ilkokuma kurtarıcı / Levent İz Peşinde 2 - Korkusuz Kurtarıcı | Max Kitap | Kapıda Ödeme Kitap Al | Satın Al

Ilkokuma Kurtarıcı

ilkokuma kurtarıcı

Şirin İlk Okuma Kitaplarım Seti (10 Kitap Takım)

search

₺,00

Vergi dahil

Bugüne kadar milyonlarca çocuğa kitaplarıyla ulaşmış olan Birsen Ekim Özenden okumayı yeni öğrenen birinci sınıf çocukları için yepyeni bir seri: Şirin - İlk Okuma Kitaplarım.

Şirin, eğlenceli maceralarıyla bu kez de birinci sınıfa giden çocuklarla buluşmaya hazırlanıyor. Diğer kitaplardan çok iyi tanıdığımız Şirin ve arkadaşları, birinci sınıfa yeni başlamış daha küçük çocuklar olarak karşımıza çıkıyor bu kez. Şirin İlk Okuma Kitaplarım; diğer Şirin kitaplarında olduğu gibi eğlenceli ve sürükleyici hikâyeleriyle okumaya aktif bir şekilde adım atan çocukları kitapların dünyasına bağlayan önemli bir köprü olacak.

Güvenli Ödeme

Hızlı Teslimat

Kolay İade

aynı kategoride bulunan diğer 16 ürün:

İlk Yardım Nedir? Nasıl Yapılır?

İlk yardım Nedir ve Nasıl Yapılır? hayati önem taşıyan bir konu olup , en doğru şekilde nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini anlatıyoruz. Herkesin bu alanda bilinç sahibi olması hayati önem taşımakta olup her bir vatandaş her bir birey İlk yardım nedir ve nasıl yapılır bilmesi gerekir.

Unutma ilk yardım hayat kurtarır !

İlk yardım Nedir?

İlk yardım; herhangi bir kaza yahut yaşamı tehlikeye düşüren
bir durumda, sağlık görevlilerinin tıbbi yardımı sağlanıncaya
kadar yaşamın kurtarılması ve durumun daha fenaye gitmesini
önlemek amacıyla vaka yerinde, tıbbi araç gereç aranmaksızın
mevcut araç, gereçle meydana getirilen ilaçsız uygulamalardır

İlk Yardım Nedir? Nasıl Yapılır? 1 – ilkyardim

İlkyardım Nasıl Yapılır?

BİLİNÇ BOZUKLUKLARINDA İLK YARDIM

BAYILMA / ŞOK BELİRTİLERİ

• Ciltte soğukluk, solukluk ve nemlilik
• Endişe, huzursuzluk
• Dudaklarda solukluk ya da morarma
• Susuzluk hissi
• Bilinç seviyesinde azalma

BAYILMA / ŞOKTA İLK YARDIM

• Sıkan kıyafetleri ve varsa kemer gibi materyalleri gevşetin.
• Kişiyi sırt üstü yatırın. Kişinin ayaklarını 30 cm kadar kaldırın.
• Kendini iyi hissedinceye kadar soluklanıp dinlenmesini sağlayın.
• Yiyecek ve içecek kesinlikle vermeyin.

KOMA BELİRTİLERİ

• Yutkunma, öksürük vb. tepkilerin kaybolması
• Sesli ve ağrılı uyarılara cevap vermeme hali
• İdrar ve dışkı kontrolünün kaybolması

KOMA POZİSYONU

• Ağzına yabancı cisim olup olmadığı açısından bakın.
• Bak-dinle-hisset yöntemi ile solunumunu kontrol edin.
• Bilinç kapalı, solunum var ise koma pozisyonu verin. Yiyecek ve içecek
vermeyin.

SARA KRİZİNDE (EPİLEPSİ) İLK YARDIM

• Kriz kendi sürecine bırakılır.
• Kilitlenmiş çene açılmaya çalışılmaz.
• Herhangi bir madde kullanılmaz, koklatılmaz ya da ağızdan herhangi bir yiyecek, içecek verilmez.
• Başını çarpmasını engellemek için altına yumuşak bir malzeme konulur.
• Acil yardım istenir. ()

KISMİ TIKANMADA İLK YARDIM

KISMİ TIKANMA BELİRTİLERİ

• Kişi öksürür, nefes alabilir, konuşabilir.
• Kişiye dokunulmaz ve öksürmeye teşvik edilir.

TAM TIKANMADA İLK YARDIM

TAM TIKANMA BELİRTİLERİ

• Kişi nefes alamaz, acı çeker gibi ellerini boynuna götürür,
konuşamaz, rengi morarır.

TAM TIKANMADA İLK YARDIM

• Hasta ayakta ya da oturur pozisyonda olabilir.
• Öncelikle bilinci kontrol edilir.
• Sırtına iki kürek kemiği arasına 5 – 7 kez vurulur.
• Cismin çıkıp – çıkmadığı ağız içerisinden kontrol edilir.
• Çıkmadıysa, arkadan sarılarak gövdesi kavranır.
• Bir el yumruk yapılarak başparmak çıkıntısı midenin üst kısmına, göğüs kemiği altına gelecek şekilde konur. Diğer el ile yumruk yapılan el kavranır.
• Kuvvetle arkaya ve yukarı doğru bastırılır. Bu hareket 5 – 7 kez yabancı cisim çıkıncaya kadar tekrarlanır.

DIŞ KANAMALARDA İLK YARDIM

• Kanayan yer üzerine temiz bir bezle bastırın.
• Gerekirse bandaj ile sarıp kanlanmış bezleri kaldırmadan basıncı artırın.
• Kanama kol ve bacaklarda ise kanamayı durdurma işlemlerinden sonra kanamanın olduğu uzvu kalp seviyesinin üzerine çıkarın.

BURUN KANAMASINDA İLK YARDIM

• Kişinin başını hafifçe öne eğin.
• Burun kanatlarına 5 dakika süreyle bastırın

YANIK VE DONMALARDA İLK YARDIM

YANIKLARDA İLK YARDIM

• Yanmış olan bölgenin sıcakla teması kesilir.
• Yanmış alandaki deriler kaldırılmadan giysiler çıkarılır.
• Yanık bölge en az 20 dakika yumuşak akan soğuk çeşme suyu altında tutulur. Bu işlem yanık yüzey büyükse ısı kaybı çok olacağından önerilmez.
• Su toplamış yerler patlatılmaz.
• Yanık üzerine ilaç ya da yanık merhemi vb. hiçbir madde sürülmez.

DONMALARDA İLK YARDIM

• Donuk bölge ovulmaz, bu bölgenin kendi kendine ısınması sağlanır.
• Isınma işleminden sonra hâlâ hissizlik varsa bezle bandaj yapılır.
• El ve ayaklar bulunduğu doğal pozisyonda tutulur.
• Yumruk yapılmış eller açılmaz ve yukarı kaldırılır.
• Acil yardım için aranır

KIRIKLARDA İLK YARDIM

• Kırık olan bölge hareket ettirilmez, sıcak tutulur.
• Kol etkilenmişse yüzük, saat vb. eşyalar çıkarılır.
• Kırık olan bölge omuz ve kolda ise şekildeki gibi kolu askıya alma işlemi yapılır.
• Acil yardım istenir. ()

HAYVAN ISIRIKLARI VE BÖCEK SOKMALARINDA İLK YARDIM

• Kara canlıları (akrep, yılan, arı vb.)tarafından böcek sokması ya da hayvan ısırıklarına maruz kalınınca soğuk uygulama yapılır.
• Kedi-köpek ısırıklarında yaralı bölge 5 dakika boyunca sabun ve soğuk suyla yıkanır.
• Deniz canlıları tarafından sokma ve ısırılmaya maruz kalınınca sıcak uygulama yapılır.
• Kene ısırması durumunda asla müdahale edilmez.
• Tüm hayvan ısırıkları ve böcek sokmalarında kişinin en yakın sağlık kuruluşuna sevki sağlanır.

Bu Başlığımızda İlk Yardım Nedir? Nasıl Yapılır? konusunu göfunduszeue.info ile ilgili soru ve görüşlerini yorum yaparak bize iletebilirsiniz. Daha fazlası için Yararlı Bilgiler konumuza göz atabilirsiniz.

ETİKETLER:ilk yardım nasıl yapılır, ilk yardım nedir, ilkyardım, yararli bilgiler

Arka kapak

Ben Ellie Belly!

Küçük bir sorunum var.

En yakın arkadaşım Cammy sınıfta bebek bir fare buldu! Bebek fare tüm ailesinin hapsolduğunu söyledi. Ne yapacağız şimdi?

Bu arada öğretmenimiz Bayan Goh dil bilgisi delisi! Fiil konusunda oldukça gergin! Çoğullar konusunda ise çok acımasız! Onun sınav kağıtlarından nasıl kurtulacağız ve fareler açlıktan ölmeden önce onlara nasıl yardım edeceğiz?

‘’ Ellie Belly, yeni nesil çocuk edebiyatı için harika bir katkı.’’

Editörün görüşü

Ellie Belly , 1.sınıfa giden oldukça meraklı küçük bir kız. En yakın arkadaşı Cammy , pek sevmedikleri sınıf arkadaşı Megan , ablası Gabby ile birbirinden eğlenceli okul maceralarına tanık oluyoruz. Ellie Belly 'nin bir de yeteneği var. İhtiyacı olan hayvanlar ona seslerini duyurabiliyorlar. Kitaplar da Ellie Belly'nin bu yeteneği üzerinden şekilleniyor. Sayfaları çevirirken hikayenin yanı sıra ara ara Ellie' nin günlüğü , sınav ve çalışma kağıtları gibi çalışmalarına da tanık oluyoruz. Kitapları gönderdiğimiz bookstagram yorumları çok nitelikli. Kitaplar zamanla tavsiye yoluyla çocuklar tarafından epey sevilecektir kanaatindeyim.

En önemli cümle

Her zaman hayvanların ne düşündüğünü biliyor gözüküyordu. Kareşinin hayvanlarla konuşabilmesi mümkün müydü?

Bu kitap neden önemli

Yazar hayal gücünü kullanarak Ellie adında bir kız çocuğu ve onun arkadaşlarıyla, okuldaki hayvanlarla maceraları hakkında eğlenceli bir kitap ortaya çıkarmış. Kitap çocukların kolayca kendilerinden bir şeyler bulacağı gayet samimi ve nostaljik bir tada sahip. Mizah ve hayal gücünün harmanlandığı hikâyede kurgu ustaca işleniyor. Karakterleri anlatımı ve şirin çizimleriyle çocuklar bu kitabı soluksuz okuyacaklar. ‘’ Ellie Belly, yeni nesil çocuk edebiyatı için harika bir katkı.’’

Anahtar kelime
Öğretmen, Öğrenci, Arkadaşlık, Macera, Hayvan Sevgisi, Dostluk, Cesaret

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası