yuzyil eş anlamlısı / yüzyıl eş anlamlısı arşivleri - Kelime Bulucu-Nedir Nedemek -Zıt Anlamı-Eş Anlamı

Yuzyil Eş Anlamlısı

yuzyil eş anlamlısı

Yüzyıl Eş Anlamlısı Nedir? Yüzyıl Kelimesinin Eş Anlamlısı Olan Sözcük ve TDK Sözlük Anlamı

Eş anlamlı kelimeler Türk dilinde yer alan sözcüklerin tür ve anlam bakımından karşılayan anlamdaşı bir diğer bakımdan yedeği olan kelimelerdir. Eğitim-öğretim kurumlarında, gündelik yaşantıda sıklıkla kullanılan konuşma ve yazma dilinde ,anlatımı çeşitlendirmek, kelime tekrarlarına düşmemek gibi önemli konuların yanı sıra bulmaca çözerken de karşımıza yoğun olarak çıkmaktadır. Bu kelimeler arasında yer alan yüzyılın eş anlamlısı olan sözcük de yoğun olarak merak edilerek Yüzyıl Eş Anlamlısı Nedir? sorusu üzerinden yoğun olarak araştırılmaktadır. Öğrencilerin sınavlarında, kompozisyon derslerinde ve yoğunlukla dil bilgisi konusunun işlendiği Türkçe derslerinde önemle altı çizilen eş anlamlı (anlamdaş) sözcüklerden olan yüzyıl kelimesine ilişkin öğrenilmek istenerek araştırılan "Yüzyıl Eş Anlamlısı Nedir?" sorusuna ilişkin tüm merak edilenler ve daha iyi ve rahat anlaşılabilmesi için verilen örnek detayları şu şekilde;

YÜZYIL EŞ ANLAMLISI NEDİR?

Türk Dil Kurumu (TDK) güncel Türkçe sözlükte yer alan bilgilere göre Yüzyıl kelimesinin eş anlamlısı olan sözcük

olarak yer almaktadır.

YÜZYIL NEDİR, NE DEMEK?

Türk Dil Kurumu (TDK) güncel Türkçe sözlükte verilerine göre yüzyıl kelimesinin isim türündeki anlamları ve örnekleri şu şekilde;

• İlk olarak baktığımızda sözlükte Yüzyıl kelimesinin anlamı, Yüzyıllık zaman süresi ve asır olarak yer alıyor.

Buna örnek olarak, Necip Fazıl Kısakürek'in eserinde yer alan

"Son yüzyıl içinde bizi bu hâlden kurtarmak isteyen hiçbir davranış şifa getiremedi."

İfadesi verilebilir.

• Bir diğer anlamı ise içinde bulunulan-yaşanılan zaman zarfı, süresi olarak yer alıyor.
  • Son olarak yine isim türündeki anlamı milatın başlangıç noktası olarak kabul edilmesiyle Milat 1-100, 101-200, 201-300… şeklinde sayılan yüzyıllık zaman dönemi anlamına gelmektedir.

Örnek olarak

MÖ 4. Yüzyıl - MS 4. Yüzyıl

verilebilir.

Yüzyıl eş anlamı nedir?

Yüzyıl sözcüğünün 2 adet eş anlamı nedir karşılığı bulunmaktadır. Yüzyıl ile aynı anlama gelen eş anlamlı kelimeler aşağıdaki gibidir;

Yüzyıl sözcüğüne ait eş anlamlı kelimeler asır ve çağ sözcükleridir. Bu kelimeler birbiri yerine kullanılabilir.

İlginizi çekebilecek diğer kelimeler

Yılmak eş anlamı nedir?

Yılmak sözcüğünün 1 adet eş anlamı nedir karşılığı bulunmaktadır. Yılmak ile aynı anlama gelen eş anlamlı kelimeler aşağıdaki gibidir;

Yılmak sözcüğünün eş anlamlı kelimesi bıkmak sözcüğüdür. Bu iki kelime birbiri yerine kullanılabilir.

Yas eş anlamı nedir?

Yas sözcüğünün 1 adet eş anlamı nedir karşılığı bulunmaktadır. Yas ile aynı anlama gelen eş anlamlı kelimeler aşağıdaki gibidir;

Yas sözcüğünün eş anlamlı kelimesi matem sözcüğüdür. Bu iki kelime birbiri yerine kullanılabilir.

Yüzyıl Eş Anlamlısı - Yüzyıl Kelimesinin Eş Anlamlısı Nedir?

Yüzyıl eş anlamlısı ne demek? Yüzyıl kelimesinin eş anlamlısı nedir? Yüzyıl sözcüğünün TDK sözlük anlamı ne demektir? Yüzyıl kelimesinin eş anlamlısı ile ilgili arattırılan sıkça sorulan sorulara ve cevaplara haberin detayından ulaşabilirsiniz.

Haberler 18.10.2022 - 01:32

Son Güncelleme : 18.10.2022 - 01:42

Yüzyıl Eş Anlamlısı?

Yüzyıl kelimesinin TDK sözlük eş anlamlısı nedir? ile ilgili sorunun cevabı aşağıdadır. Yüzyıl kelimesi ile yazılış ve okunuşları farklı fakat Yüzyıl kelimesi ile aynı anlama gelen anlamdaş olan benzer sözcükler şunlardır:

Cevap: Asır

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Aynı zamanda analitik çerezler de kullanıyoruz. Çerezleri reddetmek istiyorsanız detaylı bilgi için tıklayınız.

OKUDUM

Sesteşlik, Eşseslilik, Sesteş Nedir? Örnekleri, Özellikleri

Eş Sesli (Sesteş) Sözcükler:

Yazılışları ve okunuşları aynı, anlamları farklı olan sözcüklere eş sesli (sesteş) sözcükler denir.

Eş sesli sözcüklere özellikle atasözlerinde, deyimlerde ve cinaslı mânilerde rastlanır.

Türkçede kullanılan; taş, at, kurt, geç, saz, yol, serin, yağ, in, dal, gül, uç, dik, iç, an, kız, yağ, kaz, dolu, çay, kara, yaş, kaç, kan, bağ, kazan, asma, al, güldür, yan, var, yazma, koru, sık, bin, kat, ay, öğüt, sal, yaz, yüz, dil vb. pek çok sözcük eş seslilere örnek olarak gösterilebilir.

• “Köyün içinden geçen çay, yazları kuruyordu.”
  • “Bir bardak çay içince tüm yorgunluğunu unuttu.”

Birinci cümledeki “çay” sözcüğü “akarsu” anlamını taşımaktadır. İkinci cümledeki “çay” ise “çeşitli bitkilerin yapraklarının demlenmesiyle elde edilen içecek” anlamındadır. Dolayısıyla “çay” sözcükleri sesteştir.

• “Bu çiçekleri size bengetirdim.”
  • “Yüzünde küçük bir benvardı.”

cümlelerindeki “ben” sözcükleri sesteştir. “Ben” sözcüğü birinci cümlede “I. tekil kişi zamiri”, ikinci cümlede “siyah nokta” anlamındadır.

Dikkat!

Bir sözcüğün sesteş olabilmesi için her iki anlamının da temel anlam olması gerekir. Bir yerde gerçek, diğer yerde mecaz anlamıyla kullanılan sözcük sesteş kabul edilmez.

Örneğin “yüz” sözcüğünü ele alalım.

• “Masanın yüzü çok kirlenmiş.” cümlesinde “yüz” sözcüğü “yan, taraf” anlamında kullanılmıştır.
  • “Bu yüzbana tanıdık geliyor.” cümlesinde “kişi”,
  • “Ne yüzile geliyorsun ki bana?” cümlesinde “utanma, sıkılma”

anlamında kullanılmıştır.

Bu örnekler, “yüz” sözcüğünün diğer anlamlarıdır. Dolayısıyla bu sözcükler kendi aralarında sesteş olarak kullanılamaz. Ancak;

“Sabahleyin yüzünü yıkamasını yüzkere söyledim.” cümlesindeki “yüz” sözcükleri sesteştir. Çünkü birincisi “çehre, surat”, ikincisi “sayı” anlamındadır ve gerçek/temel anlamlarıyla kullanılmışlardır.

Sesteş sözcüklerle “Cinas” sanatı oluşturulur:

• “Bülbül güle âşıkmış, sanki bundan güle ne
    Hep sevenler ağlarmış, rast gelmedim gülene.”

Birinci dizedeki “güle ne” ile ikinci dizedeki “gülene” sözleri cinas oluşturmuştur.

Örnekler:

• “Ey kimsesizler el veriniz kimsesizlere
    Onlardır ancak el verecek kimse sizlere
  • “Söylerken o sözleri kızardı
    Hem hazzeder âh hem kızardı
  • “Kısmetindir gezdiren yer yer seni
    Arşa çıksa akıbet yer yer seni ” ÖYS
  • “Bir güzel şûha dedim ki iki gözün sürmelidir
    Dedi vallahi seni Hind’e kadar sürmelidir
  • “Her nefeste işledim ben bir günâh
    Bir günâh için demedim bir gün âh
  • “Yanalı
    Haylice vakit oldu
    Ben bu yerde yanalı
    Binme nâmert atına
    Ya mıhı düşer ya nalı
  • “Eyleme vaktini zâyi / Deme kış yaz oku yaz
  • “Hak muvaffak etmesin
    Dünyada asılsızı
    Asılsızlar getirir
    Gönüle asıl sızı.”

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası