öğrencilerin en memnun olduğu üniversiteler / Türkiye’de Öğrenci Dostu Üniversite Şehirleri Araştırması

Öğrencilerin En Memnun Olduğu Üniversiteler

öğrencilerin en memnun olduğu üniversiteler

Öğrencilerin en memnun olduğu üniversiteler

Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı (ÜNİAR), &#;Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması &#; u yayımladı.

Rapora göre; öğrencilerin en memnun olduğu üniversite Özyeğin Üniversitesi oldu. Onu, Sabancı ve Bilkent Üniversiteleri takip etti. Öğrencilerin en memnun olduğu üniversite
Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı (ÜNİAR), &#;Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması &#;u yayımladı. Araştırmada üniversitelerdeki genel memnuniyet, &#;öğrenim deneyiminin tatminkarlığı&#;, &#;yerleşke ve yaşamının doyuruculuğu&#;, &#;öğrenme imkan ve kaynaklarının zenginliği&#; ve &#;kişisel gelişim ve kariyer desteği&#; gibi alanlar ele alındı. Çalışma üniversitede 35 bin kişi ile yapıldı. Çalışmaya göre üniversitelerin yaklaşık yüzde 65&#;inde memnuniyet geçen yıla göre düştü.Rapordan öne çıkan başlıklar şöyle: Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı, kurumları &#;A+&#; ile &#;FF&#; arasında puanlandırdı. Sıralamada çoğunluğu vakıf üniversitesi olan 14 üniversite en yüksek puan olan &#;A+&#; aldı. Bir önceki yıla göre, genel memnuniyet puanını 42&#;üniversite arttırdı. üniversite puan kaybetti. Öğrencilerin en memnun olduğu üniversite sıralamasındaki konumunu koruyan Özyeğin Üniversitesi oldu. Onu, Sabancı ve Bilkent Üniversiteleri takip etti.

Devlet üniversitelerinde öğrenciler en çok tıp fakültesinden memnun

Devlet üniversitelerinde Abdullah Gül Üniversitesi ise beşinci sırada yer aldı.- Öğrenciler en fazla tıp fakültesinden memnun. Bunu diş hekimliği ve sağlık bilimleri takip etti. Fen-Edebiyat, orman ve ziraat fakülteleri memnuniyet düzeyi en az olan fakülteler oldu. Memnuniyet düzeyi en çok düşen fakülte ise hukuk fakültesi oldu.&#;Üniversitelerin yönetim ve işleyişi&#; alanı öğrencilerin en memnun kalmadığı alan. Sadece 14 üniversite öğrenci işlerinin işleyişi, üst yöneticilerin ilgisi, kararlara katılım ve sorunlara duyarlılık gibi konularda üst düzeyde. Bu alanda listede birinci sırada MEF üniversitesi var. &#;İmkan ve kaynaklar&#; alanı öğrencilere göre en problemli alan. üniversitenin 72&#;si &#;B&#; ve üzeri bir ortalamada. Bu alandaki zirvede Koç Üniversitesi yer alıyor.

TELE1 İzleyici Hattı

Memnuniyet Araştırması’nda üniversiteler sınıfta kaldı

Ard&#;l Batmaz

DUVAR – Prof. Dr. Engin Karada&#; ve Prof. Dr. Cemil Yücel'in haz&#;rlad&#;&#;&#; Türkiye Üniversite Memnuniyet Ara&#;t&#;rmas&#; raporu yay&#;nland&#;. Rapor, ’i devlet ve 73’ü vak&#;f olmak üzere toplam üniversitede ö&#;renim gören 42 bin ö&#;renciden toplanan kullan&#;labilir verilerle haz&#;rland&#;.

Türkiye’deki üniversite ö&#;rencilerinin, üniversitelerden tatmin olma düzeylerinin belirlendi&#;i ara&#;t&#;rmada ç&#;kan sonuçlar, uzaktan e&#;itimdeki s&#;k&#;nt&#;lar&#; da ortaya koydu.

DEVLET ÜN&#;VERS&#;TELER&#; TÜM ALANLARDA FF ALDI

Türkiye'de mart ay&#;ndan itibaren ba&#;layan uzaktan e&#;itim, pek çok sorunu da beraberinde getirdi. Raporda, üniversitelerin uzaktan e&#;itimde ö&#;rencileri memnun edebilme düzeyi, “FF” seviyesinde gerçekle&#;ti. Uzaktan e&#;itimde bütün alanlar&#;n ‘problemli’ oldu&#;unun belirtildi&#;i raporda, ö&#;rencilerin gözünde en problemli alan ‘ö&#;renme imkân ve kaynaklar&#;n&#;n zenginli&#;i’ oldu. Devlet üniversiteleri alt&#; alan&#;n tamam&#;nda ve genel memnuniyette “FF” düzeyinde; vak&#;f üniversiteleri ise be&#; alan ve genel memnuniyette “FF” düzeyinde tatmin edici bulundu.

Ö&#;RENC&#;LER HOCALARINA ULA&#;AMADI

Ö&#;renciler korona virüsü salg&#;n&#;nda uzaktan e&#;itim sürecinde genel olarak YÖK'ten memnun kald&#;klar&#;n&#; ifade etti. Buna kar&#;&#;l&#;k ö&#;renciler ço&#;u üniversitenin online e&#;itim için haz&#;rl&#;kl&#; olmad&#;&#;&#;n&#;, hocalar&#;na ula&#;makta zorland&#;klar&#;n&#;, kulland&#;klar&#; uzaktan e&#;itim sisteminin yetersiz oldu&#;undan &#;ikayet etti. Raporda, "Ö&#;rencilerin de&#;erlendirmelerine göre uzaktan e&#;itim sürecinde Yüksekö&#;retim Kurulu’nun s&#;n&#;f&#; geçti&#;i üniversitelerin ise s&#;n&#;fta kald&#;&#;&#; a&#;ikard&#;r" ifadeleri yer ald&#;. 

A+ TEK DEVLET ÜN&#;VERS&#;TE: ABDULLAH GÜL ÜN&#;VERS&#;TES&#;

Üniversiteler, ö&#;renme deneyiminin tatminkârl&#;&#;&#;, uzaktan e&#;itim alt yap&#;s&#;, akademik destek ve ilgi, ö&#;renme imkan ve kaynaklar&#;n&#;n zenginli&#;i, ki&#;isel geli&#;im ve kariyer deste&#;i, kurumun yönetiminden ve i&#;leyi&#;inden memnuniyet olmak üzere 6 kategoride de&#;erlendirildi. Buna göre Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ), ‘Devlet Üniversiteleri Genel Memnuniyet S&#;ralamas&#;’nda A+ alan tek üniversite olarak 1. oldu. AGÜ, tüm üniversiteler aras&#;nda da birincili&#;i elde etti. AGÜ’yü, &#;hsan Do&#;ramac&#; Bilkent Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Özye&#;in Üniversitesi, MEF Üniversitesi, Bezm-i Âlem Vak&#;f Üniversitesi ve Sabanc&#; Üniversitesi takip etti.

&#;DD&#;ALAR REKLAM ÇIKTI

Raporda ayr&#;ca korona virüsü sürecinde “Türkiye’deki üniversitelerin etkin bir dijitalle&#;me sa&#;lad&#;klar&#;n&#; iddia etmelerinin gerçe&#;i yans&#;tmad&#;&#;&#;, söz konusu iddialar&#;n ‘reklam’ oldu&#;unun görüldü” ifadeleri yer ald&#;. Raporda, ö&#;rencilerin ço&#;unun uzaktan e&#;itim döneminde ya&#;ad&#;&#;&#; s&#;k&#;nt&#;lar olarak &#;unlar anlat&#;ld&#;: “Üniversite ve fakültelerinin uzaktan e&#;itim sürecindeki aç&#;klama ve bilgilendirmelerinin çok kötü olmas&#;. Üniversitelerinin ve fakültelerinin uzaktan e&#;itim haz&#;rl&#;&#;&#;n&#;n bulunmamas&#;. Dijital içerikler/ö&#;retim materyallerinin orijinal olmamas&#;. Dijital içerikler/ö&#;retim materyallerinin ö&#;reticilik düzeyinin zay&#;f olmas&#;. Ö&#;retim elemanlar&#;n&#;n uzaktan e&#;itimde ö&#;retme becerilerinden yoksun olmas&#;. Ö&#;rencilerin bu süreçte hocalar&#;na ula&#;amamalar&#;. Kulland&#;klar&#; uzaktan e&#;itim sisteminin yetersiz olmas&#;.”

E&#;&#;T&#;M SEN: YÖK SORUMLUDUR

Söz konusu rapora ili&#;kin de&#;erlendirmelerde bulunan E&#;itim Sen Genel Yüksekö&#;retim ve E&#;itim Sekreteri Sinan Mu&#;lu, “Sendikam&#;z&#;n üniversitelerde uzaktan e&#;itime dair yapt&#;&#;&#; anket çal&#;&#;mas&#;nda ortaya ç&#;kan sonuçlar, mevcut ö&#;renci memnuniyetsizlik düzeyini do&#;rular niteliktedir” dedi.

Ö&#;rencilerin, üniversitelerinden memnuniyetsizliklerinin sorumlusunun YÖK oldu&#;unu belirten Mu&#;lu, “YÖK, ortaya ç&#;kan istatiksel verileri kendince de&#;il, bilimsel kriterlerle de&#;erlendirmeli ve uzaktan ö&#;retim sürecinin üniversiteler aç&#;s&#;ndan ne kadar verimsiz oldu&#;unu ve kay&#;p bir döneme dönü&#;tü&#;ünü görebilmelidir. Ö&#;renci memnuniyetsizli&#;inin bu kadar yüksek olmas&#;nda yüz yüze e&#;itimin gerçekle&#;ebilmesi için hiçbir çaba içine girmeyen ve uzaktan ö&#;retimde ö&#;renme imkânlar&#;n&#; takviye edecek bir çal&#;&#;ma yürütmeyen YÖK sorumludur” ifadelerini kulland&#;.

RAPORUN TAMAMI

nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir