yetim aylığı sorgulama e devlet / Ölüm Yardımı ve Dul / Yetim Aylığı Talebi

Yetim Aylığı Sorgulama E Devlet

yetim aylığı sorgulama e devlet

SNHizmetin ismi (E-Devlet Adı)BirimBaşvuru Platformu(e-devlet,Kurumsal Web Sitesi vb)Hizmetin AçıklamasıE-Devlet Durum14B Kapsamında Toptan Ödeme İhyasıSGKe-devletBu hizmeti kullanarak, sayılı Kanunun 31 inci maddesi gereği toptan ödeme yapılarak hizmetleri tasfiye edilmiş bulunanlardan, yeniden bu Kanuna tabi olarak malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olanlar ihya taleplerini yapabilirler.Sunuluyor24A İsteğe Bağlı Sigortalılığı Sona ErdirmeSGKe-devletBu hizmeti kullanarak, 30 günden az çalışmanız nedeniyle veya 5G yurtdışı topluluk sigortası kapsamında çalışmanız nedeniyle ödediğiniz isteğe bağlı sigortalılığınızı sona erdirmeyi talep edebilirsinizSunuluyor34C Emeklilik İşlemleri Evrak TakibiSGKe-devletBu hizmet kullanılarak, 4/C güvencesine sahip emeklilik başvurusunda bulunmuş kişi, evrak takibini yapar.Sunuluyor4Evlenme İkramiyesi Ödenmesi TalebiSGKe-devletBu hizmet kullanılarak, 4/1 c kapsamında dul-yetim aylığı almakta iken evlenmesi nedeniyle hak sahiplerine evlenme ikramiyesi/evlenme ödemesi talebinde bulunurlar.Sunuluyor5 Sayılı Kanun 4/1(c) Kapsamında Yaşlılık Aylığı BağlanmasıSGKe-devletBu hizmeti kullanarak , /c kapsamındaki kişiler yaşlılık aylığı bağlanması talebinde bulunabilir. Sunuluyor6Ölüm Yardımı ve Dul / Yetim Aylığı TalebiSGKe-devletBu hizmet kullanılarak, 4/1-c kapsamında aylık almakta iken vefat eden kişilerin hak sahiplerine ölüm yardımı ödemesi veya dul/yetim aylığı bağlanması talebinde bulunurlar.Sunuluyor7Toptan Ödeme TalebiSGKe-devletBu hizmet kullanılarak, vefat eden yakınından dolayı ölüm aylığı bağlanamayan hak sahipleri veya aylık bağlanma şartlarını sağlamayan sigortalılar toptan ödeme talebinde bulunabilirler.Sunuluyor8SGK Kurum Dışı Sınav UygulamasıSGKe-devletBu hizmet kullanılarak, bu sayfa üzerinden Kurumumuz tarafından açılan sınavlara ilişkin başvuru ve tercih işlerinizi yapabilir ve sınav sonuçları görüntülenir.Sunuluyor9Sosyal Güvenlik Kayıt Belgesi SorgulamaSGKe-devletBu hizmeti kullanarak, 4A / 4B / 4C sigorta kayıt bilgilerinizi içeren belgeyi barkodlu olarak alabilirsiniz.Sunuluyor10SGK Tescil ve Hizmet Dökümü Belge Doğrulama  SGKe-devletBu hizmet kullanılarak, ilgililer e-Devlet uygulaması üzerinden oluşturulmuş barkodlu sigortalılık tescil ve hizmet dökümü belgesinin, barkod doğrulmasını yapabilir.Sunuluyor114A Hizmet Dökümü Belge DoğrulamaSGKe-devletBu hizmet kullanılarak, 4/A güvencesine sahip kişiler için e-Devlet Kapısı üzerinden oluşturulmuş barkodlu hizmet dökümü belgesinin orijinal olup olmadığını barkod doğrulaması yaparak kontrol eder.Sunuluyor124A/4B İşgöremezlik Ödemesi GörmeSGKe-devletBu hizmet kullanılarak, 4A/4B sigorta güvencesine sahip kişilerin iş göremezlik ödemeleri takip edilir.Sunuluyor134B İş Göremezlik Raporu Çalışmazlık Beyan İşlemleriSGKe-devletBu hizmet kullanılarak, son günde yapmış olduğunuz çalışmazlık beyanlarını görüntüleyebilir ve güncelleyebilir, iş göremezlik raporlarınız arasında seçim yaparak bu raporlara istinaden çalışmazlık beyanında bulunabilirsiniz.Sunuluyor144A On Günden Az Süreli Ev Hizmeti Çalışan Kişi SorgulamaSGKe-devletBu hizmet kullanılarak, içinde bulunulan ayda ev hizmetlerinde 10 günden az sigortalı çalışmak kapsamında işveren tarafından adınıza yapılmış olan sigorta tescil bildirimleri gösterilir.Sunuluyor154A Sigortalı Tescil Kaydı TespitiSGKe-devletBu hizmet kullanılarak, 4/A (SSK) kaydı olup olmadığı bilgisi doğrulanır.Sunuluyor16Seçim Kanunları Gereğince Görevlerinden İstifa Eden Kamu Görevlilerinin Seçimler Nedeniyle Açıkta Geçirdikleri Süreleri Borçlanma Başvurusu ve TakibiSGKe-devletBu hizmet kullanılarak, ilgililer borçlanma başvurusunda bulunabilir ve başvuru durumunu takip edebilir.Sunuluyor17 sigortalısının Fahri İmamlıkta Geçen Süreleri Borçlanma Başvurusu ve TakibiSGKe-devletBu hizmet kullanılarak, ilgililer borçlanma başvurusunda bulunabilir ve başvuru durumunu takip edebilir.Sunuluyor18TSK’da Çalışan Askeri Personelin (Astsubay-Subay) Kendi Hesabına Fakülte veya Yüksekokulda Okudukları Süreleri Borçlanma Başvurusu ve TakibiSGKe-devletBu hizmet kullanılarak, ilgililer borçlanma başvurusunda bulunabilir ve başvuru durumunu takip edebilir.Sunuluyor194B Basamak BilgisiSGKe-devletBu hizmet kullanılarak, 4/B güvencesi sahip sigortalılar basamak bilgilerini takip ederler.Sunuluyor204A İşe Giriş Çıkış BildirgesiSGKe-devletBu hizmet Sosyal Güvenlik Kurumu işbirliği ile e-Devlet Kapısı altyapısı üzerinden sunulmaktadır.Sunuluyor214A İşe Giriş Çıkış Bildirgesi DoğrulamaSGKe-devletBu hizmeti kullanarak, e-Devlet Kapısı üzerinden oluşturulan barkodlu belgeleri doğrulayabilirsiniz.Sunuluyor22Ev Hizmetlerinde Çalışanların İstirahat Raporu Çalışmazlık BildirimiSGKe-devletBu hizmeti kullanarak, son günde yapmış olduğunuz çalışmazlık bildirimlerinizi görüntüleyebilir ve güncelleyebilir, iş göremezlik raporları arasından seçim yaparak bu raporlara istinaden çalışmazlık bildirimi yapabilirsiniz.Sunuluyor234B Borç DurumuSGKe-devletBu hizmet kullanılarak, 4/B güvencesine sahip sigortalıların zamanında ödenmeyen prim borçları hakkında bilgilendirilme yapılır.Sunuluyor244B Ödeme DökümüSGKe-devletBu hizmet kullanılarak, 4/B güvencesine sahip sigortalılar yapmış oldukları aylık prim ödemelerini görüntüler ve döküm alır.Sunuluyor254A Emekli Aylığı KesintileriSGKe-devletBu hizmet kullanılarak, 4/A güvencesine sahip emekliler aylıklarındaki kesinti bilgilerine ulaşır.Sunuluyor264A Emekli Aylık Bilgisi Belge DoğrulamaSGKe-devletBu hizmet kullanılarak, 4/A güvencesine sahip bir kişiye ait e-Devlet Kapısı üzerinden oluşturulmuş barkodlu emekli aylık bilgisi belgesinin orijinal olup olmadığı barkod doğrulaması yapılarak kontrol edilir.Sunuluyor274B Tescil KaydıSGKe-devletBu hizmet kullanılarak, 4/B güvencesine sahip sigortalıların tescili yapılır.Sunuluyor284A Emekli Ödeme BilgileriSGKe-devletBu hizmet kullanılarak, SGK güvencesine sahip emekliler maaş bilgilerini ve emekli maaşında olan kesintileri takip eder.Sunuluyor294A Emeklilik KaydıSGKe-devletBu hizmet kullanılarak, gelir aylık alan 4/A güvencesine sahip sigortalılar emeklilik kayıt işlemelerini yapabilir ve konuyla ilgili bilgilere ulaşabilir.Sunuluyor30 Sayılı Emekli Sandığı Kanunu Kapsamında Kamu Görevlilerinin Hizmetlerinin İhyasıSGKe-devletBu hizmet kullanılarak, sk kapsamında tasfiye edilen hizmetlerin ihya edilmesi için başvuruda bulunulur.Sunuluyor314B Emekli Aylık Bilgisi Belge DoğrulamaSGKe-devletBu hizmeti kullanarak,4/B emekli aylık bilgisi hizmetiyle oluşturulan belgeleri doğrulayabilirsiniz. Sunuluyor324C Bir Aylık Maaş TercihiSGKe-devletBu hizmet kullanılarak, 4/C güvencesiyle emekli olanlar, 3 aylık olan maaşlarını aylığa çevirebilirler.Sunuluyor334C Emekli Aylık Bilgisi Belge DoğrulamaSGKe-devletBu hizmeti kullanarak,4/C emekli aylık bilgisi hizmetiyle oluşturulan belgeleri doğrulayabilirsiniz.Sunuluyor34 Sayılı Kanunun 12'nci Maddesine Göre İsteğe Bağlı İlgilendirme İşleminin YapılmasıSGKe-devletBu hizmet kullanılarak, sk maddesine göre isteğe bağlı ilgi devamı sigortalılık işlemi için başvuruda bulunulur.Sunuluyor35 Sayılı Kanun'un Ek 71'nci Maddesine Göre Sigortalılık İşlemleriSGKe-devletBu hizmet kullanılarak, sk ek maddesine göre sigortalılık işlemleri için başvuruda bulunulur.Sunuluyor36 Sayılı Kanun'un Ek 76'ncı Maddesine Göre Sigortalılık İşlemleriSGKe-devletBu hizmet kullanılarak, süresi kanunlarla belirlenen görevlere atanan veya seçilen kamu görevlilerinden görevleri süresinde sona erenler, sk ek maddesine göre isteğe bağlı ilgi devamı sigortalılık işlemi için başvuruda bulunulur.Sunuluyor37 Sayılı Kanun'un Geçici 'nci Maddesine Göre Sigortalılık İşlemlerinin YapılmasıSGKe-devletBu hizmet kullanılarak, sk geçici maddesine göre sigortalılık işlemleri için başvuruda bulunulur.Sunuluyor38EGM’de Çalışan Kamu Görevlilerinin Kendi Hesabına Fakülte veya Yüksekokulda Okudukları Süreleri Borçlanma Başvurusu ve TakibiSGKe-devletBu hizmet kullanılarak, ilgiler borçlanma başvurusunda bulunabilir ve başvuru durumunu takip edebilir.Sunuluyor39EK5/EK6/5G/30 Günden Az İBS Tescil Kaydı ve Borç DökümüSGKe-devletBu hizmet kullanılarak, sayılı Kanunun Ek 5'inci Maddesi kapsamında tarım ve orman işlerinde hizmet akdiyle süreksiz olarak çalışanların Sayılı Kanunun Ek 6'ncı maddesi kapsamında ticari taksi, dolmuş ve benzeri nitelikteki şehiriçi toplu taşıma araçlarını kullananlar ile Sayılı Kanunun 5'inci maddesi (g) fıkrası uyarınca yurtdışına çalıştırılmak üzere götürülen Türk işçilerin işverenlerince 30 günden az olan sigortalılık bildirimlerinin, kendilerince isteğe bağlı olarak 30 güne tamamlanması sağlanır.Sunuluyor404C Emekli Aylık Ödeme ve Kesinti BilgileriSGKe-devletBu hizmet kullanılarak, 4/C güvencesine sahip emeklilerin maaşlarındaki kesintiler görüntülenir.Sunuluyor41Sosyal Güvenlik Sözleşmesi Kapsamında Bağlanan Ölüm Aylığı İkinci Karar İşlemlerinde Meydana Gelen Durum DeğişiklikleriSGKe-devletBu hizmeti kullanarak, sosyal güvenlik sözleşmeleri kapsamında bağlanan, yaşlılık, malullük, meslek hastalığı kapsamında bağlanmış ölüm geliri, meslek hastalığı geliri ve ölüm aylıklarında meydana gelen durum değişiklikleri talebini ve takibini yapabilirsiniz.Sunuluyor42Hitap Hizmet DökümüSGKe-devletBu hizmet kullanılarak, HİTAP ta yer alan, 4C sigortalılığı hizmet dökümü alınabilir.Sunuluyor43Sosyal Güvenlik Sözleşmesi Kapsamında Bağlanan Meslek Hastalığı Geliri İkinci Karar İşlemlerinde Meydana Gelen Durum DeğişiklikleriSGKe-devletBu hizmeti kullanarak, sosyal güvenlik sözleşmeleri kapsamında bağlanan, yaşlılık, malullük, meslek hastalığı kapsamında bağlanmış ölüm geliri, meslek hastalığı geliri ve ölüm aylıklarında meydana gelen durum değişiklikleri talebini ve takibini yapabilirsiniz.Sunuluyor44Sosyal Güvenlik Sözleşmesine Göre Meslek Hastalığı Kapsamında Bağlanmış Ölüm Geliri İkinci Karar İşlemlerinde Meydana Gelen Durum DeğişiklikleriSGKe-devletBu hizmeti kullanarak, sosyal güvenlik sözleşmeleri kapsamında bağlanan, yaşlılık, malullük, meslek hastalığı kapsamında bağlanmış ölüm geliri, meslek hastalığı geliri ve ölüm aylıklarında meydana gelen durum değişiklikleri talebini ve takibini yapabilirsiniz.Sunuluyor45Almanya Hariç Sosyal Güvenlik Sözleşmesi Kapsamında Bağlanan Malullük Aylığı İkinci Karar İşlemlerinde Meydana Gelen Durum DeğişiklikleriSGKe-devletBu hizmeti kullanarak, sosyal güvenlik sözleşmeleri kapsamında bağlanan, yaşlılık, malullük, meslek hastalığı kapsamında bağlanmış ölüm geliri, meslek hastalığı geliri ve ölüm aylıklarında meydana gelen durum değişiklikleri talebini ve takibini yapabilirsiniz.Sunuluyor46Almanya Hariç Sosyal Güvenlik Sözleşmesi Kapsamında Bağlanan Yaşlılık Aylığı İkinci Karar İşlemlerinde Meydana Gelen Durum DeğişiklikleriSGKe-devletBu hizmeti kullanarak, sosyal güvenlik sözleşmeleri kapsamında bağlanan, yaşlılık, malullük, meslek hastalığı kapsamında bağlanmış ölüm geliri, meslek hastalığı geliri ve ölüm aylıklarında meydana gelen durum değişiklikleri talebini ve takibini yapabilirsiniz.Sunuluyor47Kamu Görevlileri Sendikalarının Yönetimine Seçilenlerin Aylıksız İzinde Sayıldıkları Süreleri Borçlanma Başvurusu ve TakibiSGKe-devletBu hizmet kullanılarak, ilgiler borçlanma başvurusunda bulunabilir ve başvuru durumunu takip edebilirSunuluyor48Son kez 4/C Sigortalısı olanların Sayılı Kanun Uyarınca Yurtdışında Geçen Başarılı Öğrenim Süreleri Borçlanma Başvurusu ve TakibiSGKe-devletBu hizmet kullanılarak, ilgiler borçlanma başvurusunda bulunabilir ve başvuru durumunu takip edebilir.Sunuluyor49Eğitim Öğretim Yardımı TalebiSGKe-devletBu hizmet kullanılarak, şehit- gazi ve vazife malüllerine veya çocuklarına yılda bir kez ödenen eğitim yardımı için talepte bulunulur.Sunuluyor50Son kez 4/C Sigortalısı olanların Er veya Erbaş Olarak Silah Altında veya Yedek Subay Okulunda Geçen Süreleri Borçlanma Başvurusu ve TakibiSGKe-devletBu hizmet kullanılarak, Sosyal Güvenlik Kurumu'na borçlanma başvurusunda bulunabilir ve başvuru durumu takip edilebilir.Sunuluyor51Emekli Aylığının Yurt Dışına Transfer Edilmesi TalebiSGKe-devletBu hizmet kullanılarak, yurtdışında ikamet eden emekliler emekli maaşlarının yurtdışına aktarılması için talepte bulunur.Sunuluyor52Erbaş ve Erler ile Güvenlik Korucularına Vazife Malullüğü Aylığı BağlanmasıSGKe-devletBu hizmet kullanılarak, askerlik görevi sırasında ve bu görevin neden-etkisi ile malül olan kişiler sayılı T.C emekli sandığı kanununun 56'ncı maddesi kapsamında vazife malüllüğü aylığı bağlanır.Sunuluyor53Faizsiz Konut Kredisi ve TOKİ Kampanya Hak Sahipliği Belgesi BaşvurusuSGKe-devletBu hizmet kullanılarak, faizsiz konut kredisi ve TOKİ kampanya hak sahipliği belgesi başvurusunda bulunulur.Sunuluyor54Geçici Köy Korucusu ve Hak Sahiplerine Aylık Bağlanması TalebiSGKe-devletBu hizmet kullanılarak, geçici köy korucusu ve hak sahipleri aylık bağlanması talebinde bulunabilir.Sunuluyor55Geçici Köy Korucusu ve Hak Sahiplerine Tazminat Ödenmesi TalebiSGKe-devletBu hizmet kullanılarak, geçici köy korucusu ve hak sahipleri tazminat ödenmesi talebinde bulunabilir.Sunuluyor56Muristen Doğan Hakkın Ödenmesi TalebiSGKe-devletBu hizmet kullanılarak, hak sahipleri yakınından kaynaklı hak ettiği miktarın ödenmesini isteyebilir.Sunuluyor57Son kez 4/C Sigortalısı olanların Sigortalı Olmaksızın Avukatlık Stajında Geçen Süreleri Borçlanma Başvurusu ve TakibiSGKe-devletBu hizmet kullanılarak, ilgililer borçlanma başvurusunda bulunabilir ve başvuru durumunu takip edebilir.Sunuluyor58Son kez 4/C Sigortalısı olanların Sigortalı Olmaksızın Doktora Öğreniminde Geçen Süreleri Borçlanma Başvurusu ve TakibiSGKe-devletBu hizmet kullanılarak, ilgililer borçlanma başvurusunda bulunabilir ve başvuru durumunu takip edebilir.Sunuluyor59Son kez 4/C Sigortalısı olan Hekimlerin Fahri Asistanlıkta Geçen Süreleri Borçlanma Başvurusu ve TakibiSGKe-devletBu hizmet kullanılarak, ilgililer borçlanma başvurusunda bulunabilir ve başvuru durumunu takip edebilir.Sunuluyor60Kamu Görevlisi Sigortalıların Fiili Hizmet Süresi Zammı Uygulaması Kapsamındaki Hizmetlerinin Tespit Edilerek Hizmet Kayıtlarına İşlenmesiSGKe-devlet

e-Devlet Dul ve Yetim Aylığı Sorgulama

e-Devlet Dul ve Yetim Aylığı Sorgulama; Dul ve yetim aylığını e-Devlet üzerinden nasıl sorgulatabiliriz gelin birlikte bakalım. Bu konu hakkında bilgi verdiğimiz bu yazımızda aklınıza takılan soruların cevabını bulabilirsiniz. Dul ve yetim aylığı başvurusu nasıl yapılır?Dul aylığı başvurusunda bulunmak için gereken şartlar nelerdir? Yetim aylığı başvurusunda bulunmak için gereken şartlar nelerdir? Dul ve yetim aylığı başvuru yöntemleri, T.C. kimlik no ile dul ve yetim maaşı sorgulama, Ölüm aylığı alabilmek için sigortalı vefat eden kişide aranan şartlar, Dul ve yetim aylığı sorgulama yöntemleri gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda…

e-Devlet Dul ve Yetim Aylığı Sorgulama

e-Devlet dul ve yetim aylığı sorgulama e-Devlet üzerinden sorgulanabilen birçok yardımdan sadece biridir. Dul ve yetim aylığı alabilmek için gerekli şartları taşıyan kimseler aylıklarını sorgulamak ve başvuru sürecini takip etmek için e-Devlet üzerinden sisteme giriş yapabilirler.

Dul ve yetim aylığı almaya hak kazanan kimseler başvuruları e-Devlet üzerinden yapabilecekleri gibi ilgili merkezlere giderek de yapabilirler. Dul eşin eğer çocuğu var ise %50 oranında, dul eşin çocuğu yok ise %75 oranında dul aylığı alabilmektedir. Yetim maaşı ise vefat eden sigortalı kişinin çocuk sayısına bağlı olarak değişmektedir. Çocuk sayısına göre çocuklar arasında %50 oranında eşit şekilde paylaşılarak verilmektedir.

Dul ve Yetim Maaşı Nasıl Alınır? Başvurusu Nasıl Yapılır?

Dul ve Yetim Aylığı Başvuru Yöntemleri

Dul ve yetim aylığı başvurusunda bulunan kişilerin verdiği bilgiler incelenir ve kişinin durumu tespit edilir. Dul ve yetim aylığı başvurusunda bulunan kimseler süreç sorgulama işlemini e-Devlet üzerinden yapabilmektedir.

Peki dul ve yetim aylığı başvuru yöntemleri nelerdir, birlikte bakalım…

Öncelikle dul ve yetim aylığı almak isteyen kişilerin belirlenen şartları taşıyor olması gerekmektedir. Sonrasında başvuru yöntemleri için pek çok seçeneğe sahiplerdir. ALO i arayarak dul ve yetim aylığı başvurusunda bulunabilir ya da e-Devlet üzerinden giriş yaparak dul ve yetim aylığına başvuruda bulunabilirsiniz.

Ayrıca SGK il ve ilçe müdürlüklerinden dul ve yetim aylığı başvurusu işlemleri alınmaktadır. Vefat eden sigortalı kişinin 4C üzerinden emekli olması halinde hak sahibi olan kişiler e posta yolunu kullanarak da başvuruda bulunabilirler.

Dul, Yetim Aylığı Nasıl Alınır? Babadan Emekli Maaşı Alma

Dul ve Yetim Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Dul ve yetim aylığı başvuru işlemlerini yapmak isteyen kişilerin önce gerekli şartları taşıyor olmaları dikkate alınmaktadır. Kişiler başvuru işleminde bulunurken istenmiş olan bilgileri doğru ve eksiksiz şekilde doldurmak zorundadır.

Başvuru işlemlerinde gerekli şartları taşıyan kişiler e devlet üzerinden başvuru taleplerini kolaylıkla oluşturabilirler. e-Devlet üzerinden yapılan tüm işlemlerde e-Devlet şifresi kullanılmaktadır. Eğer e-Devlet şifreniz yoksa ya da unuttuysanız size en yakın PTT şubesine giderek şifre alabilirsiniz.

Dul ve yetim aylığı başvurusu yapabilmek ve başvuruyu takip edebilmek için sistem üzerinden işlem yapabilirsiniz. e-Devlet üzerinden dul ve yetim aylığı başvurusu için; funduszeue.info internet adresini kullanabilirsiniz.

Sisteme giriş yaptıktan sonra kimlik bilgilerinizi doğrulamanız gerekmektedir. Hizmetler bölümünden SGK ölüm yardımı ve ardından dul ve yetim aylığı sekmesinden talebinizde bulunabilirsiniz.

T.C. Kimlik No ile Dul ve Yetim Maaşı Sorgulama

Dul ve yetim maaşını sorgulamak için e-Devlet üzerinden; funduszeue.info linkini kullanabilirsiniz.

Ölüm Aylığı Alabilmek İçin Sigortalı Vefat Eden Kişide Aranan Şartlar

Ölüm aylığı alabilmek için vefat eden sigortalı kişinin en az gün olacak şekilde yaşlılık, malullük veya ölüm sigortasının ödenmiş olması gerekmektedir. Ayrıca borçlanma süresi hariç 5 yıl sigortalı olması şartı vardır.

Yaşlılık, malullük ve ölüm sigortasının gün olarak ödenmesi gerekmektedir.

Ölüm Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır? e-Devlet Başvurusu

Dul Aylığı Başvurusunda Bulunmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Kişilerin dul aylığı alabilmesi bazı koşulları sağlıyor olmasını gerektirir. Eş ile arasında resmi nikah olması bu şartlardan biridir. Ayrıca dul maaşı almak isteyen kişi ile vefat eden kişinin vefat edilen süre içerisinde evli olmuş olması gereken bir diğer şarttır.

İmam nikahlı olmak dul aylığı alabilmek için yeterli bir koşul değildir. Devlette yapılan her işlem resmi olduğu için nikahın da resmi olması gerekmektedir. Dul maaşı için kadın ya da erkek ayrımı söz konusu değildir.

Yetim Aylığı Başvurusunda Bulunmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Yetim aylığı da dul aylığı gibi başvuru esnasında bazı şartları gerektirmektedir. Sigortalı olarak çalışmayan kız çocukları evlenmedikleri sürece başka herhangi bir koşul aranmaksızın yetim aylığı alabilmektedir.

Erkek çocukları ise üniversite eğitimi almaları halinde 25 yaşını dolduruncaya kadar yetim aylığı alabilmektedir. Üniversite eğitimi almazlar ise erkek çocukları 20 yaşına kadar yetim aylığı alabilir.

Hiçbir eğitim almayan erkek çocuğu 18 yaşına kadar yetim aylığı alabilir daha sonra bu aylık kesilir. Kız çocukları için de evlenmeleri halinde yetim aylığı kesilmektedir.

Dul ve Yetim Aylığı Başvurusu İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

Dul ve yetim aylığına başvuru yapmak isteyen kişilerden bazı şartları taşımaları beklenmektedir. Belirtilen şartları taşıyan kişiler dul ve yetim aylığı başvuru talebinde bulunabilirler. Gerekli inceleme ve denetleme yapıldıktan sonra kişi dul ve yetim aylığı almaya hak kazandıysa kişiden bazı belgeler istenmektedir.

Dul ve yetim aylığı başvurusu için istenen belgeler; T.C. kimlik kartının fotokopisi, vesikalık fotoğraf, vukuatlı nüfus kayıt örneği, dul ve yetim aylığına başvuru esnasında doldurulan başvuru formu, vefat eden kişinin ölüm belgesi, malullük durumu olan başvuru sahibinin sağlık kurulu raporu gibi belgeler kişilerden talep edilmektedir.

Cenaze Yardım Parası Nasıl Alınır? Cenaze Ölüm Ödeneği Başvurusu

Dul ve Yetim Aylığı Sorgulama Yöntemleri

Dul ve yetim aylığı başvurusunda bulunmuş kişiler başvuru durumlarını kolaylıkla sorgulayabilecek yöntemlere sahiptir. ALO hattı kullanılarak dul ve yetim aylığı başvuru durumunuzu sorgulayabilirsiniz. Ayrıca e-Devlet üzerinden herhangi bir yere gitmeden de kolaylıkla başvurunuzu sorgulayabilmeniz mümkündür.

Dul ve yetim aylığı için ilgili kurumlara giderek başvuruda bulunan kişiler yine ilgili kuruma giderek sonucunu öğrenebilmektedir.

e-Devlet üzerinden kolaylıkla işleminizi gerçekleştirmek istiyor ve durumunuzu sorgulamak istiyorsanız: funduszeue.info linkini kullanabilirsiniz.

Dul ve Yetim Aylığı Ödemesi Nerden Yapılır?

Dul ve yetim aylığı almaya uygun ulunan kişiler Ziraat Bankası aracılığı ile ödemelerini alabilirler. Ziraat Bankası hesabı olmayan kişiler ise ödemelerini PTT şubelerine giderek alabilirler.

Dul, Yetim Aylığı Nasıl Alınır? Babadan Emekli Maaşı Alma

Ölüm Aylığı e-Devlet Üzerinden Görünür mü?

Dul ve Yetim Aylığı Kişiye Ne Zaman Bağlanır?

Ölüm tarihinden itibaren o ay bağlanır.

Yazımızı Puanlamak İster misin?

MUHTA&#; AYLIĞI

Vakıflar Genel Müdürlüğünce, vakfiyelerde yer alan hayır şartlarının yerine getirilmesi amacıyla muhtaç aylığı bağlanmaktadır.

Muhtaç Aylığından Yararlanma Şartları
Annesi ya da babası olmayan muhtaç çocuklar ile % 40 ve üzeri engelli olan muhtaçlara aşağıdaki şartların tamamını sağlamaları halinde muhtaç aylığı bağlanır. 

* Sosyal güvencesi olmaması,

* Herhangi bir gelir veya aylığı bulunmaması,

* Mahkeme kararı veya kanunla bakım altına alınmamış olması,

* Gelir getirici taşınır ve taşınmaz malı mevcut olmaması veya olup da bunlardan elde edeceği aylık ortalama gelirinin bu yönetmelikle belirlenen muhtaç aylığı miktarını geçmemesi

Başvuru İçin Gerekli Belgeler
Muhtaç aylığı başvuru formu,
Engelliler için özrünü belirten sağlık kurulu raporu.

Başvuru Yeri ve Şekli
Muhtaç aylığı talebinde bulunan kişiler başvuru formunu doldurup imzaladıktan sonra engelli ise özrünü belirten sağlık kurulu raporunu ekleyip, ikamet ettiği ilin bağlı olduğu Vakıflar Bölge Müdürlüğüne şahsen veya posta yoluyla göndererek başvuru yapabilirler.  yılında 1'inci altı ay için muhtaç engelliler ile yetim çocukların her birine aylık olarak ,19 TL ödenmektedir.

Aylık alanların; vefatı, muhtaçlığın ortadan kalkması ya da bakım altına alınması, yetim erkek veya kız çocuğun 18, örgün lise ve dengi öğrenimde 20, örgün yükseköğrenimde ise 25 yaşını tamamlaması, üzerine kayıtlı lüks sınıf araç tespiti veya ruhsat sahibi oldukları aracın kasko veya rayiç değerinin bu yönetmelikle verilen muhtaç aylığı miktarının katını geçmesi halinin tespitini takip eden ay başından itibaren aylıkları kesilir.

- BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİ SORUMLULUK ALANINDAKİ İLLER VE İLETİŞİM BİLGİLERİ 

- Muhtaç Aylığı (ENGELLİ) Başvuru Formları için tıklayınız…

- Muhtaç Aylığı (YETİM) Başvuru Formları için tıklayınız…

- Vakıflar Genel Müdürlüğü Hayır Hizmetlerinden Yararlanmak İsteyenler için Aydınlatma Metni için tıklayınız

- Engelli Muhtaç Aylığı Hizmeti için Sağlık Verisinin İşlenmesine ve Kullanılmasına Dair Açık Rıza Beyanı için tıklayınız

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası