opel astra h soğutma suyu eksiltmesi / Opel Astra Soğutma Maddesi Seviyesi Kontrolü - Yardım Sayfası

Opel Astra H Soğutma Suyu Eksiltmesi

opel astra h soğutma suyu eksiltmesi

TechTurkey > Techturkey Tech > Dizel > Astra H cdti su eksiltmesi

PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Astra H cdti su eksiltmesi

Selam arkadaşlar
dizel astra h aracımız radyatör su deposundan su atıyor.
Atmış olduğu su da fazla konan su değil, sistemdeki suyu atıyor ve yedek su deposunda su kalmıyor.
Kaçak testi yapıldı, su deposu ve kapağı değişti ama su atması hala devam ediyor.
Usta da anlayamadı.
Conta vs de yanık değil
Her zaman da atmıyor.
Uzun yolda bile bazen eksiltiyor, bazen eksiltmiyor.
Bir türlü bulamadık, acaba başına gelen veya bir fikri olan var mı?
Yaklaşık 10 bin km dir bu şekilde bakarak ve takip ederek bindik

Fırtına_siR

,

başıma gelmedi ama devirdaim den olabilirmi diye geldi aklıma inşallah biran önce bulurusunuz sorunu

Dediğiniz kontrolleri yaptıysanız büyük ihtimal radyoterden kaçırıyordur tarif ettiğiniz motor sıcakken eksiltmemesi soğukken eksiltmesi de buna işaret ek olarak devirdaim de olabilir geçmiş olsun

Contayı suya bakıp yağ su karışmamış sağlam mı dediniz? yoksa su tesisatı üzerinden özel bir alet ile mi test ettiniz? Conta problemlerinde illa yağ suya karışmak zorunda değildir. Conta çürümüştür kompr. Su tesisatına kaçıyordur. Direk hortumlarda sertleşme de yapar gerçi ama dediğim zımbırtı ile de test edin derim.

Klasik yöntem mürekkep benzeri renkli bir mala. Sisteme konup su eksilen kadar gezmek. Sonra nereyi boyarsa sorun orada denebilir. Hortum çatlağında olabilir. Basınç iyic arttıkça sızdırıyordur vs.

Contayı suya bakıp yağ su karışmamış sağlam mı dediniz? yoksa su tesisatı üzerinden özel bir alet ile mi test ettiniz? Conta problemlerinde illa yağ suya karışmak zorunda değildir. Conta çürümüştür kompr. Su tesisatına kaçıyordur. Direk hortumlarda sertleşme de yapar gerçi ama dediğim zımbırtı ile de test edin derim.

Klasik yöntem mürekkep benzeri renkli bir mala. Sisteme konup su eksilen kadar gezmek. Sonra nereyi boyarsa sorun orada denebilir. Hortum çatlağında olabilir. Basınç iyic arttıkça sızdırıyordur vs.

Contaya suya bakıp yağ karışmamış sağlam dedik evet. Ayrıca yedek su deposundan basınç vererek kaçak varmı diye baktık onda da sorun yoktu.
Zaten sorun aracın yedek su deposu kapağının altındaki basınç artınca su tahliye deliğinden su atıyor olması.
Depo ve kapağını değiştirdik kapağın basıncı vs düşük veya arızalı diye fakat gene aynı gene aynı.

Yedek su deposundan basınç veriyorsunuz (muhtemel komp. İle) sistemde kaçak yok. Sistem sağlam. Bu cepte.

Fakat bu basınç testini yaparken taşırma kabının kapak yerinden yaptığınızdan kapak test edilemiyor. Kapak yeni ok. Sistem basıncı x basınç üstünde ise kapak tahliye ediyor. Demek ki sistem olması gerekenden daha basınçlı.

Bunun sebebi ya sistemde bir yerde tıkanıklık var. Özellikle radyatörde, yada motor kompresörü su sistemine kaçıyor.

Şahsi görüşüm; conta testi yaptırmakta. Conta hararet görmese bile yılların verdiği eskime ile su kısımlarında çürümeden dolayı sıkıntı yaratabiliyor. Allah korusun kapağın su kanal dibinde çürüme başlamıştır kompresyon gene su sistemine kaçar.

Bu conta meselesi benim başıma geldi. Hareket namına en ufak derdim yoktu. Duman vs. Yok. Su eksiltme var ve bulamadık. Conta testi ile yakaladık. model bine gelen araba in conta hiç değişmeyince çürüyebiliyormuş :)

Açtık, kapağı temizleyip yeni conta ile kapattık kurtulduk.

Yedek su deposundan basınç veriyorsunuz (muhtemel komp. İle) sistemde kaçak yok. Sistem sağlam. Bu cepte.

Fakat bu basınç testini yaparken taşırma kabının kapak yerinden yaptığınızdan kapak test edilemiyor. Kapak yeni ok. Sistem basıncı x basınç üstünde ise kapak tahliye ediyor. Demek ki sistem olması gerekenden daha basınçlı.

Bunun sebebi ya sistemde bir yerde tıkanıklık var. Özellikle radyatörde, yada motor kompresörü su sistemine kaçıyor.

Şahsi görüşüm; conta testi yaptırmakta. Conta hararet görmese bile yılların verdiği eskime ile su kısımlarında çürümeden dolayı sıkıntı yaratabiliyor. Allah korusun kapağın su kanal dibinde çürüme başlamıştır kompresyon gene su sistemine kaçar.

Bu conta meselesi benim başıma geldi. Hareket namına en ufak derdim yoktu. Duman vs. Yok. Su eksiltme var ve bulamadık. Conta testi ile yakaladık. model bine gelen araba in conta hiç değişmeyince çürüyebiliyormuş :)

Açtık, kapağı temizleyip yeni conta ile kapattık kurtulduk.
Teşekkürler bilgiler için
Conta testi nasıl yapılıyor
Her usta yapabilir mi ?

Teşekkürler bilgiler için
Conta testi nasıl yapılıyor
Her usta yapabilir mi ?

Özel bir ekipmanı var. parça şeffaf mika Shot bardağı benzeri kapları var. Özel kimyasalı kap yada kaplara (net hatırlamıyorum) koyup, parçaları birbirine geçirip şırıngaya benzer bir alet oluşuyor. Ataç rölantide çalışırken taşırma kabının kapağını açıp kapak yerine bu aleti tutuyorlar. Kimyasalın renk değişim durumuna göre yorum yapılıyor.

Masus detaylı anlattım. Belki ustada vardır, farklı hitap ediyordur vs. Diye. Ben testi Zaman'ında İzmit te aslen Honda araçlarla ilgilenen bir arkadaşıma yaptırdım.

Powered by vBulletin® Version Copyright © vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.

Araç sahiplerinin beyaz duman veya damlayan su ile ilgili soru işaretleri gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Arabaların egsozlarından atan buhar veya damlayan su özellikle  lpg li araçlarda bu biraz daha fazladır.

Silindir kapak contası yanık ise ; 
Silindir kapak contası yanık olursa egzozdan beyaz duman veya su atar. 

Silindir kapak contasının yanık olduğunu anlamak için ;

a-) Aracınızın sürekli su eksiltiyor olması gerekir,

b-) Araç çalışırken radyatör kapağını ve yedek su bidonunun kapağını açtığınız zaman suyun dışarı fışkırdığını veya fışkırmaya çalıştığını görürseniz veya suyun dışarı taştığını, sürekli baloncuk yaptığını görürseniz contanız yanmış demektir.

c-) Aracı soğukken ilk çalıştırdığınızda yalnız bir dakika sonra (yani araç ısınmadan) radyatör hortumlarını elinizle sıkıp bakın. Eğer hortumlarda genleşme veya sıkışma hissederseniz yine contanız yanıktır ve pistonların sıkıştırdığı kompresyon radyatöre ve hortumlarına geliyor demektir.

d-) Motor yağ çubuğunu çıkarıp yağa baktığınızda motor yağının renginde değişiklik görürseniz, yani yağın rengi tıpkı sofrada yenilen tahin gibiyse veya yoğurt pekmez karışımı bir renk almışsa yine contanız yanmış ve su motor yağına karışmış demektir.

e-) Radyatör suyunun içinde yağlanma veya direk olarak rengi bozulmuş bir motor yağı nın suyla karışmış halinde görürseniz yine contanız yanmış ve bu defa da motor yağını radyatöre karıştırmış demektir.

Silindir kapak contanızın yanmış olması için yukarıda saymış olduğum sorunlardan en az bir veya bir kaçının bulunması gereklidir. Eğer ki, bu sorunların hiç biri yoksa ve egsozunuzdan beyaz duman çıkıyorsa hava da soğuksa bunu sorun etmeyin, silindir kapağınızda veya contasında hiç bir sorun yok demektir. O buhar veya su havanın soğuk olmasından dolayı, egzozdan çıkan yanmış gazların da sıcak olarak çıktığı içindir, mesela tıpkı soğuk havada ağzınızdan çıkan buhar gibi.

Soru ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum kısmından yazabilirsiniz saygılarımla..

Yakıt tasarruf cihazları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.. 

Z rot hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.. 

Aracınızdaki her türlü sorunları forum sayfamızda diğer kullanıcılara da sorabilirsiniz. Forum sayfasına gitmek için tıklayın..

Bunu E-postayla Gönder BlogThis! Twitter'da Paylaş Facebook'ta Paylaş

Araç Motor Suyu Neden Eksilir?

Araçlarda farkl&#; noktalarda farkl&#; zamanlarda su eksiltmesi görülebilir. Ancak motorun su eksiltmesi, normal bir durum de&#;ildir. Yani “motorun suyu eksilebilir” alg&#;s&#; yanl&#;&#;t&#;r. Araç motor suyu eksilirse bir s&#;z&#;nt&#; var demektir. S&#;z&#;nt&#; varsa radyatörde çatlak, delik ya da a&#;&#;nma olabilir veya radyatör kapa&#;&#; contas&#;nda sorun olabilir. Peki, motor suyu azal&#;yorsa ne yapmal&#; ve motor suyunun eksildi&#;i nas&#;l anla&#;&#;l&#;r?

Su Eksiltmesinin Nedeni Ne Olabilir?

Motor suyu eksilmesinin nedenleri, farkl&#;l&#;k gösterebilir. Ancak motor neden su eksiltir sorusunun yan&#;t&#; da motor suyu eksiltme durumunun tespiti de kolayd&#;r. Su eksiltme varsa kaçak var, demektir. Kaçak nokta, genellikle üst kapak contas&#;d&#;r. Bazen de s&#;zd&#;rman&#;n nedeni, radyatör olabilir. Radyatörde olan sorunun çözümü için radyatör su kaça&#;&#; önleyicisi olarak sat&#;lan ürün tak&#;larak çözüm sa&#;lanabilir. Radyatör su kaça&#;&#; önleyicisi parçalar&#;n&#; takmak ve bu çözümü uygulamak, genellikle sorunu giderir. Bunun haricinde üst kapak contas&#; yanm&#;&#;, erimi&#; olabilir ve bu durum nispeten daha ciddi bir durumdur. Yanm&#;&#; üst kapak contas&#;n&#;n serviste de&#;i&#;tirilmesi gerekir. Üst kapak conta de&#;i&#;imi fiyat&#; genellikle radyatör su kapa&#;&#; önleyicisi maliyetinden fazlad&#;r. Sayd&#;&#;&#;m&#;z iki yayg&#;n nedenin haricinde boru ba&#;lant&#;lar&#;nda gev&#;eme ya&#;anm&#;&#; olabilir ve gev&#;eyen ba&#;lant&#;lar&#;n yeniden s&#;k&#;la&#;t&#;r&#;lmas&#; gerekmektedir. Ayr&#;ca motor su hortumunda meydana gelen çatlak, petekte meydana gelen çatlaklar veya radyatör su hortumunda meydana gelen çatlaklar da arac&#;n su eksiltme probleminin birer nedeni olabilmektedirler. Bir di&#;er yayg&#;n neden ise su depolar&#;nda meydana gelen çatlaklar olabilir; ancak bu durumu depoya su koyarken farketmek pek mümkün de&#;ildir. Çünkü motor so&#;ukken suya bas&#;nç uygulanmamaktad&#;r. Motor s&#;cak iken ise varsa böyle bir durum kolayca fark edilir. Özellikle de i&#;in uzmanlar&#; taraf&#;ndan.

Motorun Suyunun Eksilmesinin 5 Nedeni

Yukar&#;da detayl&#;ca aç&#;klad&#;k ancak özetlemek gerekirse; motor suyu neden eksilir sorusuna yan&#;t olarak a&#;a&#;&#;daki noktalar&#; gözden geçirebilirsiniz:

• Radyatör üst kapa&#;&#; yanm&#;&#; olabilir.
  • Radyatör, su s&#;zd&#;r&#;yor olabilir.
  • Radyatör boru ba&#;lant&#;lar&#; gev&#;emi&#; olabilir.
  • Motor su hortumunda delik ya da çatlak olabilir.
  • Su deposunda çatlak olabilir.

Motorun Su Eksiltti&#;ini Nas&#;l Anlar&#;z?

“Arac&#;mda su eksiltme sorunu olabilir mi” ya da “motor, su eksiltiyor mu” gibi sorular&#;n yan&#;tlar&#; için oto bak&#;m servisine gitmenizi öneriyoruz. Oto bak&#;m servisine gitmeden araçta su eksiltme sorunu olup olmad&#;&#;&#;n&#; anlamak da mümkün. Ancak i&#;i, uzman&#;na b&#;rakmak her zaman daha net sonuç almay&#; ve daha iyi çözüm üretmeyi sa&#;layabilir. Kendi ba&#;&#;na araçta su eksiltme var m&#; anlamak için yapman&#;z gerekeni &#;öyle özetleyebiliriz: Su eksiltme tespiti için arac&#; rolantide çal&#;&#;t&#;r&#;l&#;p ara ara gaz verin. Bu i&#;lem sonras&#;nda su eksiltme var ise, eksilen suyun arac&#;n içine veya d&#;&#;&#;na akmas&#; muhtemeldir.

Eksilen su arac&#;n içine ak&#;yor ise genellikle sorun, peteklerdedir. Eksilen su, araç d&#;&#;&#;na ak&#;yor ise sorunlu parça radyatör olabilir. Burada alt&#;n&#; çizmek gerekir ki; motor su eksiltme tespit i&#;lemi kolayd&#;r ancak müdahalenin profesyonel ki&#;iler taraf&#;ndan yap&#;lmas&#; gerekir. Aksi halde motora çok ciddi zarar verilebilir ve çok büyük masraf kalemleri ç&#;kabilir.

Su Eksiltmesi Önemli mi?

Araç sahipleri, motor suyunun eksilmesini genellikle “basit bir sorun” olarak görüyor. Sadece yeterince su ekleyerek bu sorunun çözülece&#;ini dü&#;ünüyor. Oysa motor suyu eksildikçe araçta ciddi sorunlar meydana gelebiliyor. Eksilen suyu tamamlamak de&#;il suyun neden eksildi&#;ini bulmak gerekiyor. Çünkü motor suyu eksildikçe contalar ve motorun zarar gördü&#;ü bir tablo ile kar&#;&#;la&#;&#;labiliyor. Özellikle araçtan eksilen suyun motor ya&#;&#;na kar&#;&#;mas&#;, sürücüler için büyük bir risk ta&#;&#;maktad&#;r.

Su Eksilten Araç Sorun Ç&#;kar&#;r m&#;?

Motor suyu ya da radyatör suyu, normal &#;artlarda eksilmez. Burada buharla&#;ma da en az seviyededir. Ancak s&#;z&#;nt&#;ya neden olan bir durum varsa eksilme söz konusu olur. Eksilmesinin nedeni bulunup oto serviste çözüm üretilmezse olacak &#;ey; küçük maliyetlerle çözülecek sorunun büyük maliyetlerle çözülecek hale gelmesidir. Elbette sürü&#; güvenli&#;ini tehlikeye sokacak durumlarda söz konusu olabilir.

Araç motor suyu eksilmesi gözlemliyorsan&#;z size en yak&#;n Otopratik servis noktas&#;ndan online araç bak&#;m randevusu alabilirsiniz. Otopratik servis fiyatlar&#; nas&#;l sorusuna yan&#;t bulmak üzere de oto servis fiyat listesine göz gezdirebilirsiniz.

Opel Astra Soğutma Maddesi Seviyesi Kontrolü

Opel Astra Soğutma Maddesi Seviyesi Kontrolü

Opel Astra H Dizel model aracım yol bilgisayarında soğutma maddesi seviyesi kontrolü hatası veriyor.
Arızanın sebebi nedir ? Neden bu uyarıyı veriyor ?

Misafir tarafından tarihinde soruldu.

Merhaba, aracınızın yedek su deposuna bakın, soğutma sıvısı seviyesi ortadaki çizgiden alt seviyedeyse bu ikazı verir

Misafir tarafından tarihinde cevaplandı.

Kronik problem, hepsinde aynı sorun var yedek su deposunun müşürü arızalı suyunu kontrol ettikten sonra sıkıntı yok.

Su eksiltme yoksa bidon ve müşürü kontrol ettirin

Bendede var bu uyarı bir aydır. Su eksiltme yok. Bende üzerine düşmüyorum.

Kronik sorun, sensorü söküp, bantla tekrar takın.

Yedek su deposu musuru bozuk olabilir veye kapağı özelliğini yetirmiş ben hazineyi komple değiştirdim

Aynı sorun bende de oldu su seviye müşürü kırılmıştı, değiştirdik şimdi sıkıntısız çalışıyor.

Ben artı işcilik verdim ama üzülmüştüm su kutusu alındı yerine takıldı alttaki giriş kırılmış mı çatlamış mı belli degil hemen değiştirdiler yani çok gereği yok benim gözümde sonuçta o değişince sadece yazı gitti oradaki başka bişe degil

Kronik su eksiltme yoksa sensoru değişecek benimde başıma geldi yedek su deposu ile değişirse daha iyi olur diyorlar ama ben sadece sensoru değişfunduszeue.info çözüldü.

Yedek su deposu müşürü arızalanmış.Müşürü değiştirin

Sensörü değiştirmek için akü sökülecek sensor deponun altında.

Benim başıma 2 kez geldi su deposu kapağı ile alakalı olabileceğini düşünüyorum.

funduszeue.info kapak tutmuyor diye usta kapağı değiştirdi bir kaç gün sonra yine bu problemi yaşadım.
Komple değiştirmek zorunda kaldık.
2. De yeni değiştiğim depo ve kapağı yağlı diye çıkarıp deterjanlı su ile yıkadım yine ayni sorun oluştu, 2 hafta sonra kendiliğinden düzeldi.

Bu sorundan dolayı bende depoyu 2 defa temizledim taktım yine aynı hatayı verdi elektrikçiye götürüp müşür bozuksa müşürü değiştiricem müşirden değilse depoyu değiştiricem.

Su eksiltme yoksa sadece sensörü değiş sorun çözülür 10 gün oldu aynısı su eksiltme yoktu sensörü kendim değiştim sorun çözüldü.. ha birde ustalar depo ile birlikte değişin derler bence gerek yok depoya masraf etmeye gerektiğinde değişir depo Malum para kolay kazanılmıyor

sene kadar o şekilde bindim .. Suyunu takip et devam

aynisi bende de oldu müşürü değiştirdim düzeldi

Beyler müşürü değiştirip devam ediyorsunuz ama hata gene veriyorsa atladığınız nokta araç fan açmıyor sıkıntı orda

Aynen araç fan açmıyor büyük sıkıntı

Aynen araç fan açmıyor büyük sıkıntı

Ayni sorun bendede var, model aracım, acaba bilerek yapilan birseymi yada fabrikasyon hatası

BENİM ARACIMDA DA VERDİ HATAYI. ANLAMADIĞIM KONU BU MALZEME ORJİNAL SE NEDEN KOMPLE (YANİ BİDON, KAPAK BÜŞÜR ) DEĞİŞİYOR. MANTIKLI GELMİYOR BANA.. SADECE BÜŞÜR DEĞİŞİR BENİM BİLDİĞİM.. SANAYİ YE GİTTİM YA ARKADAŞ USTALIK İÇİNDE TL DEDİLER .. YAZIK BU PARALARA..

Aynı sorun benim aracımda da var bu şekilde kullanmanın bir zararı var mi ? Fan açmama durumu nedir

Yag soguducu problemi

Fan la bu konunun alakası yok çünkü fan'ın sensōrū başka arkadaşlar..o sensör bize sadece suyun sevyesini göfunduszeue.info de aynı sorun var funduszeue.info sanırsam sorun başka yerde ..o sensör plastik deponun altına giriyor ve plastik deponun içinde bir toparlak metal var aşağı yukarı gidiyor eğer sıvı original değilse yani opelin o melat parçası sıvıyı yenip aşağı iniyor ve bize hata gösteriyor hepsini yeni de koysanız biraz sonra size aynı hatayi verecektir ..sıvı önemli opelin original sıvısı G.M şirketinden bir sıvı ve ben bulamadim ..o sıvı diğer sivilardan daha katı ve özel yapilmistir ki eğer başka sıvı koyulursa bu problem olsun diye funduszeue.info bir fabrika hatası değil ama fabrika esekliğfunduszeue.info malları satılsın diye funduszeue.infoem ..sıvıyı bulabilirseniz hemen değiştirin eğer bulamazsanız sensore band koyun funduszeue.infoç bir şey görmesin çaba masraf yapmayın ben komple degistirdim funduszeue.info yıl sonra aynı problem

Benzer Yardım Talepleri

OPEL ASTRA J GENLEŞME KABI YAĞ TEMİZLİĞİ

Motor beyni arızalı mı ? (Opel Astra h)

Opel astra sedan benzinli gaza basınca ara ara ıslık sesi geliyor

opel astra h aux bluetooth usb dönüştürücü

Opel İnsignia Akü Tavsiyesi

Opel insignia lpg yüksek devirde fan açıyor

soru sor

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası