tyt polislik taban puanları 2022 / TYT | Önlisans Tercih Sihirbazı

Tyt Polislik Taban Puanları 2022

tyt polislik taban puanları 2022

PMYO Polislik taban puanları, kontenjanları ve başarı sıralaması YÖK ATLAS ile sorgula: YKS TYT puanı ile Polislik taban puanları, kontenjanları

PMYO TYT TABAN PUAN DURUMLARI

Her yıl yapılan alımlar üzerine ile Taban TYT puanı şartı aranacak son beş yıla göre TYT Taban puanları ve kontenjan bilgisine göre söylenebilir.

Polis alımı için kullanılan TYT puanları belli oldu. Adaylar YKS'den almış oldukları puanlar ile polis alımına başvuru yapabilecekler.

POLİSLİK BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

b) Lise ve dengi okul mezunu olmak,

c) Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı TYT puan türünden en az () ham taban puan ve üzeri puan alanlar, şehit ve vazife malulü olanların eş ve çocuklarından ise yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavı TYT puan türünden en az () ham taban puan ve üzeri puan almış olmak. (NOT: Emniyet Teşkilatında çalışan veya Emniyet Teşkilatından emekli olanların eş ve çocukları bu kapsamda yer almamaktadır.)

ç) 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, sınavın yapıldığı yılın ekim ayının ilk günü itibarıyla (1 Ekim ) 18 yaşını tamamlamış ve sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibarıyla (01 Ocak ) 26 yaşından gün almamış olmak, (01 Ocak – 01 Ekim tarihleri arasında doğmuş olmak),

d) Bayanlar için cm. erkekler için cm. den kısa boylu olmamak, beden kitle indeksi, 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak,

e) Sağlık durumu yönünden, Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirlenen koşulları taşımak,

f) Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adlî veya idarî soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idarî yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak.

g) 26/9/ tarihli ve sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile, adayın kendisinin ve evli ise eşinin;

1) Kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak,

2) Affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan dolayı mahkûm olmamak veya bu suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak.

ğ) Geçici kayıt tarihi itibarıyla herhangi bir siyasî partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmamak.

h) Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,

ı) Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmamış olmak,

i) Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak.

j) Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.

k) Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak.

PMYO polislik taban puanları ve başvuru tarihleri: PMYO başvuru şartları nelerdir?

Güncelleme Tarihi:

Oluşturulma Tarihi: Temmuz 23,

LinkedinFlipboardE-postaLinki KopyalaYazı Tipi

PMYO taban puanları belli oldu. Polis Akademisi Başkanlığı'nın internet sitesinden yapılan açıklamada 2 bin polis adayı öğrenci alınacağı bildirildi. Açıklama ile beraber polislik başvuru kılavuzu da erişime açıldı. Yükseköğretim Kurumları Sınavı TYT puan türünden en az () ham taban puan ve üzeri puan alanlar başvuru yapabilecekler. Peki, PMYO başvuru şartları nelerdir? İşte, ayrıntılar.

1/3PMYO polislik taban puanları ve başvuru tarihleri: PMYO başvuru şartları nelerdir
2/3PMYO BAŞVURUSU NE ZAMAN YAPILACAK
3/3PMYO BAŞVURU ŞARTLARI

Polis Olma Şartları Nelerdir? Nasıl Polis Olunur?

Polis olma şartları kanunda düzenlenmiştir. Polis Akademisi sınav ilanına çıkarken polis olma şartlarını tek tek yayınlamaktadır. Bu şartlar PMYO, POMEM ve PAEM için ayrı ayrıl belirlenmiştir. Ülkemizde de, ülkemizin polis ihtiyacını karşılamak, polis olmak isteyenleri belirli eğitimlerden geçirerek polislik mesleğine hazır hale getirmek adına merkezler kurulmuştur. Ülkemizde bulunan bu merkezler;

• Polis Meslek Eğitim Merkezleri (POMEM) (Polis yetiştirir ve 6 ay eğitim verilir.)
  • Polis Meslek Yüksekokulları (PMYO) (Polis yetiştirir ve 2 yıl eğitim verilir.)
  • Polis Amirleri Eğitim Merkezi (PAEM) (Komiser yetiştirir ve 11 ay eğitim verilir.)

olarak bilinmektedir. Adı anılan bu merkezler Polis Akademisi’ne bağlı olarak faaliyet yürütmektedirler. Ülkemizin ihtiyacı olan polislerin yetiştirilmesi, adayların mesleğe hazır hale getirilmeleri adına faaliyet gösteren Polis Meslek Eğitim Merkezleri ve Polis Meslek Yüksekokulları’nın belirlediği şartları sağlayarak giriş yapan kişiler bu kurumlardan mezun olarak polis olmaktadırlar. PMYO ve POMEM’e başvurabilmek için farklı şartlar öngörülmüş olup bu şartlara aşağıda değinilmiştir. İki kurum arasındaki farklılıklar sadece şartlar yönünden öngörülmemiş olup eğitim süresi gibi durumlarda da farklılık göstermektedir.

polis olma sartlari nelerdir

Polis Olma Şartları

Polis Akademisi’ne bağlı olarak faaliyet gösteren bu okullardan herhangi birine eğitim durumunuza bağlı olarak giriş yapabilir; aldığınız eğitimin ardından polislik unvanını elde edebilirsiniz. Tabii bu konuda polis olma şartları eğitim kurumunun kriterlerine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bu kriterleri taşıyan hem kadın hem de erkek adaylar yapılan sınavlar sonucunda asil ve yedek olarak ayrılır. Herhangi bir sebepten dolayı asil olarak sürece devam ettirmeyen kişilerin yerine yedeklerden alım yapılır. Polis adayları 3 ayrı sınavdan geçmektedir. Bu sınavlar şu şekildedir;

1. Yazılı Sınav
  2. Sözlü Sınav
  3. Fiziksel Sınav

Bu sınavlara girebilmek için aşağıdaki şartları taşıyor olmanız gereklidir. Polis olma şartları kısaca maddelemek gerekirse;

• Türk vatandaşı olmak.
  • Lise, lisans ve ön lisans mezunu olmak.
  • Eğer yurt dışında herhangi bir okuldan mezun iseniz denklik belgesi sahibi olmak.
  • KPSS baraj puanını geçmek. (Pomem için geçerlidir.)
  • Kadınlar için cm, erkekler için cm’den kısa boylu olmamak.
  • Sağlık durumu yönünden, Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirlenen koşulları taşımak.
  • Reşit olmak (18 yaş kanunu) 30 yaşını geçmemek.
  • Siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye olmamak.
  • Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak.
  • Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmış olmamak,
  • Polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak,
  • Kişin silah taşımak için engel bir durumunun olmaması.
  • Ceza almamış olmak.
  • Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.

Polis Olmak İçin Neler Olması Gerekiyor?

• Öncelikle YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı)&#;a girmeniz gerekir ve TYT puan türünden en az ,00 puan almanız gerekmektedir. (Taban puan yıldan yıla değişiklik gösterebilmektedir.)
  • TYT puan türünden en az ,00 puan (PMYO kılavuzuna göre taban puanı) aldıktan sonra PMYO&#;ya başvuru yapacaksınız.
  • PMYO başvurusu yaptıktan sonra sırasıyla sizi 3 aşama bekliyor; ön sağlık, fiziksel yeterlilik sınavı, sözlü mülakat.
  • Ön sağlık kontrolü komisyonu adaylar hakkında “Polis Meslek Yüksekokulu Öğrenci Adayı Olur” veya “Polis Meslek Yüksekokulu Öğrenci Adayı Olamaz” şeklinde karar verir.
  • Fiziksel yeterlilik sınavı; adayın bedeni kabiliyeti ve fiziki yapısı değerlendirilmek üzere uygulamalı olarak yapılır. Başarılı olmak için yüz tam puan üzerinden en az altmış puan almak zorunludur. Fiziksel yeterlilik sınavında başarılı olan adaylar mülakat sınavına tabi tutulurlar. Hakkında “Polis Meslek Yüksekokulu Öğrenci Adayı Olamaz” kararı verilen adaylar, bir sonraki sınav aşamasına geçemezler.
  • Mülakatta Adaylara, soruların yazılı olduğu bir kart çektirilir. Konu hakkında düşünmesi ve sunum yapması için süre verilir. Konu ile ilgili komisyonca adaya sorular sorulabilir. Değerlendirmede adayın; konu hakkında bilgi düzeyi, kendisinden istenileni kavrama, özgüveni, ifade etme yeteneği, beden dilini kullanma becerisi, olmak üzere beş ayrı kritere göreve her bir kriter 20 puan olmak üzere toplam puan üzerinden yapılır. Adayın mülakat sınavından başarılı olabilmesi için toplam 70 puan veya üzerinde alması gerekir.
  • Sıralama belirlenirken; TYT puanının %25, fiziki yeterlilik puanınızın %25 ve mülakat puanınızın %50’si alınarak yapılmaktadır.
  • Eğer bütün aşamaları geçerseniz sıralamanız doğrultusunda İntibak eğitimine kalmayı hak kazanıyorsunuz. İntibak eğitimini başarıyla tamamlayan adaylar 2 yıl sürecek polis öğrenciliği bekliyor. Sonrasında bir şubede göreve başlıyorsunuz. Bu şube genellikle çevik kuvvet, karakol ya da güven timleri olmaktadır.

Polis Meslek Eğitim Merkezleri (POMEM) Nedir?

Polis Meslek Eğitim Merkezleri yani POMEM devlete polis memuru yetiştirmek amacıyla kurulmuştur. Önlisans ya da lisans mezunu olup farklı bir alanda eğitim görmüş olan kişiler POMEM’e giriş yaparak polis memuru olabilirler. Önlisans ve lisans mezunu olmayan kişiler POMEM’e başvuru yapamazlar. POMEM’lere alınan öğrenciler yatılı olarak polislik eğitimi alırlar ve mezuniyetin ardından polis memuru olarak atanırlar. POMEM’de eğitim süresi en az 4 ay olup gerek görülen hallerde bu süre uzayabilmektedir. Polis olma şartları POMEM için farklıdır. Çünkü POMEM, KPSS puanı ile almaktadır.

Türkiye’de, adayları polislik mesleğine hazır hale getirmek ve bu adayların alacağı eğitimlerle polis olmasını sağlamak için kurulmuş 3 ayrı okul bulunmaktadır.  Polislik eğitimi farklı okullarda verilmektedir. Bu okullar lise, ön lisans, lisans ve yüksek lisans mezunlarını farklı farklı almaktadır. Buna bağlı olarak 6 ay ila 2 yıl arasında farklı süreler doğrultusunda polislik eğitimi verilmtekdir.

• Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürlüğü (POMEM) ile 6 ay eğitim,
  • Polis Meslek Yüksek Okulu (PMYO) ile 2 yıl eğitim,
  • Polis amirleri Eğitim Merkezi (PAEM) ile 11 aylık eğitim,

POMEM Başvuru Şartları Nelerdir?

a) Türk vatandaşı olmak,

b) Lisans, önlisans mezunu veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak,

c) KPSS’de Bakanlıkça belirlenecek taban puan veya üzerinde puan almış olmak,

ç) Şehit veya vazife malullerinin eş veya çocukları için; KPSS’de Bakanlıkça belirlenecek taban puanın en az % 80’ini almış olmak,

d) 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibariyle 30 yaşından gün almamış olmak

e) Kadınlar için cm, erkekler için cm’den kısa boylu olmamak, BMİ (beden kitle endeksi), 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak,

f) Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,

g) Sağlık durumu yönünden, Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirlenen koşulları taşımak,

ğ) 26/9/ tarihli ve sayılı Türk Ceza Kanununun maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile, adayın kendisinin ve evli ise eşinin;

1) Kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak,

2) Affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan dolayı mahkûm olmamak veya bu suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak,

h) Genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adlî veya idarî soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idarî yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak,

ı) Geçici kayıt tarihi itibarıyla herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmadığına dair yazılı beyan sunmak,

i) Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,

j) Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmış olmamak,

k) Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak,

l) Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.

polis okullari

Polis Meslek Yüksekokulları (PMYO) Nedir?

Polis Meslek Yüksekokulları iki yıllık eğitim-öğretim süreci sonunda öğrencilerini polis memuru olarak yetiştirmektedir. Polis Meslek Yüksekokulları Polis Akademesi’ne bağlı olarak faaliyet göstermektedir. POMEM’lerden farklı olarak PMYO’ya lise mezunu olan kişiler üniversite sınavından istenen puanı aldıkları takdirde başvuru yapabilmektedirler. Polis Meslek Yüksekokulu öğrencileri parasız, yatılı ve resmi üniformalıdır. Öğrencilerin iaşe, ibate ve sağlık giderleri Devlet tarafından karşılanır.

Polis olma şartları POMEM için üstte sayılan şekildedir. Kanun bu konuda açıktır.

PMYO Başvuru Şartları Nelerdir?

a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

b) Lise ve dengi okul mezunu olmak.

c) ÖSYM tarafından o yıl içinde yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavında; Bakanlık onayı ile belirlenen puan türü ya da türlerinden ham taban puan ve üzerinde puan almış olmak.

d) Şehit ve vazife malulü olanların eş ve çocukları için, ÖSYM tarafından o yıl içinde yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavında; Bakanlık onayı ile belirlenen puan türü ya da türlerinden ham taban puanın en az %80’ini almış olmak.

e) 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, sınavın yapıldığı yılın ekim ayının ilk günü itibarıyla 18 yaşını tamamlamış ve sınavın yapıldığı yılın 1 Ocak tarihi itibarıyla 26 yaşından gün almamış olmak,

f) Boy ölçüsü, beden kitle endeksi ile sağlık yönünden Sağlık Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak.

g) Genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adlî veya idarî soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idarî yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak.

26/9/ tarihli ve sayılı Türk Ceza Kanunu’nun maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile;

2) Affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan dolayı mahkûm olmamak veya bu suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak.

h) Geçici kayıt tarihi itibarıyla herhangi bir siyasî partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmamak.

ı) Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak.

i) Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmamış olmak.

j) Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak.

k) Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.

l) Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak.

Polis olma şartları PMYO için üstte sayılan şekildedir. Kanun bu konuda açıktır.

PMYO Giriş Puanı Kaçtır?

• ÖSYM tarafından o yıl içinde yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavında; TYT puan türünden , (iki yüz elli) ham taban puan ve üzerinde puan almış olmak.
  • Şehit ve vazife malulü olanların eş ve çocukları için, (a) bendinde belirlenen ham taban puanın en az % 80’i olan , (iki yüz) puan ve üzerinde puan almış olmak.

Not: Şehit veya vazife malulü eş veya çocukları: Emniyet Teşkilatı, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, TSK personeli şehit veya vazife malullerinin eş veya çocukları ile 12/4/ tarihli ve sayılı Terörle Mücadele Kanununun 21 inci maddesinin birinci fıkrasının (h) ve (j) bentleri kapsamında olanların eş veya çocuklarını ifade eder. Polis olma şartları şehit ve gazi yakınları için normal vatandaşa göre farklı düzenlenmiştir.

POMEM VE PMYO’ ya Giriş Sınavları

POMEM ve PMYO’ya başvuran adayların geçmesi gereken bazı aşamalar bulunmaktadır. Polis olma şartları arasında bu aşamalardan başarılı bir şekilde geçmekte vardır. Adaylar fiziki yeterlilik ve mülakat sınavlarına tabi tutulurlar. Her bir sınav için gerekli olan yeterlilikleri sağlamaları halinde adaylar girişe hak kazanırlar. Adaylar bu sınavlar girmeden önce ön sağlık kontrolünden geçmek zorundadırlar.

• Ön Sağlık Kontrolü: Adaylar, sınavlara girmeden önce ön sağlık kontrolünden geçirilir. Ön sağlık kontrolü, Sağlık Yönetmeliği hükümlerine göre yürütülür. Yapılan ön sağlık kontrolü sonucunda komisyon “Polis Meslek Eğitim Merkezi Öğrenci Adayı Olur” veya “Polis Meslek Eğitim Merkezi Öğrenci Adayı Olamaz” şeklinde karar verir. Polis Meslek Eğitim Merkezi Öğrenci Adayı Olamaz” kararı verilen adaylar hakkında gerekçe belirtilir. Hakkında “Polis Meslek Eğitim Merkezi Öğrenci Adayı Olamaz” kararı verilen adaylar, sınav aşamalarına geçemezler.
  • Fiziki Yeterlilik Sınavı: Ön sağlık kontrolü komisyonu tarafından hakkında “Polis Meslek Eğitim Merkezi Öğrenci Adayı Olur” kararı verilen kişiler fiziki yeterlilik sınavına girmeye hak kazanırlar. Fiziki yeterlilik sınavı ile; beden kabiliyeti ve fiziki yapısı uygulamalı olarak değerlendirilir. Kadın ve erkek adayların sınavları farklı kriterlere göre değerlendirilir. Bu kriterleri Başkanlık tarafından belirlenir. Fiziki Yeterlilik Sınavı’na giren adayların başarılı sayılabilmeleri için sınavdan yüz tam puan üzerinden en az 60 puan almalıdır.
  • Mülakat Sınavı: Fiziki yeterlilik sınavından yüz tam puan üzerinden en az 60 puan alan adaylar başarılı sayılarak mülakat sınavına girmeye hak kazanırlar. Adaylar kendilerine duyurulacak yer ve zamanda mülakat sınav komisyonu tarafından mülakat sınavına tabi tutulurlar.

Adayların psikolojik yeterliliği; duygusal dengesizlik, dışa dönüklük, uyumluluk, sorumluluk, açıklık ve adayın polislik mesleğine istekli olma kıstaslarına göre psikolog veya rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümü mezunu üye tarafından değerlendirilir. Mülakat komisyonu tarafından yapılan mülakat sınavında değerlendirme şu hususlar üzerinden yapılır.

• Konu hakkında bilgi düzeyi,
  • Kendisinden istenileni kavrama,
  • Özgüveni,
  • İfade etme yeteneği,
  • Beden dilini kullanma becerisi

Yukarıda belirtilen 5 kritere göre ve her bir kriter 20 puan olmak üzere toplam tam puan üzerinden değerlendirme yapılır. Adayların mülakat sınavında başarılı sayılabilmeleri için yüz tam puan üzerinden en 70 puan almaları gerekmektedir. Mülakat sınavı komisyonu; başarılı olan adaylar hakkında “Polis Meslek Eğitim Merkezi Öğrenci Adayı Olur”, başarısız adaylar hakkında “Polis Meslek Eğitim Merkezi Öğrenci Adayı Olamaz” kararı verir. Puanlama ve karar, değerlendirme karar formuna işlenir. Yapılan sınavlar neticesinde adayların başarılı sıralamaları oluşturulur. Adayların başarı sıralamasına esas okula giriş puanları; KPSS puanının %25’i, fiziki yeterlilik sınavı puanının %25’i ve mülakat sınavı puanının %50’sinin toplamıdır. Başarı sıralaması puanında eşitlik olması halinde sırasıyla; KPSS’den alınan puan, mülakat puanı, fiziki yeterlilik puanının yüksekliği esas alınır. Bunlarda da eşitlik olması halinde yaşı küçük olan aday tercih edilir.

Giriş Sınavı Sonrası Aşamalar

Ön sağlık kontrolünün ardından fiziki yeterlilik sınavı ve mülakat sınavına girmeye hak kazanan adayların girdikleri bu sınavlarda başarılı olmalarının ardından kesin başarı listesine göre planlanmış adayların geçici kayıtları yapılır. Geçici kayıtları yapılan adayların sağlık kurulu raporları incelenmek üzere Sosyal Hizmetler ve Sağlık Daire Başkanlığına gönderilir. İlgili daire başkanlığı inceleme sonucuna göre raporunda eksiklik görülen adayların eksikliklerini tamamlatır. Gerekirse öğrenciyi yeniden muayene edebilir veya ettirebilir. Sağlık Yönetmeliğine göre yüksekokul öğrencisi olup olamayacağına ilişkin karar verir ve bu kararı, gereği yapılmak üzere Başkanlığa bildirir. Sosyal Hizmetler ve Sağlık Daire Başkanlığınca “Polis Meslek Eğitim Merkezi Öğrenci Adayı Olamaz” veya &#;Yüksekokul Öğrencisi Olamaz&#; kararı verilen adayların ilişikleri, Başkanlık onayı ile kesilir ve eğitim merkezlerine gereği yapılmak üzere bildirilir.

Sosyal Hizmetler ve Sağlık Daire Başkanlığınca haklarında “Polis Meslek Eğitim Merkezi Öğrenci Adayı Olamaz” veya &#;Yüksekokul Öğrencisi Olamaz&#;  kararı verilen adaylar ilişiklerinin kesildiği tarihten itibaren bir yıl içerisinde, bir defaya mahsus olmak üzere devlet hastanelerinden, devlet eğitim araştırma hastanelerinden veya devlet üniversite hastanelerinden alacakları ilişik kesilmesine sebep olan hastalık branşlarından sağlık durumunun düzeldiğini belirtir sağlık kurulu raporu ile Başkanlığa başvurması halinde, başvuru incelenmek üzere Sosyal Hizmetler ve Sağlık Daire Başkanlığına gönderilir. Şartları sağladığı bildirilenler, Başkanlıkça tekrar Sağlık Yönetmeliğine göre sağlık kurulu raporu aldırılmak üzere hastaneye sevk edilir. Yeniden aldırılan sağlık kurulu raporunun Sosyal Hizmetler ve Sağlık Daire Başkanlığınca adayın o anki mevcut sağlık durumuna göre Sağlık Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde incelenmesi sonucunda hakkında “Polis Meslek Eğitim Merkezi Öğrenci Adayı Olur” kararı verilenlerin 8. maddedeki nitelikleri taşıyor olmaları halinde eğitim merkezlerine planlamaları yapılır. Bu kişilerden, Eğitim-Öğretim Yönetmeliğinde belirtilen devamsızlık süresini aşmamış olanlar eğitim-öğretime kaldığı yerden devam eder, eğitim-öğretimi tamamlayıp atanmaya hak kazanmış olanlar ise Personel Dairesi Başkanlığına bildirilir.

POMEM ve PMYO’ya geçici kaydı yapılan adaylar en az 2 hafta süre ile intibak eğitimine tabi tutulurlar. Bu süre içerisinde eğitim merkezlerinin müdürlükleri tarafından Sağlık Yönetmeliği hükümlerine göre sağlık kurulu raporları aldırılır. İntibak eğitiminin başlamasından itibaren adayların güvenlik soruşturmaları ve arşiv araştırmaları yapılır. İntibak süresi içerisinde kabul görüp görmeyeceğine dair sağlık kurulu raporları ve buna bağlı yapılacak olan tetkik ve tedaviler hariç diğer sağlık giderleri, iaşe ve ibateleri okul müdürlüklerince karşılanır.

Geçici kaydı yapılan adayların yönetmeliklerce “Adaylarda aranılacak nitelikler” başlığı altında düzenlenen esaslara göre okul müdürlüklerince güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması tamamlattırılır. Güvenlik soruşturması olumlu sonuçlanan ve “geçici kayıt”, “intibak eğitimi” şartlarını yerine getiren adayların kesin kayıtları yapılır. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumsuz sonuçlanan, Sağlık Yönetmeliğinde belirtilen nitelikleri taşımadıkları anlaşılan, istifa eden, ya da vefat eden adayların dosyaları müdürlüklerin onayları ile işlemden kaldırılmak üzere Başkanlığa gönderilir.

Adaylardan, eğitim-öğretim yılının başlangıcına kadar, noterden tasdikli yüklenme senedi getirilmesi istenir, yüklenme senedinin getirilmemesi hâlinde adayın dosyası işlemden kaldırılmak üzere Başkanlığa gönderilir. Yüklenme senedi miktarı, her eğitim-öğretim yılı için Başkanlık tarafından belirlenir.

Polislik Sınav Başvuru Ücreti

Polis Amirleri Eğitim Merkezi (PAEM) Başvuru Ücreti
PAEM İlk Derece Amirlik Eğitimi Sınavları Başvuru Ücreti
Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM) Sınav Başvuru Ücreti
Polis Meslek Yüksek Okulu (PMYO) Sınav Başvuru Ücreti
Sınav İtiraz Ücreti
Çarşı Mahalle Bekçiliği Giriş Sınavı Başvuru Ücreti

Polislik Başvuru Evrakları

POMEM ve PMYO giriş sınavına başvurular, her yıl Polis Akademisi Başkanlığı tarafından tespit ve ilan edilen tarihler arasında Polis Meslek Yüksek Okul Müdürlüklerine şahsen yapılır. Eksik belge, posta yolu ile veya başvuru zamanı geçtikten sonra yapılan başvurular kabul edilmez.

• T.C. kimlik beyanı
  • Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması formu
  • Lisans diplomasının veya geçici bitirme belgesinin aslı ve fotokopisi
  • Erkek adaylardan askerlik durum beyanı
  • Evli ise evli olduğuna dair beyan
  • Sınav başvuru dilekçesi (monash.pw)
  • KPSS Sonuç Belgesinin aslı ve fotokopisi
  • Sağlık bilgi formu (monash.pw sayfasından indirebilirsiniz)
  • Mezuniyet belgesi
  • Sınav giriş belgeniz de fotoğrafınız yoksa biyometrik fotoğraf göndermelisiniz.

Polislik İçin TYT Puanı Kaç?

Polislik eğitimi veren 3 farklı okul vardır. Bunlar;

• POMEM – Polis Mesleki Eğitim Merkezi
  • PAEM – Polis Amirleri Eğitim Merkezi
  • PMYO – Polis Meslek Yüksek Okulu

Liseden sonra polis olmak isteyen PMYO başvurur. PMYO TYT puan türünden en az ,00 puan almanız gerekmektedir.(Taban puan yıldan yıla değişiklik gösterebilmektedir.) Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı TYT puan türünden en az () ham taban puan ve üzeri puan alanlar, şehit ve vazife malulü olanların eş ve çocuklarından ise yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavı TYT puan türünden en az () ham taban puan ve üzeri puan almış olmak. (NOT: Emniyet Teşkilatında çalışan veya Emniyet Teşkilatından emekli olanların eş ve çocukları bu kapsamda yer almamaktadır.)

nest...

oksabron ne için kullanılır patates yardımı başvurusu adana yüzme ihtisas spor kulübü izmit doğantepe satılık arsa bir örümceğin kaç bacağı vardır