35 yaş şiiri söz sanatları / Âşık Veysel - Vikipedi

35 Yaş Şiiri Söz Sanatları

35 yaş şiiri söz sanatları

kaynağı değiştir]

1. ^Hamdi Çelikbaş (29 Aralık ). "Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'ün 'Aşık Veysel Yılı' olarak kutlanmasına ilişkin genelge". Anadolu Ajansı. 29 Aralık tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ocak &#;
  2. ^abcdTuran, Metin. "Âşık Veysel" 10 Kasım tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Çukurova Üniversitesi Türkoloji Araştırmaları Merkezi. 3 Eylül tarihinde erişildi.
  3. ^Selâm Olsun Kucak Kucak: Âşık Veysel (Hazırlayan: Kutlu Özen), Dilek Ofset, , s. 24
  4. ^Âşık Veysel, Deyişler (Hazırlayan: A. Kutsi Tecer), Ülkü Yayınları, Ankara s
  5. ^"Âşık Veysel ile TRT stüdyolarında yapılan röportaj". 11 Ağustos tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Mart &#;
  6. ^"Âşık Veysel Biyografisi". funduszeue.info 22 Mart 1 Temmuz tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mart &#;
  7. ^Aşık Veysel’in Maskı (Yüzünün Kalıbı) Nasıl Alındı? 30 Eylül tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (Kutlu Özen, Alıntı: Türk Folkloru, Sayı: 40, Kasım , s)
  8. ^Aşık Veysel Selam Olsun Kucak Kucak 18 Eylül tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., , Sivas, Dilek Matbaası, Sayfa
  9. ^"Sahneye taşınıyor". funduszeue.info 13 Kasım 29 Kasım tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Kasım &#;
  10. ^funduszeue.info 29 Ocak tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  11. ^"Arşivlenmiş kopya". 7 Mayıs tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Mayıs &#;
  12. ^"Dünyaca ünlü halk ozanı Aşık Veysel'in anısına bir oda oluşturuldu". 21 Mart tarihinde kaynağından arşivlendi.&#;

Dış bağlantılar[değiştir kaynağı değiştir]

• Anlatamam Derdimi ()
  • Arasam Seni Gül İlen ()
  • Atatürk'e Ağıt ()
  • Beni Hor Görme ()
  • Beş Günlük Dünya ()
  • Bir Kökte Uzamış ()
  • Birlik Destanı ()
  • Çırpınıp İçinde Döndüğüm Deniz ()
  • Çiçekler ()
  • Cümle Âlem Senindir ()
  • Derdimi Dökersem Derin Dereye ()
  • Dost Çevirmiş Yüzünü Benden ()
  • Dost Yolunda ()
  • Dostlar Beni Hatırlasın ()
  • Dün Gece Yar Eşiğinde ()
  • Dünya'ya Gelmemde Maksat ()
  • Esti Bahar Yeli ()
  • Gel Ey Âşık ()
  • Gonca Gülün Kokusuna ()
  • Gönül Sana Nasihatim ()
  • Gözyaşı Armağan ()
  • Güzelliğin On Para Etmez ()
  • Kahpe Felek ()
  • Kara Toprak ()
  • Kızılırmak Seni Seni ()
  • Küçük Dünyam ()
  • Murat ()
  • Ne Ötersin Dertli Dertli ()
  • Necip ()
  • Sazım ()
  • Seherin Vaktinde ()
  • Sekizinci Ayın Yirmi İkisi ()
  • Sen Bir Ceylan Olsan ()
  • Sen Varsın ()
  • Şu Geniş Dünya'ya ()
  • Uzun İnce Bir Yoldayım ()
  • Yaz Gelsin ()
  • Yıldız (Sivas Ellerinde) ()

Not: Parantez içindekiler eserlerin süreleridir.

Galeri[değiştir kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir kaynağı değiştir]

Âşık Veysel Şatıroğlu, yılında Sivas Vilayeti'nin Şarkışla ilçesine bağlı Sivrialan köyünde dünyaya geldi.[2] Şatıroğlu'ndan önceki soyadı Ulu'dur.[3] Annesi Gülizar, babası "Karaca" lakaplı Ahmet adında bir çiftçiydi.[2] Veysel'in iki kız kardeşi, yörede yaygınlaşan çiçek hastalığına yakalanarak yaşamlarını yitirdi.[2] Ardından Veysel de yedi yaşında aynı hastalıktan dolayı iki gözünü de kaybetti.[2] Kendi anlatımına göre:[4]

«&#;Çiçeğe yatmadan evvel anam güzel bir entari dikmişti. Onu giyerek beni çok seven Muhsine kadına göstermeye gitmiştim. Beni sevdi. O gün çamurlu bir gündü, eve dönerken ayağım kaydı ve düştüm. Bir daha kalkamadım. Çiçeğe yakalanmıştım Çiçek zorlu geldi. Sol gözümde çiçek beyi çıktı. Sağ gözüme de, solun zorundan olacak, perde indi. O gün bugündür dünya başıma zindan.&#;»

Babasının, Âşık Veysel'e oyalanması için aldığı bağlamayla önce başka ozanların türkülerini çalmaya başladı. yılında Sivas Maarif Müdürü olarak görev yapan Ahmet Kutsi Tecer ile Kutsi Bey tarafından düzenlenen bir şairler gecesinde tanıştı. Kutsi Bey tarafından verilen destek ile birçok ili dolaşmaya başladı.[5][6]

Âşık geleneğinin son büyük temsilcilerinden olan Âşık Veysel, bir dönem yurdu dolaşarak Köy Enstitüleri'nde saz hocalığı yaptı. yılında özel kanunla maaş bağlandı. 'li yıllarda Selda Bağcan, Gülden Karaböcek, Hümeyra, Fikret Kızılok ve Esin Afşar gibi bazı müzisyenler Âşık Veysel'in deyişlerini düzenleyerek yaygınlaşmasını sağladı. Âşık Veysel'in çocuklarından öğretmen olan Bahri Şatıroğlu, babasının yaşamını gün gün deftere almış ve pek çok çalışmaya kaynak kişi olarak katılmıştır. Ayrıca babasının saz ve söz geleneğini sürdürmektedir.

Eserlerinde Türkçesi yalındır. Dili ustalıkla kullanır. Yaşama sevinciyle hüzün, iyimserlikle umutsuzluk şiirlerinde iç içedir. Doğa, toplumsal olaylar, din ve siyasete ince eleştiriler yönelttiği şiirleri de vardır. Şiirleri, Deyişler (), Sazımdan Sesler (), Dostlar Beni Hatırlasın () isimli kitaplarında toplandı. yılında akciğer kanseri sonucunda öldü. Ölümünden sonra Bütün Şiirleri () adıyla eserleri tekrar yayınlandı.

Hakkında yapılan çalışmalar[değiştir

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası