kabız muhabbet kuşu tedavisi / Kuş Sağlığı ve Hastalıkları | Evcil Hayvan Bloğu

Kabız Muhabbet Kuşu Tedavisi

kabız muhabbet kuşu tedavisi

Kabız muhabbet kuşu, hastalığı vs.

Osman Kaya' Alıntı:

(peçetede 2 dışkı vardı biri düştü tek kaldı peçetede) Ayaklarının böyle sararması normal mi sizce :(bu arada videoyu yükleyemedim bir türlü site izin vermedi instagram adresim: osmnkya0 hocam bana ulaşırsanız videoyu atayım buradan atılmadı bir türlü, vitamin tarzı önerebileceğiniz bir şey var mı bu arada poposu çok yeşil, sarı değildi ben zeytinyağı sürdüğüm için öyle sarardı normal yoksa poposu şimdi kontrol ettim dışkı göremedim orada tüyler dökülmüş hafiften, bu arada yem yediremiyorum su içiremiyorum kendi de içmiyor yemiyor zaten parmağını ıslatıp ısırtıyorum öyle su içiyor hafiften nasıl yedirebilirim, ve de vitamin tavsiyesinde bulunur musunuz. HOCAM BENLE İLETİŞİME GEÇİN YA DA BEN YAZAYIM SİZE VİDEO ATAYIM DÜZENLİYORUM; HAFİFTEN HIRLIYOR MEFES ALIRKEN GÖĞSÜ FALAN ÇOK HAREKET EDİYOR POPO TÜYLERİ KALKTI LAMBUR GİBİ DURUYOR HAFİFTEN

Genişletmek için tıklayın

Dostum Doğanay hocamın dediği gibi kuşun durumu ciddi. Ama yapılabilecek şeylerde var elbette Allah&#;tan hiç bir zaman ümit kesilmez. Ben bir sürü ölmek üzere olan kuşun kurtulduğunu gördüm.

Öncelikle alman gereken bazı ilaçlar söyliyeceğim;
  • Piyeloseptyl kapsül
  • Fungostatin toz
  • Polivit vitamin şurubu
Bu ilaçları eczaneden alıcaksın. Bir tek piyeloseptyl reçeteli onuda eczane vermek istemez ise herhangi bir hastanenin aciline git doktordan rica et yazdır. En önemli ilaç piyeloseptyl çünkü onu mutlaka temin etmen lazım. Fungostatin ve polivit reçetesiz.

Tahmin ettiğim gibi kokssidiyoz muhtemelen. Tedavi için tam dolu suluğa piyeloseptyl kapsülün iç tozundan bir pirinç tanesi kadar ekle ve karıştırıp ver kuşa. İlaçlı su günde 2 defa tazelenicek ve bir hafta kullanılıcak. Hemen ardından aynı şekilde 3 gün fungostatin kullanılıcak. Vitaminide piyeloseptyl ile birlikte suluğa ekliyeceksin damla kadar. İkisi aynı anda kullanılıcak.

Ve mutlaka kuşun beslenmesi gerekiyor yoksa hastalığı atlatamaz. Kuşun yemini rondodan geçirip toz haline getir ve kabuklarını üfle. Daha sonra bir tane yumurta haşla ve sarısını ılık suyla sulandır ve toz yaptığın yemide içine ekle muhallebi kıvamına getir. Hatta bunun içine ekliyeceğin su hazırladığın ilaçlı su da olabilir daha iyi olur. İlk dozu bu şekilde vermiş olursun. Bu mamayı bir şırınga yardımıyla yada çay kaşığı ile kuşun ağzına damlat ne kadar yedirebilirsen kardır

Eğer veterinere gitme imkanın olursada veterinerden piyeloseptyl yerine sulphamezatinealıp kullanabilirsin. Aynı işi görücektir.

Benim elimden gelen bu kadar inşaallah şifa bulur. Geçmiş olsun

Kuşlar, evcilleştirilen ve evlere renk katan değerli varlıklardır. Ama yapı itibariyle çok hassas olduklarından kuş sağlığı ve hastalıkları konusunda çok dikkatli olmak gerekiyor.

Evlerimizin renkleri ve hoş sesleri kuşlarımız, dikkat isteyen varlıklardır. Muhabbet kuşu, Hint bülbülü, papağan, kanarya vs. her birinin kendine göre bir yapısı ve özelliği bulunur, hastalıkları ve sağlıkları konusunda da bazen değişkenlikler görülebilse de genel olarak kuş sağlığı ve hastalıkları hakkında söylenmesi gereken bazı önemli bilgiler bulunmaktadır. Bu yazımda kuş hastalıkları hakkında kısa ve öz bilgileri sizlerle paylaşacağım, iyi okumalar…

Tüy ve deri parazitleri

Kuşlarda en sık görülen hastalıkların başında tüy ve deri parazitleri geliyor. Bu hastalığın nedeni toplu olarak yaşanılan yerlerdir. Hastalıklı bazı kuşlardan sağlıklı kuşlara bulaşan pire veya bitler, ilerleyen dönemlerde kuşlar üzerinde derinden bir etki bırakabilir. Veteriner hekimin tavsiye ettiği şekilde kuşunuzun, tünek, suluk ve yemliklerini sprey ilaçla dezenfekte ederek bitlenme sorununu ortadan kaldırabilirsiniz. Gözle görülebilir biçimde olan kuş bitleri, kırmızı renktedir.

İshal

Kuş sahiplerinin kuşlarında en sık şikâyet ettikleri hastalıklardan biri de ishaldir. Genellikle bozuk ve çürümüş yeşillikler, bayat ve açık mamalar, soğuk su ve gıdalar ve fazla yeşillik verilmesinden dolayı ishal durumu meydana gelebilir. Sulu dışkı ve beyaz renkli dışkı ishal belirtisi olarak sayılmaktadır. Önüne geçmek için beslenmelerine ve veteriner hekimin önerdiği ilaçları kullanabilirsiniz.

Muhabbet kuşlarında ishal neden olur?isimli yazımızı okuyarak daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kabızlık

İshal kadar önemli kuş hastalıkları arasında görülen kabızlık da yine kuşların beslenmesi konusunda dikkatsiz davranmaktan ileri gelmektedir. Kuşlar, taze taneli tahıllar kadar aşırı olmamak kaydıyla meyve ve taze sebze tüketmeleri gereken hayvanlardır. Bu besin değerlerine dikkat edilmediğinde kabızlık meydana gelir. İlerlemiş kabızlık durumunda veteriner hekimler lavman yaparlar, başlangıç seviyesinde ise içeceği suya katılan bazı ilaçlarla kuş kabızlığı giderilebilir.

Sindirim Sistemi Bozukluğu

Kuşlarda sık olmasa da görülen hastalıklardan bir de sindirim sistemi hastalığıdır. Kuşlarda diğer hayvanlarda olduğu gibi diş yoktur, bu da yemlerini ağızlarında değil midelerinde sindirmelerini gerektiriyor. Bazen yanlış yem seçimi bazen de farklı nedenlerden dolayı kuşlarda halsizlik, zayıflama gibi durumlar kendini gösterebilir. Bu tip durumlarda veteriner hekimin verdiği tavsiyeleri uygulamak ve kuş kumu kullanarak sindirim sistemlerinin çalışmasını sağlamak önemlidir.

Mantar

Kuşlarda sık görülen hastalıklardan bir tanesi de mantardır. Görünüş olarak dış parazit hastalığına benzeyen bu hastalık, vücutta kellik, kızarıklık, pullanma gibi belirtilerle kendini gösterir ve bulaşıcı bir hastalıktır.

Solunum Yolu Bozukluğu

Muhabbet kuşlarının, solunum yoluna takılan bir cisim veya yiyecekten dolayı solunum yolu bozukluğu görülebilir. Böyle bir sorunla karşılaşan bir kuş sürekli olarak gagasını açıp kapatır ve sanki kuyruğundan nefes alıyormuş gibi sürekli kuyruğunu sallar.

Çiçek

Kuşlarda çiçek hastalığı ölüm ile sonuçlanabilir. Belirtileri olarak gaga, göz ve ayak çevresinde görülür. Hasta olan kuşun aşısı yapılmazsa kısa süre içerisinde ölebilir. Çiçek hastalığının tedavisinde antibiyotiklerin bir faydası olmamaktadır.

Bronşit

Bronşit bir solunum yolu hastalığıdır. Bu hastalık sık sık nefes alma ve soluk alırken duyulan görülen belirtilerdir. Hastalığın ilk evresinde ateşlenme görülür. Eğer önlemi alınmazsa ölüme kadar ilerleyebilir.

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası