dikdörtgen borcamda ağlayan pasta tarifi / Ağlayan Pasta Tarifi | Dr. Oetker

Dikdörtgen Borcamda Ağlayan Pasta Tarifi

dikdörtgen borcamda ağlayan pasta tarifi

Ağlayan Pasta (Dikdörtgen Borcamda)

Dikdörtgen Borcamda Ağlayan Pasta Tarifi, Dikdörtgen Borcamda Ağlayan Pasta Nasıl Yapılır?

Bol çikolatalı, soslu nefis bir pastaya ne dersiniz? Bu pasta bir dönem çok popüler olmuştu, unutulmasına gönlüm razı olmadı ☺️

Dikdörtgen Borcamda Ağlayan Pasta tarifine başlarken öne keki için yumurtalar ile şekeri ağarıp krema kıvamına gelene dek çırpın. İçerisine sütü ekledikten sonra diğer malzemeleri eleyerek ilave edin ve karıştırın.

Hafifçe yağlanmış borcama kek karışımını döküp derecede kürdan temiz çıkana kadar pişirin. 

Kek fırından çıkıp da ilk sıcaklığı geçince bir su bardağı sütü her tarafına dökün.

Krem şantiyi hazırlayıp kekin üzerine yayın. Bir iki saat şantinin katılaşmasını bekledikten sonra çikolatalı sosu tarife göre hazırlayıp dökün. 

Sosun daha kıvamlı olması için sütü kontrollü ekleyerek bir yarım bardak eksik koyarsanız daha güzel oluyor.

Dikdörtgen Borcamda Ağlayan Pasta servise hazır.

Deneyenlere afiyet olsun

RESİMLİ ANLATIM :

Ağlayan Pasta (Dikdörtgen Borcamda)in it

Ağlayan Kek

ağlayan kek

Ağlayan Kek Tarifi, Nasıl Yapılır

Ağlayan Kek Tarifi bana güzel tarifler veren teyzemden aldığım en güzel tariflerden biri. Adı neden Ağlayan Kek ya da Ağlayan Pasta bilmiyorum ama tadına bakan büyük, küçük herkesi güldürdüğünü biliyorum. Bu keki teyzemden öğrendikten sonra, kardeşimin elinden sıklıkla yerdik. Belki o bile unutmuştur bir zamanlar ne kadar çok bu keki yaptığını. Ben de arada bir aklıma geldikçe yapıyorum. Özellikle de misafir ağırlayacaksam ve tatlı zevklerini bilmiyorsam yaptığım tatlılardan biri bu nefis kek oluyor. Geçen sabah da yine bu kek aklıma düşünce malzemeleri toparlayıp yaptım. Bayılarak da yedik.

Benim borcamda hazırladığım Ağlayan Kek (ya da belki Ağlayan Pasta demeliyim) üç ayrı katmandan oluşuyor. Altta ıslatılmış kakaolu kek, üzerinde krem şanti ve en üstte de nefis bir çikolata sosu bulunuyor. Bu katmanların her biri birlikte tam bir lezzet bombası yaratıyor. Krem şantiyle aram pek olmasa da bu tarifte kullanmayı seviyorum. Siz sevmiyorsanız ince bir tabaka halinde sürebilir ya da sıvı kremayı çok iyi soğuttuktan sonra mikserle yüksek devirde çırpıp kullanabilirsiniz. Ayrıca üzerindeki çikolata bana yeter, kekinde kakao olmasın derseniz koymayabilirsiniz. Yalnız aynı ölçüde un koymayı unutmayın.

Ağlayan Kek gibi nemli ve kremalı kek tarifleri hoşunuza gidiyor çikolata tadından hoşlanmıyorsanız size Gelin Pastası Tarifini tavsiye edebilirim.

Ağlayan Kek

Hazırlama Süresi30 dakikadakika

Pişirme Süresi25 dakikadakika

Toplam Süre55 dakikadakika

Porsiyon :8Kişilik

Tarifi Yazdır

Kek:

• 4 adet yumurta
  • 1 su bardağı şeker
  • 1 su bardağı un
  • 4 çorba kaşığı süt
  • 2 çorba kaşığı sıvıyağ
  • 3 çorba kaşığı kakao
  • 1 paket vanilya
  • 1 paket kabartma tozu
  • 1 paket krem şanti
  • 1 su bardağı soğuk süt (krem şanti için)
  • 1,5 su bardağı süt (kekin üzerine dökmek için)

Sos:

• 2 çay bardağı süt
  • ¾ çay bardağı toz şeker
  • 1 tatlı kaşığı nişasta
  • 1 çorba kaşığı kakao
  • 1 kare paket bitter çikolata (80 gr)
  • Yumurtaları derin bir karıştırma kabının içine kırın ve toz şekerle birlikte iyice çırpın (yaklaşık 5 dakika).

• Sütü ve yağı ve vanilyayı ilave edip dakika daha çırpın.

• Un, kabartma tozu ve kakaoyu ayrı bir kapta harmanlayıp ilave edin ve çok az çırparak hamura yedirin.

• Dikdörtgen veya kare borcam kaba dökün ve önceden ısıtılmış derecedeki fırında 20 - 25 dakika  pişirin. Piştiğini kontrol etmek için temiz bir kürdan veya bıçağı batırıp çıkarın. Hamur parçaları yapışmıyorsa olmuş demektir.

• Tepsiyi fırından çıkarıp biraz ılınması için 5 dakika bekletin.

• 1,5 su bardağı sütü kekin her tarafına eşit biçimde dökün.

• Kekiniz iyice soğuyunca krem şantiyi bir bardak sütle çırpın ve bir kaşık ya da spatula yardımıyla kekin üzerine düzgünce sürün.

• Üzerini strech filmle kaplayarak buzdolabına kaldırın.

• Çikolata sosunu hazırlamak için büyük bir cezve yada sos tenceresine nişastayı, şekeri, kakaoyu ve sütü koyun. Karıştırarak orta ateşte pişirin. Koyulaşıp üzeri göz göz olunca altını kapatın ve küçük parçalara ayırdığınız çikolatayı içine atıp karıştırarak eritin.

• Sosunuzu sık sık karıştırarak soğutun ve dilimlediğiniz kekinizin üzerine dökerek servis yapın.

• Dilerseniz kekin üzerine krem şanti sürdükten sonra dilimleyin ve buzdolabına kaldırın. Sosunuzu da hazırlayıp buzdolabında soğutun. Servis edeceğiniz zaman kek dilimini tabağa aldıktan sonra sosunuzu döküp servis yapın. Böylece görüntüsü daha güzel olacaktır.

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası