khk ile ihraç edilenler özel sektörde çalışabilir mi / Sayılı KHK Madde Devlet Memurluğundan Çıkarılma İhraç Listesi

Khk Ile Ihraç Edilenler Özel Sektörde Çalışabilir Mi

khk ile ihraç edilenler özel sektörde çalışabilir mi

Olağanüstü hâl (OHAL) döneminin son bulmasıyla kamu görevinden çıkarma işlemlerinin OHAL KHK’ları ile yapılmasının önü kapanmıştır. Bu nedenle 31/07/ tarih ve Sayılı Resmî Gazete&#;de yayımlanarak yürürlüğe giren sayılı Kanun&#;un maddesi ile sayılı Kanun Hükmünde Kararname geçici madde eklenmiştir. sayılı KHK’nın Geçici maddesinin B bendine göre kamu görevinden çıkarma işlemi; asker, polis veya diğer kamu personellerinin bir daha kamu hizmetine kabul edilmeyecek şekilde kamu görevinden ilişiğinin kesilmesidir. sayılı KHK&#;nın geçici maddesi çıkarıldığında süresi üç yılla sınırlandırılmıştı. Süresi 31 Temmuz ’de dolacak iken TBMM tarafından geçici maddenin süresi bir yıl daha uzatıldı. sayılı khk madde uzatıldı.

KHK

KHK &#; sayılı Kanun Hükmünde Kararname

Maddenin kamu personellerinin kamu görevinden çıkarılmasına dair B bendi şu hükümleri amirdir:

Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç yıl süreyle; terör örgütlerine veya Millî Güvenlik Kurulunca Devletin millî güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olduğu değerlendirilen;

1. 27/7/ tarihli ve sayılı Türk Silâhlı Kuvvetleri Personel Kanununa tabi personel Milli Savunma Bakanının onayı ile kamu görevinden çıkarılır.
  2. 18/3/ tarihli ve sayılı Uzman Erbaş Kanununa tabi personelden Türk Silahlı Kuvvetlerinde istihdam edilenler Milli Savunma Bakanının onayı ile kamu görevinden çıkarılır.
  3. 13/6/ tarihli ve sayılı Türk Silâhlı Kuvvetlerinde İstihdam Edilecek Sözleşmeli Subay ve Astsubaylar Hakkında Kanuna tabi personelden Türk Silahlı Kuvvetlerinde istihdam edilenler Milli Savunma Bakanının onayı ile kamu görevinden çıkarılır.
  4. 10/3/ tarihli ve sayılı Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanununa tabi personelden Türk Silahlı Kuvvetlerinde istihdam edilenler Milli Savunma Bakanının onayı ile kamu görevinden çıkarılır.
  5. Milli Savunma Bakanına bağlı personel Milli Savunma Bakanının onayı ile kamu görevinden çıkarılır.
  6. Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü personeli İçişleri Bakanının onayı ile kamu görevinden çıkarılır.
  7. 11/10/ tarihli ve sayılı Yükseköğretim Personel Kanununa tabi personel, Yükseköğretim Kurulu Başkanının teklifi üzerine Yükseköğretim Kurulunun kararıyla; yükseköğretim kurumları ile yükseköğretim üst kuruluşlarındaki sayılı Kanuna tabi personel ise yükseköğretim kurumları ile yükseköğretim üst kuruluşlarının en üst yöneticisinin teklifi üzerine, yükseköğretim kurumlarında üniversite yönetim kurulunun, yükseköğretim üst kuruluşlarında ise Yükseköğretim Kurulunun kararıyla kamu görevinden çıkarılır.
  8. Mahalli idareler personeli, valinin başkanlığında toplanan ve vali tarafından belirlenen kurulun teklifi üzerine İçişleri Bakanının onayıyla kamu görevinden çıkarılır.
  9. sayılı Kanuna ve diğer mevzuata tabi her türlü kadro, pozisyon ve statüde (işçi dâhil) istihdam edilen personel, ilgili kurum veya kuruluşun en üst yöneticisi başkanlığında bağlı, ilgili veya ilişkili olunan bakan tarafından oluşturulan kurulun teklifi üzerine ilgili bakan onayıyla kamu görevinden çıkarılır. Bu maddenin (A) fıkrasında belirtilenlerin işlemleri ise söz konusu fıkradaki usule göre yapılır.
  10. Bir bakanlığa bağlı, ilgili veya ilişkili olmayan diğer kurumlarda her türlü kadro, pozisyon ve statüde (işçi dâhil) istihdam edilen personel, birim amirinin teklifi üzerine atamaya yetkili amirin onayıyla kamu görevinden çıkarılır.

İlginizi Çekebilir; Memur Davalarına Bakan Avukatlar

KHK

KHK &#; Kamu Görevinden Çıkarma

Bu fıkranın birinci paragrafı uyarınca görevine son verilenler bir daha kamu hizmetinde istihdam edilemez, doğrudan veya dolaylı olarak görevlendirilemez; görevinden çıkarılanların uhdelerinde bulunan her türlü mütevelli heyet, kurul, komisyon, yönetim kurulu, denetim kurulu, tasfiye kurulu üyeliği ve sair görevleri de sona ermiş sayılır. Birinci paragraf uyarınca Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğünden çıkarılanların, mahkeme kararı aranmaksızın, karar tarihinden geçerli olmak üzere rütbe ve memuriyetleri geri alınır, bu kişiler yeniden kamu görevlerine kabul edilmez ve on beş gün içinde Devlet Personel Başkanlığına bildirilir. Bu paragrafta sayılan görevleri yürütmekle birlikte kamu görevlisi sıfatını taşımayanlar hakkında da bu paragraf hükümleri uygulanır.

Bu fıkraya göre görevlerine son verilenlerin silah ruhsatları, gemi adamlığına ilişkin belgeleri ve pilot lisansları iptal edilir ve bu kişiler oturdukları kamu konutlarından veya vakıf lojmanlarından on beş gün içinde tahliye edilir. Bu kişiler özel güvenlik şirketlerinin kurucusu, ortağı ve çalışanı olamaz.

Bu fıkrada öngörülen usuller uyarınca, terör örgütlerine veya Millî Güvenlik Kurulunca Devletin millî güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olduğu değerlendirilerek idari işlem tesis edilmek suretiyle kamu görevinden çıkarılanların itirazları üzerine yapılacak değerlendirme sonucunda görevlerine iadesine ilişkin işlemler aynı usullerle yapılır. Bu kapsamda görevine iade edilenlere kamu görevinden çıkarıldıkları tarihten göreve başladıkları tarihe kadar geçen süreye tekabül eden mali ve sosyal hakları ödenir. Bu kişiler, kamu görevinden çıkarılmalarından dolayı herhangi bir tazminat talebinde bulunamaz. Bu personelin görevlerine iadesi, kamu görevinden çıkarıldıkları tarihte bulundukları yöneticilik görevi dışında öğrenim durumları ve kazanılmış hak aylık derecelerine uygun kadro ve pozisyonlara atanmak suretiyle de yerine getirilebilir.”

Devlet Memurluğundan Çıkarılma

sayılı KHK&#;nın geçici maddesinde terör örgütü ile ilişkinin üst düzeyden alt düzeye doğru üyelik, mensubiyet, iltisak yahut irtibat olarak sıralandığı ve iltisak yahut irtibat düzeyindeki bağlantının dahi kişinin kamu görevinden çıkarılması için yeterli olduğu görülmektedir.

Terör örgütlerine veya Millî Güvenlik Kurulunca Devletin millî güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyelik, mensubiyet veya iltisak yahut bunlarla irtibatınne şekilde gerçekleşeceği hususunda mevzuatta hiçbir açıklamaya yer verilmemiştir. Uygulamaya bakıldığında kamu görevlilerinin Bylock kullanımı, üye oldukları sendika, eğitim gördükleri yahut çocuklarını gönderdikleri özel öğretim kurumları, Bank Asya’ya para yatırma, gazete ve dergi abonelikleri, Digitürk aboneliği iptali, daha önce kaldıkları yurt ve evler, yılındaki KPSS sonuçları, daha önce SGK’lı çalıştıkları firmalar, ankesörlü telefonlardan ardışık aranma, takipsizlik veya beraat kararı verilmiş olsa dahi hakkında silahlı terör örgütüne üyelik, yardım ve yöneticilikten ceza soruşturması yahut kovuşturma açılması, aleyhe tanık beyanları gibi hususların sayılı KHK uyarınca kamu görevinden çıkarma işlemine sebep gösterildiği görülmektedir.

Devlet Memurlugundan Cikarilma Tahancı Hukuk Bürosu - Ankara Avukat

Öte yandan, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosunun yürüttüğü bir soruşturma kapsamında 18/04/ tarihinde ele geçirdiği micro SD kartta Emniyet Genel Müdürlüğü nezdinde çalışan personellerin FETÖ/PDY üyeleri tarafından muhtelif kodlamalar ile fişlendiği ve bu fişlemelerin dahi tek başına sayılı KHK uyarınca kamu görevinden çıkarma işlemine gerekçe gösterildiği görülmektedir. Halbuki personelin FETÖ/PDY terör örgütüne yakınlık derecesini özel hayatına ilişkin bulgulara göre belirleyen fişleme niteliğindeki bu veriler hukuka aykırı delildir ve hiçbir idari işleme esas alınamaz.

sayılı KHK ile kamu görevinden çıkarma işlemi kamu personeli hakkında idari soruşturma açılması ile başlayıp görevlendirilen soruşturmacının süreci yürütmesi ile devam eder. Gerekli somut bilgi ve belgeler toplanınca kamu görevlisine en az 7 (yedi) günlük savunma süresi verilir. Danıştay kararlarına göre, 7 (yedi) günlük savunma süresinin tanınmaması, savunma hakkının kısıtlanması sonucunu doğurur ve işlemi usûl açısından sakatlar.

Sayılı KHK Madde İdari Soruşturma Süreci

sayili khk savunma istem yazisi Tahancı Hukuk Bürosu - Ankara Avukat

Sayılı KHK’nın Geçici Maddesi Çerçevesinde Soruşturma Geçiren Personele Sorulan Sorular

FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü mensupları ile Emniyet Teşkilatına girmeden önce intibatınız olmuş ise; 

Kamudan Atılan Memurlar

Tesis edilen kamu görevinden çıkarma işlemi sonucunda başka bir kamu kurumunda çalışılması imkânsız hâle gelmektedir. &#;Memur teminatı&#; gereğince, kamu personelinin terör örgütlerine veya Millî Güvenlik Kurulunca Devletin millî güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatıolduğu sonucuna ulaşılabilmesi için, somut delillere dayanılmalı ve ilgiliye isnat edilen eylemlerin belli bir dereceye kadar ağır ve vahim bir nitelik arz etmesi gerekmektedir.

Verilen kamu görevinden çıkarma kararı Devlet Memurları Kanunu’nun maddesi uyarınca herhangi bir disiplin cezası niteliğinde değildir. sayılı KHK’nın Geçici maddesinde belirlenen şartların gerçekleşmesi sonucunda ilgili Bakan’ın onayı ile kamu görevlisi sıfatı sona ermektedir.

İlginizi Çekebilir; Anayasa Mahkemesi sayılı KHK

sayılı Kanun Maddesi ile Sayılı KHK&#;nın Geçici Maddesi Düzenlenmiştir

Yukarıda arz ve izah edildiği üzere Olağanüstü Hal (OHAL)&#;in sona ermesi ile birlikte idarenin kanun hükmünde kararnameler ile kamu personellerini ihraç etmesi sona ermiştir. Bunun üzerine aynı hız ve süreklilikte kamu personellerini ihraç etmek için sayılı Kanun Maddesi ile Sayılı KHK&#;nın Geçici Maddesi düzenlenmiştir.

sayili khk meslekten cikarma ihrac teblig tebellug evraki Tahancı Hukuk Bürosu - Ankara Avukat

Bakan Onayı İle İhraç İtiraz

Sayılı KHK’nın Geçici maddesinin geçerliliği 31/07/ tarihinde son bulacak ve bu madde uyarınca kamu görevinden çıkarma işlemleri 31/07/ tarihinden sonra yapılamayacaktır. Herhangi bir nedenle sayılı KHK’nın Geçici 35/B maddesi uyarınca kamu görevinden çıkarılanlar, işlemin kendilerine tebliğ tarihinden itibaren 60 gün içerisinde bu idari işlemin iptali istemi ileidari dava açmalıdır. Zira kişinin kamu görevine son verecek kadar önemli bir sonuç doğuran bir konuda hukuka uygun bir karar verilmemiş ise kamu görevinden çıkarılmaya ilişkin işlem, idare mahkemesi tarafından hukuka aykırı bulunarak kamu personeli görevine iade edilecektir.

Sayılı KHK ile Kamu Görevinden Çıkarma İşlemine Karşı İptal Davası

sayılı KHK&#;nın geçici maddesine dayanılarak kamu görevinden Bakan oluru ile çıkarılan kişiler en son görev yerlerinin bulunduğu yer idare mahkemesinde hiç zaman kaybetmeden 60 gün içerisinde iptal davası açmalıdırlar. Aksi takdirde 60 günlük süre kaçırılırsa ne yazık ki bir daha dava açılamayacaktır. Dava açılsa bile idare mahkemesi süre red kararı verecektir. Bu sebeple alanında uzman avukatlardan hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmeti alınması oldukça önemlidir. sayılı khk ile ihraç edilenler bu sürelere oldukça önem vermelidirler.

Sayılı Khk Madde Emsal Karar

Astsubay olarak görev yapmakta olan bir davacının sayılı KHK’nın geçici maddesinin B bendi uyarınca kamu görevinden çıkarılmasına dair işleme karşı açılan iptal davasında; Muğla 2. İdare Mahkemesi tarafından E: / sayılı emsal Yürütmenin Durdurulması kararı verilmiştir. Kararın gerekçesi;

Davacı hakkında silahlı terör örgütüne üye olma suçundan yapılan yargılamada; ardışık arama kaydının olmadığı, 0 saniyelik görüşme yapılmamış tek başına bir arama kaydının bulunduğu, bylock kullanıcısı olmadığı, evinde yapılan aramada ve dijital materyallerinin incelenmesinde herhangi bir suç unsuruna rastlanılmadığı, örgüt hiyerarşisi içerisinde yer aldığına dair tanık beyanı veya aleyhine başkaca bir delil bulunmaması nedeniyle beraat kararı verildiği, öte yandan davalı idare tarafından dava konusu işlemi gerekçelendirir mahiyette bir bilgi ve belgenin işbu dava dosyasına sunulmadığı gibi ceza dava dosyasında da bu nitelikte bir tespitin yer almadığı anlaşılmaktadır.

Bu durumda yukarıda aktarılan hususlar birlikte göz önüne alındığında, irtibat yahut iltisakın varlığına ilişkin değerlendirmenin yeterli tespit, bilgi ve belgelerle ortaya konulamadığı anlaşıldığından dava konusu işlemin sebep unsuru yönünden hukuka aykırı olduğu kanaatine varılmıştır.” şeklindedir.

sayili-khk-polis-meslekten-cikarma-ihrac-emsal-kararİndir

polis-ihracsayili-khk-meslekten-cikarma-emsal-kararİndir

Khk İhraç Listesi Temmuz

sayılı KHK nedir?

Sayılı Devlet Memurları Kanunu, Sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu, Sayılı Hakimler Ve Savcılar Kanunu, Sayılı Yükseköğretim Personel Kanunu, Sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanunu İle Diğer Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması, Devlet Memurları Ve Diğer Kamu Görevlilerine Memuriyet Taban Aylığı Ve Kıdem Aylığı İle Ek Tazminat Ödenmesi Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamedir.

sayılı KHK ne zaman yayınlandı?

sayılı KHK 31/07/ tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.

sayılı KHK Geçici 35 maddesi nedir?

Terör örgütü ile irtibatlı ve iltisaklı olan kimselerin bir daha kamu hizmetine kabul edilmeyecek şekilde ilişiğinin kesilmesini düzenleyen maddedir.

sayılı KHK ne zaman bitiyor?

sayılı KHK 25/07/ tarihinde sona erer.

Devlet memurluğundan çıkarma kararını kim verir?

Kişinin bünyesinde çalıştığı bakanlığın en üst konumunda bulunan bakan devlet memurluğundan çıkarma kararını onaylamaya yetkilidir.

KHK ve Kod 37 kâbusu: İşveren duyunca kaçıyor

DUVAR - Kod 37, yani kamu görevinden Kanun Hükmünde Kararname (KHK) yoluyla ihraç edilenler için Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) taraf&#;ndan olu&#;turulan etiket. Bu kod, KHK’yle kamu görevinden ihraç edilen bin ki&#;iyi sivil ölüme mahkûm ediyor. Çal&#;&#;ma hakk&#; ihlal edilen ve toplumda ötekile&#;tirilen KHK’lilerin ya&#;ad&#;klar&#;n&#;, ilgili bakanl&#;klar&#;n ald&#;&#;&#; kararlar&#; ve özel &#;irketlerin KHK’lileri i&#;e almama nedenlerini ara&#;t&#;rd&#;k.

15 Temmuz Darbe Giri&#;imi ard&#;ndan yay&#;mlanan OHAL kararnamelerin üzerinden tam alt&#; y&#;l geçti. Bu süreçte yay&#;mlanan KHK'lerle bin ki&#;i görevinden ihraç edildi. Ö&#;retmen, polis, savc&#;, hâkim ve di&#;er meslek gruplar&#;ndan ihraç edilen binlerce insan aradan alt&#; y&#;l geçmesine ra&#;men hâlâ i&#; bulam&#;yor ve toplumda ötekile&#;tiriliyor.

Kod 37, yani kamu görevinden KHK yoluyla ihraç edilenler için Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) taraf&#;ndan olu&#;turulan etiket. KHK’yle kamu görevinden ihraç edilenler bu kodun anlam&#;n&#; art&#;k çok iyi biliyor. Bu kod KHK’liler için son a&#;amaya geldikleri i&#; görü&#;melerinden hayal k&#;r&#;kl&#;&#;&#;yla ayr&#;lmak demek.

&#;&#;verenler de SGK sisteminde kar&#;&#;la&#;t&#;klar&#; “KHK ile kamu görevinden ç&#;kar&#;ld&#;” yaz&#;s&#;n&#;n, “Bu ki&#;i devlet taraf&#;ndan muteber bulunmuyor. Bu ki&#;iyi i&#;e almak istedi&#;inden emin misin?” anlam&#;na geldi&#;inin fark&#;nda. Kod 37’yle kamu görevinden ihraç edilen ki&#;ileri i&#;e almalar&#;n&#;n önünde asl&#;nda yasal bir engel yok. Ama i&#;veren, i&#;e al&#;m a&#;amas&#;nda SGK kay&#;tlar&#;n&#; aç&#;p KHK ibaresini kar&#;&#;s&#;nda görünce geri ad&#;m at&#;yor. &#;&#;veren, kar&#;&#;s&#;ndaki ki&#;iyi i&#;e almaktan son anda neden vazgeçti&#;ini yaz&#;l&#; olarak bildirmiyor; ço&#;unlukla, “Bizden yan&#;t bekleyin” ya da “Kamu görevinden ihraç edildi&#;iniz için sizi i&#;e alamay&#;z” yan&#;t&#;n&#; vermekle yetiniyor. Bunu sadece özel sektör de&#;il, bakanl&#;klara ba&#;l&#; özel e&#;itim kurumlar&#; da yap&#;yor.

say&#;l&#; KHK ile 1 Eylül ’da ihraç edilen eski bir kamu personeli olan Mesut, kamudan ihraç sonras&#; özel sektörde i&#; bulman&#;n o kadar da kolay olmad&#;&#;&#;n&#; k&#;sa sürede anlam&#;&#;t&#;. Çok geçmeden belirli bir sektörde, kendine uygun buldu&#;u i&#;lere ba&#;vurmaktan vazgeçti ve “ne i&#; olursa olsun yapar&#;m” diyerek Mersin’de gözüne çarpan tüm i&#; ilanlar&#;na ba&#;vuru yapmaya ba&#;lad&#;.

Aylarca i&#; arad&#; ama kimse bir KHK’liyi i&#;e almak istemiyordu. Nihayet, Trendyol’da kargolama bölümünde çal&#;&#;mak üzere internetten yapt&#;&#;&#; bir ba&#;vuruya olumlu dönü&#; yap&#;ld&#; ve i&#; görü&#;mesine davet edildi. Üstelik görü&#;me de olumlu geçti.

&#;&#;veren, i&#;e giri&#; evraklar&#;n&#; haz&#;rlayan KHK’liye, “TC kimlik numaran&#;z&#; verir misiniz?” diye sordu. &#;&#;veren, KHK’linin önceki i&#; yerinden neden i&#;ten ayr&#;ld&#;&#;&#;n&#; ara&#;t&#;r&#;nca kar&#;&#;s&#;na Kod 37 uyar&#;s&#; ç&#;kt&#;. Bu uyar&#;y&#; gören i&#;veren, KHK’liye, “Biz seni arar&#;z” dedi.

Bundan sonras&#;n&#; Mesut &#;u sözlerle anlat&#;yor: “Görü&#;me bittikten sonra hemen i&#;e almak istediler. SGK sistemi üzerinden sigorta ba&#;lang&#;c&#;m yap&#;lacakken yetkili bana, ‘Sen KHK’li misin?’ diye sordu. Dediklerine göre prosedür böyleymi&#;, bunu sormak zorundaym&#;&#;! Beni bu yüzden i&#;e almaktan vazgeçtiler. &#;nsan haklar&#;n&#; ayk&#;r&#;, ayr&#;mc&#; bir uygulamada bulunduklar&#;n&#; anlatt&#;m. Beni dinlemediler, ‘&#;irketin ald&#;&#;&#; karar bu yönde’ deyiverdiler. Bu olaydan sonra i&#; aramaktan vazgeçtim.”

KHK’lileri neden i&#;e almad&#;klar&#;n&#; sormak için arad&#;&#;&#;m&#;z Trendyol’dan yan&#;t alamad&#;k.

‘SEN&#; &#;&#;E ALIRSAK BA&#;IMIZA &#;&#; AÇARIZ’

Bünyamin Karata&#; eski bir polis memuru. ’da ç&#;kar&#;lan bir KHK’yle ihraç edildi. Malatya’da ya&#;ayan Karata&#; i&#; bulabilmek için kentteki marketlere ve hal&#; fabrikalar&#;na ba&#;vurdu. Hatta araya tan&#;d&#;k bile koydu ancak buna ra&#;men ihraç bir polise kimse i&#; vermek istemedi.

Karata&#;, “Patronlar&#;n neredeyse yüzde 99’u kap&#;lar&#; yüzüme kapatt&#;” diyor. Peki, Karata&#;’&#;n i&#; arama süreci nas&#;l geçti? Karata&#;, korona virüsü pandemisinden bir ay önce Malatya’da Meltem Mobilya ad&#;ndaki bir firmada nihayet i&#; bulabildi. Ancak Karata&#;’&#;n buradaki çal&#;&#;ma hayat&#; çok k&#;sa sürdü.

Karata&#; &#;öyle konu&#;uyor: “Meltem Mobilya’n&#;n Malatya’daki müdürü KHK’li oldu&#;umu bilerek i&#;e ald&#;. Ancak firman&#;n büyük patronu &#;stanbul’da ya&#;&#;yordu. Malatya’ya geldi&#;inde beni i&#;e alan ki&#;iyi, ‘Ben size demedim mi? 20 gün sonra bunu gönderin’ diye azarlad&#;. Korona virüsü pandemisi s&#;ras&#;nda bu ki&#;i yan&#;ma gelerek, ‘Seni ücretsiz izne gönderiyorum’ dedi. &#;lk gözden ç&#;kar&#;lan ben oldum çünkü beni gözden ç&#;karmak çok kolayd&#;. ‘Yapmay&#;n, etmeyin. Ailemi geçindiriyorum. Evim kira, çoluk çocuk sahibiyim’ dedim ama ‘Buras&#; hay&#;r kurumu de&#;il’ cevab&#;n&#; ald&#;m. Hiçbir sözümü dinlemediler ve i&#;ime son verdiler.”

Kod 37 yüzünden i&#;e ba&#;layamayan ya da ba&#;lad&#;klar&#; i&#;lerden k&#;sa sürede ç&#;kart&#;lan KHK’lilerin ümitsizli&#;e kap&#;l&#;p i&#; aramay&#; b&#;rakt&#;&#;&#; çok oluyor. Ama bir tarafta da geçim s&#;k&#;nt&#;s&#; var.

Karata&#;, i&#;siz kald&#;ktan sonra &#;ans&#;n&#; bir de &#;OK Market’te denemeye karar verdi. &#;&#; ba&#;vurusundan k&#;sa süre sonra telefonla arand&#; ve mülakata ça&#;r&#;ld&#;. Büyük umutla girilen mülakat da ba&#;ar&#;l&#; geçti. Karata&#; tüm belgelerini haz&#;rlad&#; ve ailesine i&#; buldu&#;u müjdesini verdi. Karata&#; belgelerini al&#;p müdürün yan&#;na gitti. Market müdürü Karata&#;’&#;n i&#;e giri&#;ini yapmak için TC kimlik numaras&#;n&#; istedi. Müdür bir anda Karata&#;’a dönüp, ‘Seni i&#;e alamay&#;z’ deyiverdi: “SGK kay&#;tlar&#;nda KHK’li oldu&#;un görünüyor.”

Karata&#;’&#;n müdürü ikna çabalar&#; ba&#;ar&#;s&#;z oldu: “Müdür bana, ‘Seni i&#;e ba&#;lat&#;rsak ba&#;&#;m&#;za i&#; al&#;r&#;z. Hükümetle aram&#;z kötü olur’ dedi. Yaz&#;l&#; tebligat istedim, vermedi. Bu yüzden de hukuk yoluna gidemiyorum. &#;OK Market kay&#;tlar&#;na baks&#;n. Beni KHK’li oldu&#;um için i&#;e almad&#;lar. &#;ki üniversite bitirmek, deneyimli olmak i&#;e girmek için yetmiyor. Bir kere yere dü&#;mü&#;üz, kimse elimizden tutmaz art&#;k. Giden tekme atar, gelen takma atar…”

&#;OK MARKET NE D&#;YOR?

&#;OK Market Genel Müdürlü&#;ü’nden bir yetkiliye, KHK’lileri i&#;e almamalar&#;n&#;n sebeplerini sorduk. Yetkili, “Bilgiler gizli tutulur” yan&#;t&#;n&#; vererek &#;u aç&#;klamalarda bulundu: “&#;&#; kanunuyla ilgili bilgiler sadece ki&#;iye verilir. Hangi birimde çal&#;&#;aca&#;&#;, i&#;e neden al&#;nmad&#;&#;&#;, i&#; prosedürü, sorumluluklar&#; kendisine sözlü anlat&#;l&#;r. Bu prosedürlerle ilgili bilgi d&#;&#;ardan herhangi birine verilmez.”

&#;&#;VEREN: KHK’L&#; &#;FADES&#; ‘DUR VE &#;Y&#; DÜ&#;ÜN’ DEMEK

&#;&#;veren bir KHK’liyi i&#;e al&#;rken nelere dikkat ediyor, bir insan&#;n önceki i&#; yerinden hangi gerekçelerle i&#;ten ayr&#;ld&#;&#;&#;n&#; hangi a&#;amalardan sonra görüyor, ‘KHK’yle i&#;ten ç&#;kart&#;lm&#;&#;t&#;r’ yaz&#;s&#;n&#; görünce nas&#;l bir yol izliyor? Bu sorular&#;n yan&#;tlar&#;n&#; alabilmek için i&#;verenle görü&#;üyoruz.

Bir &#;irkette 7 i&#;çi çal&#;&#;t&#;ran bir i&#;veren, i&#;e al&#;m sürecinde adayla önce mülakat yapt&#;klar&#;n&#; söylüyor. Bu süreç olumlu geçti&#;inde ki&#;inin i&#;e al&#;m süreci için belgeler istediklerini ve sigorta giri&#;inin yap&#;lmas&#; için haz&#;rl&#;k a&#;amas&#;n&#;n yap&#;ld&#;&#;&#;n&#; beliriyor. &#;&#;veren, i&#;e al&#;mlar için bir insan&#; i&#;e al&#;rken sigorta geçmi&#;ine bakt&#;klar&#;n&#; ve burada hangi nedenlerle ki&#;inin i&#;ten ayr&#;ld&#;&#;&#;n&#; gördüklerini söylüyor: “Kamuda çal&#;&#;&#;p sonras&#;nda KHK’yle i&#;ten ç&#;kart&#;lanlar&#;n çal&#;&#;ma geçmi&#;leri SGK Tescil ve Hizmetleri Dökümünde görebiliyoruz. Zaten burada ki&#;i e&#;er KHK’liyse ‘kamu görevinden ç&#;kar&#;ld&#;’ yaz&#;s&#;n&#; görüyoruz. Bu yaz&#; i&#;veren için ‘dur ve iyi dü&#;ün' demek. Çünkü bu ki&#;iyi i&#;e al&#;rsan ba&#;&#;na i&#; alabilirsin hissiyat&#; olu&#;uyor. E&#;er KHK’liyi i&#;e al&#;rsan denetleme esnas&#;nda ba&#;ka &#;eyleri bahane ederek ceza verebilirler. Bu nedenle bu uyar&#;y&#; ne yaz&#;k ki dikkate alan çok i&#;veren bulunuyor.”

Dijital reklam ve organizasyon &#;irketi olan ba&#;ka bir i&#;veren ise &#;u an yan&#;nda 4 i&#;çi çal&#;&#;t&#;r&#;yor. Bu i&#;veren ise ‘KHK’yle i&#;ten ç&#;kar&#;ld&#;’ yaz&#;s&#;n&#; gördü&#;ünde bunun kendisi için i&#;e alma sürecinde bir sorun olmad&#;&#;&#;n&#; ifade ediyor. Ancak bu i&#;veren de KHK’liyi i&#;e ald&#;&#;&#; an kafas&#;nda birçok soru i&#;areti olu&#;tu&#;unu söylüyor: “Birini i&#;e almak için önce gerekli görü&#;meleri yap&#;yorum. Görü&#;melerde bir i&#;çinin önceki deneyimlerini elbette bilmek istiyoruz fakat bunu yine firman&#;n beklentilerini kar&#;&#;lay&#;p kar&#;&#;lamayaca&#;&#;n&#; anlayabilmek ad&#;na yetenekler ve i&#; deneyimleri üzerine yap&#;yoruz. Birinin KHK’li olmas&#; benim için i&#;e almamak anlam&#;na gelmiyor. Elbette ki&#;inin çal&#;&#;t&#;&#;&#; yerlerde neden i&#;ten ayr&#;ld&#;&#;&#; önemli. E&#;er önceki i&#; yerinde ‘Kamu görevinden KHK ile ç&#;kar&#;ld&#;’ yaz&#;s&#;n&#; görürsem tabii ki tedirginlik ya&#;ar&#;m. Çünkü yapt&#;r&#;mlara maruz kalabilirim diye dü&#;ünürüm. Ancak bu ki&#;inin firmam&#;za uyum sa&#;lamas&#; ve nitelikli olmas&#; durumunda KHK’li de olsa i&#;e al&#;r&#;m.”

Peki, KHK’lilerin özel sektörde çal&#;&#;mas&#;na engel olan bir yasa var m&#;? Çal&#;&#;ma ve Sosyal Güvenlik Bakanl&#;&#;&#;’na, "Kanun Hükmünde Kararname ile ihraç edilmek özel sektörde çal&#;&#;maya engel mi? Kanun Hükmünde Kararname ile ihraç edilen bir ki&#;inin i&#;e al&#;nmamas&#; için özel sektöre bir talimat verilmi&#; midir?" sorular&#;n&#; yönelttik.

Bakanl&#;&#;a ba&#;l&#; Türkiye &#;&#; Kurumu Genel Müdürlü&#;ü (&#;&#;KUR) &#;stihdam Hizmetleri Dairesi Ba&#;kanl&#;&#;&#;, KHK’lilerin özel sektörde çal&#;&#;mas&#;n&#;n önünde bir engel olmad&#;&#;&#;n&#; söylüyor. Verilen yan&#;t &#;öyle: “Kurumumuz kay&#;tlar&#;nda, i&#;e yerle&#;tirme hizmetlerinden yararlanmay&#; engelleyici herhangi bir kod bulunmamaktad&#;r.”

MEB ÇALI&#;MA &#;Z&#;NLER&#;N&#; &#;PTAL ED&#;YOR

KHK’ler baz&#; kurumlara di&#;erlerine k&#;yasla daha büyük etki yapt&#;. &#;hraçlar e&#;itim camias&#;n&#; ve okullar&#; çok yo&#;un etkiledi.

KHK yoluyla ihraçlar&#;n ard&#;ndan çal&#;&#;ma izinleri de iptal edilen ö&#;retmenler, özel sektörde de i&#; bulam&#;yor. Milli E&#;itim Bakanl&#;&#;&#; verilerine göre çal&#;&#;ma izni iptal edilen ö&#;retmen say&#;s&#; 13 bin   Çal&#;&#;ma izni iptal edilen ö&#;retmenlerin ’ü göreve tekrar ba&#;lam&#;&#;.

Ramazan Tekin de önüne engel koyulan ve çal&#;&#;ma izni iptal edilen binlerce KHK’li ö&#;retmenden biri. Tekin’in i&#; arama süreci di&#;er KHK’lilerinkinden biraz farkl&#;. Mersin’de kafe açan Tekin’e, dört ay boyunca ruhsat verilmedi. Anamur Belediyesi’ndeki yetkililerle görü&#;en Tekin, “Sak&#;ncal&#;s&#;n&#;z. Bu nedenle ruhsat alamazs&#;n&#;z” yan&#;t&#;n&#; ald&#;. Tekin’e nihayet Anamur Belediyesi taraf&#;ndan kafeyi açmaya engel bir tebligat verildi. Belediye, yaz&#;l&#; bildiriminde güvenlik soru&#;turmas&#; nedeniyle Tekin’e ruhsat verilemeyece&#;ini bildirdi. Tekin bir türlü ruhsat alamay&#;nca kafenin kap&#;lar&#;na kilit vurdu.

Aradan aylar geçti ve Tekin bu kez de Milli E&#;itim Bakanl&#;&#;&#;’na ba&#;l&#; özel e&#;itim kurumlar&#;nda çal&#;&#;mak istedi. Mersin’deki özel bir kolej Tekin’i i&#;e almaya karar verdi. Ancak TC kimlik numaras&#; sisteme girilince, Tekin’le yap&#;lmas&#; planlanan i&#; sözle&#;mesi imzalanmad&#;. Tekin özel kolejle aras&#;nda geçen diyalo&#;u &#;öyle anlat&#;yor: “Beni i&#;e almaya karar veren kurum, ilçe milli e&#;itim müdürlü&#;ünü arad&#;. Bu telefon görü&#;mesinin ard&#;ndan kurum sözlü olarak bana, ‘Seni i&#;e alamay&#;z’ dedi.”

Tekin &#;u an i&#; bulamad&#;&#;&#; için özel ders veriyor: “Devlete ba&#;l&#; kurumlar kimlik numaram&#; görünce i&#;e alm&#;yor. &#;&#;KUR’a ba&#;vurdum. Maalesef oradan da yan&#;t alamad&#;m. Bize yard&#;mc&#; olmuyorlar. Yard&#;mc&#; olmak isteyen de ‘ba&#;&#;ma bir &#;ey gelir’ korkusuyla geri ad&#;m at&#;yor.”

&#;&#;KUR DA KHK’L&#;LER&#;N &#;&#; AKD&#;N&#; FESHED&#;YOR

Milli E&#;itim Bakanl&#;&#;&#;’n&#;n ard&#;ndan KHK’lilere çal&#;&#;ma izni engeli koyan ba&#;ka bir kurum ise Çal&#;&#;ma ve Sosyal Güvenlik Bakanl&#;&#;&#;na ba&#;l&#; Türkiye &#;&#; Kurumu (&#;&#;KUR). Özel sektörde i&#; bulmak için ç&#;rp&#;nan ancak hiçbir &#;ekilde i&#;e al&#;nmayan birçok KHK’li &#;&#;KUR’a ba&#;vuruyor. &#;&#;KUR ise i&#;e &#;imdiye kadar ald&#;&#;&#; ve KHK’li oldu&#;u anla&#;&#;lan çal&#;&#;anlar&#; tek tek i&#;ten ç&#;kard&#;.

Say&#;l&#; Kanun Hükmünde Kararname ile Ekim tarihinde kamu görevinden ihraç edilen Erkan Özdemir adl&#; bir KHK’li geçen May&#;s ’de &#;&#;KUR Adana &#;l Müdürlü&#;ü üzerinden Sasa Fabrikas&#;’nda i&#;e girmek için ba&#;vuru yapt&#;. KHK’li oldu&#;u anla&#;&#;l&#;nca, fabrikada bir hafta çal&#;&#;abilen Özdemir’in i&#;ine son verildi.

KHK’lilerin özel sektörde çal&#;&#;mas&#;na engel olan ve bir türlü resmi belgelere dökülemeyen bu durumu daha önce HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlio&#;lu defalarca Meclis gündemine ta&#;&#;d&#;.

Tunceli &#;l ve Tar&#;m Müdürlü&#;ü’ndeki serac&#;l&#;k kursunda bir hafta çal&#;&#;t&#;ktan sonra i&#;ine son verilen KHK’li Nebi Toylak’&#;n ya&#;ad&#;klar&#; hakk&#;nda ilgili bakanl&#;klara soru önergesi veren Gergerlio&#;lu’na &#;&#;KUR ise 11 Kas&#;m ’de &#;u yan&#;t&#; verdi: “&#;l Tar&#;m ve Orman Müdürlü&#;ü taraf&#;ndan aç&#;lan serac&#; kursuna Aktif &#;&#;gücü Hizmetleri Yönetmeli&#;imizin Maddesine belirtilen kursa kat&#;l&#;m &#;artlar&#;n&#; ta&#;&#;maman&#;z nedeniyle kursiyer olarak kat&#;lman&#;z uygun de&#;erlendirilmemi&#;tir.”

&#;&#;KUR’un kursa kat&#;l&#;m &#;artlar&#;n&#;n yer ald&#;&#;&#; Maddesi’nde ise, ‘&#;stihdam edilmeye engel durum’ ibaresi yer al&#;yor.

OHAL KOM&#;SYONU’NDA SONA DO&#;RU

OHAL &#;&#;lemleri &#;nceleme Komisyonu Faaliyet Raporu’na göre darbe giri&#;iminden sonra bin kamu görevlisi ihraç edildi. OHAL sürecinde ç&#;kart&#;lan 35 KHK en çok e&#;itim camias&#;n&#; vurdu. KHK’lerle toplam 33 bin ö&#;retmen ve 5 bin akademisyen görevlerinden ihraç edildi. Di&#;er kurumlardan ihraç edilenlerin say&#;s&#; ise &#;öyle: &#;çi&#;leri Bakanl&#;&#;&#; 41 bin 77, Milli Savunma Bakanl&#;&#;&#; 13 bin , YÖK/üniversite 7 bin , Sa&#;l&#;k Bakanl&#;&#;&#; 7 bin , Adalet Bakanl&#;&#;&#; 6 bin , Ba&#;bakanl&#;k 4 bin , Maliye Bakanl&#;&#;&#; 2 bin

Varl&#;&#;&#; ve verdi&#;i kararlarla ele&#;tiri konusu olan OHAL &#;&#;lemleri &#;nceleme Komisyonu bugüne kadar bin ba&#;vuruyu karara ba&#;lad&#;. Komisyon sadece 15 bin 50 KHK’liyi i&#;e iade ederken bin ki&#;inin ba&#;vurusunu reddetti. &#;nceleme bekleyen KHK’li say&#;s&#; ise 8 bin OHAL Komisyonu’nun en dikkat çeken kararlar&#;ndan biri de Bar&#;&#; Akademisyenleriyle ilgili oldu. Anayasa Mahkemesi’nin ‘Bu suça ortak olmayaca&#;&#;z’ bildirisine imza atan akademisyenlerle ilgili verdi&#;i hak ihlali karar&#;na ra&#;men OHAL Komisyonu, ret kararlar&#; vermeye ba&#;lad&#;. Görevlerinden ihraç edilen akademisyenden hiçbiri i&#;ine iade edilmedi.

* Bu haber Medya Ara&#;t&#;rmalar&#; Derne&#;i'nin ICFJ (International Center for Journalists-Uluslararas&#; Gazeteciler Merkezi) i&#;birli&#;iyle yürüttü&#;ü "Yeni Nesil Ara&#;t&#;rmac&#; Gazetecilik E&#;itimleri Projesi" kapsam&#;nda haz&#;rlanm&#;&#;t&#;r.

Sayılı KHK ile İşten Atılan Memurlar İtiraz Edebilir mi?

Resmi Gazete&#;de yayımlanan sayılı KHK neticesinde &#;e yakın kişi kamu görevlerinden ihraç edilmişti. İhraçların ardından haksız işlemlerin olup olmadığı şüphesi üzerine pek çok vatandaş ve milletvekili çağrıda bulunmuş, meclisten ihraç kararına itiraz gelmiş ve vatandaşlara ihraçlara karşı itiraz hakkının verilmesi talep edilmiştir. Bu doğrultuda bir süre önce KHK ile görevlerinden uzaklaştırılan kişiler için itiraz işlemleri başlatıldı.

KHK ile Hak Kaybına Uğrayanların Karara İtiraz Hakkı Bulunuyor mu?

OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler ile işlerinden ihraç edilen vatandaşların hak arama taleplerine karşılık verilmesi için Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu adında bir komisyon kuruldu. Komisyon, yapılan başvurular neticesinde;

Komisyon içerisinde 80&#;i hakim, uzman ve müfettişlerden oluşan raportör olmak üzere toplamda kişi görevlendirildi.

Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu tarafından dijital ortamlarda başvuru alma, başvuruları arşivleme ve inceleme işlemlerinin yapılabilmesi için özel bir bilgi işlem sistemi oluşturulmuş ve başvuruların doğru değerlendirilebilmesi için 20&#;den çok kurum ve kuruluştan bilgiler temin edilip bu sisteme kayıtları yapılmıştır. Bunlara ek olarak yargı mercilerinin vermiş oldukları kararlar da UYAP sistemi üzerinden takibe alınmıştır. Şimdiye kadar OHAL kapsamında yayımlanan Kanun Hükmünde Kararnameler ile yapılan işlemlere yapılan itirazlara ilişkin &#;den fazla evrak tasnif ve kayıt edilip arşivlenmiştir.

KHK Nasıl İtiraz Edilir?

Daha önce 5 Eylül &#;e kadar evrak teslimlerinin yapılması talep edilmesine rağmen KHK itiraz süresinin uzatıldığı görülüyor. Sistemde hala başvuru formu aktif olarak çalışmakta. Peki KHK ile ihraç edilenler nereye başvuracak?

İlk olarak Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık çatısı altında faaliyet gösteren OHAL işlemlerini inceleme komisyonu için yapılan başvuruları alan sistem, yeni Cumhurbaşkanlığı sistemine geçilmesiyle birlikte Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı çatısı altına alındı ve sitenin adresi de değişti.

KHK kapsamında yapılan ihraçlara itiraz etmek için TIKLAYINIZ!

İhraç Edilen Memurlar İçin Dava Dilekçesi Örnekleri

KHK kapsamında mesleğinden ihraç edilen öğretmen, memur, emniyet personeli gibi pek çok kamu çalışanı bir yanlışlık sonucu görevlerinden alındığını düşünüyor. Kamudan ihraç edilen memurlar, bu durumun bir haksızlık ya da yanlışlığa binaen meydana geldiğini düşünüyorlarsa dava haklarını kullanabilirler. Mahkemeye başvurmak için çeşitli dava dilekçelerinin hazırlanması ve evraklar ile formların eksiksiz olarak doldurulması gerekiyor. Davalar ve itirazlar sonucunda suçsuzluğu ispatlanan, bir haksızlık sebebiyle kamudan ihraç edilen memurların yeniden göreve alınmaları beklentiler arasında.

İdare Mahkemesine açacakları davaya ilişkin dilekçe örneğini incelemek için TIKLAYINIZ!

Danıştaya açacakları davaya ilişkin dilekçe örneğini incelemek için TIKLAYINIZ!

Anayasa Mahkemesine açacakları davaya ilişkin dilekçe örneğini incelemek için TIKLAYINIZ!

Anayasa Mahkemesine açacakları davaya ilişkin dilekçelerine eklenecek içerik örneğini incelemek için TIKLAYINIZ!

İhraç Edilenler Sigortalı İşte Çalışabilir mi?

Kamu görevlerinden ihraç edilen memurlar, geçim sıkıntısı yaşamamak için en kısa sürede yeni bir işe başlayarak çalışma hayatlarına devam etmek istiyorlar. KHK ile işlerinden alındıkları için çalışacakları işler konusunda da kimi kısıtlamalar bulunuyor ve aksi bir karar alınmadığı sürece tekrar memur olarak kamuda çalışma imkanları bulunmuyor. Ama bunlara rağmen özel şirketlerin ve işverenlerin kabul etmesi halinde KHK ile mesleğinden ihraç edilen herhangi bir memurun sigortalı olarak çalışması mümkündür. Örnek vermek gerekirse mesleğinden alınan memur, bir inşaat şirketinde sigortalı olarak herhangi bir pozisyonda işbaşı yapabilir. Bu konuda devlet tarafından herhangi bir engel konulmamıştır. İnisiyatif tamamen işverenlerin ve yöneticilerin elindedir.

Aynı şekilde mesleklerinden alınan öğretmenlerin de sigortalı işte çalışması mümkündür. Örnek vermek gerekirse işinden atılan bir bilgisayar öğretmeni, özel bir kurumda yazılım uzmanı olarak kendisine iş bulabilir ve sigortalı olarak çalışabilir. Aynı şekilde ihraç edilen İngilizce öğretmenleri de özel kurumlarda İngilizce kursu verebilir, çevirmenlik ya da rehberlik gibi işlerle uğraşabilirler.

Fakat öğretmenlerde istisnai bir durum bulunuyor. İhraç gerekçesinde ve SGK kayıtlarında &#;FETÖ ihracı&#; gibi bir ifadenin bulunması halinde her ne kadar suçsuz olunsa bile bu kişilerin iş bulmaları ve sigortalı olarak çalışmaları zor görünüyor.

İhraç Edilen Memur Ne İş Yapar?

İhraç edilen devlet memurları yukarıda da anlatıldığı üzere özel sektörde sigortalı olarak çalışabilirler. Bu noktada kesin bir resmi engel bulunmuyor. İhraç edilerek kamu haklarından mahrum bırakılan kamu çalışanları, imkanlar dahilinde herhangi bir işte sigortalı olarak çalışılabilir. Örnek vermek gerekirse kamuda nüfus müdürlüğünde çalışan bir memur ihraç edildikten sonra özel bir şirkette şoför olarak, restoranda garson olarak da çalışabilir.

İlk etapta kendi uzmanlığı alanında meslek bulamayan pek çok ihraç edilen vatandaş, daha farklı işlere yönelerek sigortalı olarak çalışıp hem prim gün sayılarını dolduruyor hem de gelirlerini sürdürmeye çalışıyorlar.

nest...

oksabron ne için kullanılır patates yardımı başvurusu adana yüzme ihtisas spor kulübü izmit doğantepe satılık arsa bir örümceğin kaç bacağı vardır