lale taşkın doğum ve kadın sağlığı hemşireliği kitabı pdf indir / pdf Doğum ve Kadın Sağlığı Hemşireliği okumak

Lale Taşkın Doğum Ve Kadın Sağlığı Hemşireliği Kitabı Pdf Indir

lale taşkın doğum ve kadın sağlığı hemşireliği kitabı pdf indir

pdf Doğum ve Kadın Sağlığı Hemşireliği okumak

okumak Doğum ve Kadın Sağlığı Hemşireliği
Doğum ve Kadın Sağlığı Hemşireliği

Ebeveynler ve Çocuklar

Doğum ve Kadın Sağlığı Hemşireliği PDF kitapları için en uygun okuma programlarından biri, Adobe Photoshop'ta oluşturulmuş PDF slayt gösterilerini ve kartpostalları görüntülemenizi sağlayan Image Viewer eklentisi olan iki yeni yerleşik eklenti ile birlikte gelen Acrobat 6'dır. Adobe Photoshop Album, Photoshop Elements veya Acrobat 6'da oluşturulmuş bir PDF belgesine gönderilen JPEG görüntülerini orijinal JPEG dosyalarını kullanarak ayıklamanıza olanak tanıyan Albüm ve Resim Görevleri eklentisi. JPEG görüntüleri dışa aktarabilir ve Photoshop gibi bir grafik düzenleme programında düzenlemek için sabit sürücünüze kaydedebilir, bunları standart fotoğraf boyutları ve düzenleri kullanarak yazdırabilir veya İnternet üzerinden dijital görüntülerle profesyonel baskılar yapacak bir çevrimiçi hizmet bürosuna gönderebilirsiniz. fotoğraflarınızı size postalar, benzer bir şekilde bir kitabı Doğum ve Kadın Sağlığı Hemşireliği postalayabilirsiniz. Doğum ve Kadın Sağlığı Hemşireliği 'ın okunmasını kolaylaştırmak için PDF tam ekran moduna uygulanan bir dizi gezinme ve görünüm seçeneği belirtebilirsiniz. Tercihler iletişim kutusunu açmak için Düzenle> Tercihler'i seçin ve Tam Ekran ayarlarını görüntülemek için soldaki listeden Tam Ekran'ı tıklayın, Doğum ve Kadın Sağlığı Hemşireliği kitabını rahatça okumak için uygun seçenekleri seçin. Son olarak, PDF formatıyla ilgili bilginizi genişletmek için en iyi on çevrimiçi kaynağın bir listesini ve kendi başınıza yapmaya hazır olmadığınız PDF dönüştürme hizmetlerini internette kolayca arayabileceğinizi belirtmek isterim, Lale Taşkın yazardan Doğum ve Kadın Sağlığı Hemşireliği kitabını okumaya zorlar. Tahmin edebileceğiniz gibi, bu en iyi çevrimiçi kaynakların çoğu Adobe Systems tarafından barındırılan ve sürdürülen web siteleridir; bu, PDF'yi daha derine inmenize ve Doğum ve Kadın Sağlığı Hemşireliği kitabını sorunsuzca okumanıza olanak tanır.

Biçimi seçin

epubhtmlfb2

Nobel Akademik Yayıncılık; 1. baskıLevel Up DesignsİtalyancaKOMİSYONİngilizceIndependently publishedKarlon DouglasİspanyolcaDorlion Yayınları; 1. baskıDoğan Egmont Yayıncılık; 1. baskıİş Bankası Kültür Yayınları; 1. baskıAlfa Yayınları; Facsimile. baskıKollektifTürkçeKolektifAlmancaStefan ZweigFransızca
okumak okumak internet üzerinden
YazarLale Taşkın
Isbn 10
Isbn 13
Sayfa sayısı sayfa
YayımcıAkademisyen Kitabevi; 1. baskı
DilTürkçe
Boyutlar ve boyutlar27,5 x 3,5 x 19,5 cm
Tarafından yayınlandı Doğum ve Kadın Sağlığı Hemşireliği1 Ocak

Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulundan yılında mezun olan Dr. Taşkın, mezuniyetinden bu yana aynt kurumda öğretim görevlisi ve öğretim üyesi olarak görev yapmış, yılında hemşirelikte doktora eğitimini tamamlamış, yılında Doğum Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği alanında doçent unvanı almış ve yılında profesörlüğe atanmıştır H.Ü Hemşirelik Fakültesinde yılına kadar öğretim üyesi ve Doğum-Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı Başkanı olarak görevini sürdürmüş olan Dr. Taşkın halen Başkent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri Bölümünde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Dr. Taşkm'ın Kadın Sağlığı Hemşireliği Derneği Ankara Şubesi kurucu başkanlığı ve yönetim kurulu üyeliği, Onkoloji Hemşireliği Derneği kurucu üyeliği, dernek başkanlığı ve yönetim kurulu üyeliği, Hemşirelikte Araştırma Geliştirme Demeği kurucu üyeliği ve yönetim kurulu üyeliğinin yanı sıra bir dönem Hemşirelikte Araştırma Geliştirme Dergisinin editörlüğünü de yapmıştır. Yazar ayrıca TC. Başbakanlık Kadının Statüsü Danışma Kurulu Üyeliği () ve H.Ü Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi yönetim kurulu üyesi ve müdür yardımcılığı () görevlerini de yürütmüştür. Dr. Taşkm'ın ulusal ve uluslararası dergilerde yayımlanmış bilimsel mesleki makaleleri mevcuttur. Son beş yılda uluslararası indeksli dergilerde dokuz adet bilimsel makale yayımlamıştır. Dr. Taşkm'ın ulusal ve uluslararası dergilerde yayımlanmış çeşitli bilimsel makaleleri mevcuttur. Dr. Taşkm'ın yazarlığını yaptığı Doğum ve Kadın Sağlığı Hemşireliği kitabının yanında, çeviri editörlüğünü yaptığı "Yüksek Riskli Gebelik ve Doğum" (Palme Yayıncılık), editörleri arasında yer aldığı "Ebe ve Hemşireler için Uygulama Rehberi (Palme Yayıncılık) ve "Anne Yenidoğan Hemşireliği" (Palme Yayıncılık) isimli kitap çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği El Kitabında (Vehbi Koç Yayınları) Jinekolojide Tanı ve Tedavi Yöntemleri ve Üreme Sistemi Enfeksiyonları bölümlerinin ve Aile Yaşantısı Eğitimi (H.Ü Ev Ekonomisi Bölümü) kitabında Anne Sağlığı bölümlerinin yazarlıklarını yapmıştır.

En son kitaplar

The Ethical Seduction of the Analytic Situation: The Feminine-Maternal Origins of Responsibility for the Other (The International Psychoanalytical (IPA: Psychoanalytic Ideas and Applications)

Kişisel Gelişim

okumak internet üzerinden
    The Routledge Handbook of Philosophy of Humility (Routledge Handbooks in Philosophy)

Kişisel Gelişim

Deux réécritures contemporaines de contes traditionnels: Peau d'âne de Christine Angot et Le Vaillant petit tailleur d'Éric Chevillard (funduszeue.info)

Kişisel Gelişim

Cleaning Up Your Mental Mess: 5 Simple, Scientifically Proven Steps to Reduce Anxiety, Stress, and Toxic Thinking

İlişkiler

Prinzipien der Gestaltung von Managementanreizsystemen (neue betriebswirtschaftliche forschung (nbf)) (German Edition) (neue betriebswirtschaftliche forschung (nbf) (), Band )

Kişisel Gelişim

NÚMEROS PARA EL ÉXITO EMPRESARIAL Y NEGOCIOS EXITOSOS GRIGORI GRABOVOI: SERIES NUMÉRICAS PARA TENER ÉXITO EN LOS NEGOCIOS GRIGORI GRABOVOI

Kişisel Gelişim

Dynamic Thought: Harmony, Health, Success, Achievement, Self Mastery, Optimism, Prosperity and Peace of Mind Through the Power of Right Thinking

Kişisel Gelişim

PreviousNext

Benzer kitaplar

TSK Koruyucu Hekimlik Bülteni, 6(6) Derleme/Review Article Doğum Sonu Dönemde Anneliğe Uyum ve Hemşirenin Rolü Kerime Derya Beydağ Pamukkale Üniversitesi Denizli SYO, Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği AD, Denizli Kerime Derya Beydağ, Pamukkale Üniv. Denizli SYO, Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği AD, Denizli. [email protected] Kor Hek ; 6 (6): Özet: Gebelik, doğurgan çağdaki her kadının yaşayabileceği fizyolojik bir olaydır. Fizyolojik açıdan gebeliği yaşayan kişi kadın olmasına rağmen, gebe kadının çevresindeki yakın bireyler de bu olaydan etkilenmektedir. Gebelik sırasında kadında oluşan fizyolojik değişimlerin yanı sıra gebe kadın, eşi ve diğer aile üyeleri birtakım psikolojik ve sosyal değişimler yaşar ve bu değişimlere uyum sağlama gereksinimi hisseder. Bu nedenle, gebelik süreci kadın ve ailesi için bir kriz dönemi olabilmektedir. Türkiye’de doğum yapan anneler genellikle 24 saat sonra hastaneden taburcu edilmektedir. Bu süre, doğum sonu dönemde annenin yeni durumuna uyum sağlamasına destek için yeterli değildir. Doğumdan sonraki ilk günde, sağlık personeli ile yoğun etkileşim içinde olan annenin postpartum döneme uyum yapabilmesinde ailenin yanı sıra, sağlık çalışanlarından, özellikle hemşirelerden aldığı bakım çok önemli yere sahiptir. Hemşireler/ebeler, birinci basamak sağlık kuruluşlarında, prenatal ve postpartum kliniklerde annelerle birliktedir. Postpartum dönemde uyum sorunları, annelerin doğumdan sonra sağlık kuruluşundan çıktıkları zamanda (postpartum hafta sonra) olmaktadır. Annelerin evde oldukları bu dönemde belirtilerin gözden kaçması ve erken tanılamanın yapılamaması olasıdır. Bu nedenle, doğumdan sonra annenin risk faktörleri açısından değerlendirilmesi, gerekli önlemlerin erken dönemde alınması önemlidir. Anahtar kelimeler: postpartum dönem, uyum, annelik, hemşirelik. Adaptation to Motherhood in the Postpartum Period and the Nurse's Role Abstract: Pregnancy is a physiologic event that can be experienced by every woman in her childbearing years. Although the person experiencing pregnancy physiologically is a woman, this event affects others close to the pregnant woman. In addition to the physiologic changes that occur during pregnancy the pregnant woman, her husband and other family members experience many psychological and social changes and feel a need to adapt to these changes. For this reason the period of pregnancy can be a crisis period for the woman and her family. Mothers who give birth in Turkey are generally discharged 24 hours later from the hospital. This period postpartum is not enough time to support the mother's adaptation to her new condition. The first day after delivery the care that the mother, who is in the middle of deep interactions with health care personnel, receives from her family as well as health care personnel, especially the nurses, is very important in helping her adapt to the postpartum period. Nurses/midwives are located in primary care clinics and prenatal and postpartum clinics together with mothers. Problems with adaptation in the postpartum period occur when the mothers leave the health care institution ( weeks postpartum). Mothers are at home in this period and there is a possibility that they may miss symptoms and the possibility of making an early diagnosis. For this reason, it is important for mothers to be evaluated for risk factors in the postpartum period and for necessary precautions to be made in the early period. Key words: Postpartum period, adaptation, motherhood, nursing GİRİŞ aile açısından uyum yapılması gereken yeni ve karmaşık bir dönemdir (2,3). Aile toplumun vazgeçilmez, geleneksel ve sosyal bir Doğum sonu dönem, ebeveynlerin bebek bakımı kurumudur. İnsan soyunun devamını sağlamasında, vermesi, bebek için güvenli çevre oluşturması, bebekle toplumun beklentilerine uygun bireylerin iletişim kurması, yeni rolleri öğrenmesi, aile yetiştirilmesinde, kültürün kuşaktan kuşağa duyarlılığını geliştirmesi ve bebekle ilgili problemlerle aktarılmasında ailenin evrensel bir görev ve baş etmesini gerektiren bir dönemdir. Bu dönem, aile sorumluluğu bulunmaktadır. Bu evrensel rol, için çok olumlu, doyum sağlayan, aile bağlarının doğurganlık fonksiyonu ile yerine getirilir (1). güçlendiği bir dönem olarak yaşanabileceği gibi, kriz Üreme ile ilgili olaylar çiftlerin tüm yaşam yaşanan bir dönem olarak da yaşanabilmektedir (4). Bu dönemlerinden etkilenmektedir. Gebelik, doğum ve dönemde, genital organlar gebelik öncesi duruma doğum sonu dönem üreme sağlığını etkileyen en dönerken, endokrin sistemde de artan östrojen, önemli dönemlerdendir. Doğum sonu dönem, progesteron, kortizon düzeyleri normal seviyelerine doğumdan sonraki altı haftayı içeren anne, bebek ve iner. Bu dönemde, fizyolojik ve anatomik funduszeue.info TSK Koruyucu Hekimlik Bülteni, 6(6) değişikliklerin yanı sıra, anne yeni rollerin ve gibi, kendi duyguları, düşünceleri, dürtü ve arzuları sorumlulukların üstlenildiği zor bir süreç yaşar. gibi birçok iç dinamikleri de uyum sürecini ve düzeyini Anneler, yeni rollerini öğrenmek, bebekle iletişim etkilemektedir. Birey, önce kendi bünyesindeki kurmak, bebeğe bakım vermek, bebekle ilgili psikolojik, sosyal ve duygusal değişiklikleri anlamalı, sorunlarla baş etmek zorundadır. Bir çok kadın, kabul etmeli, daha sonra da çevresi ile olumlu ve gebelik ve doğum ile birlikte ortaya çıkan fizyolojik, uyumlu ilişkiler kurmalıdır. Bir anlamda uyum, bireyin psikolojik ve sosyal değişimlere kolaylıkla uyum çevresi ile sağlıklı iletişim kurması ve bunu geliştirip sağlar. Ancak uyum sağlamayan kadınlarda çeşitli sürdürmesi olarak anlaşılmaktadır (10,11). düzeylerde duygusal sorunlar gelişebilmektedir (5). Anneler doğum sonu dönemde sıklıkla epizyotomi, Anneliğe Geçiş Süreci meme dolgunluğu, sezeryan veya hemoroide bağlı Gebelik, doğurgan çağdaki her kadının ağrı, konstipasyon, yorgunluk gibi fizyolojik sorunlar yaşayabileceği fizyolojik bir olaydır. Fizyolojik açıdan yaşamaktadırlar. Uzun bir eylemde çekilen ağrı ve güç gebeliği yaşayan kişi kadın olmasına rağmen, gebe gerektiren yorucu bir doğum sonrası anneler yorgun kadının çevresindeki yakın bireyler de bu olaydan düşerler (6). etkilenmektedir. Gebelik sırasında kadında oluşan Doğum sonu dönemde ortaya çıkan duygusal fizyolojik değişimlerin yanı sıra gebe kadın, eşi ve sorunlar, annelik hüznü (maternity blues), postpartum diğer aile üyeleri birtakım psikolojik ve sosyal depresyon, postpartum psikoz olmak üzere üç grupta değişimler yaşar ve bu değişimlere uyum sağlama toplanmaktadır. Annelik hüznü, normal postpartum gereksinimi hisseder. Diğer taraftan da aile üyeleri değişiklikler olarak kabul edilmektedir. Annelerin % aileye yeni katılacak bebeği karşılamaya yönelik yeni ’inde görülmektedir. Genellikle doğum sonu 2- roller öğrenme sürecine girer. Bu nedenle, gebelik 4.günlerde ortaya çıkan, uyku bozukluğu, ağlama, süreci kadın ve ailesi için bir kriz dönemi yorgunluk, sıkıntı, endişe gibi belirtilerin görüldüğü bir olabilmektedir (12,13,14). durumdur. Ersoy’un yaptığı çalışmada, annelik hüznü Şekil 1’de anneliğe geçiş süreci özetlenmektedir. şiddetli ise, daha sonraki dönemde postpartum Ebeveyn olma insan yaşamındaki önemli kararlardan depresyon yaşama riskinin de o kadar büyük olduğu biridir. Gebelik, bireylerin ebeveynlik rolüne adım bulunmuştur (7). Postpartum depresyon başlangıç attıklarını göstermektir. Ancak gebe olmaya ya da aşamasında genellikle belirti vermez ve annelerin ebeveyn olmaya karar verme her zaman planlı, bilinçli %80’inde ilk 6 hafta içinde başlar. Haftalar, aylar ve yalnızca bireylerin kendi isteğine bağlı olarak içinde yavaşça artar. Belirli bir neden olmaksızın oluşmamaktadır. Çoğu zaman bireyler, bir çocuk ağlama, uyuyamama, bir işe yoğunlaşamama, doğurmaya yönelik kendilerini motive eden faktörlerin irritabilite, umutsuzluk duygusu gibi belirtiler farkında değildirler. Böyle olduğunda gebelik ve görülmektedir (8). ebeveynlik rolüne uyum daha güç olmaktadır. Eşler, Annenin düşük benlik saygısı, destek sistemlerinin toplumda bir statü elde etmek, bir kaybın yerini olmayışı, evlilik problemleri, doğumdan sonra devam doldurmak, cinsel yeteneği kanıtlamak için ya da eden yorgunluğu kendi ve bebeği için bakım kültürel baskılardan dolayı bir çocuğa sahip olmak yetersizliklerine neden olabilmektedir. Hastaneden isteyebilirler. taburcu olmasıyla annenin, yaşadığı fizyolojik ve Gebe kadının fiziksel durumu, davranışları ve psikolojik değişikliklere uyum sağlaması, annelik rolü, tepkileri büyük ölçüde içinde yaşadığı sosyal çevre bebeğini kabullenmesi ve kendine ve bebeğine tarafından belirlenmektedir. Gebelik deneyimini bakabilmesi beklenmektedir. Bu süreçte anneler, bir şekillendiren sosyal çevredeki faktörler; aile, kültür, taraftan kendi bakımlarıyla ve yaşadıkları problemlerle din, sosyal, ekonomik, politik ve entellektüel koşullar baş etmeye çalışırken, diğer yandan da bebeğin olarak sıralanabilmektedir (12,13,). ihtiyaçlarını karşılamak için günlük aktivitelerini Hemen her toplumda özellikle kadınlar için gebe sürdürmek ve yeni duruma uyum sağlamak olma ve annelik rolünü üstlenme konusunda önemli durumundadırlar (6). bir baskı vardır. Anneliğe birçok toplumda bir Uyum, bireyin kendi içinde ve çevresinde sürekli yetişkin olarak bireyin yerine getirmesi gereken görev karşılaştığı değişiklikleri karşılama ve dünyası ile olarak bakılmakta ve kadınlar sosyal olarak bu göreve doyumlu bir denge sürdürebilme çabasında kullandığı yönelik hazırlanmaktadırlar. Eş, akran grubu ve yöntemler veya süreçler dizisi olarak tanımlanır. İç aileden gelen baskılar da eşlerin çocuk sahibi olma veya dış, her iki gruptaki değişiklerin amacı “doyumlu kararında etkileyici bir faktör olabilmektedir. Birey bir denge” sağlamaktır (9). istemese bile başkalarını mutlu etmek için gebe Bireyin uyumu ve bunun derecesi birçok nedene kalmaya karar verebilmektedir (12,13,19). bağlıdır. Bireyin çevresinden gelen etmenler olduğu . funduszeue.infoğe geçiş süreci (13) İş, eğitim ve gelire göre tanımlanan sosyoekonomik Kişisel safha: Annelik rolü kazanılmıştır. Anne artık durum da ebeveyn olma kararı üzerinde etkili bir anne olarak rahattır ve bu konuda kendi fikirlerine olmaktadır. Sosyoekonomik durum, ailenin yaşam stili ve davranışlarına sahiptir. ve sahip olduğu değerleri yansıtmaktadır. Bazı çiftler Doğum sonrası dönem, aileye yeni bir üyenin yeterli düzeyde ekonomik kaynaklara sahip olana katılmasından dolayı yeni bir düzenin kurulduğu uyum kadar evlenme yaşını ve ilk doğumlarını dönemidir. Bebeğine, postpartum rahatsızlıklara, geciktirebilmektedirler (12,13,17,19). ailedeki yeni düzene ve beden imajındaki Annelik, sosyal rollerle, gelişimsel bileşenlerin, değişikliklere uyum yapmak zorunda olan annenin davranış ve tavırların bileşimidir. Bir kadının annelik uyumu birçok faktörden etkilenmektedir. Doğumdan davranışlarını öğrenme süreci olarak tanımlanan sonraki ilk birkaç ay, ilk kez anne olanlar için “annelik rolü”nün kazanılması doğumu takip eden 3- geçirilmesi zor zamanlardır. Annenin yeni görevlerini 10 ay arasında gerçekleşmektedir. Zaman ve deneyim, öğrenmesi için özel yetenek ve enerjiye gereksinimi annenin sahip olduğu yetenekleri ve elde etmek olabilmektedir. Bu dönemde anne yeni doğan bebeğini istediği annelik rolünü tanımlamasında, düşüncelerini tanımaya ve onun gereksinimlerini karşılamaya şekillendirmesinde etkili olabilmektedir. Doğum sayısı, çalışmaktadır. Anne ve bebek arasındaki başarılı eğitim düzeyi, çalışma durumu ve sosyal destek ilişkinin sağlanması ve sürdürülmesinde annenin sağlık postpartum dönemde annelik rolünü kabul sürecini durumu, rol belirsizliği, annenin kendini izole etkilemektedir (12,17,18). hissetmesi, babaların bebek ile ilişkisi, annenin beden imajı, bebek bakımı ve gereksinimlerini karşılamada Annelik Rolünün Kazanılması yeterli olup olmadığını hissetmesi de etkili Annelik rolünün kazanılması dört safhada olabilmektedir (12). gerçekleşir (12,17). Anneliğe geçiş ve doğum sonu dönemde anneliğe Birinci safha: Gebelikte ortaya çıkan, “geleceğe uyumu etkileyen faktörleri araştıran pek çok çalışma hazırlanma” safhasında kadın anneliğe ilişkin rol bulunmaktadır. Anneye ait özellikler, sosyal ve ailesel modellerini izler. Özellikle kendi annesi “nasıl bir faktörler, kültürel yapı, eşin desteği, sağlık annelik” sorusunun cevabı için iyi bir örnektir. profesyonellerinin desteği ve bunun gibi daha pek çok Formal-biçimsel safha: Çocuğun doğumu ile başlar. değişken gebeliğin algılanışını etkilemekte, bunun Anne, rol modellerin etkisi altında çevrenin sonucunda da anneliğe uyum ve annelik rolünün kendisinden beklediği gibi davranmaya çalışır. kabulü etkilenmektedir (Tablo 1). İnformal safha: Kadın anneliğe ilişkin kendi seçeneklerini, diğer deyişle kendi annelik stilini Doğum Sonrası Dönemde Anneliğe Uyumda geliştirmeye başlar. Hemşirenin Rolü Ana çocuk sağlığı hizmetleri içersinde önemli bir yeri olan postpartum bakım hizmeti, temelde koruyucu funduszeue.info TSK Koruyucu Hekimlik Bülteni, 6(6) bir sağlık hizmetidir. Genel olarak kadınlar, yoğun etkileşim içinde olan annenin postpartum postpartum bakıma göre prenatal bakım hizmetlerinden döneme uyum yapabilmesinde ailenin yanı sıra, sağlık daha çok yararlanmaktadır. Gelişmiş ülkelerde çalışanlarından, özellikle hemşirelerden aldığı bakım kadınların %97’si prenatal bakım hizmetlerinden çok önemli yere sahiptir (3). yararlanırken, ülkemizde bu oran %’tir. Dünya Birinci günden sonra evine dönen anneye pasif ve Sağlık Örgütü (DSÖ), dünyada kadınların sadece bağımlı dönemi boyunca en çok destek olan kişi eşi %35’inin postpartum bakım hizmetlerinden ve diğer aile üyeleridir. Postpartum dönemde anneye yararlandığını belirtmektedir. Postpartum bakım uygun bir destek sağlanmadığında yeni duruma uyum hizmetleri içinde daha çok anne ve bebek ölümleri ile yapmada sorunlar yaşanabilmekte, fizyolojik ve ilgili hastalık nedenleri ve bunların kontrol altına psikolojik sorunlarla karşılaşılabilmektedir (2,7,8). alınmasına öncelik verilmektedir (28). Özellikle lohusalığın ilk bir haftası, fizyolojik ve Türkiye’de doğum yapan anneler genellikle 24 saat psikolojik yönden bir geçiş dönemidir. Sistemlerdeki sonra hastaneden taburcu edilmektedir. İlk 24 saatte hızlı değişimler ve hormonlarını ani değişiminin acil olarak gelişebilecek bazı komplikasyonları yanında annenin içinde bulunduğu fiziksel sorunlar, önlemek için bu süre yeterli olarak görülebilir. Ancak anne, bebek ve eşin yeni dönemdeki değişimlere doğum sonu dönemde annenin yeni durumuna uyum uyum sağlayamaması çeşitli ruhsal sorunlara neden sağlamasına destek için bu süre yeterli değildir. olabilmektedir. Doğumdan sonraki ilk günde, sağlık personeli ile Tablo 1. Anneliğe Geçiş İle İlgili Literatürde Yer Alan Çalışmalar () Yazarlar Yılı Çalışmanın konusu Bulgular ve Sonuç Annelik rolünün Annenin yaşı, doğum sayısı, yeni doğanın sağlık durumu, Mercer kazanılmasını etkileyen stres, sosyal destek yetersizliğinin annelik rolünü kazanmada faktörler etkilidir. Yaşın annelik rolüne Riskli gebelik geçiren ve genç yaşta anne olanlar daha uzun Mercer etkisi sürede annelik rolünü kazanmaktadır. Walker, Paritenin annelik rolüne Doğum sonu dönemde, primiparlara oranla multipar annelerin, Crain, etkisi kendi bakımları, ev işleri ve sosyal aktivitelere daha çabuk geri Thompson döndükleri görülmüştür Bebek sahibi olmak ne Bebek bakımı ile ilgili işler yorucu ama mutluluk verici, ayrıca Pridham ifade ediyor? bebeğin büyüyüp geliştiğini görmek memnuniyet verici. Affonso, Doğum sonu dönemde Multipar kadınların, eş ve sağlık personelinden yeterli destek Mayberry anneliğe uyumu almaması ev dışındaki aktivitelerin kısalmış olması, sosyal Stephak etkileyen faktörler stresörlerle baş edememelerine neden olmaktadır. Annelik rolünü etkileyen Annenin kendi performansını değerlendirmesi ve zihninde Pridham ve faktörler bebeğini nasıl hayal ettiği, nasıl bir anne olacağı ile ilgili Chay düşüncesi annelik rolünü etkiler Annelikten memnuniyeti Multipar annelerin annelikten memnun olma düzeyi yüksektir. etkileyen değişkenler Eğitim düzeyi yüksek olan anneler annelik görevleriyle başa Pridham çıkmada daha fazla güçlük yaşarlarken, genç yaşta anne olanların annelik görevlerini yerine getirmede ve bebek bakımı konusunda yeterli olmadıkları bulunmuştur Emzirme döneminde Kendilerine ve ailelerine güvenen kadınların doğum sonu Kiehl anneliğe uyum dönemde uyum sorunları yaşamamakta, eşlerden alınan White’ın olumlu destek doğum sonu döneme uyumu kolaylaştırmaktadır. Sezeryan doğum yapan Doğum şekli, doğum sonu dönemde anneliği uyumu Güngör, kadınların doğum sonu etkilemekte, sezeryan doğum yapanlar daha fazla güçlük Gökyıldız, dönemde yaşadıkları yaşamaktadır. Nahcivan güçlükler Gebelerin değişen Gebeliğin istenilişi ve algılanan sosyal destek düzeyi anneliğe Top, Erbil, beden imajlarıyla ilgili uyumu etkilemektedir. Yılmaz tutumları Başer, Postpartum dönemde Gebelik sayısı annelerin anneliğe uyum sürecini Mucuk, annelerin gereksinimleri etkilemektedir. İlk gebeliği olan anneler daha fazla uyum Korkmaz sorunu yaşamaktadır. funduszeue.info TSK Koruyucu Hekimlik Bülteni, 6(6) Bu nedenle anneye evde verilen bakım bu doğumun ailenin diğer bireyleri ile de ilgili olduğunu, sorunların önlenmesinde önemli bir yere sahiptir (7). annenin fiziksel ve ruhsal sağlığının çevresinden ayrı Postpartum dönemde önemle üzerinde durulması ve düşünülemeyeceğini unutmamaları gerekir (12). geliştirilmesi gereken bir durumda anne-bebek Hemşireler, birinci basamak sağlık kuruluşlarında, etkileşimidir. Anne-bebek etkileşimi zamanla prenatal ve postpartum kliniklerde annelerle öğrenilen bir süreçtir. Bu etkileşimin sağlıklı başlayıp birliktedir. Postpartum dönemde uyum sorunları, sürdürülmesinde, annenin yeni rolüne uyumu, annelerin doğumdan sonra sağlık kuruluşundan karşılaştığı sorunlarla baş edebilmesinde çevreden çıktıkları zamanda (postpartum hafta sonra) aldığı destek ve eşler arasındaki uyum önemlidir (12). olmaktadır. Annelerin evde oldukları bu dönemde Çocuk sahibi olmayla beraber eşlerin sosyal belirtilerin gözden kaçması ve erken tanılamanın yaşamlarında değişiklikler başlamaktadır. Anne, eğer yapılamaması olasıdır (12). Bu nedenle, doğumdan çalışıyorsa bir süre iş yaşamını ikinci planda tutmak sonra annenin risk faktörleri açısından zorunda kalabilir. Evde geçirdiği süre artmıştır. değerlendirilmesi, gerekli önlemlerin erken dönemde Bunun sonucunda sosyal ve iş yaşamında oluşan alınması önemlidir. kısıtlamalar annede stres yaratabilmektedir. Diğer Doğum sonu dönemde anneliğe uyumda yandan eşinin ilgisinin ve sevgisinin tamamen bebeğe hemşirenin/ ebenin sorumlulukları; yönelmesi birçok baba için stres kaynağı • Postpartum 6 haftalık sürede anne ve bebeklere olabilmektedir. Eşlerin ilişkilerindeki eski düzen nitelikli bir izlem ve bakımın sağlanması için bozulabilmekte, eşlerin birbirinden beklentileri annelerin yaşadıkları sorunların sağlık personeli değişebilmekte, rol ve sorumluluklarında artış tarafından sürekli olarak değerlendirilmesi gerekir. görülebilmektedir (12,27). • Ebe ve hemşireler, ev ziyaretleri sırasında annelere Böyle kritik bir dönemde anne bebeği ile yeterince yönelik tam bir değerlendirme yapmalıdırlar. ilgilenemeyebilir. Bu dönemde göz ardı edilen Değerlendirme, annelerle görüşme ile başlamalıdır. fiziksel ve ruhsal sorunlar kadının daha ileriki Bu görüşmede, annelerle ilgili kişisel, ailesel, yaşantısında onu daha çok rahatsız edebilir ve obstetrik, tıbbi öykü ve son doğumu ile ilgili bilgiler istenmeyen bazı sorunlara yol açabilir. Bu nedenle, alınmalı ve riskler araştırılmalıdır. Bunun yanı sıra, hastaneden taburcu olduktan sonra annenin fiziksel ve annelik rolü, anne-bebek ilişkileri, evdeki aktiviteleri ruhsal sağlığı özellikle ilk 6 hafta yakından takip ve işi ile ilgili bilgilerde değerlendirilmelidir. edilmelidir. Bu durumda hemşire/ebe’nin • Değerlendirmeler sonucunda, bakım gereksinimleri sorumluluklarından bazıları; yeni anne babanın planlanarak anne ve yenidoğan sağlığını koruma ve beklentileri doğrultusunda hem biyolojik hem de geliştirmeye yönelik eğitim ve danışmanlık rolleri psikolojik olarak mümkün olduğunca olumlu gerçekleştirilmelidir. Anneler, annelik rolüne uyum deneyimler yaşamalarını sağlamak, evde destekleyici yapabilmek, kendi ve yenidoğan bakımını sağlıklı çevre oluşumunu hazırlamak, kriz durumlarında sürdürebilmek için bakım ve eğitim almaya aileyi desteklemektir. Bu amaçla postpartum gereksinim duyarlar. Anneler, kendileri ile ilgili dönemde yapılan değerlendirmeler çok önemlidir (7). olarak, dinlenme, hijyen ve meme bakımı, uterus Görüldüğü gibi, postpartum dönemde annenin masajı, involüsyon sürecindeki değişiklikler ve uyumu kendi sağlığını etkilediği kadar, çocuk sağlığı doğum sonrası sorunlara yönelik konularda; ve aile sağlığını da etkileyen önemli bir durumdur. yenidoğan beslenmesi ve bakımı konularında eğitime Aile sağlığı, aile üyelerinin fiziksel, ruhsal ve sosyal gereksinim duyabilmektedirler (25,27,28). ihtiyaçlarını karşılayabilmesine, sosyal yaşama Sonuç olarak, doğum sonu dönemdeki sağlık katılabilmesine ve aile üyelerinin rollerini, kendisi ve bakımı annelerin fizyolojik, psikolojik ve sosyal ailesi için sorunluluklarını yerine getirebilmesine gereksinimlerinin karşılanmasını kapsar. Annelerin bağlıdır. Aile içindeki bu etkileşim ve bağ nedeniyle ilk günlerden itibaren kendilerini rahat hissetmeleri, aile üyelerinden birinin sağlığındaki bozulma, aile kendi ve bebek bakımlarına aktif olarak katılmaları içindeki dengeyi bozar. Sağlığı bozulan kişi özellikle ve bakımlarını sürdürmede başarılı olmaları, fiziksel kadın olduğunda bu denge daha da etkilenir. Sağlıklı ve ruhsal sağlıkları üzerinde olumlu etki yaratır. Bu annelerden sağlıklı çocuklar doğar, sağlıklı annelerin nedenle, ebe ve hemşireler annelerin postpartum yetiştireceği çocuklar sağlıklı olur. Sağlıklı çocuklar dönemdeki bakım gereksinimlerini değerlendirmeli, ise ileride sağlıklı bir toplum demektir (12). bu konuda gerekli bakım ve desteği sağlayarak Kadın sağlığı hizmet alanında çalışan hemşire ve annelik rolüne uyumlarını kolaylaştırmalı ve ebelerin doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası postpartum dönemdeki sorunların azalmasına dönemlerde anne sağlığını koruma ve yükseltme ile yardımcı olmalıdır ilgili sorumluluklarının yanında, gebeliğin ve funduszeue.info TSK Koruyucu Hekimlik Bülteni, 6(6) KAYNAKLAR Hall EOC, Wulf T, White MA, Wilson ME. Family dynamics during the third trimester of pregnancy in 1. Demirci H. İlk gebeliği olan kadınların psikolojik Denmark. International Journal of Nursing Studies. tepkilerinin incelenmesi, funduszeue.inforarası & ; 31(1): funduszeue.info Hemşirelik Kongresi Bildiri Kitabı, 74, Walker LO, Craın H, Thompson E. Mothering , Antalya. behavior and maternal role attainment during the 2. Benson RC. Obsteterics and Gynecoicgy. postpartum period. Nursing Research. , funduszeue.infon, Los Attes, Lange Medikal Publication, 35(6) , p Niska K, Snyder M, Hoagberg BL. Family ritual 3. Güler K. Prenatal bakımı etkileyen faktörlerle ilgili facilitates adaptation to parenthood. Public Health epidemiyolojik bir çalışma. Hemşirelik Bülteni. Nursing. ; 15(5) ; Russell CS. Transition to parenthood: problems 4. Balcombe J. Postnatal depression how can the and gratificartions. Journal of Marriage and The distress be alleviated. Nursing Times. ; Family. ; (36): 19(1) Grace JT. Mothers’ self-reports of parenthood 5. Büyükkoca M. Algılanan sosyal destek ile across the first 6 months postpartum. Research in postpartum depresyon arasındaki ilişkinin Nursing& Health. ; (16) incelenmesi, Dokuz Eylül Üniversitesi Sağlık Horowitz JA, Damato EG. Mothers’ perceptions of Bilimleri Enstitüsü Hemşirelik Ana Bilim Dalı. postpartum stress and satisfaction. Journal of Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Yüksek Obstetric and Gynecologic Nursing. ; 28 Lisans Tezi. İzmir. ; (6) 6. Buldukoğlu K, Terakye G. Fiziksel yönden riskli Logsdon MC, Birkimer JC, Barbee AP. Social gebelerin ruhsal yönden risk durumlarının support providers for postpartum women. Journal belirlenmesi. funduszeue.info Hemşirelik Kongresi Bildiri of Social Behavior and Personality. ; 12(1): Kitabı.İzmir; 7. Ersoy M. Loğusalık döneminde annenin yaşadığı Imle MA. Third trimester concerns of expectant duygusal dalgalanmalar ve bunu etkileyen parents in transition to parenthood. Holistic faktörlerin belirlenmesi”, İstanbul Üniversitesi Nursing Practice. ; 4(3): Sağlık Bilimleri Enstitüsü Doğum ve Kadın Kiehl EM, White MA. Maternal adaptation during Hastalıkları Hemşireliği Yüksek Lisans Tezi, childbearing in Norway, Sweden and United İstanbul. ; States. Scandinavian Journal of Caring Sciences. 8. Gülseren L. Doğum sonu depresyon bir gözden ; 17(2) geçirme. Türk Psikiyatri Dergisi. ; 10(1) Güngör İ, Gökyıldız Ş, Nahcivan NÖ. Sezeryan doğum yapan bir grup kadının doğuma ilişkin 9. Freedman JL, Sosyal Psikoloji. Çeviren:Ali görüşleri ve doğum sonu erken dönemde Dönmez, Ankara, İmge Kitabevi, ; yaşadıkları sorunlar. İstanbul Üniversitesi Florance Popkin MK. Adjusment disorders and impulse Nightingale Hemşirelik Yüksekokulu Dergisi. ; control disorder. Comprehensive Textbook of Psychiatry. Kaplan H.I.(Ed), Cilt 2. Benjamin Top F, Erbil N, Yılmaz A. Gebelerin değişen beden Sadock, Baltimor, ;p, imajlarıyla ilgili tutumlarının incelenmesi. funduszeue.info Duyan V. Sosyal Grup Çalışması Uygulamasının Hemşirelik Öğrencileri Kongre Kitabı. Başak Ortopedi Hastalarının Kişisel ve Sosyal Uyum Matbaacılık. Ordu. ;s Düzeylerine Etkisi. Ankara. Aydınlar Matbaacılık. Başer M, Mucuk S, Korkmaz Z. Postpartum ; dönemde anne ve babaların yenidoğan bakımına Taşkın L. Doğum ve Kadın Sağlığı Hemşireliği. 5. ilişkin gereksinimlerinin belirlenmesi. Sağlık Baskı. Ankara. Sistem Ofset Matbaacılık, ; Bilimleri Dergisi. , p 28 Akdolun Baklaya N. Postpartum dönemde Nelson A. Transition to motherhood, Journal of annelerin bakım gereksinimleri ve ebe-hemşirenin Obstetric and Gynecologic Nursing. ; 32(4): rolü. Cumhuriyet Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu Dergisi. ; 6(2) Roosa MW. The effect of age in the transition to parenthood: are delayed childbearers a unique group?, Family Relations ; 37(1) Hudson DB, Elek SM, Fleck MO. First-time mothers’ and fathers’ transıtıon to parenthood:ınfant care self-efficacy, parenting satisfaction and ınfant sex. Issues in Comprehensive Pediatric Nursing. ; (24) funduszeue.info

pdf Doğum ve Kadın Sağlığı Hemşireliği okumak

okumak Doğum ve Kadın Sağlığı Hemşireliği
    Doğum ve Kadın Sağlığı Hemşireliği

Ebeveynler ve Çocuklar

Doğum ve Kadın Sağlığı Hemşireliği PDF kitapları için en uygun okuma programlarından biri, Adobe Photoshop'ta oluşturulmuş PDF slayt gösterilerini ve kartpostalları görüntülemenizi sağlayan Image Viewer eklentisi olan iki yeni yerleşik eklenti ile birlikte gelen Acrobat 6'dır. Adobe Photoshop Album, Photoshop Elements veya Acrobat 6'da oluşturulmuş bir PDF belgesine gönderilen JPEG görüntülerini orijinal JPEG dosyalarını kullanarak ayıklamanıza olanak tanıyan Albüm ve Resim Görevleri eklentisi. JPEG görüntüleri dışa aktarabilir ve Photoshop gibi bir grafik düzenleme programında düzenlemek için sabit sürücünüze kaydedebilir, bunları standart fotoğraf boyutları ve düzenleri kullanarak yazdırabilir veya İnternet üzerinden dijital görüntülerle profesyonel baskılar yapacak bir çevrimiçi hizmet bürosuna gönderebilirsiniz. fotoğraflarınızı size postalar, benzer bir şekilde bir kitabı Doğum ve Kadın Sağlığı Hemşireliği postalayabilirsiniz. Doğum ve Kadın Sağlığı Hemşireliği 'ın okunmasını kolaylaştırmak için PDF tam ekran moduna uygulanan bir dizi gezinme ve görünüm seçeneği belirtebilirsiniz. Tercihler iletişim kutusunu açmak için Düzenle> Tercihler'i seçin ve Tam Ekran ayarlarını görüntülemek için soldaki listeden Tam Ekran'ı tıklayın, Doğum ve Kadın Sağlığı Hemşireliği kitabını rahatça okumak için uygun seçenekleri seçin. Son olarak, PDF formatıyla ilgili bilginizi genişletmek için en iyi on çevrimiçi kaynağın bir listesini ve kendi başınıza yapmaya hazır olmadığınız PDF dönüştürme hizmetlerini internette kolayca arayabileceğinizi belirtmek isterim, Lale Taşkın yazardan Doğum ve Kadın Sağlığı Hemşireliği kitabını okumaya zorlar. Tahmin edebileceğiniz gibi, bu en iyi çevrimiçi kaynakların çoğu Adobe Systems tarafından barındırılan ve sürdürülen web siteleridir; bu, PDF'yi daha derine inmenize ve Doğum ve Kadın Sağlığı Hemşireliği kitabını sorunsuzca okumanıza olanak tanır.

Biçimi seçin

epubhtmlfb2

AlmancaKOMİSYONAlfa Yayınları; Facsimile. baskıKollektifLevel Up DesignsNobel Akademik Yayıncılık; 1. baskıKolektifKarlon DouglasİspanyolcaStefan Zweigİş Bankası Kültür Yayınları; 1. baskıTürkçeDoğan Egmont Yayıncılık; 1. baskıİngilizceİtalyancaFransızcaIndependently publishedDorlion Yayınları; 1. baskı
    okumak okumak internet üzerinden
    YazarLale Taşkın
    Isbn 10
    Isbn 13
    Sayfa sayısı sayfa
    YayımcıAkademisyen Kitabevi; 1. baskı
    DilTürkçe
    Boyutlar ve boyutlar27,5 x 3,5 x 19,5 cm
    Tarafından yayınlandı Doğum ve Kadın Sağlığı Hemşireliği1 Ocak

Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulundan yılında mezun olan Dr. Taşkın, mezuniyetinden bu yana aynt kurumda öğretim görevlisi ve öğretim üyesi olarak görev yapmış, yılında hemşirelikte doktora eğitimini tamamlamış, yılında Doğum Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği alanında doçent unvanı almış ve yılında profesörlüğe atanmıştır H.Ü Hemşirelik Fakültesinde yılına kadar öğretim üyesi ve Doğum-Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı Başkanı olarak görevini sürdürmüş olan Dr. Taşkın halen Başkent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri Bölümünde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Dr. Taşkm'ın Kadın Sağlığı Hemşireliği Derneği Ankara Şubesi kurucu başkanlığı ve yönetim kurulu üyeliği, Onkoloji Hemşireliği Derneği kurucu üyeliği, dernek başkanlığı ve yönetim kurulu üyeliği, Hemşirelikte Araştırma Geliştirme Demeği kurucu üyeliği ve yönetim kurulu üyeliğinin yanı sıra bir dönem Hemşirelikte Araştırma Geliştirme Dergisinin editörlüğünü de yapmıştır. Yazar ayrıca TC. Başbakanlık Kadının Statüsü Danışma Kurulu Üyeliği () ve H.Ü Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi yönetim kurulu üyesi ve müdür yardımcılığı () görevlerini de yürütmüştür. Dr. Taşkm'ın ulusal ve uluslararası dergilerde yayımlanmış bilimsel mesleki makaleleri mevcuttur. Son beş yılda uluslararası indeksli dergilerde dokuz adet bilimsel makale yayımlamıştır. Dr. Taşkm'ın ulusal ve uluslararası dergilerde yayımlanmış çeşitli bilimsel makaleleri mevcuttur. Dr. Taşkm'ın yazarlığını yaptığı Doğum ve Kadın Sağlığı Hemşireliği kitabının yanında, çeviri editörlüğünü yaptığı "Yüksek Riskli Gebelik ve Doğum" (Palme Yayıncılık), editörleri arasında yer aldığı "Ebe ve Hemşireler için Uygulama Rehberi (Palme Yayıncılık) ve "Anne Yenidoğan Hemşireliği" (Palme Yayıncılık) isimli kitap çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği El Kitabında (Vehbi Koç Yayınları) Jinekolojide Tanı ve Tedavi Yöntemleri ve Üreme Sistemi Enfeksiyonları bölümlerinin ve Aile Yaşantısı Eğitimi (H.Ü Ev Ekonomisi Bölümü) kitabında Anne Sağlığı bölümlerinin yazarlıklarını yapmıştır.

En son kitaplar

The Ethical Seduction of the Analytic Situation: The Feminine-Maternal Origins of Responsibility for the Other (The International Psychoanalytical (IPA: Psychoanalytic Ideas and Applications)

Kişisel Gelişim

The Routledge Handbook of Philosophy of Humility (Routledge Handbooks in Philosophy)

Kişisel Gelişim

Deux réécritures contemporaines de contes traditionnels: Peau d'âne de Christine Angot et Le Vaillant petit tailleur d'Éric Chevillard (funduszeue.info)

Kişisel Gelişim

Cleaning Up Your Mental Mess: 5 Simple, Scientifically Proven Steps to Reduce Anxiety, Stress, and Toxic Thinking

İlişkiler

Prinzipien der Gestaltung von Managementanreizsystemen (neue betriebswirtschaftliche forschung (nbf)) (German Edition) (neue betriebswirtschaftliche forschung (nbf) (), Band )

Kişisel Gelişim

NÚMEROS PARA EL ÉXITO EMPRESARIAL Y NEGOCIOS EXITOSOS GRIGORI GRABOVOI: SERIES NUMÉRICAS PARA TENER ÉXITO EN LOS NEGOCIOS GRIGORI GRABOVOI

Kişisel Gelişim

Dynamic Thought: Harmony, Health, Success, Achievement, Self Mastery, Optimism, Prosperity and Peace of Mind Through the Power of Right Thinking

Kişisel Gelişim

PreviousNext

Benzer kitaplar

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası