afyon metin helva / METIN HELVA BOZTOPRAK GIDA SAN

Afyon Metin Helva

afyon metin helva

Değişen tüketim değerleri arasında yerini ilk günkü gücüyle koruyan helva, varlığını bundan sonra da devam ettirmeye kararlı. Geleneksel damak tadı içinde özünü kaybetmeden modernliği yakalayan helvayı ayakta tutan bir isim de Metin Helva...Market Dergisi olarak biz de Metin Helvanın dünü ve bugününü Hakkı Boztoprak ile konuştuk

Metin Helva`nın Sahibi Hakkı Boztoprak

Metin Helvanın kuruluş hikayesi nedir? 1972 senesinde babamın(Metin Boztoprak) Afyonkarahisara göç ve küçük bir imalathaneyle başlayan bir hikayesi var firmamızın. O küçük imalathane daha sonra büyüyor ve Metin Helva bugününe geliyor. Klasik bir Türk firması; üretime 70-80 metrekarelik bir alanda başlanıyor. 9 yıl gibi bir sürenin ardından 1991 senesinde de limitet şirket oluyor. Bu süreçten yaklaşık 10 yıl gibi bir süreden sonra da anonim şirket haline geliyor. Bugün bulunduğumuz konum itibariyle de 10 bin metrekare açık, 7 bin metrekare de kapalı alan üzerinde faaliyet göstermekteyiz. Firmamız için tamamen aile şirketi demek doğru olacaktır. Tüketim kültürü ve damak tadı değişimine bakarak, helva gibi geleneksel bir tadın şu anki durumunu ve tüketim derecesini değerlendirir misiniz? Geleneksel lezzetlerin tüketim alışkanlıklarındaki değişime paralel olarak olumsuz etkilendiğini düşünmüyorum. Bu tür gıdaların şu an içinde bulunduğu dezavantaj değişen tüketim alışkanlıkları değil, şu an gündemde olan ya da ulusal marka diye tabir edebileceğimiz firmaların bu ürünlerin reklam boyutuna gereken ilgiyi göstermemesidir. Bunun en güzel örneği eskiden sadece yaz mevsiminin ürünü olan dondurmanın, artık her mevsim tüketilmesidir. Bunu sağlayan etken ise yapılan reklam çalışmalarıdır. Yani reklamlarla tüketiciyi ikna etmek ve böylesine güçlü bir tüketim alışkanlığının tam tersi bir yönde değişmektir.. Bizim de bu doğrultuda hedeflerimiz var. Helvayı tekrar eskiden olduğu gibi gündemde olan bir ürün haline getireceğiz. Ama bizim bu konuda helva konusunda karşımızda olan en büyük sorun ürünümüzün kalorisi. Bunun için de bir farklılık yapmayı düşündük ve light ürün , diyabetik ürün üretim çalışmalarına başladık. Ürün portföyünüzü öğrenebilir miyiz? Metin Helvanın ürün portföyünde; tahin helvası; yaz helvası, reçel grubu (12 çeşit), fındık kreması, bal, pişmaniye,lokum yer alıyor. Hedef kitleniz hangi segmentten oluşuyor? Helvanın kalorisi yüksek bir gıda olması hedef kitlenize bir sınır getiriyor mu? Az önce bahsettiğiniz gibi, kilo sorunu olan kesimle ilgili olarak da bir çalışmanız var. Hedef kitlemiz Helvada yapacagımız düşük kalorili ve diyabetik ürünlerle Recelde oldugu gibi bütün kitleye hitap edebilmek.. Tüketicilerin gıda konusundaki hassasiyetine karşılık Metin Helva hedef kitlesine hangi güvenceleri sunuyor? Mevcut kalite ve güvence sistemlerinin hepsini almış bulunuyoruz. Üretim İzin belgesi,HACCP, ISO,TSE gibi alınabilecek tüm güvenlik belgelerine sahibiz. Bununla birlikte söylemek istediğim önemli nokta ise hem üretici hem de bir tüketici olarak bilinen, güvenilen markaya yönelmeli, ucuz diye açık ürünler talep edilmemelidir. Mevsim değişikliği sizin üretiminizi ne yönde etkiliyor? Bizim mevsimsel durumla ilgili sıkıntımız yok. Zaten üretimimizin yüzde 50si yurt dışına ihraç edildiği için dönemsel değişiklikler bizi olumsuz yönde etkilemiyor. Bugün var olan gücümüz, hijyenimiz, kalitemiz ve bütün standardımız bu yapmış olduğumuz ihracatla orantılı. İstanbul ve Trakyada satışlarımız son derece iyi olduğu için bölgesel olarak satış yaptığımız için yaza doğru buradaki satışlar düşse de Karadeniz Bölgesinde mevsime bağlı işçilikte enerji verici gıdalar tercih edildiği için tüketim yaz döneminde belli bir hızla artıyor. Doğu ve İç Anadolu Bölgesi için de geçerli bu durum. Helvanın en çok tüketilen mevsimi nisan ve mayıs yani tam tarla ve bahçelerde çalışma zamanıdır. İhracatınız hangi noktalarda gerçekleşiyor? Biz ihracatımızı Avrupaya yapıyoruz. Almanya, Belçika, Norveç, Fransa, Danimarka, Kosova, Sırbistan Karadağ, Hollanda ve bu noktaların dışında 2004 yılında ihracata başladığımız Cezayir var. İhracatta da bu yılı 5.2 milyon dolar gibi iyi bir rakamla kapattık. Sektörü genel olarak değerlendirmenizi istesek? Sektöre genel olarak baktığımızda Türkiyede gıda sektöründe helva, tahin, pekmez özelinde üretim yapan çok sayıda marka var. Bu isim yapmış ulusaldan çok yerel ve bölgesel firmalar ağırlıkta. Biz de bu anlamda yöresel bir firmayız. Zaten bu anlamda Türkiyede ulusal anlamda isim yapmış tek bir marka var. Onun dışında kalan isimler yöresel anlamda markalaşmış firmalardır. Bu firmalar da farklı bölgelerde isim yapmış olmakla birlikte kendi bölgesinde kemikleşmiş durumdalar. Biz de bu anlamda farklılaşmak için yeni çalışmalar içerisindeyiz. Sektörümüzde var olan bir sorun da merdiven altı üreticiler ve haksız rekabet. Bu, sektörü oldukça zorlayan ve ortadan kaldırılması gereken bir sorun.

Boztoprak Gıda San. Tic., A.Ş.

Geleneksel Türk sofralarının eskimeyen tatları, Metin Helva ve Reçelleri'nde dört kuşaklık bir deneyimin ışığında özenle üretilmektedir. 1970 yılında Yönetim Kurlu Başkanımız Sayın Metin BOZTOPRAK tarafından kurulan Metin Helva ve Reçelleri bugün itibariyle 110 çeşit ürünüyle tüketiciye ulaşmanın gururunu taşımaktadır. Boztoprak A.Ş. tarafından 1970 yılından bu yana ''METİN'' markasıyla tüketiciye sunulan helva ve reçel çeşitlerinin üretimi, kuruluşun Afyon'da bulunan 15.000 m² açık, 7.200 m² kapalı alana sahip tesislerinde gerçekleştirilmektedir. Yılda 6.500 ton helva, 4.000 ton tahin, 6.000 ton reçel, 2000 ton pekmez üretimiyle toplam 18.500 ton üretim kapasitesi ve 150 çalışan personele sahip bir kuruluştur. Üretilen ürünlerin büyük bir bölümü dünyanın çeşitli ülkelerine ihraç edilmektedir. Türkiye Helva ve lokum ihraç listesinin başında yer alan Almanya, Belçika, ABD, Fransa, İngiltere, Danimarka, Norveç, Libya, Cezayir gibi ülkelere sunduğumuz geleneksel lezzetlerimizi, gıda sektörünün temeli haline gelen HACCP ve ISO–9002 sertifikamızın yanında TSE uygunluk belgemizin ışığı altında üretmekteyiz. Ayrıca ürünlerimiz, “Tüm Tüketiciler Derneği”nin tavsiye ettiği ve desteklediği ürünler arasında yer almaktadır. BOZTOPRAK GIDA, üretimini kalite ve hijyenden ödün vermeyen bir anlayışla gerçekleştirmektedir. Ayrıca firma güvenirliği, ürün güvenirliği, ürünün devamlılığı, ihtiyaca uygunluk, ürün ile verilen hizmetin en iyi şekilde sağlanması temel kriterleri oluşturmaktadır. Bunun bilinci içerisinde üretimini sürdürmekte olan BOZTOPRAK GIDA ürünleri, bu pazarda aranır duruma gelmiştir. Kuruluşumuz teknolojik gelişmeleri yakından takip etmekte ve imalatında son teknolojide üretilen makineleri kullanmaktadır. Müşteri isteklerini en iyi şekilde karşılayabilmek için, düzenli olarak yaptığı piyasa araştırmaları ile üretimine yön vermektedir. BOZTOPRAK GIDA SAN. VE TİC. A.Ş. sektörde en iyi olma hedefi ile yoluna devam etmektedir.

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası