musarra beyit / MUSARRA NEDİR? - Edebiyat Meraklılarının Sitesi | Edebiyat Meraklılarının Sitesi

Musarra Beyit

musarra beyit

Ahmet Paşa'nın müselsel-zincirleme gazeli. Gazelin tüm beyitleri kendi içinde kafiyeli.

Beyitlerinin tamamı kafiyeli-musarra olan gazellere, zincirleme-müselsel gazel denir.

Musarra Gazel Örneği veya Zincirleme-Müselsel Gazel Örneği

OSMANLI HANEDAN ŞAİRLERİ

fe'ilâtün mefā'ilün fe'ilün

Baglayaldan sana gönül bu geda

Deli dîvânedür dil-i şeydâ

Bunca yıldur ki şehr içinde sana

Benzer olmadı bir güzel peydâ

Nice dil baglamaya halk sana

Hûb halk eylemiş seni o Huda

Leblerün şehd ü şekker ü helvâ

Sanemâ anı eyle bana gıdâ

Nedür ol nâzun ey gül-i ra'na

Kad-i bâlâna cânum olsa feda

Ola mı vuslatun bana 'acaba

Kala mı derd içinde dil ebeda

Ben sana 'âşık olalı sanema

Fârisün tenden oldı cânı cüdâ

Kaynak:

Farisi - Sultan 2. Osman

Osmanlı Hanedan Şairleri

Ersen Ersoy

s.42

Musarra Beyit Nedir, Nasıl Olur? Musarra Örnekleri Nelerdir?

Haberin Devamı

Musarra Beyit Nedir?

Herhangi bir şiirde iki mısrası birbirine kafiyeli olan bölüm musarra olarak ifade edilir. Aynı zamanda mukaffa ya da matla gibi isimler üzerinden de bilindiğini söylemek mümkün. İki mısra üzerinden cümlenin yüklemi kısımlarının birbirine uyumu musarra beyit olarak ön plana çıkar. Günümüzde özellikle şiirlerde en çok kullanılan yöntemlerden biridir.

Musarra Beyit Nasıl Olur?

Musarra beyit genel olarak şiir içerisindeki 2 mısranın ele alınması ile gerçekleşir. Bu konuda alt alta gelen mısralar uyumlu şekilde hazırlanır. Yani cümlenin sonu ve yüklem kapsamında kafiyeli olarak öne çıkar. Bu da şiirin daha güzel okunması ile beraber anlamını daha iyi bir şekilde ortaya koymasına olanak tanır.

Haberin Devamı

Musarra Örnekleri Nelerdir?

Özellikle eski dönemlerden günümüze ulaşmış pek çok farklı şiir eşliğinde musarraha üzerinden örnek vermek mümkün.

‘’Hiçbir dem sensiz olmak istemez canım benim.’’

‘’Oldu güya tab-i hüsnüm imanın benim.’’ (Recaizade Ekrem)

Bu şekilde yukarıdaki şiirde olduğu gibi farklı örnekler geçmişten günümüze pek çok farklı biçimde ele alınabilir. Şiir söz konusu olduğu zaman en çok kullanılan yöntemlerden biridir.

nest...

oksabron ne için kullanılır patates yardımı başvurusu adana yüzme ihtisas spor kulübü izmit doğantepe satılık arsa bir örümceğin kaç bacağı vardır