itü ydy sınav örnekleri / Çıkmış Yeterlilik Sınavı Soruları

Itü Ydy Sınav Örnekleri

itü ydy sınav örnekleri

Essay-Proficiency

wasd     compare and contrast essay examples, Compare and Contrast essay nasıl yazılır, contrast essay örnekleri, essay kalıpları, essay örnekleri, EssayÖrnekleri, filmler hakkında essay     4 Yorum   

Hollywood filmlerinin ve Türk filmlerinin benzerliklerinin ve farklılıklarının karşılaştırıldığı bir Compare and Contrast essay  örneği:

Avatar vs. Tarkan
Cinema, the seventh art, has been playing an incredible important role in all societies in the world since it was introduced. Every country is doing its best to develop its cinema industry because it is the most effective way to advertise its culture and language. Hollywood is known to be the most popular cinema sector in the world while Turkish cinema sector has recently started to become known. Even though there are some similarities between Hollywood and Turkish films, there are also some differences.
To begin with, it is clear that there are some similarities between Turkish and Hollywood films. First of all, both types of films, more or less, have similar themes. For example, in Hollywood films romance and action are the best-selling themes. Similarly, in Turkish films we see that romance and action are the most common themes. Another similarity is that for both types of films similar advertising campaigns are carried out. To illustrate, in Turkey advertisements can been seen on newspapers, magazines and billboards as well as buses and metro. Likewise, Hollywood films are advertised on the same places and the same ways. In short, themes and advertising are two of the similarities between Turkish and Hollywood films.
Despite similarities, there are also several differences between Turkish and Hollywood films. The primary difference is budget, of course. Turkish producers cannot afford to invest as much as their American counterparts. For instance, Hollywood films are known to cost around $ million whereas Turkish films hardly cost more than $50 million. The second difference is the use of technology. As the United States extensively benefit from technology in every field of business, cinema sector is no exception. The films Star Wars, Matrix and Avatar are only some of the examples in which incredibly high technology was used. However, Turkish films can only benefit from limited computer tricks. In brief, budget and use of technology seem to be two of the differences between Turkish and Hollywood films.
All in all, there are not only similarities but also differences between Turkish and Hollywood films. I am of the opinion that Turkish cinema sector is on the rise and it will be able to compete with the rest of the world soon.

İngilizce Yeterlik Sınavları’na İlişkin Genel Bilgiler

İngilizce Yeterlik Sınavları'na İlişkin Genel Bilgiler

Kimler Girebilir?

1. ODTÜ KKK'ya yeni kabul edilen lisans öğrencileri.
2. Halen İngilizce Hazırlık Programı'nda eğitim gören ve bu sınava girmeye hak kazanmış öğrenciler.
3. İngilizce Hazırlık Programı'nda başarısız olmuş, ancak bu sınava girmeye hak kazanmış öğrenciler.
4. Yüksek Lisans yapmak isteyen 3 ve 4. sınıf öğrencileri.

Not: Her sınavla ilgili ayrıntılı bilgi ve sınava kimlerin girebileceğini öğrenmek için "Tarih ve Yer" kısmına bakınız. 

Tarih ve Yer

En yakın sınavlar:

1) 04 Mayıs, 'te tek oturum halinde YÜZ YÜZE yapılacaktır.

Bu sınava kimler girebilir?

*Yüksek Lisansa başvurmak isteyen 3 ve 4. sınıf ODTÜ KKK öğrencileri ve yüksek lisansa başvurmak isteyen ODTÜ dışından adaylar.

* Sınav Saati:

2) 20 Haziran, 'te tek oturum halinde YÜZ YÜZE yapılacaktır.

Bu sınava kimler girebilir?
* ODTÜ KKK İngilizce Hazırlık Programı öğrencisi olup yönetmelik çerçevesinde sınava girme hakkı bulunanlar
* Sınav Saati:  

İçerik, Süre, Puanlama

Lütfen ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linke tıklayın: funduszeue.info

Örnek Sınav Soruları

Örnek Sınav Soruları için lütfen tıklayın.

Başvuru

Yeni kayıt öğrencilerin İYS sınavı başvuruları kayıt sırasında yapılır. İngilizce Hazırlık Programı'nda öğrenim gören öğrenciler Eylül başında verilen İYS ile yine Eylül ayı sonunda veya Ekim ayında verilen ama Ekim İYS olarak bilinen sınava kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Onun dışındaki sınavlara kayıt yaptırmalarına gerek yoktur. Akademik başarısızlık veya devamsızlık nedeniyle İngilizce Hazırlık Programı ile ilişiği kesilen ama yönetmelik uyarınca sınav hakkı bulunan öğrenciler ile yüksek lisans programlarına başvurmak amacıyla sınava girmek isteyen ODTÜ öğrencileri veya ODTÜ dışından öğrencilerin girecekleri her İngilizce Yeterlik Sınavı için başvuru yapmaları gerekmektedir.

Başvuru için funduszeue.info sayfasını takip ediniz. Yukarıda bahsi geçen sınavlara başvuru sınavdan iki hafta önce başlar.

Kurallar

I) YÜZ YÜZE SINAVLAR İÇİN:

1. Sınava girecek adaylar yanlarında ODTÜ tarafından verilmiş resmi kimlik belgesi (ya da eşdeğeri belge), yumuşak kurşun kalem, tükenmez kalem ve silgi bulundurmalıdırlar.
2. Sınava girecek adayların sınav salonuna aşağıdaki gereçler ile girmesi ve bu tür gereçleri sınav süresince verilecek aralarda kullanmaları yasaktır:
her türden çanta (el çantası, sırt çantası vs.);
herhangi bir elektronik cihaz (çağrı cihazı, telefon, cep telefonu, avuç-içi bilgisayar, elektronik tercüme cihazı, kronometre, alarmlı saat, fotoğraf makinası, veri depolama ve aktarımında kullanılabilecek her türden cihaz);
kitap, broşür, ders notu, sözlük gibi, sınav sorularının yanıtlanmasında yararlanılabilecek her tür basılı yayın.
Yukarıdaki kurallardan herhangi birisine aykırı hareket edildiğinin rapor edilmesi durumunda, adayın sınav sonucu iptal edilir.
3. Sınav saat 'da başlayacaktır. Sınav başlamadan 30 dakika önce sınav yerinde bulunulması gereklidir.
4. Sınavın Dinleme bölümü ile başlamaktadır. Bu yüzden sınav başladıktan sonra sınav salonuna kimse alınmayacaktır. Dinleme bölümü bitiminde kapılar açılacak ve geç kalanlar sınavın geri kalan sorularını yanıtlamak için sınav salonuna girebileceklerdir.
5. Adaylar sınav süresince sınav gözetmenlerinin isteklerine uymakla yükümlüdürler.
6. Başkasının yerine sınava girme ya da kopya çekme girişiminde bulunan adayların sınavları geçersiz sayılacak ve haklarında disiplin işlemi / yasal işlem yapılacaktır.

Sonuçlar

Sınav sonuçları funduszeue.info sayfasında duyurulacaktır.

ODTÜ KKK-İYS'ye herhangi bir nedenle giremeyen adaylar için telafi sınavı uygulanmaz.

Geçme Notu ve Diğer Sınavlarla Denklik

Lisans öğrencileri için (İngilizce Öğretmenliği Programı ve SUNY öğrencileri hariç. Bkz: aşağıdaki denklik tablosu) geçme notu 60'tır. Buçuklu notlar bir üst nota tamamlanır.

ODTÜ Senatosu Tarafından Kabul Edilen Diğer İngilizce Yeterlik Sınavları

Başka sınavlardan alınan notlar aşağıdaki denklik tablosu uyarınca kabul edilmektedir:

LİSANS VE LİSANSÜSTÜ ÖĞRENCİLER İÇİN ODTÜ TARAFINDAN KABUL EDİLEN İNGİLİZCE YETERLİK SINAVLARI EŞDEĞERLİK TABLOSU
ODTÜ İYSTOEFL IBTÇevrimiçi TOEFL IBT Special Home Edition (*)IELTS
ACADEMIC(**)
PTE ACADEMICAÇIKLAMALAR
90SUNY ortak lisans programı (BAS & GIA): ENG dersinden muafiyet için gerekli minimum puan
85Lisans programları: ENG dersinden muafiyet için gereken minimum puan
80 —
759292
70868665Yabancı Diller Eğitimi Bölümü: Temel İngilizce Bölümü (Hazırlık) programından muafiyet için gereken minimum puan ( - girişli öğrencilerden başlayarak)
65797962

SUNY ortak lisans programları: Temel İngilizce Bölümü (Hazırlık) programından muafiyet için gereken minimum puan

60757555Lisans programları: Temel İngilizce Bölümü (Hazırlık) programından muafiyet için gereken minimum puan

* 14 Nisan ve öncesinde girilen TOEFL-IBT Special Home Edition sınavları (sınav tarihinin üstünden 2 yıldan fazla süre geçmemek kaydıyla) kullanılabilir.

** 23 Aralık ve öncesinde girilen IELTS ACADEMIC sınavları (sınav tarihinin üstünden 2 yıldan fazla süre geçmemek kaydıyla) kullanılabilir.

• ODTÜ İYS'de alınan notlar aşağıda belirtildiği gibi bir üst nota tamamlanır:
      • =60
      • =65
      • =70
      • =75
      • =85
      • =90
      • ODTÜ İYS: ODTÜ İngilizce Yeterlik Sınavı
      • TOEFL IBT: Test of English as a Foreign Language
      • IELTS: International English Language Testing System - Academic Version (Average of four components) / Akademik Versiyon (Dört bileşenin ortalaması)
      • PTE ACADEMIC: Pearson Test of English, Academic Version
  1. Tabloda yer alan sınavların geçerlilik süresi 2 yıldır.
  2. TOEFL PBT ve TWE sınavı yürürlükten kaldırılmıştır. Geçerli TOEFL PBT ve TWE sınav sonucu sunan öğrencilerin belgeleri Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından değerlendirilecektir.
  3. Lisansüstü programlara kabulde, minimum İngilizce yeterlik koşulu ilgili Enstitü ve/veya Anabilim Dalı Başkanlığı tarafından yükseltilebilir. Başvurularda ilgili Enstitü ve Anabilim Dalının duyurularına bakınız.

23 Aralık /10 tarih ve 6 no'lu Üniversite Senatosu Kararı'na göre ilan edilmiştir.

Benzer belgeler

05 Eylül Salı edilmesi için son gün

05 Eylül Salı edilmesi için son gün T.C. AHİ EVRAN ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI AKADEMİK TAKVİMİ (Senatonun tarih ve / sayılı kararıyla kabul edilmiştir) YENİ KAYITLAR ÖSYM tarafından yerleştirilen öğrencilerin

Detaylı

Temmuz Pazartesi-Perşembe

Temmuz Pazartesi-Perşembe İSTANBUL YENİ YÜZYIL ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI AKADEMİK TAKVİMİ GÜZ DÖNEMİ 8 Mayıs - 28 Temmuz Pazartesi-Cuma Yurtdışı Öğrenci Başvuruları 7 Ağustos Pazartesi Yurtdışı Öğrenci

Detaylı

Öğretim-Öğrenim Yönergesi

Öğretim-Öğrenim Yönergesi Öğretim-Öğrenim Yönergesi Öğretim-Öğrenim Yılı Öğrenci Kılavuzu 1 Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Hazırlık Yılı Programı Öğretim - Öğrenim Yönergesi MADDE 1- (1) Öğrencilerin

Detaylı

YABANCI DİL ÖĞRETİMİ YÖNERGESİ

YABANCI DİL ÖĞRETİMİ YÖNERGESİ YABANCI DİL ÖĞRETİMİ YÖNERGESİ Amaç BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar MADDE 1 (1) Bu yönergenin amacı; yabancı dil öğretimine ilişkin usul ve esasları düzenlemektir. Kapsam MADDE 2 (1) Bu

Detaylı

YABANCI DİL ÖĞRETİMİ YÖNERGESİ

YABANCI DİL ÖĞRETİMİ YÖNERGESİ Sayfa 1/6 Revizyon Takip Tablosu REVİZYON NO TARİH AÇIKLAMA 00 İlk yayın. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 (1) Bu yönergenin amacı; yabancı dil öğretimine ilişkin

Detaylı

DERS YILI AKADEMİK TAKVİMİ

DERS YILI AKADEMİK TAKVİMİ DERS YILI AKADEMİK TAKVİMİ Güz Yarıyılı 16 Temmuz (Perşembe, Arife, ½ gün) Temmuz (Cuma-Pazar) Ramazan Bayramı (Tatil) Temmuz (Pazartesi-Perşembe, Saat: )

Detaylı

YABANCI DİL MUAFİYET SINAVLARI

YABANCI DİL MUAFİYET SINAVLARI YABANI DİL MUAFİYET SINAVLARI Yabancı Dil Muafiyet Sınavı Nedir? Yabancı Dil Muafiyet Sınavları, üniversitemizdeki eğitim-öğretimin tamamının veya bir kısmının (%30 ve fazlası) İngilizce olduğu bölümlerdeki

Detaylı

Hangi üniversiteler İngilizce kursu veriyor?

Hangi üniversiteler İngilizce kursu veriyor? funduszeue.info Hangi üniversiteler İngilizce kursu veriyor? İşte İngilizce kursu düzenleyen üniversiteler Yayın Tarihi : 3 Şubat Çarşamba (oluşturma : 12/27/) Üniversitelerin yabancı diller fakülteleri

Detaylı

EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI AKADEMİK TAKVİMİ

EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI AKADEMİK TAKVİMİ EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI AKADEMİK TAKVİMİ Pazartesi - Pazartesi Pazartesi öğleden sonra - Cuma Eğitim - öğretim yılı için alınacak lisansüstü

Detaylı

T.C. İstanbul Gedik Üniversitesi

T.C. İstanbul Gedik Üniversitesi Toplantı Tarihi : Toplantı Sayısı : /18 Toplantı Yeri : Rektörlük KARAR: Madde 2) Eğitim-Öğretim yılı Akademik Takvimi yeniden görüşüldü. Aşağıdaki şekliyle uygun olduğuna oy birliği

Detaylı

*Öğrenci El Kitapçığı

*Öğrenci El Kitapçığı *Öğrenci El Kitapçığı * Bu el kitapçığı, Necmettin Erbakan Üniversitesi nin zorunlu hazırlık sınıfı bulunan bölümlerine/programlarına yeni kayıt yaptıran öğrencileri Yüksekokulumuzca yürütülecek olan yabancı

Detaylı

Yabancı Diller Bölümü

Yabancı Diller Bölümü İstanbul Üniversitesi Yabancı Diller Bölümü Öğrenci El Kitabı funduszeue.info Değerli öğrencimiz,, eğitim-öğretim yılında yabancı dil eğitiminizi alacağınız Yabancı Diller

Detaylı

Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar SAKARYA ÜNİVERSİTESİ YABANCI DİLLER EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİNİN BELİRLENMESİNE İLİŞKİN SENATO ESASLARI BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç Madde 1- Bu Senato Esaslarının amacı,

Detaylı

TOBB EKONOMİ VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ

TOBB EKONOMİ VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ TOBB EKONOMİ VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ TOBB ITP HAZIRLIK Hazırlık atlama sınavına Lisans öğrencileri, Yabancı Diller Bölümü Yeterlik Sınavında başarısız olanlar, İngilizce Hazırlık sınıfında devamsızlıktan

Detaylı

1 ->

1 -> 1 -> 12 1 Salı 2 Çarşamba 3 Perşembe 4 Cuma

Detaylı

İTÜ PROFICIENCY SINAV İÇERİĞİ
İTÜ İngilizce Yeterlilik Soruları & Tavsiyeler

İTÜ Hazırlık Atlama &#; İngilizce Yeterlilik
İTÜ PROFICENCY SINAV İÇERİĞİ

İTÜ YDY Akademik Takviminde belirtilen tarihlere göre yılda 4 defa yapılan İTÜ Proficiency sınav içeriği şöyledir:

• İki aşamalı bir sınavdır. Bir gün arayla yapılan iki oturumdan oluşur.
  • İTÜ Proficiency 1. Aşama sınavından en az 30 alan öğrenciler 2. aşamaya girmeye hak kazanırlar.
  • Lisans, yüksek lisans ve yatay geçiş öğrencilerinin hepsi aynı sınav girerler.
  • İtü Proficiency geçme notu lisans öğrencileri için iki aşamanın toplamından 60 puan, yüksek lisanslar için 65&#;tir.
  • Toplam puanları kaç olursa olsun, öğrencilerin sınavı geçebilmeleri için ikinci aşamadan en az 20 almaları gerekir. Yani toplam puanı 60&#;ı geçse bile, ikinci aşamada 20&#;den az alan öğrenciler başarısız sayılırlar.
  • Bölümlerin içeriklerine bakalım:

İTÜ Proficiency 1. Aşama:

• Toplam süre dakikadır.
  • 60 puan üzerinden değerlendirilir.
  • Bütün sorular çoktan seçmelidir (şıklı). 15 puanlık restatement ve 45 puanlık reading bölümlerinden oluşur.

Restatement:

• Bu bölümde verilen cümleye şıklardan anlamca en yakın olanını bulmanız istenir.
  • Her biri 1 puan değerinde 15 sorudan oluşur.
  • Gramer ve kelime bilginiz test edilir.

TAVSİYELER

• Gramerde özellikle modal, passive, causative, comparative, relative clause, if & wish, noun clause, participle konularına iyi hakim olun.
  • Bağlaçlar çok önemli. Anlamlarını iyi öğrenin.
  • Eş anlam &#; Zıt anlam olarak sağlam bir kelime bilgisine sahip olmanız sınavda işinizi çok kolaylaştıracaktır.

Reading:

• 1,5 puan değerinde toplam 30 sorudan oluşur.
  • Toplam 4 tane reading parçası vardır ve her birinden soru sorulur.
  • Bu bölümde uzun bir metinden istenilen bilgiyi çekip çıkarabilme beceriniz test edilir.

TAVSİYELER

• Reading parçasını baştan sona hepsini okuyup kelime kelime anlamaya çalışmayın. Bu size inanılmaz zaman kaybettirir. Onun için skimming ve scanning okuma tekniklerini kullanın. Bilmiyorsanız mutlaka öğrenin.
  • Karşınıza çıkacak metinler hep akademik yapıda olduğu için kompleks cümle yapılarına aşina olmanız gerekir. Bunun için relative clause, noun clause, participles, devrik yapılar, bağlaçlar gibi konuları iyi öğrenin.[/faq-toggle]

İTÜ PROFICIENCY 2. Aşama:

• Yaklaşık 90 dakika sürer.
  • 40 puan üzerinden değerlendirilir.
  • Her biri 20 puan değerinde iki bölümden oluşur:

Listening:

• Genel akademik bir konu hakkında 9 &#; 10 dakikalık üniversitede verilen bir ders (lecture) dinletilir ve bununla ilgili çoktan seçmeli 10 soru sorulur.
  • Her soru 2 puan değerindedir.
  • Note-taking formatındadır. Öğrenciler dinlerken kendilerine dağıtılan konu başlıklarının olduğu kağıtlara (note-taking guide) not alırlar. Dinleme parçası bittikten sonra sorular dağıtılır. Bunları aldığınız notlara göre cevaplarsınız.
  • Soruları cevaplamak için verilen süre 15 dakikadır.
  • Dinleme kaydı sadece bir kez dinletilir.
  • Not aldığınız kağıtlarla ilgili bir değerlendirme yapılmaz.
  • Sınavın temel zorluğu soruları dinleme ve not alma işi bittikten sonra görmenizdir. Dinlerken neyin önemli olduğuna karar verip ona göre not almanız gerekir.

TAVSİYELER

• Çıkmış sınavlardan bol bol pratik yapın. Note-taking guide&#;ı nasıl kullanmanız gerektiğini iyi öğrenin.
  • Kilit kelimelerin, bağlaçların telaffuz ve anlamlarını mutlaka iyi bilin. Çoğu zaman sorular bu kelimelerin etrafında döner.
  • Rakamları, karşılaştırmaları ve konuşmacının lecture esnasında yaptığı küçük özetlemeleri mutlaka not edin.
  • Not alırken kısaltmalar kullanın ki hem yazıp, hem de dinlemeye devam edebilin.

Writing:

• 60 dakika sürer.
  • Sınav başında 3 adet writing konusu alt başlıklarıyla birlikte verilir. Bunlardan birini seçip kelimelik bir essay yazmanız istenir.
  • İTÜ Proficiency Writing bölümünde 3 tip essay sorulur: Compare & Contrast, Cause ve Effect.
  • Her sınavda bu essay türlerinin üçü birden sorulmaz. 2+1 şeklinde bir düzen vardır. Örneğin; 2 cause + 1 effect ya da 2 compare & contrast + 1 cause konusu gibi.

TAVSİYELER

• Herşeyden önce off-topic olmamak için kesinlikle konuyu iyi anlamaya çalışın.
  • Akademik essay yapısını iyi öğrenin. Genelde 20 puanın 10&#;u buradan gelir.
  • Yazmaya başlamadan önce stratejinizi iyi belirleyin. Ne yazacağınız konusunda zaman kaybını azaltmak için konuyla birlikte verilen subtopic&#;leri nasıl kullanacağınız konusunda iyi bir strateji belirleyin.
  • Bağlaç kullanımına MUTLAKA dikkatedin.
  • Basit yazın. Anlaşılır olmanız lazım. Emin olmadığınız yapıları kullanmayın.
  • Okuyucuyu etkilemek için iyi bir fikir gibi görünse de, essay&#;inizin hiç bir yerine Türkçeden deyim ya da atasözü çevirisi ASLA eklemeyin! Bu size puan kaybettirir.

İTÜ Proficiency Paylaşımlarımız

İTÜ Proficiency Zor mudur?

İTÜ Proficiency Sınavını 1 Ayda Nasıl Geçebilirsiniz?

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası