havuz dış filtre yapımı / Dış Filtre Yapımı Resimli

Havuz Dış Filtre Yapımı

havuz dış filtre yapımı

Dış Filtre Yapımı Resimli

• 11 Temmuz , #1

diskus Çevrimdışı
    Üye

Dış Filtre Yapımı Resimli

Reklamları görmek istemiyorsanız lütfen üye olunuz

DIŞ FİLTRE YAPIMI

Dış filtre yapımı konusunda oldukça fazla sayıda proje geliştirildi. Burada bahsedilen dış filtre ise oldukça büyük akvaryumları olanlar içindir. Zira akvaryumunuz küçükse gidip bir hazır filtre almak her zaman en iyisidir. Elektrik, su sızdırması, görünüm ve diğer hususlar ile kıyasladığınızda, seri üretimi yapılan filtrelerin üstünlüğü tartışılmaz. Siz de emniyetli olarak ve başınız ağrımadan bunları kullanırsınız.

Bende büyük bir akvaryum ve büyük balıklar var. Denemediğim filtre kalmadı ancak suyun temizliği konusunda hiçbirinden uygun sonuç alamadım. Bu nedenden dolayı arayışlarım başladı ve bu filtreyi yaptım. Çok uzun zamandır kullanıyorum ve son derece memnunum. Filtreyi kullandığım akvaryumun görüntüsü aşagıdadır. Yaklaşık 1 funduszeue.info

Burada bahsedilen bidonlar kullanılarak, önceden bir kaç dış filtre yapılmıştı. Burada ise en sorunsuz ve en basit olan bir tasarım çözümünü sizlere sunmayı hedefledim. Karşılaştığım en büyük sorun ise bidonu bulmak oldu. Bu bidonlar piyasada satılmıyor. Hurdacılardan aramanız gerekli. Bazen her yerde yığınla oluyor, ancak size gerektiğinde, bir tane bile bulamıyorsunuz.

Bu filtrenin yapımı oldukça kolay, tamir edilmesi son derece basit, uzun yıllar kullanmaya dayanıklı, suyu temizlemesi çok iyi, filtrenin temizliği son derece kolay. Ayrıca filtre temizliği, çok uzun süre peryodlarında yapılabiliyor, yılda kez yeterli oluyor. Su sızdırması ve elektrik çarpmalarına karşı gerekli tedbirleri almayı sakın ihmal etmeyin.

Bu arada, resimlerin çözünürlüğü yüksektir, büyüterek detayları görebilirsiniz.

MALZEMELER:
    PLASTİK BİDON - DİZ HİZASINDA 5YTL
    ÇAMAŞIR MAKİNASI TAHLİYE MOTORU WATT - AVRUPA OLANI 10YTL
    BAĞLANTI ELEMANLARI VE SİLİKON CONTAYTL
    ÇAMAŞIR MAKİNASI TAHLİYE HORTUMU-2YTL
    ELEKTRİK KABLOSU, FİŞ VE KLEMENS-2YTL
    PENCERE FİTİLİ-1YTL
    KELEPÇE -1YTL
    MANTI KALIBI -4YTL
    ÇİÇEK SAKSISI-2YTL
    SOĞAN ÇUVALI
    SÜNGER TABAKA-3YTL
    ELYAF TABAKA-4YTL
    PLASTIK BORU
    SÜZGEÇ-3YTL
    VANTUZ-1YTL
    KARBON 4 KG- 10YTL?

YAPILIŞI:

1. Bidonu, hurdacılardan bulabilirsiniz. Kapak, geçme tip olup, kelepçesi ile kapatılacaktır. Vidalı tip kapakları olan bidonları almayın. Hem kullanışsız, hem de su sızdırırlar.

2. Kapak kısmında boruyu bağlayacağımız bağlantı elemanlarının geçmesi için bir delik açıyoruz. Bu işlemi ben havya ile yaptım. Bu delik resimdeki gibi tam ortada olmasın, bir kenara yakın olsun. Bu şekilde havası, diğer yana eğilerek kolayca alınır.

3. Bağlantı parçasından birine, çok az bir boru ekleniyor. Bu ekleme işlemini bir sıhhi tesisatçıda yaptırabilirsiniz. Bu boruya tahliye motorunun borusu takılacak. Motorun havayı atabilmesi için; giriş ve çıkış boruları, zıt yönde olmalıdır. Yani, su alttan giriş yaparak, motor yardımıyla, aynı istikamette, yukarı çıkış yapmalıdır. Resimde motora bağlı olan, siyah renkli parçadır. Diğer şekillerdeki motor borularını almayın. İlk başlama durumunda, hava yapıyor ve çok zahmet veriyor. Kapağın her iki tarafına silikon contaları koyarak, bağlantı parçalarını vidalayın. Bu parçaları, çamaşır makinası parçaları satan dükkanlardan alabilirsiniz. Motorun elektrik kablosu için, geçmeli ve yalıtkanlı, klemensleri de almayı unutmayın. Resimlerde motorun, kapağa monte edilmiş hali görülmektedir.

Ben yılda bir motoru ve tahliye hortumlarını yeniliyorum. Motor bu süre sonunda ses yapmaya başlıyor ancak çalışmasında bir sorun olmuyor.

4. Kapağın sızdırmazlığını artırmak için, geçme kanalına, resimdeki gibi, yapışkanlı pencere fitilini 3 tur dolandırın.

5. Kapağa yaptığımız işlemi, bidonun dip kısmına da aynen tatbik ediyoruz. Dış kısma bir dirsek takılıyor ve hortum bağlantısı yapılmak üzere, içine az bir boru ekleniyor.

6. Filtrenin iç kısmındaki bölmelerin yapılmasında, resimdeki mantı kalıbı ve saksı bölümlerini kullandım. Ayrıca 2 adet plastik taburenin ayaklarını iyice kısaltarak en alt bölüme koydum. Saksı parçaları malzemenin sıkışmasını engelliyor ve böylece suyun malzemeden kolayca süzülmesini sağlıyor. Mantı kalıbı ise malzemelere zemin oluyor.

7. İç kısmı tertibi alttan üste doğru:
    -Tabure, üzerine mantı kalıbı, 4 adet soğan çuvalı, tabure, mantı kalıbı, sünger tabaka
    - Parça ya da sizin yapacağınız ince şerit şeklindeki süngerler, saksının etrafı ve içine dolduruluyor, mantı kalıbı, sünger tabaka
    - Elyaf tabaka, sünger tabaka, karbon, mantı kalıbı, sünger tabaka
    - Elyaf bir kaç tabaka, sünger bir kaç tabaka, mantı kalıbı ve saksı

Temizleme işleminde çuval, sünger ve elyafları atıp, yenisini kullanıyorum. Sünger ince tabaka ve elyaf tabakayı yorgan-yastık malzemesi satan dükkanlardan çok ucuza temin edebilirsiniz. Mantı kalıplarını ise mutfak malzemeleri satan yerlerden bulabilirsiniz. Aktif karbonu ise havuz malzemeleri satan ya da su filtreleme işleri yapan yerlerden çok ekonomik olarak alabilirsiniz. Ben elyaf tabakasını 2 sünger tabakasının arasına koyuyorum. Bu şekilde temizlikte, daha iyi verim alıyorum.

8. Emiş borusunu yapmak için, sert bir borunun ucuna akvaryumculardan alacağınız süzgeç takmanız yeterlidir. Borunun uc kısmına takacağınız plastik bir adaptör, hortum takma-sökme işlemini kolaylaştıracaktır. Tabi 2 adet sağlam vantuz da takmalısınız.

9. Tahliye hortumlarını da kelepçe ile taktığımızda, yapım işlemi bitmiş olmaktadır. Resimde dış filtrenin bitmiş hali görülmektedir.

Bu kadar ağır bir filtreyi kolayca taşımak için; bir tahtaya monte edeceğiniz 4 döner tekerlekli bir araba, size çok kolaylık sağlayacaktır. Yapmayı sakın unutmayın. Başarılar.
    Konu diskus tarafından (11 Temmuz Saat ) değiştirilmiştir.

Mehmet MERT
    SAMSUN

• 11 Temmuz , #2

sehitler_diyari Çevrimdışı
    Tecrübeli Akvarist
    AK-Fo Özel Üyesi sehitler_diyari - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mükemmel bir çalışma olmuş. Maliyeti gayet uçuz. Fakat yinede orjinal mi almak iyi el yapımı mı daha iyi düşünmekteyim.

Şenol BAŞARAN Çanakkale merkez

Balıklarınıza ilaç vereceğinize canlı yem verin.

funduszeue.info

• 12 Temmuz , #3

erkan_komlek Çevrimdışı
    AK-FO Özel Üyesi erkan_komlek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Güzel bir çalışma elinize sağlık insanın kendisinin yapıp uğraş verdiği ve de sonunda srunsuz çalışıp işlevini gerçekleştiren bir şeye imza atmanın insana verdiği hazı hiçbir şeyle ölçemezsin ama Yanlış hesaplamadıysam 58 ytl ye malolmuş bu fiyata bir dış filtre alınabilirdi sanırım

Akıllı adam aklını kullanıfunduszeue.info akıllı adam başkalarının da aklını kullanır

• 12 Temmuz , #4

• 18 Temmuz , #5

diskus Çevrimdışı
    Üye
    Alıntıerkan_komlekNickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Güzel bir çalışma elinize sağlık insanın kendisinin yapıp uğraş verdiği ve de sonunda srunsuz çalışıp işlevini gerçekleştiren bir şeye imza atmanın insana verdiği hazı hiçbir şeyle ölçemezsin ama Yanlış hesaplamadıysam 58 ytl ye malolmuş bu fiyata bir dış filtre alınabilirdi sanırım

Benim bu filtreyi yapmamın nedeni, filtreyi ucuza getirmek değil. Denemediğim yerli ve yabancı marka filtre kalmadı. Ancak su temizliği yeterli olmadı. En sonunda bu filtreyi yaptım. Bundan çok memnunum. Maliyete gelince, hiç sormayın. Aldığım ve sonra kullanmayıp dağıttığım filtrelerin, ciddi bir yekün tuttuğunu düşünüyorum.

Bu filtreyi ortaya çıkartıncaya kadar da, epey bir harcama yaptım. Tabi bu son hali. Siz yapmaya karar verirseniz, bu fiyatlar, size yol göstersin diye belirttim.

Dediğiniz gibi hazır bir filtre ya da sump her zaman en güvelir olanıdır. DIY filtre aynı zamanda görüntü kirliliği demek olmuyor mu? Ben bunu dolaba koyduğumdan, görülmüyor

Başarı dileğile

• 02 Şubat , #6

medusa Çevrimdışı
    Üye medusa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Arkadaşım yaptığın proje çok güzel faka toplam maliyet 60tlye yakın oluyor onun yerine 57liraya içi dolu sıfır ekol15 dış filitre almak çok daha mantıklı

• 22 Haziran , #7

yekim Çevrimdışı
    Tecrübeli Akvarist
    AK-Fo Özel Üyesi yekim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Arkadaşlar bu akvaryumun resmini görür görmez tanıdım. Çünki Samsunda akvaryum malzemesini internetten araştırırken funduszeue.info da bu tankı gördüm ve xx65 ölçülerinde bi tank için liraya önerilebilecek bi dış filitre ben bilmiyorum.

Ahaa da linki siz inceleyin

TASARIM HARİKASI YENİ SAHİBİNİ BEKLİYOR - Türkiye&#; nin en büyük ilan sitesi funduszeue.info

RESMAN CAM A.Ş./Logistik Sorumlusu
    50x60x40(h) Resif Tankı
    50x50x50(h) Canlı Doğuran Tankı

• 09 Ekim , #8

samsun 55 Çevrimdışı
    Üye

Reklamları görmek istemiyorsanız lütfen üye olunuz

Suan bu fılıtre bende ve litre tankı sorunsuzca ve guveNle temızlıyor sadece motorunda bı degısıklık yaptım emegıne ve elıne saglık mehmet abı tskler..

• Bir havuz için kendin yap kum filtresi nasıl yapılır: adım adım talimat

Havuzunuz, yüzme ve yüzme keyfine ek olarak, hızlı bir şekilde kirlenmiş su şeklinde ev işleri yapar mı? Ve özel mağazalarda sunulan arındırma için filtrelerin maliyeti sizi şok etti mi? Katılıyorum, makul bir fiyata bir filtreleme cihazı almak güzel olurdu.

Bunu yapmak için pahalı cihazlar satın almak gerekli değildir. Suyu yabancı kalıntılardan yeterince temizleyecek şekilde kendi elinizle havuz için etkili bir kum filtresi yapabilirsiniz. Bu görevle başa çıkmanıza yardımcı olacağız - makale, böyle bir filtreyi kendi başınıza nasıl yapacağınızla ilgili adım adım talimatlar sunuyor.

Yapım sürecine, basit ve etkili filtreleme cihazlarının bağımsız oluşturulması hakkında görsel fotoğraf ve videolar sağladık.

Makalenin içeriği:

Havuzu bir filtreyle donatmam gerekiyor mu?

Küçük şişme ve sabit havuzgenellikle su arıtma hakkında düşünmeyin. Banyodan sonra, sadece ev ihtiyaçları için ve bahçeyi sulamak için kullanılır.

Gerekirse, depo tekrar temiz su ile doldurulur. Bununla birlikte, bu yöntem sadece çok küçük şişme havuzlar için haklıdır.

Havuz kirliliği

Uygun bakım olmadan, su sütununun kendisi kirlenir ve içine mikroorganizmalar ve bakteriler yerleşir. Algler sıvıya hoş olmayan bir koku ve yeşil renk verir. Böyle bir havuzda yüzmek tehlikeli hale gelir

Ancak onlarla sorun bile yeterlidir - ilk banyodan sonra su kirlenir. Sıvının boşaltılmasından sonra, yüzey yıkanmalı ve hala ısıtılması gereken temiz su ile doldurulmalıdıfunduszeue.info sıcak havalarda bir kereden fazla yüzmek istiyorsunuz - örneğin, çocuklar sürekli olarak oraya sıçra.

Bir kişinin düzenlediği kirliliğe ek olarak, çeşitli doğal kirleticiler de sürekli durgun suya girerler, bunlar:

• yaprak ve ot;
    • toz;
    • kuş pislikleri;
    • bitkilerin poleni.

Büyük ve hafif çöpler havuzun yüzeyinden ağ ile çıkarılır, altta biriken parçacıklar bir su elektrikli süpürgesi ile çıkarılır.

Bununla birlikte, birçok madde süspansiyon halinde çözülür veya suda kalır. Güneş ışığının ve atmosferik oksijenin etkisi altında, bakteri ve mikroorganizmalar böyle bir sıvı içinde aktif olarak çoğalmaya başlar. Hoş olmayan bir koku yaymaya, çiçek açmaya başlar ve zehirlenmelere ve ciddi hastalıklara neden olabilir.

Bu nedenle, sadece yüzey ve tortul oluşumları değil, aynı zamanda su kolonunun kendisini de temizlemek gerekir. Suyu her zaman iyi durumda tutmanın etkili bir yolu, etkili filtre su besleme sistemine.

Havuz suyu neden bir filtre ile temizlenir?

Havuzda su arıtımı için bir filtre takmak, kasenin uygun hijyenik durumunu korumanıza izin verir, bir dizi hastalıktan banyoyu ortadan kaldırır

Kum Filtrelemenin Faydaları

Havuzdaki suyu temizlemek için üç tip filtre kullanılır:

diatom. En iyi temizlik kalitesi ve iş güvenilirliği, diatom (diatomit olarak da adlandırılır) tipi filtreleme cihazı ile sağlanır. Bununla birlikte, böyle bir agrega, ultra ince filtrasyon ve adsorpsiyon gerçekleştiren pahalı bir ürünün kullanılması nedeniyle ek olarak bir dizi bakteriyi ortadan kaldırır.

Kartuş çeşidinin filtre elemanları, bu filtre grubunun adının altında yatan cihazlardır. Bu, fiyat, çeşitli su arıtma cihazlarından dolayı en uygun, ancak çok popüler değil. Doğru, öncekilerden daha uygun fiyatlılar.

Toprak (diyatom) filtresi

Doğal hammaddelerden (fosil iskelet kütlesi) yapılmış kartuş paketleri yüksek kaliteli temizlik sağlar ve çoğu mikropu nötralize eder, ancak yüksek bir fiyatı vardır.

Kartuş Cihazları basit bir tasarıma sahip, ana elemanı temizlemek ve değiştirmek için kolayca sökülebilir. Temizleme bileşeni, polipropilen membranlardan oluşan silindirik bir kartuştur.

Bu tür filtrelerin performansı düşüktür, bu nedenle sadece küçük havuzlar için uygundurlar. Kartuşların kendileri genellikle yıkanmalıdır (günde bir kez) ve değiştirilmelidir.

Havuz Filtresi

Kartuş tipi filtreler oldukça kompakttır. Havuz tarafından veya doğrudan tanka monte edilirler. Bununla birlikte, düşük verimlilikleri nedeniyle, küçük havuzlar için kullanılırlar

Kum filtreleri yeterince büyük tanklara verimli hizmet verebilir. Filtreleme tabakası kuvars kumudur. Üniteler basit bir cihaza sahiptir ve kendi başlarına monte edilebilir. Aynı zamanda, bitmiş temizleme sisteminin maliyeti satın alma fiyatının yaklaşık yarısı olacaktır.

Havuzda su arıtma için mekanik yöntemlere ek olarak da kullanılır kimyasallar, tortuda kirletici maddelerin birikmesine katkıda bulunur, bundan sonra basitçe bir ağ veya benzer bir cihazla toplanırlar.

Kum Filtresi Yapımı

Havuz için kum filtresi basit ve güvenilir bir cihaza sahiptir. Yapının ana bileşenleri:

• geniş boyunlu kapalı kap;
    • besleme borusu;
    • kum;
    • emme cihazı;
    • çıkış borusu.

Kum tankı agresif etkiye maruz olmayan bir malzemeden yapılmıştır. Çoğu zaman, bunun için plastik variller kullanılır. Altta arıtılmış su toplamak için bir cihaz var.

Bu, bir deşarj borusunun bağlandığı küçük bir drenaj odasıdır. Duvarları, ağ boyutu kullanılan kum parçacıklarından daha küçük olan ince ağdan yapılmıştır. Filtre elemanı mm - kuvars veya cam fraksiyonları ile saflaştırılmış funduszeue.infoisi demokratik bir seçenektir, yılda bir değiştirilmesi gerekir.

İkincisi daha pahalıdır, ancak 5 yıl sürer. Çok katmanlı modeller var. Bu durumda dolgu maddesi, daha büyükten daha küçük veya çeşitli filtre elemanlarından - kum, antrasit, çakıl gibi farklı boyutlarda fraksiyonlara sahip katmanlardan oluşur.

Bir havuz için kum filtresinin temel düzenlemesi

Bir kum filtresinin performansının ana koşulu, dolgu maddesinin kalitesidir. Çok ince kum kullanmayın (kesirler 0,4 mm'den az) - giriş ağını tıkayacak ve sistem çalışmayı durduracaktır. Kaba kum kullanıldığında, temizlik kalitesi düşecektir

Aşama # 1 - Kum filtresini tanıma

Filtrenin prensibi, su sütununda (mineral ve organik kökenli) asılı partikülleri kumdan dikey yönde - yukarıdan aşağıya - geçirerek mekanik olarak taramaktır.

Depo bir filtre elemanı ile tamamen dolu değildir. Konteyner kapatıldığında, doldurma yüzeyinin üzerinde, suyun havuzdan aktığı kapalı bir alma odası oluşturulur.

Filtre elemanının katmanından sızan su arıtılır. Kirlilik kum parçacıklarına yerleşir, bu yüzden oldukça küçük olmalıdır. Temiz su, havuza çıkış borusundan girdiği alt drenaj odasında birikir.

Sıvı, tankın hemen yakınına monte edilen bir pompa ile filtreden pompalanır. Besleme hattına (filtrenin önüne) veya giden hatta (filtre ile havuz arasına) monte edilebilir.

İlk durumda, filtrenin giriş odasında, suyu dolgudan zorlayan küçük bir basınç oluşur. İkinci durumda, sıvının drenaj odasından emilmesi, üst kısımda küçük bir basınç oluşturur, böylece havuzdan su sisteme emilir.

İşlem ilerledikçe, filtre elemanının kademeli olarak kirlenmesi meydana gelir. Temizleme kalitesi düşer. Ünitenin normal çalışmasına devam etmek için kum yıkanır.

Bunu yapmak için, havuzdan temiz su filtreden ters yöne - aşağıdan yukarıya doğru - geçirilir. Süspansiyon yıkama sıvısı, filtrenin üstünden kanalizasyona çıkarılır.

Filtre sisteminin şeması

Filtrasyon modunda, havuzdaki kirli su tankın üst alanına girer. Alt kısımda - drenaj elemanı, arıtılmış su toplanır ve havuza boşaltılır. Sıvı geri dönüş valfleri kapalı

Kendi elinizle havuz için bir kum filtresi yapımı, benzer bir satın alınan birimin maliyetinin neredeyse yarısını koruyacaktır. Bu, yeni bileşenlerin kullanımına tabidir. Bazı bireysel unsurlar ve uygun doğaçlama araçlar zaten mevcutsa, tasarruflar önemli olacaktır.

Aşama # 2 - Bağlantı seçeneğini seçin

İlgili üç filtre bağlantı şeması vardır: havuz için pompa:

1. Pompa kum deposunun önüne monte edilmiştir. Aynı zamanda, su basınç altında kumun içinden itilir, bu da hermetik olarak kapatılmış bir filtre kabında beslemeye monte edilmiş bir pompa oluşturur.
    2. Pompa filtreden sonra monte edilir. Bu, hermetik olarak sızdırmaz kumlu bir kapta bir emme ve vakum alçalması oluşturur. Bu nedenle, sıvı havuzdan tanka emilir.
    3. Arıtılmış suyun pompalanması, filtreden sonra monte edilen bir pompa ile gerçekleştirilir. Havuzdan gelen su yerçekimi ile kum tankına akar.

Endüstriyel kum filtreleri ilk şemaya göre temizlik yapar. Basınç göstergeleri ve aşırı basıncı tahliye etmek için bir güvenlik grubu ile donatılmıştır.

Kendi elinizle tasarlarken, bağlantı seçeneği seçimi büyük ölçüde çiftlikte mevcut olan bileşenlere, havuz tipine ve kanalizasyonların içinde nasıl düzenlendiğine bağlıdır.

Aşama # 3 - Vakayı hazırlıyoruz

Basınç altında çalışabilecek yeterli hacme sahip kapalı bir kap varsa, ilk şemaya göre güvenli bir şekilde bir filtrasyon sistemi oluşturabilirsiniz.

Filtre bölmesi, bir membran genleşme tankından bir mahfaza olabilir. Bu durumda, “armut” dan (zar) kurtarılmalı ve içeriden pas oluşumuna karşı koruyan bir boya ile muamele edilmelidir.

Kapalı bir genleşme deposundan kum filtresi

Piyasadaki mevcut birimlere benzer şekilde çalışacak eski membran genleşme tankından etkili bir kum filtresi yapılabilir. Böyle bir tankın sızdırmazlığı ve dayanıklılığı hakkında herhangi bir şikayet olmayacak, asıl şey yerleştirilen bağlantı elemanlarının sızdırmazlığını izlemek.

En az 60 litre hacme sahip bir polipropilen varil de kullanabilirsiniz. Bunlar genellikle kulübelerde bulunur. Bu malzeme agresif etkilere karşı dayanıklıdır ve korozyona maruz kalmaz. Ancak hepsi baskıya dayanamaz. Çoğu zaman, bu tür ev yapımı tasarımlarda, kapağı yırtır, ancak kasanın kendisi patlayabilir - ince bir yerde.

İkinci veya üçüncü şemaya göre su filtrasyonunu düzenlemek için ideal plastik kaplar. Bununla birlikte, su emme ile pompalanırsa, kapak ek sızdırmazlık ile monte edilir. Küçük bir hava kaçağı bile sistemi etkiler.

Aşama # 4 - gömme bağlantı parçaları ve iç elemanlar

Kirli suyun filtreye girmesini ve arıtılmış suyun pompalanmasını sağlamak gerekir. Bunu yapmak için, bağlantı parçaları muhafazanın duvarlarına veya kapağın içine kesilir. Bağlantı alanları her iki taraftan bir sızdırmazlık bileşiği ile dikkatlice işlenir.

Besleme bağlantısına takın kaba filtrebüyük döküntülere karşı korur. Bitmiş bir kartuş veya ev yapımı bir cihaz olabilir - örneğin, bir naylon çorap ile kaplı plastik bir şişenin konik kısmı.

Ana işlevine ek olarak, böyle bir parça bir difüzörün rolünü oynayacaktır, böylece filtreye giren bir su akışı püskürtülür ve kum "kazmaz". Hücreleri kum granüllerinden daha küçük olan ilave bir sıkı oturan ince gözenekli herhangi bir delikli kap olabilen bir su alımı hazırlanır.

Basit bir su giriş drenaj cihazının üretimi için, üstte bir örtücü bahçe malzemesi ile kaplı lehimli delikli bir plastik boru parçası kullanabilirsiniz. Veya içme suyunu filtrelemek için kullanılan hazır, piyasada bulunan silindirik bir kartuş kullanın.

Bir yandan, silindir sıkıca takılırken, diğer yandan, bağlantıya sıkılık sağlayarak tapaya bir köşe bağlantısı kesilir. Armatür ile bağlantı için cihaza bir boru bağlanır. Filtrenin altına yatay olarak yerleştirin.

Su giriş manifoldu üretim çeşidi

Bir ağ yerine, emme borusunu sıkmak için birkaç kat dokunmamış malzeme kullanılabilir. Küçük kum parçacıklarından bile geçmeyecek ve tıkanmayacak, çünkü hücresel bir yapıya sahip değil, liflerden sıkıştırılmış

Aşama # 5 - Filtre elemanının hazırlanması

Havuz için özel olarak tasarlanmış hazır kuvars kumu kullanılması tavsiye edilir. Granülleri mm'lik bir optimal boyuta sahiptir.

Dolgu maddesi temiz, dezenfekte edilmiştir ve kullanımdan önce herhangi bir hazırlık gerektirmez. Standart paket ağırlığı 25 kg'dır. Orta büyüklükte bir havuz - 15 ila 40 metreküp arasında - bu torbalardan ikisini gerektirir.

Sıradan kum kullanmamak daha iyidir. Küçük bir versiyonu topaklaşmaya ve filtre katmanında doğrudan dikey kanalların oluşmasına eğilimlidir, büyük bir tanesi ise düzgün bir şekilde temizlemeyecektir. Bu, arıtılmış suyun kalitesinde bir azalmaya veya ana işlevinin filtresinin tamamen yerine getirilmemesine yol açabilir.

Belki de sahiplerin kuvars kumu var, ama hazır değil. Daha sonra kullanımdan önce ön işlem yapılmalıdır.

Dolgu, mm'den daha büyük partiküllere izin vermeyen bir elek ile elenir. Sonra yıkanıfunduszeue.info işlem zaten filtrede gerçekleştirilebilir - geri yıkama modunu açın ve şeffaf hale gelene kadar kumun içinden temiz su alın.

Havuz filtresi için kuvars kumu

Kuvars kumu, taş ocağı veya yapay olarak, dağ kristalli kuvarsın ezilmesiyle elde edilen bir malzemedir. Neredeyse steril. Yüksek tanecikler arası gözeneklilik, kirleticilerin yüzeyde emilimini ve tutulmasını sağlar

Aşama # 6 - Filtre çalışması için montaj cihazları

Enjeksiyon devresini uygularken kurulmalıdır basınç göstergesi. Pompa ve filtre arasındaki hatta olabilir veya tank kapağına gömülü bir bağlantı parçasına takılabilir.

Manometre yerine cihazı kullanabilirsiniz - güvenlik grubu. Bu, bir manometre, emniyet valfi ve hava menfezinin bağlı olduğu küçük bir kolektördür.

Aletleri gerekli parametrelere ayarlayarak, bir polipropilen varilden bir filtre üretimi sırasında kapak bozulması gibi sorunlardan kaçınabilirsiniz. Basınç aşılırsa, emniyet valfi fazla sıvıyı tahliye eder ve tasarım sağlam ve çalışır durumda kalır.

Hava tahliyesi sistemde hava ile doymuş su dolaştığı için sistem gereksiz olmayacaktır. Göze çarpmayan filtre kapağının altında gaz birikebilir. Filtre kapağına "emme" prensibi ile çalışan bir montaj için, bir hava deliği - musluklu küçük çaplı bir boru takılması tavsiye edilir.

Sistemin yanlışlıkla havalandırılması veya hava emilmesi durumunda, hava havalandırma valfini açmak ve su akana kadar beklemek yeterli olacaktır. Ardından musluk sıkıca kapatılmalıdır.

Aşama # 7 - filtreleme sisteminin bağlanmasını gerçekleştiriyoruz

Endüstriyel olarak üretilen kum filtrelerinde, modları değiştirmek için altı konumlu bir valf kullanılır.

Kendi kendine montaj durumunda, ilgili konumdaki vanalar ve bağlantı parçaları ile borulama yapın. Tasarım, sistemin filtreleme ve yıkama kumu olmak üzere en az iki çalışma modu sağlamalıdır.

Basınç filtre sistemi için örnek borular

Bu örnekte, filtreleme modunda, tüm kırmızı musluklar kapatılmalı ve mavi musluklar açık olmalıdır. Filtre elemanının yıkama modunda - tam tersi

Filtrasyon sistemi için pompanın çok güçlü olması gerekmez. Yeterli watt. Performans, havuz içeriğinin tamamen değiştirilmesinin 6 saatten fazla olmaması gerektiği dikkate alınarak seçilir.

Bu nedenle, 20 metreküplük bir yapay rezervuar için, en az 4 m3 / saat kapasiteli bir pompa seçmeniz gerekir. Ünite bir filtre ile birlikte kullanıldığından, daha güçlü bir pompa seçilmemelidir. Performansları eşdeğer olmalıdır.

Güçlü bir pompa, sıvıyı doldurucunun içinden çok hızlı bir şekilde pompalar, bunun sonucunda temizleme kalitesi düşer ve dolgu daha erken başarısız olur.

Resim Galerisi

fotoğraf itibaren

Filtreyi ve açık havuza servis vermek için gerekli ekipmanı yerleştirmek için yanına bir kutu takılmalıdır.

Duvarlar ve ekipmanın altındaki kutunun üst üste binmesi, bir keresteden veya kalın bir tahtadan yapılır. Yük beklenmiyorsa, daha ince kereste yapılır.

Örnekte gösterilen kutu havuz duvarı ile aynı hizada inşa edildiğinden, teknik sistem zemin cihazından önce monte edilir

Montajdan sonra, filtre boyunca su sirkülasyon sistemi düğümlerin çalışabilirliği ve sıkılığı için test edilir

Test sırasında, manometrenin ve sistem koruma cihazlarının kuru çalışma, aşırı ısınma, aşırı voltajdan etkilenmesi kontrol edilir

İçinde ekipman bulunan inşa edilmiş kutu üzerine, düz bir çatı işlevini yerine getiren bir üst üste binme monte edilir. Manometre konumunun üzerinde bir delik kesilir

Kutunun kapısına ya fabrikada yapılmış bir kapı ya da ev yapımı bir kutu monte edilmiştir. Satışta uygun bir boyut yoksa, kapı kanadı kendiniz yapılır

Boks kapısını, banyo dönemi için uygun bir ahşap kama ile değiştirilebilen bir asma kilit ile kapatmak daha iyidir.

1. Adım: Bir filtre kutusu oluşturun

Adım 2: Duvarlar ve döşeme

Adım 3: Havuz için birimlerin montajı ve bağlantısı

Adım 4: Kum Filtresi Bağlayın

Adım 5: Kontrol ve Koruma Cihazları

Adım 6: Tavanın kutu üzerine monte edilmesi

Adım 7: Kapıyı geçici bir kutuya menteşelayın

Adım 8: Ekipmanlı boks kapısını kilitleyin

Aşama # 8 - Sistemi havuza bağlayın

Filtre sisteminin çıkış bağlantılarına kelepçeler kullanarak, hortumları bağlarız - besleme ve tahliye. Havuzun duvarlarında hazır nozullar varsa, hortumlar bunlara bağlanır. Hortumları denize atabilirsiniz.

Havuzdan sıvı alımı ve temiz su deşarjı birbirinden mümkün olduğunca uzağa yerleştirilmelidir. Bu, iyi bir sirkülasyon sağlamak ve bir havuzda ölü bölgelerin oluşumunu önlemek için gereklidir.

Pompadan önce, nerede olursa olsun, kaba bir filtre takılmalıdır. Bu, ünitenin dahili hasar görmesini önleyecektir.

Kaba filtre

Pompanın önüne monte edilen kaba filtre, çalışma parçalarını arızalardan koruyacak ve yakında aşınacaktır

Yerçekimi dolu bir sistem için, namlunun üst yüzeyi havuz suyu aynasının altına yerleştirilmelidir. Aynı zamanda, yaklaşık olarak eşit akış sağlanmalıdır - yani, gelen sıvı miktarı emme miktarı ile orantılı olmalıdır.

Bunu yapmak için, hortumların havuzla birleştiği yerde, pompalamayı düzenlemeye yardımcı olmak için musluklar takılmalıdır.

Aşama # 9 - Filtreyi kumla doldurun ve başlayın

Kap, bir filtre elemanı ile doldurulur ve suyun yukarıdan akması için bir yer bırakır. Geri doldurduklarında, kum suyla dökülür, böylece yeterince sıkı bir şekilde sıkıştırılır. Pompalar sıvı olmadan açılamadığından, filtre hattına su girebilir.

Filtrenin test çalışmasını yapın ve tüm bağlantılarda sızıntı olup olmadığını kontrol edin. Tespit edildiğinde pompa kapatılır, su boşaltılır ve sistem kapatılır. Tüm tasarım kusurlarını ortadan kaldırdıktan sonra, filtre hattı devreye alınır.

İşletme ve bakım nüansları

İnşa etmek dileğiyle ülkede özel havuz önceden düşünün ve servis yapmanın yollarını sağlayın. Su, özellikle başlangıçta kirli (örneğin paslı) veya zorunlu bir kesinti sonrasında yeşile dönmüşse sürekli olarak filtrelenmelidir.

Su temizse, elektrikten tasarruf etmek için, günde iki kez saat veya bir kez saat boyunca açabilirsiniz. Bu süre zarfında, orta rezervuardaki tüm su hacmi metreküptür. m iki kez değişecektir.

Çalışma sırasında filtre elemanı, ünitenin daha fazla çalışmasına müdahale eden bir kirletici tabaka ile kaplıdır. Bu nedenle kum yıkanmalıdır.

Yıkamadan önce zımparalayın

Filtre elemanının yüzeyinde kirlenmiş bir film oluşur. Bu tabaka suyun geçişine müdahale eder ve sistemdeki basıncı arttırır.

Prosedür # 1 - Yıkama Dolgusu

Kirlilikten kaynaklanan kum temizleme sıklığı, havuzun kullanım yoğunluğuna, içeriğin kirlenme derecesine, bileşime ve kullanılan kimya miktarına bağlıdır. Dolguyu günde bir durulama önerisini kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, basınç tipi bir filtrasyon sistemi için, basınç göstergesi izlenmelidir.

bar'lık bir sistem basıncı normal kabul edilir. Gösterge 1,3 bara ulaştıysa, kumun yıkanması gerekir.

Temizleme işlemi için, basınç altındaki suyun alt filtre odasına - giriş cihazına akışını sağlamak gerekir. Bunu yapmak için, uygun kabloları önceden düzenleyin, böylece muslukları değiştirerek akış yönünü değiştirebilirsiniz.

Tahliye sistemindeki filtre yıkama şeması

Sistemi bağlama yöntemine bakılmaksızın, filtrenin yoğun bir kirletici tabakadan dolgu maddesinin periyodik olarak temizlenmesi funduszeue.info yapmak için, aşağıdan yukarıya temiz su akışını ve kirli suyun kanalizasyona veya ayrı bir tanka çıkışını sağlayın. Bu devrede havuza çıkış vanasının kapalı olduğunu lütfen unutmayın.

Kablolar monte edilmemişse, hortumları yeniden düzenleyebilirsiniz. Tahliye sistemi için, üst bağlantıdaki hortum çıkarılır ve alt tarafa (su girişine bağlı bağlantıya) takılır. Pompa emişteyse, hortumları pompadan aktarın.

Emme, emme cihazının bağlantısından ayrılır ve bir temiz su kaynağına bağlanır veya havuza indirilir. Basınç - su girişinin çıkışına bağlayın. Yıkama sıvısını kanalizasyona veya ayrı bir kaba boşaltmak için üst bağlantı parçasına bir hortum takılmıştır.

Pompa açılır ve basınç altındaki su biriken kir tabakasını gevşetir ve süzer. Boşaltılan yıkama sıvısı berraklaşana kadar kum yıkanmalıdır.

Prosedür # 2 - Bir filtrede kumun değiştirilmesi

Yavaş yavaş, filtre elemanı yağlı ve organik maddeler, cilt parçacıkları ve saçlarla yoğun bir şekilde tıkanır. Bu kum artık uygun su arıtma sağlayamıyor. Bu nedenle, tamamen değiştirilmelidir.

Dolgu aşağıdaki gibi değiştirilir:

• Su kaynağındaki musluğu kapatın.
    • Kalan suyu mümkün olduğu kadar pompalayın - pompa besleniyorsa, filtrede çok fazla sıvı kalır.
    • Pompaya giden gücü kapatın.
    • Tüm dolguyu boşaltın. Kirlenmiş kum sadece bakterilerle doludur, bu yüzden bunu dikkatli bir şekilde ve eldivenlerle yapmalısınız, mukoza zarlarına ve gözlerine ulaşmasını önleyin.
    • Filtre tankına biraz su dökün - yaklaşık 1/3. Sıvı, düşen kumun yapısal elemanlar üzerindeki mekanik etkisini yumuşatır.
    • Gerekli miktarda filtre elemanı dökün.
    • Su kaynağını açın.
    • Geri yıkama yapın. Arıtılmış su hortumu sadece havuzun kenarına atılırsa, bu adımı atlayabilir ve sistem başlatıldığında belirli bir miktarda sıvıyı yere boşaltabilirsiniz.
    • Filtreleme modunu etkinleştirin.

Kuvars kumu dolgusu olarak kullanıldığında, her üç yılda bir tamamen değiştirilmesi gerekecektir.

Yüklü ev yapımı kum filtresi

Maksimum verimliliği artırmak için, filtrasyon sistemi havuzun hemen yakınında kurulur. Aynı zamanda, bakım kolaylığı için, üniteye erişim ücretsiz olmalıdır

Konu hakkında sonuçlar ve faydalı video

Besleme pompalı filtreleme sistemi. Bir kum tankına sıvı enjekte ederek çalışır:

Yerçekimi filtre dolum sistemi. Bu bağlantı türü için iyi bir kablo bağlantısı örneği:

Ev yapımı bir filtre için hızlı bir cihaz çeşidi. Filtre sisteminin yerçekimi ile doldurulması. Bu seçenek havuz içeriğinin acil olarak temizlenmesi gerekiyorsa uygundur.

Kalıcı kullanım için, yıkama moduna geçmek için kablolar monte edilmelidir:

Filtrasyon sisteminin doğru tasarımı ve zamanında servis, tüm aile için en iyi yaz eğlencesini rahatça kullanmanızı sağlar - havuzda yüzme.

Hortumları acele etmeyin ve sadece kuma batırın - yapay bir göleti korumak minimum zaman alacak ve herhangi bir sorun yaratmayacağı için uygun bir kablolama düşünmek daha iyidir.

İlginç bir kum filtresi tasarımını paylaşmak mı yoksa bize bir cihazı havuz suyu tedarik sistemine bağlama deneyiminden bahsetmek ister misiniz? Lütfen aşağıdaki bloğa yorum yazınız. Burada soru sorabilirsiniz.

Makale yardımcı oldu mu?

Kovadan Dış Filtre Yapımı

Hobici Köşesi

Plaket ve ödüllü Yarışma'ya katılıp canlı veya akvaryumunuzu taçlandırabilir, geçmiş dereceleri ve katılımları görebilirsiniz.

Akvaryum kültürü bölümünde akvaryum hobisi ile ilgili dergilere, belgesellere, kitaplara ve web sitelerine ulaşabilirsiniz.

Sitemizdeki Makaleler ve Üye Bloglarını gezerek istediğiniz konu hakkınca bilgi edinebilir, funduszeue.info adresine sahip olan kendi bloğunuzu oluşturabilirsiniz.

Canlı Veritabanı'nda bilgi ve canlı edinebilmek için kimde hangi balıkların olduğunu görebilir, kendi canlılarınızı da veritabanına ekleyebilirsiniz..

Üye akvaryumları bölümünden üyelerin akvaryumlarına bakıp yorum bırakabilir, siz de kendi akvaryumlarınızı da görebilirsiniz.

Akvaryumcular bölümünden akvaryumcuların adres telefon ve harita koordinatlarına ulaşabilir, akvaryumcular hakkındaki yorumları okuyup yorum yapabilirsiniz.

Tatlı Su, Bitki, Deniz ve Sürüngenler bölümünden toplam binden fazla türün detaylı bilgilerine, fotoğraflarına ve beseyenlerin yorumlarına ulaşabilir, sizler de yorum bırakabilirsiniz.

Ürünler bölümünde akvaryum piyasasında olan ürünlerin özelliklerine bakıp yorum yapıp, yorumları okuyabilirsiniz.

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası