her şeye rağmen metni 3 sınıf / Her Şeye Rağmen Metni Cevapları - Türkçe Ödevim

Her Şeye Rağmen Metni 3 Sınıf

her şeye rağmen metni 3 sınıf

Hoca&#;dan Mektup Var Metni Etkinlik Cevapları (&#;3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Gizem Yayıncılık&#;) konusunda 3. Sınıf öğrencilerimizin Eğitim-Öğretim yıllarında ihtiyaç duyabilecekleri 3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları konusunu paylaştık. Eksik, hatalı yada anlamadığınız kısımları Yorumlar bölümünden yazarak site yöneticilerine bu durumu bildirebilirsiniz.

Hoca'dan-Mektup-Var-Metni-Cevapları-(Sınıf-Türkçe)

3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa Cevapları Gizem Yayıncılık Hoca&#;dan Mektup Var

3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Sayfa Gizem Yayıncılık (Hoca&#;dan Mektup Var)

1. ETKİNLİK: ÖĞRENMEDEN ÖNCE

Aşağıdaki fıkrayı okuyalım. Biz de arkadaşlarımıza bildiğimiz bir fıkrayı anlatalım.
Cevap
: Bir gün Nasrettin Hoca elinde bir yoğurt mayası ile bir göle doğru yola koyulmuş. Gölün kenarında o sırada piknik yapan insanlar hocayı izlemeye başlamışlar.

Hocada gölün başına gelince eğilmiş, başlamış mayayı göle kaşık kaşık çalmaya. Köylülerden birisi hocanın yaptığını görünce göle hocanın yanına gelmiş. Köylü adam, hocaya ne yaptığını sormuş.

Nasrettin Hoca &#;Göle yoğurt mayası çalıyorum&#; demiş. Köylü adamda hocaya karşılık olarak &#;İlahi, hocam, hiç göle maya çalmak ile göl maya tutar mı?&#; demiş. Hoca&#;da şu cevabı vermiş &#;Ya tutarsa?&#;&#;

2. ETKİNLİK: OKUYALIM

“Hoca’dan Mektup Var” metnini noktalama işaretlerine, vurgu ve tonlamamıza dikkat ederek okuyalım. Okuma sonrasında aşağıdaki ifadelerden metinde söz edilenleri işaretleyelim.

[ X ] Nasrettin Hoca Hortu Köyü’nde doğmuştur.
[ X ] İlk derslerini Sivrihisar’da almıştır.
[  ] Pek çok padişah Hoca’dan ders almıştır.
[ X ] Hoca medreselerde ders vermiş, kadılık görevinde bulunmuştur.
[ X ] Hazırcevap sözleri halk tarafından sevilmesini sağlamıştır.
[  ] Ülke ülke dolaşıp gördüğü ilginç şeyleri yazmıştır.
[  ] Hoca’nın yaşamıyla ilgili olağanüstü söylentiler çıkmıştır.

3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Sayfa Gizem Yayıncılık (Hoca&#;dan Mektup Var)

3. ETKİNLİK: KELİME ÇALIŞALIM

Aşağıdaki tanımlardan ve ipuçlarından yararlanarak okuduğumuz metinde geçen kelimeleri bulalım.

Bazı besinlerin yapımında mayalanmayı sağlamak için kullanılan madde.
Cevap: MAYA

Eskiden davalara bakan mahkeme başkanları.
Cevap: KADI

Kişilik, belirgin özellik.
Cevap: ŞAHSİYET

Gerektiğinde çabuk, yerinde cevaplar bulup veren kimse.
Cevap: HAZIRCEVAP

4. ETKİNLİK: ANLAYALIM

a. Aşağıdaki sorularla cevaplarını eşleştirelim. 

Nasrettin Hoca, nerede doğmuştur?
Cevap: Nasrettin Hoca Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinin Hortu köyünde doğmuştur. (Hortu Köyü)

Nasrettin Hoca’nın yoğurt mayaladığı göl nerededir?
Cevap: Nasrettin Hoca&#;nın yoğurt mayaladığı göl Akşehir&#;dedir. (Akşehir)

Nasrettin Hoca, ilk derslerini nerede almıştır?
Cevap: Nasrettin Hoca ilk derslerini Sivrihsar&#;da almıştır. (Sivrihsar)

Nasrettin Hoca, nerelerde ders vermiştir?
Cevap: Nasrettin Hoca medreselerde ders vermiştir. (Medrese)

Nasrettin Hoca, hangi görevde bulunmuştur?
Cevap: Nasrettin Hoca kadılık görevlerinde bulunmuştur. (Kadılık)

Nasrettin Hoca’yı daha iyi tanımak için nereye başvurabiliriz?
Cevap: Nasrettin Hoca&#;yı daha iyi tanımak için kütüphanelere başvurabiliriz. (Kütüphane)

b. Aşağıdaki cümlelerdeki noktalı yerleri okuduğumuz metne göre tamamlayalım.

• İlk derslerimi o dönemin ilim şehri olan &#;Sivrihisar&#; aldım.

• Halkın sıkıntı çektiği günlerde onları &#;neşelendirmek&#; istedim.

&#;Hazırcevap&#; sözlerim halk tarafından sevilmemi sağladı.

• Sevgili çocuklar, &#;iyilik&#; yapmaktan asla vazgeçmeyin.

&#;Ya tutarsa&#; ihtimali hayatta her zaman vardır.

5. ETKİNLİK: SÖZ VARLIĞIM

a. Yapılan yazım hatalarını düzelterek ve noktalama işaretlerini koyarak aşağıdaki cümleleri tekrar yazalım. 

eskişehirin sivrihisar ilçesinin hortu köyünde doğdum
Cevap: Eskişehir&#;in Sivrihisar ilçesinin Hortu Köyünde doğdum.

yoğurt mayaladığım gölün bulunduğu akşehirde aranızdan ayrıldım
Cevap: Yoğurt mayaladığım gölün bulunduğu Akşehir&#;de aranızdan ayrıldım.

ilk derslerimi o dönemin ilim şehri olan sivrihisarda aldım
Cevap: İlk derslerimi o dönemin ilim şehri olan Sivrihisar&#;da aldım.

b. Nasrettin Hoca ile ilgili verilen bilgi kartını dolduralım.

Adı: Nasrettin
Doğum Yeri: Sivrihisar, Hortu Köyü
Yaşadığı Şehir: Sivrihisar
Kişilik Özellikleri: Hazırcevap, neşeli ve iyimser.
Mezarının Bulunduğu Şehir: Akşehir

7. ETKİNLİK: YAZALIM

Aşağıdaki resimlerde anlatılan Nasrettin Hoca fıkrasını yazalım.
Cevap
: Parayı veren, düdüğü çalar fıkrası.

Parayı Veren, Düdüğü Çalar Fıkrası - Nasrettin Hocaa

8. ETKİNLİK: ÖĞRENDİKTEN SONRA

Aşağıdaki sorunun cevabını söyleyelim. 

• Nasrettin Hoca gibi bizim değerimiz olmuş kişilerden hangilerinin adlarını biliyorsunuz?
Cevap
: Karagöz ve Hacivat&#;ı biliyorum, Mevlana&#;yı biliyorum, Yunus Emre&#;yi biliyorum.

Hoca&#;dan Mektup Var Metni Etkinlik Cevapları (&#;3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Gizem Yayıncılık&#;)

06 Ekim ,

Kızımın ödevine bakarken özellikle 5. etkinlikte biraz zorlanmıştım resimler net değil ve ne gösterdiği tam anlaşılmıyordu ancak bu siteye girip cevaplarına baktım. Gayet güzel ve kullanışlı bir site

• BabaPara cevap yazdı

Her Şeye Rağmen metni cevapları ve soruları, MEB Yayınları 3. sınıf Türkçe ders kitabı sayfa (Erdemler Teması)

Her Şeye Rağmen Metni Cevapları - 3. Sınıf MEB Yayınları

Her Şeye Rağmen Metni Cevapları &#; 3. Sınıf MEB Yayınları

Her Şeye Rağmen Metni Cevapları Sayfa 84

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

1. İyilik yapmak insana neler kazandırır?

Cevap:İyilik yapmak mutlu hissetmemizi sağlar. İyilik yaptığımız kişi de mutlu olur. İnsanlar tarafından sevilmemizi ve sayılmamızı sağlar. İleride biz de yardıma ihtiyaç duyduğumuzda iyilik görürüz.

2. Size iyilik yapıldığında neler hissedersiniz?

Düşüncelerinize göre bu soruyu siz cevaplayabilirsiniz.

(örnek)

Çok mutlu oluruz. Kendimizi huzurlu hissederiz. İyilik yapana karşı kendimizi borçlu hissederiz.

Her Şeye Rağmen Metni Cevapları Sayfa 86

1. ETKİNLİK

Kelimelerin anlamlarını tahmin edip yazınız. Yeni öğrendiğiniz kelimeleri sözlük defterinize ekleyiniz.

Cevap:

yardımsever: Yoksullara, düşkünlere, yardıma muhtaç olanlara iyilik ve yardım etmesini seven

başarı: Bir işi istenilen bir biçimde bitirme işi

saygı: Değeri, üstünlüğü, yaşlılığı, yararlılığı, kutsallığı dolayısıyla bir kimseye, bir şeye karşı dikkatli, özenli, ölçülü davranmaya sebep olan sevgi duygusu, hürmet, ihtiram

2. ETKİNLİK

Soruları metne göre cevaplayınız.

1) Taylan’ı neden herkes severmiş?

Cevap:Çünkü kendisi hem saygılı hem de yardımsevermiş.

2) Taylan okuldan eve dönerken kime yardım etmiş?

Cevap:Yolun kenarında karşıya geçmek için bekleyen yaşlı ve gözleri görmeyen bir adama yardım etmiş.

3) Yaşlı adamın çocukluğu nasıl geçmiş?

Cevap:Küçük yaşta babasını kaybettiği için zorluklarla geçmiş.

4) Yaşlı adamın mesleği neymiş?

Cevap:Doktorluk.

5) Taylan yaşlı adamın anlattıklarından nasıl bir ders çıkarmış?

Cevap:Hayat, başından sonuna kadar yardımlaşma üzerine kurulu.

Her Şeye Rağmen Metni Cevapları Sayfa 87

3. ETKİNLİK

Hikâye unsurlarını belirleyiniz.

Cevap:

Mekân
    Okuldan eve dönüş yolunda yol kenarı

Olay
    Taylan adlı yardımsever bir çocuğun gözleri görmeyen yaşlı bir adam yardım etmesi.

Kişiler
    Taylan, yaşlı adam.

Her Şeye Rağmen Metni Cevapları Sayfa 88

4. ETKİNLİK

“İyilik eden iyilik bulur.” sözünü açıklayınız.

Cevap:Hayatında her zaman iyilik yapan, başkalarına yardım eden insanlar, bir gün mutlaka iyiliklerini karşılığını iyilik olarak görürler.

5. ETKİNLİK

Görsellerin ifade ettiği kelimelerin eş seslisini (sesteş) cümle içinde kullanınız.

Cevap:

Her Şeye Rağmen Metni Cevapları - Eş Sesli

Her Şeye Rağmen Metni Cevapları &#; Eş Sesli

1. Görsel: yüz
    Cümle: Bahçemizdeki ağaç yüz yaşındaymış.

2. Görsel: gül
    Cümle: Ayağı kayıp düşünce hepimiz güldük.

3. Görsel: çay
    Cümle: Hafta sonu çay kenarında piknik yapacağız.

4. Görsel: dil
    Cümle: Sami amca üç dil biliyormuş: İngilizce, Fransızca ve Japonca.

5. Görsel: el
    Cümle: Allah bizi el kapılarına muhtaç etmesin.

6. Görsel: ocak
    Cümle: Uludağ ocak ayında çok güzel olur.

Her Şeye Rağmen Metni Cevapları Sayfa 89

6. ETKİNLİK

Cümlelerde yay ayraç içindeki boşluklara uygun noktalama işaretlerini yazınız.

Cevap:

Eve geldim (,) ellerimi yıkadım (,) üstümü değiştirdim (.)

Bahçede Mert (,) Damla (,) Ercan ve Cem top oynuyorlar (.)

Sevgili Dedeciğim (,)

Ahmet (,) sınıfın en çalışkan (,) en akıllı öğrencisiydi (.)

Ödevlerini yaptın mı (?)

Barış, İstanbul’dan döndü mü (?)

7. ETKİNLİK

Cümlelerdeki yazım yanlışlarını düzelterek cümleleri yeniden yazınız.

1) Kardeşim milli kütüphane’ye gitti.

Cevap:Kardeşim Milli Kütüphane’ye gitti.

2) Dün istanbul’da kar yağmış.

Cevap:Dün İstanbul’da kar yağmış.

3) En büyük kıta asya kıtasıdır.

Cevap:En büyük kıta Asya Kıtası&#;dır.

4) Bugün türk kızılayı yardım dağıttı.

Cevap:Bugün Türk Kızılayı yardım dağıttı.

Her Şeye Rağmen Metni Cevapları Sayfa 90

8. ETKİNLİK

Görsellerde anlatılan olayları oluş sırasına dikkat ederek hikâye biçiminde yazınız. Yazdığınız hikâyeye bir başlık belirleyiniz.

Cevap:

(örnektir)

İYİLİK

Ahmet bir gün okuldan eve dönerken yol kenarında yaşlı bir teyze görür. Teyze arabalardan karşıya geçmekte zorlanmaktadır. Ahmet yaşlı teyzenin yanına gider ve elinden tutup karşıya geçirir.

Yaşlı teyze Ahmet&#;e teşekkür eder. Çantasından bir kitap çıkarıp Ahmet&#;e hediye eder. Ahmet kabul etmek istemese de teyze ısrar eder. Ahmet kabul eder.

Ertesi gün arkadaşlarına başından geçenleri anlatır. Ahmet&#;in başından geçen bu olay ile iyilik edenin iyilik bulacağı anlaşılmıştır.

Her Şeye Rağmen Metni Cevapları Sayfa 91

9. ETKİNLİK

Özdeyişleri özenli ve okunaklı şekilde yazınız.

Yazma etkinliğini siz yapabilirsiniz.

*** Her Şeye Rağmen metni cevapları hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Videolu Çözüm &#; Tıkla Abone Ol

30 Ekim ,

Bazen cevaplari bulamayinca çok yardımcı oluyorsun teşekkür ederim böyle başarlıarının debamını isterim<3

• Anonim cevap yazdı

nest...
  • çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası