yeni mezun kariyer hedefi yazıları / İş Başvurusu Ön Yazı Örneği - Karmer

Yeni Mezun Kariyer Hedefi Yazıları

yeni mezun kariyer hedefi yazıları

ÖZGEÇMİŞ (CV) YAZIMI

Kariyer Hedefi

Başvurduğunuz pozisyona uygun özelliklerinizi anlatabileceğiniz, kendinizi tanıtacağınız ve başvuru amacınızı belirteceğiniz çok kısa bir paragraf yazmalısınız.

Kişisel Bilgiler

• Adınızı, açık adresinizi, size ulaşılabilecek telefon numaralarını ve e-mail adresinizi özgeçmişinizin başına mutlaka yazmalısınız.
  • Sayfanın ortasına ya da sol üst köşeye yazılmalı.
  • Doğum tarihi, doğum yeri, medeni durum gibi bilgiler yazılmamalı.
  • Uyruğunuzu yurtdışındaki işlere başvuru yaparken yazabilirsiniz.

Eğitim Bilgileri

• Mezun olduğunuz programları ters kronolojik sıra ile yazın.
  • Okurken aldığınız dereceleri ya da önemli başarıları ve genel not ortalamanızı belirtin.
  • Yeni mezunsanız bu bölüm başta olmalı ama iş deneyimine sahipseniz bu bölümü iş deneyimi bölümünün altına yazabilirsiniz.

İş/Staj Deneyimi

• Ters kronolojik sıra ile iş ve staj deneyimlerinizi yazın.
  • Çalıştığınız yerdeki pozisyonunuzu belirtin. Her birinin altına sorumluluklarınızı ve genel olarak yaptığınız işleri kısaca listeleyin.
  • Başarılarınızı özellikle vurgulayın.

Beceriler

• Bildiğiniz yabancı dilleri ve bilgisayar programlarını yazın.
  • Birkaç program ya da yabancı dil biliyorsanız yanlarına hangi seviyede bildiğinizi ekleyebilirsiniz.
  • Bunların dışında başvurduğunuz pozisyon özelinde yazılabilecek becerilerinizi ekleyin.
  • Mesleğinizle ilgili profesyonel kuruluşlara üye iseniz bunları yazmanız sizin için avantaj olacaktır.
  • Bunun dışında katıldığınız aktiviteleri ve ilgi alanlarınızı uygun başlıklar altında özet olarak ekleyebilirsiniz.
  • Fakat bütün ilgi alanlarınızı ya da aktivitelerinizi sıralamak yerine sadece önemli olan ya da başvurduğunuz pozisyonla ilgili olan birkaçını eklemelisiniz.
  • Eğer pozisyon için gerekli ise ek bilgi başlığı altında sürücü belgenizin olduğunu belirtebilirsiniz.

Eğitimler/Sertifikalar

• Katıldığınız mesleki kurs ve eğitimleri, sertifikalarınızı uygun başlıklar altında belirtin.

Referanslar

• İki referans yazılabilir.
  • Yeni mezunsanız referanslarınızın biri hocanız, biri de stajyer olarak bağlı çalıştığınız yöneticiniz olabilir.
  • Diğer seçenek ise, “Talep edildiğinde verilecektir.” ibaresini eklemektir.
  • Eğer referansınız yoksa bu bölümü eklemeyebilirsiniz.
  • Sizi çok yakından tanımayan kişileri referans olarak göstermeyin ve referans gösterdiğiniz kişilere önceden haber verin.

ÖZGEÇMİŞİN İÇERMESİ GEREKEN BÖLÜMLER İÇİN TIKLAYINIZ

ETKİLİ CV YAZIMI İÇİN TIKLAYINIZ

Kronolojik CV

En yaygın kullanılan özgeçmiş türüdür. Ters kronolojik sıra takip edilir. Okuyan açısından takibi kolaydır ama iş yaşamında uzun süreli boşluklar olan kişiler için uygun bir tür değildir. Bu türde bulunabilecek başlıklar aşağıdaki gibidir:

• Kişisel Bilgiler
  • Kariyer Hedefi/ Profil
  • Eğitim Bilgileri
  • İş/Staj Deneyimi
  • Eğitimler/Seminerler
  • Beceriler
  • Aktiviteler/Üyelikler/İlgi Alanları
  • Referanslar

Performans CV

Kariyerinizdeki gelişimi ortaya çıkarabileceğiniz bir özgeçmiş türüdür. Fakat farklı bir alanda çalışmayı hedefliyorsanız ya da henüz çok fazla başarınız yoksa bu tür sizin için uygun değildir. Aşağıdaki başlıklardan oluşabilir:

• Kişisel Bilgiler/Profil
  • Önemli Başarılar: Çalışma hayatınızdaki önemli başarıları ön plana çıkarabileceğiniz bir alt başlık olarak ekleyebilirsiniz.
  • İş Deneyimi: Sorumluluklarınızı listeleyin ve önemli başarılarınızı vurgulayın.
  • Eğitimler/Sertifikalar
  • Eğitim Bilgileri
  • Beceriler/İlgi Alanları/Diğer Bilgiler
  • Referanslar

İşlevsel CV

Sahip olunan iş tecrübelerini belli başlıklar altında toplayarak yazılan bu özgeçmiş türünde ilgi tecrübelere ve başarılara çekilmiş olur. Belli bir süre iş yaşamına ara vermiş ya da kariyer yolunu değiştirmek isteyen kişilerin kullanabileceği bir türdür. Aşağıdaki başlıklardan oluşabilir:

• İş deneyimlerinizi uygun başlıklar altında sınıflandırmalısınız (Örn: İnsan Kaynakları, Pazarlama vb.). Bu başlıklar altında çalıştığınız pozisyonlarda aldığınız sorumlulukları ve elde ettiğiniz başarıları genelleyerek yazabilirsiniz.
  • İş Deneyimi: Ters kronolojik sıra ile çalıştığınız iş yerlerini ve pozisyonları kısaca listeleyin.
  • Eğitimler/Sertifikalar
  • Eğitim Bilgileri
  • Beceriler/İlgi Alanları/Diğer Bilgiler
  • Referanslar

Hedefe Yönelik CV

Kişisel becerilerin, deneyimlerin ve niteliklerin altı çizilir. İşlevsel özgeçmişten farkı, kariyer hedefinin belirlenmiş olduğu durumlarda belirli bir sektörün, belirli bir koluna yönelik başvuru yaparken kullanılmasıdır. Aşağıdaki başlıklardan oluşabilir:

• Yetkinlikler: Bugüne kadar yaptığınız işlerden derlediğiniz beceri ve yetkinliklerinizin başvurduğunuz pozisyona uygun olanlarını listelemelisiniz.
  • Başarılar: Çalışırken ulaştığınız başarıları kısaca listelemelisiniz.
  • Deneyim: Kısaca hangi tarihler arasında, hangi firmada, hangi pozisyonda çalıştığınızı listelemelisiniz.
  • Eğitim Bilgileri
  • Beceriler/Diğer Bilgiler
  • Referanslar

Alternatif CV

Standart bir formatı yoktur. Yaratıcılık gerektiren alanlara yapılan başvurularda kullanılabilir. (Örn: Reklamcılık, moda tasarım, halkla ilişkiler vb.)

• Öğrenci/Yeni Mezun CV Başlık Örnekleri
  • Kişisel Bilgiler
  • Kariyer Hedefi
  • Eğitim Bilgileri
  • Staj/İş Deneyimi (varsa)
  • Yabancı Dil Bilgisi
  • Bilgisayar Bilgisi
  • Üyelikler/Aktiviteler/İlgi Alanları

ÖRNEK CV İÇİN TIKLAYINIZ

KRONOLOJİK CV (TÜRKÇE) İÇİN TIKLAYINIZ

KRONOLOJİK CV (İNGİLİZCE) İÇİN TIKLAYINIZ

YENİ MEZUNLAR CV (TÜRKÇE) İÇİN TIKLAYINIZ

YENİ MEZUNLAR CV (İNGİLİZCE) İÇİN TIKLAYINIZ

Zamanlama ve Gönderim

Birisi sizden özgeçmişinizi istediyse, en kısa sürede mutlaka gönderin. Tercihen aynı gün içinde. CV’nizin eksik kısımları varsa hemen tamamlayın. Asla daha önce bir başkasına gönderilmiş şekliyle yeni birisine göndermeyin. Özellikle e-posta ortamında bu şekilde göndermek daha kolay olduğu için tercih edilen yol ‘ilet (forward)’ seçeneğini kullanmak oluyor. Ancak, bu durumda, kişiye özel bir gönderim yapmamış olursunuz. Mutlaka arkadaşınıza özel bir mesajla, ne tür işlerle ilgilendiğinizi belirterek, teşekkürlerinizi de beyan ederek özgeçmişinizi göndermelisiniz.

İşe Göre Özgeçmiş

Farklı iş ve pozisyonlar için farklı özgeçmişler hazırlayabilirsiniz. Tabii, bu özgeçmişler hayallere dayanmayacak. Başvuru yapacağınız işe göre, belli özelliklerinizi ön plana çıkararak özgeçmişlerinizi farklılaştırmaktan bahsediyoruz. Örneğin; makine mühendisisiniz ve bir fabrikadaki makine mühendisi pozisyonu için başvuruyorsunuz. Özgeçmişinizde yaptığınız stajı detaylı olarak anlatabilir, üretim ortamında kullanabileceğiniz özel yazılım programları bilgilerinize yer verebilirsiniz. Bununla birlikte, makine mühendisi olarak branşınızın dışında bir işe, örneğin; finansal danışmanlık işine başvuruyorsanız, üretim stajınızın detaylarından çok organizasyonunda çalıştığınız bir okul partisinden ya da kulüp faaliyetlerinizden ayrıntılar vermeniz daha uygundur. İş hangi özellikleri ağırlıklı olarak gerektiriyorsa, o özelliklerinizi yansıtan bilgileri özgeçmişinizde ön plana çıkarmalısınız.

Amaç Belirleme

Kariyer özetinizde yer vereceğiniz amacınızı yazarken, genel olarak kariyeriniz / iş yaşamınızda varmak istediğiniz yeri, ilerlemek istediğiniz alanı düşünmelisiniz. Özellikle, deneyimi olmayan adaylar için önemli olan bu bölümde net bir hedef tanımlarsanız, kendinizden ve yapmak istediklerinizden emin olduğunuzu gösterir ve olumlu puan kazanırsınız. Örneğin; “uluslararası alanda faaliyet gösteren bir şirkette stratejik planlama alanında çalışmak” net bir amacı tanımlıyor.

Şirket Adını Öne Çıkarın

Deneyimlerinizi yazarken göz önünde bulundurmanız gereken önemli bir unsur da çalıştığınız şirkettir. Çalıştığınız sektör ya da iş alanında yapılan işten çok görev alınan kurum/şirket önem kazanıyor olabilir. Daha önce çalışmış olduğunuz şirket(ler)iniz tanınıyor ve iyi bir referans olarak görülüyor olabilir. Bu durumda, deneyimlerinizde şirket adını özgeçmişinizde ön plana çıkartmalısınız. Deneyimlerinizi yazarken şirket adını, hemen göze çarpacak şekilde, koyu, büyük harflerle ve birinci sırada yazarak ön plana çıkarabilirsiniz. Benzer olarak hep aynı pozisyonlarda çalıştığınızda da şirket adlarını öne çıkarmak daha uygun olacaktır.

En Sık Yapılan Hatalar

• Kişisel bilgileri en başa yazmak
  • İş tanımı kısmını boş bırakmak
  • İmla ve yazım hataları
  • Deneyimleri baştan sona (yanlış sıralama) doğru sıralamak
  • Çok uzun yazmak
  • Çok kısa yazmak
  • Adres bilgilerini eksik yazmak
  • Çok ince bir kâğıda yazmak

CV’de Yer Alması Gereken Temel Başlıklar

İsim, E-mail, Telefon, Adres

CV’nizi gönderdiğiniz kişilerin sizinle irtibata geçebilmek için, CV’nizde belirtmiş olduğunuz irtibat bilgilerinden başka bir olanaklarının olmadığını unutmayın. Size her zaman ulaşabilecek e-mail adresi veya telefon numarası, CV’nizde bulunması gereken en hayati  bilgilerden biridir. Bu bilgileri genellikle kâğıdın sol üstüne veya üst-ortasına yazın. İsminizi büyük harflerle, üst tarafta sola veya ortaya yazabilirsiniz.

İş / Kariyer Hedefi

İş/kariyer hedefinizin CV’nizde yer almasını istiyorsanız, bunu son derece açık ve sınırları çizilmiş bir şekilde ifade etmelisiniz. Bunu yaparak, işverenin sizi isteğinizin dışında bir pozisyonda konumlandırmasının önüne geçmiş olursunuz. Doğru bir ön mektup ile başvurunuzun değerlendirilme şansını artırabileceğinizi unutmayın.

Ön Mektup Yazımı

Eğer, ‘CV’mi gönderirken ön mektup yazmama gerek yok, nasıl olsa kimse okumuyor.’ gibi düşünceler taşıyorsanız tekrar düşünün. İnsan kaynakları danışmanları, yoğun eleman alımı yapan şirketlerin insan  kaynakları uzmanları ya da birbirine benzeyen mektupları okumaktan bıkanlar genellikle mektubu hızla geçip CV’ye geçebilirler. Buna karşılık, araştırmaların sonuçları  potansiyel işveren konumundaki firmaların birçoğunun, aday hakkında ilk izlenimlerini, ön mektubunuzu okuyarak oluşturduklarını göstermiştir. Ön mektubunuz ile en iyi izlenimi bırakabilmek için önce yazdığınız mektubun önemini iyi kavramış ve üzerinde düşünmüş olmanızın büyük faydası var. Burada, geçmişinizde önemli ve altını çizmekte yararlı gördüğünüz özelliklerinizi özetle belirtirsiniz. Ön mektup, aynı zamanda, fikirlerinizi nasıl organize edebildiğiniz ve kendinizi ne açıklıkta belirtebildiğinizin aynası olarak algılanır. Ön mektubu tanımlayabilecek bir benzetme, onu suya atılan bir taş gibi görmektir; yani ilk hareketi yaratan ve sonra büyüyecek halkaların başlangıcı şeklinde görülebilir.

Ön yazı

• Ön yazı, CV’nin önüne eklenen ve işte benim özgeçmişim demenin ötesinde mesajlar veren bir kapak sayfasıdır.
  • Neden onlara yazdığınızı,
  • Neden bu iş için çok uygun olduğunuzu,
  • Kariyer beklentilerinizi gösterir.

Giriş

• Kim olduğunuzu ve ilanı nerede görüp başvuru yaptığınızı açıklayın.

Gelişme

• Şirketle ve pozisyonla neden ilgilendiğinizi açıklayın.
  • Pozisyona uygun özelliklerinizden bahsedin ve mümkünse bunları örneklendirin.
  • Şirketle ilgili sahip olduğunuz bilgilerden ve neden bu iş için uygun olduğunuzdan bahsedin.
  • Genel başvuru yapıyorsanız, kariyer beklentinizi açıklayın.

Sonuç

• Teşekkür cümlesi yazın.
  • Bundan sonra iletişimi nasıl sürdürebileceğinizle ilgili bilgi verin.

Ön Yazıyı Hazırlamadan Önce

• Amaçlarınızı belirleyin.
  • Firma ve pozisyon hakkında bilgi sahibi olun.
  • Başvurduğunuz firma ve pozisyonu tercih etmenizdeki nedenleri saptayın.
  • Bilgi ve becerilerinizin farkına varın.
  • Kararlılık ve istekliliğinizi ortaya koyun.

ÖRNEK ÖN YAZI (TÜRKÇE) İÇİN TIKLAYINIZ

ÖRNEK ÖN YAZI (İNGİLZCE) İÇİN TIKLAYINIZ

Yararlanılan Kaynaklar:

İzmir Üniversitesi Mezunlar Ofisi

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kariyer Planlama Merkezi

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kariyer Merkezi Müdürlüğü

Sayın ilgili,

Firmanızın internet sitesinde gördüğüm, (aa.bb.2014) son başvuru tarihli X başlıklı iş ilanı ile ilgileniyorum. Almış olduğum eğitimin ve sahip olduğum yeteneklerin iş tanımınızda belirttiğiniz özelliklere uygun olduğunu düşünüyorum.

A Üniversitesi  (B) bölümünden 2013 yılında mezun oldum. Üniversite hayatım boyunca (C) alanında araştırmalar yaptım. İngilizce’yi ileri düzeyde bilmekteyim. İnsanlar ile iletişim kurma konusunda iyiyim. Önemli sorumluluklar aldığım birçok proje oldu ve bu tecrübelerim akım çalışmalarına kolay adapte olmamı sağlamaktadır.

Firmanız uzmanlaşmak istediğim alanda önemli bir konuma sahiptir. Firmanızı ve yaptıklarını yakından takip etmekteyim. Firmanızda X pozisyonunda önemli işler yapmak ve başarılara imza atmak isterim. Firmanızın saygınlığına katkıda bulunacak bilgi birikime sahip olduğumu düşünüyorum. Uzmanlaşmak istediğim alanda daha fazla tecrübe kazanabilmek için firmanızın en doğru yer olduğunu düşünüyorum. Kısa vadede X pozisyonunda firmanıza önemli katkılarda bulunmak istiyorum. Uzun vadede ise daha geniş yetki ve sorumluluklarımın olacağı bir pozisyonda ilerlemek istiyorum.

Özgeçmişim ve önyazım ile ilgilendiğiniz için şimdiden teşekkürler. En kısa zamanda yüzyüze görüşme yapmak ve iş ile ilgili daha detaylı konuşabilmek isterim.

Saygılarımla,

İmza

İsim Soyisim

Adres, Telefon Numarası, E-Posta Adresi

This entry was posted in Genel and tagged yeni mezun ön yazı, yeni mezun ön yazı örneği, yeni mezun ön yazı örnekleri, yeni mezun önyazı on by admin.

Sayın yetkili,

Şirketinizin web sayfasında gördüğüm “Eğitim Teknoloğu”  iş ilanı ile ilgileniyorum. İş ilanında belirtilen iş tanımına, almış olduğum eğitim ve sahip olduğum yeteneklerin uygun olduğunu düşünüyorum.

(x) üniversitesi (Y) bölümünden (zzzz) yılında mezun oldum. İngilizce’yi ileri düzeyde bilmekte ve kullanmaktayım. (A), (B) ve (C) şirketlerinde stajyer olarak çalıştım. Eğitim hayatım ve staj tecrübelerim boyunca birçok projede aktif olarak görev aldım. İnsanlarla iyi ilişkiler kurma konusunda iyiyim. Takım çalışmasına yatkınım.

Kariyerime Eğitim Teknoloğu alanında yön vermek istiyorum. Şirketiniz bu alanda saygın bir yere sahip olduğunu biliyorum. Şirketinizin yaptıklarını yakından takip ediyorum ve  şirketinize değer katabilecek bir birikime sahip olduğumu düşünüyorum.  Kısa vadede belirttiğiniz pozisyonda bugüne kadar edindiğim tecrübelerden ve bilgi birikimimden yararlanarak ilerlemek istiyorum. Uzun vade ise eğitim ile ilgili diğer alanları da kapsayacak bir pozisyonda uzmanlaşmak istiyorum.

Ekteki özgeçmişimi ve bu önyazımı dikkate aldığınız için şimdiden teşekkürler. Eğer mümkün olursa en kısa zamanda yüzyüze görüşmek ve size şirketinize katabileceğim değerler hakkında daha detaylı bilgi vermek isterim.

Saygılarımla,

İmza

Ad, Soyad

Adres, Telefon Numarası, E-Posta Adresi

This entry was posted in Genel and tagged ön yazı, önyazı, yeni mezun ön yazı, yeni mezun ön yazı örneği, yeni mezun ön yazı örnekleri, yeni mezun önyazı örneği, yeni mezun önyazı örnekleri on by admin.

CV hazırlama sürecinde ön yazı örnekleri,  en çok ihtiyaç duyulan konu başlıklarından bir tanesi. İyi ve güzel hazırlanmış bir cv sahibi olsanız bile, birçok şirket ön yazı formatlarına da oldukça dikkat çekiyor. Bu amaçla sizlere fikir vermesi açısından ön yazı örneklerine göz atabilirsiniz.

on-yazi-ornekleri

Ön Yazı Örnekleri

Ancak hem burada hem de internet üzerinde yer alan ön yazı örneklerini birebir kullanmamanızı öneririz. Daha önce birçok yazıda sizlerle paylaştığımız gibi ön yazı, başvuru yaptığınız kuruma ve pozisyona göre adapte edilirse sizi başarıya götürecektir. Aksi takdirde özensiz ve kopyala yapıştır bir ön yazı örneği, iş başvurusu yaptığınız şirketin İnsan Kaynakları ekibi tarafından kolaylıkla algılanır ve bu durum sizin için iyi sonuçlar doğurmayabilir.

Ön yazınızı yazarken asıl amacınız, özgeçmişinizde çok fazla öne çıkmayan ancak başvurduğunuz iş ilanında yer alan ve aslında sizin de sahip olduğunuz yetenek ve yetkinlikleri vurgulamanız olmalıdır. Eğer ilan metninde özellikle satışlarda bir artış hedefi varsa ve siz de daha önceki çalışmalarınızda böyle bir başarıya imza attıysanız, bu kısmı ön yazınızda ön plana almanız ve belirtmeniz size fayda sağlayabilir.

Ön yazı kullanımını farklı bir şehirdeki pozisyon ve şirkete iş başvurusu yaparken de kullanabilirsiniz. İş başvurusu yaptığınız ve işe kabul edilirsiniz yaşamak zorunda olacağınız şehirde nasıl ikamet edeceğiniz, şirket tarafı için oldukça önemli bir detaydır. Aksi takdirde, iş başvuruları arasından şirketin veya işin bulunduğu şehirdeki adaylar sizden öncelikli hale geleceklerdir. Bu durumunda önüne geçmek için ön yazınızda işe kabul edilmeniz durumunda o şehirde geçici de ikamet edeceğiniz bir yakınınız olduğundan bahsetmeniz bile bu durumu ortadan kaldıracaktır.

Ön yazılarda en çok yapılan hatalardan bir tanesi de, cv üzerinde yer alan bilgileri kopyalayıp yapıştırmak ya da cv üzerinde yer alan bilgileri cümle cümle yazmaktır. CV zaten İnsan Kaynakları uzmanları tarafından incelenecektir. Bu bilgileri tekrar yazmanız, karşı tarafın vakit kaybetmesine neden olur. Bu vakit kaybı sonrasında da daha iş görüşmesi sürecine girmeden, eksi puan almış olursunuz.

Gerekmeyen durumlarda ön yazı kullanımını boş yere yapmamalısınız. Şirketler bazen, özellikle ön yazı ile birlikte başvuru kabul ederler. Böyle durumlarda da, çok kısaca o şirkete olan ilginizi ve iş başvurusu yaptığınız pozisyon ile neden örtüştüğünüzü anlatmanız yeterli olacaktır. Ön yazı üzerinde jenerik ifadeler kullanmak, başvuru yaptığınız şirkete özel hiç bir ifadenin yer almaması ve dil bilgisi yazım hataları ile dolu bir ön yazı ile iş başvurusu yapmak size hiç bir artı değer katmayacağı gibi, eksi puan almanıza da sebep olabilir.

Sayfamızda paylaştığımız ön yazı örnekleri arasında size fikir verebilecek metinler bulabilirsiniz. Ancak bu ön yazı örneklerini kullanırken, mutlaka kendi içinde bulunduğunuz duruma ve iş başvurusu yaptığınız kuruma özel ifadeler eklemeyi unutmayın.

Staj Ön Yazı Örneği – Staj Ön Yazı Örneği 2 – Staj Ön Yazı Örneği 3 – Yeni Mezun Ön Yazı Örneği – Yeni Mezun Ön Yazı Örneği 2 – Deneyimli Ön Yazı Örneği – Deneyimli Ön Yazı Örneği 2

This entry was posted in CV Hazırlama and tagged cover letter, cover letter samples, cv, cv hazırlama, cv ön yazı örnekleri, cv önyazı örnekleri, deneyimli ön yazı örneği, deneyimli önyazı örneği, iş arama, iş başvurularında ön yazı örneği, iş başvurusu, iş başvurusu için ön yazı, iş başvurusu ön yazı, iş başvurusu ön yazı örneği, iş başvurusunda ön yazı, iş başvurusunda ön yazı örnekleri, kariyernet ön yazı, ön yazı, ön yazı nasıl yazılır, ön yazı örneği, ön yazı örneği yeni mezun, ön yazı örnek, ön yazı örnekleri, önyazı, önyazı örneği, önyazı örnekleri, özgeçmiş ön yazı, özgeçmiş ön yazı örneği, yeni mezun, yeni mezun ön yazı, yeni mezun ön yazı örneği, yeni mezun ön yazı örnekleri, yeni mezun önyazı örneği, yeni mezun önyazı örnekleri on by admin.

Önyazı veya ön sözün artık hiç kullanılmadığını duydunuz mu? İnsan Kaynakları uzmanları artık bunları okumuyorlar mı? Bu iş başvurusu mektupları zaten özgeçmişinizin en özet hali değil mi? O halde zaten işverenler özgeçmişinizi okuyacaklarsa, önyazının ne gereği var?

onyazi-ornekleri

Gerçekler aslında bu bahsedilenlerin tam tersi. Birçok işverenler önyazıları okumadan doğrudan özgeçmiş okumaya başlıyorlardır. Ancak birçoğu da önyazılarınızı okuyorlar.

Career Directors International’nin 2012 Global Hiring Trends Survey’de yaptığı araştırmaya göre, işe alım uzmanlarının % 26’sı önyazıları okumaya devam ediyorlar. Bu yaklaşık her dört işverenden biri sizin iş başvurunuzda yazdığınız önyazıyı okuyor demektir. Bu yüzden, iş başvurunuz için ön yazı yazmak hala çok önemlidir.

Önyazılarınız şirkete uygun, hevesli, üretken, profesyonel, sadık bir çalışan olarak size kendinizi ifade etme şansı sunan muazzam birer fırsattır. Ön yazınız ile şirket politikasına, iş dünyasının kültürüne uygunluğunuzu gösterebilirsiniz.

İyi yazılmış bir önyazıda şunlar bulunmalıdır:

• İş için en uygun aday olduğunuzu ifade eden bir tanımlama,
  • İşe uygun yeteneklerinizi belirten ifadeler,
  • En iyi vasıflarınızın, başarılarınızın sizi işe daha da yaklaştıracak olan özelliklerinizin önem sırasına göre bir listesi
  • Eğer işveren sizinle bir iletişim kurmak istiyorsa kullanabileceği bağlantılar (telefon numarası, e-mail adresi vb.)

Planlı şekilde önyazı oluşturmanız önemlidir.

Bir önyazının dikkat çekmesi için gereken 6 madde aşağıdaki gibi sıralanabilir:

1.    Daha fazla anahtar kelime

Aramalarda Cv ya da önyazınızın bulunmasını arttırmak için gönderdiğiniz ön yazının içindeki anahtar kelimelerin sayısını arttırmalısınız. Bu anahtar kelimeler deneyimlerinizi, eğitiminizi, yeteneklerinizi veya karakterinizi ifaden eden kelimeler olabilir.

İşverenler, ön yazılarda görmek istedikleri anahtar kelimeleri dikkate alırlar ve gönderdiğiniz ön yazıları bu kelimelere göre tararlar. Sonuç olarak, istedikleri anahtar kelimelerce zengin ön yazılar değer kazanır. Bu yüzden başvurduğunuz şirketi araştırarak ve tanıyarak, iş ilanlarında kullandıkları anahtar kelimelere bakarak, arama sonuçlarınızın yüksek olmasını sağlayabilirsiniz. Böylece ön yazınız daha fazla dikkat çekecektir.

2.    Önemli Başarılarınıza Ek Olarak Başka Başarılarınızı da Yazmak

Ek başarılarınız işe alınma ihtimalinizi kuvvetlendirir. Diğer bir deyişle, önemli başarılarınızın haricinde daha belirli, daha ayrıntıya kaçan başarılarınızı ön yazınıza yazmanız sizi diğer adaylardan ayıracaktır.

Bu şekilde, aynı sektörde ama farklı pozisyonlarda yaşadığınız ancak özgeçmişinizde çok dikkat çekmeyecek olan başarılarınızdan bahsetme fırsatınız olur.

Örneğin, eğer bir şirket iyi bir pazarlamacı arıyorsa, “Son bir yıl içinde aşılamayan satış sınırını aşmak.” gibi bir cümle kurarak işvereni şaşırtabilirsiniz.

3.    Kişisel Hikayeleriniz ve Bağlantılarınız

Kişisel hikayeniz ve bağlantılarınız işe olan ilginizi anlatmakta etkili olabilir. Örneğin, şirketin çevre politikası üzerine araştırma yaptığınızda yenilenebilir enerjiye verdiği önemi gördünüz. Siz de temiz çevreyi korumak ve yenilenebilir enerjiyi kullanmak adına bir duyarlılığa sahipsiniz. O halde duyarlılığınızı ifade edebilir, onların doğru çevre politikasına değinebilir ve de böylece şirkete/ işe olan ilginizi gösterebilirsiniz. Bu kesinlikle işverenin dikkatini çekecektir.

4.    Yazılı iletişim becerinizi göstermek

Yazdığınız ön yazı ile yazılı iletişim kurma becerinizi en iyi şekilde gösterebilirsiniz. Bu beceri günümüz iş dünyasında önemli bir yer tutmaktadır ve sizi diğer adaylardan bir adım öne çıkaracaktır.

5.    Hızlı geri gönüş almanızı sağlayacak, işvereni sizin hakkınızda heyecanlandıracak ve ikna edecek bir dil kullanımı

Yazdığınız önyazı ile işverenin gözünde işe alınacak en doğru insan olduğunuz kanaati uyandırın. Deneyimlerinizle, yeteneklerinizle işvereni etkileyin. 

6.    Güvenilirliğinizi göstermenin somut bir yolu

İş görüşmesine katılabilmenizi sağlamak için önyazınıza bir sürü etkileyici şey yazdınız. Eğer doğru değillerse sizin için pek de olumlu olmayan sonuçlar doğurabilir. Ama biraz cesur kelimeler kullanmanız normaldir ve sizin girişkenliğinizi gösterir.

Sonuç olarak, “Önyazılar değerli midir?” sorusuna neden “Kesinlikle değerlidir.” cevabı üzerinde durduk. Önyazı yazmak için zaman harcayıp etkili bir önyazı yazarak istediğiniz işe bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Ancak yazmazsanız, önyazının yukarıda değinilen birçok yararından mahrum kalabilirsiniz.

This entry was posted in CV Hazırlama and tagged cv, cv hazırlama, ingilizce ön yazı, iş başvurularında ön yazı örneği, iş başvurusu için ön yazı, iş başvurusu için ön yazı örnekleri, iş başvurusu ön yazı, iş başvurusu ön yazı örneği, iş başvurusu ön yazı örnekleri, iş başvurusunda ön yazı, iş başvurusunda ön yazı örneği, kariyer net ön yazı, kariyer net ön yazı örnekleri, ön yazı adı, ön yazı nasıl yazılır, ön yazı örnekleri, önyazı, önyazı nasıl yazılır, önyazı önemli midir, önyazı örnekleri, önyazıda olması gerekenler, örnek ön yazı, özgeçmiş, özgeçmiş ön yazı örnekleri, üst yazı nasıl yazılır, yeni mezun ön yazı örnekleri on by admin.

Yeni mezunlar için mülakat süreçlerini geçmek ve istedikleri işe sahip olmak zor gibi görünebilir. İnişli çıkışlı ve yoğun iş hayatına merhaba demeye hazır olmak gerekir.

Bu aşama iş başvurusu yaptığınız şirketin sizinle  ilk tanıştığı nokta ise, ön yazınızdır. İyi hazırlanmış bir başvuru mektubu ve ön yazı ile işiniz çok daha kolaylaşacaktır. Yeni fırsatların kapısını açmak için etkileyici bir ön yazı hazırlamak gerekiyor, peki ama nasıl?

yeni-mezun-on-yazi-ornekleri

İşvereni Tanıyın

Her başvuru mektubunuz basmakalıp aynı olmamalı. Her şirketin kriterleri ve özellikleri, işe bakış açıları farklıdır. Hitap şekliniz buna göre değişecektir. İşverenin ya da şirketin ayrıntılarını bilmelisiniz. Kime hitap ettiğiniz, adresleri, vizyonları, iş kültürleri ve eleman ihtiyaçları iyi bilinmelidir. Kişiselleştirilmiş bir yaklaşım benimsenmelidir. Böylece diğer adaylar arasından nitelikli oluşunuzla sıyrılabilirsiniz. Yeni mezunlar, iş başvuru yazılarında tüm istek ve coşkularını belirtmelidir. Bu, kesinlikle gözlerinden kaçmayacaktır. Bilgi, deneyim ve kariyer edinmek istedikleri yerin, orası olduğunu anlatmanız size puan kazandırır. Ayrıca bir yakınınız o şirkette çalışıyorsa, referans olarak onun adını da vermeniz yine sizin adınıza olumlu olacaktır.

Neler Katabilirsiniz?

Deneyiminiz olmayabilir, henüz mezun oldunuz. Fakat şirkete yine de katacağınız çok şey olabilir. Gerçek bir iş tecrübeniz yok ve rekabet piyasası koşullarında somut bir başarınız da henüz yok. Okulunuz yeni bitti ve iş hayatına atılmak istiyorsunuz. Kapak yazınızda, dopdolu ve bilgili biri olduğunuzu, başarılı olmak için yeterli potansiyel ve isteğe sahip olduğunuzu belirtin. Özel ilgi alanlarınızdan okuldaki öne çıkan başarılarınızdan söz edin. Yüksek not ortalamanız ve liderlik geçmişiniz de işverenleri etkiler. Becerileriniz ve onları nasıl kullandığınız dikkat çekecektir.

Tutkulu Olun

Aradığınız işin gerçekten bu olduğuna onları inandırın. Örneğin, bir web sitesi firmasına başvuruyorsanız, geçmiş portföyünüzü onlara sunabilirsiniz. Tutku, kariyere ilk adımda gereken bir motivasyondur. Bilgi, beceri ve deneyim kadar dikkate alınan bir konudur. Eğilimleriniz, idealleriniz, şirkete katacaklarınızın sinyalini verir. Ortama uyumlu olmanız, yaşam boyu ilginizi yüksek seviyede tutacağınızı ve sizi tarif eder.

Ön Yazı Mektubu Biçimi

Kilit noktalara değineceksiniz. 4-5 etkili cümle yeterlidir. Kelimelerle süsleme yapmayın. Kısa ve anlaşılır bir giriş cümlesi ile etkileyici bir kapanış cümlesi en önemli noktalardır.

Kariyer Yolunda İlerlemeye Hak Kazanabilir misiniz?

Başvuru mektubu ve ön yazınız beğenilse bile, işe alınmanız garanti değil. Bu yolda yürümek için, ifadeleriniz yeterince güçlü müydü? Mektup hazırlarken profesyonel yardım istemekten çekinmeyin. Elinizden geleni yapın ve kendinize güvenip başvurunuza yanıt beklemeye başlayın.

This entry was posted in CV Hazırlama and tagged iş başvurusu, kapak mektubu, ön yazı, ön yazı maili, ön yazı mektubu, ön yazı nasıl yazılır, ön yazı örnekleri, ön yazı yazarken dikkat edilmesi gerekenler, yeni mezun iş başvurusu, yeni mezun kariyer, yeni mezun ön yazı, yeni mezun ön yazı örnekleri on by admin.

Proudly powered by WordPress

Başarılı bir Hemşire CV'si hazırlayın - işte nasıl yapılacağı!

27 Temmuz 2022

Hemşirelik mesleğine olan talep özellikle pandemiyle birlikte inanılmaz derecede arttı. Ancak yine de bir hemşire olarak sizin için en doğru hastaneyi ya da kliniği seçmek istiyor, özetle kendiniz için iyi bir iş bulmak istiyorsunuz. İyi bir hemşire CV'si hazırlamak, kariyer başarısı ve bulduğunuz işten tatmin olmanız için çok önemli bir başlangıçtır.

İster yeni mezun olmuş olun ister daha önce iş deneyimleriniz olmuş olsun, bir sağlıkçı olarak muhtemelen başarılı bir CV yazmaya odaklanmak için fazla boş vaktiniz yoktur. Kulağa ne kadar basit gelse de pek çok kişi hemşire CV'sini nasıl hazırlayacağını bilmiyor ve sadece CV’lerinin yeterince iyi olmaması sebebiyle bile çok istedikleri işlere kabul edilemeyebiliyorlar.

Bu makale, özgeçmişinizi hazırlarken becerilerinizi öne çıkarmak ve işverenlere kendinizi en iyi şekilde tanıtmanız konusunda size rehberlik edecek. Ayrıca anlatılanları daha iyi anlamanız için hemen aşağıda bir hemşire CV’si örneğiyle makaleye giriş yapacağız.

Hemen CV’nizi oluşturun

Hemşire cv örnekleri

Hemşire cv örnekleri

Bu CV şablonunda Ayşe’nin okuyucuya akut ve kronik tıp alanında bir kariyer aradığını nasıl sade ve akıllıca belirttiğini görebilirsiniz. Günlük sorumluluklarını açık ve net bir şekilde sıralayarak kariyerinin detaylı bir geçmişini çıkarıyor. İyi düzenlenmiş bu CV'yi hızlı bir şekilde incelediğinizde, Ayşe’nin deneyimli bir hemşire olduğunu anlayabiliyorsunuz. Ayşe, Stanford şablonunu şefkatin rengi olan pembe renkle kullanarak becerilerinin öne çıkmasını sağlamış. Ayrıca, bu şablon istediğiniz takdirde size profesyonel bir vesikalık fotoğraf ekleme seçeneği de sunuyor.

Temel bilgilerin planlanması

Tüm iyi projelerin önceden planlanması gerekir, CV hazırlamaya da aynı şekilde yaklaşmalısınız.

CV’nizi, işverene sunmanız gereken bilgileri mümkün olduğunca doğru bir şekilde kağıda döken bir proje olarak görün, okuyucunun sadece birkaç saniye göz gezdirerek sizin hakkınızda bir fikrinin oluşmasını sağlayacak bir CV oluşturmaya özen gösterin.

İyi bir CV planlaması, tüm eğitiminizi, mesleki kayıtlarınızı ve çalışma geçmişinizi kapsayan kapsamlı bir belge olan ve kariyerinizdeki birçok iş başvurunuzun temelini oluşturacak bir ana CV oluşturmanız ile başlar.

Ana CV’niz şunları içermelidir:

• Akıcı ve mantıklı, okuyucu dostu, beyaz arka plan üzerine siyah yazı tipiyle hazırlanmış ve dilbilgisi açısından hatasız olmalı.
  • İyi düzenlenmiş, başvurduğunuz pozisyona göre mantıklıca sıralanmış ve profesyonel görünümlü olmalı.
  • İş deneyimlerinizden bahsetmeye en son veya mevcut işinizle başlayın ve ilk işinize doğru ters kronolojik bir şekilde devam edin.
  • Eğitim ve nitelikleri aynı mantık çerçevesinde listeleyin.
  • Başvurduğunuz pozisyonla doğrudan alakalı ya da mesleğinizi icra ederken size faydası olacağını düşündüğünüz kişisel becerilerinizi mutlaka ekleyin.
  • Daha önce çalıştığınız yerlerden elde ettiğiniz bütün referansları ekleyin.

Ana CV'nizi hazırlamak için gerekli zamanı ayırdığınıza emin olun, çünkü bu belge bir kez tamamlandıktan sonra, gelecekteki tüm iş başvurularının temelini oluşturacak.

Bütün eğitim bilgilerinizi, yetenekler, beceriler ve kariyer geçmişinizi içeren bir ana CV oluşturmanız, daha sonrasında bir iş pozisyonuna başvururken oluşturacağınız pozisyona özel CV’yi hazırlarken zamandan tasarruf etmek ve kendinizi her seferinde mümkün olan en iyi şekilde sunmak için size imkan sağlayacaktır.

Baştan sona tüm bilgileri doğru bir şekilde tek bir yerde topladıktan sonra, bunu bir daha yapmak zorunda kalmayacaksınız ve bundan sonra yapmanız gereken tek şey bu CV’yi yıllık olarak güncellemek olacaktır. İş değişikliği gibi radikal kararlar aldıktan sonra da ana CV’nizi güncellemeniz gerekecektir.

Ana CV'nize niyet mektubu eklemenize gerek yoktur. Her niyet mektubu yalnızca başvurduğunuz iş pozisyonu için özel olarak yazılmalıdır ve benzersiz olmalıdır. Aynı bakış açısı ön yazılar için de geçerlidir; tüm iş başvuruları için asla bütün bilgilerinizi içeren ana CV’nizi kullanmayın. Başvuracağınız pozisyonda aranılan özellikler ve yetkinlikleri göz önünde bulundurarak özel bir niyet mektubu ve ön yazı oluşturun.

Ana CV’nize her iş unvanını, o işle ilgili tüm sorumlulukları ve her roldeki başarıları eklediğinizden emin olun. Bu CV’nizin haddinden fazla uzun olmasına sebep olabilir ama buna takılmayın. Bu belgeyi hazırlamak biraz zamanınızı alabilir, ancak gelecekte herhangi bir iş pozisyonuna başvururken, iş tanımına uygun özel bir CV oluşturmak için size son derece yardımcı olacaktır ve yalnızca tek seferlik bir uğraştır.

CV’nizi yazarken, ilgili tüm niteliklerin, ödüllerin, referans mektuplarının ve önemli olan diğer her şeyin yedeklerini alın. Hepsini güvenli bir dosyaya kaydedin ve kolayca erişebileceğiniz bir yerde saklayın. Hatasız olması için ana metninizi dikkatlice okumayı ve düzenlemeyi unutmayın. Mümkünse başka birinden de hataları kontrol etmesini isteyin. Basit dil bilgisi hatalarının bile okuyucuların sizin hakkınızda olumsuz düşünmesine sebep olacağını bilerek oluşturduğunuz özgeçmişi dikkatlice kontrol edin.

Hemen CV’nizi oluşturun

Hemşirelik becerilerinizi ekleyin

Hemşirelik çok çeşitli beceriler isteyen bir iştir. Özgeçmişinizi oluştururken ister mesleki ister kişisel olsun, hiçbir becerinizi göz ardı etmemelisiniz.

Hemşirelerin rollerini yerine getirmek için ihtiyaç duydukları kapsamlı tıbbi bilginin yanı sıra, duygusal zekaya dayanan bazı becerilere de sahip olmaları gerekir. Tıp, teknoloji sektörünün yeniliklerinden devamlı faydalanan bir sektördür, bu nedenle hemşirelik mesleğini icra etmek için teknoloji hakkında da bilgi sahibi olmalı ve bu bilgilere özgeçmişinizde de mutlaka yer vermelisiniz.

Kişisel becerilerinizi belirlemek, bu beceriler aslında karakteristik özellikleriniz olduğu için biraz zor olabilir. Neler yaptığınızı ve işinizi en iyi şekilde yapmak için hangi becerilerin gerekli olduğunu anlamak için biraz zaman ayırın ve dışarıdan bir göz olarak kendinizi inceleyin.

Kişisel becerilerin ucu çok açıktır, mesleğinizle ilgili olan bilgiler ve yetenekleriniz dışında mesleki hayatınıza, çalışma ortamınıza ve meslektaşlarınıza katkı sağlayabilecek her türlü beceri kişisel beceri olarak isimlendirilir ve bu yeteneklerinizden bahsetmek CV’nize değer katacaktır.

Mesleki beceriler ise mesleğinizi icra edebilmek için gerekli olan ve öğrenilebilen teknik bilgi ve becerilerin tamamına denir.

Bu farklı beceri türlerini biraz daha iyi anlamak için aşağıdaki örnekleri inceleyin.

Mesleki Beceriler

• Hasta değerlendirmesi
  • Yaşamsal belirti değerlendirmesi
  • Hasta bakımı
  • Enfeksiyon kontrolü
  • IV Terapi
  • Kateterizasyon
  • Ağrı yönetimi
  • Numune toplama ve kan alma
  • Bakım planlarının geliştirilmesi
  • Hasta beslenmesi
  • GI besleme ve tüpler
  • Hasta ve aile eğitimi
  • GI besleme ve tüpler
  • Temel yaşam desteği
  • Kardiyopulmoner resüsitasyon

Kişisel Beceriler

• Takım Çalışması
  • Bakım
  • Karar verme
  • Merhamet
  • Baskı altında çalışma
  • Cesaret
  • Empati
  • İletişim
  • Zaman yönetimi
  • Bağlılık
  • Yetkinlik
  • Eleştirel düşünme

Hemşireler için niyet mektubu

Niyet mektubunuzu yazarken acele etmeyin. Dürüst olun ve okuyucuya hemşireliği neden seçtiğinizi, hangi niteliklere sahip olduğunuzu ve bu mesleğin size neden cazip geldiğini anlatarak tamamen doğal bir şekilde yazın.

Hemşirelik için başvuranların hemen hemen hepsi benzer niteliklere ve deneyimlere sahip olacağı için niyet mektubu, diğer CV'lerden sıyrılma ve kendinizi belli etme fırsatınızdır. Kişisel ve biraz da sohbet havasında yazın ama yine de profesyonel olmaktan da vazgeçmeyin. Okuyucunun niyet mektubunu okumayı bitirdiğinde CV'nin arkasındaki kişiyi görmeyi istemeyi amaçlamalısınız.

Niyet mektubu 500 kelime ile 1000 kelime arasında değişebilir. Bu yüzden alakasız bilgiler ekleyerek niyet mektubunuzu haddinden fazla uzun tutmayın.

Hobilerinizi ve ilgi alanlarınızı eklemek istiyorsanız, sadece işle ilgili olanları eklediğinizden emin olun. Örneğin, bir bakım evinde veya bir gıda bankasında gönüllü olarak çalışıyorsanız bunlardan niyet mektubunuzda kısa bir şekilde bahsetmek akıllıca olacaktır.

Bu örnekte konuşma diline uygun olması için kısaltmalar ve bazı deyimler kullanıldığını fark edeceksiniz. Niyet mektubu genellikle günlük konuşma diline daha yakın bir şekilde hazırlanılır, yani aşırı resmi bir yazı dili tercih edilmez. Ama bu noktada sağduyunuzu kullanmak daha sağlıklı olacaktır. Mesela, okuyucunun çok mükemmeliyetçi olduğunu düşünüyorsanız, kısaltmaları ve deyimleri kullanmamayı tercih edebilirsiniz.

Not: Kısaltmalar ve deyimler gibi günlük konuşma diline özgü dil öğelerini CV’nizde asla kullanmayın.

Niyet mektubunu daha iyi anlamanız için bir örnek:

"Ben çocukken en büyük erkek kardeşim kansere yakalandı. Bu, tüm ailemizi etkileyen şok edici bir teşhisti. Hepimiz ona mümkün olduğunca yardımcı olmaya çalıştık, ancak ona asıl yardımcı olan hemşirenin onun iyileşmesini doğrudan etkilediğine tanık oldum.

Kemoterapi seanslarından sonra onunla iletişim kuran, gerektiğinde acılarını dindiren ve tedavinin en zor aylarında ona yol göstermekten sorumlu olan kişiydi. Sanki her durumda yapılması gereken doğru şeyi içgüdüsel olarak biliyordu. Ve her zaman çok sakin ve şefkatliydi.

Erkek kardeşim kanseri yendi ve hayatını geri kazandı. Onun hemşiresi ise benim kahramanım ve idolüm oldu! İşte o zaman, hayatımın geri kalanında ne yapmak istediğime net bir şekilde karar verdim.

Hayalim, 2004 yılında Hacettepe Üniversitesi, ‘Ayakta Tedavi Merkezi’nde yardımcı hemşire olarak kabul edildiğimde gerçekleşti.

Orada kronik hastalıkları olan birçok hastayla çalıştım ve onların durumlarını, tedavilerini, deneyimlerini ve prognozalarını anlamaya başladım. Ayrıca beni cesaretlendiren ve bana hemşirelik alanında çok katkı sağlayan son derece yetenekli bir tıbbi ekiple çalışma ayrıcalığına da sahip oldum.

Oradan sonra Işık Üniversitesi ‘Acil Servis Alanı’nda hemşire olarak çalışma fırsatı buldum. Hayatımdaki bu önemli değişiklik hasta bakımı ve acil durumlarla başa çıkma konusunda bana çok şey kattı.

Bir kez daha etrafım, bilgi ve uzmanlıklarını bana aktarmak isteyen alanında uzman kişilerle çevriliydi. Hemşirelikte sakin kalmanın ve odaklanmanın ne kadar önemli olduğunu burada öğrendim.

Buradan sonra ise şu anda hala devam ettiğim İstanbul Üniversitesi’nde hemşire olarak görev yapmaya başladım. Akut ve kronik rahatsızlıkları olan hastaları tedavi ettiğimiz İstanbul Üniversitesi’nde yüzlerce farklı hastanın tedavisine yardımcı olma fırsatım oldu.

Burada geçirdiğim süre içinde sadece bir hemşire olarak değil, bir insan olarak da muazzam bir şekilde geliştim. Doğrudan insan hayatına etki eden bir meslekte çalışmak beni daha bilge ve daha şefkatli yaptı. Ayrıca kronik ve genellikle ölümcül hastaların ailelerine karşı nezaketli olmanın ve onlara elimden geldiğince destek sunmanın ne kadar önemli olduğunu gördüm.

Kesinlikle aradığımı buldum ve kronik rahatsızlıkları olan hastaların tedavisi alanında ilerlemek istiyorum.

İlanını verdiğiniz pozisyona başvurmak istememin nedeni de bu. İhtiyacınız olan deneyime sahip olduğumu biliyorum, ancak özellikle çeşitli kanserlerin tedavisi konusunda da ilerlemek istiyorum.  Bir onkoloji servisinde çalışmak, farklı çalışma alanlarını incelemek için ihtiyaç duyduğum uygulamalı tecrübeyi bana kesinlikle sağlayacaktır.

Son olarak, yerel bir sosyal yardım kuruluşunda gönüllüyüm ve aynı zamanda bir atletizm kulübünün üyesiyim. Şimdiye kadar üç maraton tamamladım ve şu anda gelecek yılki İstanbul maratonu için düzenli antrenmanlar yaparak hazırlanıyorum.

Böyle hayati bir rolün üstesinden gelebilecek becerilere, niteliklere, zindeliğe ve zihinsel güce sahibim ve onkoloji hastalarının tedavi, bakım ve refahına katkıda bulunabileceğimi biliyorum."

Hemen CV’nizi oluşturun

Niyet mektubunun ön yazıdan farkı nedir?

Ön yazı, özgeçmişinizin başında yer alan kısa bir ifadedir. Her iş başvurusu için yeniden yazmak veya makalenin başında da belirttiğimiz bütün bilgilerinizi içeren ana CV’nize eklemek isteyebilirsiniz. Eğer bunu yaparsanız, düzenli olarak güncellemeyi unutmayın.

İşte bir örnek:

"Hastaları için her zaman en iyi bakımı sağlayan şefkatli, işine motive ve hevesli bir hemşireyim. Eğitimim ve deneyimim akut ve kronik rahatsızlıkları olan hastalarla çalışma ve acil bakım üzerinedir. Hemşirelik lisans diplomasına sahibim, ayrıca becerilerimi ve deneyimlerimi onaylamak için referanslarım da mevcut. Amacım, akut ve kronik hastalığı olan hastaların tedavisinde çalışmalarımı ve deneyimlerimi ilerletmektir."

Ana CV’nizi nasıl yazarsınız?

Ana CV'nizi tamamlandığınızda, gördüğünüz sizin için uygun iş ilanlarına hızlı bir şekilde iş başvurusunda bulunabilir ve önemli ayrıntıları atlamadığınızdan da emin olabilirsiniz. Yani her iş pozisyonu için oluşturacağınız farklı CV’yi tekrar tekrar kontrol etmek zorunda kalmazsınız. Zaten en önemli bilgilerinizi çoktan ana CV’nizde toplamış olacaksınız.

Başvurmak istediğiniz bir iş gördüğünüzde, ana gereklilikleri not ederek çok dikkatli bir şekilde okuyun. İşverenler genellikle başvuruları elemek için iş tanımı ve başlığındaki anahtar kelimeleri kullanır.

Aday eleme, uygun başvuru sahiplerini diğerlerinden ayırmanın bir yoludur. Hemşirelik CV'niz 'diğerleri' klasöründe yer alırsa, kibar ve standart bir üzüntü mesajı dışında bir daha tek bir kelime dahi duyamayacaksınız.

Bir iş ilanında anahtar kelimeleri belirlemenin en iyi yolu, iş başlığına bakmak ve ardından doğrudan ilgili kelimeleri bulmak için iş sorumluluklarını gözden geçirmektir. Örneğin, bir ameliyathane hemşireliği pozisyonuna başvuruyorsanız, bu iş başlığında yer alacaktır. Görevler, ameliyat, cerrahi, ameliyathane, operasyonlar, ameliyat öncesi, ameliyat sonrası vb. gibi ilgili kelimeleri içerecektir.

Bir sonraki adımınız, ana CV’nizi aday eleme yazılımından geçen ve okuyucunun dikkatini hemen çeken şık ve profesyonel görünümlü bir hemşirelik CV'sine dönüştürmektir. Bunu, bütün bilgilerinizi içeren CV’nizden kariyeriniz ve karakterinizle alakalı başvurduğunuz pozisyonla ilgisi olmayan bilgileri çıkararak ve yalnızca başvurduğunuz pozisyondaki nitelikleri karşıladığınızı belli edecek bilgiler kalacak şekilde sağlayabilirsiniz.

Her seferinde bir niyet mektubu ve ön yazı yazmak, anahtar kelimeler kullanmanıza ve işi neden istediğinizi düşünmenize olanak tanır. İşe alım uzmanları genel ve standart bir yanıtı hemen fark eder ve okuma zahmetine bile girmezler.

İşe alım uzmanlarının her başvuruya sadece birkaç saniye ayırdıklarını bilmek çok önemlidir çünkü onlar adayların özgeçmişlerinde kesin ve net bilgiler ararlar. Eğer bunu göremezlerse, daha fazla okumazlar. Başvurunuza en başından itibaren ilgili anahtar kelimeleri yerleştirmek onların dikkatlerini çekmenizi ve okumalarını sağlar. Ayrıca onlara iş ilanını son derece dikkatli okuma zahmetine katlandığınızı belli edecektir.

Hemşirelik CV’leri için özel birkaç kural vardır:

• Ana CV’nizin aynı net, sade ve siyah beyaz formatını koruyun
  • Uzunluk önemlidir, bu nedenle 2 ila 3 sayfayı geçmeyin
  • Sadece işle alakalı olmasına dikkat edin
  • Dili olumlu, proaktif ve okunması kolay tutun
  • Her iş başvurusu için yeni ve özel bir niyet mektubu yazın
  • Aynı şekilde her ön yazı da her başvuru için özel olarak hazırlanmalıdır
  • Yazım, tarih ve sıralamayı dikkatlice kontrol edin
  • Referanslarınızın iletişim bilgilerini eklemeyin; bunun yerine yalnızca adlarını ve görevlerini listeleyin ve talep edilmesi durumunda iletişim bilgilerini verin
  • Ayrıca şu notu da ekleyin: 'Ayrıntılı özgeçmiş talep üzerine temin edilebilir.’

Hemen CV’nizi oluşturun

Özetleyecek olursak

Hayalinizdeki hemşirelik işini bulmak sizin elinizdedir. Hemşirelik CV'sini planlamak ve derlemek için zaman harcamak geleceğinize yatırım yapmaktır. O yüzden özgeçmişinizi oluştururken yeterli zamanı harcadığınıza emin olun.

• İşte mükemmel bir hemşirelik CV'si yazmanın kilit noktaları -
  • Kapsamlı bir ana CV hazırlamak için zaman harcayın
  • Bilgilerinizi ve ilgili tüm belgeleri kolayca erişilebilen güvenli bir dosyaya kaydedin
  • İş ilanlarını dikkatlice okuyun ve anahtar kelimeleri özenle seçin
  • Sadece işle ilgili bilgileri kullanarak ana CV’nizden başvurduğunuz pozisyon için özelleştirilmiş bir CV elde edin
  • CV'nize iş gereksinimlerine odaklanan samimi ve profesyonel bir niyet mektubu ekleyin
  • Niyet mektubunuzun çözümler sunduğundan emin olun
  • Okuyucuya kim olduğunuzu ve ne işverene ve şirketine sizi kabul etmeleri durumunda ne vaat ettiğinizi kısaca anlatan benzersiz bir ön yazı yazın

İş başvurunuzu gönderirken ise aşağıdakilere dikkat edin:

• Özel olarak hazırlanmış özgeçmişinizi ve ön yazınızı her zaman pdf formatında gönderin
  • Gerekli olduğu belirtilmedikçe başka belge göndermeyin
  • İletişim bilgilerinizin CV'de ve ön yazıda kolayca bulunabildiğinden emin olun
  • İlk başvuruya referansları dahil etmeyin

nest...

oksabron ne için kullanılır patates yardımı başvurusu adana yüzme ihtisas spor kulübü izmit doğantepe satılık arsa bir örümceğin kaç bacağı vardır