google earth den netcad e veri aktarma / Google Kml Dosyasını Netcad İle Açma - KML Viewer & Manager Forum

Google Earth Den Netcad E Veri Aktarma

google earth den netcad e veri aktarma

VERĐ GĐRĐŞĐ VE TABAKA ĐŞLEMLERĐ Bu bölümde; • • • • • Netcad e veri girişi Kayıtlı bir veri setinden veri aktarma Proje ayarları Tabaka oluşturma ve kullanma Alan hesaplama Konuları işlenmiştir. Netcad programına veri girişinin birkaç yolu vardır. Bunlardan birincisi verilerin doğrudan el ile girilmesi, bir diğeri veri setini okutarak veri girilmesi ve bir diğer yol da veri setinin raster (görüntü) olarak okutulup üzerinde düzenlemeler yapılarak veri haline dönüştürülmesidir. Ayrıca GPS gibi harici koordinat saklayan aletlerden de veri aktarması yapılabilir. Ders notlarının bu bölümünde öncelikle ilk iki yöntemden, el ile veri girişi ve veri setinden okuma yöntemlerinden söz edilecektir. Uygulama olarak maden ruhsat ve izin sahası koordinatları örnek alınmıştır. El ile Koordinat Girerek Veri Đşleme Yürürlükteki Maden Kanunu ve bağlı yönetmeliklerine göre ETK Bakanlığına bağlı MĐGEM (Maden Đşleri Genel Müdürlüğü) tarafından verilen Maden Arama Ruhsatları ve Đşletme Đzin Belgelerinin Netcad ortamına (ya da başka bir madencilik yazılımına) aktarılması ve sınır ihlal takiplerinin yapılması çok önemlidir. Her üretim yılı sonunda basamakların yeni durumları topoğrafik ölçüm cihazları (Teodolit, Nivo, GPS vb..) yardımı ile ölçülerek Netcad ortamına aktarıldığında hem sınır ihlalleri, ve hem de üretim, kazı ve dolgu gibi yeni durumların hesaplanması ve takip edilmesi kolaylaşacaktır. Şimdi örnek bir çalışma olarak Arama Ruhsat bilgileri elimizde olan bir mermer sahasının Ruhsat ve diğer koordinat bilgilerini Netcad ortamına yerleştirelim. Bunun için önce Şekil1de verilen örnek bir Maden Arama Ruhsatını inceleyelim. Ruhsat üzerinde niteliği (arama), kime ait olduğu, erişim numarası, geçerlilik süresi ve koordinatları ile bu koordinatların kroki olarak gösterildiği bir çizim bulunmaktadır (Şekil1). Şekil1 deki Ruhsat üzerindeki koordinatlar metin sonunda Tablo1 de, izin koordinatları Tablo2 de verilmiştir. Şekil üzerinde iyi okunmuyorsa tablolardan yararlanılabilir. [email&#;protected] Şekil1. Örnek Maden Arama Ruhsatı Ruhsatımıza ait sınır koordinatlarını Netcad ortamına işlemek için birkaç yol bulunmaktadır. Bunlardan birincisi koordinatları bir dosyaya (Excel ya da başka bir dosya) yazıp Netcad e oradan taşımak ya da Netcad içinde doğrudan nokta atarak koordinat girmek. Ancak her şeyden önce Netcad projemizin proje özelliklerini ayarlamamız gerekmektedir. Bunun için öncelikle Netcad’i açıyorum. Proje/özellikler komutu ile projemiz ile ilgili temel harita bilgilerini giriyorum (Şekil2). UTM6 ve EU50 seçiyorum. Proje ölçek değerini 1/ olarak seçiyorum. (Verilerin Google-Earth programında gösterilmesi için ölçeğin 1/ olarak kalması önemli). UTM6 ve EU50 seçiyorum. Dilim No yu ve Dilim Orta Meridyen (DOM) değerlerini Türkiye haritası üzerinde Diyarbekir’i tıklayarak otomatik olarak giriyorum. Çünkü Ruhsat sahamız Diyarbekirde. Bu ayarları yaptıktan sonra Tamam komutu ile pencereleri kapatıyorum (Şekil3). Şekil2. Proje/Özellikler komutu [email&#;protected] Şekil3. UTM ve diğer ayarların yapılması Artık elimizde bulunan Maden Arama Ruhsatına ait Ruhsat sınır koordinatlarını Netcad ortamına aktarabiliriz. Bunun için Çiz/Nokta at değiştir komutunu veriyorum (Şekil4). Şekil4. Çiz/Nokta at/değiştir [email&#;protected] Ruhsat girmeye noktalarımızı teker başlıyorum. teker Ruhsat sınırlarını girdiğim için Nokta adı olarak R1 girdim. Netcad sonraki noktalarda R2, R3…şeklinde devam ettirecektir (Şekil5). Bu aşamada ekranda nereye tıkladığınız önemli değil, noktaların koordinatlarını tam olarak girdiğimiz için Netcad hepsini doğru yerine yerleştirecektir. Şekil5. Ruhsat Noktalarının Girilmesi Hatta birkaç noktadan sonra noktalar görünmez olursa yine endişelenmeyin, noktalar doğru yerlerine giderken ekranda başka bir alana baktığımız için biz noktaları göremiyor olabiliriz. Görüntü/Limit Bul komutu ile ekrandaki tüm nesneler pencere içine görünür hale getirilebilirler. Ruhsat üzerinde yazan koordinat değerlerini tek tek Şekil5 de verildiği şekilde giriyorum. Noktalar bittiğinde işlemi sonlandırmak için fare sağ tıkla işlemden çıkıyorum. Girdiğimiz noktaların ekranda görünür olmaları için önce Görüntü/Limit Bul komutunu verip ardından da Tabaka Modlarında (Sarı üçgen) “Nokta adlarını göster” komutunu veriyorum (Şekil6). Şekil6. Tabaka Modları [email&#;protected] Bu işlemin sonucunda Ruhsat sahamıza ait tüm köşe koordinatları Netcad ortamına aktarılmış olacaktır (Şekil7). Şekil7. Ruhsat köşe koordinatları Netcad e aktarıldı. Bu aşamada noktaların 0 tabakası üzerinde olduğunu unutmayalım. Bu durumu ekranın sol altına baktığımızda görebiliriz (Şekil8). Şekil Tabakası [email&#;protected] Daha düzenli bir Netcad çalışması için adı Ruhsat olan bir tabaka yaratıp bu noktaları o tabakaya taşıyalım. Bunun için sol altta aktif tabakayı gösteren (üzerinde şu an 0 yazıyor) Şekil9. Tabakalar penceresi düğmeye tıkladığımızda tabakalar penceresi açılacaktır (Şekil9). Tabakalar penceresinde + işaretini tıklayarak yenş tabaka ekleyebilir, - işaretini tıklayarak mevcut tabakaları silebiliriz. Şimdi ismi Ruhsat olacak bir yeni tabaka eklemek istediğim için + işaretini tıklıyorum ve Tabaka Özellikleri penceresi karşıma çıkıyor (Şekil10). Tabakalar penceresinde + işaretine basarak eklediğim yeni tabaka ile ilgili hemen tüm özellikleri bu pencerede ayarlayabilirim. Tabaka üzerindeki cisimlerin renklerinden ölçeğine, kilitleme ve açma özelliklerinden taramalara kadar birçok özellik buradan Şekil Tabaka Özellikleri Penceresi değiştirilebilir. Tabaka bir kez oluşturulduktan sonra da bu ayarlar sonradan değiştirilebilir. Bunun için ekranın sol altındaki Aktif tabaka düğmesine tıklamak yeterlidir. Bu işlem sonucunda adı Ruhsat olan bir tabaka oluşturdum ancak, Ruhsat köşe koordinatlarımı taşıyan tabaka 0 tabakası olduğu için noktalar hala onun üzerinde duruyor. 0 tabakasındaki noktalarımı Ruhsat adlı tabakaya taşımak istiyorum. Bunun için aktif tabaka komutu ile gelen tabakalar penceresinden Ruhsat adlı tabakayı seçiyorum, 0 ve Ruhsat adlı iki tabakam var, her ikisinin de gözleri açık yani üzerlerindeki nesneler görünür durumda (Şekil11). [email&#;protected] Şekil Ruhsat tabakasının tabakalar penceresinden seçimi. Bu pencereyi kapattığımda artık sol altta aktif tabaka olarak Ruhsat yazmalı, ama noktaları hala görebiliyorum çünkü her iki tabakamın da gözleri açık. Saydam olan tabakaların tümünde ne varsa ekranımda görebilir durumdayım. Şimdi hala 0 tabakası üzerinde duran Ruhsat köşe koordinat noktalarımı adını Ruhsat yaptığım yeni tabakama taşıyacağım ki bundan sonraki işlemler daha derli toplu ve kolay olsun. Bunun işin önce sol alttaki aktif tabaka düğmesi yardımı ile önce Ruhsat tabakasını seçip ardından Düzenle/Tabaka değiştir komutunu veriyorum (Şekil12). Bu komutu verdiğim anda noktaları ekranımda görebiliyordum ama onlar 0 tabaksında idiler. Komut sonrası Netcad in kullanıcıya çok yardımcı olan ekran ortası yardımcı cümlesi bana “Seçtiğiniz tüm objeler Ruhsat tabakasına alınacaktır” diyordu. Ben de zaten bunu istiyordum. Bu durumda ekrandaki her şeyi (zaten 7 tane nokta var sadece) seçip sol tuşla işlemi bitirelim. Tümünü seçmek için sağ alttaki kırmızı düğmelerden yararlanılabilir. Şekil Tabaka değiştir komutu Artık Ruhsat noktalarım Ruhsat tabakasındalar. 0 tabaksının gözünü kapatıp bu durumu kontrol edebilirsiniz. [email&#;protected] Dosyadan Koordinat Girerek Veri Đşleme Bir önceki bölümde Ruhsat köşe koordinatlarımızı el ile tek tek Nokta at/değiştir komutu ile Netcad projemize işledik. Bu bölümde başka bir yöntem deneyeceğim. Koordinatlarımızın kayıtlı olduğu bir dosyanın var olduğunu düşünelim. Verilerimizi Netcad’e bu dosyadan okutmaya çalışacağım. Bu bilgiler de Maden Đşletme Đzin sınırlarımız ile ilgili bir köşe koordinat verisi olsun. Đlerideki işlemler ve hesaplamaların kolay olması için her bir koordinat grubu için ayrı bir tabaka açmak faydalı olacaktır (Ruhsat koordinatları Ruhsat adlı tabakada, işletme izni koordinatları Đzin adlı tabakada….gibi). Maden Đşletme Đzin köşe koordinatları Ek-1 de Tablo2 de verilmiştir. Kopyala/yapıştır işlemi için Ek-1 deki tabloyu kullanabilirsiniz. Bu verinin bilgisayarımızın bilinen bir yerinde (C: de, belgelerimde, masaüstünde….gibi) bir Excel dosyasında olduğunu düşünelim. (Excel dosyası da şart değil, Netcad, veri almak için birçok dosya türünü desteklemektedir). Netcad veri okurken veriler kaçıncı satırdan başlıyor, başlık var mı yok mu, x hangi sütunda, y hangi sütunda gibi sorular soracak, bunlara dikkat edelim… Şekil Đşletme Đzin köşe koordinatları Şimdi bu veriyi Netcad içinden okuyalım. Bunun için Netcad de Proje/Yardımcı Đşlemler/Oku Komutunu vermemiz gerekiyor Bu komut ile açılan pencereyi iyi inceleyelim (Şekil14). Netcad in bir çok dosya türünü desteklediğini görebiliriz. Bunların içinde dem verileri ascii veriler mapinfo verileri ve görüntü dosyaları (raster) dosyaları da var. Bu penceredeki önemli bir komut ise Projeye Ekle komutudur. Okunan dosyadaki verilerin mevcut proje içine eklenmesini sağlayan bu komutu seçili hale getirip Excel dosyası seçeneğini soldan seçip Tamam tuşuna basıyoruz. [email&#;protected] Şekil Projeye dışarıdan veri ekleme Karşımıza Windows’un dosya aç penceresi geliyor ve verilerin kayıtlı olduğu Excel dosyasını gösteriyoruz. Verilerimizi sakladığımız dosyayı gösterdikten sonra Netcad açılan bir pencere ile bu verilerin Excel tablosundaki konumları ile ilgili sorular soruyor (Şekil15). Buradaki ayrıntılar çok önemli. Veri başlangıç satırı 2 çünkü 1. satırda başlıklar var. Nokta adları 1. sütunda, y 2. sütunda x ise 3. sütunda, diğer veriler yok bu nedenle 0 Şekil Veri okuma tablosu giriyoruz. Bu tabloya Şekil13 deki Excel tablosu ile birlikte bakarsanız daha yararlı olur. Tamam dediğimizde Đzin koordinat noktaları Netcad e aktarılır. [email protected] Burada önemli bir konu var. Netcad dışarıdaki bir dosyadan bir veri grubunu okuma yoluyla kendi içine aktardığında otomatik olarak Nokta adında bir tabaka yaratıp noktaları bunun içine aktarıyor. Bu nedenle Đzin noktalarımız şu anda nokta adında bir tabaka üzerindeler. Bunları Đzin adını vereceğimiz yeni bir tabaka üzerine daha önceden öğrendiğimiz ve Ruhsat noktaları için uyguladığımız yöntem ile aktaralım. Şekil Đzin noktaları aktarıldı Bunun için önce tabakaları açıp + ile yeni bir tabaka yaratıp adını “Đzin” koyduktan sonra Đzin tabakası üzerinde iken Düzenle/Tabaka değiştir komutunu verdikten sonra aktarmak istediğmiz iz isimli tüm noktaları tek tek seçip işlem bitince fare sağ tuşla işlemi sonlandırıyoruz. Artık nokta adlı tabakayı tabakalar da – tuşuna basarak silebiliriz. Şu anda elimizde Ruhsat ve Đzin adlı iki tabakada Ruhsat ve Đzin koordinatlarımız bulunmaktadır. Netcad e atılan Ruhsat ve işletme Đzin koordinatlarımızı kullanarak Ruhsat alanımızı ve Đzin alanımızı hesaplayalım. Bilindiği gibi Maden Kanunu ve uygulama yönetmeliğinde her maden grubu için farklı Ruhsat alanlarına Đzin verilmektedir. Mermerler de II. Grup madenlerdir. Bakalım Maden kanununda yazan Ruhsat alanı sınırlarına uygun bir Ruhsatımız var mı? Madde 10 – Müracaatlar aşağıdaki esaslar doğrultusunda yapılır. Müracaatlar, I (b) Grubu madenlerde 50 hektarı, II. Grup madenlerde hektarı, III. Grup madenlerde hektarı, IV. Grup madenlerde hektarı ve V. Grup madenlerde ise hektarı geçmeyecek şekilde yapılır. Alanı hesaplatmak için Netcad’de Ruhsat tabakasında iken Çiz/noktadan geçen doğru çiz komutu verdim. Ardından Yakalama modlarından Nokta yakala modunu aktif yaptım ve Ruhsat noktalarından geçen bir çokgen çizdim. Çokgen bittiğinde sağ tuşla bitirdim ve alan, çevre ve adı bilgilerini gösterir bir küçük pencere açıldı. Ruhsat alanımın 10 Hektar dan biraz az olduğunu görebiliriz (Şekil 17). [email&#;protected] Şekil Ruhsat Alanımızın Alan Hesabı Đşletme Đzin alanları genelde Ruhsat Alanının %10 u Đşletme kadar Đzin olur. alanımızı Netcad e hesaplatalım. Bunun için Đzin alanımızı Çiz/çoklu doğru çiz komutu ile kapalı alana dönüştürdükten Sorgu/Alan sonra sor komutunu verip kapalı alanını Đzin hesaplatabiliriz. alanının Ruhsat alanının %10 u kadar olduğu Şekil Đzin alanı hesaplama. (Şekil18). [email&#;protected] görülmektedir Tablo1. Maden Sahası Ruhsat Sınır Koordinatları RUHSAT ad Y X R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Tablo2. Maden Sahası Đşletme Đzin Sınır Koordinatları ĐŞLETME ĐZNĐ ad Y X iz-1 iz-2 iz-3 iz-4 iz-5 iz-6 [email&#;protected]

Merhaba Sevgili Ziyaretçilerimiz;

Nfunduszeue.info Kazanç amacıyla kurulmamış ve ücretsiz yararlanılan bir sitedir. Video içeriklerinde yer alan reklamlar ile funduszeue.info sitesinin hiçbir menfaat bağlantısı söz konusu olmayıp ilgili reklamlar videonun yüklü olduğu siteler tarafından veya videoların yüklü olduğu sitelere yüklemeyi yapan kişilerce eklenmiş reklamlardan ibarettir. 

Videoların paylaşıma açıldığı sitelerde yüklü videolar/video linkleri herhangi bir nedenle kaldırıldığında ve/veya kısıtlandığında/yasaklandığında sitemizde de ilgili videonun gösterimi otomatik olarak son bulmaktadır.

Telif Hakkı(Copyright Notice)Olabilecek Açık Kullanım İzni Verilmemiş Video Materyaller Hakkında Önerimiz İlgili Videoyu İzlemeyerek(Bu Yönde Materyallerin İzlenmesine Destek Vermeyerek), Resmi Olarak Satın Alıp İzlemeniz Yönündedir.

Tarafımızdan Üyelerimizin sayfamız üzerinde ayrıntılı olarak yer alan tüm bu durumlara ilişkin bilgi ve gerekleri okuyup anladıkları ve kabul ettikleri varsayılmaktadır.

Sitemize ücretsiz ve kolayca üye olarak birçok video paylaşım sitelerindeki kendi videolarınızın linklerini ekleyebilir, Sık Kullanılanlar ve Çalma Listelerinize kaydedebilir ve üye olmanın diğer tüm ayrıcalıklarından üye sosyal alanınızda yararlanabilirsiniz. Video Linkleri Ekleyebileceğiniz Örnek Bazı Siteler

funduszeue.info

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da öneriniz!

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Üzgünüz, sadece kayıtlı üyeler çalma listeleri oluşturabilirler.

Yorum Yazınız

© NetBüfe Tube Video. Tüm hakları saklıdır

Netcad ile hazırlanan nokta, çizgi, alan ve yazı objeleri ile Spatial verileri Google Earth programına aktarıldığı gibi Netcad' de register edilmiş raster veriler de Google Earth programına aktarıfunduszeue.infoör verilerin Google Earth' e aktarımı için aşağıdaki aşamaları uygulayınız.

1. Netcad ' de "proje > özellikler " sekmesini seçin.

2. Açılan sayfada öncelikle ölçeği  " " olarak ayarlayın.

3. Projeksiyon sistemi bölümünden UTM-3 derece seçilmeli.

4. Sonraki aşamada datumun belirlenmesi funduszeue.info için ED50 Türkiye(7 parametre) seçilmeli.

NOT: Datum ve projeksiyonun doğru seçilmesi funduszeue.infoğru seçilmesine rağmen kayıklık oluşuyorsa, datumu ED50 3 parametre, WGS84 ,GRS80(ITRF) seçerek tekrar funduszeue.info rağmen çakışmıyorsa "funduszeue.info" dosyasını netportal dan ya da buradan ücretsiz indirip sorunu çözebilirsiniz.

4. Dilim orta meridyeni (haritadan) , dilim genişliği (3 derece)         seçilerek proje kaydedilir.

5. Projeyi yeniden açınız ve tekrar proje menüsünden "Google Earth' e veri aktar seçilerek, "ncz"  ve daha sonra  ileri sekmesi tıklanır.

6. Kaydetme  kısmında ise bir isim vererek projenin kml olarak kaydedilmesini sağlayabilirsiniz. 

funduszeue.infoşınıza çıkan formda  " Google Earth dosyası oluşturuldu" uyarısına "tamam"  diyerek işlemi tamamlayın.

RASTER VERİ AKTARIMI

Raster verilerinin Google Earth' e aktarılabilmesi için gerekli koşullar;

• Projeksiyon bilgilerinin tanımlanmış olması funduszeue.info veriler coğrafi projeksiyonda ve WGS84 datumunda olmalıdır.
  • Raster verilerin 3 band (24 bit ) olamsı gerekmektedir.
Raster verilerin projeksiyon bilgisini Raster/Raster Yöneticisi/Özellikler bölümünde ki projeksiyon kısmından funduszeue.info Earth' e aktarılacak raster verilerin netcad ekranına yüklenmesine gerek yoktur. 

Google Earth programına raster veri aktarabilmek için  Proje/Google Earth/Raster veri aktar fonksiyonu seçilir.

1.  Ekrana gelen pencereden aktarım yapıplacak raster veri ekle butonuna tıklanarak eklenir.

2. Çıktı dosyalar dizini bölümünden dizin belirlenir.

3. Dosya büyüklüğü kullanıcı tarafından seçilir.

4. Program uygun koşullar sağlanmadığında uyarı mesajı verir.

5. Tüm ayarlamalar yapıldıktan sonra Google Earth'e aktar seçeneği seçilir.

Yazımızı Değerlendirin.

Hazırlayan:Abdurrahman ATMACA

abdurrahman atmaca jeodezi ve fotogrametri mühendisliği geomatic geomatik gps gis cbs microstation netcad autocad leica harita ve kadastro mühendisliği raster görüntü veri aktarımı google earth sanal küre

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası