anam hakkini helal eyle / ‎Anam Hakkın Helal Eyle by Ali Kırış — Song on Apple Music

Anam Hakkini Helal Eyle

anam hakkini helal eyle

Dinim İslam, İslamiyet,İslami Bilgiler>İlahiler, İlahi Sözleri, Seçme İlahiler, En Güzel İlahiler

ANNEM HAKKINI HELAL EYLE İLAHİ SÖZLERİ (İLAHİSİNİN SÖZLERİ, İLAHİLER, İLAHİ SÖZLERİ) (SÖZLÜ + VİDEOLU, DİNLE)

1. SÖYLEYİŞ

Her Gün Halin Soramadım

Duanı Tam Alamadım

Gül Yüzüne Doyamadım

Anam Hakkın Helal Eyle

Ciğerimin İçi Yavrum,

Dünyadan Göç Ediyorum,

Vadem Geldi Gidiyorum

Yavrum Sana Doyamadım

Helal Eyle Helal Eyle

Anam Hakkın Helal Eyle

Sana Cennet Nasip Olsun

Hakkın Helal Eyle Anam

Aman Yavrum, Kuran Oku

Sakın İhmal Etme Oku!

Kabrinde Olmasın Korku,

Yavrum Hemen Kuran Oku

Her Gün Kur’an Okuyorum

Ruhuna Gönderiyorum

Korkma Sakın Canım Anam

Ben Başında Bekliyorum

Anam Kabrim Nurla Dolsun

Allah Senden Hoşnut Olsun

Hem Makamın Cennet Olsun

Mevlam Senden Razı Olsun

Helal Eyle Helal Eyle

Anam Hakkın Helal Eyle

Sana Cennet Nasip Olsun

Hakkın Helal Eyle Anam

2. SÖYLEYİŞ

Her gün halin soramadım

Duanı tam alamadım

Gül yüzüne doyamadım

Annem hakkın helal eyle

Helal eyle, helal eyle

Annem hakkın helal eyle

Helal eyle, helal eyle

Annem hakkın helal eyle

Başucuma gelenim sen

Gözyaşımı silenim sen

Dertlerime devasın sen

Gözüm nuru canım annem

Helal eyle, helal eyle

Annem hakkın helal eyle

Helal eyle, helal eyle

Annem hakkın helal eyle

Beni kundaklara sardın

Geceni gündüz eyledin

Ne tatlı ninni söylerdin

Benim güzel canım anam

Helal eyle, helal eyle

Annem hakkın helal eyle

Helal eyle, helal eyle annem

Hakkın helal eyle

ANA V&#;den devam

Zaman hızla akıp gidiyor.  Kardeşlerimle kararlaştırdığımız şekilde 23 Nisan&#;da anamın 52&#;sini okutmak üzere Muğla&#;ya gidiyorum.

20 Nisan aldığımız evin bir türlü bitmeyen işleri için Kaş&#;dayız. Hava soğuk. Tanıdık bir arkadaşın otelinde kaldık. Ustalarla görüşüp yapılacak işlerde mutabık kalarak 22&#;sinde Muğla&#;ya gidiyoruz.

Yine mecbur Sıtkı Koçman Hastanesi&#;nin önünden geçiyoruz. Hastaneyi artık &#;uğursuz&#; belledim.

Komşulardan birinin anlattığına göre karnında ağrı ile giden genç bir hastayı &#;senin gazın var&#; diye geri göndermişler. Kişi rahatsızlıklarının geçmemesi üzerine kesin sonuç almak için ailesiyle birlikte İzmir&#;e başka bir hastaneye gitmiş.  Doktorların tespitine göre hastanın apandisiti patlamış fakat artık geç kalanmış. Zehirlenmeden dolayı üç beş günlük ömrü kalmış gencin. Olayı yaşayanlara doğrulatamadım ama bu hastanede yaşadıklarım bana yetti de arttı bile.  Benzer problemler her yerde var çünkü kalifiye elemanları hep kaçırdık.  İyi hoca olmadan bu doktorlar mesleği nereden öğrenecek?  Hastanın kaderi bu yerlerde artık Allah&#;a emanet..

Zhanna ile yaylaya ikinci kez gidiyoruz anamın yokluğunda.  Eve geldim arabayla. Sanki canlanıp çıkıverse köşeden hiç garipsemeyecegim. Sarılacağım doya doya.  Ama yok işte. Köşesi bomboş.  Ev kupkuru onun yokluğunda.

Babama selam vermek için beraber yıllarca yaşadıkları odaya giriyorum.  

&#;Baba nasılsın?&#;diyorum.
&#;İyiyim oğlum&#;  diyor, sanki devamlı oradaymışım gibi.

Zhanna ile anamın boş yatağına, örtüye ve yastığa bakıp ağlaşıyoruz.  Babam huysuzlanıyor.

&#;Ne oldu niye ağlıyorsunuz?&#;diyor. 

&#;Anama ağlıyıruz&#; diyorum. 

O da üzülüyor.. Biraz oturup kalkıyoruz.  Babam gerçeklerden kaçmak için uykuya dalıyor..

Evden ayrılıp anamın mezarını ziyarete gidiyoruz. Yeni Muğla mezarlığının üst tarafında tepemsi bir tarafta yer alıyor mezarı.  Mezara sarılasım geliyor. Sanki anamı çıkarıp alacağım, sanki orada bana bir şey söyleyecek. 

&#;Hoş geldin oğlum&#; diyecek. Sessiz sessiz duruyor işte.   İçim sel olup akıyor:

... Anam. Anam&#;funduszeue.info&#;

Zhanna&#;ya sarılıyorum inleyerek. Birbirimizi avutuyoruz. 

Bir süre sonra&#;Anam görüşürüz tekrar&#;diyerek ayrılıyorum oradan.

Muğla&#;da yaşayan ilkokul öğretmenim Sevim hanımı ziyarete gidiyorum.  45 yıl sonra görüşüyoruz.  Elini öpüp hayır duasını alıyorum. Artık o da yaşlanmış. 85&#;ine merdiven dayamış. Ayakları bedenini zor taşıyor.  45 yıl önceki halimi hatırlıyır.  Ben ve o.  O kadar mutlu olduk ki görüşmekten. Oğlu esnaflıktan kardesimi tanıyormuş.  Aradan geçen yılları konuşuyoruz.  Arada bir sarı saçımı okşayan Okul Müdürü Münir bey dört yıl önce vefat etmiş.  Sevim öğretmenle fotoğraf çekip vedalaşarak ayrıldık.

Yaylaya dönüp günün  yoğunluğu ve yorgunluğu ile  erken yatıyorum.

23 Nisan 19

Bugun annemin ellikisi nedeniyle liseden arkadaşlarım dua okuyacak.  Kardesim yemek vs hazırlıklarını yapmış. Biz de yaylada vakit geçiriyoruz.

Şenay&#;ın aldığı iki kuzunun annesi ölmüş. O yüzden insana çok yakınlar.  Şenay biberonla süt vererek büyütüyor onları. Zhanna da biberonla onlara süt veriyor. Kim beslerse etrafınfa kuyruklar.  Gelip kendilerini sevdiriyorlar. Ana yoklugu dedim kendi kendime.. Hayvanı bile ne kadar etkiliyor.

Anaları olmayan pazar civcivleri yetiştirdim ben. Senay da almış dört beş tane. İnsandan kaçnayı bilmiyorlar. Bir teslim olmuşluk halleri var. Tavukların bir iki tanesini tuttuk sevdik. Yakalandıktan sonra kaderi sana kalmış. İster kes, ister sev. Ele alışınca tuhaf bir güven de geliyor tavuğa. Elindeyken kaçmaktan vazgeçiyor. O güven duygusuyla seni ve etrafı inceliyor. Hatta eni konu eline yerleşiyor halinden memnun.

Ahırın üst kısmına bir kırlangıç ailesi yuva yapmış. Yavru kırlangıçlar anaları veya babaları yiyecek getirince sevinip ötüyorlar.  Bizim Çukurceylan köyündeki evimizde her sene evin üst kattaki avlu kısmının üst tarafına bir çift yuva yapardı. Sonra da güz vakti çocuklarıyla beraber uçar giderlerdi&#; Köylü uğur beller ve kutsal sayar kırlangıç kuşlarını&#; Yuvası dağıtılmaz ve yuvasına zarar veren bir daha onmaz. (işi rast gitmez)&#;

Eşim Belarus&#;dan. Onların kültürü de benzer görüşe haiz. O da dedi ki: 

&#;Kırlangıç kuşları kötü insanların yaşadığı yerlere yuva yapmaz.
Kırlangıç kuşu normalde yüksekten uçar ancak Kırlangıç kuşu ortadan uçarsa belki yağmur yağar.  Kırlangıç kuşu çok alçaktan uçarsa sonrasında kesin yağmur yağar.&#;

Yağmurdan zara görecek mahsul varsa tedbir almak gerekir&#; Bir de genel bilgi olarak Kırlangıç kuşu mahsule zarar veren böcek ve sinekle beslenir.  Köylünün mahsulünü yemez.  Netice itibariyle uğurdur, uğurludur.

Annemin hanesinde kırlangıç kuşunun olması tesadüf değildir.  Sigmund Freud demiş ki:

“Bir insanı iyi tanımak için özellikle hayvanlara nasıl davrandığına bakmalısınız.”

Eminim o cennette yine hayvanlarına bakıyordur.

Baba serisinde anlatnıştım. Komşumuz Seza teyzenin kocası 16 yıldır yatalaktı.  Annemden bir hafta sonra Özcan amca vefat etti.  23 Nisan&#;da  Annemin mevlüdü başlamadan Seza teyzeyi ziyaret ettik.  Taziyelerimizi ilettik.  Evde kalmış tek başına artık. 

&#;Oğlum diyor. Evmiz müsait.  İstediğiniz zaman gelin kalın.&#;

Elbet gidip misafir olacagım bu sene içinde.  Belki bize bir an/bir gece  bakarak acıları hafifleyecek, geçmişi yad edecek.  Apartmanda karşı komşumuzu bilmiyoruz ya. İşte bu bizim sokak karşısı komşumuz.

Seza Teyze ziyaretinden sonra öğleden sonra 2 gibi liseden arkadaşlarım Hafız Harun ve Beyhan Hoca&#;yı alıp yaylaya geri dönüyoruz.

Mevlid için tanıdıklar, yakın akrabalar ve okuldan altı arkadaşın gelmiş.

Harun ve Beyhan bir taraftan Yasin-i Şerif bir taraftan halkın alışık olduğu mevlid ve ilahileri okuyorlar.  Kardeşim Hüseyin&#;in özel isteği Annem ilahisi okununca bizler ağlıyoruz.

&#;Her gün halin soramadım
Duanı tam alamadım
Gül yüzüne doyamadım
Annem hakkın helal eyle

Helal eyle, helal eyle
Annem hakkın helal eyle
Helal eyle, helal eyle
Annem hakkın helal eyle&#;

Dualarla okuntu sona eriyor. Arkadaşlarla geçen yılları konuşuyoruz. Akraba ve mevlüde gelenleri uğurluyoruz.

Benim için de veda vakti geliyor. Babam ve kardeslerime veda ediyorum. Babam :

&#;Dikkatli git oğlum, yolun açık olsun&#;  diyor. 

Bir ayağı çukurda ama hala oğluna birsey olmasın.
İstanbul&#;a doğru saat da Muğla&#;dan yola koyuluyoruz.  Mezarlık yolun üstünde. Anama tekrar uğruyorum. Anlatıyorum olanları. Belki başka bir boyutta duyuyordur beni. Zhanna papatyadan bir taç yapıyor. Ona bırakıyoruz.

Tekrar helallik istiyor ve veda ediyorum.  Sürüp giden hayatta Allah nasip ederse tekrar uğramak üzere:

Helal eyle, helal eyle
Annem hakkın helal eyle..
.

admin

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası