asteğmen ne demek / Asteğmen Nedir? Ne İş Yapar? | funduszeue.info

Asteğmen Ne Demek

asteğmen ne demek

Asteğmen Nedir? Ne İş Yapar? Maaşı Ne Kadar?

Özellikle asker olmak isteyen ve bu alana ilgi duyan kişiler asteğmen nasıl olunur merak ediyor. Askeriye içerisinde farklı kuvvetlerde görevlere sahip olan asteğmen, internetten en çok araştırılan meslekler içerisinde ye alıyor. Hiyerarşik açıdan bakıldığında bir subay rütbesi olarak öne çıkan asteğmen bu alana ilgisi olan birçok kişiyi yakından ilgilendiriyor. Asteğmen aynı zamanda bir yedek subay olarak da bilinen bir rütbedir. Genel olarak hava, kara ve deniz kuvvetleri ile birlikte Jandarma Genel Komutanlığı kapsamında yer alan takım ve kısım komutanlığını üstlenen subaydır.

Asteğmen, teğmen ile kıdemli çavuş arasında yer alır. Asteğmen askeri teknik ve yeteneklere sahip olmalıdır. Asker olmak isteyen ve bu alana ilgi duyan kişiler tarafından oldukça fazla tercih edilen mesleklerden biridir. Yazımızda asteğmen nedir? Asteğmen ne iş yapar? Asteğmen olmak için hangi şartlar aranır, sizler için araştırdık.

Asteğmen Nedir?

Yedek subay olarak da adlandırılan asteğmen, en düşük subay rütbesi olarak tanımlanır. Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri ile Jandarma Genel Komutanlığındaki askeri birliklerde takım ya da kısımların komutanı görevinin üstlenir. Türk Silahlı Kuvvetleri çatısı altında yer alan asteğmen; takım komutanı, batarya ya da adestim subayı olarak faaliyet gösterir. Akademik ve teknik bilgileri doğrultusunda orduya yarar sağlamaları amacıyla görevlendirilen asteğmenler ülkemizde yer alan mevcut askeri sistemde teğmen ile kıdemli başçavuş arasında istihdam edilir.

Asteğmen olmak isteyen kişiler, askerlik görevini yapmamışsa ve 4 yıllık fakülte ya da yüksekokullardan mezunsa asteğmen olarak görev yapabilir. Başvuru yapılan dönemde Türk Silahlı Kuvvetlerinin talepleri doğrultusunda sınava tabi tutulur, başarı gösterilmesi halinde asteğmen olarak göreve başlanabilir. Asteğmen olmak için bazı meslekteki kişiler daha avantajlı durumdadır. Doktor, diş hekimi, hukuk mezunları, mühendislik ve öğretmenlik mezunları başvuru yapmaları halinde yedek subay olma ihtimalleri diğer meslekteki kişilere göre daha yüksektir. Tabi asteğmen kadroları sadece bu meslekleri içermez. Türk Silahlı Kuvvetleri, ilgili sene hangi meslek mezununa daha çok ihtiyaç varsa o bölümden personel istihdam eder. Asteğmen olmak isteyen kişilerin mesleklerinde daha başarılı olmaları ve hızla yükselmeleri için bazı mesleki niteliklere de sahip olması beklenir. Bu nitelikler aşağıdaki gibi sıralanabilir.

• Cumhuriyete, millete ve devletine bağlı bir kişi olmalıdır.

• Sebat ve mukavemet göstermeli, cesaretli olmalıdır.

• Canını esirgememeli ve iyi ahlak sahibi olmalıdır.

• Analitik düşünme becerisine sahip olmalıdır.

• Üstleri ve astları ile iyi geçinmelidir.

• Diğer milletlerin askerleriyle iyi geçinmelidir.

• İntizam sevmeli, emel ve fikir birliği içinde olmalıdır.

• Birbirine yardım etmeli, tavır ve davranışlarına dikkat etmelidir.

• Sır saklamalı ve harbe hazır olmalıdır.

Asteğmen Ne İş Yapar?

Asteğmen ihtiyaç duyulan pek çok farklı alanda görev yapabilir. Kısım amirliği, batarya komutanı, atış destek subayı ya da eğitim subayı gibi farklı görevler üzerinde faaliyette bulunabilir. Özellikle üniversite mezunları üzerinden askerlik sırasında göreve alınan asteğmen, bu kapsamda kendi mesleği üzerinden teknik destek vermek amaçlı çeşitli görevler üstlenmektedir. Bunlar dışında belli başlı bazı görev ve sorumluluklara sahiptir. Görev aldıkları yere göre sorumlulukları değişiklik gösterebilir. Bu görev ve sorumluluklar aşağıdaki gibi sıralanabilir.

• İdari açıdan yapılan yazışmaları ele almak ve gerçekleştirmek asteğmenin sorumlulukları arasındadır.

• Aldığı eğitim üzerinden gerekli birikimleri yeni gelen askerlere iletmesi gerekir.

• Nöbet tutar.

• Komutanının vermiş olduğu emirleri yetenek ve becerisine göre gerçekleştirmesi gerekir.

• Tim komutanı olması halinde takım ile beraber operasyona çıkar.

Asteğmen Maaşları

Askeriye içerisinde asteğmen pek çok farklı birimde çalışma imkanına sahiptir. Özellikle üniversite mezunu olarak asteğmenlik görevini üstlenen kişiler, mesleğine bağlı olarak yetenek ve becerilerini sunar. Aynı zamanda takım ya da batarya komutanı, kısım komutanı gibi farklı birimlere komutanlık görevi üstlenebilir. Hizmet verdiği süre içerisinde hem askeri hem de üniversite yetenek ve becerilerini göstermekle sorumludur. Asteğmenlerin maaşları bulunduğu bölgeye göre değişiklik gösterebilir. Bir Asteğmen maaşı ortalama ila TL arasında farklılık gösterebilmektedir.

Bulunduğu bölge itibariyle ya da yapılacak olan iş kapsamına göre farklı maaşlar ön plana çıkabilir. Ancak ortalama olarak bakıldığı zaman asteğmen maaşları TL şeklinde ifade edilebilir. Kişi askerliğini yaptığı süre içinde bu maaşı alır ve tüm rütbelerin çalışma saatleri kapsamında eşit olacak şekilde görevini yerine getirir. Asteğmen olmak isteyen kişiler bir sınava tabi tutulur. Sınavda başarılı olmalarının ardından belli bir süre alınacak eğitim beraberinde, asteğmenler atandığı yerde görevini gerçekleştirmeye başlayabilir.

Asteğmen Nasıl Olunur?

Asteğmen farklı askeri kuvvetler ekibi içinde takım ya da kısım ile beraber batarya ve adestim komutanlığı görevini yapan kişidir. Özellikle üniversite mezunu olarak askerlik esnasında göreve alınan asteğmen, bu doğrultuda kendi mesleğinin gereklerine uygun olacak şekilde teknik destek vermek amaçlı görevler üstlenebilir. 4 yıllık fakülte ya da yüksekokul bitirmiş ve askerliği yapmamış kişiler, belli kriterleri yerine getirmeleri halinde askerliğini asteğmen olarak yapabilmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesi altında sınava tabi olurlar. Bu sınavdaki başarıları ile beraber asteğmen olarak askerlik görevlerini icra edebilirler. Özellikle üniversite üzerinden belli başlı bazı meslek mensupları bu konuda daha ön plana çıkmaktadır. Görevlerini teğmen olarak gerçekleştirmektedir.

Asteğmen olma şartları içerisinde en önemlisi, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyacı olan meslek grubu içerisinde yer alma şartıdır. Bunun yanında 4 yıllık farklı fakülteler ya da yüksekokullarından mezun olmaları gerekmektedir. Askerliğini henüz tamamlamamış olan kişilerin Türk Silahlı Kuvvetleri kapsamında sınava girmeleri gerekir. Bu sınav sonuncunda başarı oranı üzerinden asteğmen olabilirler. Özellikle Tıp Fakültesi, hukuk ya da öğretmen gibi branşlar, asteğmen olma ihtimali daha yüksek olan meslek grupları içindedir. Asteğmenlik alımları için hangi belgeleri hazırlamak gerekir.

• Yüksek not ortalamasına sahip olmaları gerekir (Genel olarak en az )

• En az yüksekokul mezunu olma şartı aranır (Ön lisans ya da lisans mezunu olmak)

• Başvuruda bulunmaları gerekir.

• Yapılan kurada asteğmen olmak üzere seçilmeleri gerekir.

Asteğmenlik, astsubay kıdemli başçavuş ile teğmen arasında yer alan bir rütbedir. Subay rütbelerinden en düşüğü olarak bilinen asteğmen, kara ve hava kuvvetlerinde asıl görevi takım ya da kısım komutanlığı yapmaktır. Asteğmenlik rütbesi çok sayıda ülkenin askerlik sisteminde bulunmaktadır ve asteğmenler, yedek subay ya da astek gibi isimlerde de bilinmektedir.

Asteğmen idari açıdan yapılan yazışmaları ele alması ve gerçekleştirmesi gereken kişidir. Aldığı eğitim üzerinden gerekli birikimleri yeni gelen askerlere anlatması gerekir. Komutanının vermiş olduğu emirleri yetenek ve becerisine göre yerine getirmesi beklenir ve Tim komutanı olması halinde takım ile birlikte operasyona çıkmalıdır.

Asteğmen cumhuriyete, millete ve devletine bağlı bir kişilik özelliğine sahip olmalıdır. Sebat ve mukavemet göstermeli, cesaretli olmalı, canını esirgememeli ve iyi ahlak sahibi olması gerekir. Üstleri ve astları ile iyi geçinmeli, diğer milletlerin askerleriyle iyi geçinmeli, intizam sevmeli, emel ve fikir birliği içinde hareket etmelidir

Asteğmenin maaşı, ülkenin askeri maaş sistemine bağlı olarak değişmektedir. Örneğin, ABD'de, asteğmenlerin maaşı ABD Doları arasında değişmektedir.

Asteğmenin yükseköğretim gereksinimleri şunlardır:

1. Bir üniversite diploması veya bir lisans diploması.

2. Bir sağlık raporu veya yükseköğretim sınavından geçme belgesi.

3. Bir askeri okul veya üniversite eğitiminden mezuniyet belgesi.

4. Bir askeri denetim veya görevinden geçme belgesi.

5. Bir askeri sınav veya testi.

6. Askeri yönetim veya komuta eğitimi.

7. Askeri personel veya taktik eğitim.

8. Askeri strateji veya diplomatik eğitim.

9. Askeri liderlik eğitimi.

Askeri teknik veya teknolojik eğitim.

Asteğmenin sınıflandırılması, söz konusu kişinin en son dereceye ulaşmış olduğu ırk, yüksek öğrenim durumu, sivil durumu, profesyonel durumu, yaşam deneyimleri ve diğer faktörlerle saptanır. Asteğmenler, genellikle, Birinci Sınıf veya En Yüksek Asteğmen olarak kategorize edilir. Birinci Sınıf Asteğmenler, en yüksek derecede almış oldukları ırka veya kast sistemine göre, en yüksek derece ile ödüllendirilir. En Yüksek Asteğmenler ise en yüksek öğrenim durumuna, profesyonel durumuna ve yaşam deneyimlerine göre ödüllendirilir.

Asteğmen Rütbesine Ulaşma Süreci

Asteğmen rütbesi, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin subay rütbeleri arasında yer alan ve üstteki rütbe olan teğmen rütbesinden önce gelen bir rütbedir. Asteğmen rütbesine ulaşabilmek için, öncelikle Harp Okulları, Milli Savunma Üniversitesi veya Milli Güvenlik Akademisi gibi yükseköğretim kurumlarında eğitim almayı başarılı bir şekilde tamamlamak gerekmektedir.

Yükseköğretim Kurumlarında Eğitim

Asteğmen olmak isteyen kişiler, öncelikle yükseköğretim kurumlarındaki eğitim süreçlerine girmelidir. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin çeşitli kıta ve okullarında eğitim veren bu kurumları, subay ve astsubay eğitim kurumları olarak ikiye ayırmak mümkündür.

Subay Eğitim Programı

Asteğmen rütbesine ulaşmak isteyen adaylar, Harp Okulları ve Milli Savunma Üniversitesi bünyesinde verilen dört yıl süren lisans programlarına katılmalıdır. Bu süre zarfında, temel askeri ve mesleki bilgi, beceri ve yetenekler kazandırılmaktadır.

Astsubay Eğitim Programı

Benzer şekilde, astsubay eğitim programlarına kayıtlı öğrencilere de asteğmen rütbesine terfi etme olanağı sağlanmaktadır. Astsubaylık için alınan eğitim, genellikle bir ila iki yıl süren askeri ve mesleki formasyon üzerine yoğunlaşmaktadır.

Asteğmen Rütbesi İçin Başvuru

Asteğmen rütbesine ulaşma sürecine başlamak için öncelikle subaylık veya astsubaylık kaynaklarından birine başvuruda bulunulmalıdır. Başvuru süreci, ilan edilen tarihlerde gerçekleştirilen yazılı ve sözlü sınavlar, mülakatlar ve fiziki yeterlilik testlerini kapsamaktadır.

Kariyer Gelişimi

Asteğmen rütbesine ulaştıktan sonra, görev alanlarına göre kariyer gelişimi sağlamak amacıyla çeşitli sürelerde görevde yükselme ve üst rütbelere terfi etme imkanları mevcuttur. Bu süreç, deneyim, başarı ve liyakat esasına göre gerçekleştirilmektedir.

Sonuç olarak, asteğmen rütbesine ulaşmak isteyen kişilerin, öncelikle yükseköğretim kurumlarında askeri ve mesleki eğitim süreçlerini başarıyla tamamlaması ve ardından başvuru süreçlerini geçerek rütbe ve kariyer basamaklarını takip etmesi gerekmektedir.

Asteğmen Görevleri

Asteğmen, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde (TSK) rütbeli bir subay olup, teğmen rütbesinden önce gelir ve genellikle subay adaylarının atandığı ilk kademedir. Asteğmenlerin başlıca görev ve sorumlulukları arasında takım, bölük veya tabur gibi askeri birimlere liderlik etmek, eğitim ve öğretim faaliyetlerinde bulunmak ve belirlenen tatbikat ve operasyonların yapılması için gerekli hazırlıkları yapmak bulunmaktadır.

Taktik ve Stratejik Planlama

Asteğmenler, askeri birimlerin taktik ve stratejik planlamalarında yer alarak üst düzey subaylarla iş birliği içinde görev yaparlar. Bu kapsamda düşman konumları ve güçlerinin değerlendirmesi, hedef belirleme ve saldırı taktiklerinin geliştirilmesi gibi faaliyetlerde bulunarak, birliklerinin başarıyla görev yapabilmesine katkıda bulunurlar.

Askeri Eğitim ve Öğretim

Asteğmen görev ve sorumluluklarının önemli bir bölümü askeri eğitim ve öğretim ile ilgilidir. Askeri okullar ve eğitim merkezlerinde öğrenci subaylara ve askerlere ders verme, tatbikat ve eğitim faaliyetlerine destek olma ve kendilerine verilen eğitim programlarını başarıyla tamamlama gibi görevler üstlenirler.

Tatbikat ve Operasyon Hazırlıkları

Asteğmenler, askeri birimlerdeki tatbikat ve operasyonların gerçekleşmesi için gerekli hazırlıkların yapılmasında önemli görevler üstlenir. Bu kapsamda ekipman ve mühimmat kontrolleri, askeri araçların durumlarının değerlendirmesi, seçilen hedeflere uygun harekât planları ve güzergâhların belirlenmesi gibi faaliyetlerde bulunarak, sahadaki başarıların temellerini atmaktadırlar.

Disiplin ve İdari İşler

Asteğmenler, subaylar arasında en alt rütbedeki temsilciler olduklarından dolayı, disiplin ve idari işlerin yürütülmesinde önemli görevler üstlenirler. Bu görevler arasında askeri birimlerdeki kuralların takibi, görev ve sorumluluk dağılımının yapılması ve yerine getirilmesinin denetlenmesi, disiplin problemlerinin çözümü ve raporlanması gibi konularda faaliyet göfunduszeue.info

Sonuç olarak, asteğmenler Türk Silahlı Kuvvetleri'nde takım, bölük veya tabur gibi askeri birimlere liderlik eden, taktik ve stratejik planlamalar gerçekleştiren, askeri eğitim ve öğretim faaliyetlerine katılan ve tatbikat ve operasyonların hazırlığı ve disiplin işlerinin yürütülmesinde önemli görev ve sorumluluklar üstlenen ilk kademe subaylardır.

Asteğmen Maaşları

Asteğmen maaşı, asteğmenlerin çalıştığı devlet kurumu olan Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından belirlenen ve ödenen ücrettir. Bu maaşlar, aşağıdaki faktörler dikkate alınarak hesaplanır:

1. Kıdem Durumu:
Asteğmen maaşları, kıdem durumlarına göre değişiklik gösterir. Kıdemi arttıkça asteğmen maaşı da artış gösterir. Kıdem yılları, eğitim süreleri ve görev sürelerini de kapsar.

2. Hizmet Tazminatı:
Hizmet tazminatı, kıdem yılının her yılı için verilen ekstra bir ücrettir ve asteğmenin toplam maaşı üzerinde etkisi vardır.

3. Ek Gösterge:
Asteğmen maaşlarında, asteğmenin görev yaptığı branş ve görevin önemine göre ek gösterge puanı da eklenir. Bu puanlar, her branş ve görev için farklılık gösterebilir.

4. Aile Yardımı:
Asteğmenlerin evli ve çocuklu olmaları durumunda aile yardımı adı altında ekstra bir ödeme alırlar. Bu ödeme, eş ve çocuk sayısına bağlı olarak değişir.

5. Sürekli Tazminat:
Bazı durumlarda, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde uzun süreli hizmet veren asteğmenlere sürekli tazminat adı altında ekstra ödeme yapılır.

6. Lojman Desteği:
Asteğmenlerin görev yaptığı yerlerde lojman imkanı sağlanır ve bu durum maaşlarına olumlu yönde etki eder.

Sonuç olarak, aşağı yukarı taşra birliklerinde görev yapan asteğmenlerin maaşları, yukarıda belirtilen faktörlere bağlı olarak bin TL arasında değişiklik gösterebilirken, Ankara ve İstanbul başta olmak üzere büyükşehirlerde görev yapan askeri personelin maaşları ise daha fazla olabilir. Bu maaşlar KHK ile yapılan düzenlemeler ve zam oranları dikkate alınarak Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından belirlenir ve ödenir.

Asteğmenlik Sürecinde Verilen Eğitimler

Asteğmenlik, askeriye içerisinde önemli bir görev olan ve özellikle asker olmak isteyen kişiler için merak edilen bir konudur. Asteğmen, Türk Silahlı Kuvvetleri çatısı altında görevlendirilen ve akademik ve teknik bilgileri doğrultusunda orduya yarar sağlamaları amacıyla kara, hava ve deniz kuvvetleri ile jandarma genel komutanlığındaki askeri birliklerde takım veya kısımların komutanı olarak görev yapan bir subaydır. Asteğmenlik sürecinde verilen eğitimler, kıdemli çavuş ve teğmen arasında yer alan asteğmenlerin askeri teknik ve yeteneklere sahip olmalarını sağlamak amacıyla düzenlenmektedir.

Akademik ve Teknik Bilgi Eğitimi

Asteğmenlik sürecinde öncelikle akademik ve teknik bilgi eğitimi verilmektedir. Bu eğitimler, asteğmen adaylarının askerlik görevlerinde karşılaşabilecekleri temel konular hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlamaktadır. Asteğmen adayları bu eğitimlerde, savaş stratejileri, askeri taktikler, harita bilgisi ve silah bilgisi gibi konular üzerine eğitim alırlar.

Teorik Eğitimler ve Seminerler

Asteğmenlik sürecinde, asteğmen adaylarına önemli başlıklar altında teorik eğitimler ve seminerler düzenlenmektedir. Bu eğitimlerde, askeriye içerisindeki görev ve sorumlulukları, hiyerarşi bilgisi, disiplin ve kıyafet düzenlemeleri gibi konular ele alınmaktadır. Ayrıca, güncel savunma ve güvenlik politikaları ile ilgili analizler ve tartışmalar yapılır.

Pratik Eğitim ve Uygulamalar

Asteğmen adaylarının askeri teknik ve yeteneklerini geliştirebilmeleri için asteğmenlik sürecinde, pratik eğitim ve uygulamalara büyük önem verilmektedir. Atış talimi, fiziki yeterlilik eğitimi, saha uygulamaları ve manevra uygulamaları gibi alanlarda düzenlenen pratik eğitimlerle asteğmen adayları, görevlerini başarıyla yerine getirebilmeleri için gereken becerileri kazanmaktadırlar.

Asteğmenlik sürecinde verilen eğitimler, asteğmenlerin askeri teknik ve yeteneklere sahip olmalarını sağlamak amacıyla düzenlenmektedir. Bu süreç boyunca, akademik ve teknik bilgi eğitimi, teorik eğitimler ve seminerler, pratik eğitim ve uygulamalar gibi pek çok farklı eğitim türü uygulanarak asteğmen adayları, görevlerini başarıyla yerine getirebilecek şekilde donanımlı hale getirilmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri, bu eğitimler sayesinde başarılı ve yetenekli asteğmenler yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Asteğmenlerin Görev Alanları ve Ordu İçerisindeki Yerleri

Aşağıdaki paragraflar, asteğmenlerin görev yaptığı alanlar ve ordu içerisindeki yerlerine odaklanmaktadır. Bu bağlamda özellikle asker olmak isteyen ve bu alana ilgi duyan kişiler için bilgi içermektedir.

Genel Görevler ve Yerleri
Asteğmenler, Türk Silahlı Kuvvetleri çerçevesinde kara, hava ve deniz kuvvetleri ile birlikte Jandarma Genel Komutanlığı kapsamında da görev yapmaktadırlar. Hiyerarşik açıdan bakıldığında, asteğmenler teğmen ile kıdemli çavuş arasında yer alır ve görevlerini takım komutanı, batarya ya da adestim subayı olarak ifa ederler.

Özel Görevler ve Yerleri

Asteğmenler, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde farklı görevlere atanarak akademik ve teknik bilgilerini orduya yarar sağlamak amacıyla kullanmaktadırlar. Kısım amirliği, batarya komutanı, atış destek subayı ve eğitim subayı gibi farklı görevlerde bulunabilirler. Ayrıca, özellikle üniversite mezunları arasından asteğmen olarak seçilen kişiler, kendi mesleklerinde teknik destek sağlamak amacıyla çeşitli görevlere atanmaktadırlar.

Asteğmen Olmak İçin Gerekli Şartlar

Asteğmen olmak isteyen adayların, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından istenen şartları sağlamaları gerekmektedir. Askerlik görevini yapmamış ve 4 yıllık fakülte ya da yüksekokul mezunu olan kişiler asteğmen adayı olabilirler. Adaylar, başvuru döneminde Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından talep edilen sınava tabi tutulabilecekleri gibi, başarı göstermeleri durumunda göreve başlama imkanına sahip olurlar. Bazı meslekler, özellikle doktor, hukukçu, mühendis ve öğretmen, asteğmen olma ihtimali daha yüksek olan meslekler arasında yer alır.

Mesleki Nitelikler
Asteğmen olmak için başvuran adayların mesleki niteliklere sahip olması beklenir. Başarılı olmaları ve ordu içerisinde hızla yükselmeleri, bu niteliklere bağlıdır. Örneğin, birden fazla dil bilmek, liderlik ve iletişim becerileri gibi özellikler, adayların asteğmen olarak görev yapabilmeleri için önemlidir.

Sonuç olarak, asteğmenler askeri hiyerarşide önemli bir yere sahip olan subaylardır ve Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde farklı alanlarda görev yaparlar. Bu görevler, asteğmenin eğitim ve yeteneklerine bağlı olarak farklılık gösterebilir. Asteğmen olma süreci ise, belirli şartları sağlayan adaylar için mümkündür.

Asteğmen Olma Şartlarında Hangi Meslek Grupları Öncelikle Tercih Edilmektedir?

Asteğmen rütbesi, Türk Silahlı Kuvvetleri çatısı altında kara, hava ve deniz kuvvetleri ile Jandarma Genel Komutanlığındaki askeri birliklerde takım ya da kısımların komutanlık görevlerini üstlenen en düşük subay rütbesidir. Bu nedenle askerlikle ilgilenen ve asteğmen olmak isteyen kişiler için önemli bir soru, hangi meslek gruplarının bu rütbede öncelikli olarak tercih edildiğidir.

Öncelikli Meslek Grupları

Asteğmen olmak için bazı meslek gruplarının avantajlı olduğu bilinmektedir. Özellikle doktorlar, hukuk mezunları, mühendislik mezunları ve öğretmenlerin asteğmen olma ihtimalleri, diğer meslek gruplarına göre daha yüksektir. Türk Silahlı Kuvvetleri, ilgili sene hangi alanlardan mezun personele ihtiyaç duyuyorsa, o bölümlerden asteğmen adaylarını belirlemektedir.

Asteğmen Olma Şartları

Asteğmen olmak isteyen kişiler, eğer askerlik görevini daha önce yapmamış ve 4 yıllık fakülte ya da yüksekokul mezunuysa asteğmen olarak göreve başlayabilirler. Adaylar, başvuru döneminde Türk Silahlı Kuvvetlerinin belirlediği sınavlara tabi tutulur ve başarılı olanlar asteğmen olarak atanır.

Beklenen Mesleki Nitelikler

Asteğmen adaylarının, mesleklerinde başarılı olmaları ve hızlı bir şekilde yükselebilmeleri için bazı mesleki niteliklere sahip olmaları beklenir. Bu nitelikler, akademik ve teknik bilgi düzeyinin yüksek olması, liderlik becerileri, iletişim yetenekleri ve sorumluluk sahibi olmak şeklinde sıralanabilir.

Görev Yapabileceği Farklı Alanlar

Asteğmenler, ihtiyaç duyulan birçok farklı alanda görev yapabilirler. Kısım amirliği, batarya komutanı, atış destek subayı ya da eğitim subayı gibi farklı görevlerde faaliyette bulunabilirler. Üniversite mezunları için asteğmenlik sırasında görevlendirilmeleri kapsamında kendi mesleki alanları üzerinden teknik destek sağlamaları amaçlanmaktadır.

Sonuç olarak, asteğmen olma şartlarında öncelikle tercih edilen meslek grupları doktorlar, hukuk mezunları, mühendislik mezunları ve öğretmenlerdir. Ancak, bu meslek grupları dışında da başarılı ve nitelikli adaylara ihtiyaç duyulduğundan, Türk Silahlı Kuvvetleri her sene farklı bölüm mezunlarını da asteğmen olarak göreve almaktadir.

asteğmen nedir asteğmen ne iş yapar asteğmen maaşları asteğmen nasıl olunur

Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Asteğmen ne demek? Asteğmen kelimesinin TDK sözlük anlamı nedir?

Dikkatle dü&#;ünüldü&#;ünde pek çok kelimenin günlük ya&#;amda kullan&#;ld&#;&#;&#;n&#; görürüz. Ancak kelimeler, günlük hayat&#;n içerisinde çok s&#;k kullan&#;lmad&#;&#;&#; zaman zihinde bir yerlerde sakl&#; kalabilir, hatta unutulmaya yüz tutabilir. Bu durumda kelimelerin anlamlar&#; da haf&#;zadan silinebilir. Aste&#;men kelimesinin anlam&#; da etrafl&#;ca incelenen konular aras&#;nda yer al&#;r. Merak ederek ara&#;t&#;ran ki&#;iler için aç&#;klanan Aste&#;men kelimesi ne anlama gelir?

Aste&#;men Ne Demek? Aste&#;men TDK sözlük anlam&#; nedir?

• Aste&#;men kelimesinin TDK sözlü&#;e göre 1 farkl&#; anlam&#; vard&#;r.
  • Aste&#;men kelimesinin kökeni Türkçe dilidir.

Aste&#;men TDK sözlük anlam&#; &#;u &#;ekildedir:

1. isim,askerlik Orduda en küçük rütbeli subay

ANASAYFAYA DÖNMEK &#;Ç&#;N TIKLAYINIZ

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası