güvenlik ihtiyacımızı karşılayan kurumlar / Halka Hizmet Veren Kurumlar Nelerdir? (Sağlık -Eğitim- Ulaşım - Barıma) - Diyadinnet

Güvenlik Ihtiyacımızı Karşılayan Kurumlar

güvenlik ihtiyacımızı karşılayan kurumlar

5. Sınıf Sosyal Bilgiler İhtiya&#;larımıza Hizmet Eden Kurumlar konu anlatımı

Haberin Devamı

- Devlet tarafından kurulmuş olan kurumlardır.

- Bütün giderleri devlet tarafından karşılanır.

- Belirli çalışma saatleri bulunmaktadır.

- Çalışanlar verdiği hizmet karşılığında ücret alırlar.

- Resmi kurumun bir logosu bulunur.

- Kurumların kuruluş esasları kanunlara göre belirlenmiştir.

- Her kurum bağlı olduğu bakanlık nezdinde gerekli görevlerini yerine getirir.

Eğitim İhtiyaçlarımızı Karşılayan Kurumlar

Her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı eğitim görme hakkına sahiptir. Bu haklar devlet tarafından ilk 12 yıl boyunca mecburi olarak verilir. Bunlar İçerisinde 4 yıl ilkokul eğitimi, 4 yıl Ortaokulu eğitim ve 4 yıllık lise eğitimi bulunmaktadır. Ülkemizde üniversiteler haricinde eğitim veren diğer tüm kurumlar T.C. Millî Eğitim Bakanlığına bağlıdır.

Sağlık İhtiyaçlarımızı Karşılayan Kurumlar

Sağlık sorunu yaşayan kişiler bu konuda devlete bağlı olan sağlık kurumları üzerinden destek alır. Bu kurumlar şehir veya ilçe ile beraber köylerde ve kasabalarda bulunur.

- Aile sağlık merkezleri

- Tıp merkezleri

- Özel hastaneler

- Devlet hastaneleri

Ülkemizde sağlık konusunda hizmet veren tüm kurumlar T.C. Sağlık Bakanlığına bağlıdır.

Ulaşım İhtiyaçlarımızı Karşılayan Kurumlar

Halka Hizmet edenler Konu Anlatımı 5.Sınıf sosyal bilgiler dersinde sorumlu olduğunuz konulardandır. Halka Hizmet edenler Konu Anlatımı soruları daha kolay bir şekilde çözebilmeniz için size yardımcı olacak. Halka Hizmet edenler Konu Anlatımını bu yazımızda anlatıyoruz. Halka Hizmet edenler ile ilgili bilmemiz gereken konu içeriğini şu şekilde sıralayabiliriz:

Resmi Kurum ve Sivil Toplum Kuruluşları

Toplumun temel ihtiyaçlarını karşılamak için devlet (resmi) ve sivil toplum kuruluşları birlikte çalışmaktadır. Temel ihtiyaçları karşılamak öncelikle devletin görevidir.

Devletin, toplumun temel ihtiyaçlarını (eğitim, sağlık, güvenlik, barınma, beslenme) karşılamak için kurduğu oluşumlara resmi kurum denir.

İnsanların bir hizmeti karşılamak için bir araya gelerek kurdukları dernek, vakıf ve sendika gibi oluşumlara sivil toplum kuruluşu (STK) denir.

Halka Hizmet edenler Konu Anlatımı 5.Sınıf

Sivil Toplum Kuruluşlarının Özellikleri

• Gönüllülük esasına göre çalışır.
  • Çalışanlar hizmetlerinin karşılığında ücret almazlar.
  • İhtiyaçlarını çalışmalara destek veren üyelerin bağışlarıyla karşılar.
  • Sendika, dernek ya da vakıf adı altında faaliyet gösterir.

Resmi Kurumların Özellikleri

• Rolleri kurumlar tarafından belirlenir.
  • Sadece çalıştığı kurumun amaçlarına göre hareket eder.
  • İş karşılığında ücret alır, kazanç elde eder.
  • Çalışma zorunluluğu ve saatleri vardır.
  • Çalışanlar arasında ast-üst ilişkisi vardır.

Sivil toplum kuruluşları ile resmi kurumların farklı yönleri

• Sivil toplum kuruluşlarına katılım gönüllü, resmi kurumlara ise zorunludur.
  • STK’lerde çalışanlar ücret almazken, resmi kurumlarda çalışanlar ücret alırlar.
  • Sivil toplum kuruluşlarının mesai saatleri değişken olabilirken resmi kurumlarınki sabittir.
  • Resmi kurumların çalışanları arasında ast-üst ilişkisi varken STK’lerde ast-üst ilişkisi yoktur.

Sivil toplum kuruluşları ile resmi kurumların benzer yönleri

• Kâr amacı gütmezler.
  • Toplumsal sorunlarla ilgilenirler.
  • Amaçları topluma hizmet etmektir.
  • Her ikisi de yasal kuruluşlardır.

Resmi Kurum ve Sivil Toplum Kuruluşlarının Çalışma Alanları ve Örnekleri

Eğitim ihtiyacımızın karşılanması için hizmet verenler

• Resmi kurum: Milli Eğitim Bakanlığı, ilkokullar, liseler, üniversiteler
  • Sivil Toplum Kuruluşu: Türk Eğitim Vakfı, Darüşşafaka Cemiyeti

Sağlık ihtiyacımızın karşılanması için hizmet verenler

• Resmi kurum Sağlık Bakanlığı, Aile sağlığı merkezleri, hastaneler
  • Sivil Toplum Kuruluşu: LÖSEV, Yeşilay

Ulaşım ihtiyacımızın karşılanması için hizmet verenler

Resmi kurum: Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Karayolları Genel Müdürlüğü

Adalet ihtiyacımızın karşılanması için hizmet verenler

• Resmi kurum: Adalet Bakanlığı, Yargıtay, Danıştay, adliyeler, cezaevleri
  • Sivil Toplum Kuruluşu: Tüketici Hakem Heyetleri

Güvenlik ihtiyacımızın karşılanması için hizmet verenler

• Resmi kurum: İçişleri Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri
  • Sivil Toplum Kuruluşu: AKUT

Haberleşme ve iletişim ihtiyacımızın karşılanması için hizmet verenler

Resmi kurum: Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, TRT, RTÜK

Barınma ihtiyacımızın karşılanması için hizmet verenler

• Resmi kurum: Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TOKİ
  • Sivil Toplum Kuruluşu: Kızılay

Sivil Toplum Kuruluşları ve Faaliyetleri

SİVİL TOPLUM KURULUŞUFAALİYETLERİ
MİLLİ EĞİTİM VAKFI

(MEV)

❖     Milli Eğitim’e bağlı okulların eğitim öğretim ihtiyaçlarını karşılar.

❖     Eğitim merkezi, tesis, okul yapımı, onarımı yapar.

❖     Eğitime destek için yardım ve bağış kampanyaları düzenler.

TÜRKİYE EĞİTİM GÖNÜLLÜLERİ VAKFI (TEGV)❖    Eğitime katkıda bulunur.

❖    İyi, eğitilmiş insan yetiştirir.

❖    Teknolojiyi eğitimde kullanır.

❖    Eğitim parkı, gezici öğrenim birimi oluşturarak yaş grubu çocukların eğitimini sağlar.

LÖSEMİLİ ÇOCUKLAR VAKFI (LÖSEV)❖     Lösemili ve kan hastası çocukların eğitimi ve diğer ihtiyaçlarını sağlar.

❖     Kan hastalıkları tedavisi için eğitim ve araştırma kurumları kurar.

❖     Lösemi hastalığını tanıtır, ailelerin problemlerini topluma aktarır.

❖     Lösemili çocuklar hastanesi LÖSANTE’yi kurmuştur.

❖     İlköğretim okulu lösemiyi yenen çocuklara hizmet vermektedir.

TÜRK KALP VAKFI❖ Kalp sağlığı konusunda toplumun bilinçlenmesini sağlar.

❖ Y ardım ve bağışlar muhtaç kimselerin sağlığına harcar.

TEMA VAKFI (Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma)❖     Doğal varlıkları ve çevre sağlığını korur.

❖     Erozyonla mücadele eder.

❖     Ağaç ve orman sevgisini kazandırır.

❖     Çayır ve meraların korunmasını sağlar.

ÇEVRE VE KÜLTÜR DEĞERLERİNİ KORUMA VE TANITMA VAKFI (ÇEKÜL)❖     Doğal, tarihi ve kültürel varlıkları korur.

❖     Doğal ve kültürel çevreyi korumak için proje geliştirir.

ARAMA KURTARMA DERNEĞİ (AKUT)❖     depreminde insanları göçük altından kurtardı.

❖     Yardımları felaketzedelere ulaştırır.

❖     ’da Yunanistan (Atina) ve daha sonra Tayvan, Pakistan depremleri ile Endonezya’da Tsunami felaketlerinde gönüllü olarak çalıştı.

❖     ’de Van’da meydana gelen depremde arama kurtarma çalışmalarına katıldı.

Kategoriler Sosyal Bilgiler

Toplumun Temel İhtiyaçlarını Karşılamak İçin Kurulan Resmi Kurumlar: 

1. Eğitim Kurumları:

Toplumumuzun eğitim ve öğretim ihtiyacını karşılamak amacıyla oluşturulmuş kurumlarımızdır. Eğitim kurumlarımız Milli Eğitim Bakanlığıdır.

Milli Eğitim Bakanlığı;

Eğitim sisteminin belirlenmesinde,

Okullarda okutulacak derslerin müfredatının hazırlanmasını ve uygulanmasını,

Okul ihtiyacı olan yerleşim yerlerini tespit ederek okul yapılmasını,

Okulu olmayan köylerdeki çocukları da en yakın okula taşıyarak toplumun eğitim ihtiyacını karşılamaya çalışmaktadır.

Ülkemizdeki eğitim ihtiyacı şu eğitim kurumları tarafından sağlanmaktadır:

Kreşler ve anaokulları,
İlköğretim okulları, 
Ortaöğretim kurumları (Liseler)  Dershaneler ve sürücü kursları, 
Üniversiteler, 
Halk Eğitim Merkezleri, 
Açıköğretim Okulları.

2. Sağlık Kurumları:

Her toplum için sağlığın önemli bir yeri vardır.

Sağlıksız nesillerin yaşadığı toplumlar ilerleyip kalkınamazlar. Bu nedenle ülkemizde de sağlığa önem verilmiştir. Devlet, topluma sağlık hizmeti vermesi için pek çok kurum oluşturmuşfunduszeue.infoğlık kurumlarımız, insanların hastalıklardan korunması, teşhis ve tedavisi hizmetlerini vermek için kurulmuşlardır.

Bunların başlıcaları şunlardır:  

v  Sağlık Bakanlığı,

v  Hastaneler, 

v  Sağlık Ocakları, 

v  Dispanserler, 

v  Sanatoryumlar, 

v  Tıp merkezleri, 

v  Sağlık evleri, 

v  Eczaneler, 

v  Doğum evleridir.

Devletin Sağlık Görevleri: 

o    *Sağlık kurumları açmak. 

*Sağlık kurumlarında çalışacak doktor, hemşire ve hasta bakıcıları yetiştirmek

o    *Hastaların tedavileri için gerekli ilaçları ve tıbbi malzemeleri temin etmek. 

o    *Sağlık hizmetlerini tüm vatandaşlara götürmek.

o    *Doktor ve hasta hakları korumak.

o    *Sağlık kurumlarında doktor, hemşire, sağlık memuru, ebe, hasta bakıcı gibi çalışanlar vardır.

3. Adalet Kurumları:

Adalet, hakkın gözetilmesi ve yerine getirilmesi anlamına gelir. Haklı ile haksızın ayırt edilmesi adaletle sağlanır. Adalet karşısında güçlü ile güçsüz, zengin ile fakir eşit haklara funduszeue.info, hukuk kurallarına göre bağımsız yargı sonucunda oluşfunduszeue.infoeler, vatandaşların birbirileriyle anlaşmazlıklarını çözmek, suçluları kanunlara dayanarak cezalandırmak amacıyla kurulmuşlardır.

Hakimler, savcılar, avukatlar; Adalet Bakanlığına bağlı olarak çalışırlar.

Mahkemeler, karakollar, cezaevleri, Adli Tıp Kurumu, Anayasa Mahkemesi, Danıştay, Yargıtay gibi kurumları vardır.

4. Güvenlik Kurumlarımız:

Devletin kuruluş amaçlarının başında güvenlik gelir. Toplumun iç ve dış çatışmalardan ve saldırılardan korunması devletin temel görevlerindendir.

Devlet pek çok güvenlik kurum oluşturmuştur.

Bunların başlıcaları şunlardır:

İçişleri Bakanlığı 

Milli savunma Bakanlığı 

Türk Silahlı Kuvvetleri (Genelkurmay Başkanlığı) 

Polis Teşkilatı (Emniyet Genel Müdürlüğü)

Ülkemizde iç güvenliğin sağlanmasından İç İşleri Bakanlığının sorumluluğundadır. Polis teşkilatı ve karakollar İçişleri Bakanlığına bağlıdır.

TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ: 

Ülkemizi, dış tehditlere karşı korumak Türk Silahlı Kuvvetlerinin göfunduszeue.infourmay Başkanlığına bağlı Kara, Deniz, Hava Kuvvetleri Komutanlıkları ve Jandarma Genel Komutanlığından oluşan askeri gücümüze "Türk Silahlı Kuvvetleri" denir. Türk silahlı Kuvvetlerinin birinci görevi Türk vatanını ve Türkiye Cumhuriyeti'ni korumak ve kollamaktır.

5. Sosyal Güvenlik Kurumları:

İnsanlar yaşamlarını devam ettirmek için çalışmak zorundadır. Ama hayat boyunca çalışmak, sağlıklı kalmak ve kimseye muhtaç olmadan yaşamak zordur. Bu nedenle çalışanların maaşlarının bir bölümü devlete bağlı sosyal güvenlik kurumlarına kesinti olarak ödenir. Bu parayla devlet çalışanlarının tedavi giderlerini karşılar.

Emekli olduklarında ise onlara ikramiye verilir, emekli maaşları ödenir, sağlık giderleri karşılanır.
Buna sosyal güvenlik sistemi denir.

Ülkemizde üç farklı sosyal güvenlik kurumu vardır. Bunlar:

Emekli Sandığı:Resmi kurumlarda çalışanların, sağlık, güvenlik gibi ihtiyaçlarını karşılayıp onları destekleyen kurumdur. Emekli Sandığı, devlet memurlarına hizmet verir.

Sosyal Sigortalar Kurumu: Resmi ve özel sektörün çeşitli alanlarında işçi olarak çalışan vatandaşların sosyal haklarını düzenleyen ve onlara hizmet veren bir kurumdur.

Bağ- Kur: Çiftçi, esnaf, zanaatkâr gibi kendi iş alanlarını kurup buralarda çalışan insanların sosyal haklarını düzenlemek için çalışır.

Bu üç kurum Sosyal güvenlik Kurumu (SGK) altında hizmet vermeye başladı.

6. Yerleşme ve Konut Edindirme(Barınma) Kurumları:

Kurulacak şehirlerin nerede kurulacağı, ev yapma izinleri, yolları, planlaması, bakıma muhtaç ve kimsesizlerin kalacak yerleri bu kurumlar tarafından yönetilir.

Bayındırlık ve iskan(yerleşme) Bakanlığı, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı(TOKİ) ve belediyeler toplumumuzun yerleşme ve konut(ev) edinme sorumluluğunu üstlenmiş resmi kurumlarıdır.

Oteller, Huzurevleri, çocuk Esirgeme Yurtları gibi belli başlı kurumları da vardır.

7. Çevre İle ilgili Kurumlar:

Ülkemizde çevre sorunlarının ortaya çıkmasını önlemek amacıyla devlet tarafından Çevre ve Orman Bakanlığı kurulmuştur. Yaşadığımız çevrenin düzeni, temizliği, ağaçlandırılması gibi çalışmalar bu bakanlığın sorumluluğundadır. Çevre sorunları bu bakanlığa bağlı birimler tarafından çözülmeye çalışılır.

Ülkemizin tarihi ve kültürel varlıklarının korunmasını ve ülke turizminin geliştirilmesi işini de Kültür ve Turizm Bakanlığı üstelenmektedir.

Devlet Su işleri Genel müdürlüğü, devlet Meteoroloji İşleri genel Müdürlüğü, Orman Genel Müdürlüğü, Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı gibi kurumları vardır.

Çevre temizliği ve düzeni, park ve bahçelerin bakımı, çevrenin korunması gibi konularda belediyeler önemli görevler üstlenir.

Faaliyet Alanlarına Göre STK'lere Ulaşmak İçin Tıklayınız (Yardım Kuruluşları)

Toplum İçin Çalışanlar Konusu Ana Sayfası İçin Tıklayınız

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası