ev alma komşu al hikayesi / Ev Alma Komşu Al İle İlgili Hikaye

Ev Alma Komşu Al Hikayesi

ev alma komşu al hikayesi

Ev Alma Komşu Al Atasözünün Anlamı Nedir? TDK Açıklaması Ve Cümle İçinde Örnekler

Atasözleri, halkın ortak tecrübeleri sonucu edindiği bilgeliklerle oluşturulmuştur. Dolayısıyla her toplumun kendine has atasözleri mevcuttur. Ülkemizde de hem ulusal hem de bölgesel pek çok atasözü günümüze kadar ulaşmıştır. Bu özlü sözlerle ilgili araştırma yapanlar, "Ev alma komşu al atasözünün anlamı nedir?" sorusuna yanıt arıyor. Ev alma komşu al atasözünün TDK açıklaması ile anlamı, hikayesi ve cümle içinde kullanıldığı örnekler.

EV ALMA KOMŞU AL TDK SÖZLÜK ANLAMI

Türk Dil Kurumu Atasözleri ve Deyimler Sözlüğü'ne göre "ev alma komşu al" atasözü, "Komşular evden daha önemlidir, komşular kötü ise, aldığın ev çok güzel de olsa, rahat edemezsin, onun için, ev alırken komşularını da araştır, evini ona göre al" anlamında söylenir. Ev her yerden alınabilir, kişinin maddi durumu el verdiği takdirde yaşanan bir sıkıntıda ev değiştirilebilir ya da onarılabilir. Ancak komşularla olan ilişkiler daha zor değişir. Dolayısıyla iyi komşular kişiye iyi bir evden daha çok fayda sağlar. Bir ev ne kadar güzel ve kullanışlı olursa olsun apartman ve mahalle sakinleri kişinin huzurunu bozacak kimselerse o evde mutlu olmak neredeyse imkansız bir hal alır. Bu atasözü bu maksatla kullanılmaktadır.

EV ALMA KOMŞU AL NE DEMEK?

Kişinin komşularından iyilik ya da kötülük gördüğü durumlarda kullanılan bu ifade, komşuluğun önemine vurgu yapmaktadır. Kişinin komşularıyla ilişkisi, içinde yaşadığı ev kadar mühimdir. Çünkü, komşusuyla husumeti olan bir kişinin evinde huzurlu olması çok zordur. Ya da eviyle ilgili sıkıntı yaşayan biri için o ev komşuları sayesinde yaşanılır hale gelebilir. Bu atasözü, toplumdaki dayanışmaya ve komşuluk kültürünün önemine vurgu yapmaktadır.

EV ALMA KOMŞU AL BENZERİ ATASÖZLERİ

Komşu komşunun külüne muhtaçtır.

EV ALMA KOMŞU AL ÖRNEKLERİ

"Bu eve geçen yıl taşındık. Yan komşum çok iyi bir insan. Ev alma komşu al diye boşuna dememişler."

"Çok güzel bir evi vardı fakat komşuları hiç cana yakın değildi. Bu devirde ev almayacaksın komşu alacaksın."

Anlattıkları Hikayeleriyle "Ev Alma Komşu Al" Atasözünün Hakkını Veren, Komşu Terörüne Uğramış 15 İnsan

Haberler

Goygoy

Anlattıkları Hikayeleriyle "Ev Alma Komşu Al" Atasözünün Hakkını Veren, Komşu Terörüne Uğramış 15 İnsan

Komşuluk geleneği eskisi kadar yaygın değil ama terörleri oldukça yaygınlaşmaya başladı! Komşularının absürt hareketlerine maruz kalmış olan 15 talihsiz insanı sizler için listeledik!👇

Kaynak:monash.pw

1. "Aşırı dindar komşularım var. Kendi mülk alanlarına 'kilise kampı' pankartları asıyorlar

1. "Aşırı dindar komşularım var. Kendi mülk alanlarına 'kilise kampı' pankartları asıyorlar

2. "Bana kötü davranmasına rağmen liseye başlayana dek yandaki evde oturan kızla iyi arkadaştık

2. "Bana kötü davranmasına rağmen liseye başlayana dek yandaki evde oturan kızla iyi arkadaştık

3. "Üçüncü katta yaşayan yaşlı kadının kedisi apartmanın her yerine işiyor olmalıydı. Çünkü her kat kedi çişi kokuyordu

3. "Üçüncü katta yaşayan yaşlı kadının kedisi apartmanın her yerine işiyor olmalıydı. Çünkü her kat kedi çişi kokuyordu

4. "Arka bahçemizde çok sevdiğimiz bir pitbullumuz var ancak komşular tarafından çalınıp pitbull barınağına verildi

4. "Arka bahçemizde çok sevdiğimiz bir pitbullumuz var ancak komşular tarafından çalınıp pitbull barınağına verildi

5. "Ne zaman arka bahçeme gitsem, komşum çitin arkasından bana 'hayat dersi' verir

5. "Ne zaman arka bahçeme gitsem, komşum çitin arkasından bana 'hayat dersi' verir

6. "Ne zaman parti yapsalar camdan ya da balkondan bir televizyon fırlatıyorlar

6. "Ne zaman parti yapsalar camdan ya da balkondan bir televizyon fırlatıyorlar

7. "Evime polis çağırdılar çünkü perdeler kapalı bir şekilde, sessiz sedasız televizyon izliyordum

7. "Evime polis çağırdılar çünkü perdeler kapalı bir şekilde, sessiz sedasız televizyon izliyordum

8. "Komşularımız taşındıktan sonra apartmanı ilk olarak hamamböcekleri bastı, sonra fareler ve sonra sıçanlar!

8. "Komşularımız taşındıktan sonra apartmanı ilk olarak hamamböcekleri bastı, sonra fareler ve sonra sıçanlar!

9. "Komşumuzun üç tane köpeği var ve her gün dışarıya tuvaletlerini yapmaları için günde 2 kez salıyorlar

9. "Komşumuzun üç tane köpeği var ve her gün dışarıya tuvaletlerini yapmaları için günde 2 kez salıyorlar

"Amcamın yaşadığı daire, komşusunun banyosuna bağlıydı bu yüzden ortak kullanıyorlardı

"Amcamın yaşadığı daire, komşusunun banyosuna bağlıydı bu yüzden ortak kullanıyorlardı

"Benim dairemde benden önce yaşayan kadın mahalledeki tüm kokarcaları besliyormuş

"Benim dairemde benden önce yaşayan kadın mahalledeki tüm kokarcaları besliyormuş

"Bir cumartesi akşamı arkadaşlarımızla verandada bir şeyler içerken, komşumuz polisi aradı

"Bir cumartesi akşamı arkadaşlarımızla verandada bir şeyler içerken, komşumuz polisi aradı

"Apartmana yeni taşınan kadın, köpeğinin bir rehber köpeği olduğu konusunda yalan söyledi. Çünkü apartmanda hayvan yasaktı

"Apartmana yeni taşınan kadın, köpeğinin bir rehber köpeği olduğu konusunda yalan söyledi. Çünkü apartmanda hayvan yasaktı

"Bir çiftlikte yaşıyorum ve burada cidden sinir bozucu birisi var

"Bir çiftlikte yaşıyorum ve burada cidden sinir bozucu birisi var

"Apartmandaki komşum her zaman benimle konuşmak için beni durduruyor. Bu kısım o kadar da kötü değil

"Apartmandaki komşum her zaman benimle konuşmak için beni durduruyor. Bu kısım o kadar da kötü değil

Bu içerikler de ilginizi çekebilir👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda

nest...

oksabron ne için kullanılır patates yardımı başvurusu adana yüzme ihtisas spor kulübü izmit doğantepe satılık arsa bir örümceğin kaç bacağı vardır