hakuna matata ne demek / Hakuna Matata – Gerçek Hayat

Hakuna Matata Ne Demek

hakuna matata ne demek

Son Güncelleme:

Zanzibar’a adım attığım andan itibaren sürekli bu cümleyi duyuyorum. Svahili dilinde ‘hakuna matata’, ‘her şey yolunda, problem yok’ demek. Gerçekten her şeyin yolunda gittiği, Hint Okyanusu’nun ortasında bir adadayım. Doğu Afrikalılar gibi benimsiyorum bu felsefeyi ve gerçekten de tatilim süper geçiyor

Zanzibar, Tanzanya’ya bağlı bir ada ve genelde seyahatler Tanzanya ya da Kenya’da yapılan safari yolculuğuyla birleştiriliyor. Adaya gün ayrılıyor ama bence kesinlikle en az bir hafta kalınması gereken bir yer. İstanbul’dan 8 saatlik uçuşla bir gece yarısı iniyorum Zanzibar’a. Sıcak ve nem yüzüme öyle bir çarpıyor ki o an karlı bir yere gitmiş olmayı diliyorum. Kiraladığım araca atlıyorum ve otelimi arıyorum. İn cin top oynuyor etrafta. Hafif ürktüğümü itiraf etmeliyim. Neyse ki çok yakındaymışım da fazla sürmeden sağ salim ulaşıyorum.

‘Baharat Adası’ deniyor

Etrafı keşfetmek için ilk günümü başkent Stone Town’da geçiriyorum. Halkın büyük bir kısmı Müslüman. Türk olduğumu öğrenince seviniyorlar. Hele bir de muhabbete ‘selamünaleyküm’ ile başlarsam çok mutlu oluyorlar. İlk işim sahilden kalkan teknelerle Prison Adası’na gitmek oluyor. Ada adını buradaki hapishaneden alıyor. Ancak daha çok hastane olarak kullanılmış. Sonra çok sevdiğim Queen grubunun efsanevi solisti Freddie Mercury’nin yaşadığı evi ziyaret ediyorum. Müzisyen ’da Zanzibar’da doğmuş. Küçücük bir ev aslında ama ben Queen şarkılarına eşlik ederek geziyorum.

Sıcak ve nem iyice yorunca çok tatlı bir kafede mola verip bir ‘masala’ çayı içiyorum ve buradan baharat pazarına geçiyorum. Zanzibar ‘Baharat Adası’ olarak da anılıyor. Adadaki baharat üretimi ’de Umman Sultanı’nın zencefil üretimini emretmesiyle başlamış. Tarçın, köri, zerdeçal, safran gibi tüm sevdiğim baharat çeşitlerinden alıyorum. Hava kararmak üzere. Günbatımını izlemek için sahildeyim. Akşam kurulan Forodhani yemek pazarında balıkçılar tuttukları deniz ürünlerini pişirdikleri tezgâhları kuruyorlar. Her şey çok lezzetli görünüyor. Körili ahtapot ve safranlı pilav yiyorum.

Hakuna matata Her şey yolunda
The Rock Restaurant denizin ortasında.

Sonra düşüyorum adanın palmiyeli yollarına ve iyi ki Zanzibar’a gelmişim dediğim yere varıyorum. Paje Plajı’ndayım. Gelgitin en net görüldüğü zamana denk geliyorum. Sular çok geride, uçsuz bucaksız bir beyazlık var; çöl gibi bir yandan da Fonda ‘dhow’ dedikleri Arap yelkenlileri o kadar büyüleyici görünüyor ki Diğer tarafta geçimlerini sağlamak için denizyosunu toplayan Afrika kadınları var. Ömür boyu hafızama kazınacak inanılmaz bir manzara. Zihnimde deniz birden yükselirse ve ben çantamla bu kadar mesafeyi yüzmek zorunda kalırsam diye kuruyorum ama öyle filmlerdeki gibi tehlikeli sahneler yaşanmıyor. Su yavaş yavaş yükseliyor ve ben dizlerime kadar çıktığı zaman kıyıya varmış oluyorum. Sular yükselince yelkenliye biniyorum. Berrak suların laciverde döndüğü noktaya kadar gidiyoruz. Su o kadar berrak ki dibindeki kırmızı yıldızbalıklarını görebiliyoruz. Önümüzde, arkamızda kitesurf yapanlar beliriyor. Paje ve Jambiani plajları kitesurf’le ünlü. Uçurtmalar manzaramı daha da güzelleştiriyor.

Sonraki durağım denizin ortasındaki bir kayalığa kurulmuş meşhur The Rock Restaurant. Burada çektireceğiniz fotoğraf Zanzibar’a ayak bastığınızın kanıtı gibi. Gelgitin durumuna göre bazen yürüyerek bazen de sandalla gidiliyor. Maviliklerden sonra biraz yeşile karışmak ve Jozani Ormanı’nda kırmızı colobus maymunlarını görmek için yola düşüyorum. Bu maymunlar dünyada sadece Zanzibar’da yaşıyormuş. Ormanda beklediğiniz gibi çok sayıda maymun göremiyorsunuz. Ben bu sevimli arkadaşları Jambiani’de Reef and Beach Resort’ta daha yakından görme fırsatı buldum. Hatta beraber otelin kafesine bile gittik. Çok sakinler ve asla üzerinize gelmiyorlar.
Bir süre sonra kafamı her suya soktuğumda yıldızbalıklarını (starfish) görmek sıradanlaşıyor.

Ertesi gün Nungwi Köyü’ne bir saat mesafedeki Mnemba Adası’na gidiyorum. Teknelerden biriyle anlaşıyorum ve dalış yapıyoruz. Zanzibar’da en çok görmek istediğim şeylerden biri ‘starfish’ dedikleri yıldızbalıklarıydı. Bir süre sonra kafamı her suya soktuğumda onları görmek sıradanlaşıyor. Dinlenmek için okyanusun ortasında sular çekildiği zaman ortaya çıkan ‘sandbank’ denen kum tepesine gidiyoruz. Hemen karşımızda Bill Gates’in adadaki andBeyond adlı oteli var. Akşam buraların en büyük partisi olduğunu söyledikleri Kendwa’daki ‘Full Moon’ (dolunay) partisine gidiyoruz. Afrika müzikleri, ateş şovlar ve meşhur kule gösterileri Harika bir akşam geçiriyoruz.

Geleneksel kırmızı kıyafetleriyle Zanzibar’ın beyaz kumsallarına güzellik katan Masailer hep karşınıza çıkıyor ve merhaba anlamına gelen ‘jambo’ diyerek yanınıza geliyorlar. Masailer Afrika’nın en büyük kabilelerinden biri. Tanzanya ve Kenya arasındaki Masai Mara bölgesinde yarı göçebe yaşıyorlar. Önce sohbet ediyorlar, sonra takı ya da tur satmak istiyorlar.

Yeniden adanın güneyindeyim. Jambiani’de okyanus kenarında Mwezi Boutique Resort adlı harika bir otelde kalıyorum. Kahvaltıdan sonra muhteşem baobab ağaçlarının arasından geçerek Mtende Plajı’na gidiyorum. Baobab ağaçları ‘hayat ağacı’ olarak biliniyor. Bazıları 3 bin yıl yaşıyormuş. Plajda müthiş manzarasıyla bir kayanın üzerine kurulmuş Usumba Rock Restoran var.

Rengârenk balıklarla

Son günlere yaklaşırken yapmak istediğim son bir şey kalıyor: Safari Blue dedikleri okyanus turu. Sabah 7’de Kizimkazi sahiline varıyorum. Önce yunusları göreceğimiz yere açılıyoruz, sonra Uzi Adası’nda Mangrov ormanını görmeye gidiyoruz. Adada sadece ağaçlar, kuşlar ve maymunlar var. Mangrov ağaçlarının kökleri çok etkileyici ve dünyada nadir rastlanan orman türlerinden biri. Ardından dalış yapacağımız Pungume Adası’na giderken öyle bir yağmur bastırıyor ki Küçücük bir kayıkta, okyanusun ortasında, çılgınca yağan yağmurun altındayım. O an tekrar sorguluyorum kendimi; deli miyim, neyim? Güneş belirince yeniden iyi ki geldim deyip rengârenk balıklarla yüzmek için şnorkelimi takıyorum

False

Hakuna matata Her şey yolunda!

Hakuna matata Her şey yolunda!

Seyahat

Nurg&#;l B&#;Y&#;KKALAY

Haber Giriş: -  

Zanzibar: Hakuna Matata

ARRAffinity

(funduszeue.info)

Oturum (Session) Çerezi

Azure tarafından kullanıcı isteklerinin aynı instance a erişebilmesi için tuttuğu çerezdir

Oturum boyunca

_gat_UA

(funduszeue.info)

İşlevsel ve Analitik Çerez

Google Analytics'in analitik veriler tuttuğu çerezdir.

Oturum boyunca

_gid

(funduszeue.info)

Google Analytics'in performans ölçümlerini yapmak için veri tuttuğu çerezdir

1 Gün

_ga

(funduszeue.info)

Zorunlu Çerez

Google Analytics'in performans ölçümlerini yapmak için veri tuttuğu çerezdir

Gün__gads

Takip Çerezi

Google DoubleClick (DFP)'nin kullanıcıları takip etmek ve yeniden pazarlama yapmak gibi çalışmaları için kullanılan çerezdir

GünIDE (funduszeue.info)

Takip Çerezi

Reklam amaçlı kullanıcı davranışlarını takip etmek için kullanılan 3. parti uygulama çerezidir.

Gün_ym_visorc_ (funduszeue.info)

Yandex Metrica'nın kullanıcı oturumu ile ilgili tuttuğu çerez

Oturum boyuncasync_cookie_csrf (funduszeue.info)

Takip Çerezi

Kullanıcı davranışlarını ölçmek ve takip etmek için kullanılan Yandex Metrica çerezidir.

Oturum boyunca

sync_cookie_csrf (funduszeue.info)

Takip Çerezi

Kullanıcı davranışlarını ölçmek ve takip etmek için kullanılan Yandex Metrica çerezidir.

Oturum boyuncacX_S (funduszeue.info)

Kullanıdığımız cXense Tool'unun analitik veriler tuttuğu çerezdir

Oturum boyunca_ym_isad (funduszeue.info)

Yandex Metrica'nın kullanıcının reklam engelleyicileri kullanıp kullanmadığını belirlemek için kullandığı çerez

Oturum boyuncayabs-sid (funduszeue.info)

Yandex metrica'nın analitik veriler için kullandığı oturum id si

Oturum boyuncacX_P (funduszeue.info)

Kullandığımız cXense Tool'unun analitik veriler tuttuğu çerezdir

Güngckp (funduszeue.info)

Takip Çerezi

Kullanıcı davranışlarını ölçmek ve takip etmek için kullanılan cxense çerezidir.

GüncX_G  (funduszeue.info)

Kullanıdığımız cXense Tool'unun analitik veriler tuttuğu çerezdir

Gün__auc (funduszeue.info)

Takip Çerezi

Alexa Analytics'in kullanıcı hedefleme ve analytics verileri için kullanılmaktadır.

Günsync_cookie_ok (funduszeue.info)

1 Gün

yandexuid

(funduszeue.info)

Gün_ym_wasSynced (funduszeue.info)

Yandex metrica'nın analitik veriler tuttuğu çerezdir

1 GünYandexuid (funduszeue.info)

Yandex metrica'nın site kullanıcı sayısını belirlemek için kullandığı çerez

Gün_ym_d (funduszeue.info)

Yandex metrica'nın kullanıcının ilk oturum açma tarihini tuttuğu çerez

Gün

_ym_uid

(funduszeue.info)

Yandex metrica'nın kullanıcı oturum id si

Gün

İfade Hakuna Matata birçok kişi tarafından bilinmektedir. Ve bir lehçe ifadesi olmasına rağmen, söylemek zor değil ve onunla özdeşleşmek çok kolay. Çoğu zaman hayatın sorunları bizi endişeli veya boğulmuş hissetmemize neden olur ve işte bu noktada bu ifadeyi kullanabiliriz çok popüler. Hakuna Matata'nın ne anlama geldiğini bilmek istiyorsanız, bu makale tam size göre.

Bunun ne anlama geldiği hakkında hiçbir fikriniz yoksa, bu ifadeyle ilgili her şeyi öğrenmek için bu makaleyi okumaya devam edin.

Hakuna Matata ne anlama geliyor?

Bu ifade "Svahili" veya "Svahili" lehçesinden gelir. Çoğunlukla Doğu Afrika'da konuşulur ve Arap dilinden büyük ölçüde etkilenen bir dildir.

Anlam iki kısma ayrılır -her kelimenin bir anlamı vardır— “Hakuna”, “Yok” ve “Matata”, “Sorunlar”a çevrilebilir. Yani ifade şu anlama gelir "sorun yok". Onu kullananlar (çoğunlukla Zanzibar, Kenya ve Tanzanya) onunla ifade etmek istiyorlar. “her şey yolunda” ya da “endişelenmene gerek yok ama mutlu ol”.

hakuna matata ne demek

Bu cümle nereden geldi?

Birçoğu, bu ifadenin ışığı ilk kez Walt Disney'in animasyon filmi "Aslan Kral"da gördüğüne inanırdı. Ama daha önce de belirttiğimiz gibi, ifade Afrika kökenlidir. Dolayısıyla bu sözü herkesten önce kullanan Kenyalı şarkıcı oldu. oyuncak kalanda “Kenya Hakuna Matata” adlı şarkısında. 'de bestelenip kaydedildi, 'den fazla kopya satmayı başardı ve bölge içinde ve dışında referans bir şarkı oldu.

Ancak, bu şarkının yayınlanmasından sonra ve Aslan Kral'dan önce. Film Ölü Ozanlar Derneği de bu ifadeyi kullandı ve onu biraz popüler hale getirdi.

Şimdi, 'te Disney animasyonlu çocuk filmi The Lion King yayınlandı. Y üçlemenin en popüler şarkılarından biri filmlerin tam olarak “Hakuna Matata” dır. Tim Rice tarafından yazılan ve müziği Elton John tarafından yapılan bu şarkı dünya çapında bir hit oldu. Bu güne kadar biliniyor, o kadar başarılı ki Oscar adaylıkları kazandı "En İyi Film Şarkısı" olarak.

Hakuna Matata şarkısını kim yazdı?

"Hakuna Matata" adlı şarkı Tim Rice tarafından yazıldı ve müzik sanatçısı Elton John sözlere müzik eklemekten sorumluydu. Başlık için kullanılan ifade Teddy Kalanda tarafından Kenya Hakuna Matata'dan alınmıştır, ancak başlık için alınan kelimelerin ötesinde, şarkıların hiçbir benzerliği yok.

hakuna matata ne demek

"Hakuna Matata" Disney animasyon filmi Aslan Kral için bestelendi. William Shakespeare'in Hamlet oyununa oldukça benzer bir konusu var.

Filmde hikayesini bulacağız SimbaKral Mufasa'nın oğlu, tahtın sonraki varisi. Amcası Scar'ın neden olduğu trajik bir kaza, babasını kaybeden Simba ve amcası Scar'ın neden olduğu suçluluk ve baskı, krallıktan kaçmak Rey olmadan zaten her türlü saldırıya karşı savunmasız.

Uçuşunda, daha sonra filmde Timon ve Pumbaa olarak tanıyacağımız bir yaban domuzu ve bir çöl faresi tarafından bulunur. Küçük Simba'ya bakmaktan ve ona yıllardır altında yaşadıkları felsefe olan "Hakuna Matata"yı öğretmekten sorumludurlar. Mufasa'nın Simba'ya yaşarken öğrettiği her şeyin aksine, Simba Geride bıraktıklarını bir süreliğine unutarak Timon ve Pumbaa'nın felsefesini yaşamaya karar verir..

Şarkının mesajı nedir?

Bu "Hakuna Matata" ifadesinin ne anlama geldiğini bilerek, bir sonuca varmak senin için çok kolay olabilir şarkının iletmek istediği mesaj hakkında.

Ve temelde bu işler ters gittiğinde endişelenme, öyle ya da böyle çözülecekler ya da onları çözebileceksiniz, bu nedenle belirli bir anda bir durumla ilgili endişeleriniz gereksizdir.

Olumlu bir tavırla kötü bir durumun üstesinden gelmek kolay olmayabilir, ancak imkansız da değil ve şarkının göstermek istediği de bu.

Svahili nedir?

Çoğunlukla Kenya ve Tanzanya'da ve Uganda, Mozambik ve diğer yerlerin sınır bölgelerinde konuşulan bir dildir.

Bir Bantu dilidir ve bir Afrika dili olmasına rağmen Arapça, İngilizce ve Portekizce'den büyük ölçüde etkilenmiştir. Ancak, bu sadece konuşma yönünde olmuştur, çünkü yazıya atıfta bulunan şeyde tamamen Bantu'dur.

Zaman içinde gelişen bir dildir, örneğin, alfabe kullanılarak yazılmadan önce, şimdi kağıt üzerinde fikirleri yakalamak için Latin alfabesini kullanıyor. Ek olarak, çok sayıda konuşmacıya sahip olmasına rağmen, yalnızca birkaçı onu ana dili olarak kabul eder, bu da yıllar içinde hem etkisinin hem de kompozisyonunun nasıl değiştiğini görmemizi sağlar.

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası

© 2024 Toko Cleax. Seluruh hak cipta.