yoğurtlu poğaça tarifi mayalı / Yoğurtlu Poğaça - PelinChef

Yoğurtlu Poğaça Tarifi Mayalı

yoğurtlu poğaça tarifi mayalı

Yoğurtlu Poğaça

Yoğurtlu Poğaça için,

Yoğurt su sıvıyağ yumurta akı şeker ve maya yoğurma kabına alınıp karıştırılır.

Üzerine tuz ve un katılır kulak memesi yumuşaklığında ele yapışmayan bir hamur yoğrulur.

10 dk. kadar yoğurduktan sonra mayalanması için üzeri örtülür ılık bir yerde 5 saat kadar mayalandırılır.

Bu esnada maydanoz ince ince doğranır ve peynire katılır hamur mayalanınca istediğiniz şekli verip tepsiye dizin tepsi mayası için 1 saat kadar bekletin.

Sonra üzerine yumurta sarısı ve çörek otu sürüp ° fırında pişirelim.

Çıkınca üzerine temiz bir be örtüp 10 dk. kadar dinlendirelim.

Yoğurtlu Poğaça hazır.

Afiyet olsun.

📌📌📌 yoğurtlu poğaça yapımının püf noktası:

Pamuk gibi bir poğaça için hamuru çok yoğurmak ve tepsi mayası önemli.

Ben önceden mayalı hamur yaparken önce mayayı eritip sonra katardım. Poğaçam istediğim gibi olmazdı şimdi sıvıları katıp üzerine mayayı katıyorum beklemeden hemen unu ilave ediyorum ve poğaçam çok güzel oluyor!  

Belki sizinde işinize yarar diye paylaşmak istedim.

RESİMLİ ANLATIM :

Yoğurtlu Poğaçain it

Yoğurtlu Poğaça

yoğurtlu poğaça

Mayalı Yoğurtlu Poğaça Tarifi, Nasıl Yapılır

Herkese merhaba :) Tadını, yumuşaklığını çok seveceğiniz Yoğurtlu Poğaça Tarifi vermek istedim bugün. Bu haftayı poğaça haftası olarak ilan etmiş, değişik poğaça tarifleri vereceğimi söylemiştim biliyorsunuz. Yoğurtlu poğaçanın, adından da anlaşılacağı üzere hamurunda yoğurt kullanılıyor. Zaman zaman sizden  &#;yoğurt ile mayalı poğaça yapılır mı?&#; şeklinde sorular alıyorum. Yoğurtlu mayalı poğaça tarifi vererek hem bu sorunuzu cevaplamak hem de alternatif sunmak istedim.  Mayalayarak hazırladığımız poğaçalara yoğurt daha nemli bir doku veriyor ve daha geç bayatlıyor poğaçalarımız. Tereddüt etmeden deneyebilirsiniz.

Poğaçaların görünümünde bir değişiklik olsun ve size de fikir olsun diye pişirmeden önce maydanoz yapraklarını yapıştırdım öyle pişirdim. Oldukça şık oldular. Başka taze baharatları kullanmak da mümkün aynı şekilde.

Mayalı Poğaça Tariflerini seviyorsanız, puf puf kabarmış, yumuşacık poğaçalar için Pamuk Poğaça Tarifimi, daha yoğun lezzette, dışı kıtır, içi yumuşak poğaçalar için Kaymaklı Poğaça Tarifimi ziyaret edebilirsiniz.

Yoğurtlu Poğaça

Hazırlama Süresi25 dakikadakika

Pişirme Süresi25 dakikadakika

Toplam Süre50 dakikadakika

Porsiyon :6Kişilik

Tarifi Yazdır

Hamur:

• 2 adet yumurta (bir tanesinin sarısı üzerine)
  • 1 su bardağı yoğurt
  • 1 paket yaş maya ya da bir paket instant maya
  • 1 çorba kaşığı şeker
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 3,5 - 4 su bardağı un
  • gr tereyağı
  • ½ çay bardağı sıvıyağ

İçine:

• 1 kase ezilmiş beyaz peynir
  • dal doğranmış maydanoz
  • 3 su bardağı unu yoğurma kabına alın ve tuz ve şekerle kullanacaksanız kuru mayayla harmanlayın.

• Ortasını havuz gibi açıp ortasına 1 yumurta, yoğurt, yumurta akı, yumuşamış tereyağı, sıvıyağ ve kullanacaksanız yaş mayayı koyun. Elinizle ortadaki malzemeyi karıştırın. Kenarlardan unları yavaş yavaş alarak ele yapışmayan yumuşak bir hamur yoğurun. Un az geldiyse biraz daha un ilave edebilirsiniz. Hamurun üzerini nemli bir bezle ya da strech filmle kaplayarak ılık bir yerde mayalanmaya bırakın.

• Mayalanarak 2 katı büyüklüğüne ulaşan hamurdan yumurta büyüklüğünde parçalar kopararak elinizde yuvarlayın ve ortasına iç malzemeyi koyarak kenarlarını ortasında birleştirin ve ters çevirin.

• Üzerlerine yumurta sarısı sürün ve dilerseniz benim yaptığım gibi maydanoz parçası yapıştırın. Maydanozun üzerine de yumurta sarısı sürün.

• Önceden ısıtılmış derecedeki fırında altları üzerleri kızarana kadar pişirin.

S&#;zme Yoğurtlu Poğa&#;a

22 Ekim

Mis gibi kokusu ve lezzetiyle herkesin gönlünü fetheden bir poğaça tarifine kim hayır diyebilir ki? Süzme yoğurt ile kolayca hazırlanan poğaçaları, çiçek ve rulolar halinde sunabilirsiniz. Yapımında haşhaş tohumu kullanılan süzme yoğurtlu poğaça, çay sohbetlerinin en lezzetli eşlikçisi olacak. Listedeki malzemelere göz attıysanız, adım adım anlatımıyla süzme yoğurtlu poğaça nasıl yapılır birlikte görelim.

Alternatif olarak tereyağlı peynirli poğaça ve ev yapımı mayasız poğaça tarifini de deneyebilirsiniz.

Hazırlanma Süresi : 25 dakika

Pişirme Süresi : 30 dakika

Kaç Kişilik: 8 Kişilik

Bu Tarifi Ne Kadar Beğendiniz?

Bu Tarifi 1 Kişi Kaydetti

S&#;zme Yoğurtlu Poğa&#;a için

• 1 su bardağı süzme yoğurt
  • 1 su bardağı ılık su
  • 2 yumurta
  • gr tereyağı
  • 1 çay bardağı ayçiçek yağı
  • 1 tatlı kaşığı instant maya
  • 2 tatlı kaşığı toz şeker
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • su bardağı un
  • Haşhaş

Maya, şeker ve ılık suyu yoğurma kabına alın. Üzerini kapatarak 5 dakika bekletin. 1 yumurta ve diğer yumurtanın akını ilave edin. Un hariç diğer malzemeleri ilave ederek karıştırın. Unu yavaşça ekleyerek yumuşak kıvamlı bir hamur yoğurun. Hamurun üzerini nemli bir bezle örterek dinlendirin. Mayalanan hamurdan mandalina büyüklüğünde parçalar koparın. Her parçaya 15 santim uzunluğunda rulo şekli verin. Hamuru ikiye katlayıp uçlarını burun. Kendi etrafında çevirerek gül şekli verin. Yağlı kağıt serili fırın tepsisine yerleştirin. Üzerine yumurta sarısı sürün. Önceden derecede ısıtılmış fırında üzeri kızarıncaya kadar pişirin. Servis yapın.

Un helvası, herkesin severek tükettiği, lezzeti ve az malzemeli yapısıyla bilinen bir tatlıdır. Ancak bu lezzetli tatlıyı tam kıvamında yapmak gerçek bir marifet gerektirir. İşte bu yazımızda, aşçıların sırrı olan ve un helvasını mükemmel kılan yöntemleri sizlerle paylaşıyoruz.

Un Helvasının Malzemeleri

Başlamadan önce, un helvasının malzemelerini listeleyelim:

• 2, yemek kaşığı tereyağı
  • Yarım su bardağı sıvı yağ
  • Ceviz (Üzeri için)
  • 2 su bardağı un

Şerbeti için ise gereken malzemeler:

• 3 su bardağı şeker
  • 3 su bardağı su
Un helvası

Un Helvası Nasıl Yapılır: İlk Adımlar

Tereyağı ve sıvı yağı bir tencereye ekleyin. Tereyağı tamamen eriyene kadar karıştırmaya devam edin. Tereyağı eridikten sonra 2 su bardağı unu ekleyin. Ocağınızın ayarını kısık seviyeye getirin ve unu sürekli karıştırarak kavurun. Unun kıvamının tam olması, helvanın lezzetini belirleyen önemli bir faktördür.

Şerbetin Hazırlanması ve Helvanın Pişirilmesi

Bu arada şerbeti hazırlayın. Şeker ve suyu bir kaba ekleyin ve şeker tamamen eriyene kadar karıştırmaya devam edin. Un kavrulduktan sonra, şerbeti yavaş yavaş ekleyin ve karıştırma işlemine devam edin. Bu noktada, helvanın kaşıkla karıştırılması önemlidir. Helvanın kıvamını belirleyen en önemli faktörlerden biri de bu karıştırma işlemidir.

Son Dokunuşlar

Un helvasını karıştırmaya devam edin, helva kaşığa yapışmayana kadar karıştırmaya devam edin. Bu, helvanın kıvamının tam olduğunu gösteren bir işarettir. Un helvası piştikten sonra, küçük bezeler alın ve istediğiniz şekli verin. Son olarak, üzerine ceviz serpiştirin ve servis yapın.

İşte bu kadar! Aşçıların sırrı olan ve un helvasını mükemmel kılan bu yöntemleri uygulayarak, evinizde tam kıvamında un helvası yapabilirsiniz.

nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir