sadat nedir ne iş yapar / SADAT nedir, ne demek? SADAT açılımı nedir? - Son dakika haberleri – Sözcü

Sadat Nedir Ne Iş Yapar

sadat nedir ne iş yapar

SADAT nedir, neden kuruldu ve hakkındaki iddialar neler? İşte SADAT hakkında merak edilenler

28 Şubat tarihinde kurulan SADAT, emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi ile 23 emekli subay ve astsubayla birlikte kuruldu. Kuruluş içeriğinde, uluslararası alanda askeri ve iç eğitim, savunma danışmanlığı ve mühimmat alımı gibi tanımlar yer alan şirketin kurucu üyeleri, Savunma Danışmanlık''ın kısaltması olarak belirtilen ''SADAT''ın Arapçada "seyitler" anlamına geldiği için bu ismi seçtiklerini söylüyor.

SADAT''IN KURULUŞ AMACI HAKKINDA

SADAT''ın resmi internet sayfasında yer verilen "misyonumuz" bölümünde kurumun kuruluş nedeni, "Uluslararası alanda Silahlı Kuvvetlerin ve İç Güvenlik Güçlerinin organizasyonu amacı ile, stratejik danışmanlık, özel savunma ve güvenlik eğitimleri ile donatım alanlarında hizmet vererek, İslam Ülkeleri arasında savunma ve savunma sanayi işbirliği ortamı oluşturmak ve İslam Dünyasının kendine yeterli bir askeri güç olarak da Dünya Süper Güçleri arasındaki hak ettiği yeri almasına yardımcı olmaktır" ifadeleri ile açıklandı.

SADAT’IN KURUCUSU OLAN ADNAN TANRIVERDİ KİMDİR?

Genelkurmay Özel Harp Dairesi ve KKTC Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı''nda yaklaşık 30 yıl görev yapan Emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi,  Kara Harp Akademisi''nde eğitmen olarak derslere girrdi. Tanrıverdi’nin öğrencilerinden biri de mevcut Savunma Bakanı Hulusi Akar idi.

28 Şubat döneminde resmi olarak "kadrosuzluk" gerekçesiyle emekli edilen Tuğgeneralliğe yükselen Tanrıverdi, "islamcı" olarak kategorize edildiği için askeri kariyerine son verildi.

Tanrıverdi askeri kariyerinin ardından, kendisi gibi emekli edilen askerler ile kurulan Adaleti Savunanlar Derneği’ne (ASDER) dahil oldu, ve 5 sene boyunca kurumun genel başkanlığını pozisyonunda bulundu.

Sonrasında Stratejik Araştırmalar Merkezi Derneği (ASSAM) aracılığıyla TSK’nın tekrar yapılandırılmasına yönelik fikirleri gündeme gelmeye başladı.

Tanrıverdi, SADAT''ı kurmadan önce , ABD''de askeri strateji alanından danışmanlık yapan Amerikalı özel şirketlerin işleyişi hakkında çalışmalarda bulundu.

AKŞENER''İN ''SİLAHLI EĞİTİM KAMPI'' İDDİASI

İYİ Parti lideri Meral Akşener, ’de bir açıklama yapmış, silahlı eğitim kamplarından söz ederek SADAT''a yönelik şu ifadeleri kullanmıştı:

"Son dönemde üniformalar uzun namlulu silahlarla bazı kişiler ortalıkta dolaşıyor. Bunlarla ilgili çok önemli iddialar var" diyen Akşener, "Örneğin Tokat ve Konya''da silahlı eğitim kampları bulunduğunu duyuyoruz, bu iddialar söyleniyor. Araştırılırsın ve bize bilgi verilsin. Bunların seçim döneminde rol alacakları, istenmeyen bir sonuç çıkması halinde karışıklık yaratacakları yolunda yoğun söylentiler var. Bunlardan birisi de Sadat diye bir yapı. İnanın Sadat da diğer yapılar da benim için toz zerresidir. Bu malum yapılar insanları çatışmaların içerisine sürükleyecekler. Şimdiden uyarıyorum ve önlem alınmasını istiyorum"

Bugüne dek bu iddialara yönelik herhangi bir hukuki soruşturma açılmadı. Şirket hakkında son dokuz senede meclise verilen soru önergelerine ise hükümet tarafından cevap verilmedi.

SADAT’IN KIZIL ELMASI

SADAT''ın gücünün "abartıldığını" söyleyen Tanrıverdi, gündemde geniş yer tutan iddialar için, "Gülüyorum … Böyle bir şey mümkün değil. Çok saf, temiz duygularla İslam ülkelerine, Silahlı Kuvvetler’imi­zin tecrübelerini nakletmek istedik. Hepsi bu Ayrıca İslam ülkeleri­nin birlik olmasını istiyoruz, bu bizim “kızıl elma”mız." İfadelerini kullanmıştı.

İlgili Haberler

Kemal Kılıçdaroğlu&#;ndan sürpriz ziyaret. SADAT&#;ın önüne gitti
İmamoğlu&#;nun komşusu bakın kim çıktı
kaynağı değiştir]

SADAT'ın misyonu ve amacı, iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) karşıtlarının çeşitli iddialarıyla karşı karşıya kalmaktadır. Bu iddialar terörizmi desteklemekten, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sadık bir özel ordu kurmaya kadar uzanan çeşitli tartışmaların odak noktası haline gelmiştir.[4][5]

Sedat Peker, Suriye'deki Bayırbucak Türkmenlerine, TIR'larla gönderdiği askeri teçhizat ve silahlarla ilgili açıklamalarında bu işlemin TSK'den “irticai faaliyetler” nedeniyle atılan askerlerin öncülüğünde kurulan SADAT tarafından organize edildiğini söyledi.[6] Peker ayrıca Türkiye'den SADAT aracılığıyla Suriye iç savaşında faaliyet gösteren El Nusra adlı örgüte silah gönderildiğini ileri sürdü.[7]

Kaynakça[değiştir

SADAT nedir, açılımı nedir? Adnan Tanrıverdi kimdir, ne iş yapar?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, SADAT'ın önüne geldi. SADAT nedir, açılımı nedir? Adnan Tanrıverdi kimdir, ne iş yapar? gibi sorular vatandaşlar tarafından araştırılıyor.

SADAT NEDİR, AÇILIMI NEDİR?

Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. veya SADAT A.Ş., Türkiye merkezli bir askeri danışmanlık şirketidir.

Şirket, 28 Şubat tarihinde emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi tarafından kurulmuş olup uluslararası alanda askeri ve iç eğitim, savunma danışmanlığı ve mühimmat alımı gibi hizmetler sunmaktadır.

Şirket, çeşitli branş ve uzmanlık alanlarından 50 ila emekli TSK görevlisi çalışmaktadır.

Şirketin hizmetleri arasında danışmanlık, eğitim, konvansiyonel askerî eğitim, alışılmadık askerî eğitim, özel kuvvetler eğitimi ve ordu donatımı bulunmaktadır.

Şirketin belirttiği misyon "Silahlı Kuvvetlerin ve İç Güvenlik Güçlerinin organizasyonu, iç güvenlik ve savunma alanında stratejik danışmanlık, iç güvenlik ve askeri eğitim ile donatım alanlarında hizmet vererek, İslam Ülkeleri arasında savunma ve savunma sanayi işbirliği ortamı oluşturmayı ve İslam Dünyasının kendine yeterli bir askeri güç olarak da Dünya Süper Güçleri arasındaki hak ettiği yerini almasına yardımcı olmaktır."

SADAT A.Ş.'nin Adnan Tanrıverdi tarafından kurulan daha siyasi bir odağı olan ASSAM adında kardeş bir kuruluşu bulunmaktadır. ASSAM, stratejik bir araştırma merkezi işletmekte ve yıllık sözleşmelere ev sahipliği yapmaktadır.

ADNAN TANRIVERDİ KİMDİR, NE İŞ YAPAR?

08 Kasım tarihinde Konya'nın Akşehir ilçesinde doğdu. İlkokul, ortaokul ve liseyi Akşehir'de bitirdi. Orta tahsilinden sonra öğrenim yılında bir yıl ilkokulda vekil öğretmen olarak görev yaptı. öğrenim yılında bir yıl İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Zooloji Bölümünde öğrenim gördü.

yılında Kara Harp Okuluna girdi. 30 Ağustos yılında; Topçu Subayı olarak pekiyi derece ile Kara Harp Okulunu bitirdi. yılında Topçu ve Füze Okulu Subay Temel Kursunu ikincilikle bitirdi. Mart tarihinde Teğmenliğe nasbedildi. Aynı yıl Füsun Hanım ile evlendi.

Sırasıyla; 23ncü Piyade Tugayı 8inci Topçu Taburunda (İstanbul), 10uncu Piyade Tümeni Topçu Alayında (Tatvan), 58inci Topçu Er Eğitim Tugayı Karargah Bölüğü ve 1inci Topçu Taburunda Batarya Komutanlıkları (Burdur) görevlerinde bulundu. 30 Ağustos 'de Üsteğmen, 30 Ağustos 'de Yüzbaşı rütbesine yükseltildi. Topçu Ve Füze Okulu Kurslar Alayı Yedek Subay taburunda Yedek Subay Bölük Komutanlığı yaptı.

yıllarında Kara Harp Akademisinde öğrenim görerek yılında Kurmay Subay statüsünü kazandı. yılında Silahlı Kuvvetler Akademisini bitirdi. Kurmay Sb. olarak; 2nci Piyade Tümen  Komutanlığında  (Adapazarı) İstihbarat Şube Müdürlüğü ve Kurmay Başkan Vekilliği; Kara Harp Akademisi Öğretim Üyeliği; Genelkurmay Özel Harp Daire Başkanlığı Lojistik ve Harekat Şube Müdürlükleri, Kurmay Başkan Vekilliği görevlerinde bulundu.

30 Ağustos tarihinde mümtazen terfi ettirilerek Binbaşılığa, 30 Ağustos tarihinde Yarbaylığa, 30 Ağustos tarihinde Albaylığa yükseltildi.

Akademi öncesi Özel Tekamül Kursları, Fransızca Temel Kursu ve Gayri nizami Harp Kursu gördü.

yıllarında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Sivil savunma Teşkilat Başkanlığı, yıllarında Askeri Yüksek İdare Mahkemesi 1inci ve 2nci Dairelerinde Subay Üyelik ve 1inci Daire Başkan Vekilliği görevlerinde bulundu.

yılında 8inci Kolordu Topçu Alay Komutanlığı (Malazgirt) görevine atandı. Bu görevde iken 30 Ağustos tarihinde Tuğgeneralliğe yükseltildi.

yılları arasında üç yıl 2inci Zırhlı Tugay Komutanlığı (Kartal), yıllarında da Kara Kuvvetleri Sağlık Daire Başkanlığı görevlerinde bulunduktan sonra 30 Ağustos yılında kadrosuzluktan emekliye sevk edildi.

Emekliye ayrıldıktan sonra, yılları arasında bir yıl süre ile fahri olarak , Üsküdar FM Radyosunun Genel Koordinatörlük görevini yürüttü. 30 Mayıs tarihinde İhlâs Marmara Evleri Camii Yaptırma ve Yardım Derneği Yönetim Kurulunda yer aldı. 28 Kasım : 22 Kasım tarihleri arasında Adaleti Savunanlar Derneği (ASDER) nin Genel Başkanlığı görevini üstlenmiştir.

ASDER Onursal Başkanı olarak, Müslüman Ülke Silahlı kuvvetlerinin organizasyonu ve stratejik kullanımına danışmanlık, son kullanıcıdan eğitici seviyesi kadar özel konularda eğitim ve harp, silah ve araçlarının temini, bakım ve onarımı hizmetlerinde görev yapmak üzere SADAT Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret Anonim şirketini 28 Şubat tarihinde; İslam Ülkelerinin bir irade etrafında birleşmesinin teknik esaslarını inceleme ve İslam birliği temelinin atılması için uygun koşulları oluşturma hizmetleri için "Adaleti Savunanlar Stratejik Araştırmalar Merkezi Derneğini" (ASSAM) 24 Mayıs tarihinde; SADAT A.Ş. bünyesinde hizmet verecek emekli askeri personelin kondisyonlarını muhafaza etme ve geliştirme hizmetlerinin yürütülmesi için "Yunus Uluslararası Doğa Sporları Derneği ve Deniz Sporları Kulübünü" (YUSDER) 19 Ocak tarihinde kurmuştur.

Halen; ASDER Onursal Başkanlığı ile ASSAM Adaleti Savunanlar Stratejik Araştırmalar Merkezi ve YUSDER Yönetim Kurulu Başkanlıklarını aktif olarak yürütmektedir.

Ağustos tarihinde Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığına atanmıştır.

Evli ve iki çocuk babası olup Fransızca bilir.

SADAT nedir, kim kurdu? Açılımı nedir? SADAT ne iş yapar?

Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ'nin (SADAT) Beylikdüzü'ndeki genel merkez binası önüne gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu burada birtakım iddialarda bulunarak açıklamalarda bulunmuştu. SADAT, Kemal Kılıçdaroğlu hakkında adli makamlara şikayette bulunacağını açıklarken söz konusu kurum vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Bizlerde en çok araştırılan "SADAT nedir, kim kurdu? Açılımı nedir? SADAT ne iş yapar? " sorularının yanıtlarına haberimizde yer verdik. 

SADAT NEDİR, KİM KURDU? AÇILIMI NEDİR?

SADAT Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. uluslararası savunma alanında danışmanlık ve askeri eğitim veren ilk ve tek Türk şirketidir.

SADAT Savunma Emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi başkanlığında Türk Silahlı Kuvvetlerinin çeşitli birliklerinden emekli olan 23 Subay ve Astsubay tarafından kurulmuştur. Şirket Ana Sözleşmesi 28 Şubat tarihli ve sayılı Türkiye Ticaret Sicil Gazetesinde yayınlanarak faaliyetlerine başlamıştır.

Haberin Devamı

SADAT NE İŞ YAPAR?

SADAT danışmanlık, eğitim ve ikmal olmak üzere üç ana alanda hizmet sunmaktadır.

SADAT'ın misyonunda şu ifadeler yer almaktadır:

"Uluslararası alanda Silahlı Kuvvetlerin ve İç Güvenlik Güçlerinin organizasyonu amacıyla, stratejik danışmanlık, özel savunma ve güvenlik eğitimleri ile donatım alanlarında hizmet vererek, İslam Ülkeleri arasında savunma ve savunma sanayi işbirliği ortamı oluşturmak ve İslam Dünyasının kendine yeterli bir askeri güç olarak da Dünya Süper Güçleri arasındaki hak ettiği yeri almasına yardımcı olmaktır."

SADAT KURUCUSU ADNAN TANRIVERDİ KİMDİR? KAÇ YAŞINDA? NERELİ?

SADAT'ın kurucusu olan Adnan Tanrıverdi, 08 Kasım tarihinde Konya'nın Akşehir ilçesinde dünyaya geldi.

İlkokul, ortaokul ve liseyi Akşehir'de tamamlayan Adnan Tanrıvrdi, orta tahsilinden sonra öğrenim yılında bir yıl ilkokulda vekil öğretmen olarak görev yaptı. öğrenim yılında bir yıl İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Zooloji Bölümünde öğrenim gördü.

yılında Kara Harp Okuluna giren Adnan Tanrıverdi,  30 Ağustos yılında; Topçu Subayı olarak pekiyi derece ile Kara Harp Okulundan mezun oldu.  yılında Topçu ve Füze Okulu Subay Temel Kursunu ikincilikle bitiren Adnan Tanrıverdi, sırasıyla;

23'ncü Piyade Tugayı 8inci Topçu Taburunda (İstanbul),

10'uncu Piyade Tümeni Topçu Alayında (Tatvan),

58'inci Topçu Er Eğitim Tugayı Karargah Bölüğü,

1'inci Topçu Taburunda Batarya Komutanlıkları (Burdur) görevlerinde bulundu.

30 Ağustos 'de Üsteğmen, 30 Ağustos 'de Yüzbaşı rütbesine yükseltildi. Topçu ve Füze Okulu Kurslar Alayı Yedek Subay taburunda Yedek Subay Bölük Komutanlığı yaptı.

Akademi öncesi Özel Tekamül Kursları, Fransızca Temel Kursu ve Gayri nizami Harp Kursu gördü.

yılında 8inci Kolordu Topçu Alay Komutanlığı (Malazgirt) görevine atandı. Bu görevde iken 30 Ağustos tarihinde Tuğgeneralliğe yükseltildi.

yılları arasında üç yıl 2'inci Zırhlı Tugay Komutanlığı (Kartal), yıllarında da Kara Kuvvetleri Sağlık Daire Başkanlığı görevlerinde bulunduktan sonra 30 Ağustos yılında kadrosuzluktan emekliye sevk edildi.

Emekliye ayrıldıktan sonra, yılları arasında bir yıl süre ile fahri olarak , Üsküdar FM Radyosunun Genel Koordinatörlük görevini yürüttü. 30 Mayıs tarihinde İhlâs Marmara Evleri Camii Yaptırma ve Yardım Derneği Yönetim Kurulunda yer aldı. 28 Kasım : 22 Kasım tarihleri arasında Adaleti Savunanlar Derneği (ASDER)nin Genel Başkanlığı görevini üstlenmiştir.

yılında TSK'dan emekli olan 23 Subay ve Astsubay ile SADAT'ı kurmuştur. 

Ağustos tarihinde Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığına atanmıştır.

Evli ve iki çocuk babası olan Tanrıverdi, Fransızca bilmektedir. 

nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir