havuz teknisyeni / HAVUZ SUYU OPERATÖRLÜĞÜ KURSU | Mesleki Kurum Eğitimi - Meb Onaylı Mesleki Kurslar

Havuz Teknisyeni

havuz teknisyeni

Promak Ltd. Şti. sosyal sorumluluk projesi kapsamında, Promak sponsorluğunda kısa adı TESHİAD olan Tesis Hizmetleri Yönetimi İş İnsanları Derneği işbirliği ile Alanya&#;da gerçekleştirilen Havuz Operatörlüğü Meslek Tanımı &#; HAVUZ OPERATÖRÜ SEVİYE 4 toplatısı , kısa adı MYKyani Mesleki Yeterlilik Kurumu komitesi tarafından Tarih ve /42 Sayılı Karar ile onanmış ve &#; (Mükerrer) tarihinde Resmi Gazetede yayınlanmıştır.

Havuz Operatörü (Seviye 4) ulusal meslek standardı sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) Kanunu ile anılan Kanun uyarınca çıkartılan 19/10/ tarihli ve sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Ulusal Meslek Standartlarının ve Ulusal Yeterliliklerin Hazırlanması Hakkında Yönetmelik ve 27/11/ tarihli ve sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Mesleki Yeterlilik Kurumu Sektör Komitelerinin Kuruluş, Görev, Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik hükümlerine göre MYK’nın görevlendirdiği Tesis Hizmetleri Yönetimi İşadamları Derneği (TESHİAD), PROMAK Ltd. Şti. ve Hijyen Akademisi Eğitim, Danışmanlık Ltd. Şti. tarafından hazırlanmış, sektördeki ilgili kurum ve kuruluşların görüşleri alınarak değerlendirilmiş ve MYK Toplumsal ve Kişisel Hizmetler Sektör Komitesi tarafından incelendikten sonra MYK Yönetim Kurulunca onaylanmıştır.

Havuz Operatörlüğü Meslek Tanımı

Meslek Tanımı
Havuz Operatörü (Seviye 4), birim yöneticisinin nezareti altında; iş sağlığı ve güvenliği ve çevre korumaya ilişkin önlemleri alarak, kalite sistemleri çerçevesinde; iş organizasyonu yapan, genel kullanıma açık havuzların su kalitesini fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik standartlara uygun hale getirmek için havuz düzeneği içerisinde var olan tüm ekipmanın standart ve yöntemlerine uygun temizliğini yapan, havuz makine dairesinin fiziki, mekanik ve elektriksel işletimlerini gerçekleştiren ve mesleki gelişime yönelik faaliyetlere katılan nitelikli kişidir.

ACİL DURUM: İşyerinin tamamında veya bir kısmında meydana gelebilecek yangın, patlama, tehlikeli kimyasal maddelerden kaynaklanan yayılım, doğal afet gibi acil müdahale, mücadele, ilkyardım veya tahliye gerektiren olayları,
ATIK: Herhangi bir faaliyet sonucunda oluşan, çevreye atılan veya bırakılan herhangi bir maddeyi,
DENGE TANKI: Taşma kanalı olan havuzlarda; havuz yüzeyinden taşan suyu toplamak, su akışını dengelemek, havuza giren kullanıcıların taşırdığı suyu ve ters yıkama suyunu karşılamak için kullanılan depoyu,
DEZENFEKSİYON: Hastalık yapıcı mikroorganizmaların dezenfektan ile kontrol altında tutulmasını,
DOZAJ SİSTEMLERİ: Kimyasalların istenilen miktarlarda havuz suyuna karışımını sağlayan sistemleri,
FİZİKSEL PARAMETRELER: Havuz suyunun yasal mevzuata uygun fiziksel değerlerini,
HAM SU: Havuz için hiçbir işleme tabi tutulmamış suyu,
ISCO: Uluslararası Standart Meslek Sınıflamasını,
İSG: İş sağlığı ve güvenliğini,
KİMYASAL PARAMETRELER: Havuz suyunun yasal mevzuata uygun kimyasal değerlerini,
KİŞİSEL KORUYUCU DONANIM (KKD): Çalışanı, yürütülen işten kaynaklanan, sağlık ve güvenliği etkileyen bir veya birden fazla riske karşı koruyan, çalışan tarafından giyilen, takılan veya tutulan tüm alet, araç, gereç ve cihazları,
MANUEL ÖLÇÜM KİTİ: Sıvı veya hap şeklindeki ajanlarla havuz suyunun içindeki klor ve pH ölçümünü sağlayan kiti,
MİKROBİYOLOJİK PARAMETRELER: Havuz suyunun yasal mevzuata uygun mikrobiyolojik değerlerini,
ÖLÇÜM SİSTEMLERİ: Havuz suyu değerlerini ölçen ekipmanları,
RİSK DEĞERLENDİRMESİ: İşyerinde var olan ya da dışarıdan gelebilecek tehlikelerin belirlenmesi, bu tehlikelerin riske dönüşmesine yol açan faktörler ile tehlikelerden kaynaklanan risklerin analiz edilerek derecelendirilmesi ve kontrol tedbirlerinin kararlaştırılması amacıyla yapılması gerekli çalışmaları,
RİSK: Tehlikeden kaynaklanacak kayıp, yaralanma ya da başka zararlı sonuç meydana gelme ihtimalini,
SATIH SIYIRICI (SKİMMER): Taşma sistemi olmayan havuzlarda, havuz suyu üst seviyesinden sirkülasyon yapılmasını sağlayan ekipmanı,
SU KİRLETİCİLERİ: Havuz suyuna karışmış olan, organik ve inorganik maddeleri,
SUYUN ŞARTLANDIRILMASI: Havuz suyunun; fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik yöntemlerle kullanım amacına uygun hale getirilmesi işlemlerinin tümünü,
ŞOKLAMA: Gerekli durumlarda havuz suyuna yüksek dozlarda dezenfektan kullanılması işlemini,
TAŞAN SU: Sirkülasyona bağlı olarak havuz üst yüzeyinden denge deposuna taşan suyu,
TAŞMA ALANLARI (SAVAK): Sirkülasyona bağlı olarak havuz üst yüzeyinden taşan suyu denge tankına taşıyan ızgara ile korunmuş açık kanalı,
TEHLİKE: İşyerinde var olan ya da dışarıdan gelebilecek, çalışanı veya işyerini etkileyebilecek zarar veya hasar verme potansiyelini ifade eder.

HAVUZ SUYU OPERATÖRLÜĞÜ KURSU

Havuz Suyu Operatörlüğü Kursu

Havuz Suyu Operatörlüğü Kursu Eğitim Programının Amacı

Konaklama ve Seyahat Hizmetleri alanı altında yer alan mesleklerde ulusal ve uluslararası düzeyde standartlara uygun, her yaşta ve düzeyde bireye meslekî yeterlikler kazandırmak amaçlanmıştır.

Meslek Tanımı

Havuz Suyu Operatörü, havuzun mekanik, elektrik tesisatı ile yapısal özelliklerine hâkim, havuz suyu kimyası ile ilgili ölçüm kontrol, uygulama ve bakım işlerini gerçekleştiren kişidir.

Havuz Suyu Operatörlüğü Kursuna Katılma Koşulları

• Okuma yazma bilmek ve mesleği yapabilecek bedensel ve fiziksel özelliklere sahip olmak kursa katılmak için yeterlidir.

Mezun Olan Kursiyerlerin İstihdam Alanları

Mesleğin gerektirdiği yeterlikleri kazanan bireyler turizm sektöründe;

• Genel kullanıma açık havuz tesislerinde,
  • Havuz yapım firmalarında,
  • Kendi işyerlerinde veya mesleğe uygun alanlarda çalışabilirler.

Havuz Suyu Operatörlüğü Kursu Eğitim Programının İçeriği

• Havuz Suyunun Hazırlanması, Bakımı ve İşletilmesi
  • Havuz Suyu Kimyasallarının Etkileri
  • Genel Hijyen ve Su İle Bulaşabilen Hastalıklar
  • Havuzda İlkyardım

Havuz Suyu Operatörlüğü Kursunun Eğitim Süresi

Eğitim süresi 48 saat olarak planlanmıştır. Eğitimi tamamlayan bireyler Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı Sertifika almaya hak kazanır. Eğitimi herhangi bir nedenle tamamlayamayan kursiyer tamamladığı saatleri ve dersleri içeren Milli Eğitim Bakanlığının belirlemiş olduğu katılım belgesi almaya hak kazanır.

Havuz Suyu Operatörlüğü Kursu Sertifikası

Eğitimin sonucunda kurs merkezimizde Milli Eğitim Müdürlüğü temsilcileri gözetiminde yapılacak olan sertifika sınavına katılan ve kursiyerler puan üzerinden 45 puan ve üzeri puanlar aldığında başarılı olarak sayılır, ve hazırlanan sertifikalar Milli Eğitim Müdürlüğünce onaylandıktan sonra kursiyerlere teslim edilir. Sertifikanın kursiyere teslim tarihi 7 işgününü aşmamaktadır.

Havuz Suyu Operatörlüğü Kursu Sertifikasının Geçerliliği:

Mesleki ve Teknik Eğitim Yönetmeliğine göre İş yerlerinde, alanlarında meslekî eğitim görmüş olanlar istihdam edilir.

Kanun’a göre istihdam edilenlerin meslekî ve teknik orta öğretim diploması, sertifika ile kurs bitirme, kalfalık, ustalık, iş yeri açma belgelerinden en az birine sahip olmaları gerekir. Yapacağı işe uygun meslekî eğitim aldıklarını belgelendirmeyenler istihdam edilmezler. İş yeri sahipleri, istihdam edecekleri kişilerden, yapacakları iş ile ilgili meslekî eğitim aldığını gösterir belgeyi istemek zorundadır.

Ayrıca yurtdışında geçerliliği bulunmaktadır. Kursa kayıt sırasında yurtdışında da kullanmak istediğinizi belirtmeniz durumunda kurumumuz aracılığı ile Apostil işlemleriniz tarafımızdan yapılacaktır.

ETİKETLER: havuz suyu operatörlüğü kursu, Havuz Suyu Operatörlüğü, Havuz Suyu Operatörü Meslek Kursu

nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir