açık öğretim lise sağlık bölümleri / Açık Öğretim Sağlık Meslek Lisesi | Açık Öğretim Lisesi ve Açık Meslek Lisesi

Açık Öğretim Lise Sağlık Bölümleri

açık öğretim lise sağlık bölümleri

MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ

MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ

MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ MEZUNİYET ŞARTLARI

Mesleki Açık Öğretim Lisesi´nden mezun olmak için;

Toplam kredinin: veya daha fazla,
Ortak kredinin: veya fazlası
Alan (yüz yüze eğitim) kredisinin: olması gerekir.

YÜZ YÜZE EĞİTİM NEDİR?

Mesleki Açık Öğretim Lisesi´nde AÖL´den farklı olarak, yüzyüze eğitim denen ve örgün okularda bizzat öğretmenlerden meslek derslerini almak gerekir. Kültür (yani ortak) dersleri içinse tıpkı AÖL´de olduğu gibi yılda 3 kez sınava girilir.

Yüzyüze eğitim MAÖL´ün alan kredisini tamamlamak için gereklidir.

İlkokul diplomasıyla ilk defa MAÖL´e kaydolan bir öğrenci, yüzyüze eğitimini yazıldığı seneden bir sonraki yıl alırken, liselerin herhangi bir sınıfından tasdikname ile ayrılanlar eğitime yazıldıkları yıl başlarlar. Lise 1´ler alansız olarak tüm liselerde ortakokutulduğu için eğitim lise 2´den yani sınıftan başlar. 

sınıf: İlk dönem: 9 İkinci dönem: 9 ders
sınıf: İlk dönem 14 (veya 16 ders) İkinci dönem: 14 (veya 16) ders
sınıf Haftanın 3 günü staj = 24 saat eder. + okulda yine ders görerek alınan dönem başı 4 veya 6 ders.

STAJ NASIL YAPILIR?

Meslek lisesi öğrencilerinin yapması gereken stajı MAÖL öğrencileri de yapmak zorundadır. Son sınıf yani sınıfta yapılan staj genelde haftanın 3 günü, toplam 24 saattir.  Dönem sonu ise işletme sahibi öğrenciye not verir ve okulda da ´´dönem sonu beceri sınavı´´ yapılır. Tabi staj defteri de verilen öğrenci, stajda yaptıklarını bu deftere bir bir yazmak zorundadır. Ve staj defterine de not verilir. Tüm bunların ortalaması ise ´´İşletmelerde Beceri Eğitimi´´ asıl adlı ders olan staj dersinin notunu belirler. Ve bu dersi geçen öğrenci dönem başı 24 kredi alır.

DERSLER ve DERS SEÇİMİ

MAÖL´de de AÖL´de olduğu gibi ´´ortak´´ ve ´´alan´´ dersleri bulunur. Yalnız bir fark olarak alan kredisi olan kredinin okuldan yüzyüze eğitimle alınması gerekliliği. kredi olan ortak kredi ise dışardan sınavlarla alınabilir. Yılda 3 kere sınavagirilir ve bunlar sırasıyla, Ocak, Mayıs ve Temmuz sınavlarıdır.

Bir farkta MAÖL´de dönembaşı alınabilecek kredi miktarıdır. AÖL´de dönem başı 30 kredilik ders seçilebilirken, Mesleki Açık Öğretim Lisesi´nde;

Ocak ve Mayıs sınavı için: 20´şer, Temmuz sınavı için ise 40 kredilik ders seçimi yapılabilir. (Tabi Temmuz sınavına girmek için 18 ve üstü yaşında olak gereklidir)

Nasıl başvurulur?

Ülkemizde 8 yıllık ilköğretimin ardından liseye devam etmek isteyenler açık öğretimi tercih edebiliyor. İlköğretimden sonra lise eğitimini açıktan almak isteyenleri eğitime teşvik etmek adına ‘Açık Öğretim’ kavramı uzun zamandır Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulanıyor ve hatta teşvik ediliyor. Açık Öğretim alanlarından biri de Mesleki Açık Öğretim. Ülkemizde meslek liselerine verilen önem düşünüldüğünde, Mesleki Açık Öğretim Lisesi bölümleri de avantajlı bir hale geliyor. Peki Mesleki Açık Öğretim Lisesi nasıl başvurulur?

Mesleki Açık Öğretim LisesiMesleki Açık Öğretim Lisesi

Mesleki Açık Öğretim Lisesi (MAÖL) Nedir?

Mesleki Açık Öğretim Lisesi, kısaltması ile MAÖL, ilköğretimi bitirdikten sonra lise eğitimini henüz almamış ve açıktan meslek lisesi okumak isteyenlere sunulan bir açık öğretim imkanıdır. Amacı endüstriyel, yani sanayi sektörüne kalifiye eleman yetiştirmektir. Bu amaçla yüksek teknolojiden faydalanılır ve yetişecek elemanlar son teknolojiye entegre olur.

MAÖL’nin normall açıköğretimden farkı ise, bazı alanlarda yüz yüze eğitim alınması zorunluluğudur. Ortak dersler içinse AÖL’de olduğu gibi yılda 3 kez sınava girilir. Yüz yüze eğitim ile alınması gereken alan/dal derslerinde devam mecburiyeti vardır.

Mesleki Açık Öğretim Lisesi nasıl başvurulur?

Başvuracak adaylarda belirli şartlar aranıyor. Öncelikle herhangi bir yaş sınırı ve şartı yoktur. Bunun dışında;

• İlköğretimi bitirmiş olmak
  • Genel bir liseden mezun olmuş olan öğrenciler de başvurabilir
  • Zihinsel engelli olmamak

Bu şartları karşılayanlar MAÖL için başvuru tarihlerinde başvuru yapabilirler. Adaylardan belirli belgeleri de getirmeleri isteniyor.

Mesleki Açık Öğretim Lisesi bölümleri

Ülkemizde bir hayli ehemmiyet verilen mesleki eğitim, MAÖL içerisinde belirli bölümlere ayrılmış durumdadır. Bunlar;

1- ADALET ALANI
2- AİLE VE TÜKETİCİ HİZMETLERİ ALANI
3- AYAKKABI VE SARACİYE TEKNOLOJİSİ ALANI
4- BAHÇECİLİK ALANI
5- BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI
6- BÜRO YÖNETİMİ ALANI
7- ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ ALANI
8- DENİZCİLİK ALANI
9- EĞLENCE HİZMETLERİ ALANI
EL SANATLARI TEKNOLOJİSİ ALANI
ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ ALANI
GIDA TEKNOLOJİSİ ALANI
GİYİM ÜRETİM TEKNOLOJİSİ ALANI
GRAFİK VE FOTOĞRAF ALANI
GÜZELLİK VE SAÇ BAKIM HİZMETLERİ ALANI
HALKLA İLİŞKİLER VE ORGANİZASYON HİZMETLERİ ALANI
HARİTA-TAPU-KADASTRO ALANI
HASTA VE YAŞLI HİZMETLERİ ALANI
HAYVAN SAĞLIĞI ALANI
İNŞAAT TEKNOLOJİSİ ALANI
KİMYA TEKNOLOJİSİ ALANI
KONAKLAMA VE SEYAHAT HİZMETLERİ ALANI
KUYUMCULUK TEKNOLOJİSİ ALANI
LABORATUVAR HİZMETLERİ ALANI
MAKİNE TEKNOLOJİSİ ALANI
MATBAA ALANI
METAL TEKNOLOJİSİ ALANI
METALURJİ ALANI
METEOROLOJİ ALANI
MOBİLYA VE İÇ MEKAN TASARIMI ALANI
MOTORLU ARAÇLAR TEKNOLOJİSİ ALANI
MUHASEBE VE FİNANSMAN ALANI
MÜZİK ALETLERİ YAPIMI ALANI
PAZARLAMA VE PERAKENDE ALANI
PLASTİK TEKNOLOJİSİ ALANI
SANAT VE TASARIM ALANI
SERAMİK VE CAM TEKNOLOJİSİ ALANI
TARIM TEKNOLOJİSİ ALANI
TEKSTİL TEKNOLOJİSİ ALANI
TESİSAT TEKNOLOJİSİ VE İKLİMLENDİRME ALANI
ULAŞTIRMA HİZMETLERİ ALANI
YİYECEK İÇECEK HİZMETLERİ ALANI
İMAM HATİP ALANI

Sosyal medyana değer kat!

SIKÇA SORULAN SORULAR

OKULUMUZLA İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR;

1-Soru: Özel İzmir Lokman Hekim Anadolu Sağlık Meslek Lisesi  hangi alanlarda eğitim vermektedir? 
Okulumuz Hemşirelik alanında eğitim vermektedir.

2-Soru: Sağlık Meslek Liselerinde hangi dersler okutulmaktadır?
Sağlık Meslek Liselerinde hem kültür dersleri, hem de alan/dal dersleri okutulmaktadır.
Kültür dersleri, büyük ölçüde diğer meslek liselerinde okutulanlarla aynıdır. Fakat alan/dal dersleri, alanlara göre değişmektedir.

Hemşirelik alanında; Meslek Esasları ve Tekniği, Dahiliye Hastalıkları ve Bakımı, Çocuk Sağlığı, Hastalıkları ve Bakımı gibi alan/dal dersleri okutulmaktadır.

3-Soru: Sağlık Meslek Liselerinde okutulan derslerin uygulaması var mıdır?
Sağlık Meslek Liselerinde okutulan alan/dal derslerinin bir kısmı tamamen teorik, bir kısmı laboratuar  uygulamalı, bir kısmı ise alan uygulamalıdır.

Alan uygulamaları, öğretim yılından itibaren Mesleki Eğitim Kanunu esaslarına göre yapılmaktadır. İşletmelerde Beceri Eğitimi adı verilen bu sistemde,  ve sınıf öğrencileri sigortalı olarak uygulama yapmaktadırlar.

4-Soru: Sağlık Meslek Liselerinde hangi alanlar bulunmaktadır? 
Sağlık Meslek Liselerinde aşağıda sıralanan alanlar bulunmaktadır:
1- Hemşirelik (Bu alana eğitim öğretim yılından itibaren erkek öğrenci  de alınmaktadır),
2- Radyoloji Teknisyenliği,
3- Anestezi Teknisyenliği,
4- Acil Tıp Teknisyenliği,
5- Laboratuar Teknisyenliği,
6- Diş Protez Teknisyenliği,
7- Çevre Sağlığı Teknisyenliği,
8- Ortopedi Teknisyenliği,
9- Tıbbi Sekreterlik.

5-Soru: Sağlık meslek liselerine giriş şartları nelerdir?
Genel olarak aşağıdaki şartlar aranmaktadır:
a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması. 
b) Sağlığının, girmek istediği mesleğin öğretimine ve yürütülmesine elverişli olması (kekemelik, şaşılık, görme yetersizliği, ortopedik yetersizlik, bulaşıcı hastalıklar ve ruhsal bozukluklar okullara alınmaya engel teşkil eder). Öğrencilerin özür durumları, okula kayıtlarında kayıt – kabul komisyonunca tespit edildiği takdirde sağlık raporu almış olsalar bile kayıtları yapılamaz. 
c) İlköğretim Okulu 8´ inci sınıfında öğrenim görüyor olması.( Eğitim döneminde mezun olacak olması)

6-Soru: Sağlık Meslek Lisesinin ilgili bölümlerinden mezun olanlar hangi Unvanla mezun olmaktadırlar?  
Hemşirelik bölümü mezunu kız-erkek öğrencilerimiz Hemşire, Acil Tıp Teknisyenliği bölümünden mezun olanlar  ise  Acil Tıp Teknisyeni, Anestezi teknisyenliği bölümünden mezun olanlar ise Anestezi Teknisyeni Olarak mezun olurlar.

7-Soru: Mezunlar Kariyer Basamaklarında Nasıl İlerlemektedir?

Mezunlarımız 2 ya da 4 yıllık bir yüksek öğretim kurumuna devam edebilecekleri gibi,  üniversitelerin meslekleriyle ilgili 2 yıllık bölümlerine de SINAVSIZ GEÇİŞ yapabilirler. (Hemşirelik ve Acil Tıp Teknisyenliği bölüm özelliklerinde hangi yüksek okullar olduğuna bakabilirsiniz)

8-Soru: Mezunlarınız hangi alanlarda işe yerleşmektedir?  
Mezunlarımız KPSS  ile Devlete ait sağlık kurumlarında çalışabildiği gibi mezun olur olmaz özel sağlık kuruluşlarında Hemşire olarak da çalışabilirler.

9-Soru: Okulunuzda öğrenci kayıtları nasıl gerçekleşmektedir? 
Okulumuzda öğrenci kayıtları ortaokulu bitiren her öğrenciye açıktır ve orta öğretime geçiş sistemi mevzuatı gereği  Seviye Belirleme Sınavı  (SBS) sonuçlarına uygun olarak yapılmaktadır.

Soru: Okulunuza en son kayıt tarihi ne zamandır? Kimler başvurabilir?

Sağlık Meslek Liselerine kayıtlar,  Milli Eğitim Bakanlığı’nın ilan ettiği, Liselere Yeni Kayıt Yaptırma süresinin bitiminde son bulmaktadır.   
Sağlık Meslek Liseleri Yönetmeliğine göre, Sağlık Meslek Liselerine ancak Lise 1. Sınıfa başlarken öğrenci alınmaktadır. Lise 1’ e kayıt tarihi bitiminden sonra, düz veya diğer meslek liselerinden okulumuza öğrenci nakli yapılamamaktadır.  Bu sebeple belirlenen kayıt tarihlerine çok dikkat edilmelidir.

Soru: Okulunuza ara sınıflardan öğrenci alınmakta mıdır?    
Okulumuza sadece diğer Sağlık Meslek Liselerinin aynı bölümlerinden ve aynı sınıfından öğrenci nakli alınmaktadır. Bu nitelikte olan öğrenciler her zaman nakil gelebilirler. Ancak; Genel Lise, Anadolu Lisesi, End. Meslek, Kız Meslek, Ticaret Meslek, İmam Hatip Lisesi v.s gibi okullardan geçiş yapılamaz.

Soru: Okulunuzun Laboratuar, Teknik Oda ve uygulamalı derslerle ilgili imkânlarından söz eder misiniz?  
Okulumuzda  Bölümlerle ilgili çok gelişmiş Teknik oda ve uygulama Laboratuarları ile Fizik, Kimya ve Biyoloji Laboratuarları mevcuttur.

Soru: Okulunuz pansiyon-yurt hizmeti sunuyor mu? 
Okulumuz bünyesinde pansiyon-yurt hizmeti verilmemektedir. Ancak İl dışından gelen öğrencilerimiz için uygun koşullarda kalabilecekleri öğrenci yurtları ile bağlantı kurulup servisle okula geliş – gidişleri sağlanacaktır.

Soru: Okulunuzun eğitim kadrosu hakkında bilgi edinmek istiyorum. 
Eğitim kadromuzun oluşturulmasına özel bir önem verilmektedir. Özellikle Meslek Dersleri öğretmenlerimiz alanlarında kendilerini kabul ettirmiş, sağlık branşındaki  tecrübesi ile eğitim tecrübelerini bünyelerinde birleştirmiş deneyimli öğretmenlerden ve İDARECİLER’den oluşmaktadır. Kültür dersleri öğretmenlerimiz alanlarında iddia sahibi, dinamik ve görev heyecanı yüksek eğitim gönüllüleridir.

Soru: Eğitim ortamlarınızı merak ediyorum.  
Okul ortamının, fiziki şartlardan sosyal şartlarına kadar öğrencinin kendisini huzur içinde hissettiği bir kurum olması için tüm tedbirler okul idaresince alınmakta olup, bu konuda öğrencilerimizin ve velilerin memnuniyeti temel gösterge olarak kabul edilmektedir.

Soru: Okulunuzun yıllık Eğitim ücretleri ne kadardır?
Okulumuzun yıllık ücreti ERKEN KAYIT İNDİRİMLERİ, Ödeme şekli ve özel şartlara bağlı olarak değişmekle birlikte, Eğitim ücretlerimiz makul, ödenebilir aylık taksitler halindedir. Yüz yüze görüşülerek her veliye uygun ödeme şekli bulunabilir.

Soru: Okulunuzun taban puanı ne kadardır?
Okulumuzun taban puanı her yıl yapılan SBS sınavına göre değişmekle birlikte, Özel okul olması nedeniyle diploma notuna göre de  kayıt yaptırabilirsiniz.

Soru: Neden Özel Alanya Lokman Hekim Anadolu Sağlık Meslek Lisesini seçmeliyiz?  

Eğitim açısından;

Okulumuz deneyimli İdareci ve Öğretmen kadrosuyla kaliteli sağlık eğitimi vermektedir. Haftada 44 saatlik eğitim; tam donanımlı  maksimum 24 kişilik sınıflarda, görsel ve yoğun pratik eğitimle beraber, çok özel bir yöntemle yabancı dile önem verilerek eğitim sunulmaktadır.  
Öğrencilerimiz okula gelerek, ETÜT DERSLERİ alabilmekte, emsallerine göre çok daha üstün yetişmektedirler.   

Fiziki Şartlar bakımından; 
Hizmet binalarımızda yemekhanemiz mevcut olup, yemeğimiz kendi mutfağımızda sunulmaktadır.  
Okulumuzdaki tüm birimleri, okulda bulunması gereken özelliklere uygun olarak SON TEKNOLOJİ ile donatılmış ve düzenlenmiştir. Binamızda, dersliklerin yanı sıra fizik, kimya, biyoloji laboratuarları ve Teknik Odalar (Hemşirelik) bulunmaktadır. Ayrıca, kütüphane, beden eğitimi, resim çalışma alanları ile açık ve kapalı oyun alanları yer almaktadır.    

Mezun Öğrencilerimizin Avantajları Bakımından;  

Okulumuzdan mezun olacak öğrencilerin avantajlarından biri, diğer meslektaşlarına göre ileri derecede ANATOMİ ve KONUŞMA İngilizcesi  öğrenerek mezun olabilme imkânına sahip olmalarıdır. 
Bu özellikler, öğrencilerimizin meslek mensubu olarak göreve başlarken diğer meslektaşlarına göre, mesleğe bir adım önde başlamalarını sağlayacaktır.

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası