midyeli bulgur pilavı / Küçülüyorum, iyisi mi bi’ midyeli pilav yapayım

Midyeli Bulgur Pilavı

midyeli bulgur pilavı

Midyeli Pilav

Midyeli Pilav

Midyeli pilav, Akşam aileme ne yemek yapacağım diye düşünürken değişik bir yemek yapmak ve sıradanlıktan kurtulmak için midyeli pilav yapmaya varmısınız. Midye seven genellikle herkesin hoşlanacağı yapımı için fazla uğraşmadan kolay olan fakat oldukça farklı bir lezzet türü olan midyeli pilav tarifini sizler için anlatmaya çalışacağım. Midyeli pilav malzemeleri hazırlama süresi beş dakika, pişirme süresi ise otuz dakikadır.

Midyeli pilav için lazım olan malzemeler

• Üç su bardağı pirinç
  • İki kilo temizlenmiş midye içi
  • İki orta boy kuru soğan
  • İki yemek kaşığı zeytinyağı
  • Üç tutam kalın doğranmış dereotu
  • Bir adet limon
  • Bir tatlı kaşığı karabiber
  • Bir tatlı kaşığı tuz

Midyeli pilav yapılışı

Bu tarifte ister hazır satılan dondurulmuş midye hem de balıkçılardan alınmış temizlenmiş midye içlerini kullanabilirsiniz. İlk olarak bir tencere içerisine temizlenmiş midye içlerini koyduktan sonra üzerini geçecek kadar su ilave ettikten sonra kaynatmaya başlıyoruz. Midyelerimiz sekiz dakika kadar başlıyoruz. Midyeler haşlanırken zaman kazanmak adına aynı anda geniş bir tavamıza zeytinyağını koyduktan sonra önceden ince ince doğranmış olan soğanı yağda pembeleşinceye kadar kavrulur. Soğanlar kavrulurken güzel şekilde karıştırmaya devam edilir. Midyeler haşlanması bittikten sonra suyunu süzgeçten geçirdikten sonra kavrulmuş soğanların üzerine ilave ederek kavurmaya devam edilir. Kavrulan soğan ve midyelerin üzerine bir miktar limon suyu, tuz ve karabiber ekliyoruz. Pirincimizi süzgeçte iyice yıkayıp suyunu iyice süzdükten sonra midye ve soğanların bulunduğu tencereye ekleyerek pişirmeye devam ediyoruz. Pirinç taneleri şeffaflaşıncaya kadar bir müddet karıştırılır. Pirinçler kıvama geldikten sonra dört su bardağı kaynar suyu karışıma ilave ederek suyu çekilene kadar ateşte bekletilir. Pirinçler suyu iyice çektikten hemen sonra ocağın altı kapatılır. Kalın şekilde doğranmış dereotunu üzerine ilave ederek karıştırılır. Böylelikle midyeli pilavımız hazır hale gelmiş olur. 15 dakika dinlendirdikten sonra servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.

Son Güncelleme : 16.06.2023 04:16:22

Midyeli Pilav ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.

1 Yorum Yapılmış "Midyeli Pilav"

Ailecek midye yemeğe bayılırız. bu akşam Evdekilere bir Sürpriz yapıp onlara midyeli pilav yapmayı düşünüyorum. fakat nasıl yapılacağı konusunda hiçbir fikrim yok. Midyeli pilav yapmamız için almam gereken malzemeler nelerdir? Hazırlanışı ve yapılışı nasıldır? Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.
Mahir. 29.09.2018 20:58:06

CEVAP YAZ

4 Kişilik Pilav Tarifi
4 Kişilik Pilav Tarifi
4 kişilik pilav tarifi, hazırlamak istiyorsanız pirincinizin ölçüsü kişi başına yarım su bardağından oluşan 2 su bardağı pirinç kullanmalısınız. Pilavınızın istediğiniz gibi tane tane olmasını istiyorsanız, önce pilav için uygun bir pirinç seçmelisin...
2 Kişilik Pilav Tarifi
2 Kişilik Pilav Tarifi
2 kişilik pilav tarifi, pilav hazırlarken kişi sayısına uygun bir tarif yapmak istediğinizde, ölçünüz kişi başına yarım su bardağı sudur. Bu yüzden 2 kişilik bir pilavda bir su bardağı pirinç kullanmalısınız. Pilav piştikten sonra taze ve sıcakken tü...
Bulyonlu Pilav
Bulyonlu Pilav
Bulyonlu Pilav, yemeklerimizin ve sofralarımızın tamamlayıcı lezzeti olan, et veya tavuk bulyonundan yapılan yemek çeşididir. Bilindiği üzere et suyu veya tavuk suyunun yemeklerde kullanılmak üzere tablet şeklinde kurutulmasına bulyon adı verilir. Bu...
Temcit Pilavı
Temcit Pilavı
Temcit pilavı, Ramazan ayında sahur vakti için hazırlanan bir pilav türüdür. İftardan kalan pilavın sahurda yenmesi olarak açıklanmış olsa da tarihçiler bu pilavın kadınlar tarafından sahur yemeği öncesinde pişirildiğini kaynaklara dayanarak açıklamı...
Güveçte Bulgur Pilavı
Güveçte Bulgur Pilavı
Güveçte bulgur pilavı, güveçte yapılan yemekler arasında vazgeçilmezim arasında yer almaktadır. Yaptığımdan beri böyle leziz bir yemediğimi anladım. Güveçte yapılan bütün yemekleri çok lezzetli bulmaktayım. Geçen misafirlerime yaptığımda onlarda çok ...
Fıstıklı Üzümlü Pilav
Fıstıklı Üzümlü Pilav
Fıstıklı üzümlü pilav, birçok insanın severek tükettiği bir pilav türüdür. Özellikle ızgara et ve tavuk yemeklerinin yanında tercih edilmektedir. Pilavı hazırlarken ölçülere uymalısınız. İyi bir pilav lapa ya da az pişmiş diri olmamalıdır. Kıvamını t...
Dövme Pilavı
Dövme Pilavı
Dövme pilavı, ülkemizin yöresel pilav çeşitlerinden biridir. Çukurova bölgesinde aşurelik buğdayla yapılan dövme pilavı, et, tavuk, sade ve nohutlu olarak yapılmaktadır. Bu pilav tarifi, yöresel olarak yapılan keşkek tarifinin dövülmemiş haline benze...
Sulu Bulgur Pilavı
Sulu Bulgur Pilavı
Sulu bulgur pilavı; eski zamanlarda köyde çoğunlukla bu yemeklerde yapılırdı. Şimdi yeni yeni yemekler çıktı çıkalı bu yemekler yapılamaz oldu. Hatta unutuldu desek yalan olmaz. Bazen konu komşu bir araya geldiğimizde o zamanları ve o yemekleri hatır...
Kuş Üzümlü Pilav
Kuş Üzümlü Pilav
Kuş üzümlü pilav, sizlere iç pilav lezzetini verecek kadar güzel bir tariftir. Hazırlayacağınız ızgara et ve tavuk yemeklerinin yanında bu pilavı pişirebilirsiniz. Pilavınız için kaliteli bir pirinç kullanmaya özen göstermelisiniz. Tavsiyemiz pilavda...
Kırmızı Mercimek Pilavı
Kırmızı Mercimek Pilavı
Kırmızı mercimek pilavı, eğer ki bulabilirseniz küçük kahverengi mercimekle yapmanız tavsiye edilir, zira şu güne kadar aldığım hiçbir yeşil mercimeğin dağılmadan iyi piştiğine şahit olmadım. Bilmeyenler için söylüyorum kırmızı mercimek pilavının bir...
Etli Perde Pilavı
Etli Perde Pilavı
Etli Perde Pilavı, Etli perde pilavını daha önce denemeyenler mutlaka denemelidir. Bu eşsiz lezzetin tadına bir kez varan bir daha vazgeçmeyecektir. Yöresel lezzetler arasında yer alan bu yemeğin yapımı zahmetli ancak yemesi de bir o kadar keyiflidir...
Pilav Çeşitleri
Pilav Çeşitleri
Pilav çeşitleri, mutfağımızda ayrı bir yere sahip besinlerdir. Yöresel olarak pişirilen çok sayıda pilav çeşidi bulunmaktadır. Pilav en fazla sade olarak pişirilmekte ise de farklı malzemeler kullanılarak hem besin değeri arttırılmakta hem de daha le...

4 Kişilik Pilav Tarifi
2 Kişilik Pilav Tarifi
Bulyonlu Pilav
Temcit Pilavı
Güveçte Bulgur Pilavı
Fıstıklı Üzümlü Pilav
Dövme Pilavı
Sulu Bulgur Pilavı
Kuş Üzümlü Pilav
Kırmızı Mercimek Pilavı
Etli Perde Pilavı
Pilav Çeşitleri
Salçalı Bulgur Pilavı
Ciğerli Pilav
Tavuklu Nohutlu Pilav
Nohutlu Pilav
Perde Pilavı
Bulgur Pilavı
Büryan Pilavı
Çerkez Pilavı
Arpa Şehriye Pilavı
Bezelyeli Pilav
Osmanlı Pilavı
Fırında Pilav
Özbek Pilavı
Tavuklu Pilav Çeşitleri
Kestaneli Pilav
Hamsili Pilav
Garnitürlü Pilav
Safranlı Pilav

Popüler İçerik

Salçalı Bulgur Pilavı

Salçalı Bulgur Pilavı

Salçalı bulgur pilavı, bulgurla hazırlanan lezzetli pilav tariflerinden biridir. Sağlıklı beslenme açısından kabul edilen beslenme piramidinin en altı...

Ciğerli Pilav

Ciğerli Pilav

Ciğerli pilav, özellikle ciğeri sevenler için güzel bir tariftir. Tarifteki ölçülere uyulduğu sürece lezzetli bir pilav yiyebilirsiniz. Pilavı ciğerli...

Tavuklu Nohutlu Pilav

Tavuklu Nohutlu Pilav

Tavuklu nohutlu pilav, pilav çeşitlerinden en beğenilen ve sıkça yapılan bir pilavdır. Oldukça doyurucu bir pilav olduğundan bazı durumlarda tek başın...

Nohutlu Pilav

Nohutlu Pilav

Nohutlu pilav, pirinç ve nohutla hazırlanan lezzetli bir pilavdır. Her türlü yemeğin yanında konuklarınıza ikram edebileceğiniz pilavı, buzdolabında d...

Perde Pilavı

Perde Pilavı

Perde pilavı, Siirt yöremize ait fes biçiminde bakır tencerede pişirilen bilinen bir tariftir. Hazırlanan hamurun tencerenin içine yufka biçiminde sı...

Büryan Pilavı

Büryan Pilavı

Büryan pilavı, Aksaray yöresine ait olan lezzetli bir pilavdır. Bunun yanında Sivas ve Bitlis yörelerinde de sıkça yapılan bir pilavdır. Bu pilavda bu...

Midyeli Pilav

Midyeli Pilav

Midyeli Pilav, Pilav çeşitlerinden biri de midyeli pilavdır. İçindeki malzemeler her mevsim bulunur. Yapılması kolaydır genel olarak Türk ve Japon mutfağında yapılan midye pilav lezzetli ve midenize ağır gelmeyecektir. Pirinç ve yumuşak midyenin bir araya gelmesi ile damakta enfes bir lezzet bırakır. Denizde yaşayan midye familyası 'midyegiller'diye bilinir. Yaşadığı yerler deniz ve deniz içi kaya diplerinde bulunmaktadır. Midyenin dış kabukları iki eşit kabuk ile örtülmektedir. Solungaç solunumu yapmaktadırlar. Bildiğimiz üzere midyenin birçok türleri vardır lakin bize deniz ve pilav için midye gerekir. Midyelerin tazeliğine dikkat ediniz. Deniz midyesi 14 sene yaşamaktadır. Midyeli pilav büyük, küçük her yaştaki insana hitap eder. Evinize gelen misafirlerinize midye pilavını gönül rahatlığı ile servis edebilirsiniz.

Midyeli pilav İçin Malzemeler:

• 30 Âdet taze midye
  • 5-6 Baş orta boyda kuru soğan
  • 3 Su bardağı kaynatılmış su
  • 1 Su bardağından bir parmak eksik zeytin yağ
  • 1 Buçuk su bardağı pirinç
  • 1 kaşık tarçın
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı yenibahar baharatı
  • 1 çay kaşığı toz şeker
  • 1 adet hormonsuz domates
  • 1 çay kaşığı kuru nane

Midyeli Pilav Hazırlanışı: Öncelikle midyeler için geniş bir tencere çıkartınız. Midyeleri tencere içine koyup ocakta kaynatınız. Midyeler kaynadıktan sonra soğuk suyun altına koyup soğuması için bekletiniz. Soğuyan midyelerin kabuklarını açıp, yumuşak yerlerini çıkartınız. Farklı geniş bir tencerenin içine küçük parçalar halinde doğradığınız kuru soğanları ve yağı ekleyiniz. Soğanlarınız pembeleşinceye kadar karıştırınız. Kabukları soyulmuş ve rendelenmiş domatesi ilave ediniz. Harmanladığınız karışımı güzelce karıştırınız. Üzerine midyeleri de ekleyip 3-4 dakika karıştırarak kavurunuz. Önceden ayıklamış ve güzelce yıkamış olduğunuz pirinçleri ekleyiniz. İstek üzerine baharatları ekleyiniz. Karışımı güzelce harmanlayınca sıcak suyunuzu ilave ediniz. Pilavın üzerine tuz ve şekeri ilave ediniz. Pilavın kapağını kapatıp suyunu çekene kadar kaynamasını bekleyiniz. Midyeli pilavınız pişince altını kapatıp dinlenmeye alınız. 20- 25 Dakika dinlendikten sonra kapağını açıp tahta kaşık ile karıştırınız.

Son Güncelleme : 15.06.2023 20:04:09

Midyeli Pilav ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.

1 Yorum Yapılmış "Midyeli Pilav"

Midyeli pilav yapmak için midye içini nereden bulabilirim? Marketlerde dondurulmuş halde satıldığını duymuştum ancak nasıl yapacağımı bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.
Ulutay. 30.08.2018

CEVAP YAZ

Havuçlu Pilav
Havuçlu Pilav
Havuçlu Pilav, Peynir, domates, sarma, yoğurt, tavuk, pilav. Bu çeşit yiyecekler birbirlerinden farklı bir şekilde tüketmekten zevk alınan yiyeceklerdir. Farklı bir şekilde tüketince karnım doyum olmuyor sanki. Dün de teriyaki sosumu hemen denemek iç...
Fırında Pilav
Fırında Pilav
Fırında Pilav, farklı yemek tariflerinde olduğu gibi fırında hazırlanan pilavın da lezzeti çok daha farklı ve lezzetli olmaktadır. Pilavımızın lezzetini pekiştirmek için pilavımızı fırına vermeden hemen önce ocakta pişirdikten sonra fırına verelim. A...
Çin Pilavı
Çin Pilavı
Çin pilavı; Son yıllarda ülkemizde gelişmeye başlayan bir pilav çeşididir. Bulgur ve pirinç şeklinde pilavları çeşitlendirecek olursak Çin pilavı pirinçle yapılmaktadır. Her ne kadar Çin mutfağı ile bizim mutfağımızın arasında büyük değişiklikler bul...
Garnitürlü Pilav
Garnitürlü Pilav
Garnitürlü pilav ülkemizde son zamanlarda git gide yaygınlaşan çok lezzetli bir pilav çeşididir. Pilavları bulgur ve pirinç olarak ikiye ayıracak olursak garnitürlü pilavı pirinç pilavlarına bir örnek olarak gösterebiliriz. Yapımı çok kolay olan bu p...
Fırında Tavuklu Pilav
Fırında Tavuklu Pilav
Fırında tavuklu pilav, hep aklımda olan fakat bir türlü fırsat bulup yapamadığım bu pilavı bugün yapmaya karar verdim. Pilav ve tavuk ayrılmaz bir ikili gruptur. Bu ikiliyi nasıl yapmak isterseniz yapın güzel olacak ve afiyetle tüketilecektir. Lakin ...
1 Tabak Pilav Kaç Kalori
1 Tabak Pilav Kaç Kalori
Bir Tabak Pilav Kaç Kalori, Türk mutfağının özelliğinden dolayı sulu yemeklerin ve ızgaraların yanında olukça fazla yenilen pilavın kalorisi, özellikle kilo sorunu olan şahısları ilgilendirmektedir. Pilavın kilo alınmasına neden olması için ilk önce ...
İran Pilavı
İran Pilavı
İran pilavı adı da üzerinde olduğu gibi İran yöresine ait bir pilav çeşididir. Pilavları bulgur pilavları ve pirinç pilavları olarak ikiye ayırt edecek olursak İran pilavı pirinç pilavlar arasında yer almaktadır. İran pilavını güzel kılan noktada zat...
Kavurmalı Pilav
Kavurmalı Pilav
Kavurmalı pilav ülkemizin dört bir yanında yapılmakta olan bir pilav çeşididir. Bu pilav dünya çapında da tüketilmekte fakat Türk mutfağına özgü bir pilav olarak bilinmektedir. Kavurma ismi bu pilava et kavrulup konulduğu için eklenmiştir. Çok lezzet...
İtalyan Pilavı
İtalyan Pilavı
İtalyan pilavı diğer bir ismi ve daha yaygın olarak kullanılan ismi de Risottudur. Adı üzerinde İtalyan mutfağına ait bir pilav çeşididir. Pilavları bulgur ve pirinç pilavları olarak ikiye ayıracak olursak İtalyan pilavı yani Risotto bir pirinç pilav...
Kabaklı Pilav
Kabaklı Pilav
Kabaklı pilav, genellikle evlerimizde kolaylıkla bulunan malzemelerden yapılan ana malzemesi kabaklı pilav olan bir pilav çeşididir. Çok lezzetli ve bir o kadarda pratiktir. Kabaklı pilavın malzemeleri şunlardır;2 tane orta boy kabak2 tane orta boy h...
İç Pilav
İç Pilav
İç Pilav, farklı lezzetlere açık olanlar ve damak tadına güvenenler için özellikle tavsiye edebileceğimiz harika bir pilav çeşididir. İç pilav genel olarak yörelere göre pişirilme esnasında farklılıklar gösterse de genellikle bol baharat kaldırabilen...
Bulgur Pilavı Sade
Bulgur Pilavı Sade
Bulgur pilavı sade, ülkemizin her yerinde sevilerek tüketilen adeta olmazsa olmazlardan biri haline gelmiştir. Gerek lezzeti olsun gerek yapılışının kolaylığı olsun bizlerin bu pilav çeşidi ile sık sık karşılaşmamıza neden olmaktadır. Tabi ki bu kada...

Nohutlu Pilav
Türkmen Pilavı
Perde Pilavı
Havuçlu Bezelyeli Pilav
Kuru Fasulye Pilav
Lapa Pilav
Arpa Şehriye Pilavı
Nohutlu Tavuklu Pilav
Hamsili Pilav
Patlıcanlı Bulgur Pilavı
Kepekli Pirinç Pilavı
Özbek Pilavı
Acem Pilavı
Arap Pilavı
Afgan Pilavı
Basmati Pilavı
Azeri Pilavı
Fıstıklı Pilav
Havuçlu Pilav
Fırında Pilav
Çin Pilavı
Garnitürlü Pilav
Fırında Tavuklu Pilav
1 Tabak Pilav Kaç Kalori
İran Pilavı
Kavurmalı Pilav
İtalyan Pilavı
Kabaklı Pilav
İç Pilav
Bulgur Pilavı Sade

Popüler İçerik

Acem Pilavı

Acem Pilavı

Acem Pilavı, Acem pilavı genellikle çoğu evde yapılmasa da oldukça kolay ve zahmetsiz olmaktadır. Pilav çeşitleri oldukça çok olup genellikle bulgur v...

Arap Pilavı

Arap Pilavı

Arap Pilavı, günümüzde hemen hemen her evde yapılmasa da çok lezzetli olup zahmetli bir yemek olmamaktadır. Günümüzde pilav çeşitleri oldukça fazla ol...

Afgan Pilavı

Afgan Pilavı

Afgan pilavı, bir diğer adıyla Afganistan ve Özbekistan yörelerinde meşhur bir ana yemektir.Afganistan'da her 21 mart' ta Nevruz sebebiyle afgan pilav...

Basmati Pilavı

Basmati Pilavı

Basmati Pilavı, pirinç türleri arasında mükemmel bir lezzete ve kaliteye sahip olan basmati pirinci ile hazırlanan pilavı bir kez tadan bir daha bu le...

Azeri Pilavı

Azeri Pilavı

Azeri pilavı, oldukça lezzetli ve pratik olmaktadır. Her evde yapılabilecek bir yemek tarifi olup her bayanın yapabileceği kolay bir doyurucu yemek çe...

Fıstıklı Pilav

Fıstıklı Pilav

Fıstıklı Pilav, hem doyurucu olup hemde lezzetli bir yemek türü olmaktadır. Hemen hemen her evde yapılan bu pilav genellikle özel günlerde veya özel m...

Eski derin dondurucuda güzel midyelerim vardı. Buzdolaplarının sayısını azaltırken onlara da bir pilav yapmanın vakti geldi diye karar verdim

Başlığı okuyunca… Ne alaka; di mi?Şöyle: Buzdolabı ve derin dondurucu sayımı azaltıyorum. Aslında stoklu çalışma prensibimi kontrol altına alma ümidi bu. Hani tereyağı siparişi mi vereceksin, söyle 40 kilo Kars Boğatepe Köyü’nden, bahar sütünden yapılan yağlar gelsin. Ya da Siyez bulguru mu lazım, Salim Kabaca’yı ara 30 kilo yollasın. Badalan mı çıktı, tam mevsimi, al bir 20 kilo al ayıkla, poşetle, dondur. Kafa böyle işliyor, n’apayım? Yılların alışkanlığı, herhangi bir kaliteli artizanal ürünü az almayı, siparişi küçük tutmayı beceremiyorum. Sonuç olarak da yıllar içinde sayıları artmış bir sürü buzdolabı ve bir sürü derin dondurucu var. Daha doğrusu vardı. Küçülmeye karar vermem altı ay öncesine dayanıyor. İşe sebze meyve hariç alışveriş etmeyerek, derin donduruculardaki malları tüketerek başladım. Kantin’den getirdiğim sanayi tipi ekipmandan vazgeçecek hale geldim geçtiğimiz ay. Onlar gitti. Sonra bugün, yaklaşık bir ay sonra da son aşamaya geldim. Bugün de ciddi bir operasyonla yeni düzene geçişi tamamladık. Ev tipi eski buzdolaplarını boşalttık. Onları da ihtiyacı olanlara pas ettik. İçlerindeki kalan malzemeyi yeni düzen içinde yerleştirdik. Şimdi oldukça makul bir sayıdayız. Hepsi A+++ iki buzdolabı ve bir dipfrize düştüm, hem daha az hem daha ekonomik. Benim için orta çaplı bir mucize sayılır.

Salça olmaz!

Eski derin dondurucunun birinde çok güzel iç midyelerim vardı, transfer sırasında onları çıkardım. Kenz gitmeden ona malzemeli bir pilav yapayım istiyorum. Akşama da şöyle zeytinyağlı midyeli pilav ılık-sıcak iyi gider. Midyeleri koydum kenara. Pirinci ısladım, bol kaynak su ve bol tuzla. Soğan hazırladım sıçandişi. Sarımsak, bolca, afilli tarafından. Yaz olsaydı domates koymak isterdim, onun yerine yazdan közlenmiş konservelenmiş biber soslarım var, gayet iyi olur. Bol maydanoz, kuş üzümü, limon kabuğu ve tabii ki Ayvalık sızma. Kendi bahçemin. Midyeler için bir tencerede su kaynattım, içine 2 tek defne yaprağı, 2 diş sarımsak ve 5-6 tane karabiber. Kaynayınca kıstım, içine midyeler. Maksimum 1,5 dakika. Fazlasına gerek yok, zaten pilavla da pişecekler. Fazla pişmiş midyeden hayır gelmez zaten, lastik gibi olurlar. Midyeler ve dolayısıyla midye suyum da hazır olunca işe koyuldum. Önce soğanları bolca zeytinyağında doğru tencerede, yani pilav için şart olan kuşhanede çevirmeye başladım. Onlar yumuşayınca kuşüzümleri, defne yaprağı, biraz kıyılmış maydanoz ve limon kabukları. Bolca karabiber, yeteri kadar tuz. Onlar da şöyle kıvamlarını bulunca biber sosu. Şimdi hemen sorulacak, “Salça olmaz mıydı?” diye. Hayır efendim, olmaz. En azından Şemsa’nın mutfağında olmaz. Salça konusundaki fikirlerim malum. Baz hazır olunca, suyu berrak akıncaya kadar iyice yıkadığım ve tabii ki iyice süzdüğüm pirinçleri ekledim tencereye. Başladım kavurmaya.

Üstü kapalı iki saat bekledi

İşe büyük bir dondurucu temizliğiyle başlayıp şahane bir pilavla son buldum

Şimdi burada bir ayrım yapalım; malzemeli pilavlar yani soğan-midye-patlıcan -artık ne koyuyorsanız- hiçbir zaman düz tavuk suyuna ya da tereyağlı pilav gibi diri olamazlar. Hani kıvam olarak mümkün değil. Ama tabii bu da lapa bir pilav yapacaksın anlamı taşımaz. Sadece her bir tanesi diğeri gibi ayakta durmaz. Yine de kavurarak yapmayı tavsiye ederim. En azından lezzet için. Eğer hedefim ‘midye salma’vari bir şey olsaydı, daha sulu, daha ıslak; o zaman pirinci kavurmaz, salma tekniğiyle yapardım. Hedef o değil. Dolayısıyla pirinci de iyice kavurdum. Doğru an geldiğinde midyeleri içinde haşladığım suyu 1’e 1 ölçüde verdim, tuzunu tamamlayıp midyeleri de içine. Tencere kapağını kapa, o andan itibaren gerisi klasik pilavlar gibi. Göz göz olunca, aç kapağı bir karıştır, bezini ört, kapağı tekrar kapa, altını da mum gibi yap, tercihen amyantla, deme koy. Olduğunu düşündüğünde kapa, en az bir yarım saat daha demde üstü açılmadan bekle. Benim durumumda bunu ılık-sıcak arası servis etmeyi planladığım için, öyle üstü kapalı 2 saat bekledi. Sofraya geçeceğimiz zaman açtım kapağını, şöyle bir havalandırdım, içine bol maydanoz dereotu kıydım, bir de taze soğan ince ince, azcık birazcık limon suyu, bir diş ezilmiş sarımsak. İşte tamam. Dondurucu temizliğiyle başlayıp, şahane bir pilavla son buldum. Yanına bir salata yaptık, birer de tek koyduk, a.ca.yip oldu!

nest...

oksabron ne için kullanılır patates yardımı başvurusu adana yüzme ihtisas spor kulübü izmit doğantepe satılık arsa bir örümceğin kaç bacağı vardır