lise yerleştirme sonuçları 2019 ne zaman açıklanacak / LGS tercihleri bitti! LGS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? - Günün Haberleri

Lise Yerleştirme Sonuçları 2019 Ne Zaman Açıklanacak

lise yerleştirme sonuçları 2019 ne zaman açıklanacak

LGS tercihleri bitti! LGS tercih sonu&#;ları ne zaman a&#;ıklanacak?

Lise yerleştirme sonuçları yani LGS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? Tercih sürecinin tamamlanmasıyla birlikte gözler LGS tercihlerine çevrildi. Lise yerleştirme süreci, LGS tercihlerinin sona ermesiyle birlikte Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından başlatıldı. Peki, lise yerleştirme sonuçları yani LGS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte merak edilenler…

TERCİH SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Milli Eğitim Bakanlığınca Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınav, 1 Haziran'da gerçekleştirildi. 8. sınıf öğretim programları esas alınarak yapılan sınav, iki bölüm halinde ve aynı gün uygulandı. Sınavda öğrencilere çoktan seçmeli 90 soru soruldu. Sonuçlar sınavdan 3 hafta sonra 24 Haziran günü açıklandı. Sonuçların açıklandığı tarihten bir hafta sonra ise yani 1 Temmuz’da tercihler başladı. 12 Temmuz tarihinde ise tercih işlemi sona erdi. LGS tercih sonuçları ya da lise yerleştirme sonuçları ise 22 Temmuz günü açıklanacak.

LİSE YERLEŞTİRME İŞLEMİ

– eğitim ve öğretim yılında ortaokul veya imam hatip ortaokulu 8’inci sınıfını tamamlamış veya Açık Öğretim Ortaokulundan mezun durumda olan öğrenciler, sınavla öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına puan üstünlüğü ve tercihleri doğrultusunda; yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara ise okulların türü, kontenjanı ve konumuna göre il/ilçe milli eğitim müdürlüklerince oluşturulan ortaöğretim kayıt alanlarındaki okullara öğrencilerin ikamet adresleri, okul başarı puanları ve devam-devamsızlık kriterleri göz önünde bulundurularak yerleştirilecektir. Yerleştirme yapılacak okullar funduszeue.info veya https://e­funduszeue.info internet adresinden yayımlanacaktır. Yerleştirme sonuçları 22 Temmuz tarihinde ilan edilecektir.

LGS tercihleri için son gün! LGS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

Öğrenciler bekledikleri sonuçlara kavuşmalarının ardından LGS için tercih döneminin de sonuna gelindi. MEB çalışma takvimine göre 1 Temmuz’da başlayan LGS tercihleri 12 Temmuz tarihinde sona erecek. Peki, LGS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

Yayınlanma:

LGS tercihleri için son gün! LGS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

Dört yıl boyunca eğitim alacağı lise tercihlerini öğrenciler için kritik öneme sahip günlerde biri olarak 12 Temmuz göze çarpıyor. Tercih döneminin son günü 12 Temmuz yani bugün! Tercihlerini tamamlayan adaylar LGS tercih sonuçlarının açıklanacağı tarihi beklerken, henüz gitmedik istedikleri liselerin listesini MEB'e bildirmeyenlerin tercihleri bugün bildirmesi gerekiyor.

LGS TERCİH SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Merkezi Yerleştirmeyle öğrenci alan okullar ve mahalli yerleştirme için 01 Temmuz’da başlayan tercih süreci 12 Temmuz Cuma günü sona eriyor. 22 Temmuz’da ise LGS yerleştirme sonuçları ve boş kontenjanlar ilan edilecek.

LGS TERCİH KILAVUZU 

E OKUL LGS TABAN PUANLARI VE YÜZDELİK DİLİMLERİ İÇİN TIKLA

MEB LGS TERCİH ROBOTU

E-OKUL VBS GİRİŞ EKRANI

LGS TERCİHLERİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Oğuzkaan Koleji Yönetim Kurulu Üyesi ve Eğitim Koordinatörü Hatice Yılmaz, 1 Temmuz’da başlayacak tercih dönemine kadar dikkat etmeniz gereken noktaları maddeler halinde sıraladı; Bilinçli kariyer hedefinize hizmet eden bir tercih listesi oluşturabilmek için;

-MEB Talim ve Terbiye Kurulunun sayfasından seçeceğiniz okul türünün 9.sınıftan sınıfa kadar haftalık ders dağılım çizelgesini inceleyiniz.

-Seçmeyi düşündüğünüz okulda alacağınız eğitimin sizin kariyer hedefinize uygun olup olmadığını araştırınız.

-Örneğin; Tercih listesinde Fen Liselerine yer verecek öğrencilerin üniversitede sayısal alanlardan (Matematik, Fen Bilimleri, Teknoloji ve Mühendislik ve Sağlık Bilimleri) birini seçmeye kesin kararlı olmaları gerekir.

Bu öğrencilerin üniversiteye Eşit Ağırlık, Sözel veya Dil alanlarından birinden hazırlanmaları okulda uygulanan haftalık ders dağılım çizelgesi nedeniyle mümkün olmayacaktır.

-Aynı şekilde Sosyal Bilimler Lisesini tercih edecek öğrencilerinde Eşit Ağırlık ve Sözel alanlar dışında bir alana yönelmeleri mümkün olmayacaktır.

-Fen Liselerini veya Sosyal Bilimler Liselerini tercih edecek öğrenciler daha sonra üniversiteye hazırlanacakları alanı değiştirmek isterlerse en geç sınıfın sonuna kadar okul türü değişikliği yapmak zorunda kalacaklardır.

-Anadolu Liselerinin haftalık ders dağılım çizelgesini incelediğinizde funduszeue.info sınıflarda tüm akademik lise türlerinde ortak olan programların Anadolu Liseleri funduszeue.info sınıflarında öğrencilerin istediği alana yönelik ders seçme şansına sahip olduğu dolayısıyla henüz kesin olarak kariyer hedefini belirlememiş öğrenciler için daha avantajlı olduğu görülecektir.

-Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerini seçerek öğrencilerin de seçecekleri okulun okul ortamını mutlaka görmeleri, okuldan verilen eğitimle ve mezunların nerelerde iş bulabildiği ile ilgili bilgi almalarını öneriyorum.

LGS TERCİHLERİ NASIL YAPILACAK?

Öğrenciler toplam üç ayrı alanda 15 okul tercih edebilecek

1- Yerel yerleştirme ekranında en çok 5 okul seçilebiliyor. Tercih başvurusunda bulunacak adaylara öncelikle yerel yerleştirme butonu açılacak, bu alandan tercih yapmayan adaylara diğer alanlar açılmayacaktır. (Bir anlamda yerel yerleştirme tercihi zorunludur.)

Yerel yerleştirme tercihlerinde;

İlk üç okul yeşil renkle gösterilen kayıt alanından.
İki okul mavi renkle gösterilen komşu kayıt alanından veya kırmızı renkle gösterilen diğer kayıt alanlarından seçilebilecektir.
Ayrıca aynı okul türünden en fazla üç okul tercih edilebilecektir.
Örneğin; Anadolu Lisesi, Mesleki Teknik Lise, İmam Hatip Lisesi)

2- Merkezi sınavla öğrenci alan okullar ekranından en çok 5 tercih yapabilirsiniz.

Tercihlerinizde sınavla öğrenci alacak

– Fen Liseleri
– Sosyal Bilimler Liseleri
– Anadolu Liseleri
– Anadolu İmam Hatip Liseleri
– Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinden il ve ilçe sınırlaması olmaksızın yüzdelik diliminize uygunluğuna da dikkat ederek tercih listenizde en çok 5 okula yer verebilirsiniz.
Örneğin; yüzdelik diliminiz ise tercihlerinizi %4’lük dilim ile %6’lık dilim içinden seçmeniz gerekir.

3- Pansiyonlu okullar tercih ekranında, en fazla 5 okul seçebilirsiniz. Pansiyonlu okullar tercih sistemimize yeni girdiğinden bu okulların nerede olduğu ile ilgili daha detaylı bilgiye ihtiyaç var.

Öğrenciler yerel yerleştirme ile veya merkezi sınavla öğrenci alan bir okula yerleşmeleri durumunda pansiyonlu okul tercihleri dikkate alınmayacaktır.
Yerleştirme sonuçları ve boş kontenjanlar 22 Temmuz tarihinde ilan edilecek.

Cumae-okulİmam Hatip LiselerikariyermatematikmeböğrenciokulSağlıkTeknolojiVBS

Lise tercih sonu&#;ları a&#;ıklandı! LGS yerleştirme sonucu sorgulama ekranı

Haberin Devamı

Bu yıl ikinci kez uygulanan LGS'nin sonuçlarının açıklanması ardından tercih işlemini tamamlayan yüz binlerce öğrencinin merakla beklediği LGS yerleştirme sonuçları az önce açıklandı. İyi bir liseye yerleşme hayali kuran öğrenciler sonuçlarını sorgulayabilir. İşte, LGS tercih sonuçları sorgulama ekranı

SORGULAMA EKRANI İÇİN TIKLAYIN

NAKİL TAKVİMİ BELLİ OLDU

Yerleştirmeye esas birinci nakil tercih başvuruları, 29 Temmuz-2 Ağustos'ta yapılacak ve sonuçlar 5 Ağustos'ta açıklanacak. Başvuruları Ağustos'ta gerçekleştirilecek ikinci nakil tercihlerinin sonuçları ise 10 Ağustos'ta belli olacak.

Boş kontenjanlara, hiçbir yere yerleşemeyen öğrenciler için il veya ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca yerleştirme başvuruları, Ağustos'ta alınacak.

Haberin Devamı

Yatılılık başvuruları, Ağustos'ta yapılacak. Nakil komisyonlarının yerleştirmeleri 6 Eylül itibarıyla tamamlanacak ve yeni eğitim öğretim yılı 9 Eylül'de başlayacak.

YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ

– eğitim ve öğretim yılında ortaokul veya imam hatip ortaokulu 8’inci sınıfını tamamlamış veya Açık Öğretim Ortaokulundan mezun durumda olan öğrenciler, sınavla öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına puan üstünlüğü ve tercihleri doğrultusunda; yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara ise okulların türü, kontenjanı ve konumuna göre il/ilçe milli eğitim müdürlüklerince oluşturulan ortaöğretim kayıt alanlarındaki okullara öğrencilerin ikamet adresleri, okul başarı puanları ve devam-devamsızlık kriterleri göz önünde bulundurularak yerleştirilecektir. Yerleştirme yapılacak okullar funduszeue.info veya https://e­funduszeue.info internet adresinden yayımlanacaktır. Yerleştirme sonuçları 22 Temmuz tarihinde ilan edilecektir.

LGS  Yerleştirme sonuçları açıklandı. Sınava öğrenci katılmıştı. Merkezi olarak yerleşen öğrenci sayısı ise yani 8. sınıf öğrencilerinin %13,5&#;u merkezi sınavla liselere yerleşmiş oldu. Yerleştirme sonuçlarına funduszeue.info adresinden ulaşabilirsiniz.

Merkezi sınavla yerleşen öğrencilerin net ortalamalarını ortalamalarıyla kıyasladığımız zaman Türkçe ortalamasını 16,48&#;den 17,42&#;ye, funduszeue.info Tarihi ortalamasının 9,26&#;dan 9,32&#;ye, Yabancı Dil ortalamasının 7,78&#;den 7,83&#;e, Matematik ortalamasının 6,99&#;dan &#;e, Fen Bilimleri ortalamasının ise 13,05&#;den 15,62&#;ye yükseldiğini görüyoruz. Ortalaması düşen tek ders Din Kültürü, geçen yıl 9,72 olan ortalama bu yıl 8,89 olmuş.

LGS VE LGS&#;NİN
MERKEZİ YERLEŞEN ÖĞRENCİLERE GÖRE KARŞILAŞTIRILMASI
Soru Sayısı Ortalaması Ortalaması
Türkçe2016,4817,42
TC. İnk. Tarihi109,269,32
Din Kültürü A.B.109,728,89
Yabancı Dil107,787,83
Matematik206,9911,14
Fen Bilimleri2013,0515,62

Yerleşen öğrencilerden tüm sorulara doğru yanıt veren öğrenciler incelendiğinde, öğrencilerin

%26,09’u Türkçe&#;de

%3,2&#;si Matematik&#;te

%2,9&#;u Fen Bilimleri&#;nde

%65,59&#;u TC. İnkilap Tarihi ve Atatürkçülük&#;te

%37,71&#;i Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi&#;nde

%35,11&#;i Yabancı Dil&#;de

yer alan tüm soruları doğru cevaplamıştır.

yılında merkezi olarak yerleşen öğrenciler arasında kız öğrenciler tüm alt testlerde erkek öğrencilerden daha yüksek ham puan ortalamasına sahiptir.

Lise TürüYerleşen
Öğrenci Sayısı
Toplam Öğrenci
Kontenjan Sayısı

İlk Yerleştirmede
Doluluk Oranı (%)

Anadolu İmam Hatip Lisesi99,92
Anadolu Lisesi
Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi97,6
Fen Lisesi
Sosyal Bilimler Lisesi
Genel Toplam99,57

Okul türlerine göre yerleşen öğrencileri incediğimizde Anadolu, Fen ve Sosyal Bilimler Liselerinin ilk yerleştirmede % dolduğunu görüyoruz.

Rapora göre yılında ortaöğretim kurumuna yerleşmek için merkezi ya da yerel yerleştirme tercihi yapan öğrencilerin %95’i ilk yerleştirme sonucunda bir ortaöğretim kurumuna yerleşmiştir.

Sınavsız yerleştirmenin birinci adımında öğrencilerin yüzde 91&#;i ilk üç tercihinden birine yerleşti. Bu öğrencilerden birinci tercihine yerleşenlerin oranı yüzde 52 oldu.

Anadolu liselerine yerleşen öğrencilerin yüzde 58&#;i birinci tercihindeki bir liseye yerleşirken, yüzde 99&#;u ilk üç tercihinde yer alan bir liseye girmeye hak kazandı. Anadolu imam hatip liselerine yerleşen öğrencilerin yüzde 52&#;si birinci tercihindeki bir liseye girerken, yüzde 87&#;si ilk üç tercihinden birine yerleşti. Mesleki ve teknik Anadolu liselerine yerleşen öğrencilerin de yüzde 41&#;i birinci tercihindeki bir okula yerleşti. Bu öğrencilerin yüzde 79&#;u ise ilk üç tercihlerinde yer alan bir mesleki ve teknik Anadolu lisesine girdi.

Bundan sonra yerleştirmeye esas nakil dönemi başlamaktadır. Yerleştirmeye esas nakil dönemlerinde ilk yerleştirmede herhangi bir ortaöğretim kurumuna yerleşemeyen veya yerleştiği okuldan farklı bir okul tercihi yapmak isteyen öğrencilerin tercih ve yerleştirme işlemleri devam edecektir. 29 Temmuz &#; 2 Ağustos Tarihleri arasında Yerleştirmeye Esas 1. Nakil tercih başvuruları alınacak. 5 Ağustos tarihinde 1. nakil yerleştirme sonuçları açıklanacak Ağustos tarihlerinde ise 2. Nakil tercih başvuruları alınacak. 10 Ağustos&#;ta ise sonuçları açıklanacak. Ağustos tarihlerinde ise Boş kalan kontenjanlara, hiçbir yere yerleşemeyen öğrenciler için İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonlarınca yerleştirme başvurularının alınacak.

LGS kapsamında merkezi ve yerel yerleştirmeyle öğrenci alan liselerin taban puanları ile boş kontenjanları belli oldu. Liselerin yerleştirme sonuçlarına göre oluşan taban puanları ile boş kontenjanlarına funduszeue.info  internet adresinden ulaşılabilirsiniz.

_LGS__yerlestirme_funduszeue.info erişimi için tıklayın

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası