nurella kanser / Nur Yerlitaş - Wikipedia

Nurella Kanser

nurella kanser

Palmiye yağı ile ilgili yapılan araştırma sonucu 2016 yılında Avrupa Gıda StandartlarıAjansı (EFA), 200 derece üzerinde ısıtılan palmiye yağının diğer bitkisel yağlardan daha tehlikeli olduğunu açıklamıştı.

Dünya sağlık Örgütü’nün aralarında bulunduğu sağlık otoriteleri riske dikkat çekmiş ancak gıdalarda kullanılmasına bir kısıtlama getirmemişti. Hazırlanan bir raporunun ardından İtalya'da baskı arttı ve Coop süpermarket zinciri ve unlu mamuller üreticisi Barilla ürünlerinden Palmiye yağını çıkardı.

Ferrero şirketi ise lezzetinin değişeceği gerekçesiyle dünyaca meşhur Nutella isimli çikolata-fındık ezmesi ürününde palmiye yağını kullanmaya devam etti ama İtalya’daki satışlarının son 12 ayda yüzde 3 düşmesi üzerine palmiye yağını savunan reklâm kampanyaları düzenlemeye başladı.

BASKILARIN ARDINDAN RAFLARDAN İNDİ

Nutella Ferrero’nun en önemli ürünü, şirketin senelik 10 milyar Avro’yu bulan satışlarının beşte biri Nutella’dan geliyor.Ancak artan kamuoyu baskısı karşısında bu kez de marketler palmiye yağı kullanılan Nutellaları raflardan indirmeye başladı.

HİSSELERİ DE DÜŞTÜ

Rapor sonrası Nutella hisseleri yüzde 3 düşerken, üretici firma Ferrero bu krizin ardından bir televizyon reklamı yayınladı. Reklamda palmiye yağının tehlike yaratmayacak şekilde kullanıldığına ve bu yağ olmadan aynı yayılmanın elde edilemeyeceğine vurgu yapıldı.

FERRERO CEPHESİNDEN AÇIKLAMA

Uzmanlar Nutella'da kullanılan yağın değişmesi durumunda yıllık maliyetinin 8-22 milyon dolar artacağını ifade ederken Ferrero'nun satın alma yöneticisi Vincenzo Tapella ise bu durumun sebebinin ekonomik olmadığını iddia ediyor. Tapella'ya göre Nutella'da palmiye yağı dışında bir yağ kullanılması durumunda ürünün niteliğinde bir düşüş yaşanacak.

Anasayfa'ya Dön

Nur Yerlitaş kimdir, evli miydi, çocuğu var mıydı? Ölümüyle yasa boğan Nur Yerlitaş'n hastalığı neydi?

Güncelleme Tarihi:

Oluşturulma Tarihi: Nisan 28, 2020 09:44

LinkedinFlipboardE-postaLinki KopyalaYazı Tipi

Modacı Nur Yerlitaş’ın ölümü sanat dünyasını yasa boğdu. Başta sahne kıyafetlerini tasarladığı ünlü isimler olmak üzere pek çok isim Nur Yerlitaş'ın vefatından duyduğu üzüntüyü dile getirdi ve ünlü modacıyla çekildikleri fotoğrafları paylaştı. Hem esprili hem de dobra olan Nur Yerlitaş, jüri üyeliğini üstlendiği programlarla ismini geniş bir kitleye duyurmuştu. Peki, Nur Yerlitaş kimdir, kaç yaşındaydı? Ölümüyle yasa boğan Nur Yerlitaş'n hastalığı neydi?

Haberin Devamı

Jüri üyeliğini üstlendiği programlar tanınan Nur Yerlitaş'ın ölüm haberi sanat dünyasını yasa boğdu. Ünlü bir modacı olan Nur Yerlitaş, meme kanseriyle mücadele ettikten sonra beyin kanserine yakalanmıştı. Ajda Pekkan, Bülent Ersoy, Sibel Can, Petek Dinçöz ve Seda Sayan’ın sahne kostümlerinin tasarımcısı olan Nur Yerlitaş, sempatik tavırlarıyla adından söz ettirmişti. Peki, Nur Yerlitaş kimdir? 27 Nisan'da hayatını kaybeden Nur Yerlitaş'n hastalığı neydi? İşte Nur Yerlitaş'ın vasiyeti

Nur Yerlitaş'ın vasiyeti, annesinin mezarının yanına gömülmekti. 27 Nisan'da hayatını kaybeden Nur Yerlitaş 7 yıl önce vefat eden annesi Saadet Yerlitaş'ın yanına defnedilecek.

Nur Yerlitaş kimdir?

Nurella lakabıyla tanınan Nur Yerlitaş, 1956 yılında dünyaya geldi. Anne tarafından Arap kökenli baba tarafından Giresunlu olan Nur Yerlitaş, jüri üyeliğini üstlendiği moda programlarıyla tanındı. Şimdilerde pek çok ünlü ismin sahne kostümünü tasarlayan Nur Yerlitaş, oda kariyerine 80’li yılların başlarında İtalya’dan ve Fransa’dan getirdiği kıyafetleri satarak başladı. Kendini aşk kadını olarak gören Nur Yerlitaş hiç evlilik yapmadı. Nur Yerlitaş'ın Benan Yerlitaş, Bahattin Yerlitaş adında 2 kardeşi var. 

2010’da Yemekteyiz programında bazı ünlülerle barışmacı olarak yer aldı. Nur Yerlitaş, 2011 yılında Demet Akalın'ın 'Türkan' klibinde Türkan Şoray'ı canlandırdı. Klipte birçok ünlünün yanı sıra İzzet Çapa’da rol aldı. Hem esprili hem de dobraydı Yerlitaş. Bu özellikleri ile ekranda kendine özgü bir yıldız haline geldi. Kendini de hep "Arızalı" olarak tanımladı. Gerçekten de sıra dışı bir kişiliği vardı Nur Yerlitaş'ın. Stres atmak için bulaşık yıkadığını ya da aklına estiği zaman geceliğinin üstüne bir palto giyip gece kulübüne gezmeye gittiğini anlatmıştı.

Haberin Devamı

HASTALIĞI SONRASINDA YAŞADIKLARINI AÇIKLAMIŞTI

Nur Yerlitaş, hastalığının ardından ekran geçtiğimiz ay Kanal D'nin 2. Sayfa programında kamera karşısına çıkmıştı. Hastalık sürecini anlatan Yerlitaş, yaşadıklarını anlatmıştı. İşte, Yerlitaş'ın o açıklamaları;

Haberin Devamı

Ebru Gündeş'in bir günde 2 kez geldiği oluyordu. Hülya Avşar her gün arıyor.
Tarkan canım benim! 2 ay telefonlara bakmadım, yasaktı... O Tarkan'ın sevgisi saygısı ay neler neler... Çok mutlu oldum. O çok sevdiğim biri. Yıllar önce 3 gömlek hazırlamıştım. Yurtdışında giymişti. Sibel Can öyle... Seda Sayan...

Doktorum 'birkaç ay beklememiz lazım' demişti. 5 ay sonra o tümörün de kendi kendini ürettiği ortaya çıktı.Her gün doktora gidiyorum. Kemoterapiye başlayacağım. Meğer ben 1,5-2 sene önce hastalanmışım."

Ben son televizyon programından 2 aylık parayı bırakıp çıktım. Benim 'başım ağrıyor' deyip çıktım. Panik atak diye doktora gittim meğer tümör beynime yaklaşmış.

Haberin Devamı

Kız kardeşim aradı 'seni doktora götüreceğim' dedi. Gittik, teşhis koydular. Bir de çok kilo verdim. 4 gün yemek yemiyordum. Ben gurme bir kadınım düşünün...40 kiloya yakın verdim. Bu hastalıktan. Sadece sağlık, sağlık ve sağlık...

Atölyem açık kız kardeşim orada...Bana 'Sana Milano'da ev tutalım, orada yaşa' dediler. Kabul etmedim. 'Atölyem açık olacak' dedim. Çünkü çok emek verdim."

nest...

oksabron ne için kullanılır patates yardımı başvurusu adana yüzme ihtisas spor kulübü izmit doğantepe satılık arsa bir örümceğin kaç bacağı vardır