;&#; Tekrar, uygulama, değerlendirme.

&#;

Sağlığımız konusuyla ilgili açıklama&#;larda bulunması için bir öğretmen sınıfa bir hemşire davet etmiş ve sağlık kuralları ile ilgili bilgi vermesi&#;ni istemiştir. Bu davranışı gösteren öğretmen anlatım yöntemleri içinde bulunan hangi tekniği benimsemiş&#;tir?

A)&#;&#; Demeç&#;&#;&#; B)&#;&#; Brifing&#;&#;&#;&#; C)&#;&#; Konferans&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#; D)&#;&#; Nutuk (Söylev) E)&#;&#; Diyalog

&#;

&#; Öğretme&#;&#;&#; yöntemini&#;&#;&#; uygulamaya koyma biçimi ya da sınıf içinde yapı&#;lan işlerin bütününe ne denir?

A)&#;&#; Teknik&#;&#;&#; B)&#;&#; Yöntem&#;&#; C)&#;&#; Kuram&#;&#;&#; D)&#;&#; Taktik&#;&#;&#;&#;&#; E)&#;&#; Strateji

&#;

Türkçe dersinde cümlenin öğeleri kavramını&#; sunuş&#; yoluyla&#; öğretim stratejisini kullanarak veren bir öğ&#;retmenin, bu stratejide gerçekleştir&#;mesi gereken en son aşama hangisi&#;dir?

A)&#; Öğeler kavramına ilişkin bilgilerin verilmesi

B)&#; Öğeler kavramına ilişkin özelliklerin belirlenmesi

C) Öğrencilerden örnek istemesi,

D)&#; Öğeler kavramına ilişkin olumlu ör&#;nekler vermesi,

E)&#;&#; Öğeler kavramına ilişkin olumsuz örnekler vermesi

&#;

&#; Buluş&#; yoluyla&#; öğretim&#; stratejisini kullanan bir öğretmenin öğrencileri&#;nin, en az bilişsel alanın hangi aşa&#;masına sahip olması gerekir?

A)&#; Bilgi&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#; B) Kavrama &#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#; C)&#;&#; Uygulama&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#; D)&#; Analiz&#;&#;&#;&#;&#; E)&#;&#; Sentez

&#;

&#;

&#;

&#;

&#;

&#;

Aşağıdakilerin hangisi buluş yoluyla öğretim stratejisini uygulayan bir öğretmen davranışı değildir?

A) İpucu verme

B) Rehberlik etme

C)&#; Konuya ilişkin kavramın özelliklerini açıklama

D)&#;&#; Örnek verme

E)&#;&#; Öğrenciden örnek isteme

&#;

Aşağıdaki öğretim yöntem veya tek&#;niklerinden hangisi öğrenci merkez&#;lidir?

A) Sunu(Brifing)

B) Demeç

C) Nutuk

D) Problem çözme

E) Konferans

&#;

TEST-2

&#;

1.&#;&#; Aşağıdakilerden&#; hangisi&#; programlı öğretimin temel ilkelerinden değildir.

A)&#; Küçük adımlar ilkesi

B)&#; Öğrenmeye etkin katılım ilkesi

C)&#; Doğru cevaplar ilkesi

D)&#; Anında düzeltme ilkesi

E)&#;&#; Rehberlik ilkesi

&#;

2.&#;&#; Bir öğretmenin anlatım yönteminde başarılı olabilmesi için yapması ge&#;reken en önemli unsur aşağıdakiler&#;den hangisidir?

A)&#; Kavramın özelliklerini belirtme

B)&#; Sözel ve görsel destek kullanma

C) &#;Kavrama ilişkin örnekler sunma

D)&#; Öğrenciden kavrama ilişkin örnekler isteme

E)&#; Rehberlik isteme

&#;

&#;

3.&#;&#; Bir öğretmen Çevre sağlık trafik der&#;sinde dersinde, trafik kuralları konu&#;suyla ilgili hedef davranışları kazan&#;dırırken bir grup öğrenciye bu ko&#;nuyla ilgili ödev vermiş ve bu ödev&#;lerini yaptıktan sonra sınıfta belirti&#;len zamanda toplanıp başkanlarını seçmelerini ve arkadaşlarına çevreyi korumayla ilgili her birinin hazırladığı ödevi sunmalarını istemiştir. Sunu bittikten sonra ise arkadaşlarının so&#;ru sormalarını ve grubun bu sorulara yanıt vermesini istemiştir. Öğretmen bu yolla hangi tekniği benimsemiş&#;tir?

A)&#; Münazara&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#; &#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#; B)&#; Konferans&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#; &#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#; C) Panel&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#; D) Forum &#;&#;&#;&#; E) Diyalog

&#;

4.&#;&#; Aşağıdakilerden hangisi soru-cevap yönteminin&#; amaçlan arasında yer almaz?

A) Güdüleme&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#; &#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;

B) Karar verme

C)&#; Yargılama

D)&#;&#; Hatırlama

E) Yaratıcı düşünme

&#;

5.&#;&#;&#; Gösteri yöntemi özellikle hangi alan&#;larda kullanılmaktadır?

A)&#;&#; Fen&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#; B)&#; Spor&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#; C)&#;&#; Müzik&#;&#;&#;&#;&#; D)&#;&#; Sanat&#;&#;&#;&#;&#; E)&#;&#; Hepsi

6.&#;&#; Öğretmenin sınıfı 7 gruba ayırıp Kur&#;tuluş savaşı ünitesini grup çalışması ile işlemesi davranışı hangi tekniği kullandığını gösterir?

A)&#; Tartışma

B)&#; Soru cevap

C) Örnek olay

D)&#;&#; Ekiple öğretim

E) İşbirliğine dayalı öğretim

&#;

7.&#;&#; Öğretmenin başarılı olan grup üye&#;lerine teşekkür ederek kitap dağıt&#;ması hangi amaca hizmet eder?

A) Pekiştireç&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;

B) Hedeften haberdar etme

C) Dönüt verme

D) Öğrenmeleri kontrol etme

E) Sınıfta disiplin sağlama

&#;

&#;&#;funduszeue.info öğretmen ilkokul 3. sınıfta sağ&#;lığımız ünitesini işlerken yakınındaki en yakın dispanserden aldığı bazı afişleri, resimleri sınıfa getirir. Öğrencilere bu resimleri göstererek, neler gördüklerine ilişkin konuşma yapmalarını ister. Daha sonra bugün diş fırçalama ile ilgili öğre&#;necekleriniz size hayat boyunca yar&#;dımcı olacak ve diş fırçalamayı hatasız olarak bilen kişiler olacaksınız diyerek konuya giriş yapar.

8.&#;&#; Bu öğretmenin sınıfa dispanserden elde ettiği afişlerle gelip görüş alma&#;sı davranışı aşağıdakilerden hangi&#;sine hizmet eder?

A)&#; Dönüt verme

B)&#; Dikkat çekme&#;&#;&#;

C)&#; Gözden geçirme

D)&#; Pekiştirme

E)&#; Ödül verme

&#;

9.&#;&#; Öğretmenin öğrencilere dersin so&#;nunda diş fırçalamayı hatasız olarak yapabilen bireyler olacaksınız deme&#;si hangi davranışa hizmet eder?

A) Öğrenmeyi kontrol etme

B) Pekiştirme

C) Güdüleme

D) Gözden geçirme

E) Dönüt &#; Düzeltme

&#;

&#; Bir sınıfta öğretmen çalışan annele&#;rin çocuğu mu mutlu; yoksa çalış&#;mayan annelerin çocuğu mu mutlu&#;dur, tartışmasını ortaya atar. Öğret&#;men bu durumda jüri olur ve sınıf iki karşıt görüşe ayrılır. İki grup görüş&#;lerini nedenleri ile savunur. Öğretmenin izlediği bu yöntemin adı aşağıdakilerden hangisidir?

A)&#; Forum

B)&#; Zıt Panel

C)&#; Açıkoturum

D)&#; Konferans

E) Münazara

&#;

&#; Ders anlatırken bir öğretmenin ka&#;zandırılacak hedef davranışların ya&#;şamda ne işe yarayacağını ve hangi sorunların çözümünde nasıl kullanı&#;lacağını vurgulaması aşağıdaki öğ&#;retmen davranışlarından hangisiyle ilgidir?

A) Gözden geçirme

B) Güdüleme

C)&#; Dikkat çekme

D)&#; Dönüt verme

E)&#;&#; Düzeltme yapma

&#;

Aşağıdakilerden hangisi örnek olay yönteminin özelliklerinden değildir?

A)&#; Gerçek hayat meseleleriyle öğrenci&#;leri yüz yüze getirir.

B)&#; Kuram&#; ve&#;&#; uygulama&#; arasındaki boşluğun doldurulmasına yardımcı olur.

C)&#; Bir sorunu çözebilmek için öğretim&#;de kullanılır.

D)&#; Öğrenciyi edilgin halden kurtarıp et&#;ken hale getirir.

E) Öğrencilere&#;&#; kavram&#; ve&#;&#; ilkelerin doğrudan öğretimini sağlayan bir yöntemdir.

&#;

Türkiye&#;deki turistik yerler konusun&#;da öğretmen öğrencilerine videoda film izlettirmektedir. Filmin en ilginç yerinde televizyonu kapatıp bundan sonra neler olabilir? Niçin? soruları&#;nı sorarak tartışma açmıştır. Daha sonra tartışma sonuçlarını da kulla&#;narak filmin sonuçlarını göstermiştir. Bu öğretmenin uygulamaya çalıştığı yöntem (teknik) hangisidir?

A) Proje yöntemi

B) Münazara

C) Beyin Fırtınası

D) Örnek Olay

E)Problem Çözme

&#;

&#; Karar verme süreci özellikle hangi yöntemin en önemli aşamalarından biridir?

A)&#;&#; Problem Çözme

B)&#;&#; Proje Yöntemi&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#; .

C)&#;&#; Örnek Olay

D)&#;&#; Soru-Cevap

E)&#;&#; Rol Oynama

&#;

Öğrencilerin taklit etmelerini, jest mimik el kol ve vücut hareketleri ya&#;parak ses tonunu ayarlamasını ge&#;rektiren, hem öğrenme, hem de eğ&#;lenmenin olduğu yöntem hangisidir?

A) Gösteri&#;&#;&#;&#;&#; B) Dramatizasyon&#; C) Örnek Olay&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#; D) Gözlem&#;&#;&#;&#; E)Workshop

&#;

Aşağıdakilerden hangisi yöntem se&#;çimini etkileyen faktörlerden değil&#;dir?

A)&#; Konunun özelliği

B)&#; Öğrenci grubunun büyüklüğü

C)&#; Öğretmenin konuya yatkınlığı

D)&#; Zaman ve fiziksel imkanlar

E)&#; Yönetim

&#;

Aşağıdakilerden&#; hangisi&#;&#; Bloom&#;un tam öğrenme modelinde yer alan öğ&#;retim hizmetinin niteliği başlığı altın&#;da yer alan unsurlardan değildir?

A) Sınıf Disiplini

B)&#; İpucu

C)&#; Pekiştireç

D)&#; Öğrencinin etkin katılımı

E)&#;&#; Dönüt &#; Düzeltme

&#;

Öğretimin&#; bireyselleşmesi&#; esasına dayalı olarak Skinner tarafından or&#;taya atılan Programlı Öğretimde yer alan &#;öğrenme işi bizzat öğrencinin kendi tarafından yapılmalıdır&#; tanımı programlı öğretimin hangi ilkesi ile ilgilidir?

A)&#; Küçük adımlar ilkesi

B)&#; Etkin katılım ilkesi

C)&#; Başarı ilkesi

D)&#; Anında düzeltme ilkesi

E)&#;&#; Bireysel hıza göre ilerleme ilkesi

&#;

&#;

&#;

&#; Kısa zamanda çok miktarda bilgiyi kalabalık bir öğrenci grubuna aktar&#;mayı sağlayan en uygun yöntem hangisidir?

A) Soru-Cevap&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#; B) Örnek olay&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#; &#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#; C) Anlatım&#;&#;&#; D) Proje&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#; E)Konferans

&#;

&#; Aşağıdakilerden hangisi yöntem se&#;çimini etkileyen faktörlerden değil&#;dir?

A) Maliyet

B) Zaman ve fiziksel imkanlar

C)Yönetim

D) Konunun özelliği

E) Öğrenci grubunun büyüklüğü

&#;

&#;

TEST &#; 3

&#;

1.&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#; 1-Sonuca ulaşma

2- Veri toplama

3- Problemi tanıma

4- Sonuçları test etme

5- Geçici hipotezleri formüle etme

Yukarıdaki problem çözme aşaması&#;nın doğru sıralaması aşağıdakilerden hangisidir?

A) &#; B) &#; C)&#;&#; &#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#; D)&#;&#; &#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#; E)&#;&#;

&#;

2.&#;&#; Öğretmenin öğrencilerin önünde bir şeyin nasıl yapılacağını göstermek ya da bir prensibi açıklamak için yap&#;tığı işlemleri kapsayan teknik, yön&#;tem hangisidir?

A) Benzetişim&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#; &#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#; B) Proje&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#; C) Ekiple çalışma&#;&#;&#; D) Gösteri&#;&#;&#;&#; E) Anlatım

&#;

&#;

&#;

&#;

3.&#;&#; Eğitime yapılan en eski eleştirilerden biri; kapalı kapılar arkasında olması ve gerçek öğrenmeye yer vermeme&#;sidir. Bu eleştiriler karşısında uygu&#;laması önerilen yöntem hangisidir?

A)&#; Gözlem gezisi

B)&#;&#; Gösteri

C)&#; Örnek olay

D)&#; Rol oynama

E) Benzetişim

&#;

4.&#;&#; Öğrencilerin&#;&#; bireysel&#;&#; farklılıklarını dikkate alan ve her öğrenciye kendi öğrenme hızına göre ilerleme imkanı veren, ayrıca öğrencinin öğrenme süresince dikkatli ve etkin olmasını sağlayan yöntem hangisidir?

A) Gösteri

B) İşbirliğine dayalı öğretim

C) Programlı öğretim

D)&#;&#; Proje yöntemi

E)&#;&#; Problem çözme yöntemi

&#;

5. Özellikle öğretmen adaylarının mes&#;leğinin gerektirdiği rol ve davranışla&#;rını kazanmalarında uygulanan ve davranışların analiz edilmesi, geri besleme ve bireye yönelik olma gibi özellikler taşıyan yöntem aşağıdakilerden hangisidir?

A)&#; Programlı öğretim

B)&#; Proje yöntemi

C)&#; Örnek olay

D)&#; Mikro öğretim

E) Ekiple öğretim

&#;

6.&#;&#; Aşağıdakilerden hangisinde iletişim sürecinin öğeleri doğru sıralanmış&#;tır?

A)&#; Kaynak &#; mesaj &#; alıcı &#; kanal

B)&#; Kanal &#; kaynak &#; mesaj &#; alıcı

C)&#; Kaynak &#; mesaj &#; kanal &#; alıcı

D)&#; Kanal &#; kaynak &#; alıcı &#; mesaj

E)&#;&#; Mesaj &#; kaynak &#; alıcı &#; kanal

&#;

7.&#;&#; Aşağıdakilerden hangisi mikro öğre&#;tim yönteminin faydalarından değildir?

A) Gerçek yaşantılar kazandırır.

B) Anında değerlendirme ve geri bes&#;leme sağlar.

C) Bütün öğretim becerilerinin kazan&#;dırılmasında uygun düşer.

D) Öğretimde laboratuar ortamı sağlar.

E) Belli hedeflerin gerçekleşmesini ön plana çıkarır.

&#;

8.&#; İki ya da daha fazla sayıda öğretmen ve diğer ilgilinin, öğretim etkinlikleri&#;ni planlama, sunma ve değerlendir&#;mede anlamlı ve metodolojik işbirliği gerektiren yöntem aşağıdakilerden hangisidir?

A)&#;&#; Ekiple öğretim

B)&#;&#; İşbirliğine dayalı öğretim

C)&#;&#; Problem çözme

D)&#;&#; Proje

E)&#;&#; Mikro öğretim

&#;

9. Aşağıdakilerden hangisi ekiple öğre&#;tim yönteminde uygulanabilecek or&#;ganizasyon yapılarından değildir?

A)&#;&#; Konu yaklaşımı

B)&#; Ortak merkezli yaklaşım

C)&#;&#; Birlikte sunulan konular yaklaşımı

D)&#; Artarda gelme yaklaşımı

E) Doğrusal program yaklaşımı

&#;

&#; Aşağıdaki yöntemlerden hangisi öğ&#;rencinin bilgisayar kullanım beceri&#;sini gerektirir?

A) Gösteri

B) Proje yöntemi

C) Mikro öğretim

D) Problem çözme

E) Programlı öğretim

&#;

&#;

&#;

&#; Aşağıdakilerden&#;&#; hangisi&#;&#; problem çözme yönteminin yararların değildir?

A) Öğrencide sorumluluklar gelişir.

B) Hem bilişsel, hem duyuşsal öğren&#;me oluşur.

C) Öğrencinin aktif katılımı sağlanır.

D) Uygulaması kolay ve ekonomiktir.

E) Öğretmen planlaması çok fazladır.

&#;

&#; Eleştirilerin yasaklanması, düşünce&#;lerin teşvik edilmesi, çok sayıda dü&#;şünce üretiminin amaçlanması ve hayal etmenin sağlanmasına ağırlık veren teknik aşağıdakilerden hangi&#;sidir?

A)&#; Açıkoturum

B)&#;&#; Panel

C) Beyin fırtınası

D)&#;&#; Münazara

E)&#;&#; Soru &#; cevap

&#;

Bir öğretmen sınıftaki öğrencileri 5 gru&#;ba ayırır. Daha sonra bitki örtüsü konu&#;su ile ilgili incelenebilecek konuları be&#;lirlemek için öncelikle sınıfta konu hak&#;kında görüş alış verişinde bulunur. Grupları şöyle görevlendirir.

1&#; Grup, bitki örtüsü nasıl oluşur,

2 Grup, yakın çevrede bulunan bitki ör&#;tüsü üzerinde araştırma yapınız

3 Grup. Türkiye&#;nin bitki örtüsünü bütün olarak inceleyiniz.

Bu öğretmenin uygulamaya çalıştığı öğretim stratejisi hangisidir?

A)&#;&#; Sunuş yoluyla öğretim

B)&#;&#; Buluş yoluyla öğretim

C) Araştırma &#; geliştirme yoluyla öğre&#;tim

D)&#;&#; Tam öğrenme

E)&#;&#; Programlı öğretim

&#; Bu öğretmenin uygulamaya çalıştığı yöntem hangisidir?

A)&#;&#; Örnek olay

B)&#;&#; Problem çözme

C) Proje yöntemi

D)&#;&#; Ekiple öğretim

E)&#;&#; Mikro öğretim

Öğretmenin konuya ilişkin sınıfta gö&#;rüş alış-verişinde bulunması hangi teknikle ilgilidir?

A)&#;&#; Münazara

B)&#;&#; Sunu (brifing)

C)&#;&#; Örnek olay

D) Fikir taraması (beyin fırtınası)

E) Panel

&#;

3 öğrencinin 3&#;er dakika konuştuğu grup&#;&#;&#; tartışması&#;&#;&#; aşağıdakilerden hangisidir?

A) Fikir taraması 33 B) Vızıltı 33&#;&#; C) Vızıltı 36&#;&#; D)&#; Vızıltı33&#;&#; E) Beyin fırtınası 33

&#;

&#; Belli öğretim amaçlarının karşılana&#;bilmesi için belli olay ve durumların gerçek dünyada incelenmesine yö&#;nelik olarak yapılan gözlem gezisi yönteminin başarılı olabilmesi başta hangi şarta bağlıdır?

A) Gözlem öncesi planlama

B)&#; Gözlem gezisini gerçekleştirme

C)&#; Gözlem yerini tespit etme

D)&#; Gözlem sonrası değerlendirme

E)&#; Amaçları belirleme&#;

&#;

&#; Psikomotor davranışların öğretimin&#;de en etkili yöntem ya da teknik aşağıdakilerden hangisidir?

A)&#; Örnek olay

B)&#; Gösteri

C)&#; Proje yöntemi

D)&#;&#; Panel

E) Soru cevap yöntemi

&#;

&#;

&#;

&#;

&#;

Proje yönteminde en etkin kullanıla&#;bilecek strateji aşağıdakilerden han&#;gisidir?

A)&#; Sunuş yoluyla öğretim

B)&#;&#; Buluş yoluyla öğretim

C) Araştırma inceleme yoluyla öğretim

D)&#; Tam öğrenme

&#;

&#; Öğretmenin ses tonu,&#; öğrencilere karşı tutumu, dili kullanma becerisi gibi&#; özellikleri&#; aşağıdakilerden en çok hangisini etkiler?

A)&#; Öğrencilerin derse etkin katılımı

B)&#; Sınıftaki fiziki durumu

C)&#; Ölçme değerlendirme etkinliklerini

D)&#;&#; Materyal kullanımı

E)&#; Sınıftaki psikolojik havayı

&#;

&#;

TEST &#; 4

&#;

1.&#;&#; Aşağıdakilerden hangisi öğretmenin sınıf içinde soru sorma nedenlerin-dendir?

A)&#;&#; Öğrencilerin&#;&#; konuya&#;&#; dikkatlerini çekme

B)&#;&#;&#; Sınıf disiplini sağlama

C)&#;&#; Öğrenmeyi etkin hale getirme

D)&#;&#; Dönüt sağlama

E) Yukarıdakilerin hepsi

&#;

2.&#;&#; Aşağıdakilerden&#; hangisi&#; öğretimin öğelerinden değildir?

A) Öğrenci&#;&#;&#; B) Öğretmen C) Öğretim konusu D) Öğretim amaçları&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#; E) Yönetim

&#;

3.&#;&#; Tam öğrenme modelinin kurucusu aşağıdakilerden hangisidir?

A) Edvvard De Bono&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#; B) Bloom&#;&#;&#;&#;&#; C)&#;&#; Bruner&#;&#;&#; D)&#;&#; Koffka&#;&#;&#;&#; E)&#;&#; Skinner

&#;

&#;

&#;

&#;

4.&#;&#; Aşağıdaki stratejilerden hangisinde öğrenci merkezli bir yaklaşım vardır?

A) Sunuş yoluyla öğretim

B) Programlı öğretim

C) Araştırma inceleme yoluyla öğretim

D) İşbirliğine dayalı öğretim

E) Tam öğrenme

&#;

5.&#;&#; Aşağıdaki stratejilerden hangisinde öğretmen merkezli bir yaklaşım var&#;dır?

A)&#;&#; Buluş yoluyla öğretim

B)&#; Sunuş yoluyla öğretim

C)&#; Araştırma &#; inceleme yoluyla öğre&#;tim

D)&#; işbirliğine dayalı öğretim

E)&#; Tam öğrenme

&#;

6.&#;&#; Tam öğrenme modeline göre öğren&#;me ürünlerini etkileyen iki tane ba&#;ğımsız değişken vardır. Bunlar ne&#;lerdir?

A)&#; Bilişsel giriş davranışları &#; duyuşsal giriş davranışları

B)&#; Genel bilişsel özellikler &#; özel biliş&#;sel özellikler

C)&#; Öğretim hizmetinin niteliği &#; duyuş&#;sal giriş davranışları

D)&#; Öğretim hizmetinin niteliği &#; bilişsel giriş davranışları

E)&#; Öğrenci giriş davranışları &#; öğretim hizmetinin niteliği

&#;

7.&#;&#; Tam öğrenme modelinde öğrencile&#;rin düzeylerini değerlendirirken ele alınan tam öğrenme ölçütü en az kaçtır?

A)&#; %50&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#; B)&#; %60&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#; C) %70&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#; D)&#; %80&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#; E)&#; %90

&#;

8.&#;&#; Her bilim alanında öğrencilerin öğ&#;renmelerini artıran zekanın yedi yö&#;nünün olduğunu savunarak çoklu zeka kuramını ortaya atan bilim a-damı kimdir?

A) Bloom&#;&#;&#;&#;&#;&#; B) Gardner&#;&#; C)&#; Skinner&#;&#; D)&#;&#; Pavlov&#;&#;&#; E)&#;&#; Goleman

&#;

9.&#;&#; Aşağıdakilerden&#;&#;&#; hangisi&#;&#;&#; yaratıcı drama etkinliklerinin bir aşamasıdır?

A)&#; Isınma&#;&#;&#;&#;&#; B)&#;&#; Doğaçlama&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#; C)&#; Oluşum&#;&#; D)&#; Oyun &#;&#;&#;&#;&#; E) Hepsi&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;

&#;

Yaratıcı drama yönteminin kullanıl&#;masında en son yer verilen çalışma hangisidir?

A)&#; Oyun&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#; B)&#;&#; Doğaçlama&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#; C)&#;&#; Isınma&#;&#;&#; D)&#; Oluşum&#;&#; E) Değerlendirme

&#;

11&#;&#;&#;&#; bir metne bağlı olmadan iç&#;ten geldiği gibi ve aniden gelişen du&#;rumdur, yaratıcı dramanın bir aşa&#;masıdır.

A)&#;&#; Isınma&#;&#;&#;&#; B)&#; Oyun&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#; C) Doğaçlama&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#; D)&#; Değerlendirme&#; E)&#; Oluşum

&#;

Aşağıdakilerden&#; hangisi&#; programlı öğretimin temel&#; ilkelerinden birisi değildir?

A) Öğrenilecek bilgi üniteleri öğrenciyi, adım adım ilerlemeye yöneltecek biçimde sunulmalıdır.

B) Bireysel başarıdan ziyade grup ba&#;şarısı önemlidir.

C)&#; Öğrenci programla devamlı iletişim halinde bulunmalıdır.

D)&#; Öğrenciye cevapların doğruluğu hakkında anında dönüt verilmesi gerekir.

E)&#; Soruların güçlük düzeyi öğrencinin cevaplayabileceği düzeyde olmalı&#;dır.

&#;

Öğretilecek içeriğin olanaklar ölçüsünde her birinde özel bir fikir veya görüş bu&#;lunan küçük ünitelere ayrılıp, bu ünitele&#;rin belirli bir mantıki sıraya göre düzene koyulduğu, her ünitede bilginin öğreni&#;lip, öğrenmediğini kontrol etme olanağı bulduğu bireysel, kendi kendine öğren&#;me yöntemidir.

Yukarıda ifade edilen öğretim yön&#;temi hangisidir?

A)&#; Anlatım

B)&#; Mikro öğretim

C)&#; Proje yöntemi

D)&#; Örnek olay

E) Programlı öğretim

&#;

&#; Başarısızlık tehlikesinin düşük, öğ&#;retme yeteneği imkanlarının yüksek olduğu yapay ortamlarda, öğretmen adaylarına hizmet öncesi deneyim kazandıran yöntem hangisidir?

A)&#;&#; Proje yöntemi

B)&#; Programlı öğretim

C) Mikro öğretim

D)&#; İşbirliğine dayalı öğretim

E)&#;&#; Ekiple öğretim

&#;

Aşağıdakilerden &#;hangisi&#; programlı öğretim materyali hazırlama modelle&#;ridir.?

A)&#; Yatay, düşey atlamalı dallara ayrı&#;lan program modeli

B)&#;&#; Doğrusal,&#;&#; yatay&#;&#; dallara&#;&#; ayrılan program modeli

C)&#;&#; Düşey,&#; dikey,&#; doğrusal&#; program modelleri

D) Doğrusal dallara ayrılan ve atlamalı dallara ayrılan program modeli

E) Atlamalı dallara ayrılan, düşey ve doğrusal programlar

&#;

&#; Bir davranışın gösterilme sıklığını ar&#;tırmak için öğretmenin yaptığı dav&#;ranışa ne denir?

A) İpucu&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#; B) Pekiştireç&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#; C) Dönüt-düzeltme D) Açıklama&#; E) Güdüleme

Öğrenciye neyin öğrenileceğini açık&#;layan mesajların tümüne ne denir?

A) Dikkat çekme

B) Güdüleme

C) İpucu

D) Dönüt-düzeltme

E) Pekişti ime

&#;

Aşağıdakilerin hangisi işbirliğine da&#;yalı öğretim tekniklerinden biridir?

A) Öğrenci timleri- başarı grupları tek&#;niği

B) Tartışma grubu tekniği

C) Ayrılıp birleşme tekniği

D) Takım oyun -turnuva tekniği

E) Hepsi

&#;

Öğrencilerin küçük gruplar kurarak bir problemi çözmek ya da bir görevi yerine getirmek üzere ortak bir amaç uğruna birlikte çalışma yoluyla bir konuyu öğrenme yöntemi hangisi&#;dir?

A)&#; Örnek olay

B)Proje yöntemi

C)&#; işbirliğine dayalı öğretim

D)&#; Örnek olay

&#;

Tümevarım, analoji, diyalektik, ve akıl&#;&#; yürütme&#; türlerinin&#;&#; kullanıldığı strateji hangisidir?

A)&#; Buluş yoluyla öğretim

B)&#; Sunuş yoluyla öğretim

C)&#; Araştırma-inceleme yoluyla öğretim

D)&#; Tam öğrenme

&#;

TEST &#; 5

&#;

1.&#;&#; Bilgi ve beceri kullanmayı gerektirir. Bu teknikte gösteri ve tartışma var&#;dır. Yukarıda belirtilen teknik hangi&#;sidir?

A)&#; Münazara

B)&#; Panel

C) Demonstrasyon

D)&#; Simülasyon

E)&#;&#; Rol oynama

&#;

2.&#;&#; Aşağıdakilerden hangisi grupla ça&#;lışmayı gerektiren öğretim tekniği değildir?

A)&#; Konferans

B)&#; Work-shop

C)&#; Problem çözme

D)&#; Rol oynama

E)&#;&#; İşbirliğine dayalı öğretim

&#;

3.&#;&#; Bir öğretmenin soru cevap yöntemini etkili bir şekilde uygulayabilmesi için nelere dikkat etmesi gerekir?

A)&#; Soru sorma düzeylerini bilmesi ge&#;rekir.

B)&#; Soru sorma tekniklerini bilmesi ge&#;rekir.

C)&#; İpuçlarını yerinde kullanmalı.

D)&#; Sorunun cevabı için bekleme süresi verilmeli.

E) Hepsi

&#;

4.&#;&#; Soru cevap yöntemini uygulayan bir öğretmenin Bloom&#;un soru sorma basamaklarını bilmesi gerekir.&#; Bu durumda soruların hiyerarşik sırala&#;ması nasıl olmalıdır?

A)&#; Bilgi &#; uygulama &#; analiz &#; kavrama &#; değerlendirme &#; sentez

B)&#; Bilgi &#; sentez &#; analiz &#; kavrama -değerlendirme &#; uygulama

C)&#; Kavrama &#; uygulama &#; bilgi &#; ana&#;liz &#; sentez &#; değerlendirme

D) Bilgi &#; kavrama &#; uygulama &#; ana&#;liz &#; sentez &#; değerlendirme

E) Sentez &#; analiz &#; kavrama &#; bilgi -değerlendirme &#; uygulama

&#;

5.&#;&#; Bir öğrencinin Türkiye&#;nin yüzölçü&#;münü bilmesi hangi davranışla ilgili&#;dir?

A)&#; Duyuşsal&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#; B) Bilişsel&#;&#;&#;&#; C)&#; Sosyal&#;&#;&#;&#; D)&#; Psikolojik&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#; E)&#;&#; Psikomotor

&#;

6.&#;&#; Bir&#; öğrencinin&#;&#; sınıfın&#; temizliğine dikkat etmesi ve yerdeki çöplerden rahatsız olması hangi davranışla il&#;gidir?

A) Duyuşsal B)&#;&#; Bilişsel&#;&#;&#; C)&#; Sosyal&#;&#;&#;&#; D)&#; Psikolog&#; E)&#;&#; Psikomotor

&#;

7.&#;&#; Aşağıda belirtilen duyu organımız&#;dan hangisi öğrenme üzerinde en et&#;kili olanıdır?

A)&#; İşitme&#;&#;&#;&#;&#;&#; B)&#; Dokunma&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#; C) Görme&#;&#;&#;&#;&#; D)&#; işitme-dokunma&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#; E)&#;&#; Hepsi

&#;

8.&#; İşin başından beri olumlu öğrenme koşulları sağlanmış ise bilgileri he&#;men&#;&#; hemen&#;&#; herkes&#;&#; öğrenebilir, sayıltısına dayalı olarak geliştirilmiş öğrenme modeli hangisidir?

A)&#; Proje yöntemi

B)&#; Programlı öğretim

C) Tam öğrenme

D)&#; işbirliğine dayalı öğretim

E)&#;&#; Problem çözme

&#;

&#;

&#;

&#;

&#;

9.&#;&#; Ünlü psikolog Skinner&#;in pekiştirme ilkeleri esas alınarak ortaya atılmış ve temelde öğretimin bireyselleşti&#;rilmesi ve hatanın en aza indirilmesi gibi iki önemli yenilik getiren teknik hangisidir?

A)&#; Çoklu zeka kuramı

B)&#; Tam öğrenme

C)&#; Proje yöntemi

D)&#; Programlı öğretim

E) Hiçbiri

&#;

Öğrencilerin derse katılımlarını ve güdülenmelerini arttıran, öğrenmeyi soyutluktan kurtaran, somut ve ya&#;parak yaşayarak öğrenmeyi sağlayan teknik hangisidir?

A) Benzetişim (simülasyon)

B)&#;&#; Örnek olay

C)&#; Tam öğrenme

D)&#; Problem çözme

E)&#;&#;&#; Proje yöntemi

Aşağıdakilerden&#;&#;&#; hangisi&#;&#;&#; anlatma yönteminin özelliklerinden değildir?

A)&#; Kişinin kendine olan güvenini arttı&#;rır.

B)&#;&#; Etkili ve dikkatli dinleme yeteneğini geliştirir.

C) &#;Akıcı konuşmayı geliştirir.

D) Yaratıcılığı arttırır.

E) Öğrencilerin&#;&#; bilişsel&#;&#; becerilerinin kazandırılmasında etkilidir.

&#;

Özellikle derse giriş yaparken, konuyu özetlerken ya da bir konuyla ilgili bilgiyi aktarırken kullanılan stra&#;teji ve yöntem hangisidir?

A) Buluş yoluyla öğretim stratejisi &#; örnek olay yöntemi

B) Sunuş &#; anlatım

C)&#; Sunuş &#; proje

D)&#; Buluş &#; problem çözme

E)&#; Araştırma geliştirme &#; problem çözme

&#;

&#;

Aşağıdakilerden hangisi soru cevap yönteminin etkin bir şekilde kulla&#;nılması için bir öğretmenin sahip ol&#;ması gereken davranışlardandır?

A)&#; Sorunun cevabı için bekleme süresi verilmesi

B)&#; Öğrencilerin isimleriyle çağrılması

C)&#; Pekiştirmenin verilmesi

D)&#; İpucunun verilmesi

E) Hepsi

&#;

&#; Duyuşsal alan davranışları ile devin-sel (psikomotor) davranışlar arasın&#;daki en büyük fark sizce nedir?

A) Aralarında hiçbir fark yoktur.

B) Birisi duyguları, öteki hareketleri içerir.

C)&#; Birisi gözlenebilir, diğeri gözlenemez.

D)&#; Birisi bilgiyi, diğeri duyguları içerir.

E)&#;&#; ikisi de duygularla ilgidir.

&#;

&#; Dramatizasyon (rol oynama) tekni&#;ğinde aşağıdakilerden hangisi daha çok rol oynar?

A)&#; Akıl yürütme&#;&#;&#;&#;&#;&#; B) Duygular C)&#; Beceriler D)&#; Bilgiler&#;&#;&#;&#; E)&#;&#; Hiçbiri

&#;

Münazara yapmada bir takımın diğer bir takıma üstün gelmesindeki en önemli ölçüt hangisidir?

A)&#;&#; Etkili konuşma ve ikna etme gücü

B)&#;&#; Etkili kanıtlar ortaya koyabilme

C)&#; Tarafların etkisi

D)&#; Grubun bilgi seviyesi

E)&#;&#; Hepsi

Karadeniz bölgesinde balıkçılık ve tu&#;rizm konusunu işleyen bir öğretmen, dersinin başında bu bölgede balıkçılık ve turizmi geliştirmek için neler yapabili&#;riz sorusunu sınıfa sorar ve birkaç sani&#;ye bekledikten sonra istekli öğrencilere cevap hakkı verir. Verilen cevaplara doğru ya da yanlış demeyerek öğrenci&#;lere, konu işlendikten sonra Karadeniz bölgesiyle ilgili soruları doğru bir şekilde cevaplayabileceksiniz der. Ayrıca bu dersin sonunda Karadeniz bölgesinin temel sorunlarına yeni çözümler önere&#;bileceksiniz der.

&#; Bu öğretmenin dersine konuyla ilgili bir soruyla başlaması hangi davra&#;nışla ilgilidir?

A)&#; Derse geçiş

B)&#; Gözden geçirme

C)&#; İpucu

D)&#; Güdüleme

E) Dikkat çekme

&#;

Öğretmenin soruyu sorduktan sonra birkaç saniye beklemesi hangi tekni&#;ğin uygulaması ile ilgidir?

A)&#; Anlatım&#;&#;&#; B)&#; Örnek olay&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#; C) Soru cevap&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#; D) Münazara&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#; E)&#;&#; Hiçbiri

&#;

Verilen cevaplara doğru ya da yanlış dememesi öğretmenin hangi davra&#;nışıyla ilgidir?

A)&#;&#; İpucu

B)&#;&#; Gözden geçirme

C)Pekiştirme

D)&#;&#; Hatırlatma

E)&#;&#; Güdüleme

&#;

Bu dersin sonunda Karadeniz bölge&#;si ile ilgili sorulan soruları doğru bir şekilde cevaplayabileceksiniz deme&#;si öğretmenin hangi davranışıyla il&#;gidir?

A) Pekiştirme

B) Güdüleme

C)&#;&#; Derse geçiş

D)&#;&#; Değerlendirme

E)&#;&#;&#; Gözden geçirme

&#;

&#;

&#;

&#;

&#;

&#;

&#;

TEST -6

&#;

1. Tartışma yöntemi içerisinde bulunan münazara tekniği aşağıda belirtilen hangi akıl yürütme sürecini belirler?

A)&#; Analoji

B)&#;&#; Hipotetik &#; dedüktif

C) Tez-antitez

D) Tümevarım

E)&#;&#; Tümdengelim

&#;

2.&#;&#; Tümel ve doğru olan önermeden, or&#;ta terim yoluyla tekile gitme süreci hangi akıl yürütme sürecidir?

A)&#; Analoji&#;&#;&#;&#; B)&#;&#; Sentez&#;&#;&#; C) Tümdengelim&#;&#;&#; D)&#; Tümevarım&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#; E)&#;&#; Hiçbiri

&#;

3.&#; Açık bir sistem olarak ele alınan eği&#;timin en önemli süreçlerinden birisi öğrenme &#; öğretme ortamıdır. Bu kavram aşağıdaki hangi kavramla eş anlamlıdır?

A)&#;&#; Eğitim durumu

B)&#; Öğretim yöntemleri

C)&#;&#; Değerlendirme

D)&#; Amaçlar

E)&#;&#; İçerik

&#;

4&#;&#;&#;funduszeue.info davranışları öğrenciye kazandırmak için gerekli uyarıcıların düzenlenip işe koşulmasıdır. Yukarı&#;daki boşluk hangisi ile tamamlanma&#;lıdır?

A) Amaç&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#; B)&#;&#; İçerik&#;&#;&#;&#;&#;&#; C) Eğitim durumu&#; D)&#; Değerlendirme&#; E) Hiçbiri

&#;

5.&#;&#;&#; İstendik davranışın ileride tekrarlan&#;ma ihtimalini arttıran eğitim durumu değişkeni hangisidir?

A)&#;&#; Dönüt&#;&#;&#;&#; B)&#;&#; Düzeltme&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#; C)&#;&#; İpucu&#;&#;&#;&#;&#; D)&#;&#; Pekiştireç&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#; E) Güdüleme

&#;

&#;

&#;

&#;

6.&#;&#;&#; Panel, diyalog, forum gibi öğretim tekniklerinin kullanıldığı strateji han&#;gisidir?

A)&#; Sunuş

B)&#;&#; Buluş

C)&#; Araştırma-soruşturma

D)&#; Tam öğrenme

&#;

7.&#;&#;&#; Buluş yoluyla öğretim stratejisinin uygulanması için öğretmenin yap&#;ması gereken en önemli husus aşağıdakilerden hangisidir?

A)&#;&#; Konuya ilişkin kavramın ne anlama geldiğini açıklama

B)&#;&#; Kavrama ilişkin olumlu örnek isteme

C) Konuya ilişkin sorunun doğru ceva&#;bını öğretmenin söylemesi

D)&#;&#; Konuya ilişkin sorunun doğru ceva&#;bını&#; kesinlikle öğretmenin söyle&#;memesi

E)&#;&#; Hepsi

&#;

8.&#;&#; Güdümlü tartışma, küçük ve büyük grup tartışması çember, panel, mü&#;nazara, açık oturum, gibi tekniklerin kullanıldığı strateji hangidir?

A) Sunuş

B) Buluş&#;&#;&#;&#;&#;&#;

C) Araştırma-soruşturma

D) İşbirliğine dayalı öğretim

E) Tam öğretim

&#;

9.&#;&#; Hedeflerin uygulama ve daha üst dü&#;zeyde&#; olmasını&#; gerektiren&#; strateji hangisidir?

A)&#;&#; Sunuş

B)&#;&#; Buluş

C)&#;&#; Araştırma-soruşturma

D)&#;&#; İşbirliğine dayalı öğretim

E)&#;&#; Tam öğrenme

&#;

&#;

&#;

Araştırma soruşturma yoluyla öğre&#;tim stratejisine ilişkin olarak aşağı&#;daki bilgilerden hangisi yanlıştır?

A)&#;&#; Bu stratejide örnek olay, problem çözme, rol oynama, gösteri, gezi -gözlem yaratıcı drama, gibi teknik&#;ler kullanılır.

B)&#;&#; Örneklerle ilgili değişik durumların denencelerini öğrenciler tartışarak kendileri kurmalıdır.

C)&#;&#; Kurulan denenceleri öğrenci test etmelidir.

D)&#;&#; Öğrenciler yaparak yaşarak öğren&#;me etkinliğini kullanmalıdır.

E) Bu stratejide sözlü ifade becerilerini geliştirici teknikler kullanılmadır.

&#;

Öğrencinin duyuşsal ve bilişsel giriş davranışları&#; ile ilgilenen&#; öğrenme modeli hangisidir?

A)&#; Sunuş

B)&#; Buluş

C)&#; Araştırma-soruşturma

D) Tam öğrenme

E) İşbirliğine dayalı öğretim

&#;

On, on bir, on iki yaş çocukları, anlatı&#;lan bir konu üzerinde dikkatlerini en fazla kaç dakika toplayabilirler?

A) 3&#;&#;&#;&#; B)5&#;&#;&#;&#; C)7&#;&#;&#;&#; D)&#; 10 E)&#;&#; 15

&#;

Öğrencilerin bir ünitedeki eksik ve yanlışları düzeltilmeden ondan son&#;raki üniteye geçilmesinin izin veril&#;mediği strateji hangisidir?

A)&#; İşbirliğine dayalı öğretim

B)&#; Programlı öğretim

C) Tam öğrenme

D)&#; Hiçbiri

E)&#;&#; Mikro öğretim

&#;

&#;

&#;

Tam öğrenme modelinde her işlem&#;den sonra doğru yapanlara pekiştireç verilmesi, yanlışların dü&#;zeltilmesi, eksiklerin tamamlanması, bunlar için ipuçlarının kullanılması &#;&#;&#;&#;&#;funduszeue.info ilgilidir.

A)&#; Bilişsel giriş davranışları

B)&#; Duyuşsal giriş davranışları

C)&#; Tamamlama eğitimi

D)&#; Hazır bulunuştuk

E) Eğitim hizmetinin niteliği

&#;

İş başında eğitimin başarısı büyük ölçüde&#;&#;&#;Bu cümleyi tamamlayı&#;nız.

A) iyi öğretici seçimine bağlıdır.

B)&#; Mali imkana bağlıdır.

C)&#; iş alanlarına dönük çalışmaya bağ&#;lıdır.

D)&#; Öğrenciye bağlıdır.

E)&#;&#; iyi bir sınıf atmosferine bağlıdır.

&#;

Aşağıdakilerden hangisi anlatım yön&#;temiyle ilgili değildir?

A)&#; Geleneksel bir yöntemdir.

B)&#; Öğrenci anlatım yönteminde öğret&#;menin bilgilerini, pasif bir şekilde dinler.

C)&#; En eski yöntemdir.

D)&#; Sık ve yanlış kullanımı nedeniyle en etkisiz yöntem olarak bilinmektedir.

E) Yüksek bilişsel düzeyde öğrenme için idealdir.

&#;

Anlatım&#;&#; yönteminin&#;&#; iyi&#;&#; organize edilmesi için ilk koşul,&#;&#;&#;&#;?

A) Özel ve genel amaçlar saptanmalı&#;dır.

B) Anlatım planı hazırlanmalıdır.

C)&#; Dinleyicilerin özel ilgi ve ihtiyaçları bilinmelidir.

D)&#; Anlatılan konunun yazılı bir özeti dağıtılmalıdır.

E)&#; Sorulardan faydalanılmalıdır.

&#;

&#;

&#;

&#;

&#; Bir öğretmen sınıfında problem çözme yöntemini uygulayarak ders işlemek is&#;temektedir. Bu öğretmenin yaptığı ilk iş problemi sınıfa tanıtmaktır.

Daha sonraki aşama aşağıdakilerden hangisidir?

A)&#; Veri toplama

B)&#; Hipotezleri kurma

C)&#; Verileri analiz etme

D)&#; Sonuca ulaşma

E)&#; Sonuçları test etme

&#;

Aşağıdaki (yöntem &#; tekniklerden) hangisinde hem görsel, hem işitsel iletişim kullanılır?

A)&#; Anlatım

B)&#; Soru-cevap

C) Gösteri (demonstrasyon)

D)&#;&#; Örnek olay

E)&#;&#; Problem çözme

&#;

&#; Öğrencilere gerçek dünyayı görme ve gözlem yapma imkanı sağlayan yöntem hangisidir?

A)&#; Similasyon

B)&#;&#;&#; Proje yöntemi

C)&#; Örnek olay

D) Gözlem gezisi

E) Anlatım

&#;

&#;

TEST &#; 7

&#;

1.&#; Aşağıdakilerden hangisi soru &#; ce&#;vap yöntemi içerisinde yer alan soru sorma düzeylerinden değildir?

A)&#;&#; Bilgi&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#; B)&#; Analiz&#;&#;&#;&#;&#; C)&#; Sentez &#;&#;&#; D) İrdeleme&#; E) Değerlendirme

&#;

&#;

&#;

2.&#;&#; Aşağıdakilerden hangisi soru sorma tekniği ile ilgidir?

A)&#; Sorunun bir amacı olmalıdır.

B) Soru cevabı ima etmelidir.

C)&#; Her soru yalnızca bir fikri kapsama&#;lıdır.

D)&#; Cevap için uygun bekleme süresi verilmelidir.

E)&#;&#; Hepsi

&#;

3.&#;&#; &#;Öğrenilecek bilgi, her biri kolaylıkla kavranacak küçük birimlere ayrılma&#;lıdır&#; ilkesi programlı öğretimin han&#;gi ilkesi ile ilgidir?

A) Küçük adımlar ilkesi

B)&#; Öğrenmeye etkin katılım ilkesi

C)&#; Öğrenme sonucunda anında bilgi sağlama ilkesi

D)&#; Doğru cevaplar ilkesi

E)&#;&#; Bireysel hıza göre ilerleme ilkesi

&#;

4.&#; Programlı&#;&#; öğretim&#;&#; modellerinden olan doğrusal program ve dallara ay&#;rılan programlama modelleri arasın&#;daki en belirgin fark aşağıdakilerden hangisidir?

A) Konuya ilişkin soruların hacmi ve cevap verme biçiminde

B) Örneklerde

C) Kullanılan araç &#; gereçlerde

D) Sınıf düzeyinde

E) Hiçbiri

&#;

5.&#; Öğretmen&#; adaylarının&#; kazandıkları bilgi ve becerileri uygulamaya ak&#;tarmalarına; yani kurum ile uygulama arasında köprü kurmalarına yönelik çabaları içeren yöntem hangisidir?

A)&#;&#; Ekiple öğretim

B)&#;&#; Mikro öğretim

C)&#;&#; Programlı öğretim

D)&#;&#; işbaşında eğitim

E)&#;&#; Tam öğrenme

&#;

6.&#;&#;&#; Mikro öğretim uygulamalarında grup sayısı en az ve en çok kaç kişi olma&#;lıdır?

A)&#; &#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#; B)&#; &#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#; C) &#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#; D)&#; &#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#; E)&#;&#;

&#;

7.&#;&#; Mikro öğretim yönteminin uygulana&#;bilmesi için özellikle hangi öğretim aracının kullanılması gerekmektedir?

A)&#; Tepegöz

B)&#; Video &#; kamera

C)&#; Bilgisayar

D)&#; Slayt projeksiyon

E)&#; Opak projeksiyon

8.&#;&#; Öğretmenin drama ile derse başla&#;ması, öğretmenin hangi davranışı yaptığını gösterir?

A) Güdüleme

B) Dikkat çekme

C)&#; Derse geçiş

D)&#; Önceki öğrenmelerle bağlantı kur&#;ma

E)&#;&#; Hiçbiri

&#;

9.&#;&#; Bir liderle en az dört ya da beş uz&#;mandan oluşturulan bir grubun bir topluluk önünde, uzmanı oldukları konu alanında bilgilerini paylaşmak, aktarmak amacıyla yapılan ve tartış&#;ma sonrası seyircilerin soru sorma&#;larına imkan veren tartışma türüne &#;&#;&#;funduszeue.info

A)&#; Anlatım&#;&#;&#; B)&#; Brifing&#;&#;&#;&#;&#; C) Panel&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#; D)&#; Forum&#;&#;&#;&#;&#; E)&#;&#; Nutuk

&#;

Bir öğretmen sınıfta altışar kişilik grup&#;lar oluşturur. Gruplar bir dakika içinde bir sekreter ve lider seçerler. Bir daki&#;kanın sonunda gruplar, tartışılacak so&#;runları özetleyerek sunarlar ve bu za&#;manla sınırlıdır. Öğrencilere sorunun en iyi çözümü konusunda bir anlaşmaya varmaları için altı dakika süre verilir.

&#;funduszeue.infoıdaki öğretmenin sınıf için&#;de kullanmaya çalıştığı yöntem han&#;gisidir?

A) Vızıltı 22&#;&#; B) Vızıltı 44 &#; C) Vızıltı 66&#;&#; D) Vızıltı 33&#;&#; E) Vızıltı

&#;

&#;

&#;

&#;

&#;

Yukarıda kullanılan bu grup tartış&#;ması tekniğinde öğrencilerin kazan&#;maları düşünülen en önemli beceriler hangileridir?

A)&#; Dinleme ve özetleme

B)&#; Yazma ve konuşma

C) Bilgi ve konuşma

D)&#; Dinleme ve soru sorma

E)&#;&#; Hiçbiri

&#;

Bir öğrenciye soru sorup da cevabını alamadığımız zaman başka bir öğ&#;renciye geçmek yerine cevap alama&#;dığımız öğrencinin psikolojik olarak tartışmadan uzaklaşmaması için &#;&#;&#;.&#; kullanarak doğru cevaba ulaşması sağlanmalıdır.

A)&#; Soruyu yeniden şekillendirme

B)&#; İrdeleme (açıklama isteme)

C) İpuçları

D)&#; Pekiştirme

E)&#; Bekleme süresi

&#;

Yapay bir ortamda modeller üzerinde çalışmayı gerektiren teknik hangisi&#;dir?

A) Simülasyon&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;

B)&#; İşbaşında eğitim

C)&#; Problem çözme

D)&#; Örnek olay

E)&#;&#; Mikro öğretim

&#;

Özellikle beceri gerektiren işlerde ça&#;lışma ya da çalışmakta olan persone&#;li işin gerektirdiği nitelikte yetiştir&#;mek amacıyla en yaygın biçimde kul&#;lanılan yönteme&#;&#;&#;&#;denir.

A)&#;&#; Programlı öğretim

B)&#; Simülasyon

C)&#; Gösteri

D) İşbaşında öğretim

E) Örnek olay

&#;

&#;

Aşağıdakilerden hangisi iş başında eğitim için gerekli olan öğretim yap&#;raklarının aşamalarından değildir?

A)&#; İş yaprağı

B)&#; İşlem yaprağı

C)&#;&#; Bilgi yaprağı

D)&#; Değerlendirme yaprağı

E)&#; Araç gereç yaprağı

&#;

Aşağıdakilerden hangisi &#;iki kafa tek kafadan daha iyidir.&#; görüşünü des&#;tekleyen öğretim yöntemidir?

A)&#; Gösteri

B)&#; Benzetişim

C) Ekiple öğretim

D)&#; Proje yöntemi

E)&#;&#; Mikro öğretim

&#;

&#; Ekiple öğretim yöntemiyle yürütülecek kurslar çok değişik biçimlerde organize edilir.&#; Bir temel konu diğer konularla ilişkili olarak çalışma boyunca işlenir.&#;

sözü edilen bu organizasyon aşağıdakilerden hangidir?

A) Öğretmen &#; öğrenci &#; program

B)&#; Öğretmen &#; araç, gereç &#; program

C)&#; Program &#; öğrenci -değerlendirme

D)&#; Araç, gereç-yöntem-değerlendirme

E)&#;&#; Program-araç-öğrenci

&#;

Aşağıdakilerden hangisi okulda di&#;siplini sağlamaya yardımcı faktörler&#;dendir?

A)&#; Uygun bir eğitim programı

B)&#; İyi bir rehberlik sistemi

C) Etkin veli okul ilişkisi

D)&#; Okul binasının etkin kullanılması

E)&#;&#; Hepsi

&#;

&#;

&#;

Aşağıdakilerden hangisi sınıfta disip&#;lin sağlamaya yardımcı faktörlerden değildir?

A)&#; Öğretmenin sınıf önünde duruşu

B)&#; Öğrencilerin sınıfta yerleşimi

C) Araç &#; gereçlerin kullanılması

D)&#; Öğretmenin konuşmasının etkinliği

E)&#; Öğrenci çalışmalarının kontrolü

&#;

&#; Öğretmen ve okul yönetimi için en büyük sınırlılığın, yasal sorumlulu&#;ğunun olduğu yöntem hangisidir?

A)&#; Simülasyon

B)&#; Gösteri

C) Gözlem gezisi

D)&#; Ekiple öğretim

E)&#;&#; Mikro öğretim

&#;

TEST &#; 8

&#;

1.&#;&#; Fiziksel ya da zihinsel becerilerin, önce en olgun biçimiyle usta ya da öğretmence gösterildiği, gerekli açık&#;lamaların yapıldığı; daha sonra öğ&#;rencilerin aynı becerileri tekrarlama&#;ları ve uygulamalarının istendiği yön&#;tem hangisidir?

A)&#; Rol oynama

B)&#; Gösteri

C)&#; Dramatizasyon

D)&#; Benzetişim

E)&#;&#; Ekiple öğretim

&#;

2.&#;&#; Değişik görüşe sahip kişi ya da grup&#;ların herhangi bir konudaki sorunları tartışarak bir sonuca varmak için, bir başkasının yönetiminde sürdürdük&#;leri sözel iletişim türünün olduğu yöntem hangisidir?

A) Brifing&#;&#;&#;&#;&#;&#; B) Sempozyum&#;&#;&#;&#;&#; C)&#; Diyalog&#;&#;&#; D)&#;&#; Forum&#;&#;&#;&#; E)&#; Söylev

&#;

3.&#;&#; Değişik konularda ilgili kurula ya da yöneticiye bilgi vermek amacıyla kı&#;sa ve öz olarak geçekleştirilen teknik hangisidir?

A) Sempozyum&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#; B) Brifing&#;&#;&#;&#;&#; C)&#; Panel&#;&#;&#;&#;&#;&#; D)&#; Konferans&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#; E)&#;&#; Söylev

&#;

4.&#;&#;&#; Bir öğretmen dersini işlerken önce bilgi düzeyindeki kavranılan sınıfa anlatıyor ve her bir kavram ile ilgili yaşamdan en az iki örnek veriyor

&#;&#;bu öğretmenin izlemeye çalıştığı strateji hangisidir?

A)&#;&#; Sunuş

B)&#;&#; Buluş

C)&#;&#; Araştırma &#; inceleme

D)&#;&#; Tam öğrenme

&#;

5. İleri sürülen noktaların açıklığa ka&#;vuşturulması&#; yasa&#; savların&#; kanıt&#;lanması için kullanılan tanımlar, ör&#;nekler, karşılaştırmalar, istatistik ve uzman kanılar gibi sözel desteklerin kullanıldığı yöntem hangisidir?

A)&#;&#; Tartışma yöntemi

B)&#;&#; Grupla çalışma

C)&#; Anlatım yöntemi

D)&#;&#; Proje yöntemi

E)&#;&#; İşbirliği yöntemi

&#;

6.&#; Bilişsel alanın bilgi, duyuşsal alanın alma ve tepkide bulunma, devinsel alanın uyarılma basamağı ile ilgili hedef ve davranışların kazandırılma&#;sının hedeflendiği strateji hangisi&#;dir?

A)&#;&#; Sunuş

B)&#;&#; Buluş

C)&#;&#; Araştırma &#; inceleme

D)&#;&#; Tam öğrenme

&#;

&#;

&#;

&#;

&#;

7. Bilişsel alanın kavrama &#; analiz -sentez ve değerlendirme, duyuşsal alanın tepkide bulunma ve değer verme basamaklarından en az birin&#;de olması kural olan öğretme strate&#;jisi hangisidir?

A) Buluş

B)&#; Sunuş

C)&#; Araştırma-inceleme

D)&#; Programlı öğretim

E)&#; Tam öğrenme

&#;

8.&#;&#; Aşağıdakilerden hangisi buluş yoluy&#;la öğretim stratejisinde kullanılan a-kıl yürütme yollarından değildir?

A)&#; Tez-antitez

B)&#; Anoloji

C) Tümevarım

D)&#; Hipotetif-dedüktif

E)&#; Tümdengelim

&#;

9.&#; Genellikle dört kişiden oluşan grup&#;ların serbest ve informal olarak yak&#;laşık dörder dakika tartışmaları esa&#;sına dayalı bir tartışma tekniğidir. Bu teknik aşağıdakilerden hangisidir?

A)&#; vızıltı 22&#;&#; B)&#; vızıltı 44&#; C)&#; vızıltı 33&#;&#; D)&#; vızıltı 66&#;&#; E)&#; vızıltı 11

&#;

&#; Küçük grupla öğretim yöntemi kulla&#;nılırken grupların oluşturulmasında farklı yaklaşımlar kullanılır. Bu yak&#;laşımlardan birinde öğrenciler şans yöntemi ile gruplara ayrılırlar. Aşağıdakilerden hangisi bu yaklaşımı ifade eder?

A)&#;&#; İlgi grupları

B)&#;&#; Homojen gruplar

C)&#;&#; Heterojen gruplar

D) Seçkisiz gruplar

E) Birbirine yakın oturan öğrenci grup&#;ları

&#;

&#;

&#;

&#; Özellikle kalabalık grupların eğiti&#;minde kullanılan ve öğretmenden öğrencilere doğru bilgi akışını sağla&#;yan öğretim yöntemi hangisidir?

A)&#;&#; Soru-cevap&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#; B) Anlatım&#;&#;&#; C)&#;&#; Gösteri&#;&#;&#; D)&#;&#; Benzetişim&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#; E)&#;&#; Tartışma

&#;

Aşağıdaki&#; yöntemlerin&#; hangisinde psikomotor becerilerin geliştirilmesi hedeflenmiştir?

A)&#;&#; Gösteri

B)&#;&#; Dramatizasyon

C)&#;&#; Benzetişim

D)&#;&#; Tartışma

E)&#;&#; İşbirliğine dayalı öğretim

&#;

Buluş yoluyla öğretim stratejisi kim tarafından geliştirilmiştir?

A) Skiner&#;&#;&#;&#;&#;&#; B) Bruner&#;&#;&#;&#;&#; C)&#; Ausebel&#; D)&#; Orlich&#;&#;&#;&#;&#;&#; E)&#;&#; Pavlov

&#;

yılında A.B.D. Stanford Üniver&#;sitesinde öğretmen eğitiminin niteli&#;ğini arttırmak için bir grup eğitimci tarafından deneysel programın bir parçası olarak geliştirilen yöntem hangisidir?

A)&#; Tam öğrenme

B) Programlı öğretim

C)&#; Mikro öğretim

D)&#; İşbirliğine dayalı öğretim

E)&#;&#; Hiçbiri

&#;

Bir savaş ortamı yaratılarak sivil sa&#;vunmaya ilişkin bilgilerin öğretilmesi veya bir yangın olayının gerçekleş&#;miş gibi canlandırılarak yangın es&#;nasında alınacak tedbirlerin ve kurtu&#;luş çarelerinin öğretilmesi hangi yöntemle mümkündür?

A) Simülasyon&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#; B) Gösteri&#;&#;&#;&#;&#; C) Proje&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#; D) Örnek olay&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#; E)Workshop

&#;

&#;

Öğrencilerden yarım kalan bir olayı, hikayeyi, masalı veya bir filmi kendi&#;lerine göre canlandırmalarının isten&#;diği, özellikle onların duyuşsal alan davranışlarının geliştirilmesinin is&#;tendiği yöntem hangisidir?

A)&#; Rol oynama

B)&#;&#; Yaratıcı drama

C) Örnek olay

D)&#;&#; Problem çözme

E)&#; Benzetişim

&#;

&#;&#;&#;&#; &#; Bilgilerin kalıcı olmasını sağlar.

- Hem görerek ve hem de işiterek öğ&#;renme imkanı sağlar.

- Yaparak yaşayarak öğrenme imkanı sağlar.

Yukarıda belirtilen özellikler hangi yöntemle sağlanır?

A)&#; Problem çözme

B)&#; Yaratıcı drama

C)&#; Gösteri (Demonstrasyon)

D)&#; Benzetişim (Simülasyon)

E)&#;&#; Hiçbiri

&#;

Gerçek öğrenmelerin, bir problemin çözümüne aktif olarak katılan bireyin tecrübe ve deneyimlerine dayalı ol&#;duğunu ifade eden bilim adamı kim&#;dir?

A)&#; Skinner&#;&#; B)&#;&#; Bruner&#;&#;&#; C)&#; Ausebel&#; D) John dewey&#;&#;&#;&#;&#;&#; E) Watson

&#;

&#; Bir öğretmenin dersine başından ge&#;çen bir anıyı anlatarak başlaması aşağıdaki işlemlerden hangisiyle ilgi&#;lidir?

A)&#; İpucu

B)&#;&#; Güdüleme

C) Dikkat çekme

D)&#; Gözden geçirme

E)&#;&#; Ön öğrenmeleri hatırlatma

&#;

&#;

&#;

Tam öğrenme yaklaşımında davranı&#;şın tekrar edilme sıklığını artırma işi&#;ne ne denir?

A)&#;&#; İpucu

B)&#; Öğrenme ürünleri

C) Pekiştirme

D)&#;&#; Dönüt &#; düzeltme

E)&#;&#;&#; Öğrenci katılımı

&#;

&#;

&#;

TEST &#; 9

&#;

1.&#;&#; Bloom&#;un taksonomisi olarak bili&#;nen, özellikle hedef ve hedef davra&#;nışları yazarken kullanılan davranış&#;ların sıralanışı hangi seçenekte ve&#;rilmiştir?

A)&#;&#; Kavrama &#; uygulama &#; bilgi &#; ana&#;liz &#; değerlendirme &#; sentez

B)&#;&#; Uygulama &#; bilgi &#; kavrama &#; ana&#;liz &#; sentez &#; değerlendirme

C)&#; Bilgi &#; uygulama &#; kavrama &#; sen&#;tez &#; analiz &#; değerlendirme

D) Bilgi &#; kavrama &#; uygulama &#; ana&#;liz &#; sentez &#; değerlendirme

E) Bilgi &#; analiz &#; uygulama &#; kavrama &#; sentez &#; analiz &#; değerlendirme

&#;

2.&#;&#; Duyuşsal alandaki hedefler aşağıda&#;ki hangi durumla ilgidir?

A)&#; Değer yargıları&#;&#; B)&#; Tutum&#;&#;&#;&#;&#; C) Duygular D)&#; Kaygı&#;&#;&#;&#;&#;&#; E)&#;&#; Hepsi

&#;

3&#;&#;&#;&#;.. hem tüme-varım, hem de

tümdengelim birlikte kullanıldığı akıl yürütme yoludur. Yukarıdaki tanım hangi akıl yürütme yoluna aittir?

A)&#;&#; Analoji

B)&#; Tez-antitez

C) Hipotetik-dedüktif

D)&#; Antitez

E)Hiçbiri

&#;

&#;

&#;

4. İlgili kavram ilke ve genellemelerin öğretmen tarafından verilmesi hangi stratejide öncelikle gereklidir?

A) Araştırma &#; inceleme

B)&#; Tam öğrenme

C)&#; Buluş

D) Sunuş

E) İşbirliği

&#;

5.&#;&#; Sınıfsız okul, bireysel olarak formüle edilmiş öğretme, modüler program&#;lama, bilgisayar destekli öğretim gibi yeni yaklaşımlar hangi yöntemle ilgi&#;lidir?

A)&#; Programlı öğretim

B)&#; Mikro öğretim

C)&#; Ekiple öğretim

D)&#; Tam öğrenme

E)&#;&#; işbirliğine dayalı öğrenme

&#;

6.&#;&#; Küçük adımlar ilkesi, öğrenmeye et&#;kili katılım ilkesi, doğru cevaplar il&#;kesi, anında bilgi sağlama ilkesi ve bireysel hıza göre ilerleme ilkesi hangi yöntemin ilkeleridir?

A) Mikro öğretim

B) Programlı öğretim

C)&#; Proje

D)&#; Örnek olay

E)&#; Soru-cevap

&#;

7.&#;&#; Aşağıdakilerden&#; hangisi&#; programlı öğretim ilkesidir?

A)&#; Öğretimde hazırlanan materyaller öğrenciye basılı materyallerle sunu&#;lur.

B)&#; Öğretim makinesi aracılığıyla sunu&#;lur.

C)&#; Hem basılı materyal, hem de öğre&#;tim makinesi aracılığıyla sunulur.

D)&#; Programlı kitaplarla sunulur.

E) Hiçbiri

&#;

&#;

&#;

8.&#;&#; Ekiple öğretim yöntemiyle yürütüle&#;cek kurslar çok değişik biçimlerde organize edilebilir. Bu organizasyon&#;ları etkileyen etmen aşağıdakilerden hangisidir?

A) Öğrenci yaşı

B) Program özelliği

C)&#; Mevcut materyaller

D)&#; Lider öğretmen

E)&#;&#; Hepsi

&#;

9.&#;&#; İşbaşında eğitimi benzetişim yönte&#;minden ayıran en önemli özellik aşa&#;ğıdakilerden hangisidir?

A)&#; İşbaşında eğitimde beceri geliştir&#;mek hedeflenirken, benzetişim yön&#;teminde bilgiyi geliştirmek hedef&#;lenmiştir.

B) İşbaşında eğitimde yaparak yaşa&#;yarak eğitim varken benzetişimde sadece işi öğretmenin yapması hedeflenmiştir.

C) İşbaşında eğitimde doğal ortamlar&#;da (ofis, atölye, makine başında) eğitim verilirken, benzetişimde çalışma yerinin benzerini oluşturarak modeller üzerinde eğitim verilir.

D) İşbaşında eğitimin başarısı büyük ölçüde iyi bir öğretici seçimine bağ&#;lıyken, benzetişimde öğrenci yetişmişliğine bağlıdır.

E)&#;&#; Hiçbiri

&#;

&#; Bir programa göre öğreticinin dene&#;timinde bir beceri seçecektir. Öğren&#;cinin deneyerek, yanlış yapa yapa öğrenmesini sağlayan yöntem han&#;gisidir?

A) Ekiple öğretim

B) İşbaşında eğitim

C) Mikro öğretim

D)&#; Programlı öğretim

E)&#; Tam öğrenme

&#;

&#;

&#;

&#;

&#;

Öğretmen, şu anda ünlü olan insanların önemli olup olmadığını tartışacağız&#; ne dersin Mehmet?

Mehmet: Ünlü insanlar bence pek çok insan için aynı zamanda önemlidir de.

Öğretmen : Biraz daha konuyu açar mı&#;sın?

Mehmet : Başka insanların mutluluğu ve iyiliği için bir şeyler yapmazlarsa bu onları önemli yapmaz.

Öğretmen : Bu anlamda herkes önemli midir?

Deniz: Emin değilim.

Öğretmen: Peki Hitler &#;in ünlü olduğunu düşünüyor musun?

Deniz: Evet herkes onu hatırlar, fakat o iyi bir insan değildir.

Yukarıda verilen diyalogda öğretmen hangi öğretim stratejisini kullanmaktadır?

A)&#; Sunuş

B)&#; Buluş

C)&#; Programlı öğretim

D)&#; Araştırma-incelenme

E)&#; Tam öğrenme

&#;

&#; Diyalogda öğretmen &#; öğrencisi Mehmet&#;e konuyu biraz daha açar mısın diyerek hangi soru sorma tek&#;niğini kullanmaktadır?

A)&#; Bekleme süresi

B)&#; İpucu

C)&#; Pekiştirme

D)&#; Yeniden odaklandırma

E)&#; Açıklama isteme

&#;

Yukarıdaki diyalogda öğretmen Deniz&#;e Hitler&#;in önemli olduğunu dü&#;şünüyor musun? Diyerek hangi soru sorma tekniğini kullanmıştır.

A)&#; Bekleme süresi

B)&#; İpucu

C)&#;&#; Pekiştirme

D)&#; Yeniden odaklandırma

E)&#; Açıklama isteme

&#;

&#;

&#; Diyalogda öğretmenin&#; uygulamaya çalıştığı öğretim tekniği hangisidir?

A)&#; Anlatım

B)&#; Soru-cevap

C)&#; Workshop

D) Örnek olay

E)Hiçbiri

&#;

&#; Başarıyı normal dağılım eğrisinden üçgen dağılıma götüren ya da okul&#;daki %20 oranındaki beklendik başa&#;rıyı % 75 ve %90&#;a çıkaran yöntem hangisidir

A)&#; Programlı öğretim

B)&#; Mikro öğretim

C)&#;&#; Ekiple

D)&#; Gösteri

E) Tam öğrenme

&#;

Tam öğrenme modelinde yer alan bağımlı değişken nedir?

A) Öğrenme ürünü

B)&#; Öğrenci niteliği

C)&#; Öğretim hizmetinin niteliği

D)&#; İpucu

E)&#;&#; Dönüt &#; düzeltme

&#;

Tam öğrenme modelinde yer alan bağımsız değişkenler nelerdir?

A) Öğrenme ürünü &#; öğrenci niteliği

B) Öğretim hizmetinin niteliği &#; öğrenci niteliği

C)&#;&#; İpucu &#; pekiştirme

D)&#;&#; Öğrenci niteliği &#; dönüt düzeltme

E)&#;&#; Öğrenme ürünü &#; ipucu

&#;

&#;

&#;

&#;

&#; Edward De Bono tarafından çocuğun günlük hayattaki bilişsel becerilerini geliştirmede yaratıcı problem çözme etkinliği olarak bilinen altı şapkalı düşünme etkinliğinde kullanılan altı şapka neyi simgelemektedir?

A)&#; Araç &#; gereçleri

B)&#;&#; Konuları

C) Düşünme sistemlerini

D)&#; Önerileri

E)&#;&#; Hiçbiri

&#;

Eleştiri kapı dışında bırakılır. Sınırsız düşünme sağlanır. Düşüncelerde nitelik değil nicelik aranır. Düşüncelerde kombinasyon ve gelişme aranır.

Yukarıda belirtilen özellikler hangi yönteme aittir?

A) Soru-cevap

B) Beyin fırtınası

C)&#; Anlatım

D)&#;&#; Programlı öğretim

E)&#;&#; Vızıltı 66

&#;

Strateji, yöntem ve tekniklerin belir&#;lenmesi programın hangi boyutuyla ilgidir

A)&#;&#; Hedef &#; hedef davranış

B)&#;&#; İçerik

C) &#;&#;Öğrenme öğretme süreçleri

D)&#;&#; Değerlendirme

E)&#;&#; Dönüt &#; düzeltme

&#;

&#;

TEST &#; 10

&#;

1.&#; Öğrencinin yeni gelen bilgileri belle&#;ğindeki eski bilgileriyle ilişkilendirerek uzun süreli belleğe kodlanması hangi öğrenme stratejisi ile ilgilidir?

A)&#; Örgütleme&#;&#; B)&#; Anlamlandırma C)&#; Tekrar D)&#; Listeleme E)&#; Özetleme

&#;

&#;

2.&#;&#; Öğrenmede önemli bir yer tutan bilgi ve kavram haritaları hangi öğrenme stratejisinde kullanılır?

A)&#; Anlamlandırma

B)&#; Tekrar

C)&#; Gözden geçirme

D) Örgütleme

E) Sesli anlatma

&#;

3. Bireyin bir metni çalışırken, yeni ge&#;len bilgileri eskileriyle ilişkilendirerek olduğu gibi değil, değiştirerek uzun süreli belleğe kodlaması bu öğrenci&#;nin hangi öğrenme stratejisini kul&#;landığını gösterir?

A) Anlamlandırma&#;

B)&#; Tekrar

C)&#; Gözden geçirme

D)&#; Örgütleme

E)&#; Altını çizme

&#;

4. Bireylerin duyularına gelen uyarımla&#;rı kısa ve uzun süreli belleğe transfer etmesini ve uzun süreli belleğe işle&#;mesini sağlayan tekniklere ne denir?

A)&#; Öğretim yöntemleri

B) Öğrenme stratejileri

C)&#; Öğretim teknikleri

D)&#; Örgütleme stratejileri

E)&#; Anlamlandırma stratejileri

&#;

5. Kavram haritaları bir konuyla ilgili kavramların isimlerinin&#;&#;&#;&#;.. şe&#;matik olarak gösterilmesidir.

A) Genelden özele doğru

B)&#; Özelden genele doğru

C)&#; Alt kavramların

D)&#; Üst kavramların

E)&#; Ana kavramların

&#;

&#;

6.&#;&#; Aşağıdakilerden hangisi tekrar ve gözden geçirme stratejisinin teknik&#;lerinden değildir?

A)&#; Tekrar okuma

B)&#; Sesli okuma

C) Bilgi haritaları

D)&#; Bilgileri olduğu gibi not alma

E)&#; Altını çizme

&#;

7. Bilgiler arasında ilişki kurularak ye&#;niden düzenlemeyi&#; gerektiren öğ&#;renme stratejisi hangisidir?

A)&#; Tekrar

B)&#; Gözden geçirme

C) Örgütleme

D)&#; Anlamlandırma

E)&#;&#; Hiçbirisi

&#;

8. &#;&#;Bir öğretmen soruyu sorduktan son&#;ra eğer öğrenci soruyu cevaplayamazsa, öğretmenin göstermemesi gereken soru sorma davranışı han&#;gisidir?

A) Soru biraz daha basitleştirilmeli.

B) İpuçları verilmeli.

C) Cevabın biraz daha açıklanması is&#;tenmelidir.

D) Ön bilgileri hatırlatıcı sorular yönel&#;tilmeli.

E) Soru başka öğrenciye yöneltilmeli.

&#;

9.&#;&#; Bir grup öğrencinin diğer öğrencilere bilgi verdiği, sununun sonunda da dinleyicilerin konuşmacılara konuya ilişkin sorular yönelttiği grup tartış&#;ması yöntemi aşağıdakilerden han&#;gisidir?

A)&#; Münazara&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#; &#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#; B)&#; Panel&#;&#;&#;&#;&#;&#; C)&#; Seminer&#; D)&#; Forum&#;&#;&#;&#; E) Fikir Taraması

&#;

&#;

&#;

&#;

&#;

Tam öğrenme modeline göre giriş davranışları aşağıdakilerden hangi&#;sini kapsamaktadır?

A) Öğrencinin ön öğrenmelerini

B)&#; Yeteneğini

C)&#; Gelişimini

D)&#; Güdülenmesini

E)&#;&#; Hepsi

&#;

Tam öğrenme modeline göre üzerin&#;de en fazla durulan değerlendirme aşağıdakilerden hangisidir?

A)&#; Bilişsel değerlendirme

B)&#; Duyuşsal değerlendi ime

C)&#; Beceri değerlendirme

D) İzlemeye yönelik değerlendirme

E) Düzey belirlemeye yönelik değer&#;lendirme

&#;

Türkiye&#;deki üniversiteler ve sorun&#;ları konusunda öğretmen öğrencile&#;rine bir film izlettirmektedir. Filmin en ilginç yerinde televizyonu kapatıp bundan sonra neler olabilir? Niçin sorularını sorarak tartışma açmıştır. Daha sonra tartışma sonuçlarını da kullanarak filmin sonuçlarını&#; gös&#;termiştir. Bu öğretmenin uygulamaya çalıştığı yöntem (teknik) hangisidir?

A)&#; Proje yöntemi

B)&#; Münazara

C)&#; Beyin Fırtınası

D)&#; Örnek Olay

E) Problem Çözme

&#;

Aşağıdaki yöntemlerden hangisi öğ&#;rencinin bilgisayar kullanım beceri&#;sini gerektirir?

A)&#; Programlı öğretim

B)&#; Proje yöntemi

C)&#; Mikro öğretim

D)&#; Problem çözme

E)&#; Gösteri

&#;

&#; Bir öğretmenin anlatım yönteminde başarılı olabilmesi için yapması ge&#;reken en önemli unsur aşağıdakilerden hangisidir?

A) &#;&#;Kavramın özelliklerini belirtme

B) &#;&#;Sözel ve görsel destek kullanma

C)&#;&#; Kavrama ilişkin örnekler sunma

D)&#;&#; Öğrenciden kavrama ilişkin örnekler isteme

E)&#;&#; Rehberlik isteme

&#;

&#; Eleştirilerin yasaklanması, düşünce&#;lerin teşvik edilmesi, çok sayıda dü&#;şünce üretiminin amaçlanması ve hayal etmenin sağlanmasına ağırlık veren teknik aşağıdakilerden hangi&#;sidir?

A)&#; Açıkoturum

B)&#;&#; Panel

C)Beyin fırtınası&#;&#;&#;

D)&#;&#; Münazara

E)&#;&#; Soru &#; cevap

&#;

&#; Öğrencilerin derse katılımlarının ve güdülenmelerini arttıran, öğrenmeyi soyutluktan kurtaran, somut ve ya&#;parak yaşayarak öğrenmeyi sağlayan teknik hangisidir?

A)&#;&#; Benzetişim (simülasyon)

B)&#;&#; Örnek olay

C)&#;&#; Tam öğrenme

D)&#;&#; Problem çözme

E) &#;&#;Proje yöntemi

&#;

Aşağıdakilerden hangisi anlatma yönteminin özelliklerinden değildir?

A)&#; Kişinin kendine olan güvenini arttı&#;rır.

B)&#; Etkili ve dikkatli dinleme yeteneğini geliştirir.

C)&#; Akıcı konuşmayı geliştirir.

D) Yaratıcılığı arttırır.

E) Öğrencilerin&#;&#; bilişsel&#;&#; becerilerinin kazandırılmasında etkilidir.

&#;

&#; Bir öğrencinin bölgelerimizi bilmesi hangi davranışla ilgilidir?

A)&#; Duyuşsal &#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#; B) Bilişsel&#;&#;&#;&#; C)&#; Sosyal&#;&#;&#;&#; D)&#; Psikolojik&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#; E)&#;&#; Psikomotor

&#;

&#; Bir öğrencinin kendi diş sağlığına dikkat etmesi hangi davranışla ilgi&#;dir?

A) Duyuşsal B)&#; Bilişsel&#;&#;&#;&#; C)&#; Sosyal&#;&#;&#;&#; D)&#; Psikolog&#; E)&#;&#; Psikomotor

&#;

Yapay bir ortamda maketler üzerinde çalışmayı gerektiren teknik hangisi&#;dir?

A)&#; Simülasyon

B)&#; İşbaşında eğitim

C)&#; Problem çözme

D)&#; Örnek olay

E)&#;&#; Mikro öğretim

&#;

ÖĞRETİM YÖNTEM VE TEKNİKLERİ TEST ÇÖZ ADET

Öğretim Yöntemleri Testleri

Öğretim Yöntemleri Konu Testi - 1 1. Sunuş yoluyla öğretim stratejisini kullanmak is­teyen bir öğretmenin kullanabileceği en uygun öğretim yöntemi aşağıdakilerden hangisidir?

A) Soru cevap B) Anlatım C) Problem çözme D) Tartışma E) Örnek olay 

2. Öğrencilerde eleştirel düşünme becerilerini gelişti­rebilir. İyi uygulanması durumunda orta ve daha alt düzeye sahip öğrenciler derse katılabilir. Öğrencile­rin bir konu üzerinde düşüncelerini söylemelerini ve yorum yapmalarını sağlar. İyi planlanmalı ve soru­lar dikkatli seçilmelidir. Paragrafta sözü edilen öğretim yöntemi aşağı­dakilerden hangisidir? 

A) Problem çözme B) Gösterip yaptırma C) Tartışma D) Anlatım E) Proje  

3. Öğretim yöntemi seçilirken ilk olarak göz önün­de bulundurulması gereken nokta aşağıdakiler­den hangisidir? A) Öğretmen B) Öğrenci C) Aile D) Sosyal durum E) Fiziksel koşullar 

4. Güzel Sanatlar Fakültesinde öğretim görevlisi olan Nurcan Öğretmen, okulun Heykel Bölümü'ne yeni kayıt yaptıran öğrencilerden heykel yapmalarını is­temiş ancak öğrencilerin bu konuda çok başarısız olduklarını görmüştür. Nurcan Öğretmenin yaptığı hata aşağıdakilerden hangisidir?

A) Konuyu iyi anlatmamıştır. B) Öğrencilerin hazırbulunuşluklarını göz ardı et­miştir. C) İletişimini sağlıklı kuramamıştır. D) Öğrenciye çok kolay bir etkinlik vermiştir. E) Öğrencilerin dikkatini toplayamamıştır.  

5. yılında uygulamaya konulan yeni İlköğretim programının tanıtımı için yapılan bir etkinlikte birinci oturumda genel sunulara yer verilmiş, ikinci oturum­da hayat bilgisi, üçüncü oturumda matematik, dör­düncü oturumda fen ve teknoloji, beşinci oturumda sosyal bilgiler dersleri ele alınmış, her oturumda o konunun uzmanları dinleyicilere bilgi vermişlerdir. Bu etkinlik aşağıda verilen yöntem ya da teknik­lerden hangisine örnek gösterilebilir? 

A) Anlatım B) Gösterip yaptırma C) Kollegyum D) Sempozyum E) Beyin fırtınası 

6. Bir öğretmen daha önceden belirlediği bir ders sa­atinde öğrencilerine bir motorun hangi aşamalarla çalıştığını anlatmış sonra motoru kendisi çalıştır­mış daha sonra da öğrencilerin çalıştırmasını sağ­lamıştır. Öğretmenin uyguladığı öğretim yöntemi/tekniği aşağıdakilerden hangisidir? 

A) Proje yöntemi B) Bireysel çalışma C) Örnek olay D) Problem çözme E) Gösterip yaptırma  

7. I. Hedeflerin belirlenmesi II. Üzerinde çalışma yapılacak sorunun belirlen­mesi ve tanımlanması III. Çalışma sonucunda hazırlanacak raporun özelliklerinin ve nasıl sunulacağının belirlen­mesi IV. Değerlendirme ölçütlerinin belirlenmesi Proje yönteminde izlenecek beşinci adım aşağıdakilerden hangisidir? 

A) Projenin sunulması B) Bilgilerin toplanması C) Ölçme araçlarının oluşturulması D) Grupların oluşturulması E) Projenin değerlendirilmesi  

8. Bir öğretmen, sınıftaki bütün öğrencilerin derse ak­tif olarak katılmalarını istemektedir. Öğretmenin bu amacına ulaşmak için kullanıl­ması uygun olmayan öğretim yöntemi hangisi­dir? 
A) Anlatım B) Proje C) Örnek olay D) Gösterip yaptırma E) Araştırma  

9. Öğrenci merkezlidir. Öğrenci yaparak yaşayarak öğrenir. Araştırma yoluyla öğretime uygun durum­larda kullanılır. Öğrenciler öğrenme durumlarını kendilerine göre ayarlarlar. Paragrafta özellikleri verilen öğretim yöntemi aşağıdakilerden hangisidir? 

A) Anlatım B) Bireysel çalışma C) Örnek olay D) Gösterip yaptırma E) Tartışma  

Problem çözmenin yararlarına ilişkin aşağıdaki ifadelerden hangisi yanlıştır? 

A) Öğrencide ilgi ve güdülemeyi artırır. B) Öğrenciler kavram ve ilkeleri kendileri keşfe­der. C) Ekonomiktir ve kısa sürer. D) Üst düzey düşünme becerileri kazandırır. E) Daha kalıcı öğrenmeler gerçekleşir. 

Cevaplar: 1-B  2-C  3-B  4-B  5-C  6-E  7-D  8-A  9-B  C 

Öğretim Yöntemleri Konu Testi - 2 1. 

Aşağıdaki durumların hangisinde proje yönte­mini kullanmak doğru olmaz? 

A) Disiplinlerarası çalışmalarda 
B) Araştırma yoluyla öğretimde ve üst düzey dav­ranışlarda 
C) Bireysel ve grupla öğrenmeye ve okul ile ger­çek hayat arasında bağ kurulmasına önem ve­rildiğinde 
D) Aynı anda çok kişiye bilgi verilmek istendiğinde 
E) Süreç boyunca çalışmalar önemli görüldüğünde  

2. Dinleyici grubun uzman gruba soru sorması, uz­manların bu soruları yanıtlamasıyla gerçekleşir. Paragrafta sözü edilen açıklama aşağıdaki han­gi tartışma tekniğinin en belirgin özelliğidir? 

A) Brifing B) Beyin fırtınası C) Vızıltı grupları D) Münazara E) Forum  

3. Bir öğretmen, daha önceden karşılaşmış olduğu bir trafik kazasını derste öğrencilere yazılı bir metin ile sunmuş, ardından tartışma ortamı açmış ve öğren­ciyle birlikte çözüm üretmeye çalışmıştır. Öğretmenin kullandığı öğretim yöntemi aşağıdakilerden hangisidir? 

A) Gösteri B) Örnek olay C) Soru yanıt D) Gösterip yaptırma E) Anlatım 

4. Bir dersin işleyişinde veya bir öğretim sürecinde kullanılacak olan öğretim yönteminin seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta aşağıdakilerden hangisidir? 

A) Okulun sahip olduğu olanaklar B) Ailelerin sosyal durumu C) Ölçme araçları D) Öğretim araçları E) Öğrencilerin hazırbulunuşluk düzeyi  

5. Kalabalık gruplara çok bilgi vermek için seçile­bilecek en uygun öğretim yöntemi aşağıdakilerden hangisidir? 

A) Sempozyum B) Anlatım C) Proje D) Örnek olay E) Problem çözme  

6. I. Problemin farkına varma II. Problemi tanımlama III. Genelleme ve sonuçlara ulaşma IV. Veri toplama V. Problemin çözüm seçeneklerini belirleme VI. Verileri değerlendirme Problem çözme aşamalarının doğru sıralandığı seçenek aşağıdakilerden hangisidir? 

A) I-II-III-IV-V-VI B) I-II-III-V-IV-VI C) I-II-V-IV-VI-III D) II - III-I-VI-V-IV E) I-II-VI-IV-III-V  

7. Öğrencilerden oluşan grup, konuyu sunar ve öğ­rencilerden oluşan grup uzmanlardan oluşan gruba sorularını yöneltir. Uzmanlar bu soruları yanıtlar. Her iki grup da 3 - 5 kişiden oluşabilir. Bu paragrafta sözü edilen tartışma tekniği aşağıdakilerden hangisidir? 

A) Kollegyum B) Seminer C) Panel D) Münazara E) Açık oturum  

8. Sunuş yoluyla öğretimde öğrenci çoğunlukla pasif, öğretmen aktiftir. Aşağıdakilerden hangisi sunuş yoluyla öğretim yaklaşımını kullanan bir öğretmenin dersi mo­notonluktan kurtarmak ve öğrenciyi öğrenmeye güdülemek için yapması gereken davranışlardan biri değildir? 

A) Öğrencinin ilgi ve ihtiyaçlarını göz önünde tut­mak B) Konuyu öğrenciye anlattırmak C) Materyal ve örneklerden yararlanmak D) Ders sonunda değerlendirme yapmak E) Ders esnasında öğrencilerin soru sormalarına fırsat vermek  

9. Öğrenciler konunun temel yapısını tümevarım yo­luyla keşfederler. Tümevarımda örneklerden kural­lara ve genellemelere ulaşma vardır. Sonuçta kural ve genellemeleri keşfeden öğrencidir. Paragrafta sözü edilen öğretim stratejisi ve buna uygun öğretim yöntemi aşağıdakilerden hangisidir? 

A) Buluş - Örnek olay 
B) Sunuş-Anlatım 
C) Araştırma-inceleme - Tartışma
D) Sunuş - Bireysel çalışma 
E) Sunuş - Problem çözme  

Problem çözme yönteminin birinci basamağı prob­lemin farkına varmaktır. Problemi tanımlama olarak devam eden bu sü­reçte yeterince bilgi varsa 3. basamak aşağıdakilerden hangisidir? 

A) Problemi çözümleme 
B) Genelleme ve sonuçlara varma 
C) Problemi tekrar çözme 
D) Problemin çözüm seçeneklerini belirleme 
E) Verileri değerlendirme 

Cevaplar: 1-D  2-E  3-B  4-E  5-B  6-C  7-A  8-B  9-A  D

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası