sağlık lisesi ek puan verdiği bölümler 2019 / Sağlık meslek lisesi hangi bölümlere ek puan veriyor?

Sağlık Lisesi Ek Puan Verdiği Bölümler 2019

sağlık lisesi ek puan verdiği bölümler 2019

Sağlık Hizmetleri Alanı Ek Puanlı Ön Lisans Programları

Sağlık Hizmetleri Alanı Ek Puanlı Ön Lisans Programları

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının aşağıda belirtilen alan/dallarından mezun olanlar, karşılarında gösterilen yükseköğretim ön lisans programlarına yerleştirilirken, yerleştirme puanları OBP’nin 0,12 ile çarpılması ve puanlarına eklenmesi suretiyle elde edilecek; ayrıca, yerleştirme puanlarına OBP’nin 0,06 ile çarpılmasıyla elde edilecek ek puanlar katılacaktır.

·         Acil Durum ve Afet Yönetimi TYT

·         Ağız ve Diş Sağlığı TYT

·         Ameliyathane Hizmetleri TYT

·         Anestezi TYT

·         Biyokimya TYT

·         Biyomedikal Cihaz Teknolojisi TYT

·         Çevre Koruma ve Kontrol TYT

·         Çevre Sağlığı TYT

·         Çocuk Gelişimi TYT

·         Çocuk Koruma ve Bakım Hizmetleri TYT

·         Denizci Sağlığı TYT

·         Diş Protez Teknolojisi TYT

·         Diyaliz TYT

·         Eczane Hizmetleri TYT

·         Elektronörofizyoloji TYT

·         Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon TYT

·         Evde Hasta Bakımı TYT

·         Fizyoterapi TYT

·         İlk ve Acil Yardım TYT

·         İnsan Kaynakları Yönetimi TYT

·         İş Sağlığı ve Güvenliği TYT

·         İş ve Uğraşı Terapisi TYT

·         Laborant ve Veteriner Sağlık TYT

·         Laboratuvar Teknolojisi TYT

·         Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği TYT

·         Nükleer Tıp Teknikleri TYT

·         Odyometri TYT

·         Optisyenlik TYT

·         Ortopedik Protez ve Ortez TYT

·         Otopsi Yardımcılığı TYT

·         Patoloji Laboratuvar Teknikleri TYT

·         Perfüzyon Teknikleri TYT

·         Podoloji TYT

·         Radyoterapi TYT

·         Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği TYT

·         Sağlık Kurumları İşletmeciliği TYT

·         Sağlık Turizmi İşletmeciliği TYT

·         Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik TYT

·         Tıbbi Görüntüleme Teknikleri TYT

·         Tıbbi Laboratuvar Teknikleri TYT

·         Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama TYT

·         Yaşlı Bakımı TYT

2 Yıllık Sağlık Bölümleri Ön lisans

2 YILLIK SAĞLIK BÖLÜMLERİ

Bilindiği gibi artık Sağlık Meslek Liselerinden Üniversitenin ön lisans bölümlerine direk geçiş kaldırıldı. Bunun yerine ilave ek puan getirildi. Beğenin ya da beğenmeyin ama bunun olumlu olacağını düşünerek aşağıdaki yazıyı yayınladılar;

• Üniversitelerin ön lisans programlarına sınavsız geçiş uygulamasına son verildi ve bunun yerine öğrenim gördüğü alanda ön lisans programlarına devam etmek isteyenlere ilave puan uygulamasına geçildi. Yapılan bu değişiklikle meslek liselerinde ve meslek yüksekokullarında verilen eğitimin kalitesinin yükseltilmesi ve böylece daha nitelikli işgücü yetiştirilmesinin önü açıldı.

Tüm 2 yıllık bölümlerde olduğu gibi sağlık bölümlerinde de ÖSYM’nin düzenlediği Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) girmek ve yeterli puanı almak gerekmektedir. 2 yıllık bölümler diye genellendirdiğimiz bölümler yükseköğrenim kurumlarının meslek yüksekokullarında okutulan, eğitim süresi 2 yıl olan önlisans bölümleridir. Önlisans bölümlerini bitirdikten sonra isteyen bireyler bitirdikleri bölüm ile ilgili alanlarda istihdam edilirken dileyen bireyler DGS aracılığıyla en az 4 yıllık eğitim veren lisans programlarına yerleşebilmektedir.

Bu genel bilgilendirmelerin ardından 2 yıllık sağlık bölümleri konusuna gelecek olursak bölümlerin listesi aşağıdaki gibidir.

• Acil Durum ve Afet Yönetimi
  • Ağız ve Diş Sağlığı
  • Ameliyathane Hizmetleri
  • Anestezi
  • Biyomedikal Cihaz Teknolojisi
  • Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik
  • Tıbbi Laboratuvar Teknikleri
  • Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama
  • Tıbbi Görüntüleme Teknikleri
  • Yaşlı Bakımı
  • Diş Protez Teknolojisi
  • Diyaliz
  • Eczane Hizmetleri
  • Elektronörofizyoloji
  • Evde Hasta Bakımı
  • Otopsi Yardımcılığı
  • Patoloji Laboratuvar Teknikleri
  • Perfüzyon Teknikleri
  • Radyoterapi
  • Sağlık Kurumları İşletmeciliği
  • Fizyoterapi
  • İlk ve Acil Yardım
  • Laborant ve Veteriner Sağlık
  • Odyometri
  • Optisyenlik
  • Ortopedik Protez ve Ortez
  • Laboratuvar Teknolojisi
  • Nükleer Tıp Teknikleri

Sağlık meslek lisesi mezunları hangi bölümlere ek puan veriyor?

İçindekiler:

1. Sağlık meslek lisesi mezunları hangi bölümlere ek puan veriyor?
  2. Sağlık meslek lisesi mezunları hangi bölümleri tercih edebilir?
  3. Meslek liselerinin sınavsız geçiş hakkı var mı?
  4. Lisede hemşirelik kalktı mı?
  5. Meslek lisesi üniversite sınavında ek puan veriyor mu?
  6. sinavsiz gecis basvurulari ne zaman?
  7. Lise diplomasıyla hemşire olunur mu?
  8. Düz lise mezunu olup hemşire olabilir mi?
  9. Ek puan neye göre veriliyor?
  10. Ek puanlı yerleştirme nedir 4 yıllık?
  11. Ek puan her sene geçerli mi?
  12. Meslek liseleri ek puan ne oldu?
  13. Sınavsız geçiş devam ediyor mu?
  14. Açıköğretim okumak için üniversite sınavına girmek gerekir mi?

Sağlık meslek lisesi mezunları hangi bölümlere ek puan veriyor?

Okulumuzdan mezun olan öğrencilerin ek puanla yerleşebilecekleri Lisans bölümleri aşağıdaki gibidir;
  • Acil Yardım ve Afet Yönetimi.
  • Sağlık Kurumları Yöneticiliği.
  • Sağlık Kurumları İşletmeciliği.
  • Sağlık Yönetimi.
  • İş Sağlığı ve Güvenliği.
  • Hemşirelik.
  • Ebelik.

Sağlık meslek lisesi mezunları hangi bölümleri tercih edebilir?

Sağlık Meslek Lisesi mezunlarının tercih edebileceği bölümlere ilişkin detaylar şöyle;
  • Tıbbi sekreterlik.
  • Hemşirelik.
  • Diş Protez Teknisyenliği.
  • Ortopedi Teknisyenliği.
  • Çevre Sağlığı Teknisyenliği.
  • Radyoloji Teknisyenliği.
  • Anestezi Teknisyenliği.
  • Laboratuvar Teknisyenliği.

Meslek liselerinin sınavsız geçiş hakkı var mı?

MESLEKİVE TEKNİK ORTAÖĞRETİM KURUMU MEZUNLARININ SINAVSIZYERLEŞEBİLECEKLERİ 2 YILLIK ÖNLİSANS PROGRAMLARI. Sınavsız geçişsistemine göre meslekive teknik eğitim veren okullardan mezun olan öğrenciler, kendi branşlarında eğitim veren bir meslekyüksekokulu programına kayıt yaptırabilme imkânına sahiptir.

Lisede hemşirelik kalktı mı?

Ülkemizde sağlık alanında ihtiyaç duyulan kalifiye işgücü açığının kapatılması amacıyla yılında başlatılan sağlık reformları kapsamında Sağlık Meslek Liselerinden mezun olan hemşirelerinkamuda istihdamı yolu açılmıştır. sayılı 14 tarihli Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri

Meslek lisesi üniversite sınavında ek puan veriyor mu?

Meslek liseliöğrencileri ve mezunları için sınavsız geçiş kaldırılmıştır. Sınavsız geçiş yerine meslek liseliadaylara yönelik ve sadece YGS puanlarında ve sadece meslek lisesindeöğretim gördükleri alanları ile alakalı 2 yıllık önlisans programlarında kullanılmak üzere ek puanverilecektir.

sinavsiz gecis basvurulari ne zaman?

YKS başvuruları tarihleriarasında ÖSYM internet sitesi üzerinden yapılacak. Adaylar T.C. kimlik numaraları ve ÖSYM şifreleriyle başvurularınıtamamlayabilecek. YKS sınavına girecek adaylar funduszeue.info adresinden veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulamasında yapabileceklerdir.

Lise diplomasıyla hemşire olunur mu?

SAĞLIK MESLEK LİSELERİ ARTIK EBE, HEMŞİREUNVANI VEREMEYECEK Sağlık meslek liselerinden mezun olanlar artık hemşireyardımcılığı, ebe yardımcılığı ve sağlık bakım teknisyenliği programları oluşturacak ve bu programlara öğrenci alacaktır.

Düz lise mezunu olup hemşire olabilir mi?

Bu yol izleyebilecekleri ilk yoldur. Diğer yol ise düz liseden, açık öğretim lisesinden ya da Anadolu lisesinden mezun olması fark etmeksizin her lisemezununun üniversite sınavında 4 yıllık lisans eğitimi veren Sağlık Bilimleri Fakültesi'ni tercih ederek mesleğe adım atmasıdır.

Ek puan neye göre veriliyor?

EKPUANLI YERLEŞTİRME PUANI NEDİR? Ekpuanlı yerleştirme puanı ve başarı sırası, ÖSYM'nin açıkladığı sonuçlarda görülmektedir. Söz konusu puanhesaplanırken okuduğunuz lise ve bölüm baz alınır. Okuduğunuz bölüm ile alakalı tercih yapmanız durumunda sahip olacağınız puanodur.

Ek puanlı yerleştirme nedir 4 yıllık?

Ek puanlı yerleştirmehakkı, meslek lisesi mezunlarına tanınan bir sistemdir. Bu ek puanlısonuç hesaplanırken öğrencinin okuduğu lise ve bölümle ilgili tercihler yapması hâlinde sahip olacağı puandır. Öğrencinin okuldan alacağı puan yalnızca okunan bölümle alakalı tercihler yapması hâlinde verilir.

Ek puan her sene geçerli mi?

Ek puanuygulaması sadece ve sadece 2 yıllık ve adayın alanı ile ilgili programlarda kullanılacaktır, bunun dışında ekpuanlı YGS puanının kullanım yeri yoktur. Bu ek puaneski ek puanuygulaması ile karıştırılmamalıdır. Eski ek puanuygulamasında aday ekpuanlı YGS –LYS puanları ile 4 yıllıkları tercih edebiliyordur.

Meslek liseleri ek puan ne oldu?

Meslekive teknik liselerdeokuyan öğrencilerin, tüm öğrencilerde olduğu gibi yerleştirme puanları Ortaöğretim Başarı Puanları'nın katsayıyla çarpılması sonucunda hesaplanıyordu. Bu öğrenciler kendi alanlarında lisans programlarını tercih ettiklerinde yerleştirme puanlarına ek puankatılıyordu.

Sınavsız geçiş devam ediyor mu?

Mayıs ayında yürürlüğe giren bu kanunla Sınavsız Geçişkaldırılmıştır. ÖSYS'de bu kanuna ek bir madde eklenerek Sınavsız Geçişson kez uygulanmıştır. ÖSYS'de bir mesleğe yönelik eğitim veren ortaöğretim kurumlarından mezun adayların ( eski yeni tüm, mesleğe yönelik eğitim almış adayları kapsayacaktır) ön

Açıköğretim okumak için üniversite sınavına girmek gerekir mi?

Anadolu Üniversitesinin Merkezi Açıköğretim Sistemine göre öğretim yapan Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinin programlarına Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile öğrenci kabul edilmektedir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

1-Soru: Özel Konya Lokman Hekim Anadolu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi  hangi alanlarda eğitim vermektedir? 
   Cevap 1:Okulumuz Yardımcı Hemşirelik alanında eğitim vermektedir.

2-Soru: Mesleki ve Teknik (Sağlık Alanı) Liselerinde hangi dersler okutulmaktadır?
    Cevap 2: Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde hem kültür dersleri, hem de alan/dal dersleri okutulmaktadır. 9.sınıf dersleri tüm liselerde işlenen aynı müfredat mesleki ve teknik Anadolu liselerinde de aynıdır. sınıf dan itibaren alan/dal dersleri gösterilmektedir.
 Hemşire Yardımcılığı alanında; Meslek Esasları ve Tekniği, Anatomi ve Fizyoloji,Beslenme,Temel İlaç Bilgisi,Özel Bakım Uygulamaları, Sistem Hastalıkları,Hastanın Kişisel Bakımı, Enfeksiyon Hastalıkları,Aseptik Uygulamalar,İlk Yardım,Yenidoğan ve Çocuk Sağlığı ,Kadın Hastalıkları,Sağlık Psikolojisi,Sağlık Hizmetleri, Mesleki Hak ve Sorumlulukları  alan/dal dersleri okutulmaktadır.

3-Soru: Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde okutulan derslerin uygulaması var mıdır?
   Cevap 3:Sağlık Meslek Liselerinde okutulan alan/dal derslerinin bir kısmı tamamen teorik, bir kısmı laboratuar  uygulamalı, bir kısmı ise alan uygulamalıdır.

Alan uygulamaları, öğretim yılından itibaren Mesleki Eğitim Kanunu esaslarına göre yapılmaktadır. İşletmelerde Beceri Eğitimi adı verilen bu sistemde,  sınıf öğrencileri sigortalı olarak uygulama yapmaktadırlar.

4-Soru: Mesleki ve teknik Anadolu Liselerinde hangi alanlar bulunmaktadır? 
   Cevap 4: eğitim-öğretim yılı itibaren sağlık alanında eğitim veren tüm Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde 3 tane bölüm bulunmaktadır.
1- Yardımcı Hemşirelik

2- Yardımcı Ebelik
3- Sağlık Bakım Teknikerliği

5-Soru: Okulunuza giriş şartları nelerdir?
    Cevap 5:

Genel olarak aşağıdaki şartlar aranmaktadır:
a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması. 
b) Sağlığının, girmek istediği mesleğin öğretimine ve yürütülmesine elverişli olması ( Görme yetersizliği, ortopedik yetersizlik, bulaşıcı hastalıklar ve ruhsal bozukluklar okullara alınmaya engel teşkil eder). Öğrencilerin özür durumları, okula kayıtlarında kayıt – kabul komisyonunca tespit edildiği takdirde sağlık raporu almış olsalar bile kayıtları yapılamaz. 
c) İlköğretim Okulu 8´ inci sınıfından mezun durumda olması.

6-Soru: Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin ilgili bölümlerinden mezun olanlar hangi Unvanla mezun olmaktadırlar?  
   Cevap 6: 9 Aralık tarihli Resmi Gazetede yayımlanan sayılı Kanunun maddesinde şu düzenleme yer almıştır. Tüm Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi mezunlarına ‘Teknisyen’ unvanı verilecektir.

7-Soru: Mezunlar Kariyer Basamaklarında Nasıl İlerlemektedir?

Cevap 7:Mezunlarımız 2 ya da 4 yıllık bir yüksek öğretim kurumuna devam edebilecekleri gibi,  üniversitelerin meslekleriyle ilgili 2 yıllık  sağlık bölümlerine de EK PUAN ile yerleştirilebilecekler.( Üniversite olanakları bölümüne bakabilirsiniz)

8-Soru: Mezunlarınız hangi alanlarda işe yerleşmektedir?  
   Cevap 8:Mezunlarımız KPSS  ile Devlete ait sağlık kurumlarında çalışabildiği gibi  özel sağlık kuruluşlarında  çalışabilmekteler.

9-Soru: Okulunuzda öğrenci kayıtları nasıl gerçekleşmektedir? 
   Cevap 9:Okulumuzda öğrenci kayıtları ortaokulu bitiren her öğrenciye açıktır ve orta öğretime geçiş sistemi mevzuatı gereği  Liselere Giriş Sınavı  (LGS) sonuçlarına uygun olarak yapılmaktadır.

Soru: Okulunuza en son kayıt tarihi ne zamandır?

Cevap Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerine kayıtlar,  Milli Eğitim Bakanlığı’nın ilan ettiği, Liselere Yeni Kayıt Yaptırma süresinin bitiminde son bulmaktadır.   

Soru: Okulunuza ara sınıflardan öğrenci alınmakta mıdır?    
     Cevap Okulumuza 9. sınıfta ve sınıfın 1. Dönemine kadar diğer tüm liselerden ara sınıfa nakil işlemi yapılmaktadır. Sadece sınıf diğer Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin aynı bölümlerinden ve aynı sınıfından öğrenci nakli alınmaktadır. Bu nitelikte olan öğrenciler her zaman nakil gelebilirler. 

Soru: Okulunuzun Laboratuvar, Teknik Oda ve uygulamalı derslerle ilgili imkânlarından söz eder misiniz?  
   CevapOkulumuzda  Bölümlerle ilgili çok gelişmiş Teknik oda ve uygulama Laboratuvarları ile Fizik, Kimya ve Biyoloji Laboratuvarları mevcuttur.

Soru: Okulunuz pansiyon-yurt hizmeti sunuyor mu? 
    Cevap Okulumuz bünyesinde pansiyon-yurt hizmeti verilmemektedir. Ancak İl dışından gelen öğrencilerimiz için uygun koşullarda kalabilecekleri öğrenci yurtları ile bağlantı kurulup servisle okula geliş – gidişleri sağlanacaktır.

Soru: Okulunuzun eğitim kadrosu hakkında bilgi edinmek istiyorum. 
    Cevap Eğitim kadromuzun oluşturulmasına özel bir önem funduszeue.info Dersleri öğretmenlerimiz alanlarında kendilerini kabul ettirmiş, sağlık branşındaki  tecrübesi ile eğitim tecrübelerini bünyelerinde birleştirmiş deneyimli öğretmenlerden ve İDARECİLER’den oluşmaktadır. Kültür dersleri öğretmenlerimiz alanlarında iddia sahibi, dinamik ve görev heyecanı yüksek eğitim gönüllüleridir.

Soru: Eğitim ortamlarınızı merak ediyorum.  
   Cevap Okul ortamının, fiziki şartlardan sosyal şartlarına kadar öğrencinin kendisini huzur içinde hissettiği bir kurum olması için tüm tedbirler okul idaresince alınmakta olup, bu konuda öğrencilerimizin ve velilerin memnuniyeti temel gösterge olarak kabul edilmektedir.

Soru: Okulunuzun yıllık Eğitim ücretleri ne kadardır?
    Cevap Okulumuzun yıllık ücreti ERKEN KAYIT İNDİRİMLERİ, Ödeme şekli ve özel şartlara bağlı olarak değişmekle birlikte, Eğitim ücretlerimiz makul, ödenebilir aylık taksitler halindedir. Yüz yüze görüşülerek her veliye uygun ödeme şekli bulunabilir.

Soru: Okulunuzun taban puanı ne kadardır?
   Cevap Okulumuzun taban puanı her yıl yapılan LGS sınavına göre değişmekle birlikte, Özel okul olması nedeniyle diploma notuna göre de  kayıt yaptırabilirsiniz.

Soru: Neden Özel Konya Lokman Hekim Anadolu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini seçmeliyiz?  

Eğitim açısından;

Okulumuz deneyimli İdareci ve Öğretmen kadrosuyla kaliteli sağlık eğitimi vermektedir. Haftada 44 saatlik eğitim; tam donanımlı  maksimum 24 kişilik sınıflarda, görsel ve yoğun pratik eğitimle beraber, çok özel bir yöntemle yabancı dile önem verilerek eğitim sunulmaktadır.  
Öğrencilerimiz okula gelerek, ETÜT DERSLERİ alabilmekte, emsallerine göre çok daha üstün yetişmektedirler.   

Fiziki Şartlar bakımından; 
Hizmet binalarımızda yemekhanemiz mevcut olup, yemeğimiz kendi mutfağımızda sunulmaktadır.  
Okulumuzdaki tüm birimleri, okulda bulunması gereken özelliklere uygun olarak SON TEKNOLOJİ ile donatılmış ve düzenlenmiştir. Binamızda, dersliklerin yanı sıra fizik, kimya, biyoloji laboratuarları ve Teknik Odalar bulunmaktadır. Ayrıca, kütüphane, beden eğitimi, resim çalışma alanları ile açık ve kapalı oyun alanları yer almaktadır.    

Mezun Öğrencilerimizin Avantajları Bakımından;  

Okulumuzdan mezun olacak öğrencilerin avantajlarından biri, diğer meslektaşlarına göre ileri derecede ANATOMİ ve KONUŞMA İngilizcesi  öğrenerek mezun olabilme imkânına sahip olmalarıdır. 
Bu özellikler, öğrencilerimizin meslek mensubu olarak göreve başlarken diğer meslektaşlarına göre, mesleğe bir adım önde başlamalarını sağlayacaktır.

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası