tahir celikkaya sabun / Şenköylüler Defne Sabunu | DonanımHaber Forum

Tahir Celikkaya Sabun

tahir celikkaya sabun

Tahir Çelikkaya Antakya Defne Sabunu TACANTKYDFNSB

Tahir Çelikkaya Antakya Defne Sabunu

Satıcı :

Koleksiyona Ekle

• Bu ürün tarafından gönderilecektir.
  • Antakya'nın saf defne yağı ve sofralık zeytinyağı ile geleneksel yöntemlerle üretilmiştir. Kimyasal katkı maddeleri, hayvansal ürünler, boya, esans içermez. Saç ve vücut için doğal temizlik ve bakım sağlarken, saf defne yağı ve zeytinyağı'nın besleyici,onarıcı ve tedavi edici özellikleri ile saç ve cildi besler, kepek,mantar,egzama gibi cilt rahatsızlıklarının tedavisine yardımcı olur. Bebeğinizin temizliğinde güvenle kullanabilirsiniz. Defne Yağı'nın doğal antiseptik olma özelliği ile virüslerin bertaraf edilmesinde en doğal ve saf hijyen sağlayıcıdır. özel üretim tekniğimiz dolayısıyla Sabunlarımız bir yıla yakın bir süre kuruduktan sonra sizlere sunulmaktadır.

ÜRÜNÜN TÜM ÖZELLİKLERİ

Ürün Değerlendirmeleri

Henüz Yorum Yazılmamış.

Ürün Bilgileri

Tahir Çelikkaya Antakya Defne Sabunu

• Antakya'nın saf defne yağı ve sofralık zeytinyağı ile geleneksel yöntemlerle üretilmiştir. Kimyasal katkı maddeleri, hayvansal ürünler, boya, esans içermez. Saç ve vücut için doğal temizlik ve bakım sağlarken, saf defne yağı ve zeytinyağı'nın besleyici,onarıcı ve tedavi edici özellikleri ile saç ve cildi besler, kepek,mantar,egzama gibi cilt rahatsızlıklarının tedavisine yardımcı olur. Bebeğinizin temizliğinde güvenle kullanabilirsiniz. Defne Yağı'nın doğal antiseptik olma özelliği ile virüslerin bertaraf edilmesinde en doğal ve saf hijyen sağlayıcıdır. özel üretim tekniğimiz dolayısıyla Sabunlarımız bir yıla yakın bir süre kuruduktan sonra sizlere sunulmaktadır.

Şenköylüler Defne Sabunu

• Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
    Konu Sahibi
    Arkadaşlar Şenk&#;yl&#;ler Defne Sabunu diye bir sabun var, nette biraz araştırdım bir ka&#; yerde bu sabunun iyi olduğunu s&#;yl&#;yorlar. &#;oğu sabun &#;reticisi sabunu &#;retirken Kostik (funduszeue.info) denen bir madde kullanıyorlarmış, ama kaşıntı falan yapıyormuş.. Şenk&#;yl&#;lerin Sabun &#;retiminde ise Meşe k&#;l&#; suyu ve Kil suyu kullandıklarını s&#;ylemişler (funduszeue.info).. Aranızda bu sabunu duyan, kullanan var mı ? Bu arada Şenk&#;y Hatay'ın bir k&#;y&#;ym&#;ş..

Aktarın birinden 2 TL ye bir defne sabunu aldım ama ilk 1 hafta problem yaşamadım, daha sonra ise herg&#;n kaşınmaya başladı sa&#;larım, sanırım bu kostik dedikleri şeyden olsa gerek.. Şenk&#;yl&#;lerin sabununa bi bakcam ama sizlerinde fikirlerini almak istiyorum..

• Teğmen

Orijinalden alıntı: theunnamed

Arkadaşlar Şenk&#;yl&#;ler Defne Sabunu diye bir sabun var, nette biraz araştırdım bir ka&#; yerde bu sabunun iyi olduğunu s&#;yl&#;yorlar. &#;oğu sabun &#;reticisi sabunu &#;retirken Kostik (funduszeue.info) denen bir madde kullanıyorlarmış, ama kaşıntı falan yapıyormuş.. Şenk&#;yl&#;lerin Sabun &#;retiminde ise Meşe k&#;l&#; suyu ve Kil suyu kullandıklarını s&#;ylemişler (funduszeue.info).. Aranızda bu sabunu duyan, kullanan var mı ? Bu arada Şenk&#;y Hatay'ın bir k&#;y&#;ym&#;ş..

Aktarın birinden 2 TL ye bir defne sabunu aldım ama ilk 1 hafta problem yaşamadım, daha sonra ise herg&#;n kaşınmaya başladı sa&#;larım, sanırım bu kostik dedikleri şeyden olsa gerek.. Şenk&#;yl&#;lerin sabununa bi bakcam ama sizlerinde fikirlerini almak istiyorum..

hocam dediğin sabunu kullandım, o da hikaye.. ben şuan defne sabunu kullanıyorum , funduszeue.info sitesinden bakarsan g&#;r&#;rs&#;n
    pahalı ama kalite.. o kadar değişik sabun markaları kullandım ki .. en kalite bu &#;ıktı.. tanesi 8 liradan alıyorum, 4 lirada kargo tutuyor 12 liraya bir sabun bana geliyor. kesinlikle tavsiye ederim.. zaten yorumlara bakarsan g&#;r&#;rs&#;n.. sakın yanlış anlaşılmasın ben satıcı felan değilim hocam..
    yani o kadar araştırdım kullandım ki bu defne sabununu en kalite bu &#;ıktı.. diğer sabunlardan &#;ok farklı sa&#;ı yumuşacık yapıyor.. ben de kepek vardı. kesti kepeği, ama şimdi az bişi var, yani şampuan kullanma derim. bi s&#;r&#; kimyasal madde var &#;&#;nk&#;..

Konu Sahibi
    quote:

Orijinalden alıntı: gfk

quote:

hocam dediğin sabunu kullandım, o da hikaye.. ben şuan defne sabunu kullanıyorum , funduszeue.info sitesinden bakarsan g&#;r&#;rs&#;n
    pahalı ama kalite.. o kadar değişik sabun markaları kullandım ki .. en kalite bu &#;ıktı.. tanesi 8 liradan alıyorum, 4 lirada kargo tutuyor 12 liraya bir sabun bana geliyor. kesinlikle tavsiye ederim.. zaten yorumlara bakarsan g&#;r&#;rs&#;n.. sakın yanlış anlaşılmasın ben satıcı felan değilim hocam..
    yani o kadar araştırdım kullandım ki bu defne sabununu en kalite bu &#;ıktı.. diğer sabunlardan &#;ok farklı sa&#;ı yumuşacık yapıyor.. ben de kepek vardı. kesti kepeği, ama şimdi az bişi var, yani şampuan kullanma derim. bi s&#;r&#; kimyasal madde var &#;&#;nk&#;..

Teşekk&#;r ederim hocam tavsiyen i&#;in bakayım o siteye bir.. Şampuan kullanmayı kestim zaten 10 gundur falan kullanmıyorum, Aktarın birinden aldım defne sabunu, ilk defa deniyordum bilmiyorum nelere dikkat etmek gerek, 2 TL verdim aldım bi tane. 1 hafta boyunca memnun kaldım gibi fakat son gunlerde, sa&#;larımı hergun yıkıyorum, sa&#;larım kaşınmaya başladı herg&#;n, sonradan baktım ki bu sabunun da kalitelisini almak gerekiyormuş..

• Çavuş
    83 Mesaj
    Konu Sahibi
    quote:

Orijinalden alıntı: kyouraku

ahaha bu ne ya iki sabuncunun kiran kirana mucadelesini izliyoruz.

Kiminki daha az kostik?
    Kiminki daha sabun?

Senkoymus antakyaymis gecin bu isleri.

Ge&#;tik, mutlu olduysan s&#;yle de geri d&#;nelim.. Bilgi bilgidir, beğenmiyorsan bilgiyi de alma sabunu da alma kardeşim..
  • Çavuş
    83 Mesaj
    quote:

quote:

Kiminki daha az kostik?
    Kiminki daha sabun?

Ge&#;tik, mutlu olduysan s&#;yle de geri d&#;nelim.. Bilgi bilgidir, beğenmiyorsan bilgiyi de alma sabunu da alma kardeşim..

balderesi balı da alıyor musunuz? liraya 1 değil 2 değil 3 değil 4 değil tam 5 kavanoz bal!!

ahaha
    Konu Sahibi
    quote:

quote:

quote:

Kiminki daha az kostik?
    Kiminki daha sabun?

balderesi balı da alıyor musunuz? liraya 1 değil 2 değil 3 değil 4 değil tam 5 kavanoz bal!!

ahaha

Ondanda alcam, hemde tam 5 kavanoz.. 4 tanesini sana vereyim de tanıdıklarına ver, anladın sen onu

• Yarbay

quote:

quote:

quote:

Kiminki daha az kostik?
    Kiminki daha sabun?

ahaha

Ondanda alcam, hemde tam 5 kavanoz.. 4 tanesini sana vereyim de tanıdıklarına ver, anladın sen onu

Alıntıları Göster
    % yapanı funduszeue.info formda hataylı tanıdığı olan doğal &#;r&#;n yapan varsa yazsın

• Teğmen

Orijinalden alıntı: kartalaraz

% yapanı funduszeue.info formda hataylı tanıdığı olan doğal &#;r&#;n yapan varsa yazsın

Alıntıları Göster
    sabunun icinde kostik oldugunu nasil anliyorsunuz? Kokusundanmi rengindenmi? Nasil?
  • Teğmen

Orijinalden alıntı: kartalaraz

Ben Hataylı'yım dostum:) Antakya'da yaşıyorum yani doğma b&#;y&#;me buralıyım.

Sana en kaliteli sabunu g&#;nderebilirim. Ama pahalı mı gelir bilemiyorum.

Kilosu 30 TL idi sanırım..
  • Çavuş
    61 Mesaj
  • Çavuş
    61 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: jharden

theunnamed kardeşim , şenk&#;y&#;n k&#;l suyundan yapılmış defne sabunundan kullandın mı, g&#;r&#;şlerini bekliyorum
    ee kardeş yok mu bir cevap
  • Binbaşı

kullandınız mı memnun kaldınız mı yorumlarınızı merak ettim

Konu Sahibi
    quote:

Orijinalden alıntı: DMustaine

quote:

Şenk&#;yl&#;lerden ses &#;ıkmadı, tahir &#;elikkaya ve mehmet aydın markalı sabunlardan aldım kullandım. Fena değillerdi ama kaşıntı problemi i&#;in elma sirkesi kullandım onun faydasını g&#;rd&#;m. banyo sonrası 2 litrelik pet şişeye yarım &#;ay bardağı kadar elma sirkesi koyup kalanını su ile doldurdum ve banyodan &#;ıkmadan &#;nce sa&#;ımı duruladım bu suyla. Ara ara yapıyorum b&#;yle.

• Binbaşı

quote:

quote:

Şenk&#;yl&#;lerden ses &#;ıkmadı, tahir &#;elikkaya ve mehmet aydın markalı sabunlardan aldım kullandım. Fena değillerdi ama kaşıntı problemi i&#;in elma sirkesi kullandım onun faydasını g&#;rd&#;m. banyo sonrası 2 litrelik pet şişeye yarım &#;ay bardağı kadar elma sirkesi koyup kalanını su ile doldurdum ve banyodan &#;ıkmadan &#;nce sa&#;ımı duruladım bu suyla. Ara ara yapıyorum b&#;yle.

ben bi ki g&#;n i&#;inde şenk&#;yl&#;lerden sipariş vereceğim sabunlar i&#;in
    kostiksiz olduğu ayrıca doğal olduğunu d&#;ş&#;nd&#;ğ&#;m i&#;in alıp bi deneyeceğim

Konu Sahibi
    quote:

quote:

quote:

quote:

kostiksiz olduğu ayrıca doğal olduğunu d&#;ş&#;nd&#;ğ&#;m i&#;in alıp bi deneyeceğim

Tamam yollayacağız diyorlar yollamıyorlar, paranla rezil oluyorsun. &#;&#;kağıt&#;ı gibi, ka&#; defa aradım ne oldu sabunlar g&#;nderdiniz mi diye, bugun g&#;ndereceğiz, yarın g&#;ndereceğiz dediler. Gelen giden olmayınca aramadım bir daha.

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Tamam yollayacağız diyorlar yollamıyorlar, paranla rezil oluyorsun. &#;&#;kağıt&#;ı gibi, ka&#; defa aradım ne oldu sabunlar g&#;nderdiniz mi diye, bugun g&#;ndereceğiz, yarın g&#;ndereceğiz dediler. Gelen giden olmayınca aramadım bir daha.

Alıntıları Göster
    beyler o k&#;yl&#;ler bu k&#;yl&#;leri bilmemde ben hatayda yaşıyorum buralı değilim ama 3 senedir buradayım :) bi aktar var defne sabunu aldım % defne ama :D &#;ok fena cilte sivilce falan bırakmadı ilk yıkamada temizledi %50 olan vardı oda aynı class birşeydi ama bu markayla satılanlar &#;ok k&#;t&#; hatta i&#; yağı konulanlar bile varmış &#;yle dedi aktarcı siz siz olun alırken dikkat edin. K&#;yde yapılan ve g&#;z&#;n&#;n &#;n&#;nde yapılan &#;ok farkediyor

• Binbaşı

Orijinalden alıntı: UnknownSouL

beyler o k&#;yl&#;ler bu k&#;yl&#;leri bilmemde ben hatayda yaşıyorum buralı değilim ama 3 senedir buradayım :) bi aktar var defne sabunu aldım % defne ama :D &#;ok fena cilte sivilce falan bırakmadı ilk yıkamada temizledi %50 olan vardı oda aynı class birşeydi ama bu markayla satılanlar &#;ok k&#;t&#; hatta i&#; yağı konulanlar bile varmış &#;yle dedi aktarcı siz siz olun alırken dikkat edin. K&#;yde yapılan ve g&#;z&#;n&#;n &#;n&#;nde yapılan &#;ok farkediyor

dostum senin bize &#;nereceğin temiz bi yer var mı?
    ben sipariş verecektim ama yarım kilo kil sabunu i&#;in 20 tl istediler vazge&#;tim ben de
    var mı bildiğin bi yer?
    ya da sen bize yollasan olmaz mı?

• Binbaşı

quote:

quote:

quote:

quote:

yarım kilosuna 20 tl dediler vazge&#;funduszeue.info yoğunlar heralde 3 g&#;nde anca cevap yazıyolar

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: UnknownSouL

dostum senin bize &#;nereceğin temiz bi yer var mı?
    ben sipariş verecektim ama yarım kilo kil sabunu i&#;in 20 tl istediler vazge&#;tim ben de
    var mı bildiğin bi yer?
    ya da sen bize yollasan olmaz mı?

şefim uzun &#;arşıda bir tane aktar ben eşime dostuma g&#;nderiyorum mesela nar ekşisi falan oluyor yada m&#;kemmel baharatları var ne demek g&#;nderirim sorun olmaz %50 olanı bir yerden alıyorum % olanı başka yerden pm ile ulaş yardımcı olurum.

• yeni mesaja gitYeni mesaj

Benzer içerikler

19/10/, Saat:

Ben ebayden çin mali aldım. Gg ve funduszeue.info d satilanlarda keza öyle iğneli en uygun olanini aldım kendi beyaz iğne yatağı pembe, çok kaliteli bi amblaj ile geldi roller kutusu sert plastikten bu kutu ve vakumlu ambalaja koymuşlar ustunede baloncuklu naylon ve kutu ile geldi, bana o roller i öneren geçen sene iğneli olanı almıştı , köyde olmasam aldığım ürünü bulup buraya link eklerdim köyde netim çok yavaş tapatalk olmasa foruma giremem nerdeyse. Ebay üzerinden en ucuz olanını aldım hepsi bir birine benziyirdu detaylı arama yapmamistim

19/10/, Saat:

Bastirmaniza göre deler ben acitana kadar dolandiriyorum bu işlemden sonra kafamı bi garip hissediyorum

19/10/, Saat:
Daha doğalını bulan varsa gelsin Big Grin
İşte anti kellik iksiri

funduszeue.info

avuç odun külü

5 litre su

yarım kilo kına

yarım kilo hakiki zeytin yağı

YAPILIŞI VE UYGULANIŞI:

öncelikle eşit miktardaki kına ve zeytin yağını karıştırıp bir kına macunu elde edin. bu karışımı saçınıza masaj yaparak sürün ve saat bekletin(eğer saçınız açık renk değilse kına saç renginizi değiştirmeyecektir). bu arada 5 litre suyu kaynatın içine odun külünü atıfunduszeue.infoım saat kaynatıp ılınınca süzün. kınalı saçınızı normal şekilde yıkayın. ardından süzmüş olduğunuz küllü su ile de saçınızı yıkayın. saçlarınız hem dökülmeyecek ,hemde küllü su sayesinde ipek gibi olacaktır.

Yorumları: 83
Konuları: 3

20/10/, Saat:

arkadaşlar defne sabunu için çok uzaklara gitmenize gerek yok. zeytinyağlı defne sabunu yapımı bizim buralarda (hatay) çok yaygındır. kilosu 10 tl ile 30 tl arası değişir. çeşitli internet sitelerinde bulabilirsiniz. ben şahsen her banyoda el yapımı saf defne sabunu kullanırım ve yaşım 32 herhangi bir şaç dökülmesi gibi problemle karşılaşmadım[/u]

20/10/, Saat:
Şenköylüler defne sabununu çok övüyorlardı. Kül suyu ile sbun imal ettiğini söylüyorlardı kendileri. Telefonla sipariş etmiştim. 1 hafta boyunca salladılar. Bugun kargo gelmiyor, yarın gelecek. Sonraki gün verecez vs vs. 1 yıl geçti gelen giden yok Smile

Böyle müesseselerden alışveriş hiç tarzım değil. Bende Tahir Çelikkaya sipariş etmiştim. 2 kalıp kullandım sonra ara vermiştim. Marketlerde bolca bulunan Mehmet Aydın kullanıyorum şimdi de.

funduszeue.info

Yorumları:
Konuları: 4

20/10/, Saat:
Defne sabunu bir süredir Gittigidiyor'da bulduğum bir Hataylı satıcıdan alıyorum.%90 defne yağı olduğunu iddia ettiği sabunun kilosu 40 tl , %45 defne olanın 19 funduszeue.infoden de oldukça memnunum.Özellikle %90 defne yağlı olanın temizleyiciliğini şimdiye kadar hiçbir sabunda görmedim.Kül ile yapıldığından bahsetmemiş ama yoğun bir kül kokusu hakim.
Ucuz olan da daha kremli ve nemlendiricili.

Pahalı olan :

funduszeue.info

funduszeue.info

İç yapısı

funduszeue.info

Ucuz olan :

funduszeue.info

funduszeue.info

Mehmet Aydın severler bir de bu Mehmet Aydın özel defne sabunun funduszeue.infoilmemiş olsa da sanırım defne yağı oranı daha yüksek normal Mehmet Aydın sabunlarına göre.

funduszeue.info

funduszeue.info

PbeaYjpg

20/10/, Saat:

Boltaçta % defne sabunun kilosuna 25 tl demişti . Hatta Malezyaya numune göndermişler beğenmişler oraya ihraç edeceklermis

20/10/, Saat: (Son Düzenleme: 20/10/, Saat: , Düzenleyen: ooppss.)
Defneden sabun yapacak kadar yağ çıkarılıpta bu yağ ile sabun yapılsa bu sabunun kilo ile satılamayacak kadar pahalı olacağını tahmin ediyorum. Bu nedenle defne sabunu diye satılan sabunların asıl sabun hammaddesinin başka yağlar olduğunu, defne yağının ise sadece sabuna başka özellikler de katmak için katkı maddesi olarak kullanıldığını düşünüyordum.
Belkide yanılıyorumdur. Bu sadece tahmin. Tabii defnenin çok bol ve ucuz olduğu bölgeler varsa tahminim değişir.
@emre-sti
Hocam bu boltaç a sadece telefonlamı ulaşabiliyoruz?
internetten satış vs yokmudur?

Düzeltme:Ufak bir araştırma yaptım. Ben defne yağı deyince defne yaprağından elde ediliyor gibi düşünmüştüm(aklım sığla yağının zor elde edilişine gitti sanırım). Meyvesinden elde ediliyormuş. Teorim kısmen çöktü Big Grin
Defne sabunu diye satılan ürünlerin içeriğinde defne yağından önce zeytinyağı yazıyor. İçerikler kullanım miktarına göre yazıldığına göre birçok piyasa sabunu için dediğim geçerli sanırım ama % defne sabunu da mümkünmüş

21/10/, Saat:

Ben adana daki butik mağazasından 10 kalıp sabun almıştım, zeytinyaglarini ve kalan 30 kadar sabunu fabrikasından almıştım , internet sitelerinde online satış bölümü vardı ama yapım aşamasında uyarısı almıştım bir ay kadar öncesinde , bende kartviziti vardı Sadık abinin ama Ankara da kaldı şu anda köydeyim yanımda değil Sitelerinde bahsettikleri diğer çeşitli sabunlari fabrikada sorduğumda yoktu , butik mağazada vardı sanirsam ama fabrikada aldığım sabunlar çok taze idi Yeni yapılmışlardı. Telefon ile siparisti sikinti çıkacağını sanmam düzgün insanlardi , usenmedi üretim tesisini gezdirdi zeytinyağı nasıl yapılır aşama aşama gösterdi bilgiler verdi Rivieara zeytinyağının kimyasal işlemden geçtiğini sabunluk zeytinden elde edildiğini , hatta zeytinin cekirdeginden kimyasal işlem ile kalan yağı çıkaran üreticiler olduğundan bahsetti, ayçiçek ge diğer yağların zararlarınfan uzun uzun bahsetti, ayçiçek yağının ayçiçek den kimyasal işlemden geçmeden elde edilmeyecegini, ayçiçeği sıkıp işlemden gecmemis yağı bir bardağa koyunca donmus şekilde kalacağını ama zeytinyağının hep sıvı şekilde kalacağını anlattı

1 29 EKİM CUMHURİ YET BAYRAMI BİZE BU ÜLKEYİ EMANET EDEN VE BU DEVLETİN KURULMASINDA EMEĞİ GEÇEN BAŞTA MUSTAFA KEMAL ATATÜRK,SİLAH ARKADAŞLARI VE MİLLİ MÜCADELEDE ONLARLA OMUZ OMUZA CEPHELERDE SAVAŞAN BİNLERCE İSİMSİZ KAHRAMANIMIZI MİNNETLE VE SAYGIYLA funduszeue.infoİYET&#;İMİZİN Cİ YILINDA ATAMIZIN İZİNDE VE BIRAKTIĞI EMANETE SONSUZA KADAR SAHİP ÇIKACAĞIMIZI BİR KEZ DAHA TÜM DÜNYA BİLSİN funduszeue.info YIL YAŞADIĞIMIZ BİR ÇOK OLUMSUZ HADİSELER SEBEBİ İLE BİRAZ BURUKTA OLSA ULUSUMUZ VE SİZLERİN CUMHURİYET BAYRAMINI funduszeue.info GECELER. BİZE BU ÜLKEYİ EMANET EDEN VE BU DEVLETİN KURULMASINDA EMEĞİ GEÇEN BAŞTA MUSTAFA KEMAL ATATÜRK,SİLAH ARKADAŞLARI VE MİLLİ MÜCADELEDE ONLARLA OMUZ OMUZA CEPHELERDE SAVAŞAN BİNLERCE İSİMSİZ KAHRAMANIMIZI MİNNETLE VE SAYGIYLA funduszeue.infoİYET&#;İMİZİN YILINDA ATAMIZIN İZİNDE VE BIRAKTIĞI EMANETE SONSUZA KADAR SAHİP ÇIKACAĞIMIZI 1 / 26

2 BİR KEZ DAHA TÜM DÜNYA BİLSİN DİYORUZ.. BU YIL YAŞADIĞIMIZ BİR ÇOK OLUMSUZ HADİSELER SEBEBİ İLE BİRAZ BURUKTA OLSA ULUSUMUZ VE SİZLERİN CUMHURİYET BAYRAMINI funduszeue.info GECELER.. BABALAR GÜNÜ Babalar Günü o kadar eski olmasa da Babalar Gününün de bir geçmişi var. Bazı tarihçiler, Babalar Gününün Antik Roma da bile kutlandığını belirtiyor. Bazı araştırmacılar tarih belirtmezken Babalar Gününün Batı Virginia da ortaya çıktığını savunuyor. Batı Virginia da yaşayan John Dowdy nin annesi öldükten sonra onun yerini alan babası için böyle bir gün kutlanmasını istediği söyleniyor. Diğer araştırmacılar ise yılında Washington daki John Bruce Dodd un 6. çocuğunun doğumu sırasında hayatını kaybeden annesinin ardından hayatını çocuklarına adayan babası William Smart a özel bir gün armağan etmek amacıyla bu fikri ortaya attığını funduszeue.info, babalar günü kutlanırken babalar gününün olmayışını büyük bir haksızlık olarak nitelendirmiş. Hemen babasının doğum günü olan 5 Haziran ın babalar günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış. Ama bu çalışmalar bir sonraki yılın 19 Mayıs ına kadar sürmüş.babalar Günü ilk kez 19 Haziran 2 / 26

3 da Washington un Spokane şehrinde kutlanmış. Daha sonra diğer eyaletlere yayılmış. Ancak Babalar Günü resmi olarak yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge in desteğiyle kutlandı yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayınladı.nerede olurlarsa olsunlar, babalarımıza bugün sevgimizi gönderelim. Tüm babaların ve baba adaylarının bu özel gününü Candan kutlarız. ATATÜRK&#;Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI 19 Mayıs Mustafa Kemal Paşa&#;nın Samsun&#;a geldiği gündüfunduszeue.info bayram günümüzdür. Her yıl 19 Mayıs günü Gençlik ve Spor Bayramımız yurdun her yanında spor gösterileri ve törenlerle kutlanır&#;de başlayanbirinci Dünya Savaşı dört yıl sürdü. Savaş öncesi Avrupa&#;nın belli başlı ülkeleri ikiye ayrıldı. Birbirleriyle savaştılar. Bu savaş ta bizimle birlikte onlar yenildi. Savaş kurallarına göre biz de yenilmiş sayıl dık. Savaş sonundamondros Silah Bırakışması imzalandı. Buna göre Fransızlar Adana ve Hatay&#;a; İngilizler Urfa, Mardin ve Merzifon&#;a; İtalyanlar Antalya&#;ya yerleştiler. 15 Mayıs günü Yunanlılar 3 / 26

4 İzmir e girdi. Böylece yurdumuz paylaşıldı.ordularımız dağıtıldı, İstanbul Boğazı düşman gemileri ile funduszeue.infosgarp&#;da Birinci Dünya Savaşı&#;nda Anafartalar&#;da düşman güçlerini yenen Mustafa Kemal bu kez yurdumuzu kurtarmak için Anadolu&#;ya geçmeye karar verdi. 16 Mayıs günü İstanbul danbandırma Vapuru&#;na bindi. Bu yolculuğu General Hikmet Gerçekçi şöyle anlatıyor : «Karargah üstlerinin hemen hepsini deniz tutmuştu. Kimse kamarasından dışarı çıkamıyordu. Samsun&#;a az bir yolumuz kalmıştı. Herhangi bir terslik çıkmazsa, çok değil yarın sabah orada olacağımızı ümit ediyorduk, bu düşünceler içinde güvertede ellerimle küpeşte demirini tuta tuta yürümeye çalışırken O&#;nun kamarasından çıktığını gördüm. Sert bakışlarıyla ufka bir göz gezdirdikten sonra kaptan köşküne çıktılar. Bandırma vapurunda hemen herkesi deniz tutmuştu, oysa Mustafa Kemal dipdiriydi ve çok sağlıklıydı. Kıyı bir ana baba günü halini aldı. Gemimiz demir atınca coşkun gösteriler yükseldi. Hemen ardından geminin etrafını kayıklar aldı. Halkın bu coşkun gösterisini görünce boğazıma bir şey tıkandı, gözlerim yaşardı. Vapur 19 Mayıs sabahı Samsun Limanına yanaştı. Kemal Paşa ve arkadaşları Samsun&#;da sevinç gösterileri ile karşılandı.» Burada bir hafta kalan Mustafa Kemal Paşa, 27 Mayıs günühavza&#;ya geldi. Çalışmalarını burada da sürdürdü.mustafa Kemal, Amasya&#;da yayınladığı genelge ile ulusu, ülkenin bütünlüğünü, bağımsızlığını kurtarmak için birlikte çalışmaya çağırdı. İstanbul Hükümeti Mustafa Kemal Paşa&#;nın bu çalışmalarından hoşnut değil di. Harbiye Bakanı Mustafa Kemal Paşa&#;yı İstanbul a çağırdı. Bunun üzerine M. Kemal Paşa padişaha telgraf çekerek askerlikten çekildiğini bildirdi. Mustafa Kemal Paşa bundan böyle çalışmalarına sade bir yurttaş olarak devam etti.4 Eylül günü Sivas a gitti. Sivas Kongresi&#;nde«Ya bağımsızlık, Ya ölüm» ilkesi kabul edilerek yurt düşmandan kurtarılıncaya dek savaşmaya and içildi. Mustafa Kemal Paşa Sivas&#;tan sonra Ankara&#;ya geldi 23 Nisan günü Büyük Millet Meclisi&#;ni topladı. Meclis başkanlığına seçilen Mustafa Kemal Paşa düzenli ordular kurdu. Bu ordular düşmanlarla çarpışmaya başladı.birinci İnönü, 4 / 26

5 ikinci İnönü, Sakarya vebaşkomutanlık Meydan Savaşı sonunda yurdumuz düşmanlardan kurtarıldı Mayıs Ulusal Kurtuluş Savaşımızın başladığı gündür. Bugün aynı zamanda Atatürk&#;ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı&#;mızdır. Spor beden eğitimidir. Spor bedeni geliştirir. Sağlıklı olmamızı sağlar. Spor yapanlar hayatta daha başarılı olurlar. İyi bir sporcu sağlam bedenli, becerikli ve başa rılı bir insandır, içki, sigara kumar gibi alışkanlıkları yoktur. Spor kötü alış kanlıkların edinilmesine fırsat funduszeue.info, orta, lise ve dengi okullarımızda izci örgütleri vardır. İlk okullar daki bu örgüteküçük izci denir, izcilik, öğrencileri yaşamın güçlüklerine alıştırır. İzcilerin özel giysileri, çantaları, mataraları, ipleri ve çakıları vardır. Beden eğitimi öğretmenleri izcilere yürüyüşler yaptırır. İzciler için yaz aylarında ormanda, yaylada, göl ve deniz kıyısındaizci kampları kurulur. Bu kamplarda izciler yaşamın güçlüklerine alışırlar Mayıs&#;ta yurdumuzun her yerinde izciler, öğrenciler ve gençler spor gösterileri yaparlar Mayıs; yılından başlayarak«atatürk&#;ü Anma Günü» olarak da kutlanmaya başlandı. Atatürk bir söyleşi sırasında : Ben 19 Mayıs&#;ta doğdum» demiştir. 19 Mayıs bir yandan Ulusal Kurtuluş Savaşımızın başlan gıcı öte yandan ülkemizin kurtarıcısı, devletimizin kurucusu Atatürk&#;ün doğum yıldönümü olarak törenlerle kutlanır. ANNELER GÜNÜ 5 / 26

6 Hayatımızın ilk başlangıcından son anına kadar varlıklarıyla bizleri onurlandıran, hayatımıza yön veren, bizler için nice uykusuz geceler geçiren, bizi bizden çok seven değerli annelerimize olan gönül borcumuzu yılın bir tek gününde asla ödeyemeyiz. Anneler, taşıdığı büyük sorumluluğun ötesinde, bu sorumluluğa canını, kalbini ve sadece kendisine özgü hislerini de katan kişidir. Dünyanın en güzel, en temiz, en masum duygusu hiç şüphesiz anneliktir. Anneler Günü, bu sevgi ve saygının ifadesi olarak anlamlıdır. Annelerimize sevgi ve güler yüz fazlasıyla gösterilerek hayır duaları alınmalı, kırıcı ve incitici tavır ve davranıştan mutlaka uzak durulmalıdır. Bütün Anne&#;lerimizin Anne&#;ler günü Kutlu OLsun Nİ SAN ÇOCUK BAYRAMI 23 Nisan Büyük Millet Meclisi nin açılış günüdür. Her 23 Nisan günü Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nı birlikte kutlarıfunduszeue.infolik yönetme yetkisidir. Ulusal egemenlik; yönetme yetkisinin ulusta olmasıdır. Osmanlı imparatorluğu döneminde 6 / 26

7 egemenlik padişahta idi. Padişah ülkeyi dilediği gibi yönetirdi. İmparatorluğun son yıllarında padişahlar rahatlarını düşündüler. Yurt bakımsız kaldı.ülke sorunları yüzüstü bırakıldı. Bu sırada Birinci Dünya Savaşı başladı. Savaş 4 yıl sürdü. Bizimle birlikte olanlar savaşta yenildi. Savaş kurallarına göre biz de yenilmiş sayıldık. Yurdumuz İngilizler, Fransızlar, Yunanlılar, İtalyanlartarafından paylaşıldı. Padişah ve yandaşları ülkenin paylaştırılmasına ses çıkarmadıfunduszeue.infoa Kemal Paşa Ulusal Kurtuluş Savaşı nı başlatmak için İstanbul dan Samsun a 19 Mayıs günü geldi. Samsun dan Amasya ya, oradan Erzurum a ve Sivas a gitti. Sivas ve Erzurum da kongreler topladı. Mustafa Kemal Paşa egemenliğin ulusta olduğuna inanıyordu. Bu inançla «Ulusu yine ulusun gücü kurtaracaktır. Tek bir egemenlik vardır, o da ulusal egemenliktir» diyordu. Yurdun dört bir yanından seçilip gelen temsilciler - milletvekilleri - Ankara da 23 Nisan günü toplandıfunduszeue.info Büyük Millet Meclisi nin toplandığı yapı Ankara da Ulus Alan ından istasyona giden caddenin başındadır. Bugün Kurtuluş Savaşı Müzesi olan bu yapı tek katlıdır. O yıllar ülkemiz yokluk yoksulluk içindeydi. Milletvekillerinin oturduğu sıralar bir okuldan getirildi. Meclis gaz lambası ile aydınlanıyor, soba ile ısınıyordu. Top seslerinin Ankara da duyulduğu zamanlarda bile meclis düzenli toplandı.ulusal Kurtuluş Savaşımızla ilgili bütün kararlar bu mecliste alındı. Mustafa Kemal Paşa nın önderliğinde ulusumuz dünyaya Ulusal Kurtuluş Savaşı dersi verdi. Ezilen uluslara kurtuluş yolunu açtı. Bağımsızlık savaşının öncüsü olan kurtuluş savaşımız yeryüzünün öteki uluslarına örnek oldu Nisan ilk Büyük Millet Meclisi mizin toplandığı gündür. 23 Nisan, ulusun yönetme yetkisini kullanmaya başladığı gündür. Bu gün Milli Egemenlik Bayramı mızdıfunduszeue.infoürk ve Çocuk 23 Nisan dünyada kutlanan ilk çocuk bayramıdır. Atatürk ün Türk çocuklarına armağan ettiği bu bayram şenliklerine son yıllarda yabancı ulusların çocukları da katılmaya başlamıştır. Atatürk çocuklara çok değer verir, gezilerinde okullara uğrar, ders dinler, sorular sorardı. «Bugünün küçükleri yarının büyükleridir.» diyen 7 / 26

8 Atatürk, yönetimin bayram süresince öğrencilere bırakılması geleneğini başlattı. 23 Nisan da yönetim birimleri seçimle gelen kurullar bir süre çocuklara bırakılır. Bu güzel gelenek her yıl yinelenir. Her 23 Nisan da yurdumuz bir bayram alanı olur. Çocuklar törenlerde konuşmalar yaparlar, şiirler okurlar. Gece fener alayları düzenlenir Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı egemenliğin ulusta olduğu düşüncesinin kabul edildiği gündür. Çocuk bayramımızdır. Yarının büyükleri olan çocukların bayramıdır. ANTAKYA NIN KISA ÖZ GEÇMİŞİ Roma İmparatorluğu nun üç büyük kentinden biri ve doğu başkenti. Hristiyanlığın Kudüs dışında yayıldığı ilk kent. Hz. İsa A.S. takipçilerinin Hristiyan adını aldıkları ilk kent. Yakın çağımızın en küçük ve en "kısa süreli" devletinin merkezi Amik ovasının başlangıcında, Amanos dağları ile Habib Neccar dağlarının ortasındaki vadide kurulmuş Antakya, bugünkü konumuyla karşılaştırıldığında inanılmaz bir tarihi zenginliğe sahiptir. Antakya M.Ö. 4. yüzyılda Suriye Kralı 1. Seleukos tarafından kurulmuş ve babası Antiochos un adını vermiştir. M.Ö. 8 / 26

9 64 yılında Roma İmparatorluğu na bağlanmış ve bu dönemde gelişerek nüfusu e ulaşmıştır. Antakya nın bu gelişmişliği, Akdeniz ile Mezopotamya arasında bir köprü oluşturmasından kaynaklanmıştır. Gemiler kıyıdan 29 km uzaklıktaki bu kente Asi nehri üzerinden gelebiliyorlardı. Hareketli bir ticari hayat ve lüks malların üretimi şehre büyük bir zenginlik kazandırmıştı. Bu zenginlik dönemi, şehrin depreminde yerle bir olmasına kadar sürdü. Antakya daha sonra yıl süreyle Arap- İslam ordularının denetiminde kaldı. Ardından Bizans ve Selçuklu dönemi yaşandı da Osmanlı şehri oldu de Fransız işgaline uğradı de bağımsız bir devlet statüsü kazandı da da Hatay Devlet Meclisi nin verdiği kararla Türkiye ye bağlandı.. DEFNE SABUNU ANTAKYA TAHİ R ÇELİ KKAYA ÖZEL İ MALAT Defne Sabununun, Doğal defne yağı ve kaliteli zeytinyağı kullanılarak yapılması halinde saç ve vücut için sayısız faydaları olduğunu söyleyen ve Antakya da 51 yıldır defne sabunu üreten 9 / 26

10 Tahir Çelikkaya, defne sabunu, cilt için çok değerli bir temizleyici olduğunu ifade etti. Çelikkaya, defne sabununun faydalı özelliklerini şöyle sıraladı: Bu özelliğinin yanı sıra, sağlık açısından gözenek açıcı özelliği ile sivilcelerin giderilmesine yardımcı olur. Ayrıca egzama, mantar ve deri hastalıklarına karşı faydalı olduğu uzmanlarca kabul edilmiştir. Saç ve saç derisi rahatsızlıklarında kullanılan Gerçek Defne" sabunu, saç köklerindeki hücreleri canlandırır ve saçı güçlendirme özelliğine sahiptir. SAF ZEYTİNYAĞI VE SAF DEFNE YAĞINDAN ÜRETİLİYOR Ürettiği sabunlara Antakya Defne Sabunu adı verdiklerini söyleyen Tahir Çelikkaya, defne sabunu üretiminin çok hassas bir iş olduğunu vurgulayarak, sabununu öncelikle bir sağlık ürünü olarak gördüklerini kaydetti. Üretilen defne sabunlarının sofrada kullanılan saf sızma zeytinyağı ve saf defne yağından meydana geldiğini hatırlattı. Çelikkaya, diğer bir farklılığın ise özel ve geleneksel yöntemler kullanılarak üretim yaptıklarını dile getirdi. Antakya Defne Sabunu, pişirilmesinden, paketlenmesi sürecine kadar tamamen el emeği ile raflara ulaşıyor. Bu özel sabunun diğer bir sırrı ise uygulanan özel bir teknikle kostiği alınmış olmasından kaynaklanıyor. ABD ve JAPONYA ANTAKYA SABUNU KULLANIYOR Antakya&#;nın merkezinde butik üretim yapan bir atölye olmalarına rağmen yaklaşık 2 yıldır A.B.D. ve Japonya&#;dan gelen talepleri karşılamaya çalıştıklarını söyleyen Çelikkaya, ilave yatırımlarla hedeflerinin tüm dünyaya ihracat olduğunu söyledi. İhracat yapmak kadar kalitenin bozulmadan devamının da önemli olduğunu söyleyen Çelikkaya, Japonlar özellikle sabunlarımızı ısrarla istiyorlar, bu kadar ısrarla istemelerinin sebebi kaliteli ve tamamen doğal olmasıdır, dedi. Yabancı ortaklık konusuna firma olarak açık olduklarını da söyleyen Çelikkaya, firmalarıyla paralel görüşe sahip yabancı bir ortak sahibi olmanın, mevcut yapıya yeni bir vizyon katacağını düşündüklerini aktardı. SABUNUN FAYDASI BİLİNMİYOR 10 / 26

11 Şampuan üreticileri büyük firmalar ve her gün yeni bir ürünle tüketicinin karşısına çıktıklarını söyleyen Çelikkaya, sabunun faydasının bilinmediğine işaret ederek sözlerini şöyle sürdürdü: Sabun denince akıllara doğal ve zeytinyağlı sabunlar gelmiyor. Piyasadaki sabunlar beklentileri karşılamadığı için halkımız şampuanlara yönelmek durumunda kalıyorlar. Ama sabunun hele hele gerçek kaliteli sabunun faydaları toplumumuza anlatılsa çeşitli kimyevi maddeler içeren şampuanlar yerine, sabunlarımız sağlık açısından faydalıdır. ÜNLÜLER SABUN TERCİH EDİYOR Antakya ve ilçelerinde çekilen Asi adlı TV dizisinin oyuncuları Antakya Defne sabunlarını kullanıyorlar. Doğal ürünlere ilgisi olan Leman Sam da defne sabunu kullanıyor. Yine CHP Genel Başkanı Deniz Baykal&#;ın defne sabunu kullandığı herkesçe biliniyor. Antakya Defne sabununun ününü duyan siyaset ve sanat dünyasından isimler ünlü isimlere buradan özel sabun gönderiliyor. Bununla birlikte bazı sabunların da defne sabunu adı altında satıldıklarını ama kalitesiz olduğunu da ifade eden Çelikkaya, tüketicilerin mutlaka marka ve kaliteye dikkat etmeleri gerektiğine işaret etti. HATAY YÖRESİ NAR EKŞİSİ 11 / 26

12 Temiz bez veya pamuklu çuvallar içinde ezilen veya mengenelerde sıkılan narın suyu süzgeçten, tülbentten geçirilerek büyük kazanlarda yakılan orta ateşte kaynatılmaya başlanır. Büyük tahta kepçeyle karıştırılan nar suyu, belli bir kıvama reçel kıvamına) geldikten sonra soğuması için bir kenara bırakılır. Kıvamı, kepçedeki nar suyunun akma uzunluğu ile göz yapılır. Genelde bakır, kalayıı kazanlarda veya ailenin kendi ihtiyacı için daha küçük toprak kaplarda kaynatılır. Hazır olan nar ekşisi, küplerde saklanır. Yemeklerde, salatalarda, dolma, sarma, lahana sarması, pancar, ızgara balık sosu olarak tüketilir. kilo nardan kıvamına göre 5 ile 10 kilo arasında kaliteli nar ekşisi elde edilir. Piyasada satılan ucuz nar ekşisi ile köylerde tüketilenler arasındaki fark, ekşinin kıvamından kaynaklanmaktadır. Kaliteli nar ekşisi, mümkün olduğunca cam şişe veya kapta saklanır. Tüketim alışkanlığına göre dört nüfuslu bir aileye iki kilo nar ekşisi bir yıl yeter. Hatay&#;da önemli bir ekonomik gelir kaynağı olan nar ekşisinin en kaliteli ve pahalı olanı koyu renkli, şişeden zor dökülen kıvamdaki, hiçbir katkı maddesi kullanılmadan yapılan Delibekirli nar ekşisidir. Bu nedenle az üretilir, ancak fiyatı da piyasadaki diğer nar ekşilerinin neredeyse iki üç katıdır. Nar, nar ekşisi ve nar suyunun faydaları hakkında gün geçmiyor ki bilim dünyasından yeni bir bilgi çıkmasın. Belki de artık bilmeceyi şöyle sormak gerek: "Çarşıdan aldım birtane, devası bin tane" Kaynak : Hatay Kültür ve Keşif Dergisi UZUNALIÇ BALI MEŞHURDUR 12 / 26

13 yaaslına olduğunu da tadarak bakarsanız söylüyorlar. balın sahte balcılar mibiyolojik gerçek mi incelemeler olduğunundışında anlamanın zor bakarak Ama yine de birkaç gözlemle en azından fikriniz olabilir. Bal buzdolabında şekerleniyorsa gerçektir. Yoğunluğu çok, akışkanlığı sürekli olmalıdır, kesik kesik akan bal sahte olabilir. Çiçek balı hızlı, çam balı ise daha yavaş akar. Gerçek bal kaşıkla alındığı zaman kesintisiz gelir. Buzdolabında yaklaşık bir ay bekleyen balın krem ya da tereyağ kıvamına gelmesi balın hakiki olduğunu gösterir. Sabit kalem alın, bala uç kısımını daldırın sonra parmağınıza sürün. Renkli olarak çıkıyorsa bal karışıktır, çıkmıyorsa gerçektir. Soğuk havada donmuyorsa bal sahtedir. Balı kaşıkla alıp yere döktüğünde sahte bal uzayıp resmen örümcek ağı gibi havada uçar. Balın şekerlenmesi durumunda eski halini alması için güneşe çıkarılması veya kabıyla birlikte sıcak suya konulması yeterlidir. Bal şekerle yapılan diğer şerbetlere nazaran çok daha keskindir. Fazla yendiğinde genizde hafif yanma yapar. Bu gerçek baldır. Kristalize olan gerçek bal ağza alındığında margarin gibi erir. Ve son bir bilgi; bal yüz yıl da dursa bozulmuyor ve bakteri üretmiyor. Bu özelliği taşıyan başka hiçbir doğal ürün yok HATAY ZEYTİN YAĞI 13 / 26

14 Çok eski yıllarda Uzunalıç ta da Su Zeyiti çıkartılırdı halen eski Tink ta şı ded ğ imiz ta ş lar bulunmaktad ı r. Artan fabrikalara rağmen Hatay&#;ın Altınözü ilçesinde zahmetli bir sürecin ardından özellikle kahvaltılıklarda kullanılan suzeytini (zeytinyağı) az da olsa çıkaranlar var. Son dönemlerde artan zeytin rekoltesini zeytinyağına dönüştürme ve zeytinyağı pazarında kendine yeni bir yol bulma çabasında Hatay&#;da birçok zeytinyağı fabrikası açıldı. Bu fabrikalar zeytinyağı üretiminde teknolojiyi kullansalar da Hatay mutfağının vazgeçilmez tatları arasında yer alan ve ün salan mezelerinde kullanılan ve suzeyti olarak bilinen zeytinyağını azda olsa üretenler halen var. Hatay&#;ın Altınözü ilçesinde zeytin tarlaları bulunan Mehmet Karagülle, topladıkları zeytinlerin bir bölümünü fabrikaya gönderiyor. Ateş görmeyen yemeklerde kullanmak üzere zeytinin belli bir bölümünü ayırarak zahmetli olsa da tadından vazgeçemedikleri için suzeyti çıkarmak için ayırıyor. Suzeyti Hatay&#;da zeytinyağının su ile damıtılması sonucu elde ediliyor. Bu zeytinyağı adını, üretimde kullanılan, çekirdeklerinin kırılmamasına özen gösterilerek ezilmiş zeytinlerin özel çukurlar üzerinde bir elek içerisinde ılık su ile yıkanarak, zeytinyağının bu çukurdaki su yüzeyinden alınması tekniğinden alıyor. Su 14 / 26

15 zeytine, kırılmış acı çekirdek yağı fazla karışmadığı ve üretiminde kullanılan sıcak suyun yüksek derecede olmadığı için zeytinlerden alınan verim düşük, zeytinyağının kalitesi yüksek oluyor. Hatay genelinde zeytinyağı fabrikaları harıl harıl zeytinleri teknolojik araçlarla işlerken Mehmet Karagülle ve oğulları ağır bir taşın altına bıraktıkları zeytinleri at yardımı ile gün aşırı eziyor. Bu zahmetli işi sadece damak tadına verdikleri önem nedeniyle çektiklerini söyleyen Mehmet Karagülle, "Normal olarak fabrikasyon yardımıyla üretilen zeytinyağını tüm yemeklerimizde yani ataş üzerine geçen her üründe kullanabiliriz. Ancak suzeytinin tadı başka ve kullanım yeride. Kahvaltılıklarda ve vazgeçilmez mezelerimizde suzeytini kullanmak ve misafirlerimize bu tatla sunmak en güzeli. Zahmete değer bir ürün alıyoruz." dedi. Suzeyti Hatay&#;da zahmetli bir süreçten sonra imal edilebildiği için çok bulmak imkansız. Ancak satım amaçlı yapılan bazı üretimlerdeki fiyat ise 7,00 ile 7, 50 TL arasında değişiyor. Hatay&#;da asit miktarına göre zeytinyağı fiyatları 4,50 TL ile 6,00 TL arasında değişiyor. HATAY DAKİ CAMİ VE GÜZEL YERLER 15 / 26

16 Hatay ili târihî zenginliği yanında tabiî güzellikler yönünden turizme çok elverişlidir. İl topraklarıosmanlı devri ve daha önceki devirlere âit târihî eserlerle funduszeue.infoa Kalesi: Kaleyi İskender in generallerinden Selevkos yaptırmıştır. Devrin en büyük kalelerinden biri idi. Bizans İmparatoru Nikeforos zamânında tâmir edilmiştir. Surları İstanbul surlarından sonra Türkiye nin en uzun surlarıdır. 30 km uzunluğunda olup, burcu vardır. Bir kısmı yıkık funduszeue.info (Kürşat) Kalesi: Altınözü ilçesinin Kozkale köyündedir. On üçüncü asırda haçlılar tarafından yapılmıştır. Düzgün kesme taştan yapılmış sağlam bir funduszeue.info Kalesi: Dörtyol ilçesindedir. Romalılar döneminde yapılmıştır. Osmanlı Devleti zamânında tâmir ettirilmiştir. Sekiz kulesi olan kalenin etrâfı geniş, derin bir hendekle çfunduszeue.info Kale: İskenderun un Ötençay köyündedir. Kızıldağ eteğinde karakol kalesi olarak kurulmuştur. Kale içinde sağlam bir kilise bulunmaktadıfunduszeue.infoıseki (Merkez) Kalesi: İskenderun-Adana karayolu üzerindedir. Günümüzde yıkık bir vaziyettedir.şalen (Sıvlan) Kalesi: İskenderun un Değirmendere köyü yakınlarındadır. Amanos Dağlarında sarp bir tepe üzerinekurulmuştur. Karakol Kalesi olarak kullanılmıştır.kızlar Sarayı: Reyhanlı-Halep yolu üstündedir. Beşinci asırda yapıldığı tahmin edilmektedir. Dînî bir merkez olup, kilise, manastır ve bunlarla ilgiliyapılardan meydana gelmişfunduszeue.infoa Ulu Câmi: Sultan Selim Câmii de denir. Yapım târihi belli değildir. On altıncı asırda yeniden yapıldığı veya tâmir gördüğü tahmin edilmektedir. Selçuklu mîmârîtarzını andırır. Minâresi senesinde yeniden yapılmıştıfunduszeue.info Neccar Câmii: Kilise iken câmiye çevrilmiştir. Minâresi asırda barok mîmârî tarzına göre yapılmıştır. Altında halkın ziyâret ettiği üç mezar vardıfunduszeue.infou Mehmed PaşaKülliyesi: Dörtyol ilçesindedir. Külliye, câmi, bedesten, hamam ve kervansaraydan meydana gelmiştir. Sokullu Mehmed Paşa tarafından yaptırılmıştır. Taş işçiliği şâhânedir. Câminin giriş kapısı renkli mermerden 16 / 26

17 yapılmıştır.kâsım Bey Câmii: Yayladağı ilçesindedir. Yavuz Sultan Selim Hanın beylerinden Kâsım Bey tarafından senesinde yaptırılmıştır. Dörtdefâ tâmir gördüğünü belirten kitâbesi vardıfunduszeue.info Kervansarayı: Kânûnî Sultan Süleymân devrinde yaptırılmıştır. Han, hamam ve câmiden müteşekkildir. Günümüzde kullanılmakta olan hamam ve câmi klâsik Osmanlı mîmârî tarzındadıfunduszeue.info Kulesi: Dörtyol ilçesinde Sokullu Mehmed Paşa külliyesi ile kıyı arasında en yüksek tepe üzerine yapılmıştır. Yıkık vaziyettedir. Gözetleme kulesi olarak kullanıldığı tahmin funduszeue.info Pierre (Petrus) Kilisesi: Antakya ya iki km uzaklıkta, Habibi Neccar Dağı üzerindedir. Tabiî bir mağaradır. Havârilerden Petrus un burada konakladığı rivâyet edilir. Gotik stilindeki bu kiliseyi Haçlılar yapmıştır. M.S. 29 da Petrus, vaazları ile Hıristiyanlığı yaymıştır. Mağara içinde günahkârlar hamamı ve gizli tüneller vardır. Antakya, 5 Ortodoks patrikliğinden (İstanbul Fener, Moskova, İskenderiye, Kudüs ve Antakya) birinin funduszeue.info Köprüsü: Üçüncü asra âit bir eserdir. Antakya içindedir. Köprüde Roma kartalı vardır. Roma İmparatoru Diocieetlanus yaptırmıştıfunduszeue.info Tüneli: Samandağı nda bulunan bu tünel Roma imparatoru Titüs zamânında su kanalı olarak yapılmıştır. Bu kanaldan kalan kısım m uzunluğunda7 m yüksekliğinde ve 6 m genişliğfunduszeue.info Akra: Hititlerden kalma eski eserler vardıfunduszeue.info: Makedonya Kralı İskender in İran Pers Şehinşahı, Üçüncü Dârâ yı yendiği mühim bir savaşfunduszeue.infoağ ın Mağaracık köyündeki Merdivenli Mağarada yapılan kazıda 5 devreye âit (kültür tabakası) bulunmuştur. Târih öncesi eski devrin en büyük şehirleri kabul edilen Teli Açana ve Teli Tayinat, Hatay ilindedir. Buralarda yapılan kazılarda 17 devreye âit (17 kültür tabakası) üst üste 17 şehir kalıntısı bulunmuştur. Açana, bir açık hava müzesidir. M.Ö yıl öncesine âit eserler bulunmuştur. Samandağı nda kaya mezarları yer alır. Antakya nın kuzeydoğusunda höyük vardır. Açana bunlardan sâdece biridir. Açana, Sami-Yamhad Krallığına bağlı Mukiş ülkesinin merkeziydi. İlk taş çağından 17 / 26

18 Romalılara kadar uzanan medeniyetlerin izleri görülür. Dünyânın ikinci büyük mozaik kolleksiyonu Hatay Arkeoloji Müzesindedir. Buradaki eserler, ikinci ve beşinci asırlar arasına âittir. Müzede Hitit, Asur ve Sümerlere âit eserler ve eski para kolleksiyonları da vardıfunduszeue.info yerleri: Hatay mesire yerleri bakımından zengin bir ildir. Tabiî yapısı birçok bölgenin mesire yeri olarak kullanılmasına imkân tanımıştıfunduszeue.infoe: Çağlay anlar bölgesi olarak da bilinen bölge Antakya ya 9 km uzaklıktadır. Defne ağaçları ile süslü, çok güzel manzaralı bir böfunduszeue.infoıayaz (Teknepınar) Yaylası: Denizden m yükseklikte olup, suyu ve havasıyla meşhur bir dinlenme yeridir. Havanın kuru olması yüzünden romatizmalıların büyük ilgi gösterdiği bu yaylada, av sporları da yapıfunduszeue.infoağı: Yayladağı ilçesine 5 km uzaklıkta orman içi dinlenme funduszeue.infoğukoluk: İskenderun-Antakya karayolu üzerinde İskenderun a 20 km uzaklıkta orman içi dinlenme yeridir. Manzarası ve suyu çok güfunduszeue.infolu: Dörtyol ilçesine 15 km uzaklıkta bir orman içi dinlenme yeridir. Serin havası ile ilgi çfunduszeue.infok: Şifâlı içme sularıyla yöre insanının rağbet ettiği ormanlık ve yayla niteliklerine sâhip güzel bir mesire funduszeue.infoışığı: Yayladağı yolu üzerinde yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken, sağlıklı bir hayat için ideal hava şartlarına sâhip bir mesire funduszeue.infoıcalar ve içmeler:hatay ili şifâlı su kaynakları bakımından zengin değildir. Önemli olanları şunlardırreyhanlı Kaplıcası: Reyhanlı-Kırıkhan yolu üzerinde Reyhanlı ya 20 km uzaklıktadır. Türkiye-Suriye sınırı yakınlarındadır. Kaplıca suyu genellikle ağrılı hastalıklara ve romatizma hastalıklarına iyi funduszeue.info Başlamış Kaplıcası: Erzin ilçesine bağlı Başlamış köyündedir. Hem içme, hem de banyo kürleri karaciğer, safrakesesi, mîde, barsak ve pankreas hastalıklarında faydalıdır. ALINTI 18 / 26

19 BEYAZID-I BESTAMİ HAZRETLERİ Beyazid-i Bistami Hazretleri kırk beş kez haccetmiş ve her gün bir hatme okumuş mübarek kişilerin safında yer alan kadri yüce bir zattır. Bir gün Arafat tepesinde funduszeue.info ona şöyle fısıldadı: "Beyazid! Senin benzerin var mıdır? Kırk beş defa haccettin ve binlerce defa hatmetme bahtiyarlığına eriştin". Bu ses onu üzdü, nefsin hala onu kendine doğru sürüklemek istediğini ve enaniyete doğru ittiğini anladı. Derh al toparlandı ve orada bulunan mahşeri kalabalığa dedi ki: "Kim benim kırk beş defa yapmış olduğum haccı bir ekmeğe satın alır?" Bir adam: "ben alırım" dedi ve ekmeği uzattı. Beyazid-i Bistami Hazretleri aldığı ekmeği orada bulunan bir köpeğin önüne attı. Ve sonra işini bitirip yol hazırlığı yaparak Rum diyarına doğru yüzünü çevirdi. Günlerce yol aldıktan sonra bir rahip ile karşılaştı. Rahip terbiyeli bir adama benziyordu. Hazretin elini tutup evine misafir olarak götürdü. Evinde ona bir oda ayırdı. Beyazid-i Bistami Hazretleri kendisine ayrılan bu odada ibadete başladı ve kalbini herşeyden çevirip Cenab-ı Hakk&#;a yöneltti. Rahip her gün onun yiyeceğini, içeceğini sabah-akşam getirir önüne kor, sonra dışarı çıkardı. Bu hal bir ay devam etti. Beyazid nefsine dönerek dedi ki: Ey nefis seni kırmak istiyorum, fakat sen uğursuzluğunla kırılmıyorsun" Tam bu sırada rahip içeri girdi ve Beyazid&#;e: 19 / 26

20 İsmin nedir?" diye sordu. O&#;da: Beyazid" diye cevap verdi. Rahip: Ne güzel adamsın ; Keşke Mesih&#;in (İsa A.S.) kulu olsaydın!" dedi. Bu söz Beyazid&#;e ağır geldi ve evi terk etmek isterken rahip ona seslendi: Bizim burada kırk gününü tamamla, öyle git. Çünkü bizim büyük bir bayramımız var, onu görmeni arzu ediyorum. Aynı zamanda değerli bir vaizimizvar, senede bir defa bize hitap eder, birde onu dinlemeni diliyorum." Beyazid-i Bistami Hazretleri, onun bu teklifini kabul etti ve kırk gün kalmaya razı oldu. Kırkıncı gün olunca rahip içeri girdi ve: Buyrun, ayağa kalkın, bayram günümüz geldi." Beyazid ayağa kalktı; Fakat rahip ona dedi ki: Sen bu kıyafet ve halde nasıl bin kadar rahibin arasına girebilirsin? Doğrusu biraz endişeliyim.. Bu sebeple üzerindeki elbiseyi çıkar, şu üstlüğü giy, beline şu zinnarı bağla, İncil&#;i de boynuna as!" dedi Bu teklif ona çok ağır geldi. Fakat bunda bir hikmet ve esrar, İSLAM&#;ın da izzet ve şerefi gizlenmiştir, onun dediğini yapayım, diye düşündü. Hemen üzerindeki elbiseyi çıkardı, onun verdiği üstlüğü giydi, beline de zünnar&#;ı bağladı. İncil&#;i de boynuna astı ve rahiple birlikte bine yakın rahibin arasına katıldı. Hiç kimse onu yadırgamadı. Biraz ilerledikten sonra birdenbire kalabalık durdu. Rahiplerin en büyüğü ve saygıdeğeri olan zat geldi, yerine geçti. Herkes onun konuşmasını bekliyor, fakat o susuyordu. Rahipler bunun manasını anlayamadılar ve sordular: Ey büyüğümüz! Neden konuşmuyorsunuz? " Nasıl konuşabilirim ki, aranızda bir Muhammedi var! ; " diye cevap verdi. Halk ve rahipler galeyana geldi ve: Onu bize göster, parçalayalım!" Diye bağırdılar. 20 / 26

21 Baş rahip onlara dedi ki : Hayır, yemin ederim ki söylemem, ancak bir şartla onu size tanıtabilirim. Ona dokunmayacağınıza söz veriniz!" Bunun üzerine rahipler ve halk Muhammedi olan adama dokunmayacaklarına yemin ettiler. Baş rahip başını kaldırdı ve şöyle seslendi : ALLAH için ey Muhammedi! Ayağa kalk ve kendini göster." Beyazid-i Bistami Hazretleri ayağa kalktı. Baş rahip : İşte bu zat, ona dikkatle bakın" dedi. Sonra Beyazid&#;e sordu: Adın ne?" Beyazid" Tahsil gördün mü?" Rabbimin öğrettiği kadar bir şeyler biliyorum." O halde bana şu hususları cevaplandır: ikincisi olmayan biri, üçüncüsü olmayan dördü, altıncısı olmayan beşi, yedincisi olmayan altıyı, sekizincisi olmayan yediyi, dokuzuncusu olmayan sekizi, onuncusu olmayan dokuzu, onbirincisi olmayan onu, onikincisi olmayan onbiri, onüçüncüsü olmayan onikiyi söyle, bunlar nelerdir? " Beyazi (k.s.), baş rahibe : Beni iyi dinle, cevap veriyorum: İkincisi olmayan bir, eşi-ortağı,dengi ve benzeri bulunmayan ALLAH&#;tır C.C., Üçüncüsü olmayan iki, gece ve gündüzdür. Dördüncüsü olmayan üç, üç talaktır (kadını boşamak). Beşincisi olmayan dört, Tevrat, Zebur, İncil, Kur&#;ân-ı Kerimdir. Altıncısı olmayan beş, beş vakit namazdır. Yedincisi olmayan altı, göklerin ve yerlerin yaratıldığı altı gündür. Sekizincisi olmayan yedi, yedi kat göktür. Dokuzuncusu olmayan sekiz, kıyamet günü Arş&#;ı taşıyacak olan sekiz melektir. Onuncusu olmayan dokuz, kadının dokuz aylık gebelik müddetidir. On birincisi olmayan on, Hazreti Musa&#;nın AS Şuayb Peygamber&#;e AS on yıl çobanlık etmesidir. On ikincisi olmayan on bir Hz Yusuf Peygamberin AS onbir kardeşidir. On üçüncüsü olmayan on iki, on iki aydır." Rahip tebessüm etti ve : 21 / 26

22 Doğru söyledin. Şimdi de bana, havadan ne yaratıldı, havada ne muhafaza olundu ve kim hava ile helak edildi? Bunlardan haber ver.." İsa Peygamber AS havadan yaratıldı, havada muhafaza edildi. Süleyman AS Peygamberde havada muhafaza edildi. Ad kavmi de hava ile helâk edildi" diye cevap verdi. Rahip ona : Doğru söyledin," dedi vetekrar sordu: Kim ateşten yaratıldı, kim ateşte korundu ve kim ateşte helâk oldu? " İblis ateşten yaratıldı. İbrahim AS Peygamber ateşte korundu. Ebu Cehil ateş ile helâk oldu" diyerek gereken cevabı verdi. Rahip tekrar sordu: Taştan kim yaratıldı, taş içinde kim korundu ve taş ile kim helâk oldu?" Salih AS Peygamberin devesi taştan yaratıldı. Ashâb&#;ı Kehf taş içinde korundu ve Ebrehe&#;nin filleri taş ile helak edildi" diye cevap verince, rahip : Doğru söyledin" dedi ve tekrar sordu: Alimler, Cennette dört nehir vardır, biri baldan, biri sütten, biri sudan, birisi de şaraptandır. Ayrı olan bu dört nehir aynı kaynaktan akıyormuş diyorlar, bunu açıklar mısın? Dünyada bunun örneği var mıdır? Beyazid : Evet vardır. İnsanın baş kısmından dört nehir akar: Kulak yağı acıdır. Gözyaşı tuzludur. Burun suyu ayrı bir tat taşır.ağızdan gelen su tatlıdır" diye cevap verince, rahip ona : Doğru söyledin" dedi ve sormaya devam etti Cennet ehli yer içer, fakat abdest bozmaz, su dökmez. Bunun dünyada bir benzeri var mıdır?" Beyazid : Evet vardır, Ana rahmindeki cenin yer içer fakat dışkısı yoktur" Doğru söyledin. Cennette TUBA ağacı vardır. Cennette hiçbir saray, hiçbir köşk yoktur ki bu ağacın bir dalına dokunmasın. Bunun dünyada bir örneği varmıdır?" Evet, güneş sabahleyin doğunca böyle değimlidir? " 22 / 26

23 Doğru söyledin. Şimdi de bana şunları cevaplandır: Bir ağaç vardır, on iki dalı bulunuyor, her dalında otuz yaprak var ve her yaprakta beş çiçek yeralmıştır; bunlardan ikisi güneşe, üçü karanlığa bakar, bu ağaç nedir?" Ağaç yılı temsil eder. On iki dalı oniki ayı, her daldaki otuz yaprak otuz günü, her yapraktaki beş çiçek beş vakit namazı temsil eder." Doğru söyledin. Bana şu kimseden haber ver ki; Hacca gitmiş, tavaf yapmış ve o makamlarda bulunmuştur; ama onun ne ruhu var, ne de hac kendisine vacibdir? " Nuh AS Peygamberin gemisidir." Doğru söyledin. Peki gece gelince gündüz, gündüz girince gece nereye gidiyor? " Bu sun&#;i bir zaman meselesidir. Güneşi doğup batması bunun ölçüsü oluyor. Geri kalanını ALLAH C.C. bilir." Doğru söyledin." Sorular bitince Beyazid-i Bistami Hazretleri dedi ki : Muhterem rahip! Birçok sorular sordun, cevaplandırmaya çalıştım. Müsaade ederseniz benim de birkaç sorum var. Ama bir tanesiyle yetinerek sormak istiyorum" Tabii, istediğin şeyi sorabilirsin!" Beyazid-i Bistami Hazretleri sordu: Cennetin anahtarı nedir? Sekiz Cennet kapısının üzerinde yazar?" Rahip sustu, cevap vermekten çekindi. Diğer rahipler bozuldular ve: Ey büyüğümüz, mağlup mu oluyorsun?" O da: Hayır, mağlup olmak istemiyorum" deyince, Öyle ise neden cevap vermiyorsun?" dediler. Şayet cevap verirsem, benim cevabıma katılır mısınız?" deyince, hepsi birden: İncil hakkı için, sana uyarız" diye söz verdiler. Rahip: Dinleyin, şimdi cevap veriyorum: "Cennetin anahtarı ve kapılarının üzerinde yazılı bulunan ibare, LAİLAHE İLLALLAH 23 / 26

24 MUHAMMEDÜR RASULULLAH&#; dır" Bunun üzerine diğer rahipler hep bir ağızdan Kelime-i Şehadet getirip Müslüman oldular. Beyazid-i Bistami Hazretleri de onların yanında bir müddet kalıp İSLAMİYETİ öğretti ve bu sır&#;da böylece çözülmüş oldu. ALINTI ANTAKYA VE HABİ Bİ NACCAR Sen onlara, o şehir halkının örneğini ver; hani oraya elçiler gelmişti. Hani onlara iki (elçi) göndermiştik; fakat ikisini yalanlamışlardı.biz de (iki elçiyi) bir üçüncüyle güçlendirdik; böylece dediler ki: Şüphesiz biz, size, gönderilmiş elçileriz. (36/Yasin, ) İki sorumuz var: Bu ayette geçen şehir Antakya mı, Habip Naccar Kur an da haber veriliyor mu?güvenilir olmayan Hıristiyan kaynaklarına dayanarak bilgi veren ilk müfessirlere göre, bu şehir Antakya dır, olay Kral Antiochus zamanında vuku bulmuştur. Antakya, o zaman nüfusu bin civarında Roma nın önemli birkaç şehrinden biriydi. Şehir halkını uyarmak üzere gelen elçiler de Hz. İsa nın üç havarisi olup, bunlar da Yuhanna, Pasla (Pavlus) ve Şem unü s-safa (Simun Petrus) dır. Bugün Antakyalılar onlara Yahya, Yunus ve Şem un Safa funduszeue.info bu kurguda önemli boşluklar var: 1) Antakya da Antiochus unvanıyla 13 kral M.Ö. 65 yılına kadar hüküm sürmüştür. 2) Hz. İsa nın dünyada iken buraya elçiler gönderdiğine ilişkin elimizde bilgi yoktur. Hz. İsa nın göğe çekilmesinden sonra ilk tebliğcilerin bu şehre geldiğini biliyoruz. 3) Ayette sözü edilen zatların bir peygamberin elçileri değil, ın elçileri peygamberler olduğu anlaşılıyor. Kur an, onlar için gönderilmiş (mürsel) sıfatı kullanıyor, Biz gönderdik diyor. Burada söz konusu olan herhangi bir yerleşim biriminin olması daha kuvvetli bir ihtimaldir. Muhammet Esed, bu şehrin belli bir yerleşim merkezinden çok, verilmek 24 / 26

25 istenen mesaj dolayısıyla temsili bir yer olduğunu söyler ve önce gönderilen iki elçinin Hz. Musa (as) ve Hz. İsa (as), onların sonraları üçüncü ve son elçi olan Hz. Muhammed (sas) olduğuna işaret funduszeue.info ikna edici görünmüyor: İlki, Mekke halkının da bir parça aşina olduğu bu olayın Hz. Muhammed (sas) in nübüvvetinden çok önce vuku bulduğu ima ediliyor. İkincisi, ın yaşanmış tarihî olaylar dururken, temsili, farazi, kurgusal senaryolar üretmesine ihtiyacı yoktur. Bu türden yüzlerce olay vuku bulmuş, yani bir halk kendilerine gönderilen peygamberlerini yalanlamış, sonra da büyük bir azaba maruz kalmıştır.şehrin en uzak yerinden bir adam koşarak geldi: Ey kavmim, elçilere uyun dedi. (36/Yasin, 20) Müfessirlere göre, kıssada, şehir halkından sadece birinin, elçilerin tebliğine olumlu cevap verdiği anlatıyor, o da şehrin uzak bir semtinde ve belki muhtemelen dış mahallelerinde veya şehrin hayli dışında yaşayan bu tek kişi, Habip Naccar isminde bir şahıstır. Bu mü min zat, Habip b. Musa, Habip b. İsrail ve Habip b. Mer i isimleriyle de anılmaktadır. Bazılarına göre, dülgerci, kassar (bez ağartan), ipekçi veya ayakkabıcı idi. İmanını açıkladığı, elçilere destek verdiği için öldürüldüğü, ölümünün olağanüstülüklerin tezahürüne sebep olduğu anlatılıfunduszeue.info Naccar, Antakya da Peygamber imizin irtihalinden yıl önce yaşa Antakya, da Hz. Ömer zamanında fethedilince, Anadolu sınırları içindeki bu ilk camiye bu zatın adı verilmiş. İnanışa göre, bugün camide Habip Naccar ve Hz. İsa nın üç havarisi birlikte yatıyorlar. Burada anlamlı olan husus, Müslümanların bir mescide kendilerinden önce ve kadim zamanlarda yaşamış bir mü minin ismini vermeleridir. Habib Naccar, Son Peygamber in tebliğ ettiği İslamiyet ten çok önceleri yaşamıştır; ama filhakika bütün peygamberlerin tebliğ ettiği İslamiyet e teslim olmuş bir muvahhid idi. Bu yüzden ismi bir mescide verilmeye değfunduszeue.info yukarıda belirtildiği gibi, söz konusu olayın sahiden Antakya da vuku bulup bulmadığı kesin değildir. Kıssa temsili değildir, vuku bulmuştur; kıssada sözü geçen şahıslar gerçek olup bazı tipolojileri temsil etmektedirler. Şehrin uzak yeri nden gelen kişinin, her dönemde azınlıkta olan, dışlanan; ama inancında, düşüncelerinde ve yaşama tarzında kararlı olan mü min cemaatlerin simgesi olduğunu söyleyebiliriz. Her dönemde peygamberlerin çağrısını tekrar 25 / 26

26 eden, doğru yolu, Hakikat i ve kurtuluşu gösteren bir insan topluluğu olacak, bu topluluk içinde yer alanlar tebliğlerini sakınmadan yerine getirmeye çalışacak; adaletsizliğe, zorbalığa, tutkulara, ahlaki yozlaşmaya karşı çıkacaklardır. ALINTI 26 / 26

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası