bebeklerde konak karbonat / Konak Nedir? Bebek Kafasında Saçında Konak Tedavisi Karbonat - Mavi Kadın

Bebeklerde Konak Karbonat

bebeklerde konak karbonat

Bebeğimizi Başındaki Konaklardan Kurtarma Yolları

Hazan / 31 Mart / / yorumsuz

bebekler-konak-sorunundan-kurtulma

Bebeği olupta konak sorunu yaşamayan yoktur sanırım . Her ne kadar tehlikeli bir hastalık olmasa da , çoğunlukla 3 ay en fazla 6 ayda
geçse de hatta bebeğe bir zarar vermese de yine de görüntü olarak rahatsız edici bir durumdur .
Bunu bildiğimden Bebeğimizi başındaki konaklardan kurtarma yolları paylaşımını yapmak istedim .

Bebeğinizde konak olduysa telaş etmeyin , sebebi tam bilinmemekle birlikte bazı doktorların B vitamini emiliminin tam
olmamasına bağladığı , bazılarının bebeğin yağ bezlerindeki salgılardan kaynaklandığını söylediği bir cilt sorunudur .

Her ne kadar bir tehlikesi yok denilse de , dikkat edilmezse , bir süre sonra enfeksiyon oluşarak yara haline dönüşebilir .
Bu durum çok nadir olsa da bazı vakalarda görülebilir .

Bebeğin saçlarının dökülmesi de bu sorun sırasında sık karşılaşılan bir durumdur .

Konak oluşmuş deri üzerinde pul pul döküntüler vardır. Döküntüler genellikle sarı ya da kahverengi görünümünde kepek gibidir.
Ciltte hafif kızarıklık vardır. Pul pul olmuş kısımda aşırı yağlanma görülür.

Çoğu zaman saçlı deride, bebek kafasında olan bu durum, bazen bebekte yüze, kaşlara, alın ve kulaklara da yayılabilir.

Bebeklerde konak tedavi edilmese bile normal şartlar altında aylar içerisinde kendiliğinden geçer.
Fakat bebeğin estetik görünümü ve bazı vakalarda görülen enfeksiyon sorununu önlemek için bazı uygulamalarla bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Bebeklerde Oluşan Konak Nasıl Tedavi Edilir

Öncelikle dikkat etmeniz gereken bebeğin başındaki konakları yumuşatmadan asla temizlemeyin .

Bu işlem bebeğin hem canını yakar , hemde hemde bebeğin saçlı derisine zarar verir .

Bebeğin başını her gün bebek şampuanıyla yıkayabilirsiniz.

Bebeğin başına bebek yağı sürüp 1 saat kadar bekledikten sonra (konakların yumuşaması için) bebe şampuanı ile yıkayın.

Konak sorununa iyi gelen bir şampuanda kullanabilirsiniz .

Saçı şampuanlamadan önce Konaklı saç derisini yumuşak bir fırçayla çok hafifçe fırçalayın.
Böylece bebeğin başınaki pullanmış konaklı kısım dökülecek ve bebeğin başındaki saçların kökleri fırçanın etkisiyle kan sirkülasyonu ile kuvvetlenecektir .

Gece bebeğinizi uyutmadan vazelin sürerek sabaha kadar bırakın , vazelin konakları yumuşatacaktır . Daha sonra yumuşak bir fırça ile yumuşamış konakları bebeğin başından dökün ve bebe şampuanı ile yıkayın .

Bebeğinizi yıkamadan önce ısıtılmış zeytinyağı ile başını ovun ve yarım saat boyunca zeytinyağını bebeğinizin başında bekletin.
Zeytinyağı da aynı vazelin gibi konakları yumuşatacaktır. Daha sonra aynı işlemi uygulayıp fırça ile konakları temizleyip bebe şampuanı ile yıkayın .

Her banyodan önce aynı işlemi badem yağı ile de yapabilirsiniz . Badem yağı da konakları yumuşatacaktır .

Bir başka yöntem de karbonat ve zeytinyağı ya da karbonatlı su karışımıdır.
Bu karışımı bebeğinizin başına sürün ve yukarıda anlatılan işlemleri yapın.

Bebe yağı , zeytinyağ , vazelin , badem yağı , hangisi olursa olsun , bebeğinizin başından bu yağı mutlaka çok iyi temizleyin .
2 kere şampuanlayıp sürdüğünüz yağın temizlenmesini sağlayın . Eğer saç derisi yağlı kalırsa konak sorunu daha da zorlaşır .

Eğer evde yaptığınız işlemlerle bebeğin başındaki konak geçmezse
Bebeğin başında kızarma , kaşıntı , sulanma , kanama olursa
Bebeğin vücudunda başka yerlerde de kızarmalar oluyorsa

Mutlaka bebeğinizi doktora götürün .

Bebeklerde konak sorunu , bebeklerde konak tedavisi , bebeklerde konak nasıl tedavi edilir , bebeklerdeki konak sorunundan kurtulma , bebeklerde konak , bebeklerde konak sorunundan kurtulalım , bebeklerde konaktan kurtulma , bebeklerde konaktan nasıl kurtulunur

Uçuk Tedavisi ,Uçuktan Kurtulma Yolları

Uçuk Tedavisi ,Uçuktan Kurtulma Yolları

26 Mart

Uçuktan Nasıl Kurtulalım ? Uçuktan kurtulma yolları varmıdır ,  hemen hemen herkesin sıklıkla yaşadığı , aşırı rahatsız edici , acı veren , şekil bozan Uçuk nedir ? Genellikle..

Devamını oku

Egzamadan Korunma Ve Tedavi Yöntemleri

Egzamadan Korunma Ve Tedavi Yöntemleri

24 Mart

Bir çoğumuzun karşılaştığı egzama nedir ?   Özellikle kadınlarda daha sık görülen , sürekli suyla sabunla , kimyasallarla uğraştığımız için , her şeyi kafamıza takıp stress ile daha..

Devamını oku

Kış İçin El Bakımı  <div><h2>Bebeklerde konak neden olur, nasıl ge&#;er, temizlenir?</h2><div></div class='cf'><p>Kendi kendini sınırlayan ve kendiliğinden iyileşen bir hastalık olmasına rağmen görünüş itibari ile aileyi rahatsız edeceğinden tedavi ihtiyacı duyulmaktadır. Geleneksel olarak her toplumda büyüklerden kalma önerilere rastlanır. Bu türden yöntemler kullanılmadan önce iki şeye dikkat edilmelidir:</p><p><strong>Birincisi: </strong>Tanı doğru mu?</p><p>Eğer yukarıda belirtilen hastalıklar konak diye tedavi edilmeye kalkılırsa istenmeyen sonuçlarla karşılaşılabilir.</p><p><strong>İkincisi: </strong>Kullanılan yöntem zararlı mı?</p><p>Etkili olmayan bir yöntemin kullanılmasının zaman kaybı yaratması da zararlı kabul edilmelidir.</p><h4>BEBEKLERDE KONAK TEDAVİSİ</h4><p>Tedavide aşağıdaki basamaklar sırası ile uygulanabilir.</p><p>• Zeytinyağı, diğer bitkisel yağlar, bebek yağları saçlı deriye masaj yaparak uygulanıp bir süre bekletildikten sonra yumuşak bir fırça ya da tarakla konağın temizlenmesi sonrasında ılık su ile yıkanması ilk seçenektir.</p><p>• Konak şampuanları uygulandıktan soınra bir müddet (yarım saat ile 4 saat arasında) bekletilip yumuşak bir fırça veya tarakla temizleme ardından konaklı deri bol su ile yıkanmalıdır.</p><p>• Kozmetik ve cilt bakım ürünü firmalarının bebeklerdeki konak için çıkarmış oldukları losyon ya da krem formundaki ürünler şikayetin olduğu bölgeye uygulandıktan sonra bir süre bekletilip ardından yıkanır.</p><div></div class='cf'><p>• Yukarıdaki basamaklardan fayda görülmez ise doktorunuzun kontrolünde, kortizon içeren birtakım ilaçların uygulanması gerekebilmektedir.</p><h4>KONAK TEDAVİSİNDE ALTERNATİF YÖNTEMLER</h4><p>Ülkemizde geleneksel olarak zeytinyağı uygulamak en sık kullanılan yöntemdir. Birçok hastada kısa sürede işe yaramaktadır. Alternatif olarak karbonatlı su, sirkeli su, badem yağı, bebek yağı, vazelin, bebek şampuanı, yoğurt, sarımsak gibi birçok ürün saçlı deriye sürülmek için önerildiği görülmektedir. Bu yöntemlerin hiçbirinin birbirlerine üstünlükleri ya da işe yaradıkları bilimsel çalışmalarla gösterilmemiştir.</p><p>Önerimiz bu yöntemlerle vakit kaybetmek yerine zeytinyağı, badem yağı gibi zararsız bir ürünü kullanıp geçmezse doktorunuza müracaat etmenizdir. Doktorunuz bebeğinize en uygun tedaviyi planlayacaktır.</p><div></div class='cf'><p>Saçlı deri dışında; kaş, kulak arkası, yanak, boyun ve bez bölgesinde yerleşen konak için ise doktorunuzun tedaviyi yönlendirmesi gerekmektedir.</p><p>Erişkin şampuanları konak tedavisi çin kullanılmamalıdır. Deride akıntı, kanama, kızarıklık sivilce benzeri rahatsızlıklar görülürse geleneksel yöntemler kullanılmamaldır.</p></div>False</div></div></div> <div><h2> Konak Nedir? Bebek Kafasında Saçında Konak Tedavisi Karbonat </h2><div><p>Konak, bebeklerin  ve yeni doğanların saç derisi üzerinde pul pul deri döküntüsü halinde görülen, genellikle kahverengi ve sarı renkte olan, zaman zaman da kırmızı ve pembe renklerde olabilen kabuklaşmış deri parçalarına denir.<strong> Konağın tıp dilindeki adı ise infantil seboreik dermatit’tir. İngilizce metinlerde Cradle Cap’tir. Bebeklerde konak, genellikle doğumdan sonraki  1–3 ay arasında ortaya çıkar.</strong> Çoğu zaman saçlı deride, bebek kafasında olan bu durum, bazen bebekte yüze, kaşlara, alın ve kulaklara da yayılabilir. Bu makalemizde bebeklerde konak neden olur ve nasıl geçer? Konusu hakkında bilgiler vereceğiz. Cildiye Doktoru Vildan Şengöz’ün bebeklerde konak tedavisi hakkında önerilerini de bu yazımızda okuyabilirsiniz.</p><p><u><strong>Bebeklerde Konak Neden Olur?</strong></u></p><p>Bebeklerde konağın nedeni uzmanlarca kesin olarak bilinememektedir. <strong>Ancak uzmanlar doğumla birlikte anneden bebeğe geçen hormonların bebekte konağa yol açabildiğini düşünüyor.</strong> Bu hormonlar bebekte saç foliküllerinde yağ üretimi yani sebum oluşumunu tetikleyip bebekte konak sorunu ortaya çıkıyor. Yani bebekte konağın meydana gelmesi nedeniyle ilgili olarak kabul edilen genel görüş kötü hijyen değil, anne karnındayken yüksek hormon düzeylerine maruz kalma olayı olarak düşünülmektedir.</p><p><u><strong>Bebeklerde Konak Nasıl Geçer? Tecrübeli Anneler Anlatıyor</strong></u></p><ol><li><strong>Bana hemşirenin söylediği zeytinyağına bir çay kaşığı karbonat karıştır banyodan bir saat önce sür bir saat bekle ince dişli bir tarakla geriye doğru tara ben öyle yapmıştım bebeğimde konak falan kalmamıştı.</strong></li><li>Benim oğlumda da konak olmuştu zeytinyağı sürün ve 2 saat kadar bekleyin yarım saate bir pamukla masaj yapar gibi kafadaki konakları ters yöne doğru ovun ve banyo yaptırırken de küçük el havlusunu başını şampuanladıktan sonra önden arkaya doğru ovun, ben oğluma yaptım 3 seferde konak sorunu bitti.</li><li><strong>Benim oğlumunda kafasında konak vardı doktorumuz her banyodan 5 dakika önce badem yağı sür o yumuşatır daha sonrada kafasını ince dişli tarakla geri doğru (alnından enseye doğru) tara dedi yaptım ve 3 ila 4 günde geçti tavsiye ederim bi deneyin isterseniz.</strong></li><li>Ben çözümü arko kremde buldum.Önce saç diplerine kremi sürdüm kabarana kadar bekledim sonra incecik taraklar oluyo ya hani boyle erkeklerin eskiden kullandıkları  onunla tesinden taradım konakların hepsi çıktı. Sonra banyo yaptırdım bebeği hepsi geçti.</li><li><strong>Karbonatlı su pamukla banyodan önce sür ve küçük tarakla tara kabartıyor ve hiçbir şey kalmıyor.</strong></li><li>Benim kızımda da çok olmuştu kafasına bebe yağı sürdüm yarım saat bekledim taradım hiçbir şey kalmadı bir daha da olmadı. Bebe yağını sür biraz yumuşasın sonra tarakla yavaşça tara. İki çocuğuma da öle yaptım bir daha olmadı.</li><li><strong>Bebeğinizi yıkarken iyice durulayın saçlarını ve mutlaka bebek fırçasıyla tarayın Mustela şampuanı tavsiye ediyorum.</strong></li><li>Tatlı badem yağını banyodan yarım saat önce sürün sonrasında Chicconun konak taragı var ince ve öok sık dişli bir tarak onunla tarayın konağın hepsinin temizlendiğini  göreceksiniz, sonrasında da güzelce yıkayın, gecene kadar her banyoda buna devam edin.</li><li><strong>Vazelin sür beklet tarağın ince tarafı ile bebeğin beynine zarar vermeden tara bu da geçiriyor konağı.</strong></li><li>Bebeklerde yüzde de konak çıkıyor benim oğlumda da çıkmıştı doktor yüzü için krem verdi ve konak şampuanından sür dedi yıkarken geçti.</li><li><strong>Zeytinyağı Özlü Komili bebek şampuanını dene çok faydasını göreceksiniz, konak olan her yeri bunla yıkayın.</strong></li><li>Karbonatı ılık suyla lapa yap saçına sür 45 dk beklet tarakla tara yıka en sağlıklısı bu.</li><li><strong>Banyo yaptırmadan önce bebeğin saçına sıvıyağı sür ve ince dişli tarakla tara sonra banyo yaptır. Biz öyle yapmıştık geçmişti.</strong></li><li>Bebe yağı alın sürün 1 saat bekletin eczanelerde konak tarağı satılıyor yıkamadan önce arkaya doğru tarayın ve yıkayın.2 günde 1 tekrarlayın bunu. Bu arada eczanelerde Mustelanın konak merhemi var birde şampuanı onu da alıp sürebilirsiniz.</li><li><strong>Zeytin yağı ve karbonatı karıştır başına sür yarım saat beklet sonra tekrar sür ve eczaneden tarak al ince olanı ile tara sonra banyo yaptır eğer geçmez tekrar olursa eczaneden konak önleyici şampuan al.</strong></li><li>Sebamed şampuanı alın derim bana doktor onu tavsiye etti Alman malı sonuçta yani diğerleri hep konak yapıyor inan.</li><li><strong>Bebe aspirinini zeytinyağında ez ve konak olan yerlere sür, benim bebeğimin öyle geçti.</strong></li><li>Yoğurdun içine karbonat katıp karıştırın banyodan önce biraz konaklı yere sürüp bekletin.Güzelce durulayın çok etkili hemen geçiriyor konağı</li></ol><p><u><strong>Bebeklerde Konak Tedavisi (Uzman Doktorlar Cevaplıyor)</strong></u></p><p><strong>Cildiye Uzmanı Vildan Şengöz anlatıyor;</strong></p><ol><li><strong>Konağın yol açtığı kabuklar kesinlikle koparılmaz ve soyulmaz. Kabuklu bölge badem yağı veya bebe yağıyla hafifçe nemlendirilir ve nazikçe masaj yapılır. 5 dakika kadar masaj yaptıktan sonra bebe şampuanıyla yıkanır. Bu uygulama kabuk geçene kadar hergün uygulanabilir.</strong></li><li>Kabuk kalınsa masajdan sonra yumuşak bebek diş fırçasıyla hafifçe tarama hareketiyle fırçalanabilir. Önemli nokta kesinlikle acele etmeden ve hırpalamadan sabırla bu işlemi tekrarlamaktır. Kabuklar geçtiğinde fırça kullanılmaz.</li><li><strong>Sürülen yağın çok iyi arınması gerekir. Yağ temizlenmezse saç diplerinde tıkaçlar oluşmasına ve durumun kötüleşmesine neden olur. Benim böyle durumlarda tavsiyem şampuanı az suyla hafifçe köpürtüp 2 dakika kadar bekletmek ardından durulayıp bir kez daha köpürtüp yıkamak oluyor.</strong></li><li>Bebeğe kullanılacak şampuan kesinlikle erişkinde kullanılan antidandruff ibareli ürün olmamalıdır. Özellikle salisilik asit içeren ürünler hekim tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır. Eczenelerde satılan bebek konak şampuanları kullanım için uygundur.</li><li><strong>Konakla beraber saç dökülmesi ve saçta incelme zayıflama olabilir. Bu durum geçicidir. Deri iyileştikçe saçlar yeniden gelecektir. Kalıcı kellik olmaz</strong></li></ol><p><u><strong>Bebeklerde Konak İçin Ne Zaman Doktora Gitmek Gerekir?</strong></u></p><p><strong>Cildiye Uzmanı Dr. Vildan Şengöz anlatıyor;</strong></p><ol><li><strong>Evde yapılan bakım hafta geçmesine rağmen yanıt vermezse,</strong></li><li>Kabukların altındaki deride kızarıklık ve kaşıntı olursa, (Bebek huzursuz olur)</li><li><strong>Deride akıntı, sızıntı, kanama başlarsa,</strong></li><li>Kabukların etrafında dokunmakla ciltte ısı artışı fark edilirse,</li><li><strong>Vücudun başka bölgelerinde kızarıklık ve sivilcemsi oluşumlar fark edilirse;</strong></li></ol><p>Hekime başvurduğunuzda öncelikle bu durumun başka hastalıklarla ve egzema ile ayrımı yapılır. Mantar enfeksiyonu ya da egzema devreye girdiyse hekimin reçete edeceği antifungal şampuan veya bebekler için önerilen düşük doz kortizonlu kremlerin uygulanması gerekebilir. Hekime görünmeden kesinlikle bu ilaçlar kullanılmamalıdır.</p><p><strong>Bebeklerde İsiliğe Ne İyi Gelir? Çocuk Doktorları Cevaplıyor Tıklayınız</strong></p><p><strong>Bebeklere Kilo Aldıran Mama Tarifleri (En Etkili Kilo Aldırıcı 6 Tarif) Tıklayınız</strong></p></div></div> <div><h2><a>funduszeue.info</a></h2><div><div><li>Katkı</li><div></div></div><div><p>İçindekiler</p></div><h3>Kafadaki konağa ne iyi gelir?</h3><p>Kalın kabuklu konaklarda yağ ile masajdan sonra yumuşak kıllı bebek diş fırçası ya da bebek tarağı ile çok yavaş hareketler ile yumuşayan döküntüler uzaklaştırılabilir. Saç derisi yağlanmadan yapılmaya çalışılan konak temizliği, hassas bebek cildine zarar vereceği için mutlaka bebeklere uygun ürünler kullanılmalıdır.</p><h3>Konak saça zarar verir mi?</h3><p>Konak Bebeğin Saçlarına Zarar Verir Mi? Konak bebeğin saçlarına zarar vermez. Bölgesel ya da tam saç dökülmesi yaratmaz.</p><p><strong>Konak bebeği rahatsız eder mi?</strong></p><p>Egzamadan farklı olarak konak, kaşıntı ya da rahatsızlık vermez. Konak bazen bebeklerin ileriki aylarında, hatta yürümeye başladıklarında da devam eder. Genellikle birkaç ay sonra kendiliğinden geçme eğilimi gösterir. Bazı durumlarda ise bir yaş ve daha sonrasına kadar kalabilir.</p><p><strong>Saç derisinde yara ve kabuklanma nasıl geçer?</strong></p><p>Bir miktar elma sirkesini suyla karıştırın ve saç derinize masaj yaparak uygulayın ve dakika bekleyin. Ardından saçlarınızı ılık su ile durulayın. Zeytinyağı yüksek oranda nemlendirici özelliğe sahiptir ve saç derisindeki kepek ve kabuklanma problemini ortadan kaldırır.</p><h3>Bebeklerde konak nasıl geçer karbonat?</h3><p>Banyo yaptırmadan yarım saat önce yemek kaşığı zeytinyağı ile 1 tatlı kaşığı karbonat karıştırılarak sorunlu bölgeye masaj yapılır. Bebek tarağı ya da yumuşak bir fırça yardımıyla döküntüler uzaklaştırılır. Tarak çok yavaş hareket ettirilmelidir. Zeytinyağı yerine bebek yağı ya da badem yağı da kullanılabilir.</p><h3>Kafada konak nasıl temizlenir?</h3><p>Bebeklerde konağı azaltmak için saçlı derinin günlük olarak nemlendiricili bir şampuanla yıkanması, kepekler çok şiddetlendiğinde banyo öncesinde zeytinyağı uygulanarak kepeklerin yumuşatılması ve konak tarağıyla taranması genellikle yeterli olur.</p><p><strong>Konak nasıl geçer zeytinyağı?</strong></p><p>Rahatsızlıktan kurtulmanın en kolay yolu sık sık banyo yaptırmaktır. Banyo yaptırmadan yarım saat önce yemek kaşığı zeytinyağı ile 1 tatlı kaşığı karbonat karıştırılarak sorunlu bölgeye masaj yapılır. Bebek tarağı ya da yumuşak bir fırça yardımıyla döküntüler uzaklaştırılır.</p><p><strong>Konak için zeytinyağı sürülür mü?</strong></p><h3>Konak elle temizlenir mi?</h3><p>Bebeklerde yaygın olan konağı elle kaldırmaya çalışılmamalıdır. Konağı temizlerken kafa derisini çok fazla taramak bebeğin kafa derisinin tahriş olmasına neden olabilir. Konak kalıcı değildir ve zamanla kafa derisinden tamamen kaybolur.</p><h3>Yetişkinlerde konak olur mu?</h3><p>Konak hastalığının bebeklerde görüldüğü söyleniyor fakat yetişkinlerde de görülebiliyor.</p><p><iframe title=

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası

© 2024 Toko Cleax. Seluruh hak cipta.