24 kasım ogretmenler gunu resımlerı / 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ - Avutmuş İlkokulu

24 Kasım Ogretmenler Gunu Resımlerı

24 kasım ogretmenler gunu resımlerı

Resimleri

24 kasım öğretmenler günü

24 Kasım İle İlgili Şiirler, 24 Kasım Öğretmenler Günü

Öğretmenler Günü görsel aramaları:

Öğretmenler Günü

Paylaşmak güzeldir..

kkkk

24 Kasım gerçekten Öğretmenler Günü mü?

Hasan Ayd&#;n*

Türkiye’de y&#;l&#;ndan bu yana 24 Kas&#;m’da kutlanan Ö&#;retmenler Günü, pek çok ülkede ’ten beri UNESCO (Birle&#;mi&#; Milletler E&#;itim, Bilim ve Kültür Örgütü) tavsiyesiyle 5 Ekim’de kutlanmaktad&#;r. Ayr&#;ca çe&#;itli ülkelerde kendi kültürel ve tarihi özelliklerine, okullar&#;n tatil günlerine göre farkl&#; tarihlerde Ö&#;retmenler Günü tespiti yap&#;lm&#;&#;t&#;r. Örne&#;in &#;ran’da 2 May&#;s, Çekya’da 28 Mart, 12 Arap ülkesinde 28 &#;ubat Ö&#;retmenler Günü olup dünyada kutlanan on ayr&#; Ö&#;retmenler Günü tarihi vard&#;r.

ÖNCE Ö&#;RETMEN ÖRGÜTLER&#; HEDEF ALINDI

Türkiye’de ise 12 Eylül fa&#;ist darbesi ile yönetimi ele geçiren be&#;li çetenin ilerici demokrat saflardaki en büyük hedeflerinden biri de ö&#;retmen kitlesiydi, çünkü ö&#;retmenler onlara göre anar&#;inin ba&#; sorumlusuydular. Genç beyinleri ayd&#;nl&#;&#;a, e&#;itlik ilkelerine yöneltmenin gere&#;i yoktu. Geçmi&#;teki her darbeden sonra yap&#;ld&#;&#;&#; gibi “bugün de” ö&#;retmenlerin kolu kanad&#; k&#;r&#;lmal&#;yd&#;. Ve de öyle oldu. O dönem ülke çap&#;nda &#;ubesi ve bin civar&#;ndaki üyesiyle dünyan&#;n say&#;l&#; örgütlerinden biri olan TÖB-DER (Tüm Ö&#;retmenler Birle&#;me ve Dayan&#;&#;ma Derne&#;i)’in 12 Eylül ’e kadar üyesi katledilmi&#;ti. Darbeci generaller katledilen e&#;itim emekçilerinin faillerini bulmak için çaba harcamad&#;lar. &#;lk i&#;lerinden biri TÖB-DER’i kapatmak oldu. TÖB-DER yöneticileri ve aktif olan üyelerinin ço&#;unlu&#;u tutukland&#;, i&#;kenceden geçirildi. Ankara S&#;k&#;yönetim Askeri Mahkemesi taraf&#;ndan TCK’n&#;n ve TCK maddelerine göre 50 yönetici ve temsilcisine 1 ile 8 y&#;l aras&#;nda de&#;i&#;en hapis cezalar&#; verildi. TÖB-DER’in son Genel Ba&#;kan&#; Gültekin Gazio&#;lu, Türk vatanda&#;l&#;&#;&#;ndan ç&#;kart&#;ld&#;. say&#;l&#; yasa gerekçe gösterilerek 3 bin ö&#;retmenin i&#;ine son verildi [1]. Binlercesi sürgün edildi. Artan bask&#;lar neticesinde o dönem kamuda çal&#;&#;an 20 bin ki&#;i istifa etmek zorunda kald&#;. TÖB-DER’in mallar&#;na el konuldu. Ö&#;retmenlerin emekleriyle ve birikimleriyle al&#;nm&#;&#; olan bu mallar hazineye devredildi [2]. Sonraki y&#;llarda ise geri verilmedi.

Darbeciler, bu sald&#;r&#;y&#; gerçekle&#;tirirken geli&#;ebilecek tepkileri hafifletmek, kamuoyuna &#;irin görünmek ve kafalar&#; kar&#;&#;t&#;rmak için de ö&#;retmenler lehine göstermelik bir &#;eyler yapmal&#;yd&#;lar. Ö&#;retmenleri hapiste çürüten, sürgüne gönderen cunta acele ile ö&#;retmenler gününü icat etti.

CUNTANIN Ö&#;RETMENLER GÜNÜNE ATATÜRK KILIFI 

24 Kas&#;m ’de Atatürk’ün Millet Mektepleri “Ba&#; Ö&#;retmenli&#;ini” kabul etmesi bunlar için iyi bir gerekçe olmal&#;yd&#;. Cumhuriyet döneminde yeni Türk harflerini ö&#;retmek amac&#;yla düzenlenen okuma yazma kurslar&#;na “Millet Mektepleri” ad&#; verilmi&#;ti. Uzmanlar hemen i&#;e koyuldular. Resmî Gazete’nin say&#;l&#; 24 Te&#;rinisani (Kas&#;m) tarihli nüshas&#;n&#; buldular. Millet Mektepleri Te&#;kilat&#; Talimatnamesi’nde Cumhurba&#;kan&#;n&#;n, bu okulun ba&#; muallimi oldu&#;u, alt&#; ay içinde ya&#; aras&#;ndaki eski yaz&#;y&#; bilen-bilmeyen herkese yeni yaz&#;n&#;n ö&#;retilmesi hükmü yer al&#;yordu. Bu kararname ile Atatürk’ün Ba&#; Ö&#;retmenli&#;i ilan edildi&#;ine göre Ö&#;retmenler Günü için de 24 Kas&#;m en uygun gündü. Okuma yazma seferberli&#;i iddias&#;yla yola ç&#;k&#;l&#;p binlerce insan&#; uyutan cunta, Atatürk’ün Do&#;um y&#;l&#;nda 24 Kas&#;m ’den itibaren her y&#;l Ö&#;retmenler Günü kutlamalar&#;n&#;n 24 Kas&#;m’da yap&#;lmas&#;n&#; kararla&#;t&#;rd&#;. Bunun için de Ö&#;retmenler Günü Kutlamalar&#; Yönetmeli&#;i haz&#;rland&#;. Birçok ayr&#;nt&#;n&#;n yer ald&#;&#;&#; bu yönetmelik 26 &#;ubat günü ve say&#;l&#; Resmî Gazete’de yay&#;mlanarak yürürlü&#;e girdi.

Düzenlenen kutlama törenlerinin amac&#;n&#;n “Devletin e&#;itim, ö&#;retim ve bununla ilgili yönetim görevlerini üzerine alan ve özel ihtisas mesle&#;inin eleman&#; bulunan ö&#;retmenlerin toplumdaki sayg&#;n yerlerini almalar&#;n&#; sa&#;lamak, mesle&#;in özelliklerini vurgulay&#;p gere&#;i gibi belirtmek, ö&#;retmenler aras&#;nda sayg&#; ve dayan&#;&#;may&#; kuvvetlendirmek, sorunlar&#;n&#; dile getirerek ilgililere ve yetkililere duyurmak” oldu&#;unu iddia eden cuntan&#;n e&#;itim uzmanlar&#; farkl&#; dü&#;ünen, dü&#;ündü&#;ünü söyleyebilen ö&#;retmenleri susturmak ve etkisizle&#;tirmek için bu çabalar&#;na h&#;z verdiler.

GÖSTERMEL&#;K Ö&#;RETMENLER GÜNÜ KUTLAMALARI 

Ö&#;retmenler Günü Kutlamalar&#; faaliyetleri için yurtiçinde ve d&#;&#;&#;nda kutlama komiteleri organize edildi. Türkiye genelinde de&#;erlendirilmesinin neye göre yap&#;ld&#;&#;&#; belli olmayan yöntemle “evet efendimci” birer ö&#;retmen seçilerek Ankara’ya gönderildi. Bunlar, Ankara’da bir hafta kadar a&#;&#;rland&#;lar, televizyona ç&#;kart&#;larak reklam edildiler. Aralar&#;ndan biri Türkiye’de y&#;l&#;n ö&#;retmeni seçildi. Maddi ve manevi ödüller verildi. Hâlâ da bu uygulama devam edilmektedir.

Kutlamalar&#;n yan&#;nda ö&#;retmenler günü ile ilgili amblem, afi&#;, rozet, &#;ilt haz&#;rland&#;. Okullar bayrak, flama, afi&#; ve Atatürk resimleri ile donat&#;ld&#;. Haz&#;rlanan programlara göre sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler 24 Kas&#;m’&#; içine alan hafta boyunca gerçekle&#;tirildi. Edebiyat, sanat ve bilim alan&#;nda kompozisyon, &#;iir, resim vb. yar&#;&#;malar düzenlendi&#;i gibi; konferans, sempozyum, panel faaliyetleri de duruma göre devreye sokuldu. Ö&#;retmenlerin koro çal&#;&#;malar&#;na zoraki kat&#;l&#;m&#; sa&#;land&#;. Camilerde ise hocalar, ö&#;retmenlik mesle&#;i ile ilgili hutbe programlar&#; düzenlediler.

Mesle&#;e yeni ba&#;layan ö&#;retmenlere özellikle 24 Kas&#;m’da yemin ettirmek ’den itibaren kural haline getirildi. Di&#;er yandan Ö&#;retmenler Günü bahane edilerek ö&#;rencilerin ö&#;retmenlerine hediye vermeye zorlanmas&#;, ula&#;&#;mda, turizm hizmetlerinde, giyim e&#;yalar&#;n&#;n fiyatlar&#;nda göstermelik indirime gidilmesi bu mesle&#;e duyulan sayg&#;y&#; sa&#;lamad&#;&#;&#; gibi tüketimi de özendirmi&#; oldu.

Bu dönemde ve daha sonraki y&#;llarda da ö&#;retmenlik mesle&#;inin kutsall&#;&#;&#;, önemi üzerine sürekli duruldu. Bugün de siyasiler ö&#;retmenler için çok iyimser bir tablo çizmekte ve özlük, ekonomik haklar&#;n&#;n iyile&#;tirilmesinden bahsetmektedirler. Tabii ki bu tespitler hayata geçirilememi&#;tir. Halbuki öncesi son Demirel Hükümeti’nin Milli E&#;itim Bakan&#; Orhan Cemal Fersoy'un ö&#;retmenler için “alçaklar” terimini kullanmas&#; hala ak&#;llardad&#;r.

KUTSAL MESLE&#;&#;N MENSUPLARI PAZARDA L&#;MON SATIYOR 

12 Eylül’den sonra yüzlerce ö&#;retmenin ma&#;dur edilerek yurt d&#;&#;&#;na ç&#;kmalar&#;na yol aç&#;ld&#;. Ö&#;retmenler, karde&#; kavgalar&#;n&#;n k&#;&#;k&#;rt&#;c&#;lar&#; olarak lanse edildi. Devlet televizyonlar&#;nda TÖB-DER’li ö&#;retmenlerin ülkeye vermi&#; olduklar&#; zararlardan sürekli bahsedildi. Görevine son verilen ö&#;retmenlerden bir k&#;sm&#; seyyar sat&#;c&#;l&#;kla geçimini sa&#;lamaya çal&#;&#;t&#;. Pazarda limon, çorap satmaya çal&#;&#;an ö&#;retmenler, zab&#;ta memurlar&#; ile yeri geldi kovalamaca oynad&#;. Baz&#;lar&#; dü&#;ük ücretlerle dershanelerde çal&#;&#;t&#;lar. Çal&#;&#;an ö&#;retmenler kendi geçim dertlerine dü&#;tüklerinden mesleki olarak kendilerini yeti&#;tirmeye f&#;rsat bulamad&#;lar.

Ö&#;retmenlerin yeti&#;tirilmesinin YÖK’e devrinden sonra, mezun olan ö&#;retmenlerin göreve atanabilmeleri için yeterlilik s&#;nav&#; uygulamas&#; ba&#;lat&#;ld&#;. Bu uygulama sonralar&#; di&#;er kamu personellerinin dahil edilmesi ile KPSS ad&#; ile an&#;ld&#;. Günümüzde yeterli puan alan ö&#;retmenler bir de mülâkata ça&#;&#;r&#;lmaya ba&#;lad&#;lar. Art&#;k AKP iktidar&#;na yak&#;n olmayan aday&#;n kazanmas&#; mümkün olmamaya ba&#;lad&#;. Bugün Türkiye’de resmi rakamlara göre bin ö&#;retmen aç&#;&#;&#; varken atanamayan ö&#;retmen say&#;s&#; bindir. AKP ’de 70 bin i&#;siz ö&#;retmen say&#;s&#;n&#; 7 kat artt&#;rm&#;&#; durumdad&#;r. Ayr&#;ca KPSS’ye ba&#;vuran her ö&#;retmenden ancak 4’ü atanabilecektir.

Mezun ö&#;retmen say&#;s&#; artt&#;kça kadrolu, sözle&#;meli ve ücretli ö&#;retmenlik olmak üzere üç farkl&#; ö&#;retmenlik statüsü ortaya ç&#;km&#;&#;t&#;r. Ücretli ö&#;retmenlerin kadrolar&#; yok. Girdikleri ders saati ba&#;&#;na ücret al&#;yorlar, sigortalar&#; ise eksik yat&#;r&#;l&#;yor.  Sözle&#;meli ö&#;retmenler sözle&#;melerinin yenilenmemesi riski ile kar&#;&#; kar&#;&#;yalar. E&#;, özür durumu tayinlerinde sorun ya&#;&#;yorlar. Kadrolu ö&#;retmenlerin ek gösterge, özlük haklar&#;, sendikala&#;ma, ÖMK (Ö&#;retmenlik Meslek Kanunu), geçim s&#;k&#;nt&#;s&#; gibi sorunlar&#; var. Günümüz Türkiye’sinde bin ’i resmi okullarda bin ’i özel okullarda görev yapan ö&#;retmen bulunmaktad&#;r. Ücretli ve sözle&#;meli ö&#;retmen uygulamas&#; ö&#;retmen sömürüsünün bariz bir örne&#;idir.

E&#;&#;T&#;MC&#; SEND&#;KALARI 

Ö&#;retmenler üzerindeki bask&#;lara, sömürüye kar&#;&#; ö&#;retmen örgütlülü&#;ü çal&#;&#;malar&#; da ’de E&#;it-Der ile ba&#;lat&#;ld&#;. 28 May&#;s ’da E&#;itim-&#;&#;, ’de de E&#;it-Sen kuruldu. ’te E&#;itim-&#;&#;’le E&#;it-Sen birlikteli&#;i sonucu E&#;itim-Sen olu&#;turuldu. Kitlesel eylemler ile sendikala&#;man&#;n önemi kamuoyuna anlat&#;ld&#;. Ba&#;ka e&#;itim i&#;kollar&#; sendikalar&#;n&#;n da kurulmas&#;n&#;n ard&#;ndan 25 Haziran tarihinde say&#;l&#; Kamu Sendikalar&#; ve Toplu Sözle&#;me Kanunu kabul edildi. Bu arada ö&#;retmen örgütlülü&#;ünü engellemek için görevden alma ve sürgün gibi uygulamalardan da geri durulmad&#;. &#;&#; b&#;rakma eylemlerine kat&#;lan binlerce ö&#;retmen hakk&#;nda soru&#;turmalar aç&#;ld&#;. Yak&#;n dönemde de KHK ile yüzlerce E&#;itim-Sen üyesi ö&#;retmen meslekten ç&#;kar&#;ld&#;.

KESK içerisinde yer alan E&#;itim-Sen’in Aile Çal&#;&#;ma ve Sosyal Hizmetler Bakanl&#;&#;&#; verilerine göre bin üyesi bulunmaktayd&#;. bin 44 e&#;itim çal&#;&#;an&#;n yüzde 22,84’ünü örgütleyen E&#;itim-Sen üye say&#;s&#; en fazla olan e&#;itim sendikas&#;yd&#;.

E&#;itim-Sen’in hak alma mücadelesini yükseltti&#;i dönemde mevcut sa&#; iktidarlara hizmet için yola ç&#;kan, devrimci ö&#;retmen mücadelesine kar&#;&#; bir dalga k&#;ran görevi yapacak olan sa&#;c&#; sendikalar da kurulmaya ba&#;lad&#;. Bunlar&#;n sendikac&#;l&#;k, ö&#;retmenlerin ve di&#;er kamu emekçilerinin ekonomik haklar&#;n&#; koruma, ileriye götürme gibi bir dertleri yoktu. Mevcut iktidarlar bunlara bürokratik her türlü kolayl&#;&#;&#; sa&#;lad&#;lar. ’deki bu verilere göre milliyetçi çizgideki Türk E&#;itim-Sen bin üyeye, AKP çizgisindeki E&#;itim-Bir Sen 18 bin 28 üyeye sahipti.

verilerine göre e&#;itim, ö&#;retim ve bilim hizmetleri alan&#;nda bin E&#;itim-Bir-Senli, bin 19’u Türk-E&#;itim-Senli, 72 bin E&#;itim-Senli, 74 bin E&#;itim-&#;&#;li e&#;itim çal&#;&#;an&#; bulunmaktad&#;r. Bu verilere göre üye baz&#;nda ’de birinci olan E&#;itim-Sen bugün dördüncü s&#;radad&#;r.

Bu rakamlar E&#;itim-Bir-Sen ve Türk-E&#;itim-Sen’de üye say&#;s&#;n&#;n iktidardaki partilere göre art&#;&#;&#;na i&#;aret ediyor. E&#;itim-Sen’in üye say&#;s&#; azal&#;&#;&#;n&#;n nedenleri birçok yönden incelenebilir. Sendika üzerindeki bask&#;lar, sürgünler, özellikle görevden almalar baz&#; üyeleri tedirgin etmi&#;tir.

&#;ktidar yanl&#;s&#; E&#;itim-Bir Sen toplu sözle&#;me görü&#;melerinde, özlük haklar&#; konusunda ö&#;retmenlerin taleplerine sahip ç&#;kmam&#;&#; can al&#;c&#; sorunlardan öteye basit talepleri öne ç&#;karm&#;&#;t&#;r. Genellikle iktidar yanl&#;s&#; tav&#;rlar&#;yla öne ç&#;kan bu sendika son ÖMK ve kariyer s&#;navlar&#;n&#;n düzenleni&#;ine yön vermi&#;tir.

KULA&#;INI KA&#;IYAN M&#;LL&#; E&#;&#;T&#;M BAKANI 

&#;ktidar yanl&#;s&#; ve milliyetçi e&#;itim sendikalar&#;n&#;n ö&#;retmen haklar&#;n&#; savunacaklar&#;n&#; beklemek de hayaldir. E&#;itimi yaz-boz tahtas&#;na çeviren AKP iktidar&#;n&#;n farkl&#; zamanlarda görev yapan Milli E&#;itim Bakanlar&#;n&#;n ö&#;retmenlere olan bak&#;&#; aç&#;s&#; durumu özetlemek ad&#;na yeterlidir.

AKP iktidar&#;nda farkl&#; dönemlerde görev alan milli e&#;itim bakanlar&#; ö&#;retmenler hakk&#;nda sürekli negatif dü&#;ünmü&#;ler; ö&#;retmenlerin az çal&#;&#;arak hak etmedikleri ücreti ald&#;klar&#; iddias&#;n&#; en yetkili a&#;&#;zdan dile getirmi&#;lerdir. Sürekli say&#;l&#; yasay&#; de&#;i&#;tirip farkl&#; uygulamalara, sözle&#;meli çal&#;&#;maya geçilece&#;i vurgulanm&#;&#;, ö&#;retmenler için Performans Yönetmeli&#;i’ni ç&#;kar&#;lm&#;&#;, ALO Ö&#;retmen &#;ikâyet Hatt&#; ile ö&#;retmenler hedef tahtas&#;na oturtulmu&#;tur. Her y&#;l çe&#;itli fiili sald&#;r&#;lar&#;na maruz kalan ö&#;retmenlerin itibarlar&#; erozyona u&#;ram&#;&#;t&#;r.

Eylül ay&#;nda atamas&#; yap&#;lmayan ö&#;retmenlere, “Mühendisler de atanam&#;yor ama böyle a&#;lam&#;yor” diyen, çiçek uzat&#;p derdini anlatmaya çal&#;&#;an atanamayan bir ö&#;retmeni ise görmezden gelip kula&#;&#;n&#; ka&#;&#;yarak uzakla&#;&#;p giden Milli E&#;itim Bakan&#; Mahmut Özer ö&#;retmene olan bak&#;&#; aç&#;s&#;n&#; da ortaya koymu&#;tur.

19 Kas&#;m 'de yap&#;lan uzman ö&#;retmenlik ve ba&#;ö&#;retmenlik s&#;nav&#; ile ö&#;retmenler aras&#;nda kast sistemi olu&#;turulmaya çal&#;&#;&#;lm&#;&#;t&#;r. bine yak&#;n ö&#;retmenin kat&#;ld&#;&#;&#; bu s&#;navda sorulan sorular&#;n içeri&#;i alay konusu olmu&#;tur. Ayr&#;ca uzman ve ba&#;ö&#;retmen olacaklara bir derece verilmesi TL aras&#; maa&#; fark&#; ödenece&#;i ö&#;retmenlerin onurlar&#;n&#; k&#;r&#;c&#; bir tutum olmu&#;tur.

Liyakate uygun olmayan, partizanca atamalar e&#;itim seviyesini giderek dü&#;ürmü&#;tür. Ö&#;retmenin mesleki ve ekonomik sorunlar&#;n&#;n boyutu artm&#;&#;t&#;r.

Covid salg&#;n&#; sürecinde ö&#;retmenler sa&#;l&#;k emekçileri gibi risk alt&#;na girmi&#;tir. Online e&#;itim ve EBA uygulamalar&#; tam yerli yerine oturtulmad&#;&#;&#; gibi okullar&#;n aç&#;l&#;&#;&#; ve kapan&#;&#;&#; sorunlu olmu&#;tur.

Bütün bu olumsuzluklar ortada iken “can&#;m ö&#;retmenin”, “sevgili ö&#;retmenim” türünden tumturakl&#; sözlerle ö&#;retmenin gözünün boyanamayaca&#;&#; gerçe&#;i art&#;k kafalara kaz&#;nmal&#;d&#;r.

Ö&#;retmen süslü laf de&#;il, somut kal&#;c&#; sonuçlar istiyor. Ö&#;retmen ça&#;&#;n&#;n, toplumun gözü kula&#;&#; olmak ve eme&#;inin kar&#;&#;l&#;&#;&#;n&#; almak için örgütlenmesinin önünün aç&#;lmas&#;n&#; istiyor. Ö&#;retmen onurunu ayaklar alt&#;na almayan gerçek anlamda grevli toplu sözle&#;meli sendika hakk&#;n&#; istiyor. 

NOTLAR: 

1-Mülkiye () cilt XXXIV say&#; sayfa

2-Mülkiye () cilt XXXIV say&#; sayfa

*Tüm Emekli-Sen Konak &#;ubesi Bas&#;n Yay&#;n ve Halkla &#;li&#;kiler Sekreteri

Öğretmenler Günü (24 Kasım ) Resimleri ve Şiirleri

Öğretmenler günü, çeşitli kutlamalar ve etkinlikler ile değerli öğretmenlerimizi onurlandırmak için düzenlenen bir gündür. 24 Kasım, tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler günü kutlu olsun.

Öğretmenler günü resmi ve şiirleri için aşağıyı inceleyebilirsiniz.

Öğretmenler Günü Ne Zaman Kutlanır?

Öğretmenler günü Türkiye'de her yıl (24 Kasım) tarihinde kutlanmaktadır. 24, Kasım 'de Mustafa Kemal Atatürk'ün Başöğretmenliği'ni kabul ettiği gündür.

Öğretmenler Günü 24 Kasım

Tarihi ve külterel özelliklere göre birçok ülkede Öğretmenler Günü farklı tarihlerde kutlanılmaktadır;

Öğretmenler Günü Şiirleri

Öğretmen, bir bahçıvandır. En güzel gülleri o yetiştirir. Hiç yorulmadan, bıkmadan, usanmadan bahçesindeki güllere su verir ve onların bakımını titizlikle yapar. Öğretmenler gününüz kutlu olsun.

Öğretmen, öğrencilerinin üzerine titreyendir. Gömleğimizin düğmesi açılınca eliyle kapatan, alnımız terleyince mendiliyle kurulayan, ayağımıza tas dokunsa bizden önce üzülendir. Öğretmenler gününüz kutlu olsun.
Doğruya, güzelliğe, odur yolu gösteren odur hep geleceğe güvenle gülümseyen. Bir ana, bir babadır çocuklara sunulan. Odur eli öpülen, odur fedakâr insan. Öğretmenler gününüz kutlu olsun.

Büyük Atatürk'üm başöğretmenim.

Öğretmenler Günü Facebook Mesajları

Ögretmen arkadaşlarım, ve bütün kıymetli öğretmenler. Gününüz kutlu olsun.

funduszeue.info

Tüm Öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü Kutlu Olsun

öğretmenler günü

24 Kasım Öğretmenler Günü şiirleri

Resimli Öğretmenler Günü Mesajları

Resimli Öğretmenler Günü Mesajları

24 kasım öğretmenler günü

24 Kasım Öğretmenler Günü Şiirleri

Tüm Öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü Kutlu Olsun

Öğretmenler Günü Resimleri

öğretmenler..

24 Kasım Öğretmenler Günü

ogretmen ogretmenler-gunu-siirleri-uzun

24 Kasım Öğretmenler Günü Şiirleri

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası