kesirlerle bölme işlemi konu anlatımı / 6. Sınıf Matematik 4 - Kesirlerle Bölme İşlemi Konu Özeti - DersLig

Kesirlerle Bölme Işlemi Konu Anlatımı

kesirlerle bölme işlemi konu anlatımı

6. Sınıf Matematik Konuları: 1. D&#;nem ve 2. D&#;nem 6. Sınıf Matematik Dersi M&#;fredatı

Son Dakika Haberler
Eğitim6. Sınıf Matematik Konuları: 1. D&#;nem ve 2. D&#;nem 6. Sınıf Matematik Dersi M&#;fredatı

Kesirlerde bölme işlemi konu anlatımı ve özeti: Kesir ile kesri bölme işlemi nasıl yapılır?

Matematiğin öne çıkan konularından biri olan kesirlerde bölme işlemi, öğrencilerin karşısına sınavlarda sıklıkla çıkmaktadır. Peki, bir kesri kesir ile bölme nedir? Kesirlerde bölme işlemi modelleme nasıl yapılır? İşte, tüm detaylar…

Kesirlerde Bölme İşlemi

Kesirli sayılarda dört işlem konusunun önemli bir kısmı olan kesirlerde bölme işlemi iki ayrı yöntem kullanarak yapılmaktadır. Ters çevirip çarpa algoritması ve ortak payda algoritması olarak isimlendirilen bu iki yöntem, kesir ile kesri bölme işlemlerinde kullanılmaktadır.

Ters Çevirip Çarpma Algoritması

Bu yöntemde, işlemdeki iki kesirden ilki aynı bırakılırken; ikinci kesir ters çevrilir ve bu iki kesir birbiriyle çarpılır. Kesirlerde bölme işlemi yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlar ise şunlardır:

• İşlemde tam sayılı kesir varsa o kesir bileşik kesre dönüştürülür.
  • İşlemde bir doğal sayı varsa paydasına 1 yazılır. Bir kesir bir sayıya nasıl bölünür sorusunun cevabı bu şekilde verilebilir.
  • İşlemin sonucu bulunduktan sonra eğer varsa sadeleştirme yapılır.

Aşağıdaki vermiş olduğumuz örnekte ters çevirip çarpma yöntemini görebilirsiniz:

Son Güncellenme:

Matematik dersi öğrencilerin eğitim hayatı boyunca sürekli aldığı derslerden bir tanesidir. Özellikle liseye giriş LGS, üniversite sınavı TYT ve AYT, KPSS gibi sınavlarda öğrenciler matematik dersine ihtiyaç duyar. Matematik dersleri sınıf derecelerine göre farklılık gösterir. eğitim öğretim yılında MEB tarafından açıklanan müfredata göre ünite bulunur.

milliyet logodemiroren logo

T&#;rkiye'den ve D&#;nya’dan son dakika haberler, k&#;şe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate b&#;t&#;n konuların tek adresi monash.pw; monash.pw haber i&#;erikleri izin alınmadan, kaynak g&#;sterilerek dahi iktibas edilemez, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

© monash.pw

nest...

oksabron ne için kullanılır patates yardımı başvurusu adana yüzme ihtisas spor kulübü izmit doğantepe satılık arsa bir örümceğin kaç bacağı vardır