atlet eş sesli cümle / Atlet eşsesli midir, atlet ile ilgili eş sesli cümle örnekleri nedir

Atlet Eş Sesli Cümle

atlet eş sesli cümle

funduszeue.info

• Trend olan
  • İçindekiler

Atlet kelimesinin eş seslisi var mıdır?

Atlet sözcüğü, eş sesli bir sözcüktür. Yani sesteş anlamı vardır. Bu da demek oluyor ki, yazılışında değişme olmadan farklı anlama gelebilen bir kelimeymiş atlet sözcüğü. Atlet sözcüğünün bir anlamı, sporda koşuculuk yapan kişinin mesleğine verilen addır.

Atletin diğer adı nedir?

Geçecek yer, yol. Yaya geçidi.

Atlet kelimesinin kökeni nedir?

Fransızca athlète άθλον &#;sporcu&#; sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca athletēs αθλετης &#;yarışçı&#; sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca áthlon &#;yarış&#; sözcüğü ile eş kökenlidir. Yunanca sözcük Eski Yunanca athléō αθλέω &#;yarışmak&#; fiilinden türetilmiştir.

Taş kelimesinin eş seslisi var mıdır?

Sesteş kelimeler, yazılışları aynı anlamlara farklı olan kelimelerdir. Taş kelimesi de sesteşi olan bir kelimedir. Sesteş olan taş cümle içerisinde, aşırı dolma sonucunda etrafa yayılma anlamı vardır. Taş, yer kabuğundan rüzgar, sel, yağmur suyu gibi sebeplerle kopan çeşitli büyüklükteki sert ve katı maddedir.

Saz kelimesinin eş seslisi nedir?

Saz kelimesi bir eş sesli sözcüktür. Yani diğer bir ifade ile sesteş olarak bilinir ve birden fazla anlama sahiptir. Bu anlamlardan ilki ve en çok kullandığı bir müzik aleti olmasıdır. Diğer bir ifadesi ise su kuyularında olan durum şeklinde anlatılır.

At kelimesinin eş seslisi nedir?

Eş anlamlı kelimeleri bilmenin yararı ise kelime dağarcığınızı genişletmek ve metinlerinize farklılık katmaktır. At kelimesinin eş anlamlısı nedir? At kelimesinin eş anlamlısı dilimize Farsçadan geçmiş olan &#;beygir&#; kelimesidir. Yük hayvanından bahsederken at ve beygir kelimeleri birbirlerinin yerine kullanılabilir.

Atlet nedir kime denir?

Atlet, atletizmle uğraşan sporcu.

Atlet hangi dil?

Atlet kelimesi Fransızca kökenlidir.

Tuş kelimesinin eş seslisi var mı?

Tuş kelimesi eş sesli midir? Tuş kelimesi eşseslidir.

Var ın eş seslisi nedir?

Eş Sesli Kelimeler

EŞ SESLİ KELİMELER TABLOSU
    SözcükAnlamıAnlamı
    varelde bulunan, var olanvarmak
    yatdonanımlı büyük gemiuyumak için yapılan işin adı
    yazbir mevsimbir şey üzerine yazıyı yazmak

Saz kelimesinin eş seslisi var mı?

Aç kelimesinin eş seslisi nedir?

AÇ EŞ ANLAMLISI Aç kelimesinin gözü doymaz anlamına gelen eş anlamlısı haris kelimesidir.

4. Sınıf T&#;rk&#;e Eş Sesli Kelimeler konu anlatımı

Haberin Devamı

‘’Bugün Gül ile sokakta oynadım.’’

Bu cümle içerisindeki Gül ismi sesteş olarak kullanılmaz.

Türkçede birçok farklı eş sesli kelimeler bulunmaktadır. Hatta çok fazla olduğunu söyleyebiliriz. Ancak anlam açısından farklılık gösterirler.

Eş sesli kelimeler: Aç, alay, bin, ay, atlet, at, bel, boğaz, çay, cilt, bağ, diz, dil, dolu, ekmek, hayır, güç, koca, kazan, koy, ekmek, iç, in, pazar, ocak, soluk, satır, sağ, yaz, yat, yaş, yar, yüz, sıra.

Bu şekilde daha birçok farklı eş sesli kelimeleri Türkçe içerisinden söylemek mümkün. Şimdi bunların bazılarını alalım ve örnek yapalım. Bu şekilde konuyu çok daha iyi anlayabiliriz.

‘’Benim çok fazla futbol topum var.’’

‘’Anneme eve benden önce vardı.’’

Gördüğünüz gibi ilk cümlede futbol topları olduğunu söylemek için, ‘var’ kelimesi kullanılır. Ancak ikinci cümleyi baktığımız zaman ise bir yere yetişmek ya da ulaşmak anlamında, ‘var’ kelimesi kullanılmaktadır.

‘’Bugün benim boğazım ağrıyor.’’

‘’Gemi ile boğazda harika bir gezinti yaptık.’’

Bu defa ilk cümlede hastalığını belirtmek için, ‘boğaz’ kelimesi kullanılır. Ancak ikinci cümlede ise gemi ile denizin üzerinde yüzerken bunun nerede yapıldığını anlatmak amaçlı, ‘boğaz’ kelimesi kullanılmış durumdadır. Şimdi arka arkaya bunun için farklı örnekler verelim.

Haberin Devamı

‘’Benim elim çok yaş.’’

‘’Sen kaç yaşındasın?’’

‘’Hayır ben bugün seninle gelmeyeceğim.’’

‘’Ailemle bugün çok güzel bir hayır işledik.’’

‘’Bugün ben bin TL para kazandım.’’

‘’Ona bisikletime bin dedim ama o bilmedi.’’

Yukarıdaki cümlelerde görüyoruz ki her biri yazılış ve okunuş açısından siyahla yazılmış bu kelimeler aynıdır. Ancak cümlelerdeki anlamlarına baktığımız zaman farklılıklar görebiliriz. Her biri değişik anlamları göstermekte ve böylece sesteş olduklarını anlatmaktadırlar. Şimdi farklı örneklerle devam edelim.

‘’Kalorifer kazanı patladı.’’

‘’Bugün yarışta senin kazanmanı istiyorum.’’

İlk cümlede bir binanın ya da işyerinin kalorifer kazanı anlatılmaktadır. İkinci cümlede ise siyahla yazılan kelime ile herhangi bir yarışta galibiyet ifade edilir.

Haberin Devamı

‘’Arabanın kısmını beğenmedim.’’

‘’Ona su dedim ama o içmedi.’’

‘’At benim en çok sevdiğim hayvandır.’’

‘’Topu hemen bana at.’’

Dikkatli şekilde örnek cümlelere baktığımız zaman siyahla yazılan kelimeler farklı anlamlara gelmektedir. Ancak yazılış ve okunuşlarına baktığımız zaman ise aynı olduklarını anlıyoruz. O da bunları sesteş yani eş sesli yapıyor. Ancak özel isim olarak kelimeleri kullandığınız zaman onlar eş sesli olmazlar. Çünkü örneğin bir arkadaşımızın ismi, ‘Gül’ ise anlamı yine aynı kalır. O zaman ne oluyor? Hem okunuşu hem yazılışı hem de anlamı aynı oluyor.

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası