yekdem epiaş / YEKDEM - Piagrid.com

Yekdem Epiaş

yekdem epiaş

Sunulan Hizmetler

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesinde altyapı yönünden bir sorun bulunmamakta, tüm yatırımcılara eşit şartlarda eksiksiz hizmet sağlanmaktadır. Düz bir arazi üzerinde kurulması, bölge içinde her parsel sınırında su, elektrik, doğalgaz, buhar, pis su hattı ve telefon ile destek hizmetlerinin bulunması bölgeyi yeni yatırımlar açısından tercih edilir kılmaktadır.

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi 28.01.2019 tarihinde alınan Genel Kurul Kararı gereği, EOSB tarafından verilen alt yapı hizmet bedellerine yönelik prensipler (Formüller, Tablolar, Fiyat Uygulama yöntemleri) aşağıda verilmiş olup, prensiplere göre fiyat güncellemeleri Yönetim Kurulunca yapılmaktadır.

• Yol : 1. Sınıf asfalt kaplama.
  • Su : 4-6 bar basınçta içme suyu kalitesinde, 180 Lt/sn.
  • Elektrik : Her parsel sınırında 34.5 kv.
  • Doğalgaz : Her parsel sınırında 4 bar PE boru, 12-19 bar çelik boru.
  • Kanalizasyon : Her parsel sınırında, uygun çapta 200-600 mm. beton boru.
  • Yağmursuyu : Her parsel sınırında.
  • Telefon : Her parsel sınırında istenilen hat sayısında.

Plankote Hizmetleri

İnşaat Ruhsatı

İskan Ruhsatı

Katılım Payı:

Artan Elektrik, İşçilik ve Malzeme fiyatlarından dolayı 1 Nisan 2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere;

Hizmet Karşılıklarının Boş, İnşaat Halinde, Depo, İskan, Açma ve Çalışma Ruhsatı Alınma Durumuna Göre Tespiti

M. Zeytinoğlu Bulvarı        : 8,70-TL/m

Bulvarlar                        : 5,80 -TL/m

Cadde                           : 4,00 -TL/m

Ancak, yukarıda parsel cephesine göre aylık birim fiyatlar;

İŞLETME DURUMU ZEYTİNOĞLU BULVARI BULVARLAR CADDE
NORMAL 1 1 1
KISMİ RUHSATLI 1,5 1,5 1,5
İŞYERİ A. RUHSATSIZ 3 3 3
ZAMANINDA RUHSAT ALMAYAN VEYA SÜRE UZATAN 2 2 2

çarpılarak uygulanır.

Bölgemiz kuruluşlarının ihtiyacı olan

Doğalgaz satış fiyatı BOTAŞ Sanayi Serbest Tüketici satış tarifesi uygulanır.

BOTAŞ A.Ş. tarafından 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Elektrik Üretim Haricinde kullanılan doğal gazın satış fiyatına %50 oranında zam yapılmıştır. Ayrıca kademeli fiyatlandırma devam etmektedir.

I. 2023 Şubat ayında gerçekleşen fiyatlar aşağıdaki gibidir.

Doğalgaz Bedeli OSB ( TL/sm³)   KDM1      : 7,186918

Doğalgaz Bedeli OSB ( TL/sm³)   KDM2      : 13,789438

Doğalgaz Bedeli İMİŞEHİR( TL/sm³) KDM1 : 7,375437

Doğalgaz Bedeli İMİŞEHİR( TL/sm³) KDM2 : 13,977956

Bu fiyatlara ÖTV ve Taşıma Bedeli Dahildir.

II. Eskişehir Organize Sanayi Bölgesinde Mayıs 2023 ayı için uygulanacak olan ve BOTAŞ A.Ş. tarafından açıklanan doğal gaz fiyat tarifesi aşağıda belirtilmiştir.   

1. Kademe – 1 fiyatı: 7,124995 TL/Sm³
  2. Kademe – 2 fiyatı:

2.a: % 60 Tüketime uygulanacak fiyat: 9,450000 TL/Sm³

2.b: % 40 Tüketime uygulanacak fiyat: Enerji Piyasaları İşletme A.Ş. (EPİAŞ) tarafından işletilen Organize Toptan Doğal Gaz Satış Piyasası’nda (OTSP) ilgili yıl ve ayın 1’i (dâhil) ile 25’i (dâhil) arasında oluşan Günlük Referans Fiyatların (GRF) aritmetik ortalaması uygulanacaktır.

1. GRF Tarifesi: Kademe-2 katılımcılarından Altın, Alüminyum, Bakır, Bor, Çinko, Demir/Çelik, Gümüş, Krom, Kurşun ve Magnezyum üretimi ile Petrol Rafinerisi ve Petrokimya sektörlerinde faaliyet gösterenlerin (NACE KODU LİSTESİNDEKİLERİN) 2023 Yılı Ocak ayı fiili tüketim miktarlarının tamamı için 2022 Yılı Aralık ayının 1’i (dâhil) ile 25’i (dâhil) arasında oluşan Günlük Referans Fiyatların (GRF) aritmetik ortalaması uygulanacaktır. (Bölge Müdürlüğümüze beyan ettiğiniz NACE kodunuza göre)

GRF FİYATI UYGULANACAK BOTAŞ NACE KODU LİSTESİ İÇİN TIKLAYINIZ

Doğal Gaz Hizmet Bedeli: Genel Kurul Prensip kararları doğrultusunda % 0,6 Doğalgaz Hizmet Bedeli EOSB tarafından tüm kullanıcılarından alınır.

Bu fiyatlara ÖTV, KDV ve Taşıma Bedeli Dahil değildir.

Fiyatlandırmada doğal gazın 9.155 Kcal/Sm³ olan üst ısıl değeri esas alınmıştır.

Bölgemiz kaynaklarından sağlanmakta olup,

Artan Elektrik, İşçilik ve Malzeme fiyatlarından dolayı 1 Nisan 2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere;

Satış fiyatlarımız;

Tüketim Aralığı                               Fiyat                                 Ruhsatı Olmayan

0 m³              -  500 m³                    3,30 TL + KDV                   9,90 TL + KDV

501 m³          -  5000 m³                  3,75 TL + KDV                   11,25 TL + KDV

5001 m³        -  20000 m³                4,00 TL + KDV                   12,00 TL + KDV

20001 m³       - 40000 m³                4,60 TL + KDV                   13,80 TL + KDV

40001 m³       - +                             4,95 TL + KDV                   14,85 TL + KDV

Açma ve Çalışma Ruhsatı olmayan firmalardan 3 katı bedel tahsil edilir

Ruhsatı Olmayan

KUSUP                                        2,95 TL+ KDV                      8,85 TL + KDV

Kirlilik Önleme Payı                     KÖP=(Q)*(ABF)*(KD)            
Açma ve Çalışma Ruhsatı olmayan firmalardan 3 katı bedel tahsil edilir        
ABF ( Atık Su Birim Fiyatı ) 4,35 TL/m³+KDV            
( Q ) Aylık Atıksu Miktarı - Debi, Abonenin ilgili ay için belirlenen atıksu miktarı ( m³)      
(KD) Kirlilik Derecesi Toplamı - KD hesabında çıkan değer 6'yı aşması halinde 6 KD olarak uygulanır. Bu değer Atıksu Arıtma tesisinin
işletme maliyetlerinin artması veya azalması halinde Yönetim Kurulu tarafınca değiştirilebilir.

ELEKTRİK:

EOSB'de 2023 Şubat ayında gerçekleşen fiyatlar aşağıdaki gibidir.

Elektrik ( TL/Kwh ) : 3,031684

Dağıtım Bedeli ( TL/Kwh ) : 0,114373

İletim Sistemi Kull Bed. ( TL/Kwh ) : 0,120892

Yekdem Bedeli (TL/kwh): 0,0

1 Ocak 2023 tarihi itibariyle elektrik tedarik maliyetlerimizdeki değişiklik sebebiyle OSB elektrik satış tarifesi revize edilmişti. Tedarikçi firma ile yaptığımız görüşmelerde sağlanan indirim neticesinde 1 Nisan 2023 tarihinden itibaren geçerli tarife detayları aşağıdaki tabloda bilgilerinize sunulmaktadır.

Aktif Enerji Bedeli:

[(PTF_eosb +YEKDEM) x1,030] TL/kWh

Reaktif Enerji Bedeli:

1,122257 TL/KVArh

Tüketiciler için Dağıtım Bedeli (Tek Terimli ):

0,114373 TL/kWh

Tüketiciler için Dağıtım Bedeli (Çift Terimli):

0,103544 TL/kWh

Tüketiciler için Dağıtım Bedeli (Çift Terimli Güç Bedeli):

7,567112 TL/kW/Ay

Tüketiciler için Dağıtım Bedeli (Çift Terimli Güç Aşım B.):

15,134225 TL/kW/Ay

İletim Sistem Kullanım ve İşletim Bedeli:

0,125000 TL/kWh

1-PTF_eosb: EPİAŞ bünyesindeki gün öncesi piyasasında oluşan saatlik piyasa takas fiyatının OSB’nin saatlik çekişleri ile ağırlıklandınlması ile oluşan fiyatı ifade eder.

2-YEKDEM: Fatura dönemine konu ay için EPİAŞ tarafından açıklanan gerçekleşen YEKDEM (Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması) birim bedelidir.

3-İletim Sistem Kullanım ve İşletim Bedeli yaklaşık bir rakam olup bilgi amaçlı gösterge olarak verilmiştir. Bu rakam TEİAŞ'ın aylık tahakkuk eden fatura meblağına ve aylık EOSB toplam tüketimine göre değişiklik gösterecektir.

*Emreamade Kapasite Bedeli :

8,498309 TL/kW/Ay

*Üreticiler için Dağıtım Bedeli (Tek Terimli):

0,026726 TL/kWh

*Üreticiler için Dağıtım Bedeli (Çift Terimli):

0,019704 TL/kWh

*Üreticiler için Dağıtım Bedeli (Çift Terimli Güç Bedeli):

5,055856 TL/kW/Ay

*Üreticiler için Dağıtım Bedeli (Çift Terimli Güç Aşım Bed.):

10,111712 TL/kW/Ay

* Sadece elektrik üretimi yapan katılımcılara uygulanan bedellerdir.

Elektrik alış ve satış fiyatlarımız ilgili aydaki piyasa takas fiyatlarına ve Yekdem bedellerine bağlı olarak değişkenlik gösterecek ve her ayın elektrik satış fiyatı değişken olacaktır. Aktif enerji birim satışımız tablodaki formüle göre hesap edilerek fatura edilecektir.

Fon, Pay ve Vergiler, Dağıtım Bedeli ve TEİAŞ İletim Sistemi Kullanım Bedeli aktif enerji satış birim fiyatına ayrıca ilave edilecektir. Geçerli Sanayi Sicil belgelerini İdaremize sunan abonelerden ilgili mevzuat gereği %2 oranındaki TRT payı alınmamaktadır.

EPDK'nın Ulusal Elektrik Satış Tarifelerinde değişiklik yapması veya tedarik maliyetlerimizin değişmesi durumunda OSB'nin enerji satış tarifelerini revize etme hakkı saklıdır.

SÜPÜRGE OPERASYONU KİRALAMA HİZMET BEDELLERİ

OSB’de bulunan Katılımcı veya Kiracıların talep etmesi halinde süpürge aracının çalışma bedeli TL/saat olarak: 1.000 TL/saat

Ekipmanın tamir bakım onarım maliyetleri ve işçilik maliyetlerine göre Hizmet Bedeli Yönetim Kurulunca tekrar güncellenir.

İTFAİYE BİRİMİNCE VERİLEN HİZMETLER

Koruyucu Teçhizat Kullanımı ve Yangın Malzemesi Kullanımı (2 sertifikalı, 3 gün)260 TL/Kişi
Yangın Savunma Eğitimi (1 Sertifikalı, 2 gün)195 TL/Kişi
Kısa Süreli Yangın Eğitimi ve Tatbikatı (Eğitim Sonuç Raporu düzenlenmesi, 3 saat)1.950 TL/İşletme

Ekipmanın maliyetleri ve işçilik maliyetlerine göre Hizmet Bedeli Yönetim Kurulunca tekrar güncellenir.

Bu fiyatlar 14.12.2022 tarihinden itibaren geçerlidir.

İMAR ve HARİTA HİZMET BEDELLERİ

1.İmar Çapı Düzenleme Bedeli: 1.000 TL

OSB ‘de bulunan Katılımcıların arsa tahsisi yapılmasından sonra, ilk imar çapı belgesi alınmasından sonraki yeni imar çapı taleplerinde bu bedel katılımcıdan tahsil edilir. (İmar planı tadilatı revizyonlarından sonra talep edilecek ilk imar çapı belgelerinden ücret alınmayacaktır.)

2.Arsa Sınırlarının Belirlenmesi: 2.000 TL

OSB ‘de bulunan Katılımcıların arsa tahsisi yapılmasından sonra, ilk arsa sınırlarının belirlenmesinden sonraki sınır belirleme taleplerinde bu bedel katılımcıdan tahsil edilir.

Hizmet Bedelleri Yönetim Kurulunca günün koşullarına göre yeniden güncellenir.

İŞGALİYELERDE UYGULANACAK PRENSİP

“OSB'ye ait alan, yol ve benzeri yerlerin OSB Yönetim Kurulunun bilgisi ve onayı alınmadan geçici ya da kalıcı olarak kullanılması halinde (işgaliye); kullanım alanının kullanıma başlanıldığı günden itibaren tespit yılına ait, OSB arazilerinin tahsisi bedelinin birim m² fiyatının % 30’u kadar aylık kullanım bedeli hesaplanarak ilgililerinden ceza olarak tahsil edilir. Kullanılan alanın terk edilmesi veya ilgili mevzuatlarca tahsis/kiralama durumu söz konusu ise gerekli süreç Yönetim Kurulu tarafından yönetilir. Yol işgaliyelerinde ise yürürlükte olan trafik ve karayollarında geçen gerekli cezai hükümlerin bedelleri Yönetim Kurulunca uygulanır.”

ÇEVRE

1- Bölgemizde Merkezi Atıksu Arıtma Tesisi inşaatına Nisan 2007'de başlanmıştır. 70.000 m² alanda kurulan tesis 18.000 m³/gün (I.Kademe) ile çalışmaya başlamış 2018 yılında kapasite arttırılarak 36.000 m³/gün kapasiteye çıkartılmıştır. Ayrıca 2017 yılında Çamur Kurutma Tesis de devreye alınmıştır.

2- Bölgemizde tehlikeli atık depolama ve imha tesisleri bulunmamaktadır. Tehlikeli atıkları olan işletmeler, atıklarını Çevre Bakanlığından lisanslı geri kazanım/bertaraf tesislerine göndermektedir.

3- Bölgemizde çevre yönetim sistemi çalışmaları kapsamında;

Su Kirliliğinin kontrolü açısından: Bölgemiz evsel/endüstriyel atıksuları Eskişehir Su ve Kanalizasyon İdaresi (ESKİ) Atıksu Arıtma tesisine deşarj edilmektedir. Bölgemiz Su Kirliliği ve Kontrolü Yönetmeliği kapsamında, Çevre Laboratuvarında bölgemiz atıksuları kontrol edilmektedir.

Hava Kirliliğinin Kontrolü açısından: Bölgemiz genelinde doğalgaz kullanıldığı için, hava kirliliği ile ilgili önemli bir sorun yaşanmamaktadır. EOSB Hava Kalitesinin Korunması Yönetmeliği kapsamında İşletmeler kontrol edilmektedir.

Katı atıklar açısından: İşletmeler evsel atıklarını Belediye Çöplüğüne göndermekte, geri kazanılabilir olanları ise geri kazanım tesislerine göndermektedir. EOSB Katı Atıkların Kontrolü Yönetmeliği kapsamında kontroller yapılmaktadır.

Tehlikeli atıklar/maddeler: Bölgemizde tehlikeli atık depolama ve imha tesisleri bulunmamaktadır. Tehlikeli atıklar, üretici firmalar tarafından lisanslı geri kazanım/bertaraf tesislerine gönderilmektedir.

Gürültü kirliliği: EOSB genelinde önemli gürültü sorunu yaşanmamakla birlikte, Firmalar gürültü kontrolü yönetmeliğine göre yükümlülüklerini yerine getirmektedir.

Analiz Hizmeti :Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından Yetkili Ölçüm ve Analiz Laboratuvarları için Asgari Fiyat Tarifesi yayınlanmaktadır. Bölgemizde; su/atıksu örnekleme, ölçüm ve analizlerde yürürlükteki Asgari Fiyat Tarifesi uygulanmaktadır.

Destek Hizmetleri

İtfaiye, Ambulans, Spor Tesisleri (tenis, voleybol, basketbol, restoran), arızalara anında müdahale eden bakım ekipleri.

EOSB Yangın Eğitim Broşürü

EOSB İtfaiye Ders Notu

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi yukarıda sayılan özellikleriyle ülkemizin çevreye saygılı, her türlü alt yapısı hazır, sosyal ve sportif tesisleriyle örnek bir sanayi alanıdır.

Özel Durum Açıklaması (Genel)

A+ A-

03 Aralık 2020 ve 19 Ocak 2021 tarihli KAP açıklamalarımıza konu edilen ve Şirketimizin sermayesine % 77,47 oranında iştirak ettiği Göltaş Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş. ("Göltaş Enerji") ile Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu ("EPDK") arasında Göltaş Enerji'nin YEKDEM ödemelerinden yararlandırılmaması konusundaki ihtilafa ilişkin olarak ;

İlgili açıklamalarımızda bahsedilen mahkeme kararları neticesinde, EPDK, 28 Ocak 2021 tarihinde aldığı 10001-26, 10001-27 ve 10001-28 sayılı kararlarıyla Göltaş Enerji ‘ye ait Eşen I'in 2016, 2017 ve 2020 yılı Nihai YEKDEM Listesi'nden çıkarılmasına ve ilgili yıllara ilişkin Göltaş Enerji'ye ödenen YEKDEM bedellerinin Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Belgelendirilmesi ve Desteklenmesine İlişkin Yönetmeliğin ("Yönetmelik") 27. maddesinin 2. fıkrası kapsamında Göltaş Enerji tarafından Enerji Piyasaları İşletme A.Ş.'ye ("EPİAŞ") iade edilmesine karar vermiştir.

EPDK kararlarında dayanak yapılan ve 19 Ocak 2021 tarihli KAP açıklamalarımızda bahsedilen Ankara Bölge İdare Mahkemesi 8. İdari Dava Dairesi'nin kararlarına karşı Göltaş Enerji tarafından temyiz yoluna başvurulmuş olup, kararlar henüz kesinleşmemiştir.

İade ile ilgili olarak EPİAŞ ile Göltaş Enerji arasında  12 Şubat 2021 tarihinde bir  Borç Taksitlendirme Anlaşması imzalanmış ve Göltaş Enerji'nin devam eden ve ileride doğabilecek hukuki süreçlerdeki hak ve iddiaları saklı kalmak kaydıyla, Yönetmelik uyarınca hesaplanan (anapara, faiz ve KDV dahil) toplam 72.488.234,96 TL iade tutarının 30 aylık taksitler halinde ödenmesine karar verilmiştir. 

2018 ve 2019 yıllarına dair YEKDEM ödemeleri için de aynı doğrultuda EPDK kararı alınması ve bunların da EPİAŞ'a iade yükümlülüğünün doğması muhtemeldir.  Bu takdirde, ilgili iade tutarlarının da yine 30 aylık taksitler halinde ödenmesi için EPİAŞ ile prensip anlaşmasına varılmış olup, bu konudaki gelişmeler vuku bulduğunda ayrıca kamuoyu ile paylaşılacaktır. 

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası