eeg teknisyeni / Elektronörofizyoloji Teknikeri Mezunlarına Öneriler - Kübra Kepekçi

Eeg Teknisyeni

eeg teknisyeni

Arşiv

EEG TEKNİSYENİ 

FATİH YİĞİT :      

RUTİN EEG,   UYKU - UYANIKLIK EEG,   TÜM GECE EEG,  

KİŞİSEL BİLGİLER:

Ünvanı : Elektronörofizyoloji Teknikeri ( EEG -EMG -PSG-İOM -UP)

Adı: FATİH

Soyadı: YİĞİT

CepTel: 43 86

E_mailAdresi: [email protected]

SERTİFİKA:

Türkiye Klinik Nörofizyoloji EEG-EMG Derneği İstanbul Şubesi8 Mart EEG-EMGTemel Eğitim kursunaKatılım Sertifikası İstanbul

Türkiye Klinik Nörofizyoloji EEG-EMG Derneği İstanbul Şubesi Mart EEG-EMGTemel Eğitim kursunaKatılım Sertifikası İstanbul

Ulusal Klinik Nörofizyoloji Kongresi Nisan TEMEL EEG ve TEMEL EMG KURSLARINA Katılım Belgesi Antalya

Ulusal Klinik Nörofizyoloji Kongresi Nisan TEMEL POLİSOMNOGRAFİ ve TEMEL UYARILMIŞ POTANSİYELLER KURSLARINA Katılım Belgesi Antalya

Uyku Teknisyenleri Derneği (ULTED) seafoodplus.info Uyku Teknisyenleri Kursuna Katılım Belgesi  Ankara

Uyku Teknisyenleri Derneği seafoodplus.info Uyku Teknisyenleri Uygulamalı Eğitim Kursu Katılım Belgesi -

Uyku Teknisyenleri Derneği seafoodplus.info Uyku Teknisyenleri Uygulamalı Eğitim Kursu-Sınav ve Değerlendirmeleri sonuçu Başarı Belgesi - Ankara

Uykuder 1. Uyku Bozuklukları Kongresi Katılım Belgesi - Antalya

Uykuder POLİSOMNOGRAFİ KURSU `na Katılım Belgesi -    Antalya

Anadolu Sağlık Merkezi johns hopkıns  Temel Düzey CPR Eğitimine Katılım Belgesi

Afyonkocatepe Üniversitesi Atatürk Sağlık Hizmetleri MYO ORTOPEDİ TEKNİKERDiploma -

Anadolu Üniversitesi AÖF Sağlık Kurumları İşletmeciliği Diploma

Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi   İşletme Bölümü  Diploma

Anadolu Sağlık Merkezi Hasta memnuniyet Teşekkür sertifikası ağustos

Anadolu Sağlık Merkezi Hasta memnuniyet Teşekkür sertifikası aralık

Anadolu Sağlık Merkezi JOHNS HOPKINS HASTANESİ Hasta memnuniyet Teşekkür sertifikası

İŞ DENEYİM

Anadolu Sağlık Merkezi Johns HopkınsHastanesi elektrofizyoloji

teknikeriEEG-EMG-PSG  :  

·Rutin EEG ,UYKU-UYANIKLIK  EEG ve uzun süreli EEG monitorizasyon çekimleri , ;Yenidoğan -Çocuk -Yetişkin Tüm hastalara

• EMG, ENG uyarılmış potansiyel (BAEP,VEP,SEP) incelemeleri ,

·Polisomnografi (PSG,uyku testi )çekimleri

·İntraoperatif monitorizasyonkayıtlamalarda doktora yardım etmek?

defa izlendi

Elektronörofizyoloji Teknikeri

Ne Yapar?

Elektronörofizyoloji teknikeri; merkezi sinir sistemi bozukluklarıyla oluşan hastalıkların teşhisinde kullanılan nörofizyolojik yöntemlerin uygulanmasında ilgili uzman doktora yardım eden ve doktorun gözetiminde çalışan sağlık teknikeridir.

Sağlık kurum ve kuruluşlarında beyin dalgalarının aktivitesi (EEG) ile sinir veya kasların uyarılma potansiyellerini (EMG) ölçen cihazları kullanır ve uyku ünitelerinde yine benzer ölçümleri gerçekleştirir. Bu tetkiklerle ilgili hasta kayıtlarını tutar.

Nasıl Olunur?

Elektronörofizyoloji teknikeri olabilmek için meslek yüksekokulların Elektronörofizyoloji ön lisans programını bitirmek gereklidir. Ayrıca eğitim döneminde, günde 8 saat ve haftada toplam 40 saat süreyle EEG, uyarma potansiyelleri, EMG ve uyku Laboratuvarları olan kliniklerde yaz uygulaması vardır.

Çalışma Alanları/Ortamı

Elektronörofizyoloji teknikerleri, nöroloji, KBB, psikiyatri, pediatri, göğüs hastalıkları, fizyoloji gibi bu tetkikleri kullanan tüm dallara hizmet vermektedir. Çalışırken en çok doktorlar, hemşireler, hasta ve yakınlarıyla iletişim içinde bulunurlar.

Kimler Yapabilir?

İnsanlara yardım etmekten hoşlanan, Dikkatli, sabırlı ve sorumluluk sahibi, empati yeteneği gelişmiş, şefkatli, fizik ve biyoloji alanlarına ilgili kişiler.

Geleceği

Son yıllarda pek çok sağlık kuruluşu bünyelerine nöroloji birimleri ve uykuda yaşanan sağlık sorunlarının tespit edildiği uyku ünitelerini eklemektedir. Bu gelişmeler uygulamaya hâkim elektronörofizyoloji teknikerine duyulan ihtiyacı her geçen gün artırmaktadır.

DİĞER MESLEKLER

Kabin Memuru

Kabin Memuru

Ne Yapar? Kabin memuru, yolcu taşımacılığı yapan hava araçlarında gerekli emniyet ve güvenlik önlemlerinin uygula

Tamamını Okumak İçin Tıklayın

Uçak Bakım Teknisyeni

Uçak Bakım Teknisyeni

Ne Yapar? Uçak bakım teknisyeni, uçak veya uçak parçaları üzerinde planlı bakımları yapan, arızaları tespit eden

Uçuş Harekat Uzmanı (Dispeçer)

Uçuş Harekat Uzmanı (Dispeçer)

Ne Yapar? Uçuş harekât uzmanı (uçuş dispeçeri), uçuş harekâtını planlayan, uygulayan, uçuşu takip ve kontrol eden, so

Yolcu Hizmetleri Memuru

Yolcu Hizmetleri Memuru

Ne Yapar? Yolcu hizmetleri memuru, yolcuların terminale girişinden uçağa binişine kadar uluslararası kurallar ve hava

Mimari Restorasyon Teknikeri

Mimari Restorasyon Teknikeri

Ne yapar? Mimari restorasyon teknikeri, kültürel anlamda korunmaya değer olarak görülen mimari eserlerin bilimsel yön

Ağız ve Diş Sağlığı Teknikeri

Ağız ve Diş Sağlığı Teknikeri

Ne Yapar? Ağız ve diş sağlığı teknikeri hasta muayenesinde diş hekimine yardımcı olan, tedavi malzemelerinin hazırlan

Ameliyathane Teknikeri

Ameliyathane Teknikeri

Ne Yapar? Ameliyathane teknikeri; ameliyathanede kullanılan alet ve malzemenin ameliyata hazır hale getirilmesine, ce

Anestezi Teknikeri

Anestezi Teknikeri

Ne Yapar? Anestezi teknikeri; ağrı duyusunun çeşitli ilaçlar ve tıbbi gazlar kullanılarak ortadan kaldırılması işlemi

Diş Protez Teknikeri

Diş Protez Teknikeri

Ne Yapar? Diş protez teknikeri, diş hekimlerinin yönlendirmeleri doğrultusunda, diş ve çene protezlerinin üretimine i

Diyaliz Teknikeri

Diyaliz Teknikeri

Ne Yapar? Diyaliz teknikeri, diyaliz tedavisi gerektiren hastalıklarda, hastanın diyaliz makinesine alınması, takibi

Ne Yapar? Elektronörofizyoloji teknikeri; merkezi sinir sistemi bozukluklarıyla oluşan hastalıkların teşhisinde kulla

Fizyoterapi (Fizik Tedavi) Teknikeri

Fizyoterapi (Fizik Tedavi) Teknikeri

Ne Yapar? Fizyoterapi teknikeri, ortopedik rahatsızlık, hareket sistemi bozuklukları ve çeşitli hastalıklardan kaynak

İlk ve Acil Yardım Teknikeri (Paramedik)

İlk ve Acil Yardım Teknikeri (Paramedik)

Ne Yapar? İlk ve acil yardım teknikeri (paramedik), acil tıbbi yardım ve bakım alanlarında müdahale yetkisi bulunan v

Odyometri Teknikeri (Odyometrist)

Odyometri Teknikeri (Odyometrist)

Ne Yapar? Odyometri teknikeri; işitme bozukluğu belirlenmiş hastalara ilgili ekipman eşliğinde gerekli testleri uygul

Optisyen

Optisyen

Ne Yapar? Optisyenler, göz doktoru tarafından görme kusuru tanısı konmuş hastalara, reçetelerine göre görme kusurları

Patoloji Laboratuvar Teknikeri

Patoloji Laboratuvar Teknikeri

Ne Yapar? Patoloji laboratuvar teknikeri, doku ve vücut sıvılarının mikroskobik incelemeye hazır hale gelmesine kadar

Tıbbi Görüntüleme Teknikeri

Tıbbi Görüntüleme Teknikeri

Ne Yapar? Tıbbi görüntüleme teknikeri, hastalığın teşhisi için istenmiş olan direkt film, Bilgisayarlı Tomografi, Mag

Tıbbi Laboratuvar Teknikeri

Tıbbi Laboratuvar Teknikeri

Ne Yapar? Tıbbi laboratuvar teknikeri, sağlık kurumları bünyesindeki tanı ve tedavi laboratuvarlarında görev alan ve

Grup Sorumlusu (Çocuk Gelişimi)

Grup Sorumlusu (Çocuk Gelişimi)

Ne Yapar? Grup sorumlusu (çocuk gelişimi meslek elemanı), yaş dönemindeki çocukların zihinsel, dil, psiko-motor,

İnfaz ve Koruma Memuru

İnfaz ve Koruma Memuru

Ne Yapar? İnfaz ve koruma memurları, ceza infaz kurumları ve çocuk eğitim evlerinde barındırılan tutuklu ve hükümlüle

At Antrenörü

At Antrenörü

Ne Yapar? At antrenörü, yarış atlarının idman, bakım, beslenme, hijyen ve resmi kayıtlarından sorumlu olan antrenör l

Aşçı

Aşçı

Ne Yapar? Aşçı, belirli bir plana bağlı kalarak günlük olarak hazırlanması gereken yiyecekleri, bilgi ve becerisini k

Turist Rehberi

Turist Rehberi

Ne Yapar? Turist rehberi, Türkiye'nin kültürel, tarihi, doğal, sosyal ve benzeri değerleri hakkında geniş ve detaylı

Bizimle Sosyal Medyadan İletişime Geçin

İletişim

Kapadokya Yerleşkesi: Mustafapaşa, Ürgüp / Nevşehir - T: () pbx - F: () - E-posta: [email protected] Sabiha Gökçen Yerleşkesi: Sabiha Gökçen Havalimanı C – Blok, Pendik / İstanbul - T: () pbx - F: ()

Bu hususta tekniker arkadaşlarıma bazı tecrübelerimi öneri şeklinde aktarmak isterim.

Genelde sadece diploma alıp okulu bitirmenin yanında biraz da kendi inisiyatifinizle biraz kendinizi geliştirmenizi öneririm. Atanmadan veya bir hastanede işe girmeden önce bunu yapmalısınız. İşin içine girdiğinizde beni daha iyi anlayacaksınız fakat vaktiniz olmayacak. O yüzden hemen işe koyulun derim.

Bu durumu açacak olursak hakkımda bölümünde gittiğim bazı kongreleri, kursları ve kişisel gelişim zirvelerini göreceksiniz. Aslında çok daha fazlası varama bunlar mesleğimle ilgili veya mesleğime yakın olanlar sadece.. Siz de sürekli aktif olmalısınız. Kimse size gelin iş var demez. İş sahamız zaten çok geniş değil. Bu yüzden iş arayan kurumlar kendini geliştiren ve tecrübe sahibi olan kişilerle çalışmak ister.

Öncelikle kendi bölümünüzdeki tecrübeli doktor ve teknikerlerle tanışmak adına Ulusal Uyku Tıbbı Kongrelerini mutlaka takip etmenizi ve imkânınız olursa gitmenizi öneririm. Nörobilim konferanslarını sürekli incelemelisiniz. Bölümünüzle alakalı tüm gelişmeleri ve makaleleri boş zamanlarınızda taramanızı öneririm. Hastalarınız size elektrotları takım esnasında bol bol terletici sorular sorabiliyor. Bu tarz bir soruyla karşılaştığınızda afallamamanız açısından mutlaka bilgi sahibi olmalısınız gençler.

Çocukları rahatlatmak ve uyutabilmek için içerde hafif müzik açmanız gerekiyor büyük çoğunlukla. Hem çocuklar hem de aileler pamuk gibi oluyor. İyi ki buraya gelmişiz diyorlar emin olun. Hele ki daha önce başka bir yerde korkunç deneyimler tadan bazı ailelerle karşılaştığınızda bu durumu yaşayarak anlarsınız. Bu müzikleri daha bilimsel seçebilmek adına bir müzik terapisi eğitimi alabilirsiniz. Tabi eğer müziğe karşı önceden bir yeteneğiniz varsa kendiniz için de çok müthiş bir eğitim oluyor. Bunu anca gittiğinizde anlayabilirsiniz.

Çocuklar bazen ağlayabiliyorlar. Aileler de çocukların ağladığını gördüğünde sinirlenip tatsız durumlar çıkarabiliyorlar. Bunu önleyebilmek adına çocuğun dilinden anlamayı mutlaka öğrenmelisiniz. Bunun için kendi almış olduğum masal terapisi eğitimini öneririm. Çocukla birlikte sıfırdan bir masal oluşturarak bu sıkıntılı elektrot takımını daha güzel ve anılar biriktirdiğiniz etkinliğe çevirebilirsiniz. Çocuğa masal olarak kurduğu bahçeye gidip orda dolaşması için fırsat verirsiniz. Bu şekilde bir an evvel uykuya dalabiliyorlar. Masal oluşturabilmek adına birtakım objeler kullanılıyor. Bunu eğitimin içinde öğreniyorsunuz. O malzemeler odada oluyor. Aile, çocuk ve siz hep beraber güzel saatler geçiriyorsunuz. Böylelikle eğer tekrar çekimi olması gerekirse aile buradaki yaşadığı güzel deneyimi hatırlayıp tekrar sizi tercih edebiliyor.

Mutlaka yabancı dil öğrenmelisiniz. Ülkemizin konumu dolayısıyla en çok göç alan ülkelerden biriyiz malumunuz. Bu sebepten dolayı çalıştığınız kuruma birçok yabancı hastanız gelebiliyor. Bu hastalarla anlaşmanız gerekiyor ki çekimi yapabilin.

İşitme engelli birçok hasta ve yakınları gelebiliyor. Bu güzel insanlarla iletişime geçebilmek adına mutlaka işaret dili eğitimi almalısınız.

Görme engelli birçok hasta ve yakınları gelebiliyor. Bu hisleri kuvvetli kardeşlerimizle iletişime geçebilmek adına mutlaka yöntemleri öğrenmelisiniz. Bu konuda size görme engelli kardeşlerimizi birazcık da olsa anlayabilmek adına karanlıkta diyalog müzesine gitmenizi öneririm. Çok farklı bir deneyim yaşayacaksınız emin olun.

Bu tarz örnekleri çoğaltabiliriz tabi ama genel hatlarıyla sizlerle paylaşmak istedim. Sizler de çalışmaya başladığınızda işinizi deneyimledikçe kendi eksik oldunuz kısımlarınızı bulup oralara odaklanmayı öğreneceksiniz. Bir nebze de olsa yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.

Bana her türlü sorunuzu ve sorununuzu yazabilirsiniz. Elimden geldiği kadar sizlere yardımcı olmayı isterim. Yolunuz açık olsun inşallah.

Kübra Kepekçi

yılından beri Meltem Hastanesi bünyesinde çalışmaya devam ediyorum. Yıllardır farklı türde tecrübelerim oldu. Bu süreçte adet EEG çekimim oldu. Bebek, çocuk, genç, yetişkin, yaşlı, yoğun bakım hastalarının çekimlerini yaptım.

09 Nisan Cumartesi

İstanbul Kent Üniversitesi Taksim Kampüsü I Blok

Kurs Düzenleyici: Doç. Dr. Özgür BİLGİN TOPÇUOĞLU (İstanbul Kent Üniversitesi Elektronörofizyoloji Program Başkanı)

Konuşmacılar:

Prof. Dr. İpek MİDİ- Marmara Üniversitesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi

Doç. Dr. Ebru Nur VANLI YAVUZ- Demiroğlu Bilim Üniversitesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi

Doç. Dr. Özgür BİLGİN TOPÇUOĞLU İstanbul Kent Üniversitesi Elektronörofizyoloji Program Başkanı

Dr. Öğretim Üyesi Hakan ŞİLEK- Yeditepe Üniversitesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi

Dr. Öğretim Üyesi Hüseyin SARI-İstanbul Kent Üniversitesi Elektronörofizyoloji Programı Öğretim Üyesi

Eğitici Teknisyenler:

Eğitici Teknisyen Aysel Çakır- Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi ENF Teknisyeni

Eğitici Teknisyen Sercan Davulcu- Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi ENF Teknisyeni

Eğitici Teknisyen Yusuf Demir- İstanbul Tıp Fakültesi ENF Teknisyeni

Eğitici Teknisyen Merve Güney- Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları EAH ENF Teknisyeni

Eğitim ücreti: TL

Detaylı bilgi: [email protected]

nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir