kmü uzem / kmu uzem giriş - funduszeue.info

Kmü Uzem

kmü uzem

1. İlk sözlüğümüz olan Dîvânü Lugati’t Türk, Türkçenin hangi dönemine aittir?

A) Uygur
B) Kıpçak
C) Karahanlı
D) Köktürk
E) Çağatay

Cevap : C) Karahanlı

2. “Kitap okumayı çok severim. Çünkü bana yeni kapılar açtığını, farklı öğrenmelere kaynaklık etiğini düşünürüm. İyi bir okur olmam, sahip olduğum en güçlü yöndür, diyebilirim.” Bu parçanın türü aşağıdakilerden hangisidir?

A) Öz geçmiş
B) Makale
C) Mektup
D) Gezi yazısı
E) Haber metni

Cevap : A) Öz geçmiş

3. Aşağıdaki atasözlerinden hangisinde mecazlı bir söyleyiş yoktur?

A) Sütten ağzı yanan, yoğurdu üfleyerek yer.
B) Bugünün işini yarına bırakma.
C) Sakla samanı, gelir zamanı.
D) Dere geçilirken, at değiştirilmez.
E) Komşunun tavuğu komşuya kaz görünür.

Cevap : B) Bugünün işini yarına bırakma.

4. Dil, düşünce ve kültür ile sürekli etkileşim içinde olduğundan düşünce ve kültürde meydana gelen bir değişim dili de etkilemektedir. Bu parçadan hareketle dilin aşağıdaki zelliklerinden hangisi vurgulanmaktadır?

A) Dil kültürün hem bir unsuru hem koruyucusu hem de aktarıcısıdır.
B) Dil canlı bir varlıktır, sürekli değişir ve gelişir.
C) Dil insanlar arasında anlaşmayı sağlayan tabii bir vasıtadır.
D) Dil uzun bir sosyal gelişme sürecinde yaratılan kodlar sistemidir.
E) Sözlü ve yazılı iletişimin oluşmasını sağlar.

Cevap : B) Dil canlı bir varlıktır, sürekli değişir ve gelişir.

5. Başlangıçta anneden ve yakın aile çevresinden, daha sonra da ilişkili ulunulan çevrelerden öğrenilen, insanın bilinçaltına inen ve bireylerin oplumla en güçlü bağlarını oluşturan dile ne ad verilir?

A) Konuşma dili
B) Ortak dil
C) Ana dili
D) Resmî dil
E) Ana dil

Cevap : C) Ana dili

6. “Dil ve düşünce arasındaki ilişkileri dilbilimsel bir çerçeveye taşıyarak dil, kültür, kimlik ve toplumu birlikte ele alan …..’e göre her dil erçekliği o dili konuşanlara kendi açısından yansıtmaktadır. Çünkü dil, oplumsal gerçekliğin sembolik bir yansımasıdır. Bu gerçeklik içinde oluşan nlamlar, en çok o gerçekliği yaşayanlar için anlamlıdır.”
Yukarıdaki cümlede boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi etirilmelidir?

A) Ergin
B) Hegel
C) Saussure
D) Chomsky
E) Sapir

Cevap : E) Sapir

7. Yeryüzünde konuşulan bir dilin değişik sebeplerle ortadan kalkmasına literatürde ne ad verilmektedir?

A) Dil bilimi
B) Dil birliği
C) Dil ölümü
D) Dil dağılımı
E) Dil ilişkisi

Cevap : C) Dil ölümü

8. “İnsan hafızasının yükünü azaltır, düşüncenin işlemesine, olgunlaşmasına ve zenginleşmesine yarar. Sözü düzenler, nlatımı kuvvetlendirir.”
Bu parçada sözü edilen dil becerisi aşağıdakilerden hangisidir?

A) Konuşma
B) Yazma
C) Anlatma
D) Dinleme
E) Okuma

Cevap : B) Yazma

9. “Öğrenci kimlik belgemi kaybettim. Yeni bir öğrenci kimlik belgesi alabilmem için gerekli İşlemlerin yapılmasını ereğinize saygılarımla arz ederim.”
Bu parçanın türü aşağıdakilerden hangisidir?

A) Öz geçmiş
B) Makale
C) Dilekçe
D) Rapor
E) Tutanak

Cevap : C) Dilekçe

Aşağıdakilerin hangisi deyimlerin bir özelliği değildir?

A) Genellikle gerçek anlamından ayrı bir anlam belirtirler.
B) Bir yargı bildirirler.
C) Çekici bir anlatım özelliği taşırlar.
D) Kısa ve özlü ifade araçlarıdır.
E) Kalıplaşmış kelime öbekleridir.

Cevap : B) Bir yargı bildirirler.

Bireyin yaşam boyunca en fazla kullandığı dil becerisi aşağıdakilerden hangisidir?

A) Okuma
B) Konuşma
C) Anlatma
D) Yazma
E) Dinleme

Cevap : E) Dinleme

“Dil, insanlar ve nesiller arasında en önemli iletişim ve aktarım aracı olarak toplumların varlık sebeplerinden biri lmuştur. Dil ile dünyayı algılar, düşüncelerimizi şekillendiririz. Dil ununla sınırlı kalmayıp aynı zamanda gerçekliği de şekillendirir. Ortaya ıkan gerçeklik toplumsal bir algı oluşturur ve toplumun bütün bireylerine ktarılır. Dolayısıyla dil çalışmalarında toplumun, toplumsal çalışmalarda a dilin göz ardı edilemeyeceği gerçeği ortaya çıkar. Çünkü insan olmadan dilin, dil olmadan da toplumun olması mümkün değildir.”

Yukarıdaki metinde aşağıdaki ilişkilerin hangisinden bahsedilmektedir?

A) Dil-Toplum ilişkisi
B) Dil-Birey ilişkisi
C) Dil-Tarih ilişkisi
D) Dil-Ruh bilim ilişkisi
E) Dil-Coğrafya ilişkisi

Cevap : A) Dil-Toplum ilişkisi

Yazıyı bulan ve bu yazı sistemiyle bize hayli metin bırakan ilk kültürdür. Bu kültürün diline ait metinlerin incelenmesi sonucu, o dile ait olmadığı bilinen kelimelerden kadarının Türkçe kökenli kelime olduğu, tarihî ses denklikleriyle ortaya konmuştur. Mesela dar- kelimesinin Türkçe yar- “ikiye ayırmak”, dib kelimesinin yip “ip”, gişig’in eşik “kapı”, gud’un ud “öküz, sığır” olduğu anlaşılmıştır.
Yukarıdaki metinde bahsedilen kültür aşağıdakilerden hangisidir?

A) Sümer
B) Hitit
C) Çin
D) Akad
E) Sanskrit

Cevap : A) Sümer

Öğretmen: Arkadaşlar, dil nedir?
Elif: Dil, insanlar arasında anlaşmayı sağlayan bir araçtır. Öğretmen: Aferin Elif, çok güzel bir tanım yaptın. Bu diyaloga göre ğretmen hangi geribildirim türünü kullanmıştır?

A) Yüksek kontrol
B) Düşük kontrol
C) Gecikmiş
D) Negatif
E) Pozitif

Cevap : E) Pozitif

Aşağıdakilerden hangisi dil ödünçlemeleri arasında yer almaz?

A) Dil bilgisi ödünçlemesi
B) Bilgi ödünçlemesi
C) Özenti ödünçlemesi
D) Söz varlığı ödünçlemesi
E) Kaynak ödünçlemesi

Cevap : E) Kaynak ödünçlemesi

Bir dildeki kelimelerin söylenişi her zaman aynı olmamaktadır. Kelimeler kişilere ve bölgelere göre farklı seslendirilmektedir, bu söyleyiş farklılıklarına….. denir.
Yukarıdaki cümlede boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi etirilmelidir?

A) ağız
B) lehçe
C) devlet dili
D) argo
E) yazı dili

Cevap : A) ağız

Tonyukuk, Kül Tigin, Bilge Kağan Anıtları Türkçenin hangi tarihî dönemine aittr?

A) Yeni Türkçe
B) İlk Türkçe
C) Ana Türkçe
D) Eski Türkçe
E) Orta Türkçe

Cevap : D) Eski Türkçe

“Türk dili ile yazılı belgeler yaklaşık ….. yıl öncesine, Göktürk Kağanlığı dönemine uzanır; ancak bundan önce de Türk dilinin uzun bir geçmişi olduğu komşu kültürlerin dillerinde veya belgelerinde korunmuştur.”

Yukarıdaki cümlede boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?

A)
B)
C)
D)
E)

Cevap : D)

Bu dönem Türkçenin yazı dili açısından zengin olduğu bir dönemdir. Çünkü bu dönemde Karahanlı, Harezm-Kıpçak ve Çağatay Türkçeleri olmak üzere üç yazı dili oluştuğu görülmektedir.
Yukarıda bahsedilen dönem aşağıdakilerden hangisidir?

A) Eski Türkçe
B) İlk Türkçe
C) Osmanlı Türkçesi
D) Orta Türkçe
E) Eski Anadolu Türkçesi

Cevap : D) Orta Türkçe

Aşağıdakilerden hangisi konuşma dilinin özelliklerinden biri değildir?

A) Yazı dili olmadan da konuşma dili olabilir.
B) Konuşma dili, bölgelere ve kişilere göre farklılık gösterebilir.
C) Bir toplumda birden fazla konuşma dili vardır.
D) Konuşma dilinde dilbilgisi kurallarına dikkat etmek bir zorunluluktur.
E) Konuşma dili, katı bir dil değildir, değişebilir.

Cevap : D) Konuşma dilinde dilbilgisi kurallarına dikkat etmek bir zorunluluktur.

Burdur &#;

XII. Deney Hayvanları Kullanım Sertifikası Kursu. Ekm. Sertifika Programı. İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi (Çok Tehlikeli Sınıf) Online 11 Ekim Kasım Tüm Etkinlikler.

Uzem giriş yapamıyorum

kmu uzem giriş

You Will Find The “kmu uzem giriş” Top Links Here. You Have To Click On The Link And Login Into The Account Using The Correct Login Details.

KMU &#; Giriş &#; ALMS

https://uzem.kmufunduszeue.info

ALMS, Advancity&#;nin Perculus ve Sheetzoom ile geliştirdiği ürünüdür. Ürün tescili Advancity&#;nin sahibi olan CAZ Bilişim A.Ş.&#;ye aittir. Advancity tüm ürünlerini yerli yazılım mühedisleri ile geliştirmektedir.

Karamanoğlu MehmetBey Üniversitesi Uzaktan Eğitim Sistemi

uzaktan.kmufunduszeue.info

Karamanoğlu MehmetBey Üniversitesi Uzaktan Eğitim Sistemi. KMU Uzaktan Eğitim. Giriş yapmadınız. ( Giriş yap) Türkçe ‎ (tr)‎.

KMU &#; HIZLI ERİŞİM

https://www.kmufunduszeue.info

kmu tanitim: ÖĞrencİ e-posta: diŞ İlİŞkİler bİrİmİ / international student office: uzaktan eĞİtİm: ÖĞrencİ bİlgİ sİstemİ &#;

Karamanoğlu Mehmetbey University &#; Bilgi Sistemleri

https://obs.kmufunduszeue.info

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi. Öğrenci Bilgi Sistemi. English. Önlisans / Lisans / Enstitü Öğrenci Girişi Akademisyen Girişi.

KMU &#; Şifre Değiştir &#; ALMS &#; KMU &#; Giriş &#; ALMS

https://uzem.kmufunduszeue.info

E-postanızı kontrol edin. Şifre sıfırlama linki e-posta adresinize yollandı. Devam Edilemiyor. Kullanıcıadı veya e-posta hatalı. Yeni Şifre. Yeni Şifre Tekrar. Şifreyi Değiştir. Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Uzaktan Eğitim Platformu&#;na Hoş Geldiniz.

funduszeue.info

https://obs.kmufunduszeue.info

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi; Formasyon Öğrenci Bilgi Sistemi: English : 23 Haziran Çarşamba: Öğrenci Numarası: Şifre: Sayıların Toplamı

Kmü Uzem Giriş &#; TurkeyInput

funduszeue.infokmu&#;uzem

Arama Sonuçları kmu uzem giriş. KMÜ&#;DEN UZAKTAN EĞİTİM KARARI. Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Senatosu, Eğitim-Öğretim Yılı …

KSÜ &#; Giriş &#; ALMS

funduszeue.info

Eğitim Öğretim Yılı Bahar Yarıyılı Ara (Vize) Mazeret Sınavı Duyurusu. Tam Kapanma sürecinde UZEM destek hattı çalışma saatleri hakkında. BAHAR DÖNEMİ VİZE SINAVLARI HAKKINDA. Öğretim Elemanlarımız İçin ÖYS Eğitim Videoları. Öğrencilerimiz İçin ÖYS Eğitim Videoları.

Kmu Giriş &#; TurkeyInput

funduszeue.infokmu-2

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi&#;nde “Güvenli Ağ Giriş Sistemi”ne … kmufunduszeue.info uzantılı) ve şifre olarak yine e-posta şifresini yazarak internete … 6. AnaSayfa >> UZAKTAN EĞİTİM SİSTEMİ >> GİRİŞ

HMKÜ &#; Giriş &#; ALMS

funduszeue.info

Sisteme Giriş Bilgileri. Öğrenci numaranız ya da kullanıcı adınız ile giriş yapınız. E-Posta ya da TC kimlik no ile giriş yapmayınız.Şifrenizi bilmiyorsanız funduszeue.info&#;den yeni şifre alınız. Şifre güncelleme

Conclusion:

This Is How You Can Easily Access The “kmu uzem giriş”. And Use The Features That kmu uzem giriş Offers On Their Portal. If You Have Issues With Login And Other Do Let Us Know In The Comment Section.

Categories Login

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası