tezsiz yüksek lisans uzman öğretmenlik / MEB'den 'pedagojik formasyon alanlar uzman öğretmenlik sınavından muaf olacak' iddiasına yalanlama

Tezsiz Yüksek Lisans Uzman Öğretmenlik

tezsiz yüksek lisans uzman öğretmenlik

Tezsiz yükseklisans yapanlar uzman öğretmen eğitimine katılacak mı? Tezsiz yükseklisans uzman öğretmen sınavından muaf mı? Yüz binlerce öğretmeni yakından ilgilendiren Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun detayları geçtiğimiz aylarda netlik kazanmıştı. Öğretmenlere kariyer fırsatı tanınan bu yeni düzenlemeden meslekte 10 yılını dolduranlar uzman öğretmen olabilecek. Yükskelisans yapmış olanlar da uzman öğretmenlik sınavından muaf olacak. Peki tezsiz yüksek lisans yapanlar uzman öğretmenlik eğitimlerine katılacak mı?

Dün de kanunun uygulanmasıyla ilgili Aday Öğretmenlik ve Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yönetmeliği'nin yayımlandığını hatırlatan Özer, şunları kaydetti: "Şu an itibarıyla da o yönetmelikle ilgili eğitim programı ve sınav tarihiyle ilgili takvimi de Bakanlığımızın web sitesinden tüm kamuoyuna açmış, paylaşmış bulunuyoruz. Bu takvime göre yönergede eğitim programının detayları yer alıyor. Eğitim programının hangi tarihlerde gerçekleşeceği, başvurusundan eğitim süreçlerine ve sınav süreçlerine kadar takvimin sonuçlarının açıklanmasına kadar tüm tarihlerin yer aldığı bir takvim. Buna göre binin üzerinde öğretmeni ilgilendiren uzman öğretmenlik ve başöğretmenlikle ilgili eğitim programının başvuruları Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek. Uzman öğretmenlik eğitimleri, 18 Temmuz-5 Eylül tarihleri arasında yapılacak. Başöğretmenlik eğitimleri de yine uzman öğretmenlik eğitimleriyle aynı tarihte 18 Temmuz'da başlıyor. Oradaki eğitim saati daha fazla olduğu için 19 Eylül'de nihayetlenmiş olacak. Eğitimlerini tamamlayan uzman öğretmenlerimizin başöğretmen olabilmeleri, sınav tarihi itibarıyla 10 yılını ve eğitimlerini başarıyla tamamlamış olan öğretmenlerimizin de uzman öğretmen olabilmeleriyle ilgili sınavı da 19 Kasım'da gerçekleştireceğiz."

Tezsiz Yüksek lisans uzman öğretmen

Uzman öğretmen sınavından yükske lisans yapanlar muaf tutulacak. Lisansüstü eğitimini tamamlayan öğretmenler, uzman öğretmen unvanı için öngörülen; eğitimini tamamlayan uzman öğretmenler ise başöğretmen unvanı için öngörülen yazılı sınavdan muaf tutulacak.

Tezsiz yüksek lisans (formasyon) yapanlar uzman öğretmen olur mu?

Meslekte 10 yılını dolduranlar uzman öğretmenlik eğitimi alarak ve sınavlara geçmeleri durumunda uzman öğretmen olabiliyor. Uzman öğretmenlerin maaşlarında da artış yapılacak. Yüksek lisans yapana öğretmenler uzman öğretmenlik sınavından muaf olacak. Uzman öğretmenlikte tezli/tesiz yükseklisans ayrımı yapılmayacak. Yani tezsiz yüksek lisans yapan öğretmenler de uzman öğretmen olabilecek ve sınavdan muaf olacak. Ancak yüsek lisans yapanların uzman öğretmenlik eğitimine başvurması ve eğitimleri alması gerekiyor.

Tezsiz yükseklisans uzman öğretmen sınavından muaf mı?

Tezsiz yüksek lisans yapanaların da uzman öğretmenlik sınavından muaf olması bekleniyor. Milli Eğitim Bakanı Özer uzman öğretmenlik ve yüksek lisan sınav muafiyetine ilişkin geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada şunları söylemişti: "Uzman öğretmenlikte 10 yıl deneyimi olan öğretmenlerimiz bir eğitimden geçecekler, eğitimden geçtikten sonra yazılı sınava girecekler. Yazılı sınavda başarılı olan, 10 yıl görev yapan öğretmenlerimiz uzman öğretmen olacaklar. Uzman öğretmenlerimiz, hem bir derece alacaklar hem de maaşlarında liralık iyileştirme olacak. 10 yılını doldurmuş öğretmenlerimiz, yüksek lisans yapmışsa alanı ne olursa olsun, tezli olsun, tezsiz olsun, uzman öğretmenlik yazılı sınavından muaf olacaklar."

Uzman öğremten ve başöğretmen eğitimleri ne zaman?

Takvime göre eğitim programının başvuruları Haziran tarihleri arasında alınacak olup uzman öğretmenlik eğitimleri 18 Temmuz Eylül , başöğretmenlik eğitimleri ise 18 Temmuz Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Uzman öğretmen sınavı ne zaman yapılacak?

19 Kasım 'de yapılacak yazılı sınav başvuruları 26 Eylül Ekim tarihleri arasında alınacak ve sınav sonuçları 12 Aralık tarihinde duyurulacak.

Kimler uzman öğretmen ve başöğretmen olabilir?

Öğretmenlik, adaylık döneminden sonra öğretmen, uzman öğretmen ve başöğretmen olmak üzere üç kariyer basamağına ayrılacak. Uzman öğretmenliğe yazılı sınav başvuru tarihinin son günü itibarıyla öğretmenlikte adaylık dâhil en az 10 yıl hizmeti bulunan, en az saatlik Uzman Öğretmenlik Eğitim Programı'nı tamamlayan, uzman öğretmenlik için gerekli mesleki gelişim çalışmalarını tamamlayan ve kademe ilerlemesinin durdurulması cezası bulunmayan öğretmenler başvuru yapabilecek.

Başöğretmenliğe ise uzman öğretmenlikte en az 10 yıl hizmeti bulunan, en az saatlik Başöğretmenlik Eğitim Programı'nı tamamlayan, başöğretmenlik için öngörülen mesleki gelişim çalışmalarını tamamlayan ve kademe ilerlemesinin durdurulması cezası bulunmayan uzman öğretmenler başvurabilecek.

Tezsiz Yüksek lisans uzman öğretmen

Tezsiz yüksek lisans yapan  Öğretmenler uzman öğretmenlik sınavından muaf tutulacak mı? Eğitim gündemini bir anda değiştiren ve öğretmenlere yönelik açıklamaları birinci gündem maddesi haline gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Eğitim Şurası'nda öğretmenlerin meslek kanun ile ilgili önemli detayları kamuyu ile paylaştı.
FACEBOOK ÖĞRETMENLER GRUBUNA KATILMAK İİN TIKLAYINIZ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamasında

“10 yılını tamamlayan öğretmenlere 'uzman öğretmenlik' tanımını getiriyoruz. Böylece hem derece alacak hem de maaşlarında lira artış olacak. Yüksek lisans yapmış öğretmenlerimiz sınavdan muaf tutulacaktır” dedi.

Bu açıklamaların ardından Öğretmenlik Meslek Kanunu için süreç başlatıldı ve kanun teklifi TBMM’de kabul edildi. Buna göre yüksek lisans yapan öğretmenler uzman öğretmen olabilecekler.
Peki yüksek lisans yapan öğretmenler arasında tesli ya da tezsiz ayrımı yapılacak mı?
Mevcut açıklama göz önüne alındığında öğretmenlerden yüksek lisans yapanların ve 10 yılını tamamlamış olanların tamamı uzman öğretmen olabilecekler.
uzman öğretmenlikte tezli/tesiz ayrımı yapılmayacak. Tüm 10 yılını doldurmuş yüksek lisans mezunu öğretmenler sınavsız uzman öğretmen olabilecekler.
Konuya ilişkin olarak soruları yanıtlayan Milli Eğitim bakanı Mahmut Özer'in açıklamaları şöyle:
Soru: Kariyer süreçleri ile ilgili tartışılan konulardan bir tanesi de uzman öğretmenlik ve başöğretmenliğe geçişte yapılacak sınavlar. Sınavlar yapılmasa olmaz mıydı?
Cevap: Bildiğiniz gibi uzman öğretmenlik için saat ve başöğretmenlik için saatlik eğitimler düzenlenecek. Eğitimi değerlendirmeniz için eğitimler sonunda bir ölçme ve değerlendirme yapmanız lazım. Bu amaçla sınav yapılacak. Bu nedenle de sınavlar doğrudan alınan eğitimle ilişkili olacak. Dolayısıyla tedirgin olunacak bir durum söz konusu değil. Kaldı ki yüksek lisans yapmış öğretmenlerimiz uzman öğretmenlik için yapılan sınavdan muaf olacaklar. Doktora yapmış öğretmenlerimiz de başöğretmenlik için yapılan sınavdan muaf olacaklar. 
Soru: Kanun ile aslında öğretmenlerin lisansüstü eğitim yapmaları da teşvik edilmiş oluyor.
Cevap: Kesinlikle. Bu da sürecin önemli bir katkısı olacaktır. Öğretmenlerimizin lisansüstü eğitimlerini tamamlamaları hem kendi kişisel gelişimleri için çok önemli hem de verecekleri eğitimin kalitesine de olumlu yansımakta. Bu nedenle OECD ülkelerinde lisansüstü eğitim yapmış öğretmen oranları oldukça yüksek. Biz de bu oranlar son derece düşük. Örneğin yüksek lisans yapmış öğretmen oranımız yaklaşık yüzde OECD ortalamasının çok altında. Doktora yapmış öğretmen oranımız ise yalnızca yüzde 0, Son derece düşük bir oran. Dolayısıyla, bu kanunla birlikte öğretmenlerimiz lisansüstü eğitime teşvik edilmiş oluyor. 
Soru: Lisansüstü eğitimde alan sınırlaması olacak mı?
Cevap: Hayır, bu hususta bir sınırlama getirilmeyecek. Öğretmenlerimizin lisansüstü eğitimlerinde disiplinlere yönelik dar kapsamlı bir yaklaşımımız yok. Tam tersine disiplinlerarası lisansüstü çalışmalar yapmalarını yüzyıl becerileri açısından çok daha fazla önemsiyoruz. Dolayısıyla burada daha esnek bir yaklaşım benimsedik. İsteyen öğretmenimiz istediği alanda, merak ettiği bir konuda lisansüstü eğitimi yapabilir.

Lisansüstü eğitimlerini başarılı bir şekilde tamamladıklarında da uzman ve başöğretmenlik sınavlarından muaf olma haklarını kullanırlar.  

Özetle Yükseklisans yapan tüm öğretmenler uzman öğretmenlik eğitimini aldıktan sonra sınavdan muaf olacak ve sınava girmeden direkt olarak uzman öğretmen olabileceklerdir.

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası