okulların zorunlu hizmet süreleri / Hizmet Bölgeleri, Hizmet Alanları Ve Hizmet Puanları Ne Demektir? - seafoodplus.info

Okulların Zorunlu Hizmet Süreleri

okulların zorunlu hizmet süreleri

Zorunluhizmet alanlarındaki okullar,  1, 2, ve 3. hizmet bölgeleri illerindenki 1, 2, 3, 4, 5 ve 6. hizmet alanları içerisindeki 4, 5 ve 6. hizmet alanlarındaki okullardır. Bu okulların hizmet alanları, her sene valiliklerce tespit edilip Bakanlıkça değerlendirilerek Tebliğler dergisinde yayımlanır. Peki Zorunlu hizmet okullarında zorunlu hizmet süresi ne kadar? "MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖĞRETMENATAMA VE YER DEĞİŞTİRME YÖNETMELİĞİ"ne göre,

MADDE 42 – (1) Bakanlık öğretmen kadrolarında 6/5/ tarihinden sonra göreve başlayanlar:
a) Birinci hizmet bölgesindeki illerin;
1) 4 üncü hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 7 yıl,
2) 5 inci hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 6 yıl,
3) 6 ncı hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 5 yıl,
b) İkinci hizmet bölgesindeki illerin;
1) 4 üncü hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 6 yıl,
2) 5 inci hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 5 yıl,
3) 6 ncı hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 4 yıl,
c) Üçüncü hizmet bölgesindeki illerin;
1) 4 üncü hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 5 yıl,
2) 5 inci hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 4 yıl,
3) 6 ncı hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 3 yıl,
çalışmakla yükümlüdür.
(2) Zorunlu çalışma yükümlülüğü, 4, 5 veya 6 ncı hizmet alanlarından birinde ya da birkaçında yerine getirilebilir. ibaresi var.

meb

Zorunlu Hizmet Okulları ve O Okulların Hizmet Alanları Nasıl Belirlenir?

"MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖĞRETMEN ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME YÖNETMELİĞİ"nde şöyle aktarılıyor:

Zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen eğitim kurumlarının belirlenmesi
MADDE 39 – (1) Zorunlu çalışma yükümlülüğü kapsamına alınacak eğitim kurumları, kurumun bulunduğu yerin nüfusu, coğrafi konumu, sosyo-ekonomik yönden gelişmişlik düzeyi, sağlık ve ulaşım şartları dikkate alınarak;
a) Eğitim kurumunun bulunduğu yerin bağlı olduğu il veya ilçeye günü birlik gidiş-dönüş imkânının bulunup bulunmadığı,
b) Öğretmen ihtiyacının kadrolu öğretmenlerce karşılanamadığı durumlarda ek ders ücreti karşılığı görevlendirilebilecek yükseköğrenimli potansiyel aday sayısının yeterli olup olmadığı,
c) Eğitim kurumunun bulunduğu yerleşim yerine atanan bir öğretmenin, isteğiyle en az üç öğretim yılı görev yapıp yapmadığı,
ç) Eğitim kurumunun bulunduğu yerleşim yerinde yeteri kadar lojman olup olmadığı ya da barınma, ikamet ve konaklama imkânlarının bulunup bulunmadığı,
d) Eğitim kurumunun bulunduğu yerleşim yerindeki okullaşma oranı, norm kadro durumu ile öğretmen ihtiyacının aynı yerdeki diğer eğitim kurumlarındaki öğretmenlerle karşılanıp karşılanamadığı,
e) Sosyal, sportif ve kültürel faaliyet yapılabilecek ortamların bulunup bulunmadığı,
f) Sağlık kurumu bulunup bulunmadığı ya da tedavi hizmetlerinin istenilen düzeyde yerine getirilip getirilemediği,
g) Eğitim kurumunun bulunduğu yerde asayişi sağlayacak güvenlik biriminin bulunup bulunmadığı,
ğ) Eğitim kurumunun bulunduğu hizmet alanında başka eğitim kurumu bulunup bulunmadığı,
gibi hususlar ile illerin özelliklerine göre diğer hususlar da göz önünde bulundurulmak suretiyle valiliklerce belirlenerek değerlendirilmek üzere Bakanlığa bildirilir.
(2) Öğretmen ihtiyacı ve çalışma şartlarındaki değişmeler çerçevesinde zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen eğitim kurumları, kapsama alındıkları tarihten itibaren her üç yılda yapılacak değerlendirmeye göre yeniden belirlenebilir.
(3) Eğitim-öğretime yeni açılan ya da dönüştürülen eğitim kurumları ile bulundukları yerleşim yerinin idari bağlılığının değişmesi ve benzeri nedenlerle hizmet alanının yeniden belirlenmesi gereken eğitim kurumları, her yıl valiliklerin kasım ayı içinde yapacakları teklifler doğrultusunda aralık ayı içinde Bakanlıkça değerlendirilir ve Tebliğler Dergisinde yayımlanır.

Okulların hizmet puanları ve alanları değişti

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin maddesinin 4. fıkrası ile maddesinin 3. fıkrası gereğince, eğitim öğretime yeni açılan ya da dönüştürülen eğitim kurumları ile bulundukları yerleşim yerinin idari bağlılığının ve benzeri nedenlerle hizmet alanının değişmesi uygun görülen eğitim kurumlarının Valiliklerce elektronik ortamda yapılan tekliflerinin değerlendirilmesi sonucunda hizmet alanları yeniden güncellenmiştir.

Güncelleme, Şubat tarihli ve sayılı Milli Eğitim Bakanlığı Tebliğler Dergisinde yayımladı.

Okulların hizmet alanları ve puanları, ilk atamaya başvuracak öğretmenler, zorunlu çalışma yükümlülüğü olan öğretmenler, özür durumu, il içi ve iller arası isteğe bağlı yer değiştirmeye başvuracak öğretmenler için önem arz etmektedir.

Şubat tarihli ve sayılı Tebliğler Dergisinde yer alan güncellenmiş hizmet bölgesi, hizmet alanı, hizmet puanı ve yerleşim yeri değiştirilen eğitim kurumları ile diğer eğitim kurumlarının Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği eki Ek-2 Hizmet Alanları ve Hizmet Puanları Çizelgesini bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız.

Ahmet KANDEMİR

Bu Habere Tepkiniz

Yılı Okulların Hizmet Bölgeleri,Alanları ve Hizmet Puanları - İL İL Türkiye

MEB Yılı Okulların Hizmet Alanları ve Hizmet Puanları,Zorunlu çalışma süreleri güncelledi.Böylece hangi ilçelerin,hangi okulların zorunlu hizmet bölgelerin de yer aldığı belli oldu.

Yılı Okulların Hizmet Puanları İNDİRİN (Güncellendi) ( Ocak Tarihli)

Yılı Okulların Hizmet Alanları ve Hizmet Puanları - İL İL Türkiye (OCAK - TARİHLİ HABER)

OCAK TARİHLİ HABER

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB)’e bağlı okulların puanları güncellendi. MEB tarafından 53 bin eğitim biriminin hizmet bölgesi, hizmet alanı, zorunlu çalışma yükümlülüğü süreleri yenilendi. MEB, yapılan güncellemeleri , Ocak Ek tarihli Milli Eğitim Bakanlığı sayılı Tebliğler Dergisinde yayınladı.

Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 38 inci maddesinin 4 üncü fıkrası ile 39 uncu maddesinin 3 üncü fıkrası gereğince, eğitim-öğretime yeni açılan ya da dönüştürülen eğitim kurumları ile bulundukları yerleşim yerinin idari bağlılığının ve benzeri nedenlerle hizmet alanının değişmesi uygun görülen eğitim kurumlarının Valiliklerce elektronik ortamda yapılan tekliflerinin değerlendirilmesi sonucunda hizmet alanları yeniden belirlenmiştir.

Yayınlanan listede Kurum Kodu,İl,İlçe ve Kurum adı birlikte kurumun sağ sütunda sırayla hizmet bölgesi,hizmet alanı,yerleşim yeri,zorunlu çalışma yükümlülüğü süresi (yıl) ve Hizmet Puanı yer alıyor.

Okulların hizmet alanları ve puanları, ilk atamaya başvuracak öğretmenler, zorunlu çalışma yükümlülüğü olan öğretmenler, özür durumu, il içi ve iller arası isteğe bağlı yer değiştirmeye başvuracak öğretmenler için oldukça önemli.

SÜRE VE PUANLAR OKULLARIN YERLEŞİM YERİNE VE KONUMUNA GÖRE BELİRLENDİ

Köylerin zorunlu hizmet süreleri ve hizmet puanı belirlenirken okulun bulunduğu konum esas alındı.Aynı şehirde olup hem zorunlu süre,hem de puanlar birbirinden farklı olabiliyor.

Örnek ; yılında Adana şehir merkezinde yer alan iki farklı şu okulların hizmet alanları ve hizmet puanları değişmedi.

BAZI İLÇELERİN-OKULLARIN ZORUNLU ÇALIŞMA SÜRELERİ DEĞİŞTİ 

Diğer bir örnek;Aynı ilin farklı iki köyü:Çorum Bayat İlçesi Çukuröz ve Tepekutuğun köseafoodplus.info köylerin ilçeye uzaklıkları birbirinden oldukça farklı.Çukuröz köyü ilçeye 28 km iken Derekutuğun köyü 11,7 seafoodplus.infoa dikkat edersek bu köylerin hem hizmet alanları,hem zorunlu çalışma süresi hem de hizmet puanları farklı.Buna göre ilçeye daha uzak olan çukuröz köyünde çalışan bir öğretmen, hem 1 yıl daha az görev yapacak hem de 2 puan daha fazla alacak.Çukuröz köyünde görev yapacak bir öğretmen 5 yılda diğer köyde görev yapan bir öğretmenden 10 puan daha fazla puan biriktirmiş olacak ve böylece ilçe-il de tayinde daha iyi bir okula tayinde puan üstünlüğü elde etmiş olacak.

Yılı Çizelgesi

Yılı Çizelgesi

Bu noktada özellikle köylere tayin isterken öğretmenlerin, hem köyün şehire olan uzaklığına hem de köyün,okulun imkanlarını,şartlarını önceden araştırmalarını tavsiye ediyoruz.

Bu iki örnekten de anlaşıldığı gibi hizmet süresi ve puanlar daha önceki yıllara göre oldukça mantıklı bir noktaya getirilmiş oldu.Önceki yıllarda bir ilçenin köylerinin hepsi de aynı kategoride yer alırdı.Köyler birbirinden bir çok yönüyle farklı olduğu için bu durum çok adil değseafoodplus.info bu düzenleme ile sistem çok daha iyi noktaya getirilmiş oldu.

İL İL - İLÇE İLÇE - OKUL OKUL HİZMET SÜRESİ,HİZMET PUANI - İL İL İNDİRİN

Okulların Hizmet Bölgesi, Hizmet Alanı ve Puanını Öğrenmek için ;

Çizelgede tüm İller-ilçeler-köylerdeki toplam  okul  yer almaktadır.

A - Ç ile başlayan iller için TIKLAYINIZ
(Adana,Adıyaman,Afyonkarahisar,Aksaray,Amasya,Ankara,Antalya,Ardahan,Artvin,Aydın,Ağrı,Balıkesir,Bartın,Batman,Bayburt,Bilecik,Bingöl,Bitlis,Bolu,Burdur,Bursa,Çanakkale,Çankırı,Çorum)

Ç - I ile başlayan iller için TIKLAYINIZ
(Çorum,Denizli,Diyarbakır,Düzce,Elazığ,Erzincan,Erzurum,Eskişehir,Gaziantep,Giresun,Gümüşhane,Hakkari,Hatay,Iğdır)

I - M ile başlayan iller için TIKLAYINIZ
(Iğdır,İstanbul,İzmir,Kahramanmaraş,Karabük,Karaman,Kars,Kastamonu,Kayseri,Malatya)

M - Z ile başlayan iller için TIKLAYINIZ
(Malatya,Kayseri),Kırıkkale,Kırklareli,Kırşehir,Kilis,Kocaeli,Konya,Kütahya,Malatya,Manisa,Mardin,Mersin,Muğla,Muş,Nevşehir,Niğde,Ordu,Osmaniye,Rize,Sakarya,Samsun,Siirt,Sinop,Sivas,Şanlıurfa,Şırnak,Tekirdağ,Tokat,Trabzon,Tunceli,Uşak,Van,Yalova,Yozgat,Zonguldak)

HİZMET BÖLGELERİ NERELERDİR?

Hizmet Bölgeleri; Tarihli ve Sayılı Resmi Gazete'de Yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin ' Hizmet Bölgeleri ' başlıklı maddesindeki;'(1) Öğretmen ihtiyacı, coğrafi durum, ekonomik ve sosyal yönden gelişmişlik düzeyi, ulaşım şartları ile hizmet gereklerinin karşılanması yönünden benzerlik gösteren iller gruplandırılarak üç hizmet bölgesi oluşturulmuş ve bu iller, bu Yönetmeliğin ekinde yer alan Ek-1 Hizmet Bölgeleri Çizelgesinde gösterilmiştir .' hükümlerine göre belirlenir ve Hizmet Bölgeleri çizelgesinde gösterilir.

ZORUNLU ÇALIŞMA YÜKÜMLÜLÜĞÜ ÖNGÖRÜLEN HİZMET ALANLARI VE SÜRELERİ NASIL BELİRLENİR?

Zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanları ve süreleri Yönetmeliğin  'Zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanları ve süreleri'  başlıklı maddesindeki;

'(1) Bakanlık öğretmen kadrolarında 6/5/ tarihinden sonra göreve başlayanlar:

a) Birinci hizmet bölgesindeki illerin;

1) 4 üncü hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 7 yıl,

2) 5 inci hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 6 yıl,

3) 6 ncı hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 5 yıl,

b) İkinci hizmet bölgesindeki illerin;

1) 4 üncü hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 6 yıl,

2) 5 inci hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 5 yıl,

3) 6 ncı hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 4 yıl,

c) Üçüncü hizmet bölgesindeki illerin;

1) 4 üncü hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 5 yıl,

2) 5 inci hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 4 yıl,

3) 6 ncı hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 3 yıl, çalışmakla yükümlüdür.

(2) Zorunlu çalışma yükümlülüğü, 4, 5 veya 6 ncı hizmet alanlarından birinde ya da birkaçında yerine getirilebilir.'  hükümlerine göre belirlenir.

Hizmet bölgelerindeki hizmet alanlarında zorunlu hizmet süreleri 

Öğretmenlerin yer değiştirmelerde yüksek puan alınan yerleri tercih etmeleri daha sonraki yer değiştirmelerinde hizmet puanlarına göre yer değiştirildiğinden puan toplamaları açısından kendi menfaatlerine olmaktadır.

Yatılı ilköğretim bölge okullarında görev yapan öğretmenlerin hizmet puanlarına, bu okullarda görev yaptıkları her yıl için; bayan öğretmenlere ayrıca 12 puan, erkek öğretmenlere ayrıca 6 puan eklendiğinden öğretmenlerin tercihlerinde Yatılı ilköğretim bölge okulları seçmeleri yüksek puan almalarına neden olacaktır.

Zorunlu hizmet alanlarına atanıp zorunlu hizmetini tamamladıktan sonra halen aynı okulda görev yapanların hizmet puanları, görev yapmakta oldukları hizmet alanı için öngörülen puan dikkate alınarak azami çalışma sürelerinin üzerinde geçen ilk yıl için %25, ikinci yıl için %50, üçüncü ve sonraki yıllar için % artırılarak belirlenir.

Not :Açıklamaların ve tabloların bazıları seafoodplus.info den alınmıştır.

Paylaş:

nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir