ebeveynlerin okuldan beklentileri / Okul ve aile iletişimi nasıl olmalı konusunda velilerin bilmesi gerekenler - Kidsgourmet

Ebeveynlerin Okuldan Beklentileri

ebeveynlerin okuldan beklentileri

İyi Bir Anaokulundan Beklentilerimiz Neler Olmalı? – 21 Önemli Soru

Yazar: Sevgili Bebek -

Tahmini Okuma Süresi: 4 Dakika 5 Saniye

İyi Bir Anaokulundan Beklentilerimiz Neler Olmalı? – 21 Önemli Soru

Anaokulu seçme işi sandığınızdan çok daha zor olabilir çünkü iyi bir anaokulundan beklenmesi gereken çok fazla kriter var…

Merak etmeyin, sizin için anne babaların iyi bir anaokulundan beklemesi gereken 21 kriteri sorularla sıraladık. Anaokulu seçmeden önce mutlaka bu soruların cevaplarını araştırın!

Çocuklarımızın anaokulunu seçerken “Oyun oynasın, oyalansın.” düşüncesinde olmamalıyız ve anaokulundan beklentilerimiz yüksek olmalı.

Çünkü çocuklara okul öncesi dönemlerinde iyi eğitim verilmesi onların fiziksel, sosyal, duygusal ve zihinsel gelişimi için son derece önemlidir.

Okul öncesi eğitim kurumları;

• çocukların fiziksel, duygusal ve zihinsel gelişimini en iyi şekilde desteklemeli,
  • beceri ve yaratıcılıklarını keşfetmelerini sağlamalı,
  • çocukları gelecek eğitim basamaklarına hazırlamalı
  • aileyi okul öncesi eğitim konusunda bilinçlendirmelidir.

Peki, böylesi iyi bir anaokulu nasıl bulunur? Anaokulu seçerken hangi soruları sormalıyız? Anne babaların iyi bir anaokulundan beklentileri neler olmalıdır?

Anaokulu seçerken dikkat edilmesi gereken 21 önemli kriter

Gözünden sakındığı çocuğunun iyi bir anaokuluna gitmesini her anne baba ister.

Bunun için iyi bir araştırma yapmalı ve anaokulu seçiminde beklentilerimizi yansıtan doğru soruları sormalı.

İşte iyi bir anaokulu seçerken sormanız gereken 21 soru:

1.      Seçeceğiniz anaokulu çocuğunuzun güvenliği ve sağlığı için gerekli koşullara sahip mi?

Her şeyden önce iyi bir anaokulu çocuğunuzun güvenliği ve sağlığı için gerekli koşulları sağlamış olmalıdır.

Nedir peki bu koşullar?

• Kaloriferlerin kafesleri var mı?
  • Mobilyalar yuvarlak köşeli mi?
  • Yeterli ısıtma ve soğutma sistemleri mevcut mu?
  • Masa ve sandalyeler çocukların boyuna uygun mu?
  • Tuvaletler temiz mi?
  • Yerler kolay temizlenebilir malzemeli mi?
  • Seçilen oyuncaklar, kırtasiye malzemeleri sağlık açısından zararlı maddeler içeriyor mu?
  • Gıdaların seçim ve hazırlanışı koşullara uygun mu?

İyi bir anaokulunun yukarıda sıraladığımız sorulara verecek olumlu bir cevabı olmalıdır.

2.      Anaokulunda çalışan öğretmenler çocuklar için gerekli bilgi ve deneyime sahip mi?

Anaokulu seçerken aslında aynı zamanda öğretmen de seçersiniz. Bu nedenle anaokulundan beklentilerinizi karşılayacak olan önemli unsurlardan biri öğretmendir.

Öğretmenin çocuklarla kurduğu iletişimin iyi olması, çocuklara isimleri ile hitap etmesi, sevgi dolu ancak koyduğu kuralları uygulatabilen bir öğretmen olması, aileyle iş birliği içinde olması en önemli unsurlardır.

Çocuğunuz öğretmenini rol model alabileceği için öğretmenin tavır ve hareketlerinden giyim tarzına kadar dikkatli olmanız önemlidir.

Ayrıca öğretmenin;

• hangi okuldan mezun olduğu
  • farklı eğitim modelleri hakkında bilgi sahibi olup olmadığı,
  • yeterince deneyiminin olup olmaması da önemlidir.

Ancak unutmamalıyız ki hiçbirimiz işe yeni başladığımızda yeterli deneyime sahip değildik. Bu yüzden anaokulunun seçtiği öğretmenlere önyargılı yaklaşmadan konuşarak sizin için uygun öğretmen olup olmadığına karar vermelisiniz.

3.      Anaokulunda çocukların gelişimi için gerekli etkinlikler düzenleniyor mu?

Çocukların mümkün olduğunca her alanda eğitim görebileceği bir okul terci etmeye çalışmalısınız.

İyi bir anaokulunda akademik eğitimin yanında çocuklara yeni şarkılar ve şiirler öğretilmesi, etkinlikler yapılması gerekir.

Bu nedenle anaokulunda çocuklar için müzik, resim, tiyatro vb. alanlarda faaliyetler yapılıp yapılmadığını öğrenmelisiniz.

4.      Anaokulunda düzenli veli toplantıları yapılıyor mu ve bu toplantılarda ders programı hakkında bilgi veriliyor mu?

Anaokulunda düzenli veli toplantılarının yapılması ve bu toplantılarda çocukların ne öğrendikleri hakkında bilgilendirmeler yapılması önemlidir.

Bu toplantılar, anaokulunun çocuğunuza ve size verdiği önemi de gösterir.

5.      Seçeceğiniz anaokulunda bir psikolog ya da pedagog danışmanlık yapıyor mu?

Anaokulu seçerken sorulması gereken sorulara anaokulunda bir psikolog ya da pedagogun danışmanlık yapıp yapmadığını eklemelisiniz. Çocukların gözlenmesi olumlu ya da olumsuz durumlarda destek olarak ailelere bilgi vermesi gerekir.

6.      Anaokulunda verilen yemekler çocukların ihtiyaçlarına uygun mu?

Yemek menüsünün çocukların gelişimi ve ihtiyaçlarına uygun hazırlanıp hazırlanmadığı dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeridir. Bunun için menüyü kimin hazırladığını sorabilirsiniz ve örnek bir menü isteyebilirsiniz.

7.      Anaokulunun eğitim modeli nedir?

Çocuğunuzu anaokuluna gönderirken tam olarak beklentileriniz neler karar verip ona uygun olan okulu tercih etmelisiniz.

Unutmamalısınız ki 3-6 yaş aralığı çocukların gelişimi için hayati öneme sahip.

Seçeceğiniz anaokulunun aşağıdaki eğitim modellerinden hangisini uyguladığını ve bu modelin sizin bekletilerinizi karşılayıp karşılamadığını değerlendirmelisiniz:

• Montessori eğitim modeli – Her çocuğun gelişimine uygun olarak eğitim verilen model
  • Waldorf eğitim modeli – Farklı yaş gruplarının bir arada olduğu daha çok oyun odaklı eğitim modeli
  • Reggio Emilia eğitim modeli – Araştırma yapma odaklı eğitim modeli
  • Cooperative eğitim modeli – Eğitim sırasında ailelerinde katıldığı eğitim modeli

8.      Seçeceğiniz anaokulu çocuğun anaokuluna adapte olduğu dönemde ne gibi uygulamalarla bu süreci kolaylaştırıyor?

Bazı çocuklar anaokuluna çok kolay uyum sağlarken bazıları zorluk çekebilir. Bu sebeple anaokuluna alıştırma döneminde çocuğun sorunsuz bir şekilde uyum sağlayabilmesi için ne gibi uygulamalar yapıyor öğrenmeniz gerekir.

9.      Seçeceğiniz anaokulu çocukların güvenliği için gerekli önlemleri alıyor mu?

Anaokulu seçerken sorulması gereken bir diğer önemli soru ise, okulun yeteri kadar güvenli olup olmadığıdır.

Rastgele kişilerin rahatça okula girip çıkmaması, kapısının sürekli kapalı olması ve çocukların yalnızca belirlenmiş aile üyelerine teslim edilmeleri gerekir.

10.  Seçeceğiniz anaokulunun ders saatleri ve tatil programı nasıl?

Okulun tam gün mü yarım gün mü olduğu, yaz tatili ve ara tatil gibi tatillerin olup olmadığını öğrenmelisiniz.

Bu programın sizin yaşam rutininize uygun olması ilerde sorunlar yaşanmaması için önemlidir.

11.  Anaokulunun temizlik rutini yeterli mi?

Oyuncakların hangi sıklıkla dezenfekte edildiği de önemli bir konudur.

Covid-19 nedeniyle bizzat deneyimlediğimiz gibi kalabalık ortamlarda kullanılan malzemeler birçok hastalık bulaştırma riski taşır.

Kullanılan temizlik ürünlerinin zararsız olması da dikkat edebileceğiniz konulardan biridir.

12.  Günlük kayıt tutulup bilgi veriliyor mu?

Çocuğunuzun gün içinde neler yaptığı, ne kadar yediği, ne yediği, tuvaletini yapıp yapmadığı, olağanüstü bir şey yaşanıp yaşanmadığı hakkında bilgi veriliyor olması önemlidir.

13.  Anaokulunda çocuklar tuvalet ihtiyaçlarını giderirken gerekli durumlarda yardımcı kişiler mevcut mu?

Genelde 36-69 ay grubu çocuklar anaokulunda eğitim görüyor olsa da tuvalet esnasında gerekli görüldüğü zaman çocuğa yardımcı olabilecek öğretmen ya da yardımcı kişilerin bulunması önemlidir.

Çocuklar o yaşlarda zaman zaman bir yetişkinden yardım alma ihtiyacı hissedebilir.

14.  Seçeceğiniz anaokulunda çocuğunuz sürekli olarak bir yetişkinin gözetimi altında olabilecek mi?

Çocukların her an bir yetişkinin gözetiminde olması gerekir. Küçük çocukları 2-3 dakikalığına da olsa göz önünden ayırmak tehlikeli sonuçlara sebep olabilir.

Bu yüzden seçeceğiniz anaokulunda çocuğunuzun sürekli olarak bir yetişkinin gözetiminde olacağından emin olmalısınız.

15.  Oyuncak, sandalye, masa ve diğer araç ve gereçlerden tüm çocuklara yeterli olacak kadar mevcut mu?

Çocuğunuzun anaokulundan verim alabilmesi için anaokulunun sağladığı imkanlara erişebiliyor olması gerekir. Bu nedenle her çocuğun kullanımına yetecek kadar malzeme olup olmadığını öğrenmelisiniz.

16.  Seçeceğiniz anaokulunda çocuklar yaşlarına uygun eğitim görüyorlar mı?

Anaokulu seçerken çocuğunuzun yaşına uygun eğitim görebileceği bir okulu tercih etmelisiniz.

17.  Çocukların yaş gruplarına uygun sınıflar mevcut mu?

Çeşitli yaş gruplarına uygun sınıfların bulunması da anaokulu seçiminde gerekli kriterlerden biridir.

18.  Anaokulunda küçük yaş grubu çocuklar için uygun sayıda sınıflar mevcut mu?

Küçük yaş çocukların daha fazla ilgiye ihtiyaçları vardır ve bu nedenle daha az sayıda öğrenciden oluşan sınıflarda eğitim görmeleri gerekir.

19.  Anaokulunda gerçekleştirilen farklı faaliyetler için uygun sınıflar bulunuyor mu?

Okuldaki farklı faaliyetler için uygun sınıfların bulunması gereklidir.

20.  Anaokulunda çocukların fiziksel, duygusal, sosyal ve zihinsel ihtiyaçları için yeterli faaliyetler bulunuyor mu?

Günlük ders rutinlerini öğrenerek çocuğunuzun fiziksel, duygusal, sosyal ve zihinsel yönden yeteri ilgiyi alıp alamayacağından emin olmalısınız.

21.  Anaokullarının ücretleri hakkında bilgi sahibi misiniz?

Her bütçeye uygun bir anaokulu mevcuttur. Siz de anaokulunu seçerken ücretleri hakkında bilgi alarak aileniz için en uygun olanını tercih etmelisiniz.

Dikkat!

Anaokulu seçerken mümkün olan her konuya dikkat edip en uygunu olanı seçmiş olsanız da düzenli olarak çocuğunuzun;

• gününün nasıl geçtiğini,
  • öğretmenini sevip sevmediğini,
  • arkadaşları ile iletişiminin nasıl olduğunu öğrenmeniz gerekir.

Çocuğunuz okula gitmek istemiyorsa mutlaka sebebini öğrenmeli ve çözüm bulma aşamasına geçmelisiniz. Çocuğunuzun anaokulunu değiştirmeniz bile gerekebilir.

Çocuğunuza okulun nasıl geçtiğini soruyor ama tatmin edici bir cevap alamıyor musunuz?

İlk Yayın Tarihi: 17 Eylül 2016 @ 22:50

Anaokulu seçme işi sandığınızdan çok daha zor olabilir çünkü iyi bir anaokulundan beklenmesi gereken çok fazla kriter var…

Merak etmeyin, sizin için anne babaların iyi bir anaokulundan beklemesi gereken 21 kriteri sorularla sıraladık. Anaokulu seçmeden önce mutlaka bu soruların cevaplarını araştırın!

Çocuklarımızın anaokulunu seçerken “Oyun oynasın, oyalansın.” düşüncesinde olmamalıyız ve anaokulundan beklentilerimiz yüksek olmalı.

Çünkü çocuklara okul öncesi dönemlerinde iyi eğitim verilmesi onların fiziksel, sosyal, duygusal ve zihinsel gelişimi için son derece önemlidir.

Okul öncesi eğitim kurumları;

• çocukların fiziksel, duygusal ve zihinsel gelişimini en iyi şekilde desteklemeli,
  • beceri ve yaratıcılıklarını keşfetmelerini sağlamalı,
  • çocukları gelecek eğitim basamaklarına hazırlamalı
  • aileyi okul öncesi eğitim konusunda bilinçlendirmelidir.

Peki, böylesi iyi bir anaokulu nasıl bulunur? Anaokulu seçerken hangi soruları sormalıyız? Anne babaların iyi bir anaokulundan beklentileri neler olmalıdır?

Anaokulu seçerken dikkat edilmesi gereken 21 önemli kriter

Gözünden sakındığı çocuğunun iyi bir anaokuluna gitmesini her anne baba ister.

Bunun için iyi bir araştırma yapmalı ve anaokulu seçiminde beklentilerimizi yansıtan doğru soruları sormalı.

İşte iyi bir anaokulu seçerken sormanız gereken 21 soru:

1.      Seçeceğiniz anaokulu çocuğunuzun güvenliği ve sağlığı için gerekli koşullara sahip mi?

Her şeyden önce iyi bir anaokulu çocuğunuzun güvenliği ve sağlığı için gerekli koşulları sağlamış olmalıdır.

Nedir peki bu koşullar?

• Kaloriferlerin kafesleri var mı?
  • Mobilyalar yuvarlak köşeli mi?
  • Yeterli ısıtma ve soğutma sistemleri mevcut mu?
  • Masa ve sandalyeler çocukların boyuna uygun mu?
  • Tuvaletler temiz mi?
  • Yerler kolay temizlenebilir malzemeli mi?
  • Seçilen oyuncaklar, kırtasiye malzemeleri sağlık açısından zararlı maddeler içeriyor mu?
  • Gıdaların seçim ve hazırlanışı koşullara uygun mu?

İyi bir anaokulunun yukarıda sıraladığımız sorulara verecek olumlu bir cevabı olmalıdır.

2.      Anaokulunda çalışan öğretmenler çocuklar için gerekli bilgi ve deneyime sahip mi?

Anaokulu seçerken aslında aynı zamanda öğretmen de seçersiniz. Bu nedenle anaokulundan beklentilerinizi karşılayacak olan önemli unsurlardan biri öğretmendir.

Öğretmenin çocuklarla kurduğu iletişimin iyi olması, çocuklara isimleri ile hitap etmesi, sevgi dolu ancak koyduğu kuralları uygulatabilen bir öğretmen olması, aileyle iş birliği içinde olması en önemli unsurlardır.

Çocuğunuz öğretmenini rol model alabileceği için öğretmenin tavır ve hareketlerinden giyim tarzına kadar dikkatli olmanız önemlidir.

Ayrıca öğretmenin;

• hangi okuldan mezun olduğu
  • farklı eğitim modelleri hakkında bilgi sahibi olup olmadığı,
  • yeterince deneyiminin olup olmaması da önemlidir.

Ancak unutmamalıyız ki hiçbirimiz işe yeni başladığımızda yeterli deneyime sahip değildik. Bu yüzden anaokulunun seçtiği öğretmenlere önyargılı yaklaşmadan konuşarak sizin için uygun öğretmen olup olmadığına karar vermelisiniz.

3.      Anaokulunda çocukların gelişimi için gerekli etkinlikler düzenleniyor mu?

Çocukların mümkün olduğunca her alanda eğitim görebileceği bir okul terci etmeye çalışmalısınız.

İyi bir anaokulunda akademik eğitimin yanında çocuklara yeni şarkılar ve şiirler öğretilmesi, etkinlikler yapılması gerekir.

Bu nedenle anaokulunda çocuklar için müzik, resim, tiyatro vb. alanlarda faaliyetler yapılıp yapılmadığını öğrenmelisiniz.

4.      Anaokulunda düzenli veli toplantıları yapılıyor mu ve bu toplantılarda ders programı hakkında bilgi veriliyor mu?

Anaokulunda düzenli veli toplantılarının yapılması ve bu toplantılarda çocukların ne öğrendikleri hakkında bilgilendirmeler yapılması önemlidir.

Bu toplantılar, anaokulunun çocuğunuza ve size verdiği önemi de gösterir.

5.      Seçeceğiniz anaokulunda bir psikolog ya da pedagog danışmanlık yapıyor mu?

Anaokulu seçerken sorulması gereken sorulara anaokulunda bir psikolog ya da pedagogun danışmanlık yapıp yapmadığını eklemelisiniz. Çocukların gözlenmesi olumlu ya da olumsuz durumlarda destek olarak ailelere bilgi vermesi gerekir.

6.      Anaokulunda verilen yemekler çocukların ihtiyaçlarına uygun mu?

Yemek menüsünün çocukların gelişimi ve ihtiyaçlarına uygun hazırlanıp hazırlanmadığı dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeridir. Bunun için menüyü kimin hazırladığını sorabilirsiniz ve örnek bir menü isteyebilirsiniz.

7.      Anaokulunun eğitim modeli nedir?

Çocuğunuzu anaokuluna gönderirken tam olarak beklentileriniz neler karar verip ona uygun olan okulu tercih etmelisiniz.

Unutmamalısınız ki 3-6 yaş aralığı çocukların gelişimi için hayati öneme sahip.

Seçeceğiniz anaokulunun aşağıdaki eğitim modellerinden hangisini uyguladığını ve bu modelin sizin bekletilerinizi karşılayıp karşılamadığını değerlendirmelisiniz:

• Montessori eğitim modeli – Her çocuğun gelişimine uygun olarak eğitim verilen model
  • Waldorf eğitim modeli – Farklı yaş gruplarının bir arada olduğu daha çok oyun odaklı eğitim modeli
  • Reggio Emilia eğitim modeli – Araştırma yapma odaklı eğitim modeli
  • Cooperative eğitim modeli – Eğitim sırasında ailelerinde katıldığı eğitim modeli

8.      Seçeceğiniz anaokulu çocuğun anaokuluna adapte olduğu dönemde ne gibi uygulamalarla bu süreci kolaylaştırıyor?

Bazı çocuklar anaokuluna çok kolay uyum sağlarken bazıları zorluk çekebilir. Bu sebeple anaokuluna alıştırma döneminde çocuğun sorunsuz bir şekilde uyum sağlayabilmesi için ne gibi uygulamalar yapıyor öğrenmeniz gerekir.

9.      Seçeceğiniz anaokulu çocukların güvenliği için gerekli önlemleri alıyor mu?

Anaokulu seçerken sorulması gereken bir diğer önemli soru ise, okulun yeteri kadar güvenli olup olmadığıdır.

Rastgele kişilerin rahatça okula girip çıkmaması, kapısının sürekli kapalı olması ve çocukların yalnızca belirlenmiş aile üyelerine teslim edilmeleri gerekir.

10.  Seçeceğiniz anaokulunun ders saatleri ve tatil programı nasıl?

Okulun tam gün mü yarım gün mü olduğu, yaz tatili ve ara tatil gibi tatillerin olup olmadığını öğrenmelisiniz.

Bu programın sizin yaşam rutininize uygun olması ilerde sorunlar yaşanmaması için önemlidir.

11.  Anaokulunun temizlik rutini yeterli mi?

Oyuncakların hangi sıklıkla dezenfekte edildiği de önemli bir konudur.

Covid-19 nedeniyle bizzat deneyimlediğimiz gibi kalabalık ortamlarda kullanılan malzemeler birçok hastalık bulaştırma riski taşır.

Kullanılan temizlik ürünlerinin zararsız olması da dikkat edebileceğiniz konulardan biridir.

12.  Günlük kayıt tutulup bilgi veriliyor mu?

Çocuğunuzun gün içinde neler yaptığı, ne kadar yediği, ne yediği, tuvaletini yapıp yapmadığı, olağanüstü bir şey yaşanıp yaşanmadığı hakkında bilgi veriliyor olması önemlidir.

13.  Anaokulunda çocuklar tuvalet ihtiyaçlarını giderirken gerekli durumlarda yardımcı kişiler mevcut mu?

Genelde 36-69 ay grubu çocuklar anaokulunda eğitim görüyor olsa da tuvalet esnasında gerekli görüldüğü zaman çocuğa yardımcı olabilecek öğretmen ya da yardımcı kişilerin bulunması önemlidir.

Çocuklar o yaşlarda zaman zaman bir yetişkinden yardım alma ihtiyacı hissedebilir.

14.  Seçeceğiniz anaokulunda çocuğunuz sürekli olarak bir yetişkinin gözetimi altında olabilecek mi?

Çocukların her an bir yetişkinin gözetiminde olması gerekir. Küçük çocukları 2-3 dakikalığına da olsa göz önünden ayırmak tehlikeli sonuçlara sebep olabilir.

Bu yüzden seçeceğiniz anaokulunda çocuğunuzun sürekli olarak bir yetişkinin gözetiminde olacağından emin olmalısınız.

15.  Oyuncak, sandalye, masa ve diğer araç ve gereçlerden tüm çocuklara yeterli olacak kadar mevcut mu?

Çocuğunuzun anaokulundan verim alabilmesi için anaokulunun sağladığı imkanlara erişebiliyor olması gerekir. Bu nedenle her çocuğun kullanımına yetecek kadar malzeme olup olmadığını öğrenmelisiniz.

16.  Seçeceğiniz anaokulunda çocuklar yaşlarına uygun eğitim görüyorlar mı?

Anaokulu seçerken çocuğunuzun yaşına uygun eğitim görebileceği bir okulu tercih etmelisiniz.

17.  Çocukların yaş gruplarına uygun sınıflar mevcut mu?

Çeşitli yaş gruplarına uygun sınıfların bulunması da anaokulu seçiminde gerekli kriterlerden biridir.

18.  Anaokulunda küçük yaş grubu çocuklar için uygun sayıda sınıflar mevcut mu?

Küçük yaş çocukların daha fazla ilgiye ihtiyaçları vardır ve bu nedenle daha az sayıda öğrenciden oluşan sınıflarda eğitim görmeleri gerekir.

19.  Anaokulunda gerçekleştirilen farklı faaliyetler için uygun sınıflar bulunuyor mu?

Okuldaki farklı faaliyetler için uygun sınıfların bulunması gereklidir.

20.  Anaokulunda çocukların fiziksel, duygusal, sosyal ve zihinsel ihtiyaçları için yeterli faaliyetler bulunuyor mu?

Günlük ders rutinlerini öğrenerek çocuğunuzun fiziksel, duygusal, sosyal ve zihinsel yönden yeteri ilgiyi alıp alamayacağından emin olmalısınız.

21.  Anaokullarının ücretleri hakkında bilgi sahibi misiniz?

Her bütçeye uygun bir anaokulu mevcuttur. Siz de anaokulunu seçerken ücretleri hakkında bilgi alarak aileniz için en uygun olanını tercih etmelisiniz.

Dikkat!

Anaokulu seçerken mümkün olan her konuya dikkat edip en uygunu olanı seçmiş olsanız da düzenli olarak çocuğunuzun;

• gününün nasıl geçtiğini,
  • öğretmenini sevip sevmediğini,
  • arkadaşları ile iletişiminin nasıl olduğunu öğrenmeniz gerekir.

Çocuğunuz okula gitmek istemiyorsa mutlaka sebebini öğrenmeli ve çözüm bulma aşamasına geçmelisiniz. Çocuğunuzun anaokulunu değiştirmeniz bile gerekebilir.

Çocuğunuza okulun nasıl geçtiğini soruyor ama tatmin edici bir cevap alamıyor musunuz?

İlk Yayın Tarihi: 17 Eylül 2016 @ 22:50

Velilerin Özel Okuldan Beklentileri

Velilerin Özel Okuldan Beklentileri

Velilerin okuldan beklentileri, öncelikle çocuklarının mutlu olması ve kişiliğini geliştirmede yardımcı olacak bir okul olmasıdır. Sonrasında ise yabancı dil eğitiminin, okulun fiziki özelliklerinin (yüzme havuzu, spor salonu, yeterli derslik, yeşil alan vb.) ve güvenliğinin yeterli olması gibi farklı etkiler bulunmaktadır. Okulun sahip olduğu sosyal imkanlar, çocuğu hayata hazırlamaya yardımcı olduğundan dolayı veliler için de oldukça önemlidir. Öte yandan okulda öğrencilere sunulan yemeklerin temiz ve hijyenik koşullarda yapılması da gerekmektedir.

Özel okullar öncelikle öğrencilerin ardından velilerin beklentilerine cevap vermelidir. Velilerin memnuniyeti beklentilerinin karşılanması ile doğru orantı göstermektedir. Özel ya da devlet okulu ayrımı gözetmeksizin velilerin, çocuklarını gönderdikleri okuldan beklentilerinin araştırıldığı bir çalışmada sonuç şu şekildedir;

• Daha iyi akademik eğitim,
  • Çocuğu ile daha çok ilgilenilmesi,
  • Çağdaş teknolojik bir eğitim,
  • Veli ile öğretmenler arasında daha sık iletişim.

Çağdaş ve teknolojik eğitim sürecinde velilerin okullardan beklentilerinin eğitim sürecine dahil edilmesi gereklidir. Etkili iletişim kurarak, velilerin fikirlerinin dinlenmesini sağlayacak ortamlar oluşturulmalıdır. Veliler ile ortak akılla yol almak eğitim kalitesine de olumlu yansıyacaktır.

Günümüzde özel okul rekabetleri oldukça artmış durumdadır. Özel okullar öğrencilere verdiği hizmete, velilerin ihtiyaç ve beklentilerine daha fazla dikkat etmelidir. Bu beklentiler doğrultusunda okulların imajına yönelik çalışmaların yapılması önemlidir. Velilerin öğrencilerini gönderdikleri okulda eksikler olduğu ve iyileştirmelerin olması gerektiğini talep ettiklerinde okulların bu eksikleri tamamlamak için çalışmalar yürütmesi veli memnuniyeti açısından önemlidir.

Velilerin beklentilerinin karşılanmasında öğretmenlere de büyük roller düşmektedir. Öğretmenlerin öğrencilere bilgiye ulaşmanın kolay yolunu göstermesi, öğrencilerin ilgi ve yeteneklerine göre onları doğru alanlara yönlendirmelerde bulunması gereklidir. Sınıf içinde farklı yöntemler ile bireysel farklılıklara yönelik çalışmaların yapılması; güler yüzlü, olumlu bir tutum sergilenmesi ve demokratik bir anlayışla yaklaşılması hem öğrenci mutluluğu hem de veli memnuniyeti açısından olumlu sonuçlar doğuracaktır. Bunları yapan öğretmenin, velilerin beklentilerini büyük oranda karşıladığı düşünülebilir. Yönetimin de velilerin beklentilerini karşılaması gerekir. Bunun için yönetimin;

• Okul aile birliğinin kurularak aktif faaliyet göstermesini sağlamak,
  • Bilgilendirme toplantıları yapmak,
  • Telefon, birebir görüşme, ev ziyaretler vb. iletişim kanallarını kullanmak,
  • Veli eğitimleri düzenleyerek rehberlik hizmeti sunmak,
  • Geziler ve yemekler organize ederek velilerle iş birliği yapmak,

veli memnuniyeti için önem arz eden konulardır. Ayrıca okulun fiziksel donanım ve koşulları ile ilişkin iyileştirme ve düzenlemeler de yönetimin velilere karşı yükümlülüklerindendir.

Velilerin Okullarda Önem Verdiği Konular

• Konferans ve spor salonu vb. alanların olması,
  • Oyun alanlarının güvenliği ve çeşitliliği,
  • Yemek, servis ve revir imkanının olması,
  • Hijyen koşullarına dikkat edilmesi,
  • Temizliğe önem verilmesi,
  • Okulun yeşil alanlarının olması,

gibi koşullara veliler oldukça önem vermektedir. Özel okul velileri, birçok kriteri göz önünde bulundurarak çocuğunun okul seçimini yapmak istiyor. Dolayısıyla seçtiği özel okuldan aldığı hizmet de oldukça önemlidir. Okul yaşayan bir organizma gibidir. Bu nedenle velilerin beklentileri değişebilir. Velilerin bu istekleri doğrultusunda okul kendini sürekli olarak yenileyip geliştirmek zorundadır. Bunu yaparken her ihtiyacı önemseyip en etkili yolları ve kaynakları ile işe koyulup, okulun varlığının korumasını sağlamalıdır. İtibarın devamlılığının sağlaması için beklentileri karşılama düzeyini gözden geçirip, yenilemelidir.

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası