hıçkırık 41 bölüm / One moment, please...

Hıçkırık 41 Bölüm

hıçkırık 41 bölüm

Kadir Bey akşam yaşanan olayın stresini bir türlü atamamış ve torunundan haber alamamasın farklı adamların onu kurtarmaya gelmesi ve Turna Hanım sadece iyi demeleri içine ister istemez şüphe tohumlarını bağrının en derinlerine ekmişti. Turna gelirdi. Biliyordu...

Başkasını ailesine kolay kolay emanet etmezdi. Her şeyin yanı sıra bütün gün ev içinde her şeyden bir haber yaşayıp gittiği için kapısına dayananlarında kim olduğunu söylememişlerdi. "Kimdi bunlar?" diye sorduğunda Turna'sından bilgi alacağını söylemiş ve konuyu kapatmışlardı. Kapısı açılıp Vedat denen komutan torunun telefonun diğer ucunda olduğunu söyleyince hem telefonu alıp ilk konuşan olmuştu.

"Turnan neler oluyor? Söyle bana iyi misin sen? Tehlikede misin?" Kadir Beyin gözlerinden çoktan yaşlar firar etmişti. Nefesi hızlanmış korkuyla cümlelerine devam etmişti. "Yaralısın değil mi? Ben üzülmeyeyim diye söylemiyorsun. Sakın bana yalan söyleme Turna son günlerde attığın yalanlara inanıyor gibi görünmem aldatmasın seni. Biliyorum böyle bir durumda ilk sen gelir..."

"Dede sakin olur musun lütfen. İyiyim ve mevki olarak en yakın olan adamlarımı yolladım. Beni iyi dinle dede çok vaktim yok. Bir süreliğine sizi Ankara'ya yollamam gerekiyor. Olmaz deme şansın yok sizin güvende olduğunu bilmezsem. Ben hata yaparım ve ölümüm kolaylaşır. Lütfen sadece söylenenlere uyun. Ben size ulaşmadan bana ulaşmayın. Söz veriyorum beni sağ salim görmeden ölmeyeceğim tamam mı? Şimdi kapamam gerekiyor. Bir hafta sonra sizi almaya geldiğimde kafandaki soruları cevaplayacağım. Sağlığına dikkat et."

Turna makyajını yaptıktan sonra torpido gözünde olan gizli bölmeyi açıp sahte kimlik ehliyetini aldı. Çikletini de ağzına atınca istenen ergen profili tamamlanmıştı. Arabayı çalıştırıp yola koyulduğunda artık düşüne bilirdi. İsmail Komiserle bugün görüşmüştü. Gözlerinde korku yoktu ya da telaşı ölecekmiş telaşında değildi. Allah kahretsin ki olay yerini görme ihtimali yoktu. İki seçenek doğuyordu. Biri öldü gibi gösterilmesi, diğeri ise içlerinde bir köstebek olma ihtimaliydi ama köstebek olma ihtimalide yoktu. Her birini fark etmeseler de testlerden geçirmişti. Bir hafta öncesinden hayalet denen adamını yollamış ve gözlem altında tutturup, adımlarını izletmişti. Ah gizli evlerden birine geçmesi şarttı. Bu şekilde bütün kameralardan olayı görebilir. Gerçekten ölüp ölmediğini ortaya çıkarabilirdi. Peki neden İsmaildi. Sabah gözlerinin önüne bir perde gibi çekildi. Rüzgar o deli diye iddia ettiği adamın yanında sadece İsmail'in adını telaffuz etmişti. "Çılık" adama neden o lakap takılmış olabilirdi? Bunların cevabını bulması için bilgisayara ve telefon görüşmelerine ihtiyacı vardı ve bir detay daha vardı ki eline geçen dosyalarda bu adam üzerine düşülmemişti. Düşüncelerini arasına bodoslama giren telefonun sesi olmuştu.

Telefonda öfkelenmiş Vedat da cevabını verdikten sonra dedesiyle konuşmuş ve cevap vermesini beklemeden kapamıştı. O esnada arkadan Rüzgar'ın sesini duymuştu.

"Tuhaf benim yanımda deden ile resmi konuşmadın."

Turna dikiz aynasında yüzüne bakmıştı sadece sabahki boş gözler yerine gelmiş ve sessizce cevap bekliyordu ama Turna cevap vermeyi bırak bir süre bu adamla iş dışında konuşmayı dahi düşünmüyordu. Önüne dönüp yoluna devam etti. Rüzgar da bir şey sormamıştı. Cevap içinde bir tepkisine şahit olmamıştı. Gerçi sorarken de sesi kendine söylermiş gibi gelmişti. İlçe çıkışına yaklaştığında birkaç arabanın kenarda beklediğini ve polis kıyafetli adamların ehliyet ruhsat sorduklarını gördü. Polis arabası ortada yoktu. Rüzgar'a yönelik "İlerde adamlar araba durduruyor. Oturduğun ya da yan koltuğun altında araba yastığı olmalı uyuyormuş gibi koltuğa uzan. Ben halledeceğim." demişti. Rüzgar denileni yapmış yastığı bulup kafasının altına aldıktan sonra silahını da her ihtimale karşı yastığın altında tutmuştu. Turna birinin kenara çek demesiyle sıraya girmiş beklerken de polis arabasının nerede olduğunu görmeye çalışmıştı ama yoktu. Polis arabası olmadığına göre Kılıç'ın adamı olmaları büyük ihtimaldi.

Hıçkırık Nasıl Geçer?

Hıçkırık, diyafram kasının tekrarlayan ve kontrol edilemeyen kasılmalarıyla ortaya çıkar. Hıçkırığı geçirme yolları hakkında buradan bilgi alabilirsiniz.

Hıçkırık, göğüs ve karnı ayıran ve nefes almada önemli bir rolü olan diyafram kasının istemsiz bir şekilde kasılmasıyla meydana gelir. Hıçkırığın birçok nedeni bulunur. Uzun süren ve tedavi edilmeyen hıçkırık; kişinin yemek yemesine, konuşmasına, hatta uyumasına bile engel olabilir ve yaşam kalitesini ciddi oranda düşürebilir. Hıçkırık, bazı durumlarda ciddi rahatsızlıkların belirtisi de olabilir. Normal durumlarda hıçkırmak genellikle birkaç dakika devam eder. Birkaç dakikadan uzun süren hıçkırık nöbetleri gözlemlendiğinde bir uzmana başvurulması önerilir.

Hıçkırık; göğüs ve karın bölgesini ayıran diyafram kasının ani ve istemsiz kasılmasıyla ortaya çıkan durumdur. Tıbbi olarak “singultus” olarak adlandırılır ve senkronize diyafram çarpıntısı olarak bilinir. Hıçkırık, tek seferlik ya da nöbetler hâlinde ortaya çıkabilir. Genellikle ritmiktir; her hıçkırık arasındaki süre nispeten sabittir. Hıçkırık her yaştan insanı etkileyebilir.

Hıçkırık genellikle geçicidir ancak nadir durumlarda uzun süre devam edebilir. Bu durum, genellikle diyaframa bağlı sinirlerin hasar görmesi nedeniyle yaşanır. Buna kronik hıçkırık adı verilir.

Kronik Hıçkırık Nedir?

Kronik hıçkırık, 48 saatten daha uzun süren ve sistematik bir şekilde devam eden hıçkırıktır. Kronik hıçkırık, erkeklerde kadınlara oranla daha sık görülür ve genellikle ciddi bir sağlık sorunu nedeniyle ortaya çıkar. İki günden daha uzun süre devam eden hıçkırık nöbetleri için mutlaka bir uzmana başvurulması gerekir.

Hıçkırık Neden Olur?

Hıçkırık birçok farklı sebepten kaynaklanabilir. Kısa süreli hıçkırıkların olası yaygın nedenleri arasında şunlar bulunur:

• Çok fazla veya çok hızlı yemek yemek,
  • Baharatlı gıdalar tüketmek,
  • Alkol tüketimi,
  • Gazlı içecekler içmek,
  • Çok sıcak veya çok soğuk gıdalar tüketmek,
  • Sakız çiğnerken hava yutmak,
  • Heyecan veya duygusal stres,
  • Hava sıcaklığındaki ani değişimler.

Kronik hıçkırığa sebep olabilecek tıbbi faktörlerden bazıları ise şu şekildedir:

• Kullanılan bazı ilaçların yan etkisi,
  • Abdomen (karın) bölgesinde ameliyat geçirilmiş olması,
  • Diyaframı kontrol eden sinirleri irrite eden karaciğer ve akciğer hastalıkları,
  • Zararlı gazlar solumak,
  • Reflü,
  • Sinir sistemini ve bağışıklık sistemini etkileyen bazı hastalıklar.

Hıçkırık Nasıl Geçer?

Hıçkırık, birkaç dakikanın ardından çoğunlukla kendiliğinden geçer. Ancak bu durum çok rahatsızlık veriyorsa, hıçkırığı geçirmek için birkaç farklı yöntem denenebilir. Nitekim bu yöntemlerin bilimsel olarak kanıtlanmadığını belirtmek gerekir. Hıçkırıktan kurtulmak için uygulanabilecek yöntemler şu şekildedir:

• Bir bardak soğuk su içmek,
  • Nefesi kısa bir süre tutmak ve bırakmak; bunu 20 dakikada bir, 3-4 kez tekrarlamak,
  • Diyaframa hafif bir baskı uygulamak,
  • Limon ısırmak,
  • Bir yudum sirke içmek,
  • Su ile gargara yapmak,
  • Kısa süreli olarak dizleri göğse kadar çekmek,
  • Boynun arkasındaki deriyi ovalayarak frenik siniri uyarmak,
  • Öğürmek,
  • Dilin ucunu tutup, bir veya iki kez yavaşça öne doğru çekerek boğazdaki sinirleri ve kasları uyarmak.

Hıçkırık Nasıl Önlenir?

Hıçkırıkları önlemek için kanıtlanmış bir yöntem bulunmamakla birlikte, kişi sık sık hıçkırığa yakalanıyorsa hayat tarzında bazı değişiklikler yapması önerilebilir. Hıçkırığı önlemek için;

• Aşırı yemekten kaçınmak,
  • Yavaş yemeye dikkat etmek,
  • Alkol tüketimini sınırlandırmak,
  • Gazlı içeceklerden ve baharatlı gıdalardan kaçınmak,
  • Ani sıcaklık değişimlerine dikkat etmek gerekir.

Hıçkırık Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Uzun süreli hıçkırık ciddi hastalıkların belirtisi olabilir. Bununla birlikte, kronik hıçkırık tedavi edilmezse uyumayı, konuşmayı, hatta yemek yemeyi bile zorlaştıracak bir seviyeye ulaşabilir. Bu durum ise kilo kaybına ve uyku bozukluğuna sebep olabilir. Uyku bozukluğu ise konsantrasyon eksikliği, odaklanma problemleri, baş ağrısı gibi çeşitli semptomları ortaya çıkarabilir.

nest...

oksabron ne için kullanılır patates yardımı başvurusu adana yüzme ihtisas spor kulübü izmit doğantepe satılık arsa bir örümceğin kaç bacağı vardır