mary magdalene da vinci painting / Fine art baskılar: Pietro Perugino

Mary Magdalene Da Vinci Painting

mary magdalene da vinci painting

_____________________________________________________________________________________ Akademik Sosyal Araştırmalar Dergisi, Yıl: 7, Sayı: 98, Kasım 2019, s. 198-216 ISSN: 2148-2489 Doi Number: http://dx.doi.org/10.16992/ASOS.36782 Yayın Geliş Tarihi / Article Arrival Date Yayınlanma Tarihi / The Publication Date 8.08.2019 29.11.2019 Arş. Gör. Şule GEDİKLİ Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Sanat Tarihi Bölümü [email protected] HIRİSTİYAN SANATINDA TÖVBEKARLIĞIN SİMGESİ: MECDELLİ MERYEM1 Öz Marta ve Lazarus’un kız kardeşi olan Mecdelli Meryem kendini dünyevi zevklere adayıp günahkâr olarak anılmaya başlayan bir kadınken, İsa’yı dinleyerek ve ruhu- nu arındırarak namuslu bir hayat sürdürmeye başlamıştır. Dolayısıyla Hıristiyan sanatında günahkârlık ve tövbekarlık onun kimliğini belirleyen iki önemli niteliktir. Yuhanna İncil’ine göre İsa’nın çarmıha gerilişinde yanında bulunan Mecdelli Mer- yem, dirilişinde de ilk göründüğü kişi olarak öne çıkmıştır. Tasvirlerde Mecdelli Meryem’in atribüleri olarak yağ kabı ve uçuşan sarı saçları görmek kaçınılmazdır. Bu çalışmada, öncelikle Mecdelli Meryem’in hayatı kanonik İncil ve onun hakkın- da yazılmış efsaneler ışığında incelenmiştir ve daha sonra onun hayatına ait her bir bölüm Avrupa resim sanatından farklı dönemlere ait örneklerle desteklenmiştir. Anahtar kelimeler: İkonografi, Lazarus, Mecdelli Meryem, Marta, Yağ Kabı. 1 Bu çalışma 4-6.4.2019 tarihinde Gaziantep Üniversitesi’nde düzenlenen “3. Uluslararası Sanat ve Estetik Sempozyumunda” sözlü bildiri olarak sunulmuştur. Hıristiyan Sanatında Tövbekarlığın Simgesi: Mecdelli Meryem SYMBOL OF PENITENT IN CHRISTIAN ART: MARY MAGDALENE Abstract Mary Magdalene, who is the daughter of Martha and Lazarus, as a woman began to be called a sinner devoted himself to worldly pleasures, began to pursue an hono- rable life by listening to Jesus. Therefore, in Christian art, sinfulness and penitent are two important qualities that determine its identity. With respect to the Gospel of John, Mary Magdalene, who stood beside Jesus in the crucifixion, came to the fore the first time in her resurrection. It is invetiabla to see a jar or vase of ointment and flowing, long hair as depiction of Mary Magdalene. In this study, the life of Mary Magdalene was examined within the light of canonical Bible and the legends writ- ten about her and then each section of her life is supported by examples from diffe- rent periods of European painting art. Keywords: Iconography, Jar of Ointment, Lazarus of Bethany, Mary Mag- dalene, Martha. 1. Mecdelli Meryem’in Hayatı Ortaçağdan itibaren Hıristiyan sanatında tövbekarlığın simgesi olan Mecdelli Mer- 199 yem’in hayatı 1293 yılında Jacobus de Voragine’nin kaleme aldığı Altın Efsane’de anlatılmak- tadır. Altın Efsane’ye göre babası Syrus, annesi Eucharia olan Mecdelli Meryem’in ailesi soylu bir sülaleden gelmektedir. Kız kardeşi Marta ve erkek kardeşi Lazarus’tur. Ailesi, Kudüs’e yakın Taberiye (Genezareth) gölü civarındaki Mecdelli kasabasının ve Kudüs’ün büyük bir kısmına sahiptir. Babanın ölümünden sonra bu geniş mal varlığı üç kardeş arasında bölüştürül- müştür. Lazarus’a Kudüs, Marta’ya Beythani şehri ve Meryem’e ise Mecdel kasabası verilmiştir ki Mecdelli soyadı da buradan gelmektedir. Güzel ve zengin Meryem kendini dünya zevklerine ve lükse vermiştir. Bu nedenle de «günahkar» olarak anılmaya başlanmıştır (Voragine, 1994, 355-356). Daha sonra İsa’yı dinleyen ve ruhu arınan Mecdelli Meryem tövbe ederek dindar bir yaşam sürmeye başlar ve İsa’nın en sadık havarilerinden bir olarak yaşamına devam eder (Far- mer, 1997: 338) (Cross, 1997, 1049) (Murray, 1996, 291) (Taylor, 2003, 97) (Livingstone, 1990, 326) İsa’nın takipçisi olduğu Matta İncil’inde (27:55-56) “Celile’den İsa’nın ardından gelip O’na hizmet etmişlerdi. Aralarında Mecdelli Meryem, Yakup ve Yusuf’un annesi Meryem ve Zebedi oğullarının annesi de vardı” ve Luka İncil’inde (8:2) “Kötü ruhlardan ve hastalık- lardan kurtulan bazı kadınlar, içinden yedi cin çıkmış olan Mecdelli denilen Meryem, Hiro- des’in kâhyası Kuza’nın karısı Yohanna, Suzanna ve daha birçokları İsa’yla birlikte dolaşıyor- du” ifadeleri ile açıkça belirtilmiştir. Mecdelli Meryem kendini zevke adarken, erkek kardeşi Lazarus orduya hizmet etmiştir. Martha ise erkek kardeşinin ve kız kardeşinin mülklerinin so- rumluluğuyla ilgilenmiştir. Üçü de İsa’nın göğe yükselmesinden sonra tüm mal varlıklarını sata- rak havarilere bağışlamışlardır (Voragine, 1994, 356). Batıda 8. Yüzyıldan itibaren kabul edilen bayramı 22 Temmuzda kutlanmaktadır. Tövbe eden günahkâr kadınların ve hayatını dine adanmış kişilerin, ayrıca Marsilya ve Provence böl- gesinin koruyucu azizesidir (Farmer, 1997, 339) (Tükel, 1993, 526). The Journal of Academic Social Science Yıl:7, Sayı: 98, Kasım 2019, s. 198-216 Hıristiyan Sanatında Tövbekarlığın Simgesi: Mecdelli Meryem Portrelere baktığımızda Mecdelli Meryem’i uzun ve sarı saçlı, bazen yarın çıplak bazen de dünya zevklerine adanmışlığı gösteren zengin kıyafetlerle ve mücevherlerle görmekteyiz (Murray, 1996: 293). Geçmişte iffetsiz bir kadın olması yanı sıra İsa’ya olan sevgisini vurgula- mak için genellikle kırmızı elbise için gösterilir (Taylor, 2003, 98). Mor giysiler tövbekarlığını ve yas tutuşunu, mavi de sadakatini simgeler (Tükel, 1993, 526). Donatello’nun (1455, Floran- sa) ahşap heykelinde (Resim: 1) ise diğerlerinden farklı olarak günahkâr Mecdelli Meryem çir- kin, yırtık elbise içinde bitkin bir halde gösterilmiştir. Hafif açık ağzından eksik dişleri bile gö- rülmektedir. Sanatçı Rönesans gerçekçiliği ile Meryem’in tövbe etmeden önceki yaşantısına atıfta bulunmuştur. Mecdelli Meryem’in değişmez sembolü olan, İsa’nın ayaklarını yağladığı ikonografisine atıfta bulunan yağ kabı, ya elinde ya da ayaklarının önünde görülmektedir. Saçları genellikle uzun ve açık bir şekilde resmedilirken, bazen de vücudunu sarmış şekilde gösterilir. Renk ola- rak da sarı ya da kızıl renkler hâkimdir (Taylor, 2003, 97) (Tiziano, 1532, Galleria Palatina) (Resim: 2) Portrelerde farklı şekillerde resmedilmiştir. İlki tövbe etmeden önceki haline gön- derme yapar nitelikte zengin kıyafetler içinde, mücevherli ve eldivenli olarak gösterilmiştir. Devrilmiş mücevher kutusu, saçılmış mücevherler ayağının dibinde görülmektedir (Hall, 1974, 202). Caravaggio’nun (1596-1597, Galleria Doria Pamphilij Roma) (Resim: 3) günahkâr Mec- delli Meryem isimli eserinde zengin elbiseler ve abartılı takılarla tövbe etmeden önceki hayatına atıfta bulunulmuştur. Ayrıca vücut duruşu, alçak bir sandalye ile yere yakın oturuşu da onun işlediği günahlara karşın pişmanlığını göstermektedir (Hunt, 2012, 171). Tövbekâr halinde ise 200 Mecdelli Meryem ya basit bir pelerin giymiştir ya da yarı çıplak vücudunu uzun sarı saçları ile kapatılmış olarak gösterilmiştir. Genellikle kafatası, yağ kabı hemen yanı başında durmaktadır. Kitap okurken gösterildiği tasvirler de vardır (Piero di Cosimo, 1500, Galleria Nazionale d’Arte Antica, Roma). Fransa’da Saint Baume’de inzivaya çekildiği efsanesinden dolayı mekân olarak mağara önünde otururken gösterilmektedir. El Greco’nun günahkâr Meryem (1578-1580, Wor- cester Art Museum, Worcester) isimli eserinde sarı uzun saçlı Mecdelli Meryem mağara önünde otururken tasvir edilmiştir (Resim: 4). 2. İncil’e göre Mecdelli Meryem 2.1. İsa Farisilerden Simun’un Evinde Akşam Yemeğinde Bu olay Kanonik İncillerden Luka 7: 36-50, Yuhanna 12: 1-7, Matta 26: 6-12 ve Mar- kos 14: 3-8’de anlatılmaktadır. “Ferisiler’den biri İsa’yı yemeğe çağırdı. O da Ferisi’nin evine gidip sofraya oturdu. O sırada, kentte günahkâr olarak tanınan bir kadın, İsa’nın, Ferisi’nin evinde yemek yediğini öğrenince kaymaktaşından bir kap içinde güzel kokulu yağ getirdi. İsa’nın arkasında, ayakları- nın dibinde durup ağlayarak, gözyaşlarıyla O’nun ayaklarını ıslatmaya başladı. Saçlarıyla ayaklarını sildi, öptü ve yağı üzerlerine sürdü. İsa’yı evine çağırmış olan Ferisi bunu görünce kendi kendine, “Bu adam peygamber olsaydı, kendisine dokunan bu kadının kim ve ne tür bir kadın olduğunu, günahkâr biri olduğunu anlardı” dedi. Sonra kadına bakarak Simun’a şunları söyledi: “Bu kadını görüyor musun? Ben senin evine geldim, ayaklarım için bana su vermedin. Bu kadın ise ayaklarımı gözyaşlarıyla ıslatıp saçlarıyla sildi. Sen beni öpmedin, ama bu kadın eve girdiğimden beri ayaklarımı öpüp duruyor. Sen başıma zeytinyağı sürmedin, ama bu kadın ayaklarıma güzel kokulu yağ sürdü. Bu nedenle sana şunu söyleyeyim, kendisinin çok olan gü- nahları bağışlanmıştır. Çok sevgi göstermesinin nedeni budur. Oysa kendisine az bağışlanan, az sever.” Sonra kadına, “Günahların bağışlandı” dedi. İsa’yla birlikte sofrada oturanlar kendi The Journal of Academic Social Science Yıl:7, Sayı: 98, Kasım 2019, s. 198-216 Hıristiyan Sanatında Tövbekarlığın Simgesi: Mecdelli Meryem aralarında, “Kim bu adam? Günahları bile bağışlıyor!” şeklinde konuşmaya başladılar. İsa ise kadına, “İmanın seni kurtardı, esenlikle git” dedi (Luka 7: 36-50)”, “İsa, Fısıh Bayramı’ndan altı gün önce, ölümden dirilttiği Lazar’ın bulunduğu Beytanya’ya geldi. Orada kendisi için bir ziyafet düzenlediler. Marta hizmet ediyordu. İsa’yla birlikte sofrada oturanlardan biri de La- zar’dı. Meryem, çok değerli saf hintsümbülü yağından yarım litre kadar getirerek İsa’nın ayak- larına sürdü ve saçlarıyla ayaklarını sildi. Ev yağın güzel kokusuyla doldu. Ama öğrencilerin- den biri, İsa’ya sonradan ihanet eden Yahuda İskariot, “Bu yağ neden üç yüz dinara satılıp parası yoksullara verilmedi?” dedi. Bunu, yoksullarla ilgilendiği için değil, hırsız olduğu için söylüyordu. Ortak para kutusu ondaydı ve kutuya konulandan aşırıyordu. İsa, “Kadını rahat bırak” dedi. “Bunu benim gömüleceğim gün için saklasın (Yuhanna 12: 1-7)”, “İsa Beytan- ya’da cüzamlı Simun’un evindeyken, yanına bir kadın geldi. Kadın kaymaktaşından bir kap içinde çok değerli, güzel kokulu yağ getirmişti. İsa sofrada otururken, kadın yağı O’nun başına döktü. Öğrenciler bunu görünce kızdılar. “Nedir bu savurganlık?” dediler. “Bu yağ pahalıya satılabilir, parası yoksullara verilebilirdi.” Söylenenleri farkeden İsa, öğrencilerine, “Kadını neden üzüyorsunuz?” dedi. “Benim için güzel bir şey yaptı. Yoksullar her zaman aranızdadır, ama ben her zaman aranızda olmayacağım. Kadın bu güzel kokulu yağı, beni gömülmeye hazır- lamak için bedenimin üzerine boşalttı (Matta 26: 6-12)”, “İsa Beytanya’da cüzamlı Simun’un evinde sofrada otururken yanına bir kadın geldi. Kadın kaymaktaşından bir kap içinde çok de- ğerli, saf hintsümbülü yağı getirmişti. Kabı kırarak yağı O’nun başına döktü. Bazıları buna kızdılar; birbirlerine, “Bu yağ niçin böyle boş yere harcandı? Üç yüz dinardan fazlaya satılabi- lir, parası yoksullara verilebilirdi” diyerek kadını azarlamaya başladılar. “Kadını rahat bıra- 201 kın” dedi İsa. “Neden üzüyorsunuz onu? Benim için güzel bir şey yaptı. Yoksullar her zaman aranızdadır, dilediğiniz anda onlara yardım edebilirsiniz; ama ben her zaman aranızda olma- yacağım. Kadın elinden geleni yaptı, beni gömülmeye hazırlamak üzere daha şimdiden bede- nimi yağladı. (Markos 14: 3-8)”. Simun’un evinde İsa’nın ayaklarını yağlayan kadının adı yalnızca Yuhanna İncil’inde 12: 1-7) Meryem olarak geçmektedir. Luka’da (7: 36-50) günahkâr kadın, Matta (26: 6-12) ve Markos (14: 3-8) İncili’nde ise kadın olarak geçmektedir. Batı Sanatındaki örneklere baktığı- mızda Luka ve Yuhanna İncili’nde anlatıldığı gibi Mecdelli Meryem’in İsa’nın ayaklarını yağ- ladığı (Giovanni da Milano, Rinuccini Şapeli, 1365) (Resim:5) ve saçlarıyla sildiği (Lucas Mo- ser, Azize Mecdelli Meryem Kilisesi, Tiefenbronn, 1431) (Resim: 6), (Peter Paul Rubens, The Hermitage St Petersburg, 1618-1620) (Resim: 7) örnekler mevcuttur. Öte yandan Matta ve Markos İncili’nde bahsedildiği gibi kadının yağı İsa’nın başından döktüğüne ait örnek tespit edilememiştir. Ortodoks kilisesi Marta’nın kızkardeşi, Bethanili Meryem ve Simonun evinde İsa’nın ayaklarını yağlayan günahkâr kadının aslında tek bir kadına atıfta bulunulduğu ve adının da Mecdelli Meryem olduğunu reddetmektedir. Dolayısıyla bu üç kişinin farklı kişiler olduğuna inanmaktadır. Aksine Katolik kilisesi bu üç kadının tek bir kişi olarak Mecdelli Meryem’i ifade ettiğini kabul eder. 591 yılında Papa Gregory bunu ilan etmiştir. Clairvaux Bernard ve diğer Sisteryen tarikatı üyeleri reddedene kadar yani 12. Yüzyıla kadar bu şekilde kabul görmeye devam etmiştir. Kilise babalarının da bu konuda kesin bir kararı yoktur. Ancak Matta incili’nde “Celile’den İsa’nın ardından gelip…” ve Luka İncili’nde “günahkâr olarak tanınan bir kadın” ifadeleri Marta’nın kızkardeşi Bethanili Meryem’in ile İsa’nın ayaklarını yağlayan kişinin Mec- delli Meryem olduğu görüşünü desteklemektedir. Günümüzde ise Katolik kilisesi bu inanışı reddetmektedir (Murray, 1996, 292) (Cross, 1997, 1049). The Journal of Academic Social Science Yıl:7, Sayı: 98, Kasım 2019, s. 198-216 Hıristiyan Sanatında Tövbekarlığın Simgesi: Mecdelli Meryem 2.2. İsa Meryem ve Martha’nın Evinde Bu olay yalnızca Luka İncili’nde anlatılmaktadır. “İsa, öğrencileriyle birlikte yola de- vam edip bir köye girdi. Marta adında bir kadın İsa’yı evinde konuk etti. Martha’nın Meryem adındaki kız kardeşi, Rab’bin ayakları dibine oturmuş O’nun konuşmasını dinliyordu. Marta ise işlerinin çokluğundan ötürü telaş içindeydi. İsa’nın yanına gelerek, “Ya Rab” dedi, “Kardeşi- min beni hizmet işlerinde yalnız bırakmasına aldırmıyor musun? Ona söyle de bana yardım etsin.” Rab ona şu karşılığı verdi: “Marta, Marta, sen çok şey için kaygılanıp telaşlanıyor- sun. Oysa gerekli olan tek bir şey vardır. Meryem iyi olanı seçti ve bu kendisinden alınmayacak (Luka 10: 38-42)”. Batı sanatına ait örneklerde ikonografide bahsedildiği gibi Marta ev işleri ile meşgulken, Meryem İsa’nın ayaklarının dibinde oturmuş, onu dinlerken resmedilmiştir. (Tinto- retto, Alte Pinakothek, 1570-1573), (Diego Velazquez, National Gallery of London, 1618), (Jo- hannes Vermmer, National Galleries Scotland, 1654-1656) (Resim: 8. 9). 2.3. Lazarus’un Dirilişi “Bethanya’dan Lazarus adlı bir adam hasta düşmüştü. Meryem ile kız kardeşi Marta da oradaydılar. Hasta Lazarus, Rab’be güzel kokulu yağ sürüp saçlarıyla O’nun ayaklarını silen kadındı. Hasta Lazarus ise Meryem’in kardeşiydi. İki kız kardeş İsa’ya, “Rab, sevdiğin kişi hasta” diye haber gönderdiler. İsa bunu işitince, “Bu hastalık ölümle sonuçlanmayacak; Tan- rı’nın yüceliğine, Tanrı Oğlu’nun yüceltilmesine hizmet edecek” dedi. İsa Marta’yı, kız kardeşi- ni ve Lazar’ı severdi. Bu nedenle, Lazar’ın hasta olduğunu duyunca bulunduğu yerde iki gün 202 daha kaldıktan sonra öğrencilere, “Yahudiye’ye dönelim” dedi. Öğrenciler, “Rabbî” dediler, “Yahudi yetkililer demin seni taşlamaya kalkıştılar. Yine oraya mı gidiyorsun?” İsa şu karşılığı verdi: “Günün on iki saati yok mu? Gündüz yürüyen sendelemez. Çünkü bu dünyanın ışığını görür. Oysa gece yürüyen sendeler. Çünkü kendisinde ışık yoktur.” Bu sözleri söyledikten son- ra, “Dostumuz Lazar uyudu” diye ekledi, “Onu uyandırmaya gidiyorum.” Öğrenciler, “Ya Rab” dediler, “Uyuduysa iyileşecektir.” İsa Lazar’ın ölümünden söz ediyordu, ama onlar ola- ğan uykudan söz ettiğini sanmışlardı. Bunun üzerine İsa açıkça, “Lazar öldü” dedi. “İman ede- siniz diye, orada bulunmadığıma sizin için seviniyorum. Şimdi onun yanına gidelim.” “İkiz” diye anılan Tomas öbür öğrencilere, “Biz de gidelim, O’nunla birlikte ölelim!” dedi. İsa La- zar’ı Diriltiyor. İsa Beytanya’ya yaklaşınca Lazar’ın dört gündür mezarda olduğunu öğrendi. Beytanya, Yeruşalim’e on beş ok atımı kadar uzaklıktaydı. Birçok Yahudi, kardeşlerini yitiren Martha’yla Meryem’i avutmaya gelmişti. Marta İsa’nın geldiğini duyunca O’nu karşılamaya çıktı, Meryem ise evde kaldı. Marta İsa’ya, “Ya Rab” dedi, “Burada olsaydın, kardeşim ölmez- di. Şimdi bile, Tanrı’dan ne dilersen Tanrı’nın onu sana vereceğini biliyorum.” İsa, “Kardeşin dirilecektir” dedi. Marta, “Son gün, diriliş günü onun dirileceğini biliyorum” dedi. İsa ona, “Diriliş ve yaşam Ben’im” dedi. “Bana iman eden kişi ölse de yaşayacaktır. Yaşayan ve bana iman eden asla ölmeyecek. Buna iman ediyor musun?” Marta, “Evet, ya Rab” dedi. “Senin, dünyaya gelecek olan Tanrı’nın Oğlu Mesih olduğuna iman ettim.” Bunu söyledikten sonra gidip kız kardeşi Meryem’i gizlice çağırdı. “Öğretmen burada, seni çağırıyor” dedi. Meryem bunu işitince hemen kalkıp İsa’nın yanına gitti. İsa henüz köye varmamıştı, hâlâ Marta’nın kendisini karşıladığı yerdeydi. Meryem’le birlikte evde bulunan ve kendisini teselli eden Yahu- diler, onun hızla kalkıp dışarı çıktığını gördüler. Ağlamak için mezara gittiğini sanarak onu izlediler. Meryem İsa’nın bulunduğu yere vardı. O’nu görünce ayaklarına kapanarak, “Ya Rab” dedi, “Burada olsaydın, kardeşim ölmezdi.” Meryem’in ve onunla gelen Yahudiler’in ağladığını gören İsa’nın içini hüzün kapladı, yüreği sızladı. “Onu nereye koydunuz?” diye sor- du. O’na, “Ya Rab, gel gör” dediler. İsa ağladı. Yahudiler, “Bakın, onu ne kadar seviyormuş!” The Journal of Academic Social Science Yıl:7, Sayı: 98, Kasım 2019, s. 198-216 Hıristiyan Sanatında Tövbekarlığın Simgesi: Mecdelli Meryem dediler. Ama içlerinden bazıları, “Körün gözlerini açan bu kişi, Lazar’ın ölümünü de önleyemez miydi?” dediler. İsa yine derinden hüzünlenerek mezara vardı. Mezar bir mağaraydı, girişinde de bir taş duruyordu. İsa, “Taşı çekin!” dedi. Ölenin kız kardeşi Marta, “Rab, o artık kokmuş- tur, öleli dört gün oldu” dedi. İsa ona, “Ben sana, ‘İman edersen Tanrı’nın yüceliğini görecek- sin’ demedim mi?” dedi. Bunun üzerine taşı çektiler. İsa gözlerini gökyüzüne kaldırarak şöyle dedi: “Baba, beni işittiğin için sana şükrediyorum. Beni her zaman işittiğini biliyordum. Ama bunu, çevrede duran halk için, beni senin gönderdiğine iman etsinler diye söyledim.” Bunları söyledikten sonra yüksek sesle, “Lazar, dışarı çık!” diye bağırdı. Ölü, elleri ayakları sargılarla bağlı, yüzü peşkirle sarılmış olarak dışarı çıktı. İsa oradakilere, “Onu çözün, bırakın gitsin” dedi (Yuhanna 11: 1-44)”. Meryem’in erkek kardeşi Lazarus’un hastalığı ve sonrasında yaşanan olaylar yalnızca Yuhanna İncili’nde bahsedilmektedir. Ayrıca Yuhanna İncili’nde Meryem’in daha önce Farisi- lerin Evinde İsa’nın ayaklarını yağlayan kadın olduğu açıkça vurgulanmıştır. Duccio di Buonin- segna’nın (Kimbell Art Museum, 1308-1311) ve Giotto’nun (Magdalen Şapeli, San Francesco Assisi, yaklaşık 1320) (Resim: 10) eserlerinde ikonografide bahsedildiği gibi mezar bir mağara şeklinde gösterilmiş ve girişinde duran taş İsa’nın emri ile iki kişi tarafından taşınırken resme- dilmiştir. İsa’nın “Lazar dışarı çık” ifadesinde olduğu gibi mağaranın girişinde tüm vücudu sar- gılarla sarılmış şekilde beklemektedir. Duccio’nun eserinde Mecdelli Meryem ikonografide bahsedildiği gibi İsa’nın ayaklarının önüne kapanmış şekilde görülmektedir. Giottto’nun eserin- de (Resim: 10) ise muhtemelen kız kardeşi Marta’da yanında bulunmaktadır. Giovanni da Mila- 203 no’nun eserinde (Rinuccini Şapeli Floransa, 1365) ise ikonografinin aksine Lazarus mağaradan değil de mezardan çıkarken resmedilmiştir. Diğer örneklerin aksine Lazarus’un vücudu sargı- larla sarılı değil de başını da örten bir kıyafetle gösterilmiştir. Dolayısıyla ikonografiye uygun- luk söz konusu değildir. Mecdelli Meryem İsa’nın ayakları önünde değil de yanı başında dur- maktadır. Rönesans dönemi örneklerinde mağara yerine günümüzdeki mezar kullanıldığı dikkat çekmektedir. (Albrecht Ouwater, Staatliche Museen Berlin, 1455) (Resim: 11) 2.4. Çarmıha Geriliş Mecdelli Meryem’in adı İsa’nın çarmıha gerilişine şahit olan kadınlar arasında geçmek- tedir. Bunu da Matta 27: 55-56, Markos 15:40 ve Yuhanna 19:25 İncillerinde açıkça görebil- mekteyiz. “Orada, olup bitenleri uzaktan izleyen birçok kadın vardı. Bunlar, Celile’den İsa’nın ardından gelip O’na hizmet etmişlerdi. Aralarında Mecdelli Meryem, Yakup ile Yusuf’un annesi Meryem ve Zebedi oğullarının annesi de vardı (Matta 27: 55-56)”, “Olup bitenleri uzaktan izleyen bazı kadınlar da vardı. Aralarında Mecdelli Meryem, küçük Yakup ile Yose’nin annesi Meryem ve Salome bulunuyordu (Markos 15:40)”, “İsa’nın çarmıhının yanında ise annesi, teyzesi, Klopas’ın karısı Meryem ve Mecdelli Meryem duruyordu” (Yuhanna 19:25)”. İsa’nın çarmıha gerilişi sahnelerinde Mecdelli Meryem ya İsa’nın ayakları önünde eğil- miş (Giotto, Arena Şapeli Padova, 1305) (Resim: 12) ya da çarmıha sarılmış (Simone Martini, Antwerp, 1333) (Resim: 13) ya da üzgün olarak yerde otururken (Matthias Grünewald, Unterli- den Museum Colmar, 1515) (Resim: 14) resmedilmiştir. Meryem çarmıhın önünde hep üzgün şekilde görülmektedir. Hatta Matthias Grünewald’ın Isenheim Altarında (Resim: 14) İsa’nın ölümünden duyduğu acı ile birlikte kendi günahlarından duyduğu pişmanlıkta sahneye yansıtıl- mıştır. İsa’dan af diler şekilde ellerini birleştirmiş dua ederken gösterilmiştir (Muray, 1996:293). Meryem’in atribüsü olan yağ kabı da hemen yanı başında dikkat çekmektedir. Çar- The Journal of Academic Social Science Yıl:7, Sayı: 98, Kasım 2019, s. 198-216 Hıristiyan Sanatında Tövbekarlığın Simgesi: Mecdelli Meryem mıhtan indiriliş sahnelerinde de Mecdelli Meryem karşımıza çıkmaktadır. Fra Angelico’nun (San Marco Museum, 1437-1440) (Resim: 15) eserinde İsa çarmıhtan indirilirken Mecdelli Meryem onun ayaklarını öperken gösterilmiştir (Murray, 1996, 293). 2.5. Mezara Konuluş “Akşama doğru Yusuf adında zengin bir Aramatyalı geldi. O da İsa’nın bir öğrencisiy- di. Pilatus’a gidip İsa’nın cesedini istedi. Pilatus da cesedin ona verilmesini buyurdu. Yusuf cesedi aldı, temiz keten beze sardı, kayaya oydurduğu yeni mezarına yatırdı. Mezarın girişine büyük bir taş yuvarlayıp oradan ayrıldı. Mecdelli Meryem ile öteki Meryem ise orada, mezarın karşısında oturuyorlardı (Matta 27: 57-61)”, “Yusuf keten bez satın aldı, cesedi çarmıhtan in- dirip beze sardı, kayaya oyulmuş bir mezara yatırarak mezarın girişine bir taş yuvarla- dı. Mecdelli Meryem ile Yose’nin annesi Meryem, İsa’nın nereye konulduğunu gördüler (Mar- kos15:46-47)”. Matta ve Markos İncillerinden İsa’nın mezara yerleştirilmesinde Mecdelli Meryem’in yanı başında olduğunu öğrenmekteyiz. Taddeo Gaddi’nin eserinde (Capella di Bardi di Vernio Floransa, 1335-1340) (Resim: 16) mezara yerleştirilen İsa’nın yanı başında uzun sarı saçları ile Mecdelli Meryem karşımıza çıkmaktadır. Rogier van der Weyden’in eserinde (Galleria degli Uffizi Floransa, 1450) (Resim: 17) Matta İncili’nde anlatıldığı gibi temiz keten beze sarılı İsa, kayaya oydurulan mezara yerleştirilirken resmedilmiştir. Mecdelli Meryem ise hemen önünde diz çökmüş şekilde görülmektedir. 204 2.6. İsa’nın Dirilişi “Şabat Günü’nü izleyen haftanın ilk günü, tan yeri ağarırken, Mecdelli Meryem ile öbür Meryem mezarı görmeye gittiler (Matta:28: 1)”, “Şabat Günü geçince, Mecdelli Meryem, Yakup’un annesi Meryem ve Salome gidip İsa’nın cesedine sürmek üzere baharat satın aldılar. (Markos 16: 1)”, “Kadınlar haftanın ilk günü, sabah çok erkenden, hazırlamış oldukları baha- ratı alıp mezara gittiler. Bunları elçilere anlatanlar, Mecdelli Meryem, Yohanna, Yakup’un annesi Meryem ve bunlarla birlikte bulunan öbür kadınlardı (Luka 24: 1-11)”, “Bundan sonra öğrenciler yine evlerine döndüler. Meryem ise mezarın başında durmuş ağlıyordu (Yuhanna 20: 10-11)” Mecdelli Meryem, diriliş sahnelerinde de İsa’nın göründüğü üç Meryem’den biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Kanonik İncillerin hepsinde Mecdelli Meryem’in bulunduğu belirtilmiş- tir. Batı sanatındaki örneklerde benzer kompozisyon dikkat çekmektedir. İsa’nın mezarının ka- pağı açılmış ve üzerinde melek figürü otururken, diğer yanda Mecdelli Meryem ile birlikte iki kadın figürü görülmektedir (Duccio di Buoninsegna, Museo dell’Opera dell Duomo, 1308- 1311) (Resim: 18). 2.7. Dokunma Bana “Noli me tangere” “Bundan sonra öğrenciler yine evlerine döndüler. Meryem ise mezarın dışında durmuş ağlıyordu. Ağlarken eğilip mezarın içine baktı. Beyazlara bürünmüş iki melek gördü; biri İsa’nın cesedinin yattığı yerin başucunda, öteki ayakucunda oturuyordu. Meryem’e, “Kadın niçin ağlıyorsun?” diye sordular. Meryem, “Rabbim’i almışlar” dedi. “O’nu nereye koydukla- rını bilmiyorum.” Bunları söyledikten sonra arkasına döndü, İsa’nın orada, ayakta durduğunu gördü. Ama O’nun İsa olduğunu anlamadı. İsa, “Kadın, niçin ağlıyorsun?” dedi. “Kimi arıyor- sun?” Meryem O’nu bahçıvan sanarak, “Efendim” dedi, “Eğer O’nu sen götürdünse, nereye koyduğunu söyle de gidip O’nu alayım.” İsa ona, “Meryem!” dedi. O da döndü, İsa’ya İbrani- The Journal of Academic Social Science Yıl:7, Sayı: 98, Kasım 2019, s. 198-216 Hıristiyan Sanatında Tövbekarlığın Simgesi: Mecdelli Meryem ce, “Rabbuni!” dedi. Rabbuni, öğretmenim demektir. İsa, “Bana dokunma!” dedi. “Çünkü da- ha Baba’nın yanına çıkmadım. Kardeşlerime git ve onlara söyle, benim Babam’ın ve sizin Ba- banız’ın, benim Tanrım’ın ve sizin Tanrınız’ın yanına çıkıyorum.” Mecdelli Meryem öğrencile- rin yanına gitti. Onlara, “Rab’bi gördüm!” dedi. Sonra Rab’bin kendisine söylediklerini onlara anlattı (Yuhanna 20: 14-18)” İsa’nın dirildikten sonra insanlara görünmesi sadece Yuhanna İncili’nde anlatılmaktadır ve göründüğü ilk kişi yine Mecdelli Meryem’dir. Bu konu batı sanatında üç şekilde karşımıza çıkmaktadır. İlk olarak Giotto’nun eserinde (Resim: 19) (1304-1306, Arena Şapeli, Padova) olduğu gibi İsa’nın dirilişi ile birlikte ele alınmıştır. Sahnenin sol tarafında boş mezar ve uyuyan askerler görülürken, sol tarafta eli ile “bana dokunma” işareti yapan İsa ve ellerini ona doğru uzatan Mecdelli Meryem yer almaktadır. İkinci olarak kayaya oyulan mezarın önünde İsa ve önünde secdeye kapanan Mecdelli Meryem kırmızı elbisesi ve uzun sarı saçları ile dikkat çek- mektedir. İkonografide bahsedildiği gibi Mecdelli Meryem’in İsa’yı bahçıvan sanmasına neden olan çapa İsa’nın elinde görülmektedir (Fra Angelico, 1440-1442, San Marco Manastırı) (Re- sim: 20). Üçüncü tip ise Tiziano’nun eserinde (1511-1512, National Gallery of London) (Re- sim: 21) görüldüğü üzere mezar olmadan İsa ve ona secde eden Mecdelli Meryem dikkat çek- mektedir. Mecdelli Meryem yine kırmızı pelerinli ve uzun sarı saçlıdır. İsa’nın bahçıvan oldu- ğunu gösteren çapa yine elinde durmaktadır. 2.8. Altın Efsane’ye göre Mecdelli Meryem 205 2.8.1. Marsilya’ya Yolculuk İsa’nın göğe yükselmesinden 14 yıl sonra havariler İsa’nın öğretilerini yaymak için farklı bölgelere gitmişlerdir. Aziz Peter, Mecdelli Meryem’i İsa’nın havarilerinden biri olan Aziz Maximus’a emanet etmiştir. Sonra Aziz Maximus, Mecdelli Meryem, Marta, Lazarus, Martilla, İsa’nın gözlerini açtığı kör Aziz Cedonius ve diğer Hristiyanlarla birlikte dümeni ol- mayan bir gemi ile yola çıkmışlar ve sonunda Tanrı’nın gücü ile güvenli bir şekilde Marsilya’ya ulaşmışlardır. Meryem burada yaşayan pagan halkı Hıristiyanlığa döndürmek için vaazlar etmiş- tir. Yörenin pagan halkı önce bu kutsal kişileri reddetmiştir. Ancak daha sonra Marsilyalı yöne- ticiler için gösterdikleri mucizeler (ölü kraliçeyi diriltmesi ve çocuk sahibi olmalarını sağlaması) yöre halkının inanmasına sebep olmuştur. Marsilya’daki halk putlara ait tüm tapınakları yıkmış ve yerine Hıristiyan kiliseleri inşa etmiştir. Ortak karar ile Lazarus Marsilya’nın piskoposu se- çilmiştir. Daha sonra Mecdelli Meryem ve Aziz Maximin Aixen Provence’ye gitmiştir. Oradaki insanları İsa’nın dinine çevirmişlerdir ve Aziz Maximin piskopos olarak seçilmiştir. Marta ise Toscana’da misyonerlik faaliyetlerine devam etmiştir (Voragine, 1994, 357). Bu ikonografi özellikle Mecdelli Meryem’e adanan kiliselerde işlenmiştir. Batı sanatına ait örneklerden Giot- to’nun eserinde (1320, Magdalen Şapeli) (Resim: 22) Altın Efsane’de bahsedildiği gibi dümeni olmayan bir gemi ile Marsilya’ya yolculuk resmedilmiştir. Ayrıca sahnenin sol alt köşesinde Saint Baume yakınlarında inzivaya çekilen Mecdelli Meryem gösterilmiştir. Almanya Tiefenb- ronn’da bulunan Azize Mecdelli Meryem Kilisesi’nde bulunan en ünlü ve önemli Azize Mec- delli Altarında (Resim: 6) Altın Efsane’de anlatılan ikonografinin tamamı resmedilmiştir. Altar panosu açık haldeyken Matha, Lazarus ve Mecdelli Meryem’in tam boy portreleri yer almakta- dır. Kapalı iken soldaki panelde dümeni olmayan gemi ile Marsilya’ya yolculuk, ortadaki pane- lin alt kısmında Marsilya’ya yolculuk sırasında Mecdelli Meryem’e eşlik eden Marta, Lazarus, Aziz Maximin ve Cedonius bir sundurmanın altında uyuması, üst kısımda ise Mecdelli Mer- The Journal of Academic Social Science Yıl:7, Sayı: 98, Kasım 2019, s. 198-216 Hıristiyan Sanatında Tövbekarlığın Simgesi: Mecdelli Meryem yem’in şehirdeki yöneticilere görünmesi ve onları Hıristiyanlığa döndürmesi resmedilmiştir (Morris, 2012, 79). 2.9. Mecdelli Meryem’in Göğe Yükselmesi Günümüzde haç yeri olan Saint Baume yakınlarında ıssız bir dağda inzivaya çekilen Meryem burada günahlarına kefaret olsun diye 30 yıl oruçla geçirmiştir. Günde yedi kez melek- ler yeryüzüne inip onu cennete götürmüşler ve o anda ilahiler okunmuştur (Voragine, 1994, 360). 9. yüzyılda güney İtalya’da yazılmış bir başka efsane, Vita Eremetica’ya göre ise İsa’nın göğe yükselmesinden sonra çölde inzivaya çekilen Mecdelli Meryem 30 yıl boyunca çölde ye- meksiz ve kıyafetsiz yaşamıştır (Erhardt, Morris, 2012: 8-9) Giotto’nun Asisi’deki Mecdelli Meryem şapelinde yer alan freskte (Resim: 23) keşiş Zosimus’un 30 yıl boyunca çölde kıyafet- siz yaşayan Mecdelli Meryem’e pelerinini vermesi resmedilmiştir. Mecdelli Meryem’in çölde tövbekâr olarak yaşamasının aslında Mısırlı Meryem efsanesinden türetildiğine inanılmaktadır. Efsaneye göre Mısırlı Meryem 5. yüzyılda yaşamıştır. 12 yaşında kötü bir kadın olmuştur ve bu şekilde 17 yıl yaşamıştır. Kudüs’e gitmek için gerekli parayı bu şekilde sağlamıştır. Kudüs’e gelince tapınağa girmesine izin verilmemiştir. Bunun üzerine günahlarının farkına varıp hemen tövbe etmiş ve yalnız başına çölde yaşamıştır. 47 yıl sonra keşiş Zosimus onunla birlikte son ayine katılmıştır. Ertesi gün ölmüştür. Keşiş Zosimus onu bir aslanla birlikte defnetmiştir. Mı- sırlı Meryem’in tasvirleri Mecdelli Meryem’e ait tasvirleri etkilemiştir. Her iki azizede sıklıkla vücutlarını saran uzun saçlarla ya mağara gibi bir yerde ya da açık hava da inzivaya çekilirken gösterilmiştir. Ayrıca her ikisi de ölmeden önce son komünyonlarını alırken resmedilmişlerdir 206 (Erhardt, Morris, 2012, 9) (Murray, 1996, 293) (Resim: 26, 27). Batı Sanatında bu konu ile alakalı tasvirlerde etrafı meleklerle çevrili Mecdelli Mer- yem göğe yükselmiş şekilde tasvir edilmiştir. Grimani Breviary resimli el yazma eserde yer alan tövbekâr Mecdelli Meryem isimli eserinde (1510, Biblioteca Nazionale Venedik) ikonografide bahsedildiği gibi ıssız bir dağda inzivaya çekilen Mecdelli Meryem otururken görülmektedir. Uzun sarı saçları, kırmızı pelerini ve hemen ayağının önündeki yağ kabı dikkat çekmektedir. Gökyüzünde ise melekler tarafından göğe yükselen Mecdelli Meryem fark edilmektedir. Dome- nichino’nun eserinde (1620, The Hermitage, St. Petersburg) (Resim: 24) etrafı meleklerle çevrili Mecdelli Meryem sarı uzun saçları ve yağ kabı ile dikkat çekmektedir. Jose Antolinez’in ese- rinde de (1670-1675, Museo del Prado) (Resim: 25) melekler tarafından gökyüzüne alınan Mecdelli Meryem yarı çıplak olarak gösterilmiştir. 2.10. Mecdelli Meryem’in Ölümü Mecdelli Meryem’in ölümü de yine Altın Efsane’de anlatılmaktadır. Son 30 yılını Pro- vence’de çölde geçiren Mecdelli Meryem dünya nimetlerinden elini eteği çekmiştir. Son günle- rini gençliğindeki günahlarına kefaret olsun diye dua ederek geçirmiştir. Mecdelli Meryem melekler tarafından Aix-en Provence’de Aziz Maximin’in şapeline taşınmıştır. Piskopos Aziz Maximin’in ona gelerek son komünyonunu yapmıştır. Kutsanmış ekmeği verirken meleklerle çevrili Mecdelli Meryem onun önünde diz çökmüş şekilde durmaktadır. O anda mutluluk göz- yaşlarını dökerek yere uzanmış ve ruhunu teslim etmiştir (Erhardt, Morris, 2012: 7) (Resim: 25). Ortodoks kilisesi efsanesine göre bakire Meryem ile Vaftizci Yahya birlikte Efes’e gitmiş- tir. Daha sonra orada ölmüş ve gömülmüştür. Daha geç bir efsaneye göre ise İsa’yı takip etme- den önce yani dünya zevklerinden vazgeçmeden önce Mecdelli Meryem’in Vaftizci Yahya ile nişanlandığına inanılmaktadır. (Farmer, 1997, 339) (Cross, 1997, 1049) (Taylor, 2003, 99). The Journal of Academic Social Science Yıl:7, Sayı: 98, Kasım 2019, s. 198-216 Hıristiyan Sanatında Tövbekarlığın Simgesi: Mecdelli Meryem Mecdelli Meryem’e bağlılık, Avrupa’da 9. ve 10. yüzyılda başlamasına rağmen asıl po- pülaritesinin artması 12. yüzyılda Güney Fransa’da oluşan kült merkezi ile paraleldir. 13. Yüz- yılda gerçekleşen önemli olay hem Mecdelli Meryem’in önemli bir karakter olmasına hem de ona inancın oluşmasında önemli etkisi olmuştur. 1279 yılında Salerno Prensi II. Charles Mec- delli Meryem’in hikâyesinin seyrini büyük ölçüde değiştirecek gerçek röliklere Fransa’nın gü- neyinde Aziz Maximin denilen yerde ulaştığını iddia etmiştir. Rüyasında Mecdelli Meryem ona röliklerinin Vezelay’da olmadığını ve aslında onların ölümünden beri Aix en Provence kentinin yakında bulunduğunu söylemiştir. Bu rüyaya dayanılarak II. Charles 9 Aralıkta Saint Maximin kilisesindeki bir mezarın açılış törenine başkanlık etmiştir. Mezar açılınca azizenin kalıntıları mucizevi bir şekilde yeniden keşfedilmiştir. On gün sonra azizenin cesedinin kimliğini kesinleş- tirmek için toplanılmıştır. 1283 yılında Mecdelli Meryem’in kafatası altın bir rölikerin içine konulmuştur. 1295 yılında ise VIII. Boniface bu yer için papalık onayını vermiştir ve Domini- kanları Mecdelli Meryem’in mezarının koruyucuları olarak atamıştır. Ve böylelikle Azize Mec- delli Meryem için yeni bir kült merkezi oluşturulmuştur. Bunu takip eden yüzyılda Mecdelli Meryem’in görsel sanattaki yeri artış göstermiş ve bu artış Avrupa’nın diğer bölümlerine de yayılmıştır (Erhardt, Morris, 2012, 10-11). Sonuç Günahkâr bir yaşamın ardından tövbe edip günahlarından arınan ve İsa’nın en gözde havarilerinden biri olan Mecdelli Meryem Hıristiyan sanatında önemli bir yere sahiptir. Kano- nik İncillerde Marta ve Lazarus’un kızkardeşi ve İsa’nın ayaklarını yağlayan günahkâr kadın 207 olarak bahsedilen Mecdelli Meryem, tasvirlerde sıklıkla uzun sarı ya da kızıl saçlı, kırmızı pele- rinli ve yağ kabı ile görülmektedir. Bazen saçları vücudunu kaplar ki bu görüntü de kötü hayatı bırakıp tövbe etmiş Mısırlı Meryem’den kaynaklıdır. Kanonik İncillerde günahkâr kadın olarak adı geçen Mecdelli Meryem, İsa’nın havarilerinden biri olduktan sonra çarmıha gerilmesinde ve mezara konuluşunda daima karşımıza çıkan bir figür olmuştur. İsa’nın dirildiğinde göründüğü ilk kişi yine O’ dur. Bu da Mecdelli Meryem ve İsa arasındaki özel ilişkiyi vurgulamaktadır. 13. yüzyıla tarihlendirilen Altın Efsane’de bahsi geçen Marsilya ve Provence bölgesi Mecdelli Meryem’in hayatı için çok önemli merkezlerdir. Hatta bu bölgelerin koruyucu azizesidir. Altın Efsane’da anlatılan hikâyeden kaynaklı olarak Marsilya’ya dümensiz bir gemi ile giderek Hris- tiyanlığı yaymaya çalışmıştır. Daha sonra Aziz Maximin ile Provence bölgesine geçmiş ve bu- rada öldüğü düşünülmüştür. Mecdelli Meryem’e adanan kiliselerde başlıca işlenen tasvir konu- ları, Mecdelli Meryem’in Marsilya’da yaşadıkları, daha sonra Saint Baume yakınlarındaki bir dağda inzivaya çekilişi ve son komünyonudur. 13. Yüzyılda Aix en Provence bölgesinde rölik- lerinin bulunması Fransa’da anısının hep canlı kalmasına neden olmuştur. The Journal of Academic Social Science Yıl:7, Sayı: 98, Kasım 2019, s. 198-216 Hıristiyan Sanatında Tövbekarlığın Simgesi: Mecdelli Meryem 208 Resim: 1 https://www.wga.hu/art/d/donatell/3_late/various/3magda_1.jpg The Journal of Academic Social Science Yıl:7, Sayı: 98, Kasım 2019, s. 198-216 Hıristiyan Sanatında Tövbekarlığın Simgesi: Mecdelli Meryem Resim: 2 Resim: 3 209 Resim: 4 Resim: 5 Resim: 2 https://www.wga.hu/art/t/tiziano/03_1530s/4magdale.jpg Resim: 3 https://www.wga.hu/art/c/caravagg/02/ 12magda.jpg Resim: 4 https://www.wga.hu/art/g/greco_el/06/0604grec.jpg Resim: 5 https://www.wga.hu/art/g/giovanni/milano/ rinuccin/2south1.jpg The Journal of Academic Social Science Yıl:7, Sayı: 98, Kasım 2019, s. 198-216 Hıristiyan Sanatında Tövbekarlığın Simgesi: Mecdelli Meryem Resim: 6 Resim: 7 210 Resim: 8 Resim: 9 Resim: 6 https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:St_Mary_Magdalene,_Tiefenbron Resim: 7 https://www.wga.hu/art/r/rubens/12religi/39religi.jpg Resim: 8 https://www.wga.hu/preview/t/ tintoret /4_1570s/2martmar.jpg 7.3.2019 Resim: 9 https://www.nationalgalleries.org/art-and-artists/5539 /christ-house-martha-and-mary The Journal of Academic Social Science Yıl:7, Sayı: 98, Kasım 2019, s. 198-216 Hıristiyan Sanatında Tövbekarlığın Simgesi: Mecdelli Meryem Resim: 10 Resim: 11 211 Resim: 12 Resim: 13 Resim: 10 https://www.wga.hu/art/g/giotto/assisi/ lower/magdalen/lazar Resim: 11 https://www.wga.hu/art/o/ouwater/albert/lazarus.jpg Resim: 12 https://www.wga.hu/preview/g/giotto/padova/3christ/chris19.jpg Resim: 13 https://www.wga.hu/preview/s/simone/7last/orsini/3orsini.jpg The Journal of Academic Social Science Yıl:7, Sayı: 98, Kasım 2019, s. 198-216 Hıristiyan Sanatında Tövbekarlığın Simgesi: Mecdelli Meryem Resim: 14 Resim: 15 212 Resim: 16 Resim: 17 Resim: 14 https://www.wga.hu/preview/g/grunewal/2isenhei/1view/1view1c.jpg Resim: 15 https://www.wga.hu/preview/a/angelico/08/2trinita.jpg Resim: 16 https://www.wga.hu/preview/g/gaddi/taddeo/other/5bardi.jpg Resim: 17 https://www.wga.hu/preview/w/weyden/rogier/14pieta/3entombm.jpg The Journal of Academic Social Science Yıl:7, Sayı: 98, Kasım 2019, s. 198-216 Hıristiyan Sanatında Tövbekarlığın Simgesi: Mecdelli Meryem Resim: 18 Resim: 19 213 Resim: 20 Resim: 21 Resim: 18 https://www.wga.hu/art/d/duccio/maesta/verso_2/verso23.jpg Resim: 19 https://www.wga.hu/preview/g/giotto/padova/old/chris21.jpg Resim: 20 https://www.wga.hu/preview/a/angelico/09/cells/01_nolim.jpg Resim: 21 https://www.wga.hu/preview/t/tiziano/01_1510s/08nolim.jpg The Journal of Academic Social Science Yıl:7, Sayı: 98, Kasım 2019, s. 198-216 Hıristiyan Sanatında Tövbekarlığın Simgesi: Mecdelli Meryem Resim: 22 Resim: 23 214 Resim: 24 Resim: 25 Resim: 22 https://www.wga.hu/preview/g/giotto/assisi/lower/magdalen/voyage.jpg Resim: 23 https://www.wga.hu/art/g/giotto/assisi/lower/magdalen/hermit.jpg Resim: 24 https://www.wga.hu/preview/d/domenich/1/marymagd.jpg Resim: 25 https://www.wga.hu/preview/a/antoline/jose/assumpti.jpg The Journal of Academic Social Science Yıl:7, Sayı: 98, Kasım 2019, s. 198-216 Hıristiyan Sanatında Tövbekarlığın Simgesi: Mecdelli Meryem Resim: 26 Resim: 27 215 Resim: 26 https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:St_Mary_Magdalene,_Tiefenbron Resim: 27 Mısırlı Meryem ikonu, 15. yüzyıl, British library KAYNAKLAR Cross, F. L, (1997), The Oxford Dictionary of Christian Church, Oxford University Press, Oxford. Farmer, David Hugh, (1997), The Oxford Dictionary of Saints, Oxford University Press, Oxford. Hall, J., (1974), Dictionary of Subjects and Symbols in Art, Harper&Row Publishers, New York. Hunt, Patrick, (2012) “Irony and Realism in the Iconography of Caravaggio’s Penitent Magdalene”, (Ed. Michelle A. Erhardt, Amy m. Moris), Mary Magdalene Iconographic Studies from the Middle Ages to the Baraque, s. 161-186, Boston. İncil, (1998), Kitabı Mukaddes Şirketi, İstanbul. Livingstone, Elizabeth A, (1990), The Concise Oxford Dictionary of the Christian Church, Oxford University Press, Oxford. Morris, M. Amy, (2012) “The German Iconography of the Saint Magdalene Altarpiece: Documenting its context”, (Ed. Michelle A. Erhardt, Amy m. Moris), Mary Magdalene Iconographic Studies from the Middle Ages to the Baraque, s. 75-104, Boston. Murray, Linda; Murray, Peter, (1996), The Oxford companion to Christian Art and Architecture, Oxford University Press, Oxford. The Journal of Academic Social Science Yıl:7, Sayı: 98, Kasım 2019, s. 198-216 Hıristiyan Sanatında Tövbekarlığın Simgesi: Mecdelli Meryem Taylor, Richard, (2003), How to Read A Church, Ebury Press, London. Tükel, Uşun, (1993), “Batı Sanatında Maria Magdalena’nın Kimliği Problemi ya da Kutsal Metinlerin Karşılaştırmalı Çözümlenmesi Zorunluluğu”, Sanat Tarihinde İkonografik Araştırmalar Güner İnal’a Armağan, Hacettepe Üniversitesi, s.523-537, Ankara. Voragine de, J, (1994), The Golden Legend (Çev. Granger Ryan, Helmut Ripperger), Ayer Company Publishers, USA. 216 The Journal of Academic Social Science Yıl:7, Sayı: 98, Kasım 2019, s. 198-216

Bölümler

• Welcome back to the Museum of Femininity, in this episode we will be exploring the life and art of photographer and painter Dora Maar.
    Dora Maar is perhaps most recognisable for her turbulent affair with Pablo Picasso and for being one of this muses and the subject of his iconic weeping woman series. Although we will be exploring some of this history of their relationship and the impact the breakup had on Maar's life and mental health, we aim to focus mainly on her artistic achievements. We will explore her experimental approach to photography and particularly photomontages, which were fantastical and filled with atmosphere, as well as her success as a career woman creating innovative beauty adverts during the boom of print media.
    In addition to her remarkable body of work we will also spend some time exploring her persona and fiery passionate nature, which made her such a charismatic person to be around. All in all there is much more to Dora Maar than Picasso, so I hope you enjoy learning more about her life with me.

Images - Instagram @themuseumoffemininity
    Sources
    Women artists and the surrealist movement by Whitney Chadwick
    The Story of Art without Men by Katy Hessel
    https://www.artsy.net/article/artsy-editorial-surrealist-photographer-picassos-muse
    https://www.theartstory.org/artist/maar-dora/
    https://www.ft.com/content/0ee21c42-05a6-11ea-9afa-d9e2401fa7ca

• In todays episode we explore the role women played in Medieval European Society, with a focus on Anglo-Saxon Queens and their political and religious influences, the power and respect bestowed on wise and visionary abbesses and nuns and artists who produced embroidery that was praised throughout Europe.

Images - Instagram @themuseumoffemininty

Sources

Femina: A New History of the Middle Ages, Through the Women Written Out of It

Book by Janina Ramirez

https://www.english-heritage.org.uk/learn/histories/women-in-history/queen-bertha-historical-enigma/
    https://www.english-heritage.org.uk/visit/places/whitby-abbey/history-and-stories/st-hild/
    https://www.bl.uk/people/queen-emma
    https://www.historic-uk.com/HistoryUK/HistoryofEngland/Aethelflaed-Lady-of-the-Mercians/
    https://www.historyextra.com/period/norman/bayeux-tapestry-where-make-how-long-who-when-stitch-penises-visit/
    https://www.britannica.com/biography/Saint-Hildegard
    https://www.arthistoryproject.com/artists/hildegard-von-bingen/scivias-i3-god-cosmos-and-humanity/

• Eksik bölüm mü var?

Akışı yenilemek için buraya tıklayın.

• Welcome back to the museum of Femininity. In this episode we will be exploring the life of Helen Keller (1880 - 1968) and American author, activist and lecturer who was also Deafblind. We will be exploring her remarkable life including her prolific body of written work and her achievements in educations, as well as her incredible partnership with teacher Anne Sullivan, who was instrumental in Keller learning to communicate as a child and as an educator who was also visually impaired has an interesting story in her own right.
    In this episode we aim to capture some of Keller's personality and celebrate the barriers she overcame as well as analysing some of the more troubling aspects of her life, particularly around her desire to marry at the age of 36 and the resistance this decision provoked in her family and loved ones.
    I am not an expert in this subject and much of what I discovered when I was reading for this episode I learnt for the first time. I expect there is much of Helen Keller's story left uncovered so I encourage you to read deeper if this topic interests you.

Images Instagram @themuseumoffemininty

Sources
    https://time.com/5918660/helen-keller-disability-history/
    https://www.britannica.com/biography/Helen-Keller
    https://www.afb.org/about-afb/history/helen-keller/biography-and-chronology/biography
    https://www.pbs.org/wnet/americanmasters/helen-keller-relationships-love-and-identity/18982/#:~:text=In%20June%201916%2C%20when%20she,couple%20made%20plans%20to%20marry.

• In this episode we wrap up our marriage series by analysing the tradition of marriage in the Victorian era (1837-1901).
    We will explore the role of marriage in society, why people married and if attitudes to marriage evolved as the century progressed. Through examining such traditions we hope to shine light on the lives of women in Victorian society and how they navigated gender norms and expectations.

Instagram @themuseumoffemininity

Sources
    https://www.english-heritage.org.uk/learn/story-of-england/victorian/
    https://spartacus-educational.com/Wmarriage.htm
    https://www.historyextra.com/period/victorian/how-to-celebrate-victorian-wedding-dresses-food-honeymoon/
    https://www.brides.com/what-is-a-bridal-trousseau-1860910#:~:text=From%20Victorian%20times%2C%20the%20trousseau,if%20skilled%20with%20a%20needle.

• In this mini episode we examine the fascinating story of Boudica (30AD - 61AD) warrior Queen of the Iceni people who led a successful yet blood thirsty campaign against Roman forces who were ruling Britain in this time.
    In addition to the historic events we will also address how Boudica has been portrayed in art and media and how this reflects the culture of the time.

Instagram @themuseumoffemininty

Sources
    https://www.english-heritage.org.uk/learn/story-of-england/romans/
    https://www.worldhistory.org/Boudicca/
    https://www.britannica.com/biography/Boudicca

• In this episode we will be discussing the role marriage played in the Georgian period (1714-1837)
    We will outline the ceremony and the traditions as well as some of the reasons why people married and how this differed in social classes.
    We will explore the pomp and ceremony of royal weddings, and how the press often painted a very different picture to reality. As well as the changes in marriage laws, in order to combat scandalous runaway marriages, some of the pitfalls to marriage and the dangers women faced if they made the wrong choice. We will also explore a case of Harriot Mellon, who went from daughter of an Irish Peasant to a millionaire duchess, through two advantageous marriages, and how this caused ripples throughout society, shining interesting light on the strictness of etiquette and knowing your place in the social order.
    Sources
    The Time Travellers guide to Georgian Britain by Ian Mortimer
    https://englishhistoryauthors.blogspot.com/2016/11/short-simple-and-to-point-regency.html#:~:text=Regency%20era%20wedding%20ceremonies%20were,between%208%20AM%20and%20noon.
    https://victorian-era.org/georgian-era-facts/weddings-marriages.html
    https://www.123helpme.com/essay/Analysis-Of-Social-Class-Mobility-And-Marriage-435139
    https://www.english-heritage.org.uk/learn/story-of-england/georgians/

• In this episode we discuss the career of Meiji era Japanese artist Uemura Shōen (1875 –1949) born in Kyoto she pursued artistic training from the age of 12, partly due to the support of her mother. From there she would have a highly successful career and became known for her paintings of beautiful women and her illustrations of scenes from Noh Plays. However, Uemura lived an unconventional life and did not adhere to the strict gender roles of Japanese society, even causing a stir when she had two children out of wedlock, the father of which was suspected to be her teacher. This is an interesting story about how one incredibly driven and creative woman was able to overcome social stigma to achieve immense respect in her chosen field, which equalled that of her male counterparts.
    I hope you enjoy this episode and apologise for my ropey voice, which is still not quite back to normal after recent thyroid surgery.

Images

Sources
    https://artsandculture.google.com/story/the-inspiring-story-of-uemura-sh%C5%8Den/mwXxZujHMzKwGw?hl=en
    https://www.domestika.org/en/blog/8672-uemura-shoen-the-inspiring-story-of-japan-s-first-female-professional-painter
    Japanese art by Joan Stanley-Baker
    https://www.japantimes.co.jp/culture/2019/05/28/arts/openings-outside-tokyo/bijin-ga-world-fine-feminine-beauty/
    https://www.metmuseum.org/art/collection/search/829412

• Welcome back to the Museum of Femininity. In our new episode we will be discussing marriage in the Tudor Period, but more specifically the process of getting engaged and the wedding ceremony. By accessing key moments like this we hope to learn more about the role of women in society.
    During the Tudor period marriage became more codified with contracts and rules, we also start to see certain marriage traditions that persist today, like having witnesses present. Specific marriage are better documented particularly those of royalty, we will describe the lavish ceremony of Mary Tudors short lived marriage to the King of France, and how this reflects the symbolic importance of an event like this.

Images

Sources
    https://www.historyextra.com/period/tudor/love-and-marriage-in-tudor-england/
    https://tudortimes.co.uk/daily-life/marriage/post-reformation-changes
    https://onthetudortrail.com/Blog/anne-boleyn/guest-articles/the-art-of-courtly-love-anne-boleyn-and-henry-viii/

• In this episode we explore the lives and careers of Angelica Kauffman (1741-1807) and Mary Moser (1744-1819), who were the only two female founding members of the Royal Academy of Art, founded in 1768.
    We will discuss Angelica Kauffman's fame and her unladylike focus on the masculine and epic History painting, considered to be the most respected and accomplished genre of art. As well as her huge achievements and highly successful commissions.
    We will also discuss Mary Moser's career and commitment to the Academy, her work for royalty and her influence among other Academicians.
    Of course we will also explore some of the ways being female affected Moser and Kauffman's place in the RA, including ways in which they were excluded, as symbolically represented in a famous group portrait by Johan Joseph Zoffany.

Sources
    Women Artists by Flavia Frigeri
    https://www.apollo-magazine.com/angelica-kauffman-history-painting/
    https://www.royalacademy.org.uk/art-artists/name/mary-moser-ra
    https://www.royalacademy.org.uk/article/ra-magazine-jenny-uglow-angelica-kauffman-ra

Images
    Instagram - @themuseumoffemininity

• Welcome back to the Museum of Femininity, in todays episode we start a new series analysing the history of marriage, but more specifically the process of getting engaged, weddings and how people celebrated this happy occasion throughout history.
    Here we will be looking at the Middle Ages in Britain, the differences between a peasant wedding and an upper class wedding, why people married, what a wedding involved and how traditions of the past were similar and different to those today.
    We will also devote sometime to contextualising the time period and having a general discussion about the role of women in Medieval society.

For images

Sources
    https://rosaliegilbert.com/weddings.html
    https://www.bl.uk/the-middle-ages/articles/women-in-medieval-society
    https://www.english-heritage.org.uk/learn/story-of-england/medieval/
    https://www.medievaltimes.com/education/medieval-era/marriage#:~:text=In%20the%20middle%20ages%2C%20girls,boy%20she%20was%20to%20marry.

• In this episode we discuss the fascinating story of Josephine Baker (1906-1975) an African American dancer, singer and actress who found tremendous fame and popularity in 1920s Paris, becoming an icon of the era.
    We will be talking about her inspiration rise to fame and what her time in Paris can tell us about attitudes to people of colour and African culture at this time. We will also be discussing Josephine's bravery in WW2 and her fight against segregation in the states. She is also well known for adopting 12 children of different ethnic backgrounds, her 'Rainbow tribe' which we will cover in this episode as well.

Images
    Sources
    https://en.wikipedia.org/wiki/Negrophilia
    https://www.pbs.org/newshour/arts/french-honors-for-u-s-born-josephine-baker-prompts-criticism-over-racism
    https://www.liverpool.ac.uk/media/livacuk/csis-2/blackatlantic/archer-text.pdf.pdf
    https://www.milandes.com/en/josephine-baker/

I Have Two Lovers by Josephine Baker https://www.youtube.com/watch?v=suPSPKpF8SY
    Josephine Baker's Washington March Speech https://www.blackpast.org/african-american-history/speeches-african-american-history/1963-josephine-baker-speech-march-washington/

• In this mini episode we talk about the tragic death of Mary Ann Walkley in 1863, caused in part by the appalling working conditions in the workshop of Madame Elise a highly respected Court dress maker. This will be a meditation on class and the difference between working women and the wealthy ladies who commissioned them to make their gowns.

Illustration

Sources
    https://victorianweb.org/gender/ugoretz1.html
    https://www.metmuseum.org/art/collection/search/107899
    https://www.mimimatthews.com/2016/09/20/death-at-the-needle-the-tragedy-of-victorian-seamstress-mary-walkley/

• For our 50th episode we will be revisiting the Pre-Raphaelite Sisters by exploring the fascinating life of Effie Gray (1828-1897) a famed beauty, with a charming and vivacious personality, she is an interesting character as her life can tell us so much about Victorian society and the way women were perceived.
    Here we will be focusing on Effie Gray's unhappy and loveless marriage to the Art critic and Pre-Raphaelite champion John Ruskin and their scandelous annulment, which allowed her to marry the dashing Pre-Raphaelite painter and founder John Everett Millais, who she had fallen in love with. This is a story about the role of a wife, repressed sexuality, a woman's right to love, pleasure and freedom and the power and control of a rigid social structure where every class and gender has to adhere to certain rules and expectations.

Sources
    Effie: the Passionate lives of Effie Gray, John Ruskin and John Everett Millais by Suzanne Fagence Cooper
    Pre-Raphaelite Sisters by Jan Marsh
    https://www.npg.org.uk/collections/search/portrait/mw04406/Effie-Gray-Lady-Millais

Images

• In today's episode we explore the 19th century fascination with spiritualism and the occult and particularly the key role women played in this as consumers and mediums.
    We will discuss the different activities which fell under this spiritualist umbrella from mesmerism to seances and specific examples of women who were followers of or worked as spiritualists, both the sincere and fraudulent .
    This conversation touches on why women were perceived to be more effective communicators with the dead in relation to particular Victorian notions about femininity, as well as whether they were victims of these practises or used them as an opportunity to gain independence.

Images
    Instagram - @themuseumoffemininty

Sources
    https://www.bl.uk/romantics-and-victorians/articles/the-victorian-supernatural
    https://fgcu.digital.flvc.org/islandora/object/fgcu%3A30530/datastream/OBJ/view/Fragile_Spectres__How_Women_of_Victorian_Britain_used_the_Occult_and_Spiritualist_Movement_to_Create_Autonomy.pdf
    https://en.wikipedia.org/wiki/S%C3%A9ance
    https://publicdomainreview.org/collection/photographs-from-a-seance-with-eva-carriere-1913

• In this mini episode we will look at the Georgian Bawdyhouse, what happened inside a Bawdyhouse, how they were run and who worked there, as well as the men who used it's services.
    By doing this we can analyse gender issues in this notoriously hedonistic time period.

Sources
    The Bawdyhouse by Emily Brand
    https://georgianera.wordpress.com/2016/03/29/rehab-for-18th-century-prostitutes-magdalen-hospital/
    https://en.wikipedia.org/wiki/Fanny_Murray

• This is not the catchiest title but the subject itself is extremely interesting and is an excellent example of how visual culture can shine a light on the way women were perceived in society. Profile portraits were a common genre in the mid 15th century to 16th century and were commissioned by wealthy merchant families. The sitters today are largely anonymous but were likely young brides from high status families, who posed dressed in luxurious clothing and jewellery, serving as visual symbols of feminine purity and nobility. Image in Florentine culture was very important and the representation of a wife was a matter of family honour.

In this episode we will analyse some examples of these portraits and will also discuss their popularity among art collectors in the 1800s and what this can tell us about the romanticisation of history.

Sources

Virtue and Beauty: Leonardo’s Ginevra de’ Benci and Renaissance Portraits of Women exhibition catalgoue
    https://www.ngv.vic.gov.au/essay/a-profile-portrait-of-a-renaissance-woman-in-the-national-gallery-of-victoria/

• In this episode we will be exploring the world of the Ottoman Harem during the 16th century. We will delve into the lives of concubines who lived within it's confines, the hierarchy within the harem as well as the benefits of life there, in addition to the disadvantages.
    Furthermore, there are many misconceptions about the harem, relating to Orientalist ideals and a romanticisation of the exotic.
    This will be achieved through a discussion around the lives of two favourite concubines Hurrem Sultan (1502 - 1558) and Nurbanu Sultan (1525-1574) both of which rose above the ranks to achieve real power and earn the love and respect of their Sultan's.

Sources
    Harem (Suleiman the Magnificent Documentary)

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası

© 2024 Toko Cleax. Seluruh hak cipta.