ocakta poğaça / One moment, please

Ocakta Poğaça

ocakta poğaça

ADIM 1

Minik bir tencere içine bir çay bardağı su, bir çay bardağı süt, yarım çay bardağı sıvı yağı ocakta ılık olacak şekilde ısıtalım. Sıcak olmamasına lütfen dikkat edelim. Sıcak olursa hamurumuz kabarmaz. Ilık karışımı karıştırma kabına dökelim. 2 yumurta akı, 2 yemek kaşığı dolusu yoğurt, 3 tatlı kaşığı şeker, 1 tatlı kaşığı tuz, 1 paket toz maya ekleyelim ve güzelce karıştıralım.

ADIM 2

Karışıma 8 çay bardağı un ekleyelim ve tahta kaşıkla karıştırıp elinizle biraz yoğuralım. Tam bu aşamada 75 gram yumuşak tereyağ ekleyip yoğurmaya devam edelim. Hamur sakız gibi bir kıvama ulaşana kadar yaklaşık 5 dakika yoğuralım ve yaklaşık 20 dakika mayalanmaya bırakalım.

ADIM 3

Hamur kabarınca, biraz karıştırıp ortaya doğru katlayarak havasını çıkaralım. Hamurun havasını çıkardıktan sonra elinizle parçalar koparalım ve yuvarlayarak mutfak tezgahına alalım. Yuvarladığımız bezeleri ellerinizle açarak ortasına peynir harcımızı yerleştirelim ve bohça gibi katlayalım. Ellerimiz arasında son kez yuvarladıktan sonra bir pişirme kağıdı serdiğimiz tepsinin üzerine yerleştirelim. Hamurları tepsi mayası için 30 dakika bekletelim. Hamurlar iki kat kabarınca hamurumuz mayalanmıştır.

ADIM 4

İki yumurta sarısına bir yemek kaşığı süt ekleyelim ve güzelce çırpalım. Poğaçaların üzerine sürelim. Daha sonra üzerine istersek susam, çörekotu ya da tane kimyon serpelim. Önceden ısınmış alt üst ayar derece fırında dakika pişirelim. Fırından çıkardıktan sonra çabuk soğuması için bir tel üzerine alabiliriz.

Afiyet olsun.

Tencerede Mayalanan Poğaça

Merhaba arkadaşlar, kahvaltıya veya bir 5 çayının yanına poğaça enfes gider değil mi? Peki ya bir de pratik oluşu, mayalarken çok beklemeyişi daha da enfes değil mi? hep poğaçayı zamanım çok geniş olduğunda tercih etmişimdir çünkü mayalanması gerekiyor. O yüzden zamanım kısıtlı olduğunda hep yapmaktan vazgeçmişimdir. Bir de tepsi mayası gerekiyor. Tepsi mayası hamur mayalansın derken gözümde büyüyor sanki

Ama bu tarif zamandan kazandırıyor. Hem zamandan kazandırıyor hemde yapılışı diğer poğaçalardan biraz farklı. Bu tarif tencerede mayalanıyor. Evet evet yanlış duymadınız, tencerede mayalanıyor. Tencere sıcak olduğu için mayalanmasını hızlandırıyor, sizde zamandan kazanıyorsunuz. Görüntüsüyle pastahane poğaçalarına taş çıkarır. Demedi demeyin. Ee o zaman geçelim mi tarife😌

Tencerede Mayalanan Poğaça tarifi için öncelikle tencereyi ocağa alalım, altını açıp kısık ateşe getirelim. 

Sonra sıvı malzemeleri ekleyip tel çırpıcı ile çırpalım. En son kuru malzemeleri ekleyip mayasını tuz şeker ve unu yavaş yavaş ekleyerek kıvamlı bir hamur yoğuralım. 

Unu çok ekleyip katı bir hamur yapmayalım, aksi taktirde hamur çok mayalanıp kabarmaz. O yüzden unu azar azar ilave etmekte fayda var. Tabii bu işlemi tencerenin içinde ocakta yapıyoruz. Baktınız tencere iyice ısındı, ocağın altını kapatıp tezgaha koyup orada yoğurma işlemine devam edebilirsiniz. 

Yoğurma işlemi bittikten sonra kapağını kapatıp 20 dk. dinlendirebilirsiniz. İsteyen 30 da yapabilir. Mayalandıktan sonra 2 3 dk. elimizle havasını çok söndürmeden yoğurup şekil verelim. 

Ben peynirli harç kullandım, içeriğini değiştirmek size kalmış. 

Sonra tepsiye dizelim, üzerine yumurta sarısı ve azıcık zeytinyağını karıştırıp sürüp üzerini çatalla şekil verip ° fırında üzeri kızarana kadar pişirelim. 

Ben fırından çıkardıktan sonra üstünü bir temiz bezle örttüm, daha yumuşacık oldular 😌

Tencerede Mayalanan Poğaçalarımızı sıcak servis edebilirsiniz

Deneyeceklere şimdiden afiyet olsun.

RESİMLİ ANLATIM :

Tencerede Mayalanan Poğaçain it

nest...

oksabron ne için kullanılır patates yardımı başvurusu adana yüzme ihtisas spor kulübü izmit doğantepe satılık arsa bir örümceğin kaç bacağı vardır