gerdek gecesi namazı nasıl kılınır diyanet / Gerdek gecesi namazı nasıl kılınır | Huzur Sayfası / İslami bilgi kaynağınız

Gerdek Gecesi Namazı Nasıl Kılınır Diyanet

gerdek gecesi namazı nasıl kılınır diyanet

Gerdek gecesi namazı nedir? Nasıl kılınır ve kaç rekattır? Gerdek gecesinde okunması gereken dualar!

Gerdek gecesi namazı nedir? Nasıl kılınır ve kaç rekattır? Gerdek gecesinde okunması gereken dualar!

Gerdek gecesi, yeni evlenen gelin ve damadın düğünden sonra ilk kez aynı evde baş başa kalacakları andır. Müslüman kişiler dinimizin söylediği önerileri dikkate alır.

Evliliğin şükür namazı olarak bilinen gerdek gecesi namazı dinimize göre farz değildir ancak yapılması hoş bir gelenektir.

Aslında gerdek gecesi namazı ya da zifaf gecesi namazı olarak tanımlanan bir namaz yoktur. Bu gecede iki rekat nafile namazı kılmak müstehap sayılır.

Yani gerdek gecesinde kılınacak namaz gelin ve damat tarafından unutulursa günah değildir. Ama kılınması güzel bir davranıştır.

Müslümanlara tavsiye edilen ise gerdek gecesi sonrasında kılınan iki rekat nafile namazından sonra dua etmektir.

Normal şartlarda halk arasında gerdek gecesi nafile namazını erkeklerin kılması gerektiği bilinir fakat kadınların da kılması uygundur.

Evlenecek kişileri son zamanlarda “Gerdek gecesi namazı nedir? Nasıl kılınır ve kaç rekattır?” sorularına yanıt arıyor. İşte detaylar…

Gerdek gecesi namazı ne zaman kılınır?

Aile kurmak çok kutsal bir davranıştır. Aile olmanın ilk adımlarının atılacağı gerdek gecesi öncesi kılınacak namaz ve şükür hem damada hem de geline ferahlık ve huzur verecektir. Gerdek gecesinde namaz kılmak gelin ve damadı psikolojik olarak rahatlatacak ve stres yaşamalarını azaltacaktır.

Gerdek gecesi, kadın erkeğin hemen arkasında durarak birlikte iki rekât namaz kılabilecekleri gibi gelin ve damat ayrı zamanlarda da namazlarını kılabilirler. Gelin ve damat arasında herhangi bir cinsel birleşme olmadan iki rekât namaz kılınmalıdır.

Gerdek gecesi namazı nasıl niyet edilir ?

Sabah namazı gibi iki rekat şeklinde kılınan gerdek gecesi namazında ”Niyet ettim Allah rızası için iki rekât namaz kılmaya” diye niyet edilir.

Gerdek Gecesi namazı nasıl kılınır?

”Allah-ü Ekber ” diyerek tekbir alınır, avuç içi kıbleye bakarken başparmak ile de kulak memesine dokunulur. Tekbir sonrası erkekler ellerini göbek hizasında kadınlar ise göğüs hizasında birleştirirler.

Euzü Besleme çekildikten sonra Sübhaneke duası ve hemen ardından Fatiha ve Kafirun süresi okunur.

“Allah-ü Ekber” diyerek rükuya eğilir ve üç defa ‘subhane rabbiyel azim’ denilir.

‘Semiallahülimen hamide’ denilerek kıyama kalkılır. Dik duruş sırasında ‘Rabbena lekel hamd’ denilir ve ‘Allah-ü Ekber‘ diyerek secdeye gidilir.

Secdeye eğildikten sonra 3 defa ‘ Sübhane rabbiyel ala’ denilir sonrası da “Allah-ü Ekber’ diyerek oturulur.

‘Allah-ü Ekber’ denilerek tekrar secdeye gidilir ve üç defa ‘Sübhane rabbiyel ala‘ denilir sonra ‘Allah-ü Ekber’ söylenerek ayağa kalkılır.

Euzu Besmele cekildikten sonra Fatiha ve İhlas suresi okunur.

‘Allah-ü Ekber‘ denilerek rükuya gidip 3 defa Sübhane rabbiyel azim’ denilir. Sonrasında ‘ Semiallahülimen hamide’ dendikten sonra kıyama kalkılır. Dik duruş esnasında ‘Rabbena lekel hamf‘ denilerek ‘Allah-ü Ekber’ denilerek secdeye gidilir.

Secde de üç kez ‘Sübhane rabbiyel ala‘  denilerek ‘Allah-ü Ekber ‘ denilerek oturulur.

‘Allaj-ü Ekber ‘ denilerek secdeye gidilir. Ardından 3 kez ‘Sübhane rabbiyel ala’ denilerek ‘Allah-ü Ekber‘ denilir ve oturulur.

‘Ettehiyyatü, Allahümme Sallk, Allahümme Barik, Rabbena‘ duaları okunduktan sonra sağ ve sol tarafa ‘Esselamün aleyküm verahmetullah‘ denilerek selam verilir.

Gerdek gecesi duası nasıl yapılır?

Gerdek gecede eşler ilk defa baş başa kalacaklardır. Birbirine kavuşan çiftler bu gecede, saygı ve sevgi dolu bir yuva olması için, birbirlerine iyi ve dürüst bir eş olabilmek, evlenmeleri gerçekleştiği için şükreder ve geleceğin huzuru için Allah’a ( c.c ) dua ederler.

gelindamatdüğünduanamaz

Google News ile Takip Et

İlk gece namazı nasıl kılınır?

İlk gece namazı nasıl kılınır?

Gerdek (zifaf) gecesi dâmad, gelinin yanina girince, ikisi de Allah rızası için iki rek’at namaz kılmalıdırlar. Damat namaza durur, gelin de damadın arkasında ferdi olarak namaza dururlar. İlk rekatta Kafirun suresi, ikinci rekatta İhlas suresi okunur. Ardından, "Allahım Ailemde bana bereket ihsan eyle, beni de aileme bereketli kıl Allahım. Ailemden bana, benden de aileme rızık ihsan eyle. Allahim, birleşmelerimizin hayırlılarında bizi birleştir ve hayırlı olmayanlarinda bizi ayır" şeklinde dua edilir.

Sonra dâmad, gelinin kâkülünden tutup: "Allahümme bârik lî fî ehlî ve bârik lî ehlî fiyye, Allahümmerzuknî minhâ verzukhâ minnî Allahümmecma’beynenâ mâ cema’te fî hayrin ve ferrik beynenâ izâ ferrakte fî hayrin" duâsini okur. Eşiyle cima edecegi zaman: "Allahümme bismike estahleltü fercehâ ve bi emânetike ehaztühâ Allahümme femâ kadayte sey’en min rahmihâ fec’alhü bârren takiyyen, vez’alhü müslimen seviyyâ ve lâ tec’alhü müfsiden serîken lis-seytanî" der.

Biri de, cima ederken şeytandan Allahü teâlâ'ya sığınmalıdır. Bu esnâda şöyle der: "Bismillâhi Allahümme cennibnâ-s-seytâne ve cennibi-s-seytâne mâ razaktenâ", yani şeytani bizden ve bize verdiğin çocuktan uzak eyle der. Bu durumda kendilerine çocuk verilirse, şeytan ona zarar veremez.

Gerdek Gecesi Namazının Kılınışı

Namaz iki rekat olup damat gelinin yanına geldiğinde damat önde gelin arkada ferdi olarak iki rekat namaz kılarlar.

• "Allah-ü Ekber" diye tekbir alırken avuç içleri tam kıbleye bakar, başparmak ise kulak memesine dokunur. Tekbirden sonra eller göbek hizasında (Kadınlarda göğüs hizasına) birleştirilir.

• Euzu Besmele çekilip Sübhaneke duası okunduktan sonra Fatiha ve Kafirun süresi okunur.

• "Allah-ü Ekber" denerek rükuya eğilip üç defa "Sübhane rabbiyel azim" denir. Sonra "Semiallahülimen hamide" denerek kıyama kalkılır. Tam dik duruş esnada "Rabbena lekel hamd" denir ve "Allah-ü Ekber" denerek secdeye gidilir.

• Secdede üç defa "Sübhane rabbiyel ala" dendikten sonra "Allah-ü Ekber" denerek oturulur.

• Tekrar "Allah-ü Ekber" denerek secdeye gidilir ve üç defa "Sübhane rabbiyel ala" dendikten sonra "Allah-ü Ekber" denerek ayağa kalkılır.

• Euzu Besmele çekilip Sübhaneke duası okunduktan sonra Fatiha ve İhlas süresi okunur.

• "Allah-ü Ekber" denerek rükuya eğilip üç defa "Sübhane rabbiyel azim" denir. Sonra "Semiallahülimen hamide" denerek kıyama kalkılır. Tam dik duruş esnada "Rabbena lekel hamd" denir ve "Allah-ü Ekber" denerek secdeye gidilir.

• Secdede üç defa "Sübhane rabbiyel ala" dendikten sonra "Allah-ü Ekber" denerek oturulur.

• Tekrar "Allah-ü Ekber" denerek secdeye gidilir ve üç defa "Sübhane rabbiyel ala" dendikten sonra "Allah-ü Ekber" denerek oturulur.

• "Ettehiyyatü, Allahümme Salli, Allahümme Barik, Rabbena"  duaları okunarak önce sağ tarafa sonra da sol tarafa "Esselamün aleyküm verahmetullah" denerek selam verilir ve namazdan çıkılır.

Hamilelikte tercih edilen seks pozisyonları

Hamilelikte tercih edilen seks pozisyonları

Bu sayfada hamilelik döneminde tercih edilmesi gereken seks pozisyonları ile ilgili tüm detayları bulabilirsiniz.

Yatakta baştan çıkarma rehberi

Yatakta baştan çıkarma rehberi

Bu sayfada partnerinizi yatakta baştan çıkarmak için yapmanız gereken herşeyi bulabilirsiniz.

Orgazm sırasında neler oluyor?

Orgazm sırasında neler oluyor?

Bu sayfamızda orgazm sırasında vücudumuzda neler olduğunu ve orgazmın hangi aşamalardan oluştuğunu öğrenebilirsiniz.

Gerdek Gecesi Namazı Nasıl Kılınır?

İslamda gerdek gecesi namazı nasıl kılınır?Zifaf gecesi namazı kılınışı.Gedek gecesi namazında ne okunur?Gerdek gecesi namazına nasıl niyet edilir?Gerdek gecesi namazı kaç rekattır?gerdek

Gerdek gecesi ,gelin ile Damadın ilk defa başbaşa kalacakları ilk seafoodplus.info gece, evvela gelin ile güveyi bir araya getiren Allah şükür niyetiyle ve mutlu ve huzurlu bir yuva olsun diye gelinle güveyinin önce namaz kılmaları ve namazdan sonra dua etmeleri müstehaptır.

.İbni Cüreyre diyor ki: Selman-ı Farisi (r.a.) Ebu Kurre el-­Kindi'nin kızı ile evlendi. Zifafa girince, "Ey hatun, Resulüllah (s.a.v), bana vasiyetinde şöyle buyurdu: ''Ey Selman, Allahü Teala takdir eder de, evlenecek olursan, karınla bera­ber ilk yapacak işiniz Allah'a ibadet etmek olsun." "Bu hususta bana itaat edecek misin?" dedi. Hanımı "emir senin­dir" diye karşılık verdi. O da "öyleyse kalk namaz kılalım" dedi. Kalkıp namaz kıldılar
İbn Mes'ud (r.a.)’ın rivayet ettiği hadis-i şerifte gerdek gecesi şu duanın edilmesi tavsiye ediliyor.
"Zifaf gecesi kadın kocasının yanına girdiği zaman, erkek namaza durur. Kadın da arkasında durur. İki rek'at namaz kılarlar. Erkek şöyle dua eder:
"Allah'ım, ailemi bana, beni aileme mübarek eyle. Allah'ım, ondan bana benden de ona hayırlı rızık ver. Bir arada olmak bizim için hayırlı olduğu sürece bizi birleştir, ayrılık bizim için hayırlı olduğu zaman da bizi ayır."

Gerdek gecesi kılınacak namaza "Rıza-i şerifin için namaz kılmaya "diye niyet seafoodplus.info iki rekat namaz kılınıseafoodplus.info içerisinde Fatihadan sonra herhangi bir zammı sure seafoodplus.info hangi sure veya dua
biliniyorsa (ihlas,kevser gibi)seafoodplus.info Kadın ve erkek beraberce yukarıdaki gibi kurulan yuvanın hayırlı ve bereketli olması için dua eder.
Vakit namazını kılıp kılmadığını sormalı ve kıldırmalı, ken­disi de kılmalıdır

Üye girişi

IslamKultur

Guncel

İlk Gece Namazı ve İlk Gece Namazı Nasıl Kılınır

İlk Gece Namazı ve İlk Gece Namazı Nasıl Kılınır

Kayıtsız Üye
İlk Gece Namazı ve İlk Gece Namazı Nasıl Kılınır Gerdek gecesi namazı hakkında bilgiler verir misiniz ?

Cevap: İlk Gece Namazı ve İlk Gece Namazı Nasıl Kılınır

Fetva Meclisi
Zifaf gecesi kılınan namaz
Evlilikte ilk gece namaz kılınışı

Dâmad, gelinin yanina girince, ikisi de, iki rek&#;at namaz kilmalidirlar Sonra dâmad, gelinin kâkülünden tutup:
< Allahümme bârik lî fî ehlî ve bârik lî ehlî fiyye, Allahümmerzuknî minhâ verzukhâ minnî Allahümmecma&#;beynenâ mâ cema&#;te fî hayrin ve ferrik beynenâ izâ ferrakte fî hayrin >
duâsini okur Onunla cima edecegi zaman:
< Allahümme bismike estahleltü fercehâ ve bir emânetike ehaztühâ Allahümme femâ kadayte sey&#;en min rahmihâ fec&#;alhü bârren takiyyen, vez&#;alhü müslimen seviyyâ ve lâ tec&#;alhü müfsiden serîken lis-seytanî >
der
Biri de, cima&#; ederken seytandan Allahü teâlâ&#;ya siginmaktir Bu esnâda söyle der: Bismillâhi Allahümme cennibnâ-s-seytâne ve cennibi-s-seytâne mâ razaktenâ , ya&#;ni seytani bizden ve bize verdiğin çocuktan uzak eyle der Bu durumda kendilerine çocuk verilirse, seytan ona zarar veremez

ilk gecede namaz nasıl kılınır

Gerdek ( zifaf) gecesi damat ve gelin, Allah rizasi için ikiser rekat namaz kilarlar 1rekatta Kafirun suresi, 2 rekatta ihlas suresi okunur.
sonra: ( Allahim Ailemde bana bereket ihsan eyle,Beni de aileme bereketli kil Allahim, Ailemden bana, benden de aileme rizik ihsan eyle,Allahim, birlesmelerimizin hayirlilarinda bizi birlestir ve hayirli olmayanlarinda bizi ayir)

Cevap: İlk Gece Namazı ve İlk Gece Namazı Nasıl Kılınır

imam
gerdek gecesi namazı normal iki rekat sünnet gibi kılınır ve şükür namazına niyet edilir.

Yorum: İlk Gece Namazı ve İlk Gece Namazı Nasıl Kılınır

Kayıtsız Üye
İlk gece kılınması gerek namaz farz bir namaz olmasa da sünnettir. Ayrıca şükür namazı olarak geçtiği için de büyük din alimleri tarafından da tavsiye edilmektedir.

Kayıtsız Üye
Selamunaleykum benim yakında düğünüm var inşAllah öncelikle dualarınızı bekliyorum ben düğün gecesi kılınan namaz hakkında bilgi almak istiyorum kesin olarak yüzde yüz bilgi sahibi olan bir müslüman kardesimden inşAllah hani birleşme olmadan önce mi kilinmali erkeğe kadına sartmi makyajı temizleyip yapmak ugrastirmazmi gelinlikle kılmak sartmi aydinlatirsaniz çok memnun kalirim

Hoca
Bu sözü edilen şükür namazıdır birleşmeden önce kılın
Kılmak şart değil
Allah size ve bize hayırlı bur hayat ve nesil nasip etsin

Kayıtsız Üye
Merhaba, ben yakında evlenecem ve zifaf gecesinde nasıl namaz kılınır bilmiyorum. Namaz kılınacağı zaman sıcak su neden kaynatılır? O sıcak suyla ne yapılır? Makyaj silinip mi namaz kılınmalıdır yoksa silinmese de olur mu? Namaza birleşmeden önce mi başlanılır yoksa sonra mı? Lütfen gerçek ve acil bilgiye ihtiyacım var bana gerçekten yardımcı olur musunuz? Şimdiden Çok Teşekkürler&#;

Ensar
Gerdek gecesi yani ilk gece olarak nitelenen bu günde amaç ve düşünülen şey elbette sadece cinsi yakınlık değildir. Bu gibi günde kişi temizliğini yapar ve abdest alır ardından ister eşiyle ister tek başına 2 rekat olmak üzere birleşme öncesi namaz kılalar ancak bilinmelidir ki bu namaz farz değildir sadece yapılması müstehaptır. Kılan sevap alır kılmayana herhangi bir günah yazılmaz. Namaz kılarken makyajın silinmesi gerekir çünkü deriye su geçirecek maddeler sizde var olmuş olabilir. Suyun kaynatılması halk arasında dolaşan sözlerdir. Sıcak suyun birleşme sonrası elzem olmasından dolayı gusül almak içindir. Namaz birleşme öncesi olur ancak dediğim gibi farz bir namaz değildir.

gerdek gecesi namazı nasıl kılınır resimli anlatım, zifaf gecesi resimli anlatım, zifaf gecesi namazı nasıl kılınır

Bu kategoride yer alan Birahmetike ya erhamerrahimin anlamı başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Benzer Yazılar:

nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir