asya ülkeleri yüzölçümleri / Dünyanın en geniş ülkeleri | ENUYGUN

Asya Ülkeleri Yüzölçümleri

asya ülkeleri yüzölçümleri

Neden Asya'da Eğitim?

Yüzölçümü ve nüfusu bakımından dünyanın en büyük kıtası olan Asya; doğal güzellikleri, kültür turizmi, egzotik mimarisi, tarihi, kaliteli eğitim sistemi ve gelişen ekonomisi ile son yıllarda özellikle uluslararası öğrenciler için cazibe merkezi konumundadır. Çin’den Singapur’a, Malezya’dan Güney Kore’ye, Hindistan’dan Endonezya’ya kadar pek çok ülkede açılan devlet ve özel üniversiteleri ile dünya sıralamalarında en üstlerde yer alan Asya, yurtdışından gelen öğrencilere hem akademik hem de kariyer alanında farklı imkanlar sunar. Peki Asya’yı bu derece ilgi çekici kılan nedir? Gelin neden Asya’da eğitim almanız gerektiği sorusuna beraber yanıt bulalım!

Asya’da Gelişen Eğitim Sitemi

Yüksek kaliteli eğitim sektöründeki hızlı büyüme ve uluslararası öğrenci sayısındaki artış, son yıllarda Asya’da eğitim sistemi ile ilgili önemli gelişmelerin yaşanmasına sebep olmuştur. Her bir ülke kendi bünyesindeki eğitim kurumlarına verdikleri desteklerle, bir yandan kalitesini yükseltmeye çalışırken, diğer yandan da uluslararası öğrencilere sundukları imkanlarla ülkelerinin dünya çapında tanınır hale gelmesini sağlarlar. QSDünyanın En Güçlü Yükseköğretim Sistemleri sıralamasında Çin, Güney Kore ve Japonya gibi Asya ülkeleri ilk 10’da yer almıştır.

Batıdaki üniversitelere göre Asya ülkelerinde öğrenciler için eğitim ücretleri, yaşam maliyetleri ve konaklama giderleri oldukça düşüktür. Bunun yanında dünyanın birçok ülkesindeki okullarla olan ortak programları sayesinde Asya’da okurken bir yandan da Amerika, Kanada, İngiltere, Avustralya gibi ülkelerden diploma alabilir, eğer isterseniz master ve doktora programlarına başvurabilirsiniz.

Asya’daki eğitim kurumlarının çoğunda İngilizce eğitim seçeneğiniz olmasına karşın isterseniz Çince, Japonca, Malayca ve Arapça gibi dilleri de öğrenerek akademik eğitim sonrası bu ülkelerde kariyer yapma şansı da yakalarsınız. Zira çoğu ülke siz okurken part-time çalışma imkanı sunmasının yanında, okul bittikten sonrada en az 1 yıla kadar çalışma izni vermektedir.

Hangi Asya Ülkesini Tercih Etmeli?

Asya’da eğitim almaya karar verdiniz; ancak ülke ve üniversite seçiminde kararsız kaldınız! Çok normal, çünkü dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında ilk 50’de yerlerini alan Asya ülkeleri bu başarılarını arttırmak için özellikle uluslararası öğrencilere yönelik eğitim fırsatları sunuyorlar. Asya’nın Çin, Singapur, Japonya, Hindistan gibi en gelişmiş ülkeleri yüksek öğrenime olan erişimi arttırmak için girdikleri rekabette, özellikle öğrencileri bilim, sanayi, teknoloji, ekonomi gibi alanlarda geliştirip problem çözme, yeniliklere öncülük etme ve liderlik gibi vasıflarda kariyerlerini geliştirecek ideal eğitim ortamları hazırlarlar.

Hangi ülke sizin için uygun?

Singapur; Asya ülkeleri içerisinde en iyi iki üniversiteye sahiptir. Teknoloji, finans ve mühendislik alanlarında Singapur Ulusal Üniversitesi ve Nanyang Teknoloji Üniversitesi eğitim verdiği programlar açısından yüksek performansı ve geniş bir yelpazede sunduğu dersleri ile dikkat çeker. Ülkedeki çoğu üniversite hem lisans hem de lisansüstü eğitimlerinde uluslararası öğrencilere burs imkanları da sunarlar.

Singapur’daki üniversitelerin listesine buradan göz atabilirsiniz!

Hong Kong; Çin’den bağımsız olarak ayrı bir kültürel zenginliğe, tarihe ve yenilikçi eğitim anlayışına sahip ülke, son yıllarda özellikle ticaret ve iş dünyasının gözde merkezlerinden biri konumuna gelmiştir. Ülkedeki üniversiteleri tercih edecek öğrencilere, özellikle güçlü ekonomisi ve uluslararası ticaretteki rolü açısından işletme ve finans gibi bölümlere kayıt olmalarını tavsiye ederiz. The Hong Kong Polytechnic University, sizin için uygun bir başlangıç olabilir!

Güney Kore, özellikle uygun öğrenim ücretleri, konaklama seçenekleri, burs imkanları ve uluslararası öğrencilere yönelik yüksek eğitim sistemiyle dikkat çeker. Son yıllarda kaliteli, güvenli yaşam ve modern şehir hayatlarıyla adından söz ettiren ülkedeki eğitim kurumlarının çoğu İngilizce dil seçeneğine sahiptir.

Üniversitelerin listesine buradan göz atabilirsiniz!

Kültür, Doğa ve Şehir Hayatı

Her türlü iklimin görüldüğü Asya kıtasında hangi ülkeye giderseniz oraya özgü bir mevsim ve kültürle karşılaşırsınız. Kuzey bölgelerinde ’lere düşen sıcaklıklar, güneye geldiğinizde sizi Muson yağmurlarıyla karşılar. Asya ülkelerinden birinde eğitim almayı düşünen öğrencileri daha önce hiç görmedikleri hayvanlar, tatmadıkları birbirinden lezzetli meyveler ve yemekler, saygı ve sempatikliğin bir arada olduğu insanlar karşılar.

Asya’da eğitim hayatını ülkelere göre birbirinden farklı kültürler şekillendirir. Bu ülkelerde okumak, akademik kariyer yapmak ve belki de eğitim sonrası ülkedeki iş fırsatlarından yararlanmak isteyen öğrenciler, şehir yaşamı ve sosyal çevre edinme konusunda zorluk çekmezler. Zira Asya’daki uluslararası öğrenci potansiyeli oldukça yüksektir. Üniversitelerin size sağladığı zengin kampus seçeneklerinden faydalanabilir ya da kültürel gezilere, tiyatro, spor, dans ve felsefe gruplarına katılarak çevre edinebilirsiniz. 

Asya’da yemek kültürü yine ülkelere göre değişmekle beraber, deniz ürünlerinden baharatlara, çıtır çıtır kızartılmış böceklerden suşiye, pekin ördeğinden hindistan cevizi sütüyle pişirilmiş pilava kadar çok çeşitlidir. Yemeklere alışmakta zorluk çekenler için eğitim alacağınız üniversitelerin zengin yemek menülerinin de yeterli olacağını belirtmek gerekir.

Asya’da Eğitim Almak İçin 5 Geçerli Sebep

Henüz Asya’da eğitim almak için bir üniversiteye başvuruda bulunmamış olan öğrencilerin bu ülkelerden birini seçmelerine yardımcı olacak sebepler şöyledir;

1. Dünyanın en güzel ülkelerini tanıma, kültürlerini anlama, dillerini öğrenme imkanı bulursunuz.
  2. Alacağınız uluslararası geçerli diplomalar sayesinde istediğiniz herhangi bir ülkede akademik ve iş alanında kariyer fırsatlarını değerlendirme şansı elde edebilirsiniz.
  3. Uygun ücretlerde hem kaliteli eğitim, hem de konaklama seçenekleriyle Avrupa ve Amerika’daki üniversitelere göre daha az para harcarsınız.
  4. Katılacağınız sosyal çevre ve edineceğiniz uluslararası arkadaşlıklar sayesinde sosyal ağınızı güçlendirirsiniz.
  5. Ve tabii ki hayatınız boyunca unutamayacağınız bir deneyime sahip olursunuz.

Asya’da eğitim sistemi ile ilgili bilgilere sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kaynak Siteler:

kaynağı değiştir]

Ana madde: Asya ekonomisi

Asya ekonomisi, 49 farklı devlette yaşayan milyardan fazla insandan (dünya nüfusunun %60'ı) oluşur.[2] Asya dünyadaki en hızlı büyüyen ekonomik bölge ve SAGP'ye göre GSYİH bakımından en büyük kıtasal ekonomidir. Çin, Japonya ve Hindistan dünyanın en büyük on ekonomisi arasındadır.

Kişi başına düşen GSYİH göz önünde bulundurulursa çoğunlukla Doğu Asya'da Çin, Japonya ve Güney Kore ile Batı Asya'daki petrol zengini Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Kuveyt ve Umman gibi ülkeler öne çıkmaktadır. İsrail ve daha az bir ölçüde Türkiye'de bu metriğe göre yüksekte yer alır.

Doğu Asya ve Güneydoğu Asya ülkeleri genel olarak imalat, sanayi ve ticaret[3] ile büyümek için ileri teknoloji endüstrilere ve finans endüstrisine[4] odaklanırlar, Orta Doğu'daki ülkeler ise ekonomik büyüme için esas olarak ham petrole[5] bağımlıdırlar. Yıllar geçtikçe, hızlı ekonomik büyüme ve dünyanın diğer ülkeleriyle büyük ticaret fazlalığı nedeniyle Asya'da, 4 trilyon ABD doları üzerinde döviz rezervi, Dünyanın toplamının yarısından fazlası, birikmiş durumdadır.

Ülkeler listesi[değiştir kaynağı değiştir]

&#;&#;Mısır'ın Afrika toprakları

&#;&#;Mısır'ın Asya toprakları

&#;&#;Asya

&#;&#;Afrika

Süveyş kanalı ve Kızıldeniz ile sınırdır. Kanalın doğusunda kalan ve Mısır, Sina Yarımadası Asya'dadır.

Asya-Okyanusya sınırı[değiştir kaynağı değiştir]

Ana madde: Asya coğrafyası

Eski Dünya kara kütlesinin bir parçası olan Asya &#;km2yüzölçümü ile dünyanın en büyük kıtasıdır. Asya, kuzey-güney doğrultusunda &#;km genişliğindedir. Aynı zamanda metrelik ortalama yükseltisiyle de dünyanın en yüksek kıtasıdır. Asya bu yükseltisini; dünyanın en yüksek zirvelerini bünyesinde barındıran Himalaya Dağları'na borçludur.

Dünya üzerinde bulunan çeşitli en büyükler Asya'da toplanmıştır. Asya; kıtaların en genişi (44 &#;km2) ve ortalama yükseltisi en fazla olanı (1 m)'dır. Ayrıca dünyanın en yüksek tepesi Everest tepesi, m, en büyük gölü olan Hazar Denizi, en derin gölü Baykal Gölü, dünyanın deniz seviyesinden en alçak yeri olan Lut Gölü, göl yüzeyi m ve dünyanın en alçak havzası Turfan Havzası m Asya kıtasında bulunmaktadır.

Maden bakımından oldukça zengin olan Asya kıtasında dünyada nadir bulunan uranyumdan, en bol bulunan kömüre kadar bütün madenler çıkarılmaktadır. Arabistan Yarımadasında, Sibirya'da ve Tibet Yaylasındapetrol; Sibirya'da elmas, demir, petrol, kurşun; doğuda, altın, demir, mangan; Hindistan'da alüminyum, mika, mangan, demir; Pakistan ve Afganistan'da krom en önemli madenlerdendir.

Temel bölgeler[değiştir

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası