2020 ders ücreti ne kadar / Temmuz ayında öğretmenlerin ek ders ücreti ne kadar olacak?

2020 Ders Ücreti Ne Kadar

2020 ders ücreti ne kadar

Öğretmen Ek Ders Ücreti Ne Kadar?

Gerek Türkiye&#;de gerek dünyada eğitim sektörüne büyük önem verilmektedir. Devlet bünyesinde ve özel sektörde binlerce öğretmen görev yapmaktadır. Kamuda kadrolu ve sözleşmeli olarak binlerce öğretmen görev yapmaktadır. Bunların yanı sıra atanamayan, atama bekleyen işsiz binlerce öğretmen adayı da bulunur. Kamuda iş bulamayanlar da özel sektördeki eğitim kurumlarında çalışabilir. Kamuda çalışan öğretmenlerle ilgili maaş, ek ders, özlük hakları gibi pek çok konu merak konusu olur. Özellikle de personellerin kazançlarını etkileyen ek ders ücretleri oldukça önemlidir. Öğretmen maaşları belli oldu. Gözler öğretmen ek ders ücretleri miktarlarına çevrildi. Peki öğretmen ek ders ücreti nedir? Ne demek? Öğretmen ek ders ücreti ne kadar?

Öğretmen Nedir? Ne Demek? Kimdir?

Tercihiniyap Forum Tekrar Aktif Tıklayın

Bir dersi, bilim dalını, sanatı, konuyu, tekniği, bilgiyi, mesleği öğrencilere, başkalarına öğreten kişiye öğretmen denir. Halk arasında hoca, muallim, muallime olarak da bilinir. Türkiye Cumhuriyeti&#;nin kurucu lideri öğretmenlere büyük sorumluluk yüklemektedir. Öğretmenler bir toplumun idealleri, hedefleri doğrultusunda her yaş grubundan kitleleri özellikle de yeni nesilleri eğitmektedir. &#;Öğretmenler yeni nesil sizlerin eseri olacaktır.&#; sözü bu kapsamda oldukça önemli bir sözdür.

Ek Ders Nedir? Ne Demek?

Öğretmenlerin haftalık ders programı bulunur. Okula, öğrenci sayısına, hocanın branşına göre ders programı, ders yoğunluğu ve sayısı değişebilir. Öğretmenin ders programı dışında, verdiği dersler haricinde öğretmeni olmayan derslere girmesi, hafta sonu kurslara girmesi durumuna ek ders denir. Bu girilen derslerin saati, yoğunluğuna bağlı olarak öğretmenler maaşların yanı sıra ek ders ücreti alır. Bu ücret sayesinde öğretmen maaşları TL ile TL arasında artabilir. Ek ders ücretleri tıpkı maaşlar gibi her yıl Ocak ve Temmuz aylarında artmaktadır.

Öğretmenler Ek Ders Nasıl Alır?

Her derecedeki eğitim/öğretim kurumları, okullar, kurslarda, yaygın eğitim kurumlarında istihdam edilen öğretmen veya öğretim üyesi bulunmayan, kadro eksikliği yaşanan durumlarda öğretmenler ek ders görevi alabilir. Örneğin okulda 4 matematik öğretmenine ihtiyaç duyulduğunu varsayalım. Ancak okulda 2 matematik öğretmeni bulunuyor. Bu durumda o 2 öğretmen haftalık ders programlarındaki derslerin yanı sıra iki katı derse girerek tam ek ders alabilir. Böylece örneğin 3 bin TL maaş öğretmen TL ek dersle aylık 4 bin TL kazanabilir.

Ek Ders Ücreti Nasıl Hesaplanır?

Ek ders ücretlerinin miktarı öğretmenlerin eğitim durumlarına, ders görevini yaptıkları yere ve tarihe göre değişebilir. Ayrıca ek ders alan hocalara mevcut şartlara göre ek ders saati başına ek ders ödemeleri belirli bir çerçevede yapılır.

Gündüz öğretimi için gösterge rakamının aylık katsayısı ile çarpımı sonucu çıkan sonuca göre ücret ödenir. Yüksek lisans yapan öğretmenlere ödenen ek ders ücretleri %5 artırımlı, doktora yapmış öğretmenlere ise %15 artırımlı ödenir.

Örgün ve yaygın eğitim kurumlarında 15 tatil ve yaz tatillerinde, hafta sonu yani cumartesi ve pazar günleriyle saat &#;den sonraki dersler için gösterge rakamının aylık katsayısıyla çarpımı sonucunda çıkan miktara göre ücret ödenir. Yüksek lisans yapan öğretmenlere yine %5 artırımlı, doktora yapmış olanlara %15 fazla ödenir.

Ayrıca özel eğitime muhtaç öğrencilere ders verilen kurumlarda görevli öğretmenlere %25 fazla ek ders ücreti ödenir.

Özel eğitime muhtaç öğrencilere yönelik ders veren özel sınıf öğretmenlerine %25 fazla ödeme yapılır.

Cezaevlerinde görev yapan öğretmenlere ücret %25 fazla ödenir. Destekleme ve yetiştirme kurslarındaki hocalara % fazla ödeme yapılır.

Öğretmen Ek Ders Ücreti Ne Kadar?

Öğretmenlerin yılının ilk 6 ayında ders saati başına belirlenen gösterge rakamının &#;nin ilk yarısındaki aylı katsayısı çarpımı sonucunda ek ders ücreti hesaplanır. Bu ücretten gelir vergisi ve damga vergisi kesintisi yapılır. Bu doğrultuda net rakam ortaya çıkar. Burada en önemli konulardan biri de &#;un ikinci yarısında oluşan enflasyon farkıdır. Ayrıca personellerin aldığı ek ders ücretlerine de farklı oranlarda gelir vergisi kesintisi yapılır. Tercihiniyap ailesi olarak enflasyon farkının %0,71 olacağı üzerinden yaptığımız hesaplama doğrultusunda ek ders ücretleri yılında şu şekilde olacak;

Hafta içi gündüz vakti öğretmen örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ek ders başına net ücret 17,10 TL, özel sınıf ve cezaevi öğretmenleri 21,37 TL, destekleme ve yetiştirme kurslarında 34,20 TL olarak ödenir.

Hafta içi gündüz vakti yüksek lisans yapan öğretmen örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ek ders başına net ücret 17,95 TL, özel sınıf ve cezaevi öğretmenleri 22,44 TL, destekleme ve yetiştirme kurslarında 35,91 TL olarak ödenir.

Hafta içi gündüz vakti doktora yapan öğretmen örgün/yaygın eğitim kurumlarında 19,66 TL, özel sınıf ve cezaevi öğretmenleri 24,58 TL, destekleme ve yetiştirme kurslarında 39,33 TL ek ders başına net ücret ödenir.

Gece, hafta sonu ve tatillerde öğretmen örgün ve yaygın eğitim kurumlarında 18,32 TL, özel sınıf ve cezaevinde görevli öğretmenler 22 90 TL, destekleme ve yetiştirme kurslarında 36,64 TL ders başı net ücret ödenir.

Gece, hafta sonu ve tatillerde yüksek lisans yapan öğretmen örgün/yaygın eğitim kurumlarında 19,24 TL, özel sınıf ve cezaevinde görevli öğretmenler 24,05 TL, destekleme ve yetiştirme kurslarında 38,47 TL ders başı ücret ödemesi yapılır.

Gece, hafta sonu ve tatillerde doktora yapan öğretmen örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevliyse 21,07 TL, özel sınıf ve cezaevlerinde görevliyse 26,34 TL, destekleme ve yetiştirme kurslarında görevliyse 42,14 TL ders başı ücret ödemesi alır. Kamu Haber

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN seafoodplus.info

ogretmen ek ders ucreti ne kadar

Yazımızı Puanlamak İster misin?

Ek Ders Ücreti Ne Kadar? Ek Ders Ücreti Hesaplama

Öğretmenler maaşlarını 15 saat ders karşılığı alırlar. Ancak hafta içerisinde çalışma saatlerini 30'a tamamlarlar. Bu şekilde de 15 saatin üzerinde girmiş oldukları dersler için ek ders ücreti alırlar. 30 saat derse giren bir öğretmen eğer isterse 10 saat DKY kursunda ders verebilir. Çünkü öğretmenlerin haftada 40 saat ders verme hakları vardır. Peki ek ders ücreti hesaplama nasıl yapılır? ek ders ücreti ne kadardır? Sözleşmeli öğretmenlerin ek ders ücretleri ne kadardır? Ek ders ile alakalı tüm ayrıntılar bu yazıda

Ek Ders Ücreti Ne Kadar?

Ek dersler için her yıl belirli ücretler bulunur. yılında da ek ders ücretleri belirlenmiştir. Ek ders, öğretmenlerin haftada 15 saat üzerine çalıştıkları saatler için almış oldukları ücretlerdir. Buna ek olarak 10 saat daha DKY kursu derslerine girerek 10 saatlik daha ek ders ücreti alabilirler. ek ders ücretleri aşağıda belirtilmiştir:

• Gündüz, sınav görevi, ders dışı egzersiz, nöbet görevi (gündüz) : TL
  • Takviye Kursu Gündüz: TL
  • Takviye Kursu Gece: TL

Ek Ders Ücreti Nedir?

Ülkemizde kadrolu, sözleşmeli, ücretli öğretmen adı altında binlerce öğretmen bulunmaktadır. Bu öğretmenler belli başlı maaşlar alırlar. Ancak ek ders terimi öğretmenlerin kafasını karıştırabilmektedir. Kadrolu öğretmenlerin ek ders ile alakalı bir kafa arışıklığı yaşamalarına gerek yoktur. Kadrolu öğretmenler haftada 15 saat ders için maaş alırlar. Ancak çalışma saatlerine 30'a tamamlarlar ve böylece 30 saatlik maaş alırlar. Bu maaş içerisinde 15 saatlik olan kısmı ek ders ücretidir. Sözleşmeli öğretmenler için ek ders ücret durumu çok daha farklıdır. Sözleşmeli öğretmenlerin ek ders ücretleri de resmi olarak yayınlanmıştır.

Ek Ders Ücreti Nasıl Hesaplanır?

Ek ders ücreti, öğretmenlerin maaş karşılığı girmiş oldukları ders saatinin üzerine gelen her bir saat için hesaplanıp ödenmektedir. Ek ders, öğretmenler için ek gelir olarak da görülmektedir. Kadrolu öğretmenler ile sözleşmeli öğretmenlerin ek ders ücretlerinde değişiklikler gözlenebilmektedir ve bu durum gayet normaldir. Ek ders ücretlerini hesaplamak mümkündür. Ek ders ücretini hesaplayan pek çok web sitesi bulunduğu gibi kişi kendisi de ek ders ücretini hesaplayabilir. Ek ders ücreti şu şekilde hesaplanabilir:

• Öğretmenin girmiş olduğu toplam ders sayısından maaş karşılığı olan ders saati çıkarılır. Ve her 10 saat ders için 1 saat ek ders eklenir.
  • Örneğin haftada 26 derse giren bir öğretmenin ek ders hesaplaması:
    • = 11 saat ek ders
    • Dersi hazırlama ve programlama için 2 saat ek ders,
    • Sorumlu olunan sınıf var ise 2 saat ek ders
  • Ardından toplam ek ders saati ile bir saatlik ödenen ek ders ücreti çarpılır.

Sözleşmeli Öğretmen Ek Ders Ücreti

Sözleşmeli öğretmen olarak çalışan pek çok insan bulunmaktadır. Sözleşmeli öğretmenler maaşlarını saat başı aldıkları ödeme ile alırlar. Sözleşmeli öğretmenlerin de ek ders verme durumları vardır. Ek ders ile birlikte maaşlarını yükseltebilmektedirler. Sözleşmeli öğretmenler normalde maaş karşılığında verdikleri ders dışında vermiş oldukları dersler için ek ders ücreti alırlar. Ek ders ücretleri kadrolu öğretmenlerin ek ders ücretlerine oranla daha farklıdır. Ek ders ücretleri sözleşmeli öğretmenler için de kadrolu öğretmenler için de her yıl değişmektedir. Sözleşmeli öğretmenler girdikleri her bir saatlik ek ders için maaşlarına ek para almış olurlar. Sözleşmeli öğretmenler için saat başı ek ders ücretleri aşağıda belirtildiği gibidir:

• Gündüz Ek Ders: TL
  • Gece Ek Ders: TL
  • Özel Eğitim Ek Ders: TL
  • Takviye Kursu Ek Ders: TL

Temmuz ayında öğretmenlerin ek ders ücreti ne kadar olacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, memur maaşlarına yeni zam yapılacağını duyurdu. Yapılan düzenlemeye göre, Temmuz ayından itibaren en düşük memur maaşları 15 bin lira seviyesine yükseltilecek ve daha sonra bu rakama yüzde 50’ye yakın oranla enflasyon farkı ve refah payı eklenecek.

Ek ders ücreti de artacak

Özellikle öğretmenlerin merakla beklediği ek ders ücreti de Temmuz ayında zamlanacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarına göre, enflasyon farkı ve refah payı yaklaşık yüzde 50 oranında olacak. Bu hesaplamalar çerçevesinde öğretmenlerin Temmuz ayında alacakları ek ders ücretleri de artacak.

Kadın, Erkek Memurlar, Memur Adayları ve İşçiler Bu Sayfada >> TIKLA TAKİP ET

Buna bilgiler ışığında yüzde 50 zammı öngörüp ölçü alırsak;

Sözleşmeli öğretmenlerin ek ders ücreti Lira’dan Lira

Kadrolu öğretmenlerin ek ders ücreti ise Lira’dan Lira civarı olacak.

Ek ders ücreti hesaplama Ek ders ücreti net kaç TL? Branş öğretmenleri ek ders hesaplama yolu nedir?

Okullar&#;n 12 Ekim tarihi itibariyle yüz yüze e&#;itime aç&#;lmas&#; ve baz&#; ö&#;retmenlerin koronavirüsten dolay&#; (60 ya&#; ve üstü) okula e&#;itim için gelemeyecek olmalar&#; nedeniyle ö&#;retmen aç&#;&#;&#; ortaya ç&#;kt&#;. Ek derslerin bu dönem çok artaca&#;&#;n&#; dü&#;ünen ö&#;retmenler, bran&#; ö&#;retmenleri ek ders ücreti hesaplama yollar&#;n&#; ara&#;t&#;rmaya ba&#;lad&#;. Ek ders ücreti ne zaman ödenecek merak eden ö&#;retmenlere, her ay&#;n ilk haftas&#; ödendi&#;ini belirtelim.
Ö&#;retmenlerin ek ders ücreti hesaplan&#;rken, bran&#;lar&#;na ve girdikleri ders say&#;s&#;na bakarak hesaplama yap&#;l&#;yor. Ek ders ücreti kime verilir, ek ders ücreti ne kadar?

EK DERS K&#;ME ÖDEN&#;R?

Milli E&#;itim Bakanl&#;&#;&#; taraf&#;ndan verilen ek ders ücreti 15 saatlik haftal&#;k ders s&#;n&#;r&#;n&#; geçen ve ek derse giren tüm ö&#;retmenlere verilen ödemedir. Mesleki e&#;itim merkezleri de dahil örgün e&#;itim verilen kurumlarda ders y&#;l&#; boyunca e&#;itim ve ö&#;retimin fiilen yap&#;ld&#;&#;&#;, normal çal&#;&#;ma günleri için ilgili mevzuat&#; dahilinde ki&#;ilere nöbet görevi verilen ve bu görevi de fiilen yerine getiren ö&#;retmen ve müddür yard&#;mc&#;lar&#;na bir haftada 3 saati geçmemek kayd&#;yla ek ders ücreti verilece&#;i aç&#;klanm&#;&#;t&#;r. Peki ek ders ücreti kime ödenir?
Bulundu&#;u e&#;itim kurumunda sosyal kulüp görevi olan, s&#;n&#;f ö&#;retmenli&#;i yapan ve e&#;itim kurumunda birçok e&#;itim ve etkinliklerde görev alan e&#;itmen ve ö&#;retmenlere girdikleri ders için ek ders ücreti verilir. Bu ücretler, ki&#;inin çal&#;&#;t&#;&#;&#; kurum ve kurulu&#;larda farkl&#; tutarlara göre e&#;itmen ya da ö&#;retmene verilir

Ara tatilde ö&#;retmenlere ek ödeme verilecek mi Resmi Gazete'de yay&#;mland&#;

EK DERS ÜCRET&#; NE KADAR? HAFTALIK EK DERS KAÇ SAAT OLMALI OLMALI?

Ö&#;retmenlerin merak etti&#;i haftal&#;k ek ders saati en fazla kaç saat olmal&#; ve ek ders ücreti ne kadar sorusunu cevaplayal&#;m. MEB'e ba&#;l&#; kurumlarda görev yapanlar, meslek dersleri ve genel bilgi e&#;itmenleri ö&#;rencilere haftada 15 saat e&#;itim vermekle yükümlü olup bunun kar&#;&#;l&#;&#;&#;nda ayl&#;k maa&#; al&#;rlar. Bu bran&#; ö&#;retmenlerinin girdi&#;i 15 saatlik ders maa&#;lar&#;yla ayn&#;d&#;r. Haftada 15 saatlik e&#;itim süresini a&#;arak haftada 15 saate kadar, DYK kursunu da dahil edilirse e&#;er, haftada 25 saate kadar bran&#; ö&#;retmenleri ek olarak derslere girebilir.

Ö&#;retmenler ise haftada toplamda 40 saate kadar ders verebiliyor. E&#;er bir bran&#; ö&#;retmeni 30 saat ders veriyor ise 10 saat de ek olarak DYK kurs görevini alabilir. E&#;er bran&#; ö&#;retmeninin ders saati DYK d&#;&#;&#;nda 30 saati a&#;arsa, DYK ile birlikte 40 saati a&#;arsa bu saatler için ek ücret ödemesi yap&#;lmaz.

Gündüz, s&#;nav görevi, ders d&#;&#;&#; egzersiz, nöbet görevi (gündüz) net ek ders TL,

Takviye Kursu Gündüz TL,

Takviye Kursu Gece TL,

Yüksek lisans, doktora ve benzeri durumlarda ek dersler artt&#;r&#;ml&#; ödenir.

ek ders ücretleri ödemeleri

EK DERS HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Ek ders ücreti hesaplama nas&#;l yap&#;l&#;r? Ek ders ücreti hesaplama i&#;lemi yap&#;l&#;rken y&#;l&#;n&#;n ilk 6 ayl&#;k döneminde ders saati ba&#;&#;na belirtilen gösterge rakam&#;n&#;n, y&#;l&#;n ilk yar&#;s&#;ndaki ayl&#; katsay&#;s&#; ile çarp&#;lmas&#; ile hesaplan&#;r. Ek ders ücretinden iki farkl&#; kesinti yap&#;l&#;r.

Damga vergisi kesintisi,

Gelir vergisi kesintisi

Damga vergisi kesintisi ve gelir vergisi kesintisi elde edilen tutardan ç&#;kar&#;ld&#;ktan sonra y&#;l&#;na ait ek ders ücretinin net rakam&#; bulunur. Bu hesaplamaya y&#;l&#;n&#;n ikinci yar&#;s&#; yani Haziran'da aç&#;klanan enflasyon oran&#; da etki etmektedir. Bunun d&#;&#;&#;nda ö&#;retmenlerden ayr&#;ca verdikleri ek derse göre gelir vergisi ücreti de kesilmektedir. Bu kesintiler e&#;itimcinin çal&#;&#;t&#;&#;&#; kurumdaki baz&#; ko&#;ullara göre de&#;i&#;ir. Örnek olarak bir kurumda gündüz ya da gece e&#;itim veren ki&#;inin zaman&#; ek ders ücretini etkilerken, ayn&#; ki&#;inin çal&#;&#;t&#;&#;&#; kurumun derecesi de ek ders ücretini etkileyecektir.

ANASAYFAYA DÖNMEK &#;Ç&#;N TIKLAYINIZ

nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir