gaz ayarının bozuk olduğu nasıl anlaşılır / Karbüratör Arızası Nasıl Anlaşılır? | OTO Ayar | Oto İnceleme ve Ayar Yeri

Gaz Ayarının Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır

gaz ayarının bozuk olduğu nasıl anlaşılır

Sıralı sistemde Lpg ayarının bozulması

• Yüzbaşı
    Arkadaşlar Bilgisayarla yapılan sıralı sisitem ayarı hangi durumlarda,neden bozulur?
    Ne kadar sıklıkla kontrole g&#;t&#;rmeliyim?Belirli bir zamanı varmıdır?
    Mutlaka aracın benzin ecu'suna g&#;re mi ayar yapılır?
    İlk yapılan ayar ne ise son yapılan ayar değişir mi?
    Teşekk&#;rler,

• Yüzbaşı
    Bu ayar olayından bıktım usandım. Artık ayara g&#;t&#;rmeyecem. Bozulduğu zaman benzine ge&#;ip g&#;n benzinle binip sonra tekrar LPG ye alıcam . O ayar g&#;n gidiyor. sonra yine soğuk &#;alışma sorunu. Bu sefer gene benzine ge&#; g&#;n . gene LPG ye al. Uğraş dur.
    Sanayide ustalar. 2 depo LPG bir depo benzin diyorlar. Bence bu iş ayarların bozulduğunu m&#;şteri farketmesin diye tavsiye ediliyor.
    Dediğim gibi pes ettim. Zira beş defa ayar yaptılar. en fazla 1 ayda bozuyor. Başka marka benzin alıyosun , bozuyo. İ&#;ine enjekt&#;r temizleyici at bozuyo. aynı marka alsan bile , Benzinciye gelen hep aynı benzin olmadığı i&#;in gene bozuyo. Ohooo.
  • quote:

Orjinalden alıntı: carenfly

Arkadaşım;
    Bu ayar olayından bıktım usandım. Artık ayara g&#;t&#;rmeyecem. Bozulduğu zaman benzine ge&#;ip g&#;n benzinle binip sonra tekrar LPG ye alıcam . O ayar g&#;n gidiyor. sonra yine soğuk &#;alışma sorunu. Bu sefer gene benzine ge&#; g&#;n . gene LPG ye al. Uğraş dur.
    Sanayide ustalar. 2 depo LPG bir depo benzin diyorlar. Bence bu iş ayarların bozulduğunu m&#;şteri farketmesin diye tavsiye ediliyor.
    Dediğim gibi pes ettim. Zira beş defa ayar yaptılar. en fazla 1 ayda bozuyor. Başka marka benzin alıyosun , bozuyo. İ&#;ine enjekt&#;r temizleyici at bozuyo. aynı marka alsan bile , Benzinciye gelen hep aynı benzin olmadığı i&#;in gene bozuyo. Ohooo.

Hangi marka sistem var merak ettim.
    Benim aracı lpg montajından sonra bir kere bile g&#;t&#;rmedim, yaklaşık km oldu,sadece yakında gaz filtresi değişecek.

• Yüzbaşı
    km i&#;inde ve 2 sefer gaz ayarı yaptırdım. o da servisinde 5 dk s&#;rd&#;. hi&#;bir &#;cret &#;demedim. benim araba orijinal lpgli albea. servsitekilere neden gaz ayarı bozulur diye sordum. aldığım cevap "kalitesiz lpg kullanımından." oldu. 6 aydır aynı yerden lpg alıyorum hi&#;bir sorunum da yok. ayarsızlık olunca da serviste 5 dk i&#;inde lpg programını yeniden y&#;kl&#;yorlar.
  • Yüzbaşı
    Ordaki yetkili ile g&#;r&#;şt&#;k. Son iki ayarı zaten merkez servisleri yaptı. Ayrıca o forumdaki aktif &#;yelerden biriyim. sayelerinde LPG profes&#;r&#; olduk.
    Ben sorunu şu şekilde yorumluyorum;
    Fransız (Renault) , İtalyan (Fiat) , Alman (Wolksvagen), Arabalarda bu LPG sistemi &#;ok problemsiz. Zaten LPG firmalarıda genelde İtalyan menşeli. Bu nedenle bu arabaları iyi test edip , programı g&#;zel yazmışlar.
    Ancak Japon , uzakdoğu arabalarında programda aksaklıklar var. Sanırım bu arabalar Avrupada daha az satılıyor, bence bu y&#;zden bu arabalarda ayarsızlık oluşuyor. Ben şimdiye kadar Hyundai ye binipte &#;ok problemsiz , &#;ok memnunum diyen g&#;rmedim. Ama Renocular ,harika, adamlar montajda ayar yapılıyor bir daha servise uğramıyor. Bizzat şaidim. Toyota , Honda , Hyundai bunlarda k&#;t&#; ayardan dolayı soğuk &#;alışma sorunu oluşuyor.
    Uzakdoğu arabalarının Lambda sens&#;rleri &#;ok hassas , en ufak değişimde , yakıt t&#;ketimini iyileştirmek i&#;in benzin hava karışım değerlerini değiştiriyor.
    &#;yleki ; Yarım depo Bp Ultimate benzin 'e bir kutu enjekt&#;r temizleyici katıp , bir hafta bindim . LPG ye ge&#;ince ayar bozuldu. Bir hafta sonra soğuk motorun zor &#;alışması problemi başladı. Bence sorun şu nedenle oluştu. Ayar yapmaya giderken depoda , Opet 95 vardı , Ayar bu benzinle &#;alışmaya g&#;re yapıldı. Dolayısıyla SFT dediğimiz, Anlık yakıt t&#;ketimindeki oksijen , karbonmonoksit oranları , bu opet benzinine g&#;reydi. Gidip BP den benzin alıp , enjekt&#;r temizleyici katınca , dolayısıyla egzost değerleri değişti. Lambda sens&#;r&#; değişik değerler okudu ve ayarlar kaydı. &#;&#;nk&#; LPG ayarları Opet benzinine greydi.
    Arkadaşlar yukarıda s&#;ylediklerim 6 aydır uğraştığım LPG işlerinden sonra kurduğum teoridir. Bilimsel değildir. Benim yorumum budur. Yanılıyor olabilirim.

Diğer konu olan k&#;t&#; LPG ise hikaye. Hep aynı yerden alıyorum. Aygaz alıyorum.
    Bende ayarları &#;cretsiz yaptırdım kendi servislerinde, &#;alıştıramadıkları sisteme bir de paramı &#;deyecektik.
    Ben bu konu ile ilgili olarak burada ki t&#;keticiyi koruma derneği ile de g&#;r&#;şt&#;m . Her ayara veya arızaya gittiğimizde Arıza tespit tutanağı almalıymışız , Firmanın kaşesi imzası olan . Son ayarlarda buna dikkat ediyorum .Şu an beklemekteyim son yaptıkları ayar 18 g&#;nd&#;r &#;alışıyor. Problemsiz. İnşallah ayarları tutmuştur.
    Sevgiler saygılar.

• Çavuş
    47 Mesaj
    Arakadaşım bende benzer sorunları yaşıyorum ve taktırdığın yeri &#;ok merak ediyorum dediklerin kısmen doğru ama kısmen yanlış sen bir sonraki bozulmada en az km benzinde kullan ve &#;yle ayar yaptır eğer bu ayarı iyi bi usta yaparsa asla bozulmaz ama gaz parametrelerini &#;ok iyi girmesi gerekiyor yine fakir veya zengin bırakırsa km sonra sıkıntı funduszeue.info doğrudan %25 karışımı zenginleştir bir zaman kullan başlarda bozuk &#;alışabilir gittik&#;e d&#;zeliyorsa ne mutlu d&#;zelme değilde daha da bozuluyorsa karışımı %40 fakirleştir ( ilk artırım olan %25 i de geri almak i&#;in y&#;ksek oranda geri al) ve yine kullan d&#;zelme hızlı bi şekilde gelecektir sen servise gittiğinde bozulmuş olan ecu değerlerine g&#;re ayar yapılıyor ondan b&#;yle oluyor ben bu sorunu benden &#;nce lpg taktırmış birinin benim arabamla modeli aynı olan birinin roğramını y&#;klettim ve hemen %15 zenginleştirttim &#;nce sıkıntılı sonra m&#;kemmel oldu..

• Yüzbaşı
    Saolasın.
    Ben her ayardan &#;nce arabaya yaklaşık g&#;n benzinle binip gittim. Bu arabanın benzinle d&#;zelmesi , yaptığın km ile ilgili değil. G&#;nle ilgili. Ş&#;yle ki , benzinle birinci g&#;n km i 2. g&#;n , km yaptım &#;&#;&#;nc&#; g&#;n d&#;zelmedi. ancak . daha sonraki başka bir ayarda Her g&#;n sadece benzinle 10 km yol yaptım araba 3. g&#;n&#;n sabahı d&#;zeldi. Yani Bu SFT , LFT değerlerini d&#;zeltme işi zamanla ilgili , km ile değil.
    Son ayarda bu 2a cıların merkez sevisi yol ayarıda yaptı Laptop ile. Bakalım bug&#;n 19 g&#;n oldu sorunsuz. Ancak dediğim gibi , depodaki benzin bitip , yeni benzin aldığımda bence bu ayar gene bozulacak. Tabi temennim olmaması.
    Bu anlattıklarımdan LPG d&#;şmanı olduğum zannedilmesin arkadaşlar. Bu problemi daha &#;nceden bilseydim. Gene de LPG yaptırırdım. &#;&#;nk&#; arabam km de bin yakıyor. 10 ykr. Mecburum buna LPG ile binmeye. LPG yaptırdıktan sonra Arabam olduğunun farkına vardım. Ben razıyım 15 g&#;n LPG ile 3 g&#;n benzinle d&#;n&#;ş&#;ml&#; binmeye.
    Hadi herkese sevgiler saygılar.

• Yüzbaşı
    Nazar değdirdiniz arabama

Atlikonak kardeşim;
    %15 zenginleştirdiğinde , başta sıkıntılı sonra m&#;kemmel oldu diyorsun. Demekki değer zamanla değişiyor. Şu anda m&#;kemmel olan bir s&#;re sonra , dahada aşağı inip , bu sefer de fakir karışım hazırlamasın. Mesala ; g&#;n sonra?
    Sen bu %15 zengin ayarı ne kadar zamandır kullanıyosun?

Hadi sevgiler , saygılar.
  • Çavuş
    47 Mesaj
    İKİ AYDAN FAZLA OLDU BEN YOL BİLGİSAYARTINI REFERANS ALDIM BENZİN VE GAZ ANLIK T&#;KETİMİ FARKI &#;OK B&#;Y&#;KT&#; ONU HEMEN HEMEN KAFA KAFAYA GETİRDİ BU AYAR VE BİR SORUN YOK OLAZDA UMARIM HEM &#;EKİŞİDE ZAYIFTI ODA D&#;ZELDİ ..
  • yeni mesaja gitYeni mesaj
    Bilgi ikonYeni mesajları sizin için sürekli kontrol ediyoruz, bir mesaj yazılırsa otomatik yükleyeceğiz.Bir Daha Gösterme

Benzer içerikler

LPG enjekt&#;r arızası nasıl anlaşılır? LPG enjekt&#;r &#;mr&#; ne kadar ve değişimi nasıldır

LPG enjektör arıza tespiti, nispeten basit olan ikinci yöntemdir. Araç rölantideyken LPG enjektör soketini çıkarın ve motorun çalışmasını etkileyip etkilemeyeceğini değerlendirin. Arızalı LPG enjektör soketi çıkarıldığında motor çok fazla titreşim yaşamaz. Ancak bazı sistemlerde LPG enjektör arızasını tespit etmek için pense kullanmak daha başarılıdır çünkü LPG enjektör soketlerinden biri çekildiğinde araç benzine geçecektir.

LPG ENJEKTÖR ARIZASI BELİRTİLERİ

LPG Enjektör Arızası Kaynaklı Araçta Tekleme ve Performans Kaybı

LPG Enjektör Kaynaklı motor Arıza Lambası Yanması: LPG enjektörü arızalandığında motor arıza ışığı yanabilir. Yazılım hatalarından dolayı bazı marka bilgisayar bağlantılarında bu sorun oluşmaz. Motor arıza ışığı yandığında hemen LPG enjektör arızasını düşünmemeliyiz, LPG ayarından veya motor sisteminden kaynaklanıyor olabilir.

LPG Enjektör Gaz Kaçağı Kaynaklı Araçta Geç Çalışma ve Koku

Yanlış Enjektör Montajı ve Enjektör Arıza Kaynaklı Yakıt Sarfiyatı Artırması

LPG Enjektör Arızası Kaynaklı Gaza Geçmeme Sorunu: Bazı otomobil gaz sistemlerinde LPG enjektörü arızalandığında, LPG ecu enjektör arızasını algılayarak aracın benzinle çalışmasını engelleyerek benzine geçecektir. Birçok marka LPG enjektörü arızalandığında gazın yüksek hızlarda benzine geçmesine neden olacaktır.

LPG Enjektör Sesi

Valtek tipi enjektörlerde (Atiker Akl Aldesa Mimgas Tartarini Vikarsa Tomasetto Milano Gasitaliy Cangas gibi), LPG enjektöründen gelen ses, LPG enjektörünün uzun süreli kullanımdan dolayı arzalandığının bir belirtisidir. İç yayların ve halkaların aşınması nedeniyle bu gürültünün ana kaynağı tek bir enjektördür.

False

Gaz Kelebeği (Boğaz Kelebeği) Nedir? Nasıl Temizlenir? Hatası Nasıl Anlaşılır?

Araç parçalarını tanımak herhangi bir sorun ya da performans düşüklüğü durumunda size avantaj sağlar. Eğer sorunun nerede olduğu bilirseniz ya da en azından tahmin edebilirseniz çözüm için daha etkili adımlar atabilir, kendi başınıza yapabileceğiniz birkaç tamir ya da temizlik işlemi ile aracınızdan maksimum performans almaya devam edebilirsiniz. Bu nedenle de herkesin bildiği, temel ve büyük araç parçaları dışındaki yardımcı elemanları da tanımak oldukça önemlidir. Bu tür önemli yardımcılardan biri de motorun çalışma verimini doğrudan etkileyen gaz, diğer adıyla boğaz kelebeğidir.

Gaz Kelebeği Nedir?

Gaz kelebeği, motorun içerisine giren havanın miktarını kontrol eden parçadır. Bu parça genellikle benzinli araçlarda tanınır. Dizel motorlar da bulunur fakat çalışma prensibi daha farklıdır. Emme manifolduna girecek havanın miktarını ayarlamakla görevlidir. Boğaz kelebeği olarak da isimlendirilir.

Gaz Kelebeği Ne İşe Yarar?

Benzinli araçların hareket edebilmesi için motor içerisinde yakıtın hava ile karışarak yanması gerekir. Bu nedenle de motor sistemine hava akışı sağlayan önemli parçalar yer alır. Bunlardan biri olan gaz kelebeği de motorun düzgün çalışmasını sağlar. Siz gaza bastığınız anda konum sensöründen elektronik kontrol ünitesine (ECU) bilgi aktarılır. ECU sistemi de bu komutu gaz kelebeğine ileterek bu parçanın açılmasını sağlar.  Bu sayede sizin belirlediğiniz gazın motor sayesinde hıza dönüşebilmesi için ihtiyaç duyulan hava motorun içerisine alınmış olur.

Gaz Kelebeği Nasıl Temizlenir?

Belli aralıklarla boğaz kelebeği temizleme işleminin yapılması gerekir. Çünkü tıpkı emme manifoldu gibi bu parça da hava akımı ve motorda yanan yakıtın isleri sebebiyle zaman içerisinde kirlenebilir. Bu da araçta performans düşüklüğü yaratır ve zaman içerisinde motora zarar verebilir. Parçanın temizliği konusundaki önemli detaylar ise şöyle sıralanabilir:

Gaz Kelebeği İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Gaz Kelebeği Kirli Olursa Ne Olur?

Gaz kelebeği düzgün bir şekilde ve belirli aralıklarla temizlenmezse kelebek yüzeyi  yanmış yakıt ve kurum kaplayabilir. Aynı şekilde parçanın içi de kir dolabilir. Bu durum aracın içerisine girmesi gereken hava miktarının düzgün ayarlanamamasına sebep olur. Gaz kelebeği düşük performansla çalıştığında araç size istediğiniz gaz miktarını verebilmek için daha fazla hava almaya başlar. Bu da motora gereğinden daha fazla hava dolmasına sebep olur. Bu durumun devamında da yakıt tüketimi artar. Ayrıca gaz kelebeği ne kadar fazla hava alırsa alsın düzgün bir şekilde çalışamadığı için araç daha fazla yakıt tüketmesine rağmen performansı düşer.

Gaz Kelebeği Arızası Nasıl Anlaşılır?

Gaz kelebeğinde bir arıza olursa aracın hava alma ve yakıt yakma sistemlerinde hatalar gözlenebilir. 
Gösterge panelinde motor arıza ışığı yanabilir. Hava akış miktarında sorun yaşandığında aracın motorunda bir sorun varmış gibi görünebilir.
Motora dolması gereken hava alınamadığında araç düzgün çalışmaz. İlk marşa bastığınızda aracın geç çalıştığını gözlemleyebilirsiniz. 
Eğer aracınız rölantideyken siz hiç gaz vermediğiniz halde rölanti değeri dalganıyorsa ve gerektiği gibi sabit kalamıyorsa gaz kelebeğinde bir sorun olduğunu düşünebilirsiniz. 

Boğaz Kelebeği Adaptasyonu Yapılmazsa Ne Olur?

Sökülen boğaz kelebeğinin yeniden takılması öncesinde adaptasyon işleminin yapılması gerektiğini söylemiştik. Bu işlem aracın motor kontrol ünitesinin çıkarılıp yeniden takılan ya da tamamen değiştirilen parçayı yeniden tanıması için önemlidir. Eğer yapılmazsa araç düzgün çalışmaz ve parçanın kirli ya da arızalı olması durumunda yaşanan sorunlar ortadan kalkmayabilir. Yeni nesil araçlarda bu tür adaptasyon ayarları bilgisayarla kolay bir şekilde yapılabilir. Siz de son teknoloji otomobilleri incelemek isterseniz Toyota modellerine göz gezdirebilirsiniz.

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası